[ bule0017 @ 28.03.2013. 13:53 ] @
Cao ljudi..

Imam jedan predlog, pa mi treba pomoc strucnjaka.
Posto sam trazio po netu atmega32 development board ali nisam nasao nista sto bi mozda meni odgovaralo, pa sam krenuo u razvoj istog.
E sad ja nisam neki strucnjak i pocetnik sam u sferi mikrokontrolera, bakcem se malo sa arduinom za pocetak ali me jako interesuje automatika i kontrola preko istog.
Odlucio sam se za atmega32 zbog jtaga ako mi ubuduce treba malo ozbiljnija dijagnostika i ima naravno vise I/O od arduina
Ovakva je konfiguracija jer je u sustini board pravljen za kontrolu ranoraznih uredjaja (kapija, prozori, prskalice za bastu i tako)

Mislim da bi taj development board trebalo da ima sledece stvari JTAG konektor, AVR ISP konektor, zatim dodatne AD I/O ulaze, ENC28J60, RS485, itako jos ponesto.
namerno nisam stavio FT232 jer mislim da je nepotrebno ako imas externi programator.
Sve ce biti u smd verziji
Ja imam neki schematic sto sam poceo da pravim, pa ako je neko zainteresovan da pomogne ili ima ideju bilo bi lepo da pomogne.
[ Odin D. @ 28.03.2013. 15:21 ] @
^ Razlog zašto već ne nalaziš na tražištu to što ti treba može biti i taj što ti to u stvari i ne treba.
Očekujem da će ti taj tvoj "development" board (koji je više u stvari evaluation board kad na njega zalemiš sve što si naumio) vršiti posao samo u tom nekom prvom (stvarnom ili zamišljenom) projektu prema čijim potrebama ga sad krojiš, a da će ti kasnije 99% toga samo smetati u nekim drugim aplikacijama.

Za mene su ovakve ploče zakon:

[ zica49 @ 28.03.2013. 16:55 ] @
Nabaci shematic da pogledamo...da damo koji prijedlog i savjet..
[ bule0017 @ 28.03.2013. 17:36 ] @
Odin d. nije lose to sto si stavio ali sobzirom da sam pocetnik mislim da ce mi trebati malko vise vremena da dodjem u taj stadijum da imam tako nesto.
Trenutno mi ( a mozda i nekom drugom) Treba nesto malko bolje, a opet dostupno kod nas..
[ bule0017 @ 28.03.2013. 17:49 ] @
Schematic jos nije dovrsen.
O cemu se sve radi. Krenuo sam da se igram sa arduinom i jako mi se svidjalo kako to "lako" ide, e sad. uspeo sam da isprogramiram arduino da mi radi kao kontrola za otvaranje kapije ali mi je jako glupo da arduino stavljam u kutiju, pa sam hteo da sam napravim pcb sto i jesam uradio uz pomoc prijatelja.
E sad da bih nastavio sa time pogledao sam na netu da mogu da isprogramiram atmega32 kroz arduino ide i to mi se jako dopalo pa sam mislio da napravim razvojnu plocu sa atmega32 (smd), i da mogu da kasnije predjem na AVR C kad budem malo jace napredovao.
stavio sam i LCD konektor na schematic ali jos nisam zavrsio sve veze...

Generalno pokusavam da unificiram plocu na kojoj bi bio atmega i sa kojom bi komunicirao preko LAN ili rs485 i upravljao istim preko kompa.
[ ZAS011 @ 28.03.2013. 18:10 ] @
A što bi izmišljao mlaku vodu?
Razvoni postoji gotov: http://www.mikroe.com/bigavr/
[ zica49 @ 28.03.2013. 18:17 ] @
Bas kako je Odin rekao to ce na kraju krajeva da bude development/evaluation board ...imas toga kupiti za 10 do 20 dolara slemljeno i istestirano...bez obzira sto ces koristiti vanjski programator moras imati nacin da bilo kad mozes uraditi debug ili izmjenu programa u MCU...
odlemljavanje i lemljenje nije rjesenje...
Ili kako je ZASO11 predlozio ili kupis vecu kolicinu ovoga sa linka http://www.ebay.com/itm/New-Mi...main_0&hash=item3ccc0b9f7a
A gore na letvu nastekas svoj dodatak sa relejima,display ili necim drugim sta ti bude idejno rjesenje i to je to...
shema od istog u prilogu...

