[ agkiki @ 01.04.2013. 12:34 ] @
Zdravo svima, evo otvaram novu temu, da nebi bilo zabune.
Znaći napravio sam programcic (kalkulator) za izracinavanje plate sa svim porezima iz Neto osnovice dobija se bruto i obrnuto.
Znam da se ovakav program može uraditi i na drugi nacin, zato ga kacim , pa izvolite da vidim vašu reakcije, odnosno
primedbe ili šta vec. Naravno ako prođe vaš test treba ga ponuditi svima kome treba, eto to je moj mali doprinos Forumu.
Ika
[ loto17 @ 01.04.2013. 16:11 ] @
Pravopisne greške:
- OBTAČUN PLATA
- KOOFICIJENAT...
- OSNOVICA PLAČANJA



[Ovu poruku je menjao Getsbi dana 01.04.2013. u 18:47 GMT+1]
[ Getsbi @ 01.04.2013. 17:50 ] @
Da tema nebi isklizla kontroli, malo sam upotrebio gumicu. Trudite se da budete tolerantni ali i vodite računa šta i kako pišete.
[ Zidar @ 02.04.2013. 14:57 ] @
Cenimo napor i trud, ali ima dosta pitanja. eka su verovatno rezultata moje neupucenosti u problem, ali neka su i od opsteg znacaja.

Mozda treba da nam objasnis prvo sta program radi (izracunava platu, u kojoj zemlji, po kom zakonu)

Treba zatim objasniti KAKO se program koristi. To ili objasnis, ili napravis interfejs tako da je svakome jasno sta treba da uradi. Meni barem nije jasno sta treba da uradim. Vidm dve vrste polja, zuta i bela. U neka polja mogu uneti vrednosti, u neka ne mogu. To treba nekako objasniti ili uciniti ociglednim.

Zatim, vidim dve kolone belih polja i ispod svake vidim dugme Izracunaj. Posto ne zanm kakao da popunim podatke, cesto dobije Error ili run-time gresku. Kad nesto promenim u nekom polju, druga polja iste boje dobiju 0 (nula) ili nestanu podaci ili pise #Error.

Kakve rezultate treba da vrati proracun? Da li su negativne vrednosti dozvoljeni ili nisu i sta znace negativne vrednosti u rezultatu?

Kako se izlazi iz programa. Kad kliknem Izlaz, nestane forma ali ostane mi otvoren Access prozor.

Kakao se ciste podaci iz forme, kad obavim jedan proracun, da onda obavim drugi?

I jedno pitanje u vezi sa koeficijentima. Jos i razumem sta je stopa poreza (kakvog), PIO doprinos, zdravstvo, nezaposlenost, to nekako i razumem. Ali sta je Koeficijent 1,2,i 3 na desnoj strani? Sta ce se desiti kad se pojave novi koeficijenti?

Sta se desi kad sam nesto izracunao, pa dok su podaci jos na ekrenu idem i promenim koeficijente? Da li se sve preracuna, ili se nesto preacuna ali ne sve i li moram da kliknem IZracunaj da bih dobio rezultate?

Kako mogu da odstampam rezultate?

Kao sto vidids, pitanja ima mnogo, ne neka mozes verovatno brzo da odgovoris ili isprravis, ali neka su malo teza i traze vise rada, ali i iskustva.

U svakom slucaju, pozdravljamo napor i trud, ali ima jos da se radi.

Srecan rad


[ agkiki @ 03.04.2013. 13:11 ] @
Zidar evo da ti odgovorim na pitanja koje si postavio. Aplikaciju koju sam počeo da ridim tiče se obračuna plate i to za Srbiju u skladu sa vazećim zakonima.
Program radi da ako upišeš vrednost plate za jednog radnika, on ti izracuna sve poreze koji idu na teret isplatioca odnosno radnika. Što se tiče Bruto plate
u praksi mnogi unapred izracunaju bruto uračunavajući i minuli rad pa traže da znaju koliko je plata. Govorim o jednoj plati a ne za više.
Kada bi se radilo o više radnika to je sasvim drugi prića s obzirom da svaki radnik ima različutu platu ka i radni staž, pa onda koliko je stvarno radio dana,
ovaj program to ne tretira. Što se tiče negativne vrednosti oni ne postoje ako se poštuje maksimalna odnosno minimalna plata koja je po zakonu Srbije propisuje.
A sada kako se koristi:

Postoje DVA žuta polja, jedno je za upis Neto plate radnika i drugo za upis Bruto plate radnika, bela polja su zaključana.
Postoje i zelena polja u kojima se može menjati vrednost, i normalno ako si več izvršio izračunavanje i promeniš vrednost u tim poljima automackli se azurira
več izračunato. Primetičeš da sam sakrio ona dva dugmeta IZRAČUNAJ, sve sam odradio tako da kada u pomenuta žuta polja upišeš neku vrednost automacki izračuna.
Takodje sam uradio i izveštaj koji je vezan za glavnu formu, pa šta piše u istoj to se i vidi u izveštaju.
Eto to je to, nadam se dati je sada jasnije, od tebe očekujem da testiraš program i da mi ukažeš na greške, znam da je sve ovo moglo da se uradi i iz coda.
Zidar mnogo ti hvala.
IKA
[ agkiki @ 08.04.2013. 17:11 ] @
S obzirom da se niko nejavlja povodom mog posta od 4.3.2013 sam sam testirao i uradio konacnu verziju, za koju smatram da je u redu.
Nadam se da če nekome koristiti. Ika
[ Zidar @ 08.04.2013. 21:35 ] @
Sada je mnogo bolje. Ipak, ja sma ne znajuci uspeo da dobijem negativne vrednosti. Mozda treba nekkao ograniciti koeficijente u zelenim poljima? Ja sam verovatno uneo neku glupost, ali ako postoji mogucnost da se unese glupost, neko ce vec naci nacina da unese glupost i dobices nelogicne rezultate. I nisam bas siguran da bas UVEK izvrsi promene proracuna kad se promeni bilo koji zeleni podatak. Jos malo istestiraj.


[ agkiki @ 09.04.2013. 15:55 ] @
Zidar, evo popravio sam ovu aplikaciju na sl. naćin.
U zelenim poljima sam uslovio da mogu samo pozitivne vrednosti, mislim nemože
da se piše svašta, to je vezano za zakonske odredbe.
Što se tiče negativnih vrednosti, uslovio sam da ako je placanje poreza koje se dobije
negativna vrednost onda opominje i briše upise,tako da su sva polja prazna.
Ranije sam objasnio da nemože neto ili bruto isplata da bude manja od minimalca.
Takođe umanjena vrednost mora da bude manja od minimalca.
Mislim da je sada sve ok.
Puno pozdrava ika
[ agkiki @ 25.08.2013. 20:58 ] @
Sa zakašnjenjem sam prilagodio kalkulator sa novim propisima za Srbiju možda ce nekom koristiti.
ika