[ anon315 @ 11.04.2013. 00:45 ] @
Cao ES-ovci :)

Nesto razmisljam u poslednje vreme o stanju IT scene u Srbiji, pa me zanima da cujem vase misljenje o tome u sledecem kontekstu:



Poslodavci - svi oni koji traze IT strucnjake u Srbiji

1) Domace i strane IT kompanije
2) Domace i strane kompanije iz drugih bransi
3) HR agencije
4) Pojedinci
5) I drugi..

IT profesionalci - srpski IT strucnjaci

1) Programeri
2) Dizajneri
3) Administratori
4) Menadzeri
5) Studenti
6) I svi ostali..

IT poslovi

1) 9-17 u kancelariji u Srbiji
2) 9-17 u kancelariji u inostranstvu
3) Freelance za strance i/ili lokalce
4) Svoja prica
5) I drugi..



Cinjenica je da je IT odlicna industrija, u usponu, koja se konstantno razvija, kako globalno, tako i lokalno.

Postoji velika potreba za strucnjacima, postoji dosta strucnjaka, dosta poslova je u opticaju i velike pare se vrte u celoj prici.

I pored svega toga, cini mi se da postoje dva problema:

Problem 1 - Pronalazenje IT strucnjaka u Srbiji

I pored postojecih servisa kao sto su Infostud, LakoDoPosla, ES, ITPoslovi, LinkedIn, pa na kraju krajeva i proste preporuke, cini se kao da razliciti poslodavci imaju razlicite probleme da dodju do kvalitetnih i proverenih srpskih IT strucnjaka koji su im potrebni.

Problem 2 - Pronalazenje dobrog IT posla

I pored, gore pomenutih, servisa, kao i gomile poslova na trzistu, cini se kao i da srpski IT strucnjaci imaju problem da nadju posao iz snova - odlicno placen, zanimljiv, sa dobrom ekipom, sa odredjenim stepenom slobode i u kome prosto mogu da uzivaju.



Zanima me da li imate neki od navedenih problema? Ili neki drugi problem u okviru ove price?

Kako trenutno resavate taj problem i sta mislite o svemu ovome?

V
[ mr. ako @ 11.04.2013. 13:23 ] @
Rekao bih da "Problem 1" i "Problem 2" nisu exkluzivno vezani za IT, vec da je to manje vise problem svake branse... Poslodavci imaju problem da nadju kvalitetan kadar, a kvalitetni profesionalci da nadju zadovoljavajuce uslove za skill set koji nude.
No, specificno za IT, ako u igru ubacis i to da poslodavci zele da plate srpskom platom svetski kvalitet profesionalca, problem se dodatno produbljuje. Cak i pored toga sto je ponuda poslova sve veca.
Dodatno, u oglasima cesto moze da se vidi kako traze jack-of-all-trades profil, sto se pomalo kosi sa recju "profesionalac", a to nekad odbija i potencijalne aplikante, te odatle dodatni miss-match.

[ Tyler Durden @ 11.04.2013. 13:33 ] @
^Odličan odgovor. Tačno se poklapa sa mojim mišljenjem.
[ Branko Santo @ 11.04.2013. 13:38 ] @
Citat:
mr. ako:No, specificno za IT, ako u igru ubacis i to da poslodavci zele da plate srpskom platom svetski kvalitet profesionalca, problem se dodatno produbljuje.


Ovo je toliko netacno da nisi ni razmislio sta pises :) Srpska plata je 400e, koliko prosecnih programera ili admina ima 400e? Masa ljudi ima 1.000e+ pogotovo medju programerima. Klinci sa fakulteta ulecu na 500-600e sa pristojnim znanjem Java/C#, nemojte da se mazemo kakom :)
[ Igor Gajic @ 11.04.2013. 13:41 ] @
Programeri non-stop rade sa strancima, posto smo, jelte, outsourcing orijentisani i onda se ne retko desava da najbolji kadrovi dobiju daleko bolju ponudu u inostranstvu ili budu povuceni visestruko vecom cifrom u inostranstvu.

