[ Vita94 @ 02.04.2013. 12:33 ] @
Pozdrav,

Planiram da napravim jednu baznu stanicu sa P1 (233Mhz MMX, 96MB ram, 20GB HDD) i Mikrotik x86 za share interneta sa društvom. Ja sam u sredini tako da smo odlučili tu da stavimo baznu stanicu. Udaljenosti mojih drugova od bazne stanice tj. moje kuće su 50,150,220,280 i 420m vazdušnom linijom. Gledao sam malo po forumu planiramo da mreža bude na 2.4 Ghz, video sam da ima nekoliko kartice na 2.4Ghz koje su bolje i trenutno mogu da se nabave tipa TL-WN553AG i DWL-AG530, naravno ako imate neku bolju koja radi sa mikrotikom napišite.

Što se tiče Mikrotik računara trebalo bi da ubacim 3 WiFi kartice koje mi vi preporučite i da povežem na Obelisk antene koje će verovatno da budu home made jer nemamo baš mnogo novca. Ako se dobro naprave mogu i do 16dBi da cepaju. Trebalo bi da pokrivaju skoro 360 stepeni jer je društvo oko mene. Zbog toga mi trebaju 3 kartice.
http://www.qsl.net/yu1aw/ANT_VHF/obelisk_antene.htm

Ili Amos antene koliko vidim do 14dBi izvlače.
http://www.qsl.net/y/yu1aw/ANT_VHF/Amos_Ant/amos_antene.htm

Internet sam planirao da priključim preko LAN kabla sa rutera to mislim da nije prbolem.

Verovatno će svako od njih imati neku BiQuad antenu od 10dBi i trebalo bi neki AP ili direktno WiFi karticu 422G, ne znam koj AP nadam se da imate da mi preporučite neki.

Moje glavno pitanje je da li je moguće da se to ostvari, takođe da li imate neke bolje kartice 2.4Ghz novije modele za mirkotik koje mogu da nabavim da nisu preterano skupe i koje antene da koristim ako ovo što sam naveo nije dobro, isto pomoć oko AP za klijente bi mi trebala jer nisam toliko stručan?

Hvala unapred!

Srdačan pozdrav!

[Ovu poruku je menjao Vita94 dana 02.04.2013. u 14:01 GMT+1]
[ gazdamitke @ 10.04.2013. 14:51 ] @
Stavi malo jaci racunar,ne znam da li ce kartice raditi na P1 ,u zavisnosti od verzije PCI
Sad je bar jeftino da kupis neku p3 plocu sa cpu-om i ako budes kupovao,gledaj neke ploce sa intel cipsetom.
Najbolje bi bilo da kupis neki Mikrotik routerboard i miniPCI,wireless kartice.
Antene bih ti preporucio isto kupovne.
Jeste u startu skuplje,ali manje ces se penjati na krov i nece te niko zivkati zasto ne radi net ...
[ Dj-Ole @ 18.04.2013. 16:49 ] @
Ja vec godinama koristim mikrotik za deljenje neta i sve radi super. Masina je p2 na 400mhz imam jednu tl-wn551 wifi karticu i quados 6 antenu. Klijenti imaju biquad antene i razne pci kartice. Najudaljeniji je oko 300m on ima grid antenu od 19dB i signal mu je oko -60dBm. Maksimalna brzina u mrezi je oko 2MB/s.

Sto se tice kartica koje si planirao tl-wn553 nije navedena kao podrzana a za DWL-AG530 pise da radi ok pod mikrotikom. Verovtno ces morati da prepravljas maticnu plocu posto na pci magistrali nema napajanja od 3.3v koji koriste wifi kartice, imas uputstvo na netu kako to da odradis.

