[ xxx83 @ 28.03.2013. 23:17 ] @
Molio bih za pomoć. Izgleda da sam ubio dva harda :(
Imam/imao sam Seagate GoFlex eksterni hd od 1 TB. Prilikom prebacivanja podataka na njega, začuo se neki čudan zvuk (kao da je naglo ubrzao obrtaje) i komp mi se restartovao.
Hard sam odmah raskačio i osetio sam miris nagorele plastike/gume. Kad sam ga raskomadao, primetio sam da mu je elektronika na jednom mestu izgorela. Problem je što sam neposredno dan-dva pre toga na njega prebacio sve podatek sa mog starog harda koji je bio na izdisaju (preko 1000 bs) i posle ovog incidenta sam ostao bez njih.
Na prvi pogled, srećna okolnost je što mi drugar ima identičan hard i hteo sam da iskoristim elektroniku sa njegovog kako bih bar spasao podatke. Međutim, elektronika sa njegovog nije probudila moj hard.
Da nevolja bude još veća, kad sam vratio elektroniku na njegov hd, ni on posle toga nije hteo da se pokrene.
Jedva sam nekako uspeo da dignem sistem sa hardom direktno nakačenim na s-ata kabl i napajanje i kada sam pokrenuo HDD Regenerator, on mi je izbacio poruku "Master boot record demaged"
Ima li kakave nade da bar spasem podatke sa hardova? Drugaru ću kupiti nov, to je namanji problem.
[ gilopile @ 28.03.2013. 23:34 ] @
Uf, uf, uf, kakav maler:(

Sta da ti kazem, jedina opcija ti je da kupis/nabavis identican HDD sa identicnom revizijom elektronike i da prebacis sa tog tvog chip u kojem se nalazi firmware koji je jedinstven samo za taj tvoj HDD, jer su podaci upisani i na ploci i oni se moraju poklapati. Jedino tako da pokusas, sve u nadi da ti je HDD mehanicki ispravan. Ako se kojim slucajem ostetio MBR i u tom delu ima necitke sektore, sto ukazuje da HDregenerator nije pomogao, male su sanse, ali opet moguce je i da je u elektronici kvar i ne moze pristupiti tom delu diska, pogotovo sto si cuo da se obrtaji naglo povecali. Samo da glave nisu zaribale po plocama od tih obrtaja/zaustavljanja usled odkaza elektronike... Jedinu gresku si napravio sto si pokusao sa elektronikom od drugara, jer to nije moguce na tim diskovima, a eto desilo se da i njegov vise ne proradi, za sto je i postojala velika verovatnoca da ce tako ispasti. Ali sta je tu je. Pojuri po aukcijskim sajtovima, moze se naci neispravni pa za male pare kupis sa ispravnom elektronikom, prebacis firmware chip i pokusas.

Samo da dodam, ako su podaci veoma bitni, onda nista ne diraj i nosi profesionalcima da ti pocupaju podatke.
[ xxx83 @ 29.03.2013. 00:04 ] @
Postoji li šansa da sa elektronike od mog harda (koji je malko gorucnuo) prebacim firmware na elektroniku na drugarovom?
[ gilopile @ 29.03.2013. 00:19 ] @
Naravno, ako su modeli HDDa identicni. chip u koji je upisan firmware se ne moze ostetiti na takav nacin, odnosno sanse da je izgoreo su jako male. Tako da pokusaj. Ako nemas duvaljku, mozes i sa malo boljom lemilicomto odraditi. Samo pazi da ga ne unistis dok to radis, jer si ga tek onda nadrljao:)
Pozz i srecno!
[ xxx83 @ 29.03.2013. 08:35 ] @
Bukvalno su identični.
Važi se, probaću da prebacim, pa ću javiti šta se dešava.
[ xxx83 @ 29.03.2013. 19:47 ] @
Pustio sam HDD Regenerator ga skenira i eventualno popravi bad sektore. On to radi već 15-16 sati, skenirao je oko 300 sektora samo i svi su navodno loši.
Ima li svrhe da čekam da odradi do kraja?
[ Miroslav Cvejić @ 29.03.2013. 20:17 ] @
Poteraj SeaTools. HDD Regenerator je neupotrebljiv u većini slučajeva.
[ xxx83 @ 30.03.2013. 10:10 ] @
Citat:
Miroslav Cvejić: Poteraj SeaTools. HDD Regenerator je neupotrebljiv u većini slučajeva.


Probao sam sa seatools, ali on započne testiranje i odmah prekine izbacivši poruku da je hard pao na test, a ne pokuša da ispravi grešku.
da li ja ne znam da koristim program ili on služi samo za dijagnostiku?

P.S. Sad sam skontao da za moguću popravku sektora moram startovati DOS verziju programa.

[Ovu poruku je menjao xxx83 dana 30.03.2013. u 13:26 GMT+1]
[ ranikolahdd @ 30.03.2013. 21:46 ] @
ides vrlo dobro ka gubitku svih podataka.
Kljuc i pravo pitanje je zasto elektronika sa tog diska koji si prebacio i probao ne radi vise na originalnom disku?
Ukoliko ostetis Rom chip pokidas nogu ili slicno, pozdravi se sa podaima ako nemas neku debelu vezu u sigejtu.
Proceni , ako je sto imas na disku manje vise zamenljivo srecno, Ali ako imas bitnih stvari ne diraj nista vise.
Hdd regenerator ili Seagate alat, svi moraju da citaju dobre sektore...btw hddregenerator kad i "popravi" sektor moze da izbrise iz njega podatak
Oprezno
[ xxx83 @ 31.03.2013. 21:29 ] @
Citat:
ranikolahdd: ides vrlo dobro ka gubitku svih podataka.
Kljuc i pravo pitanje je zasto elektronika sa tog diska koji si prebacio i probao ne radi vise na originalnom disku?
Ukoliko ostetis Rom chip pokidas nogu ili slicno, pozdravi se sa podaima ako nemas neku debelu vezu u sigejtu.
Proceni , ako je sto imas na disku manje vise zamenljivo srecno, Ali ako imas bitnih stvari ne diraj nista vise.
Hdd regenerator ili Seagate alat, svi moraju da citaju dobre sektore...btw hddregenerator kad i "popravi" sektor moze da izbrise iz njega podatak
Oprezno


Pa šta mi predlažeš, kako bih sačuvao podatke sa harda?