[ mr. ako @ 11.04.2013. 13:57 ] @
Citat:
Branko Santo:
Citat:
mr. ako:No, specificno za IT, ako u igru ubacis i to da poslodavci zele da plate srpskom platom svetski kvalitet profesionalca, problem se dodatno produbljuje.


Ovo je toliko netacno da nisi ni razmislio sta pises :) Srpska plata je 400e, koliko prosecnih programera ili admina ima 400e? Masa ljudi ima 1.000e+ pogotovo medju programerima. Klinci sa fakulteta ulecu na 500-600e sa pristojnim znanjem Java/C#, nemojte da se mazemo kakom :)

Ma OK, nisam bukvalino mislio srpska prosecna plata, mozda sam trebao da stavim pod navodnike to da zele da plate "srpskom platom" ili "srpskom IT platom"... pricao sam konkretno vezano za IT ovde (rekoh na pocetku recenice "specificno za IT" ;) ), pa tako i za doticne plate...
Ono sto sam pod tim mislio je, da uporedjujuci sa nekim svetskim platama, ta plata smesno mala, a ocekuju kvalitet mnogo visi od svetskog ili makar isti. Ne kazem da je to nemoguce ili da je obavezno lose, zato i postoji outsourcing jel, ali pravi profesionalac ni ovde u Srbiji nece vise sebe da podceni toliko...
[ Branko Santo @ 11.04.2013. 14:20 ] @
OK slazem se da se ne treba podceniti ali treba i biti realan, nemamo troskove ko Nemci, zasto bismo insistirali na platama ko Nemci?
U Ceskoj gde je prosecna plata duplo veca od Srbije (~900e) je sasvim normalno da se radi u IT za plate od 1.000e-2.000e. Jako dobri seniori imaju vise od 2.000e neto ali isto tako ima i dosta jako dobrih koji nemaju 2.000e neto. Kad se to preracuna rekao bih da je 500-1.000e sasvim ok plata u Srbiji.

Pozicije kad traze razna cuda-muda su naravno smesne i takvi ljudi ili vec rade za jako dobre pare (1.500e+) ili nisu u Srbiji.
[ Igor Gajic @ 11.04.2013. 14:24 ] @
Ta prica sa platama ce temu odvuci na skroz drugi kolosek, i mislim da ima vise nego dovoljno materijala na temi "Zasto NISTE otisli"...

Btw. Onaj IT park u Indjiji lepo napreduje.

http://www.embassytechzones.rs/sr/kamera-uzivo/

Embassy Techzones IT Park je prvi projekat kompanije Embassy Group u Evropi, vodeće indijske kompanije za razvoj nekretnina. Park se nalazi u opštini Inđija blizu Beograda, u Srbiji – jednoj od najatraktivnijih destinacija za ulaganje u ovom delu Evrope.
[ Dexic @ 11.04.2013. 14:28 ] @
Nemoj se previse oslanjati na rec "profesionalac".
Ako postoji manjak odredjenih radnika, bili oni profesionalci ili ne, bice dobro placeni.
Ako postoji visak odredjene radne sange, pitanje je samo da li je neophodan pravi profesionalac ili ne, i u drugom slucaju ce biti lose placen, bio on profesionalac ili ne.


Misljenja da mi imamo ko zna koliko IT strucnjaka su razbacivanja za koja me cudi da ivan.m jos nije pitao "a imate li vi dokaza za to" :) S' pravom.
Mi imamo veliki broj ljudi koji ume da radi IT poslove naspram broja stanovnika MOZDA, ali kvalitetnih radnika... ne verujem da imamo dovoljno njih koji nisu vec otisli negde ili vec odavno ne rade za strane klijente na razne nacine, da se UOPSTE i ne osvrcu na potrebe IT radnika u zemlji.
Od blizeg drustva ne mogu 5 ljudi nabrojati da rade za ovdasnje firme, bilo da su to nase firme, bilo da su to strane koje ovde imaju filijale za outsourcing, bitno da ovde rade i primaju platu. 5 ne mogu da nabrojim. A barem 100-ak koji rade u IT-u.

