[ gilopile @ 06.04.2013. 19:28 ] @
Pozdrav svima!

Evo mucim se da moj Alesis d4 skopcam i radim u cubase-u. Povezao sam rucno-pravljenim Midi kablom u karticu SB live i nikako da podesim da mi tamo vidi Alesisa. Da li j uopste moguce da preko njega mogu da koristim semplove iz Adictive drums-a? U podesavanjima za Midi ima vec ponudjeno da dodam Alesis d4...
Kakav kabel mi treba da povezem? Da li ide kabel preko neke dodatne elektronike ili je suv spoj? Ima li neko shemu Midi kabla (petopolni iz Alesis-a Midi out/thru) i game port/midi na kartici.
Moze li ovakav kabelcic?


Ili moram da pravim/kupim ovakav?



Ili da kupim USB midi:



Ovo su midi konektori:


Bilo koja informacija bi mi puno znacila, jer se nisam do sada susretao sa ovim...
Hvala unapred.


[Ovu poruku je menjao gilopile dana 07.04.2013. u 00:03 GMT+1]
[ Kovacevic Vladimir @ 07.04.2013. 03:06 ] @
Ne preporučujem nikada neku "skrndelj" varijantu, niti imam poverenja u kineske kablove sa pijace.

Pročitaj/poslušaj nešto odavde:
https://www.google.rs/search?c....8.0...0.0...1ac.1.x3ENksbzn0I

Pozdrav
[ gilopile @ 07.04.2013. 04:01 ] @
Ok, znaci neku USB Midi varijantu? Da li moze ovi koji se valjaju po oglasima za 1500-2000rsd? Vidi se da nije kvalitet, ali sta da se radi...
[ Kovacevic Vladimir @ 07.04.2013. 04:29 ] @
Da li imaš neku mogućnost da pozajmiš od nekoga taj USB-MIDI kabel...za probu?

Pozdrav


[ Lavlja_Jazbina @ 07.04.2013. 08:43 ] @
Kvalitetne kablove,kao i porudzbine su ti oduvek bile u Kanibalu na novom beogradu u piramidi.
[ Sceka @ 07.04.2013. 12:03 ] @
U svakom slucaju nikakvu budzevinu od kabla rucne izrade nemoj da koristis, sto rek'o @Kovacevic Vladimir i potpuno je u pravu! USB MIDI kabl i 'zavrsio si posao'. Kupi u nekoj, bilo kojoj koja ima, prodavnici el. opreme i delova. Nikako na pijaci a jos "nikakije" kod Kineza (sto cesto rade jer je tamo jeftino). Dobices i CD sa drajverima i u roku od minut mozes da radis. Ako je rec o nekom brendu koji moze da se nadje na Net-u skini najnoviji drajver i to je to.

Ovo mi nije jasno:
Citat:
gilopile: ...
Da li j uopste moguce da preko njega mogu da koristim semplove iz Adictive drums-a? ...
...

Preko cega da koristis Adictive Drums? Semplove iz Adictive Drums koristis u okviru Cubase-a kao VST i nikakve veze nemaju sa D4. Sa MIDI kablom imaju veze, Adictive Drums semplovi i uopste, ako imas klavijaturu pa pomocu nje da programiras Part/Track. A mozes i misem sve da zavrsis...


Pozdrav!
[ gilopile @ 07.04.2013. 13:46 ] @
Ok, uzecu onda USB midi pa cemo videti kako sljaka.

@Secka, ma znam da mogu da tipkam/crtam udarce, ali ovo sto radim je jako komplikovano za `pisanje`. Mislio sam da Alesisu mapiram izlaze, tako da koristim druge semplove/upisuje udarce u track. Imam alesis d4 VST, ako hocu da koristim njegove semplove (sto mi nije cilj), jer bi ih snimio klasicnim putem audo tracka, tj. lupanjem po trigerima da izbegnem crtkaranje i snimanjem u Audio stereo track sa main Output-a iz alesisa:) Da uprostim, treba da alesis upisuje udarce u midi track u realnom vremenu snimanja, a posle tim udarcima dodelim semplove. Recimo iz adiktiva, njegovi sepmplovi bi koristili kao monitor preko slusalica....Mislim da sad shvatas sta hocu:)



@Vladimir, trebalo bi da ima neko od mojih drugara, raspitacu se pa da uzajmim za probu.
@Lavlja_Jazbina, ok, videcu i tamo, tnx!