[Ovu poruku je menjao zica49 dana 28.03.2013. u 19:28 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao zica49 dana 28.03.2013. u 19:31 GMT+1]
[ goran_68 @ 28.03.2013. 18:21 ] @
Zašto na AVR C ne bi prešao odmah? Napravi jednu pločicu po uzoru na ovo što je Odin pokazao i vozi. Što bi gubio vreme i novac?
[ Odin D. @ 28.03.2013. 19:40 ] @
Citat:
bule0017: Treba nesto malko bolje

Ma nema tu nista "bolje" ili "gore", to je jednostavno prazan pcb, nema nista gore :) (ako zanemarimo ZIF socket koji se slucajno nasao tu, nisam imao pri ruci nesto drugo da slikam).
Poenta je da su svi pinovi mikrokontrolera slobodni i to je najbolja stvar za development, ali to ćeš vidjeti tek kad počneš sa time.

Međutim, ako si stvarno početnik sa mikrokontrolerima, tj. nikad još nisi napravio i isprogramirao nešto od nule - onda mislim da je tebi najbolje da kupiš neki gotov evaluation board koji na sebi ima par tastera, par dioda, neki displey, rotary encoder, potenciometar za A/D bla bla bla... i da se na tome naučiš kako to sve ide, uključujući i neki IDE (npr. Atmel Studio) uz odgovarajući debuger (preporučujem AVR Dragon).
Prednost toga je ta što će sve da ti radi iz prve (nećeš se misliti da li je do tebe, do pogrešnog spajanja, do loših lemova, do strelca u 12-toj kući zmijonoše u opadanju i sl...)
Uštedićeš sebi i vremena i para.

Kad se obučiš u tim prvi koracima i kreneš u razvoj custom aplikacija, onda nabaviš npr. nešto ovako za prototyping:




Ja sam ovo naručio prije par nedelja iz Kine. Deset ovih breakout board-ova je koštalo 9 (da, devet) US dolara sa sve poštarinom.
Sa jedne strane je 100-pinski layout (raster 0.5mm), a sa druge 64-pinski (raster 0.8), znači možeš da lemiš bilo šta do 100 pinova.
Za te pare zaista se ne isplati zamlaćivati.

Znam, znam:
Citat:
bule0017:dostupno kod nas..


Međutim, evo da iskoristim priliku da izrazim svoje višegodišnje isčuđavanje tom problematikom:
godinama slušam kako se ovdje "muke muče" sa nabavkom, PayPalom i sl... ali zar se ne može organizovati neki Kelebijski kanal, toliko je ljudi na forumu, ima ih i sa dvojnim SR & HU državljanstvima, mora da neko ima neku mogućnost da plaća sa nekog HU računa i naručuje na neku adresu u Kelebiji npr. (barem kod šurnjaje, snaje, kuma od tetka, zaove od strine i sl...), pa se dogovorite i iznaručivate i donesete, to nije daleko...
[ shpiki @ 28.03.2013. 19:58 ] @
Meni nije jasno sta covek podrazumeva pod "bolje" od onoga sto je Odin preporucio jos u prvom postu? Sta bolje od Mege i svih pinova dostupnih na jednom PCBu, na koje mozes da kacis ata ti volja? Neces izmisliti nista sto vec ne postoji, samo ces izgubiti vise novca i vise vremena (a vreme je...?)... u krajnjem slucaju, najjednostavniji "razvojni" sistem je protobord (protoboard, breadboard...), ali nije "najpouzdaniji"...
[ zica49 @ 28.03.2013. 20:18 ] @
Ne znam sta ne stima tamo u Srbiji...
Iako je ova nasa BiH zvanicno u svijetu rebrandirana kao" Al qaida" drzava sve stima sa PayPal-om. Imam najmanje 5 kupovina mjesecno na internetu i nikad nije zastekalo.