I nemojmo se previse razbacivati sa ciframa koliko se placaju. Prvo, da li mozete da pretpostavite koliko njih ima PLATU 1000e? (znaci zvanicnu, ne da dobijaju "neto" 1000e na razne nacine, pa cak i kad rade za lokalne firme)


Da sad malo doprinesem konkretno temi za razliku od gornjeg kritikovanja :)
Nasa privreda ima problem jer ne moze da priusti IT strucnjake za poslove koji mogu da se rade na daljinu (programiranje, dizajn, manji deo administracije) jer ima dovoljno posla vani po boljim uslovima. Ne mora da znaci da je bolje placen vec da je po boljim uslovima. Bez 9-17+neplaceno prekovremeno (sasvim tipicno za IT poslove u mnogim zemljama nazalost, ne samo kod nas).
A oni koji traze posao ovde i ne mogu ga naci... verovatno ne umeju da rade jako uzan deo potrebnih vestina. Ipak nemamo mi potrebe za svim i svacim, u stvari mislim da imamo potrebe za jako malo IT-a.

Ja ne vidim problem za IT radnike trenutno, jer mogu naci posao vani.
[ anon315 @ 11.04.2013. 14:36 ] @
Citat:
Rekao bih da "Problem 1" i "Problem 2" nisu exkluzivno vezani za IT, vec da je to manje vise problem svake branse... Poslodavci imaju problem da nadju kvalitetan kadar, a kvalitetni profesionalci da nadju zadovoljavajuce uslove za skill set koji nude.

Da, problem je, naravno, genericke prirode, ali mene bas zanima IT specificnost i Srbija.

Jedna od tih specificnosti je, na primer, cinjenica da IT strucnjake ne traze samo IT kompanije (kao sto, recimo, pekara, uglavnom trazi pekare), vec sirok spektar enterprise-a, jer se IT uvukao u sve pore zivota/poslovanja/zabave/etc.

Citat:
No, specificno za IT, ako u igru ubacis i to da poslodavci zele da plate srpskom platom svetski kvalitet profesionalca, problem se dodatno produbljuje. Cak i pored toga sto je ponuda poslova sve veca. Dodatno, u oglasima cesto moze da se vidi kako traze jack-of-all-trades profil, sto se pomalo kosi sa recju "profesionalac", a to nekad odbija i potencijalne aplikante, te odatle dodatni miss-match.

Da, to je tipicno, neki lokalni poslodavci traze rocket science, a kada za to treba da plati adekvatno, onda nastaje problem.

Citat:
Programeri non-stop rade sa strancima, posto smo, jelte, outsourcing orijentisani i onda se ne retko desava da najbolji kadrovi dobiju daleko bolju ponudu u inostranstvu ili budu povuceni visestruko vecom cifrom u inostranstvu.

Jel ovo veci problem za poslodavce ili za strucnjake i zasto?

Citat:
OK slazem se da se ne treba podceniti ali treba i biti realan, nemamo troskove ko Nemci, zasto bismo insistirali na platama ko Nemci

Zato sto realno postoji potreba spolja za necim sto ti znas i zasto onda da ne outsource-ujes to i uzmes te pare, u stilu "kad jedes go**a, da ih jedes za dobre pare"?

Sta mislite, koliki procenat IT ljudi outsource-uje svoje usluge i kako su dosli do tih poslova?
[ anon315 @ 11.04.2013. 14:54 ] @
Citat:
ne verujem da imamo dovoljno njih koji nisu vec otisli negde ili vec odavno ne rade za strane klijente na razne nacine, da se UOPSTE i ne osvrcu na potrebe IT radnika u zemlji.


A sta je sa dobrim potencijalima tipa studenti/juniori, zar nije za njih realno da prvo zapocnu karijeru lokalno?

