[ noskich @ 13.04.2013. 17:12 ] @
Ljudi su ovde usmereni iskljucivo na tradicionalne zemlje emigracije koje imaju sve vise nezaposlenosti i problema.
Ekonomski bum nije u tim zemljama vise. Najveci rast je u Kini, Indiji, Brazilu...
Tamo su najvece mogucnosti.



[ Branko Santo @ 13.04.2013. 17:46 ] @
Da dodam onda i ovo :)

Citat:
Istanbul -- Deca i unučad turskih gastarbajtera sve češće, nakon obuke ili karijere u Nemačkoj, odlaze u Tursku.

Oni tamo, naime, vide bolje izglede za poslovanje. A i turska vlada nastoji da priveče dobro obrazovanu radnu snagu.

Mnoge nemačke Turke privlači domovina njihovih roditelja, dedova i baka. Prema podacima nemačkog Zavoda za statistiku, u 2011. godini je iz Turske u Nemačku došlo nešto manje od 31.000 ljudi, dok je u istom periodu 33.000 ljudi iz Nemačke otišlo u Tursku. Taj trend traje od 2006. i ne prekida se.

Jedan od glavnih razloga je privredni napredak Turske i samim tim i veća mogućnost zapošljavanja. Turski ministar industrije Nihat Ergun prilikom nedavne posete Berlinu hvalio je uslove poslovanja u Turskoj i pozivao dobro obrazovane stručnjake.

"Nemačka bi trebalo u Tursku da pošalje stručnu radnu snagu, a ne obrnuto." Turski ministar je naglasio da su dobrodošli ne samo oni turskog porekla, nego i Nemci.



Mislim da ce tesko u blizoj buducnosti 10-20 godina bilo koja od zemalja iz Afrike, Azije ili Juzne Amerike biti hit destinacija za emigraciju. Oni koji grabe prilike ce da idu tamo gde je rast najveci a to moze biti u BRICS ili slicnim zemljama. U ovim zemljama isto tako postoji i dosta nepoznanica i nesigurnosti (socijalno, zdravstveno, penziono, bezbednost). Od mogucih destinacija u Aziji bile bi mi interesantni Singapur, Japan, Hong Kong i Juzna Koreja, Afriku bih potpuno preskocio a sa Juznom Amerikom nisam upoznat. Ovo je naravno iz ugla otici, tamo raditi i ziveti od toga.

Postoji i druga strana medalje zivota na jeftinom mestu ali koliko sam primetio i u jeftinim podnebljima gde god je kvalitet zivota dobar tu je i cena "dobra".
[ Nemanja @ 13.04.2013. 18:04 ] @
Vec je pocela emigracija Portugalaca , pre pocetka ekonomske krize u Angoli ih je bilo 30.000 sada ih ima preko 100.000 ... obrazovani belci koji znaju jezik , obicno u svojim bivsim kolonijama, mogu imati dobro placene poslove, narocito tamo gde ima nafte ... ako uspe da izdrze.
[ noskich @ 14.04.2013. 12:48 ] @
Citat:
Branko Santo:
Mislim da ce tesko u blizoj buducnosti 10-20 godina bilo koja od zemalja iz Afrike, Azije ili Juzne Amerike biti hit destinacija za emigraciju. Oni koji grabe prilike ce da idu tamo gde je rast najveci a to moze biti u BRICS ili slicnim zemljama. U ovim zemljama isto tako postoji i dosta nepoznanica i nesigurnosti (socijalno, zdravstveno, penziono, bezbednost). Od mogucih destinacija u Aziji bile bi mi interesantni Singapur, Japan, Hong Kong i Juzna Koreja, Afriku bih potpuno preskocio a sa Juznom Amerikom nisam upoznat. Ovo je naravno iz ugla otici, tamo raditi i ziveti od toga.

Postoji i druga strana medalje zivota na jeftinom mestu ali koliko sam primetio i u jeftinim podnebljima gde god je kvalitet zivota dobar tu je i cena "dobra".


