[ mamuza @ 25.03.2013. 18:56 ] @
Pozdrav,
imao sam sledeci problem:
Prestala je da radi sijalica koja se ukljucivala preko prekidaca sa potenciometrom. Izvadio sam prekidac iz zida, isklemovao obe zile i misleci da je jedna faza a druga zila ona koja ide od sijalice kao sto je kod obicnog prekidaca, da bih proverio da li je kvar do prekidaca tj. da bih iskljucio mogucnost ostecenja kablova u instalaciji itd. kratkospojio sam ih da proverim da li ce da zasija sijalica i izbacio mi je osigurac. Priznajem da sam uradio glupost, kratkospojio sam ih pre nego sto sam proverio instrumentom ima li napona izmedju njih, a kasnije kad sam ispitao pokazalo je 220 v. ZASTO?
Kasnije sam utvrdio da je otisao osigurac u prekidacu, licnovao osigurac i vrati sve kako je bilo i sve radi kako treba. Zanima me zasto je doslo do izbacivanja osiguraca, dakle jedna zila je faza, a odakle je ta druga zila dosla i da li je to nula kad je napon 220 v i ako neko moze da postavi semu vezivanja.

[Ovu poruku je menjao mamuza dana 26.03.2013. u 12:33 GMT+1]
[ zica49 @ 26.03.2013. 17:27 ] @
Inace prekidac se izvodi da prekida fazni vod,takav je standard..dosla faza od osiguraca sa razvodne ploce do prekidaca i odatle odlazi na sijalicu.Nema nule tu.
Naravno da ces instrumentom izmjeriti 230 volti kad je odspojen prekidac,uredno stanje(ako preko sijalice zatvara strujni krug).
Sad zasto ti je izbacio osigurac na razvodnoj ploci moze biti kvar u sijalici ili lusteru da je negdje doslo do smanjenja otpora cim ti je na tom potenciometu izgorio osigurac.
Kad si spojio kratko zice i izbio osigurac na razvodnoj ploci tad si ga najvjerovatnije takoreci "dezintegrirao jakom strujom" i vise ga nema bar za sad.

Nije pravilno nit je preporucljivo krpiti te staklene osigurace licnama...da je mogla licna u proizvodnji isla bi licna jer je jefitnije,i uglavnom se to na kraju raznije o glavu kad tad.