Citat:
Nasa privreda ima problem jer ne moze da priusti IT strucnjake za poslove koji mogu da se rade na daljinu (programiranje, dizajn, manji deo administracije) jer ima dovoljno posla vani po boljim uslovima.


Ne razumem sta hoces da kazes. Zar nema dovoljno ljudi koji ne zele da idu, a opet zele da rade za bolje pare telecommuting za strance? Ja licno znam dosta takvih.

Citat:
u stvari mislim da imamo potrebe za jako malo IT-a.


A kako onda objasnjavas, recimo, 100+ aktivnih oglasa na Infostudu u sekciji IT?

Citat:
Ja ne vidim problem za IT radnike trenutno, jer mogu naci posao vani.


Pa mogu, to je cinjenica, ali evo postoji ovaj problem - ima dosta njih koji ne rade sa strancima, jer prosto nisu spojeni sa njima, a postoji potraznja i mogli bi bolje da naplate svoje znanje.
[ Branko Santo @ 11.04.2013. 15:10 ] @
Ponuda i potraznja su u tesnoj sprezi. Problem trenutni je sto nema dovoljno "entry level" poslova koji bi neke skolarce van svrsenih fakultetlija uvuklo u IT sektor. Tako nesto se pocinje sa call centrima koji podrzavaju IT ili nekim remote osnovnim poslovima. Standardna outsourcing strategija je prvo poslati jednostavne poslove koji se mogu standardizovati i ima barem jedna firma sa 300+ zaposlenih koja radi tako nesto u BG. Iz kolicine se izdvajaju oni koji uce i napreduju pa se grade visi nivoi podrske i prebacuju delic po delic.

Kako bude vise firmi koje placaju 300-400e za IT Service Desk ili IT Call Centar tako ce i ostalo da raste i mislim da bez toga necemo daleko stici.
[ Igor Gajic @ 11.04.2013. 15:15 ] @
Citat:

Jel ovo veci problem za poslodavce ili za strucnjake i zasto?


Za poslodavce, naravno. Ako neko hoce da prosiri biznis, gde ce naci kadrove. Ako popuni mesta sa daj-sta-das ljudima, rusi celu dotadasnju reputaciju i moze da stavi katanac.

Citat:

Sta mislite, koliki procenat IT ljudi outsource-uje svoje usluge i kako su dosli do tih poslova?


Imate vojvodjanske ICT klaster clanove na http://vojvodinaictcluster.org/member-list/ pa tamo mozete proveriti ko se bavi outsourcingom, ali po licnoj proceni > 90%.

Citat:

A sta je sa dobrim potencijalima tipa studenti/juniori, zar nije za njih realno da prvo zapocnu karijeru lokalno?


Ako zele da idu van zemlje daleko je perspektivnije da idu na postdiplomske na stranim fakultetima i time sebi obezbede mnogo bolje startne pozicije. Ako ostaju ovde onda idu na stipendije ili pokusavaju da se pokazu kroz "probni rad" ili staziranje u firmama, sto je u NS (FTN) skoro pa obavezno. Problem je sa novijim generacijama, sto su mladji to su losiji u pogledu znanja, radnih navika i sl... Mada je to generalno problem svih bransi.

Citat:

A kako onda objasnjavas, recimo, 100+ aktivnih oglasa na Infostudu u sekciji IT?


Outsourcing. Srbija je mrtva ekonomski.

Citat:

Da, to je tipicno, neki lokalni poslodavci traze rocket science, a kada za to treba da plati adekvatno, onda nastaje problem.


Za prosecnog poslodavca u Srbiji, keba kraba je malo dete po gramzivosti.

[ anon315 @ 11.04.2013. 15:58 ] @
Ali nekad su i IT strucnjaci gramzivi.

Bas sam pre neki dan pricao sa drugarom koji je skroz iz nekog sestog biznisa, ali mu se jedan veliki proizvod, prakticno, vecim delom bazira na softveru.

Tehnicki je obrazovan, ali nema veliki insight u IT.