[Ovu poruku je menjao gilopile dana 07.04.2013. u 15:04 GMT+1]
[ Sceka @ 07.04.2013. 14:19 ] @
Aaa, to...! :) Koliko se ja secam moze to da radi D4! Davno je bilo ali po secanju... mislim da je jedini problem bio sto mu Velocity nije bio kako treba. I ako imas Padove sa savrsenim velositijem to D4 ne "cita" dobro pa tako imas veoooma losu mogucnost dinamike u snimljenom MIDI fajlu. I to bez obzira sa cim trigerujes. Ali, samo koliko se secam, a stvarno je davno bilo.

Kako god, USB MIDI kabl ti treba pa treba. A popravljanje/sredjivanje MIDI-ja je lakse, misem, nego kuckanje svega, i brze. A nesto mi pade na pamet, iz napisanog bih rekao da sviras bubnjeve?! Ako je to tacno - zasto ne snimis zivi bubanj?


Pozdrav!
[ gilopile @ 07.04.2013. 14:28 ] @
Pa to, valjda bi trebalo da moze da se mapiraju udarci....Davno bese kada sam se malo intezivnije bavio muzikom (inace sam gitarista/prangijas:), a burazer svira bubanj, a ja po malo lupkam. Kao sto znamo, za ozbiljno snimanje zivog bubnja treba ipak malo vise sredstava kojih trenutno nemam:) Da budem iskren, sada nemam bubanj, buraz prodao svog Rogers-a:(. Ipak je ovo sto bih radio vise amaterski, cisto da se odsvira nesto za svoju dusu i lepo snimi, isproducira da zvuci pristojno i to je to. Velocity na trigerima ok radi, videcemo kako ce ga cubase skontati. Ako ne radi, nema ni smisla snimati ovako...:( To sam pokusao preko jednog pieza za sada, jer treba da mi stignu padovi (neki Rolandovi), ne znam model, ali ce mi zavrsiti posao sigurno.
[ Sceka @ 07.04.2013. 14:56 ] @
Po secanju... padovi direktno u USB MIDI IN i ne treba ti D4. U kompjuteru namestis Adictive i "Bog te veselio". :) Zasto bi koristio D4 za snimanje midija u kompjuter pored padova? Plus, zvuk D4 je u danasnje vreme bespotreban, osim ako ti bas neki element ne treba da bas tako zazvuci radi necega a mozes uvek da ga prikljucis naknadno. To pricam jer je dosta ljudi ranije probalo da ide padovima u D4 pa u kompjuter, pa onda svakojaki problemi, sa latencijom...

Ne radim odavno sa MIDI-jem (uvek ima neko ko ce da se petlja sa tim umesto mene), uglavnom snimam zive instrumente pa bi bilo lepo da se javi neko ko je sada bas u tome! U slucaju da me "pamcenje ne drzi" i da ne bih nesto pogresio ili, sto je verovatnije!, da nesto zaboravim a bitno je. :)


Pozdrav!

EDIT
Sto se tice snimanja zivog bubnja, ako odlucis jednog dana za tu varijatu, javi se - ES ekipa ima veliki popust po svim pitanjima kod mene. :)

[Ovu poruku je menjao Sceka dana 07.04.2013. u 16:16 GMT+1]
[ Aleksandar Đokić @ 07.04.2013. 15:28 ] @
Cuvaj se latencije preko USB-a.
[ gilopile @ 07.04.2013. 15:41 ] @
Secka, pa gde sad da nadjem padove koji imaju Midi kontroler u sebi? Ovo sa alesisom mi je ok resenje, jer bih uzajmio padove (klasicne sa 6.3mm dzekovima, bas bubanj, dobos, tam, bariton...) i skopcao, pa iz alesisa da idem u Cubase gde cu snimiti udarce i posle dodati zeljene semplove za svaki ponaosob, a njegovi interni bi mi sluzili za monitoring kada se u realnom vremenu bude snimalo. Sto se popusta tice, hvala, nikad se ne zna, mozda se opet zasvira malo ozbiljnije:)

@Aleksandar, da budem iskren, toga sam se i ja plasio. Kontam da ovi jeftiniji do 2000 rade katastrofa, bm li ga. Zato sam i mislio da idem preko SB Live.
Zato sam i hteo da napravim Ovakav:



Ali opet mi nije jasno sta ce mu optokopler kada ceo taj sklop vec ima u samom Alesis-u? Ja ipak mislim da bi mi najobicniji kabel zavrsio posao, ali dok ga ne napravim, cekam da mi se neko javi i potvrdi.