@ bule0017 ....poslusaj Shipki-ja , Odina-a ili ostale koji ti dobronamjerno daju korisne smjernice...
Izrada PCB-a homemade nije sad cu ja to da za ono izgubljeno vrijeme da se to napravi kopa kanal moze se zaraditi da se kupi 10 profesionalno izradjenih....
[ bule0017 @ 28.03.2013. 22:33 ] @
Hvala puno svima na savetima.
I meni se cini to sto je ODIN preporucio kao dobra ideja, medjutim posto me konkretno interesuje kucna automatika i verovatno imam 10ak komponenti sa kojima bih radio pa ne znam da li je bolje da napravim nesto kao sto sam krenuo ili sta?
Recimo konkretno hteo bih da imam nesto za experimentisanje dok ne usavrsim programiranje i onda lepo platim nekom da mi odradi pcb profi i uradim to kako treba na vecu kolicinu.
Znaci to su moduli za: roletne, prskalice, elektricnu bravu, kapiju, senzpri za temperaturu...
Mada 90% tih krajnjih modula moze da bude uradjeno sa nekim attiny a da glavni kontroler bude atmega.
Ono sto pravi mikroelektronika radi je super ali mi se malo cini da forsiraju da koristim samo njihove alate.
Mozda bi bilo dobro da napravim plocicu sa atmega32 i najosnovnijim delovima kao sto je ODIN preporucvio pa da sam pravim breadborde za dodatke..
U dilemi sam
[ bule0017 @ 28.03.2013. 22:37 ] @
E sad sto se znanja tice napravio sam za arduino program za kapiju, nije bas da je nesto extra komplikovano ali nije bas da se nista ne razumem, vise sam u prici da sam dosta upucen ali jos nisam seo da radim.
[ Zlatni_bg @ 29.03.2013. 01:31 ] @
Nemoj da se vezes za atmega32... Kad tad ces praviti neku prostu stvar koju ces zeleti da sacuvas, a atmega32 ce ti biti prilicno skupa za to. Ja sam sebi napravio nesto sa DIP28 kucistem na ploci koju stavljam kao arduino shield za programiranje atmega, i mogu da koristim Atmega8, Atmega328p, Atmega168, verovatno jos neke i sve to zavisno od potrebe. Za tiny-jem nemam potrebe, jer Atmega8 nudi mnogo vise pinova od tinyja, vise memorije (8kb), a kosta mozda 30-40 dinara vise (300 din kosta na 1 komad). I ima isti raspored pinova kao standardan Atmega328 na Arduinu, samo mozda 1 PWM manje.

P.S. Ako i dalje radis u Arduinu, verovatno znas da moras da nadjes custom bootloader za 32-ku, kao i library, a ima dosta funkcija koje arduino pruza a ne rade sa tim cipovima koje Arduino nije uvrstio u svoju ciljnu grupu (8, 168, 328p). Naravno, ovo sve vazi samo ako zelis i dalje neko vreme da koristis Arduino kao razvojno okruzenje...

Ako ne zelis, bolje da kupis gotov programator i radis sve na breadbordu...

[Ovu poruku je menjao Zlatni_bg dana 29.03.2013. u 02:54 GMT+1]
[ bule0017 @ 29.03.2013. 07:12 ] @
Citat:
Zlatni bg:
P.S. Ako i dalje radis u Arduinu, verovatno znas da moras da nadjes custom bootloader za 32-ku,


Pa ja ako sam dobro shvatio bootloader je tu da bi lakse komunicirao sa arduino ide i da bez problema uploadujes skecheve.
Ja sam probao sa attiny2313 bez bootloadera sa externim usbasp programatorom i to radi.
Mozda sam sve pogresno shvatio sto bi znacilo opet na citanje... :-)
[ shpiki @ 29.03.2013. 12:11 ] @
Bootloader je program koji se upisuje u uC (mikrokontroler) na odredjenu adresu u njegovom flashu (memoriji).
Da bi ubacio bootloader na neki uC treba ti programator (kao sto si pomenuo, npr. usbAsp). Nakon toga, pomocu serijske veze (serijska komunikacija, RS232...) ti upisujes tvoj program (kompajliran), resetujes uC, od tog trenutka pokrece se tvoj program i sve radi onako kako si zamislio...
AtTiny2313 je za 80din jeftiniji od Mega8 (a ima manje pinova, nema ADC, ...) znaci nije toliko jeftin kako ti se cini.
Kao sto je Zlatni_bg, i ja sam za pocetak kupio rupicasti pertinex, zalemio DIP28 kuciste, i sa obe strane kontakt letvice. Tako sam dobio nesto sto lici na Arduino, samo sto nema usb-to-serial (FT232) vec ga programiram direkt sa usbAsp-om (ili usbTinyjem, ili nekim drugim programatorom, nebitno).
Znaci razlika izmedju mog "arduina" i Arduina je:
- nemam usb-to-serial
- nemam bootloader
ostalo je sve isto. Imas:
- nesto sto je tvoj razvojni sistem
- nesto na cemu mozes da se ucis (i ako nesto za*ebes, troskovi su ~300din; ATmega8 je 250din )
- nesto na sta mozes da kacis sta ti padne na pamet
- nesto sto mozes da programiras i iz WinAVRa, i iz AVR Studio-a, i iz Arduino IDEa