Problem mu je da da nadje strucnjaka ("nista mi ne znaci 500 CV-eva, kada je sve sto tamo pise za mene spansko selo") i kako da proceni da li je dobar, zato najvise ide preko preporuke.

Ali mu je najveci problem sto nema predstavu o tome koliko vredi projektni zadatak i da li je realna vremensko/finansijska estimacija koju da developer.

Kaze da ima osecaj da ga developeri "deru" tako sto traze vise love od realne vrednosti, procenjuju da vise treba vremena nego sto stvarno treba i zavlace ga za radne sate.
[ Igor Gajic @ 11.04.2013. 16:04 ] @
Intelektualni rad se ne ceni u Srbiji.

Na programiranje se gleda kao na nesto moze da odradi od mog strica klinac. I ne samo programiranje. Hobi mi je fotografija i pratim njihove forume (DZ) i ista prica. Svi bi da im to odradi za male pare, a niko ne pita koliko kosta oprema, znanje, talenat.


Dobar projekat kosta, lose odradjen projekat kosta jos vise. Uvek moze da se napise tender i da se vidi ko koliko trazi. Nista specijalno.

Btw. da li vi pravite neki projekat ili izvestaj? Posto mi ovo sve vise lici na jedan intervju.
[ anon315 @ 11.04.2013. 16:13 ] @
Pa ajde da kazemo da za sada pokusavam da testiram hipoteze koje imam na ovu temu ;)

Da, ovo mu dodje kao vid intervjua, sa ciljem da kolaborativno shvatimo da li postoje (i kakvi) problemi.
[ Branko Santo @ 11.04.2013. 16:17 ] @
@Igor
Ljudi na DZ su sve samo ne realni!!!

Intelektualni rad se ceni ako nekom stvaras vrednost a u mnogim poljima je to tesko izmeriti.

@Vanja
Zato se i zaposljava neko senior lice kao sto je na gradilistu neki sef koji nadgleda da niko ne fuserise i ne potkrada. Nema sta tu mnogo da se izmislja topla voda, treba ti jedan dobar koji zna i kojem verujes kojeg ces platiti vrlo vrlo dobro ali on je odgovoran za tehnicki deo izrade proizvoda.

Ima i ona, ako si ti spreman da platis i tebi se to isplati nista nije skupo :)
[ anon315 @ 11.04.2013. 16:25 ] @
Slazem se, moja reakcija je bila identicna.
[ dejanet @ 11.04.2013. 16:29 ] @
Citat:
Vanja Petreski: Ali nekad su i IT strucnjaci gramzivi.

Bas sam pre neki dan pricao sa drugarom koji je skroz iz nekog sestog biznisa, ali mu se jedan veliki proizvod, prakticno, vecim delom bazira na softveru.

Tehnicki je obrazovan, ali nema veliki insight u IT.

Problem mu je da da nadje strucnjaka ("nista mi ne znaci 500 CV-eva, kada je sve sto tamo pise za mene spansko selo") i kako da proceni da li je dobar, zato najvise ide preko preporuke.

Ali mu je najveci problem sto nema predstavu o tome koliko vredi projektni zadatak i da li je realna vremensko/finansijska estimacija koju da developer.

Kaze da ima osecaj da ga developeri "deru" tako sto traze vise love od realne vrednosti, procenjuju da vise treba vremena nego sto stvarno treba i zavlace ga za radne sate.

Iz ovoga se moze zakljuciti da tvoj drugar ne treba da se bavi prodajom proizvoda(ciji je vazan deo software), zato sto nema pojma o tome, pa samim tim ne moze da odredi koliko ce ga koja stavka kostati-troskovi, onda ne moze da odredi krajnju cenu proizvoda, a na kraju ni svoju zaradu.
Generalno, preporuka, zaobilaziti takve likove u sirokom luku...
[ anon315 @ 11.04.2013. 16:33 ] @
Rekao bih da ti zakljucak nije dobar, jer mu jako dobro ide :)

Bas je obrnuto, u fazi je skaliranja biznisa, gde pokusava da optimizuje troskove.