Pozdrav
[ gilopile @ 19.04.2013. 04:46 ] @
Obavezno nadji neku raspalu dvojku na makar 400, 533 ili 600Mhz. Imas onih compact-a vrlo jeftino, a rade za sve pare i ne moras da se zezas sa prepravkom PCI slota, jer na tom kecu nece raditi ta wireless kartica.
Mozda najbolja varijanta sto se kartice tice je da nabavis CM9 i preko adaptera PCI to miniPCI zabodes. Sada se mogu naci jako povoljno, a rade odlicno. Adaptere isto tako mozes naci polovne i nisu skupi. Ja sam jedan mikrotik upravo sa tom varijantom napravio i radi k`o zmaj. Za sektor ne znam, cini mi se da je taj AMOS ok. Ja ga vec duze vreme merkam da ga napravim i isprobam...Sigurno cu ovih dana i recicu ti kako se ponasa.

Za drugare, bar one koji su najudaljeniji, nemoj da se zezas sa biquad-om, jer ce imati sigurno jako los signal, kada uzmemo u obzir da sektor pravis sam i nemoj ocekivati da ce biti dobar koliko i neki od kupovnih. Tako da, za te najudaljenije drugare obavezno grid i da se lepo upuca i to ce raditi odlicno. Mada, ako ti je potrebno 360 stepeni, gledaj i neku omni da dapravis...Ja sam davno pravio jednu, ali mi se jako lose pokazala, verovatno sam negde pogresio u proracunu/izradi, tako da cu i nju ponovo pokusati napraviti.
Ovo sto radim je sve za neki moj gust i deljenje neta za par drugara, tako da i ja vise volim sam da se poigram i napravim, isprobam i ako radi zadovoljavajuce, sreci i zadovoljstvu nikad kraja, a to ne moze da se oseti ako se ode u netix i kupi sva oprema...:) A i nema se para, jbg:) Cene mrezne opreme su prenaduvane, kao od zlata da prave te antene...

@Djole, jesi sam pravio tog quadosa? imas li neki PDF za izradu?

Pozdrav!

EDIT: Evo nasao sam neki pdf. Da li je to ta antena:


[Ovu poruku je menjao gilopile dana 19.04.2013. u 06:35 GMT+1]
[ Dj-Ole @ 21.04.2013. 13:40 ] @
da to je ta antena, sam sam je pravio i nije mnogo komplikovano a radi ok.
[ gilopile @ 21.04.2013. 23:22 ] @
Hvala na odgovoru!

Nasao sam neki bakarni lim, ali jedino mogu izvuci 430mm, pa sam resio da pravim drugu verziju. Okacicu je.

Kada je odradim, javljam kako radi.

Pozdrav!
[ gilopile @ 22.04.2013. 09:31 ] @
Evo da javim da sam skarabudzio jednu za probu. Nije bas lepo ispala, ali su mere dosta tacne, pa cu danas da je isprobam.

Evo par slika i neka mi je Bog u pomoci ako ovo bude raditi:) Ako se ok pokaze, napravicu jednu lepu `za izlozbu`:)

P.S. Izvinjavam se na malo losijim slikama i neredu na stolu, zatrpan sam...:D




[ Vita94 @ 23.05.2013. 13:48 ] @
Hvala svima na savetima!

@gilopile Kako radi tj. kako se pokaza antena?

Srdačan pozdrav!
[ X15 @ 07.05.2014. 09:55 ] @
Tema je zestoko matora ali naprosto nisam mogao da ne napisem nista :) ... Prvo cu da pitam je li ta mreza sada u zivotu, kako funckionise i kako je to guralo na samom tom pocetku ...

Svaka vam cast ,,, improvizatori ste kakve jos nisam sreo :) ... Ova samogradnja i ovo eksperimentisanje nikada nisam smatrao ni O od ozbiljne i kvalitetne antene a da zlo bude vece vas je kostalo koliko i fabricka antena neke proverene manje firme ...

Opasno me je zainteresovalo vase misljenje da ovakve mreze radite sa tp link karticama i to na strani ap-a .To je jako jakoo suluda ideja.
Razumem da je to pocetak nekog wifi interesovanja ali ljudi ... zasto jednom ne startovati kako treba i resen problem ...