Treba li ti bolje od ovog?
[ bule0017 @ 29.03.2013. 14:34 ] @
Tako nesto sam i mislio da napravim samo sto sam malo zahtevniji u pocetku pa sam hteo da nekoliko konektora za dodatne uredjaje odmah postavim na plocicu (imam lcd 2x16 i 4x20, zatim rtc, pa onda enc28j60 kao posebnu plocicu sa 2x5 pinovima za konekciju), i tako nesto.
Jasno je meni da ja to ne mogu nauciti za 6 meseci, ali posto sam vec malko radio sa arduinom to mi je jako lako za programiranje, pa sam mislio kad se malo izvezbam da onda predjem na avr gcc.
Postavicu malko kasnije program za kapiju koji sam radio cisto reda radi, mozda to nekom iskusnom znaci u kom pravcu bih trebao ici.
I stvarno hvala puno na iskrenim odgovorima, nisam ni mislio da ima toliko korektnih ljudi.
[ shpiki @ 29.03.2013. 17:01 ] @
Ok, to je samo malo prosireno ovo o cemu sam pisao.
Ako imas problem sa semom/pcb-om, javi se, pomocicemo ti.
Nije problem da se na standardan "like arduino" pcb dodaju konektori za lcd, rs232, itd itd, onda bi imao nesto sto lici na razvojni sistem, i to ne bi bio problem da se napravi (cak i da izlemis sve te konektore na rupicasti pertinex - nije najlepse i najprakticnije - ali moze da radi posao).

I jedno pitanje: jel znas C?
Ako znas C, svejedno ti je dal pises programe u ArduinoIDE, WinAvr-u ili AVR Studio-u.
Ako ne znas C, savet: UCI C!
I dooobro savladaj HW za uC.

Pozdrav.
[ Zlatni_bg @ 29.03.2013. 17:20 ] @
shpiki, ako nije tajna, gde uzimas mikrokontrolere? Kod nas najjeftinije sto sam nasao je 300 za Atmega8, i nekih 250 za Tiny sa 4kb flasha?
[ shpiki @ 29.03.2013. 17:39 ] @
Nije tajna, ali zbog reklame cu ti (i svima koje zanima) odgovoriti na PP.
[ bule0017 @ 29.03.2013. 17:51 ] @
Pa shpiki hvala ti naveliko na savetima, stavio sam osnovni schematic gore u porukama..
Upisao sam neku skolu za programiranje u Javi, sobzirom da sam do sada ucio arduino ili C za mikrokontrolere imam veliku muku da shvatim neke stvari u Javi koje su mi mnogo lakse da razumem u C-u ali to je vise problem oko OOP jer mi je "lakse" da se snadjem u obicnom rednom programiranju sa funkcijama..
Mislim da cu odlepiti ako sad krenem sa C ili uC, bar dok ne zavrsim ovu skolu.
Jos brdo neispavanih noci jer sam skoro dobio dete, tako da sam vrlo optimistican po svemu tome ali mora da se gura napred..
Daleki cilj mi je da pravim module za zicno povezivanje (rs485) za kucnu automatiku, eventualno LAN, a da mi recimo kao glevni server bude nesto tipa Raspberry Pi koji se kontrolise preko mreze, i tako...
To su neki dugorocni planovi naravno, pa bih za pocetak da krenem sa atmega8 ili 328p ili atmega32u4 pa da ce posle prebacim na uC.
Evo koda za kapiju koji sam radio u arduinu:
Code:

// set pin numbers:
#define limitA1Pin 2        // the number of the open wing door A1 safety switch
#define limitA2Pin 3        // the number of the open wing door A2 safety switch
#define limitB1Pin 4        // the number of the close wing door B1 safety switch
#define limitB2Pin 5        // the number of the close wing door B2 safety switch
#define rfOpenPin 6         // the number of the RF Supra input OPEN pin
#define rfClosePin 7        // the number of the RF Supra input CLOSE pin
#define relayA1Pin 8        // the number of relay output for wing door A1
#define relayA2Pin 9        // the number of relay output for wing door A2
#define relayB1Pin 10       // the number of relay output for wing door B1
#define relayB2Pin 11       // the number of relay output for wing door B2
#define ledPin 13
// variables will change:
int limitA1 = 0;
int limitA2 = 0;
int limitB1 = 0;
int limitB2 = 0;
int rfOpen = 0; 
int rfClose = 0;
int relayA1 = 0;
int relayA2 = 0;
int relayB1 = 0;
int relayB2 = 0;

void setup()
{
  pinMode(limitA1Pin, INPUT);     // initialize the pin as an input:
  pinMode(limitA2Pin, INPUT);     // initialize the pin as an input:
  pinMode(limitB1Pin, INPUT);     // initialize the pin as an input:
  pinMode(limitB2Pin, INPUT);     // initialize the pin as an input:
  pinMode(rfOpenPin, INPUT);      // initialize the pin as an input:
  pinMode(rfClosePin, INPUT);     // initialize the pin as an input:
  pinMode(relayA1Pin, OUTPUT);    // initialize the pin as an output:
  pinMode(relayA2Pin, OUTPUT);    // initialize the pin as an output:
  pinMode(relayB1Pin, OUTPUT);    // initialize the pin as an output:
  pinMode(relayB2Pin, OUTPUT);    // initialize the pin as an output:
  pinMode(ledPin, OUTPUT);
}

void doorOpen()                              // door open function
{
  digitalWrite(relayA1Pin, LOW);             // open relay for door wing A1
  while(digitalRead(limitA2Pin) == LOW)      //
  {
    delay(3000);
    digitalWrite(relayA2Pin, LOW);
    while(digitalRead(limitA1Pin) == LOW)
    {
    }    
    digitalWrite(relayA1Pin, HIGH);
  }
   digitalWrite(relayA2Pin, HIGH);
}
void doorClose()                             // door close function
{
  digitalWrite(relayB1Pin, LOW);
  while(digitalRead(limitB2Pin) == LOW)
  {
    delay(3000);
    digitalWrite(relayB2Pin, LOW);
    while(digitalRead(limitB1Pin) == LOW)
    {
    }    
    digitalWrite(relayB1Pin, HIGH);
  }
   digitalWrite(relayB2Pin, HIGH);
}
void loop()
{
digitalWrite(relayA1Pin, HIGH);
digitalWrite(relayA2Pin, HIGH);
digitalWrite(relayB1Pin, HIGH);
digitalWrite(relayB2Pin, HIGH);
rfOpen = digitalRead(rfOpenPin);
rfClose = digitalRead(rfClosePin);
  if (rfOpen == HIGH) {     
     digitalWrite(ledPin, HIGH);
     doorOpen();   
  }
  else {
    // turn LED off:
    digitalWrite(ledPin, LOW);
  }
  if (rfClose == HIGH) {     
     digitalWrite(ledPin, HIGH);
     doorClose();   
  }
  else {
    // turn LED off:
    digitalWrite(ledPin, LOW);
  }
}
[ bogdan.kecman @ 30.03.2013. 03:10 ] @
da ubacim buvu ...

solderless breadboard je mila majka za brzi prototyping, brze od toga ti je jedino da napravis (ili jeftine kupis) nesto poput mikroelektronikinog bigavr. ako mcu koji hoces da trosis nema u DIP varijanti, napravis adapter (za smesne pare kupis ili napravis sam), zabodes ga u solderless breadboard (ono plasticno sa rupama) i mozes da testiras do prekosutra, jedini limit ti je da ti bas ne ide preko 10MHz, dakle SPI, I2C, PPS etc etc .. dakle IO pionvi ne treba da trce na vise od 10MHz i solderless je resenje. Jeste nekad potrebna brza periferija ali kad dodjes do toga ti napravis pcb bas za to a pre toga mozes da testiras na solderless-u sporije

ako oces da se zezas sa home automation - jeftinije od http://www.mikroe.com/avrplc16/ neces proci, to ti je atmel + mnogo relea + razni dodaci, sve istestirano i radi (u originalu oni od toga prave plc ali tebe to ne zanima, ti koristis to za tvoje potrebe)
[ ha_23 @ 30.03.2013. 19:52 ] @
Citat:
bogdan.kecman: da ubacim buvu ...