Poenta je bila da poznaje svoj biznis u smislu biz logike, ali ne poznaje tehniku/it, sto i ne treba da poznaje.

Ali da ne skrecemo sa teme, ovde poenta moze recimo biti da je ovo tip poslodavca koji je nepozeljan za IT strucnjake, jer u sustini zeli da ga plati sto je moguce manje.
[ dejanet @ 11.04.2013. 16:45 ] @
Citat:
Vanja Petreski: Ali da ne skrecemo sa teme, ovde poenta moze recimo biti da je ovo tip poslodavca koji je nepozeljan za IT strucnjake, jer u sustini zeli da ga plati sto je moguce manje.

Pazi svi zele da plate sto manje, a da sa druge strane dobiju max kvalitet, to je normalno.
Problem je sto on ne zna, kao sto kazes, da li placa puno ili malo, tj. po njegovom "osecaju" misli da ga deru.

To(osecaj), slozices se je problematicno..
[ anon315 @ 11.04.2013. 16:56 ] @
Pa da, ali to je realno i cesto jeste tako.

Da dam banalan primer:

Treba da se isprogramira odredjeni algoritam koji je neophodan da bi se zavrsila funkcionalnost.

Programer objasnjava kako je to komplikovan problem (sto nije iskljuceno) i da mu treba nedelju dana da to zavrsi.

Programer resi problem za 10 minuta tako sto iskoristi gotovu besplatnu biblioteku.

Poslodavac nema pojma o tome, nit zna sta je biblioteka, nit ima pojma koliko stvarno treba da se to odradi.
[ Igor Gajic @ 11.04.2013. 17:06 ] @
Programer zavrsi za 10 min, ali mu je trebalo 10 godina da dodje do tog nivoa.


Za neupucene programer samo gleda u monitor i nesto kucka po tastaturi i trazi pare za to. Zato su najbolji menadzeri u IT-u oni koji su i sami programeri.
[ anon315 @ 11.04.2013. 17:12 ] @
Ziva istina.

Ali sa druge strane, poslodavac moze da kaze - pa da, ali ja te zato i placam po satu toliko, zato sto imas 10 godina iskustva. On za te pare i ocekuje da budes brz i efikasan.

Drugim recima, placa te dobro, zato sto si brz/efikasan.

A ti ga dodatno razvlacis za vreme. Sa njegove tacke gledista - ti ga krades.
[ Igor Gajic @ 11.04.2013. 17:26 ] @
Nazalost, neke stvari se nece promeniti u skorije vreme. Jednostavno psiha ne evoluira koliko tehnologija brzo napreduje.

Ne mozes ocekivati da ce neko dati XYZ sumu za brzinu koju neki postizu sa svojim iskustvom.

Recimo moja fiirma je uradila jedan websajt za 3 dana koji su klijenti POKUSAVALI da naprave 8 MESECI. Bio je to sprint na kvadrat. I kako sada pravedno to naplatiti?

[Ovu poruku je menjao Igor Gajic dana 11.04.2013. u 18:43 GMT+1]
[ dejanet @ 11.04.2013. 17:35 ] @
Citat:
Igor Gajic :Recimo moja fiirma je uradila jedan websajt za 3 dana koji su klijenti POKUSAVALI da naprave 8 MESECI. Bio je to sprint na kvadrat. I kako sada pravedno to naplatiti?

Po funkcionalnosti.
Klijent je vec stekao iskustvo, tj. okusio stativu od 8 meseci..
[ Igor Gajic @ 11.04.2013. 17:38 ] @
I opet se vracamo na poziciju da treba neko ko je vec u tim vodama...
[ Dexic @ 11.04.2013. 17:39 ] @
Citat:
Vanja Petreski:
A sta je sa dobrim potencijalima tipa studenti/juniori, zar nije za njih realno da prvo zapocnu karijeru lokalno?

