[ m_cvijic @ 01.04.2013. 19:18 ] @
pozdrav svima na forumu,
Pregledajuci malo forum nisam pronasao ni jednu temu koja se ozbiljnije bavi industrijskom automatizacijom, pa ako ima zainteresovanih forumasa za ovu temu volio bih da mi se pridruze da skupa prosirimo znanja iz ove oblasti..
Radim kao inzenjer na odrzavanju industrijske elektronike u jednoj Italijansko-Srpskoj drvnopreradjivackoj firmi i svakodnevno se susrecem sa raznim uredjajima i proizvodjacima opreme. cak sam i sebi zbavio odredjenu opremu radi edukacije, jer zelim da unaprijedim svoje znanje, koje je nisam mogao na zalost steci na studijama zbog teskog materijalnog stanja na fakultetu, i veoma visoke cijene opreme i softvera vodecih proizvodjaca.

U firmi gdje radim su najcesce zastupljeni proizvodjaci:
Schneider-electric
Siemens
Omron
Allen-Bradley
EATON
i drugi..
Svega moze da se nadje od servo motora i njihovih kontrolera, PLC kontrolera, HMI tac panela, SCADA sistema, FV regulatora itd..
medjutim nemam puno prostora da eksperimentisem, jer proizvodnja staje samo ako je nesto od toga u kvaru, a glavna programiranja rade se u Italiji.
a i za tako raznolike proizvodjace je veliki problem prikupiti softver i programerske kablove. Zbog navedenog sam se odlucio sebi zbaviti odredjenu opremu i za sada imam sledece:

PLC SIEMENS SIMATIC S7-300 (6ES7 315-2AG10-0AB0)
dva modula sa ukupno 48 DI
jedan modul sa 32 DQ
jedan komunikacioni modul rs232

Tac panel
SIEMENS SIMATIC TP 1500 PN

FV regulator
SIEMENS MICROMASTER 430 (5.5 kw)

za sada sam uspio da zbavim i TIA portal V11.
Nedostaje mi kabal za programiranje PLC kontrolera, pa pokusavam preko tia portala i laptopovog kard citaca direktno da snimim program, i kasnije da ga PLC povuce u svoju radnu memoriju, al za sada mi ne uspijeva. Ako odaberem npr model SIMATIC S 1200 uspjesno kopiram program na karticu, a kad odaberem procesor koji imam s7-315 nece da mi dozvoli da snimim program na karticu. ako neko zna kako ovo da uradim molio bih za pomoc...

a sada sto se tice panela, u TIA portalu mi sve uredno pokaze, i online konekciju i povezivanje, al kad treba napravljeni program zelim da ucitam u tac panel izbaci mi da nema konekciju. (ovaj panel se povezuje sa laptopom preko ethernet kabla).. pa bi mi i tu trebala pomoc ako je neko imao slicnh problema..
mozda treba da unaprijedim OS od tac panela, jer u tia portalu je mnogo novija verzija nego na TP. al i to kad sam pokusao trazi mi neki rebot TP-anela, koji ne mogu da pronadjem u njegovom kontrol panelu..
okacicu par slika od opreme koju za sada posjedujem, i jos jednom molim za pomoc od forumasa koji su strucni iz ove oblasti. Hvala i jos jedan pozzz za sve forumase...

Mladen Cvijic
e-mail: [email protected]


[ m_cvijic @ 01.04.2013. 19:48 ] @
Nisam napisao, ako neko ima polovan siemensov kabal za programiranje s7-300 moze da mi pusti ponudu na e-mail za njega :)
evo link za slike plc-a i HMI panela...
https://drive.google.com/folde...3VwVkRvcXlqR28&usp=sharing
[ elektrostudio @ 01.04.2013. 20:00 ] @
"Transfer" mode
In this mode, you can transfer a project from the configuring PC to the HMI device or backup
and restore HMI device data, for example.
The following options are available for setting "Transfer" mode on the HMI device:
● When the HMI device starts up
Start "Transfer" mode manually in the HMI device Loader.
● During ongoing operation
Start the "Transfer" mode manually within the project using an operating element. The
HMI device toggles to "Transfer" mode when automatic mode is set and a transfer is
initiated on the configuring PC.


hmi_basic_panels_operating_instructions_en-US_en-US.pdf sa siemensovog site-a

Sve je opisano
[ Trick_Fix @ 02.04.2013. 15:58 ] @
Vlado,
SVE Si mu rekao, baš lepo