solderless breadboard je mila majka za brzi prototyping, brze od toga ti je jedino da napravis (ili jeftine kupis) nesto poput mikroelektronikinog bigavr. ako mcu koji hoces da trosis nema u DIP varijanti, napravis adapter (za smesne pare kupis ili napravis sam), zabodes ga u solderless breadboard (ono plasticno sa rupama) i mozes da testiras do prekosutra, jedini limit ti je da ti bas ne ide preko 10MHz, dakle SPI, I2C, PPS etc etc .. dakle IO pionvi ne treba da trce na vise od 10MHz i solderless je resenje. Jeste nekad potrebna brza periferija ali kad dodjes do toga ti napravis pcb bas za to a pre toga mozes da testiras na solderless-u sporije

ako oces da se zezas sa home automation - jeftinije od http://www.mikroe.com/avrplc16/ neces proci, to ti je atmel + mnogo relea + razni dodaci, sve istestirano i radi (u originalu oni od toga prave plc ali tebe to ne zanima, ti koristis to za tvoje potrebe)


Dali to znaci da ove ploce PICPLC16/AVRPLC16 od mikroelektronika mogu direktno da se ugrade u krajni proekt, ili sluze samo kao development board?
[ shpiki @ 30.03.2013. 19:56 ] @
Sta te sprecava da ugradis i neku "bare bones" varijantu u krajnji projekat?
Naravno da moze, samo je pitanje sta ti je trziste za taj krajnji projekat.
[ bule0017 @ 30.03.2013. 20:11 ] @
Ja mislim da cu na kraju skupiti lovu da kupim ovaj avrplc16, Nego posto stize sa atmega32 poslao sam im pitanje da li moze neki drugi atmel (atmega8 ili atmega328p) sa adapterom da se ubode.
Ako kazu da moze onda je kupljeno.
[ bogdan.kecman @ 30.03.2013. 21:12 ] @
moze da se ugradi, ko ti brani, samo ne verujem da se isplati
[ Zlatni_bg @ 30.03.2013. 22:14 ] @
A sta ce ti drugi atmega na ovoj ploci? U sustini, ovo ti je gotov projekat, tesko da ces ga koristiti za pravljenje neke druge slicne ploce.
[ bule0017 @ 30.03.2013. 22:20 ] @
To sam vise mislio u fazonu da recimo pravim kontrolu za otvaranje necega i treba mi jedan ili dva releja i rs485 ili lan, za to mi je bezveze da stavljam atmega32, ali otom potom...
[ Zlatni_bg @ 30.03.2013. 22:42 ] @
Pa onda napravis svoj PCB, nema razloga da stavljas celu ovu plocu za 2 releja i lan :) To ce ti i atmega8 odraditi, i ukupno ce te izaci sa sve kucno izradjenom plocicom i relejima ispod 10 evra... a za ethernet kako se snadjes :)
[ ZAS011 @ 30.03.2013. 23:49 ] @
@bule0017
Da ne ispadne da "navodim vodu na nečiju vodenicu" ME razvojni sistemi, za novce za koje se prodaju, vrede svaku paru.
http://www.mikroe.com/rs/store/avr/development-boards/
Recimo, na Razvojnom sistemu BIGAVR6 imaš izvedene pinove za svaki I/O pin mikrokontrolera + mogućnost priključivanja LCD i GLCD, LED za svaki I/O pin, pullup ili pulldown za svaki I/O pin, programator NA razvojnom sistemu i joškoješta. Da ti ne bih prepričavao, poseti link pa čitaj sam, valjda si pismen .

Program ne moraš uopšte da pišeš u ME IDE, možeš u bilo kom, samo iskoristiš programator da napečeš kontroler i sve lepo isprobaš na razvojnom sistemu i pre nego što napraviš svoju pločicu.

Svo ovo moje pisanije je apropo tvoje teme koja glasi: ATMEGA32 razvojni sistem.

AVRPLC16 v6 PLC je em skuplji, em više namenski orijentisan onimamkoji vole škljocave releje (čitavih 16 komada), nema tastere kojima bi simulirao ulaze, nema LED za svaki I/O pin kontrolera, nema....