Nimalo, oni prilicno dobro barataju sa netom sigurno, ako ista vrede, dovoljno znaju sta se moze vani, sigurno ce pre probati da rade preko neta, nesto sto "ne mora da uspe" i gde mogu da odu ako zele, nego nesto gde su fizicki vezani.

Citat:
Ne razumem sta hoces da kazes. Zar nema dovoljno ljudi koji ne zele da idu, a opet zele da rade za bolje pare telecommuting za strance? Ja licno znam dosta takvih.

To sam i rekao otprilike. Zele da rade za bolje pare za strance i mogu da rade ODAVDE.
Za razliku od recimo hirurga ili elektricara koji mora otici na licu mesta, pa mora da prihvati sta ima ovde, ili da dosta ulozi da ode van.
IT-evac ne mora nista osim malo vremena da ulozi.

Citat:
A kako onda objasnjavas, recimo, 100+ aktivnih oglasa na Infostudu u sekciji IT?

Objasnjavam tako sto to smatram malim brojem ;) Veliki broj bi bio nesto tipa 10.000 oglasa najmanje.

Citat:
Pa mogu, to je cinjenica, ali evo postoji ovaj problem - ima dosta njih koji ne rade sa strancima, jer prosto nisu spojeni sa njima, a postoji potraznja i mogli bi bolje da naplate svoje znanje.

Sta imaju da budu spajani, odu na eLance i slicne sajtove, potraze poslove koji im odgovaraju, bum, spojeni su.

Ako mislis na nesto na duze staze da se radi, to mora da se pokazes uvek. Nema tu spajanja, prvo ide dokazivanje.
[ Dexic @ 11.04.2013. 17:53 ] @
Citat:
Vanja Petreski:
Pa da, ali to je realno i cesto jeste tako.

Da dam banalan primer:

Treba da se isprogramira odredjeni algoritam koji je neophodan da bi se zavrsila funkcionalnost.

Programer objasnjava kako je to komplikovan problem (sto nije iskljuceno) i da mu treba nedelju dana da to zavrsi.

Programer resi problem za 10 minuta tako sto iskoristi gotovu besplatnu biblioteku.

Poslodavac nema pojma o tome, nit zna sta je biblioteka, nit ima pojma koliko stvarno treba da se to odradi.


Zato je najbolje: Ja hocu otprilike toliko vremena za to i toliko novca. Da li tebi to odgovara? Odgovara? Za**** posle misljenja da te potkradam. Ne odgovara? OK, idi dalje.

Za koju bransu sam ovo rekao? Za SVAKU. Ako kupac ne razume ono sto kupuje, nema veze da li je IT, bravar ili tunguzoengemolac :) Mislice da ga potkradaju.
[ Marko_L @ 11.04.2013. 19:15 ] @
Citat:
Vanja Petreski: Pa da, ali to je realno i cesto jeste tako.

Da dam banalan primer:

Treba da se isprogramira odredjeni algoritam koji je neophodan da bi se zavrsila funkcionalnost.

Programer objasnjava kako je to komplikovan problem (sto nije iskljuceno) i da mu treba nedelju dana da to zavrsi.

Programer resi problem za 10 minuta tako sto iskoristi gotovu besplatnu biblioteku.

Poslodavac nema pojma o tome, nit zna sta je biblioteka, nit ima pojma koliko stvarno treba da se to odradi.

Jedan besplatan savet za prijatelja :)

Takve situacije se vrlo lako rešavaju prostom komparacijom ponuda. Dakle, postoji potreba za određenim programerskim poslom, kontaktira se nekoliko programera/IT firmi i zatraže se ponude. Recimo, stignu sledeće ponude:

1.000 EUR
1.050 EUR
2.500 EUR
1.200 EUR
500 EUR
950 EUR

Iz tih ponuda se jasno vidi da je realna tržišna cena za takav projekat oko 1.000 EUR i to je to. A ovaj drugi deo priče, vezan za kompleksnost tog posla je potpuno nebitan, pogotovo naručiocu posla. Čak šta više, kada god sam na strani naručioca, u startu eliminišem svakoga ko uopšte započne priču o kompleksnosti projekta, a da ga prethodno nisam pitao za to. Vrlo prosto, ako nešto naručujem, mene uglavnom zanima da to radi po specifikacijama i koliko će to da me košta, ništa dalje od toga. Da li će on da sedi 10 dana i 10 noći pored kompa radeći na tome ili već zna za gotovu biblioteku koju će da implementira za 10 minuta, potpuno mi je nebitno, sve dok ta biblioteka nema neka ograničenja po pitanju licence za korišćenje koje bi mi onemogućile dalju upotrebu dobijenog rešenja.
[ whitie2004 @ 12.04.2013. 07:29 ] @
Jutros sam isao za Beograd ... Bus je vec bio spreman; parkiran na stanici. I bez mene bi isao za Beograd. Ja ga zapravo nista nisam kostao, mogao me je odvesti za džabe. A vozač je u roku od 20 sekunda ispisao kartu i za to uzeo debele pare ....

Mislim da sam prevaren!
[ anon315 @ 07.05.2013. 14:51 ] @
U duhu ove diskusije, otvoren je srpski IT Centar, pogledajte o cemu se radi:

Serbian IT
[ Branko Santo @ 07.05.2013. 14:54 ] @
I vec ste krenuli da spamujete mailove, kako vas nije sramota?
[ 574nk3 @ 07.05.2013. 18:49 ] @
Citat:
Branko Santo: I vec ste krenuli da spamujete mailove, kako vas nije sramota?


Meni u mailu stoji ?utm_source=JavaSvet, tako da kapiram da su dobili mejlove od JavaSvet grupe, sto uopste nije ok.

:) Ali svejedno opet kul sto sam cuo za ovo.
[ anon315 @ 08.05.2013. 14:40 ] @
Daleko od svega toga :)

Zapravo, pokrenuta je relativno mala i pazljivo probrana "cold calling" kampanja, i to uglavnom kroz mreze licnih kontakata, sa ciljem da se pogode "early-adopteri", od kojih bi neki mogli da ucestvuju u smislu sugestija i slicno.

Za rane korisnike se cak priprema i gratis period za neke premium usluge koje ce postojati, ali o-tom-potom.

Jedan deo kampanje je segmentiran po jezicima (PythonSvet, RubySvet, JavaSvet (nema nikakve veze ni sa kakvom grupom), ItdSvet...), kako bi se dobila odredjena statistika.

Na kraju svakog mejla postoji "opt-out" varijanta, za one koji nisu zainteresovani da prate pricu.

Iz dosadasnjih statistika se jasno vidi da je izuzetno visok open i click rate i da ima skoro nula "complaints-a", i konverzija je jako dobra, sto govori da su ljudi koji su pogodjeni zapravo jako zainteresovani za celu pricu.
[ Branko Santo @ 08.05.2013. 15:55 ] @
Vanja izvini ali to samo znaci da ste probrano spamovali.
Ako postoji opt-out znaci da mora da sam ja uradio opt-in da bih dosao tamo?

Da zanemarimo ovaj deo i posvetimo se problemu. Mislim naravno da treba da postoje prilike da se poslodavci i poslotrazci nadju ono sto mene brine oko vaseg poslovnog modela (ili bi me brinulo da ga ja radim) jeste da treba da postoji nacin na koji cete popuniti bazu ili poslova ili kandidata. Imate li plan za to izuzev kampanje da se ljudi prijave?

Na osnovu cega bazirate mogucnost profita? Prodaja oglasa za posao, procenat ili headhunting usluge?
[ anon315 @ 08.05.2013. 16:27 ] @
Da, ovo je jedan od primera gde je tzv. "cold-start" problem izrazen, narocito jer postoje dve strane u igri, ali isto tako postoje i strategije za resavanje istog ;)

Ne bih u ovom trenutku diskutovao o "lean canvas-u" (biz modelu), ali na dobrom si tragu..