...i nek Si mu rekao

da čovek može da počne sa tim INFO da radi,
[ m_cvijic @ 02.04.2013. 23:01 ] @

Hvala Vam na odgovoru, al naravno da sam skinuo uputstvo i radio prema njemu, i kliknuo sam na displeju transfer mod, al vjerovatno sam negdje napravio gresku..
nisam napisao da mi nije softver legalan vec skinut sa crack-om..
Imam jos jedno pitanje ako mozete pogledajte slike sto sam napravio, da ne igra ulogu prilikom dodavanaj novog uredjaja odabir Verzije, i da li je to ovo sto mi pise na tac panelu (u tia portalu ima samo ova verzija, a vidio sam da za neke druge uredjaje moze da se mjenja i verzija, i ako je do toga kako bih mogao ubaciti u portal odgovarajucu verziju)... uslikao sam nekoliko slika da pokazem sta sam uradio, i sta mi radi, a sta ne, ako imate neku ideju sta da jos pokusam bio bih zahvalan na odgovoru, ja cu naravno i dalje da pokusavam da riijesim problem...
hvala na pomoci

https://drive.google.com/folde...lZIZS1Yd1pFOXM&usp=sharing

[ m_cvijic @ 02.04.2013. 23:04 ] @
Jos nesto da dodam, mozda je bitno a mozda ne (vidi se i na slikama) kod povezivanje na online i povezivanje Accessieble devices imam da odaberem mreznu karticu od laptopa, a kod transfera programa u tac panel samo imam izbor Ethernet...
[ elektrostudio @ 03.04.2013. 07:57 ] @
Sa slike 2 se vidi da je nasao HMI ali bez IP adrese vec samo MAC adresu. Konfigurisi IP adresu na HMI
[ m_cvijic @ 03.04.2013. 21:39 ] @
Hvala na savjetima, uspio sam da ubacim program, ali tek nakon sto sam unaprijedio verziju loadera sa V01.06.01.... na V11.00.02.... evo na drugoj slici, ako neko bude imao isti problem...

Sad treba da vidim kako da sacuvam ili exportujem program na MMC karticu od plc-a al bez kabla (pomocu kard citaca od laptopa) ako je to uopste izvodljivo :)

Pozzz za sve...

https://drive.google.com/folde...lZIZS1Yd1pFOXM&usp=sharing
[ grmusadu @ 06.04.2013. 13:55 ] @
Pozdrav za sve, i da ne duzim puno,imam dosta NOVIH i polovnih stvarcica za automatizaciju(fr. regulatore,tajmere,releje itd).
Prodao bih vrlo povoljno jer se ne bavim vise tim.Ako ste zainteresovani mogu vam poslati spisak.Pozdrav
[ m_cvijic @ 09.04.2013. 17:02 ] @
moze, pusti ponude na [email protected]
Pozzzzzzzzz...
[ m_cvijic @ 11.04.2013. 20:38 ] @
Imam jos malo problema koje ne znam dal su rijesivi, pa ako neko zna trazim pomoć :)

Pošto još nemam MPI kabal za programiranje, da li postoji mogucnost da preko tia portala i laptopovog kard citaca direktno prebacim program na karticu, koji ce kasnije plc da povuce u svoju memoriju???

kad odaberm tip plc-a S7-1200 mogu da sacuvam program na kartici, a kada odaberem S7-300 koji ja imam ne pozeleni mi kvakica za potvrdu prebacivanja programa, (program prije toga testiram i ne pokaze mi ni greske ni upozorenja ni greske) evo par slika vidi se na njima-...

https://drive.google.com/folde...19oaHpHTmdtQlU&usp=sharing

ako neko zna rijesenje molio bih za pomoć..

jos jedan pozzz za sve...
[ m_cvijic @ 11.04.2013. 20:41 ] @
Na slici 3 vidi se da mi za s7-1200 dozvoli da kopiram program na karticu,
a na slici 2 se vidi da mi kvacica nije pozelenila i da ne mogu da kopiram program na karticu., zna li neko u cemu je problem? u korisnickom uputstvu ne mogu da pronadjem odgovor na ovaj problem.... al tragacu i dalje :)
[ m_cvijic @ 13.04.2013. 21:23 ] @
Ima li neko iskustva sa kupovinom kineske opreme? Hoce li mi raditi ovakav programabilni kabal na Win7 64bit, sa tia portalom???

http://www.ebay.com/itm/SIEMEN...s_PLCs&hash=item53f6ea37de