Sada tek vidim da je samo na Midi IN...Znaci da pokusam da napravim ovaj kontroler i za Midi Out, sto i meni treba? Mislim, ok da nemam nikakav Midi port, pa ajd da uzmem USB...A i sta taj USB radi, nego isto kao i ovaj sto vec imam na kartici...Pa valjda se radilo nekako dok kinezi nisu napravili taj Midi USB, hehehe:)
[ Sceka @ 07.04.2013. 16:25 ] @
Citat:
gilopile: Secka, pa gde sad da nadjem padove koji imaju Midi kontroler u sebi? Ovo sa alesisom mi je ok resenje, jer bih uzajmio padove (klasicne sa 6.3mm dzekovima, bas bubanj, dobos, tam, bariton...) i skopcao, pa iz alesisa da idem u Cubase gde cu snimiti udarce i posle dodati zeljene semplove za svaki ponaosob, a njegovi interni bi mi sluzili za monitoring kada se u realnom vremenu bude snimalo. Sto se popusta tice, hvala, nikad se ne zna, mozda se opet zasvira malo ozbiljnije:)
...

To je najgora moguca kombinacija. Audio trigerovanje D4 (a moze) je toliko zahebano da je od toga odustao apsolutno svako ko je probao. Kasnjenja i problem sa velositijem je u tom meri veliko da je nenormalno tesko to uraditi. Padovi sa MIDI-jam su, inace, uobivajena stvar. Bez MIDI-ja je malo zastarelo i, koliko ja znam, ne koristi se odavno. Raspitaj se kod toga od koga pozajmljujes, mozda ima MIDI ali ga ne koristi iz raznih razloga, mozda mu odgovara zvuk koji padovi emituju...

Sto se kabla tice - ne razmisljaj mnogo nego kupi USB MIDI i resio si problem, i najjeftiniji je bolji nego rucno pa na game port...


Pozdrav!
[ gilopile @ 07.04.2013. 16:37 ] @
Aha, ok. Pa sta cu, uzecu taj USB i probati, a ako budem imao problema koji si ti naveo, sve ide u kantu i uzimam olovcicu u ruke, pa cemo napisati neki bubanj:) Reko, mozda je neko vec radio sa ovim modulom pa da mi da info iz prve ruke, jer na netu nista ne nadjoh. Znaci, moracu to ispitati na svojoj kozi, heheh. Ajd, pa kad nesto uspem/ne uspem, javljam ovde.

Pozdrav i hvala svima na odgovorima. dosta mi je jasnije...
P.S. Naravno, temu necu pod kljuc, pa ako ima jos neko nesto da doda/oduzme, slobodno, ne ujedam:)
[ Sceka @ 07.04.2013. 18:46 ] @
Bolje od olovcice je neka klavijatura, mnogo bolje za 'kuckanje' bubnja. Mis koristi samo za korekcije, to se misem najbolje i najbze radi. :)

Javi u svakom slucaju, uvek ce se nekako pomoci.


Pozdrav!
[ gilopile @ 07.04.2013. 18:53 ] @
Da, da i to sam imao na umu, ali kad sam nabavio Alesisa, reko bolje mi je preko padova odlupati, negpo prsticima. Veci je filing i neke cake je prosto nemoguce odprstati, a na kraju krajeva uzeo bih neki loop pa nek pichi:). Snimali smo davne 1999 u jednom studiju isto preko elektronca i posle kad smo videli sta je buraz odlupao, tesko da je to moglo rucno da se unese, mali milion udaraca, kako to vec ide na bubnju. Nije samo 4:4:)
U svakom slucaju, nesto cu iskombinirati. Ma ionako mi je samo za moj gust, pa nije nista hitno, pa cemo videti....
Pozz!
[ gilopile @ 08.04.2013. 16:10 ] @
Evo da javim da je operacija uspela. Promenio sam zvucnu, stavio Crystal SoundFuzion za midi, a ostala SB live za reprodukciju i spoijo na najprostiji moguci nacin. Iz modula 3 zicke (masa tx i rx) i tako u karticu i sve najnormalnije radi. Pravio sam neke budzevine sa optokoplerom i tranzistorom (NPN) i nije htelo....Latencija je neprimetna, nema ni malo kasnjenja, ide preko Asio2 drajvera...Sto se velocity-a tice, radi besprekorno. Dakle idem preko Adictive drums-a u real time-u i svi trigeri rade...Sve u svemu odlicno. Nisam jos nista konkretnije podesavao, jer nisu stigli padovi...Evo da cujete kako zvuci (spojio jedan piezo samo za probu:))

Pozdrav i hvala svima jos jednom!