U zemljama koje se tek razvijaju postoji traznja za kadrovima koji rade na razvijanju infrastrukture, tipa gradjevinski i elektro inzenjeri.
Za pokretanje biznisa su takodje atraktivne jer je konkurencija vrlo slaba ili je nema uopste.

U BRICS ima svega, sta ko voli, i infrastrukture, i proizvodnje i usluga.
Singapur, Hong Kong, Republika Koreja i Japan su vec poodavno razvijene zemlje, tu je fokus na uslugama.

Sigurnosti vise nema nigde po pitanju toga sto si naveo (socijalno, zdravstveno, penziono) tako da treba samo gledati gde ima vise mogucnosti i gde tebi licno odgovara.
Licno mislim da je velika greska fokusirati se iskljucivo na najrazvijenije zemlje ignorisuci prilike na drugim lokacijama.
[ Branko Santo @ 14.04.2013. 13:07 ] @
@Noskich
Ja sam vrlo oprezan sa bezbednoscu sebe i svoje porodice i to je jedan od aspekata nesigurnosti, ove ostali su mi bile nepoznanice :)
Na socialno i penziono ne racunam kao na sigurne ni tu gde sam ali realno gledajuci mislim da imam vise sansi da dobijem "neku" penziju u zemlji EU nego u Africkoj/Azijskoj zemlji. Ako se ne varam u Singapuru kada odlazis kao emigrant posle X godina dobijes tipa penziono i socijalno ili tako nesto u kesu pa radi sta hoces sa tim.

Iz Indije imam direktne informacije od bivsih kolega kako Indijaca tako i Evropljana/Amerikanaca i ne vidim niti jedan razlog zasto bih pomislio da tamo zivim/radim.

Kada bih razmisljao o zemlji u kojoj bih imao dobru mogucnost da napravim biznis donoseci know-how i neki kapital pa dosao bih u Srbiju. Imam izgradjena poznanstva, cena zivota je prihvatljiva i "kucenje" je kudikamo lakse nego u Centralnoj Evropi a da ne pricamo o Zapadnoj. Poznavanje mentaliteta naroda je veliki benefit i siguran sam da bih lakse organizovao i kontrolisao ljudske resurse nego u zemlji gde bih morao da adaptiram svoja znanja i komunikaciju sa zaposlenima. Sledece na listi bi mi verovatno bile Rumunija i Bugarska zato sto su u EU i imaju tu specificnu prednost u poredjenju sa Srbijom.
[ noskich @ 14.04.2013. 13:19 ] @
Problem sa Srbijom je sto zemlja nazaduje, srednja klasa izumire a time i traznja. A konkurencije nije da nema.
Tako da za biznis u Srbiji da se takmicis za srpsko trziste mislim da bi bilo dosta izazovno, osim ako ne nameras da radis za inostrane musterije.

A za bezbednost opet tu ima dosta predrasuda. Najverovatnije pola sveta da pitas ocenilo bi Srbiju kao izuzetno nebezbednu zemlju.
[ Branko Santo @ 14.04.2013. 13:27 ] @
Slazem se, ja samo i razmisljam o poslovanju na globalnom nivou i trgovina uslugama.

Da pojednostavim razmisljanje o bezbednosti, ne zelim da idem tamo gde sam vizuelna manjina. :)
[ noskich @ 14.04.2013. 13:31 ] @
Ako ti je to merilo bezbednosti zasto onda prihvatas Singapur, Hong Kong i Koreju kao mogucnost?
[ Branko Santo @ 14.04.2013. 13:50 ] @
Singapur i HK su svetske metropole i "stranci" su normalna stvar.
Juzna Koreja je po ideji koju imam i nivou razvoja ali da u pravu si da po tim parametrima ne bi trebala da se ubraja, te lokacije sam nabrojao iz glave kao neke dovoljno napredne lokacije.

Upravo gledam demografiju i iznenadjen sam da je HK 95% stanovnistvo etnicki kinesko imao sam utisak da je mnogo drugacije. U Singapuru je vrlo slicna situacija (40% stranaca ali mahom ostatak Azije). Valjalo bi mi razmisliti mozda imam neke pogresno ustanovljene stavove koji su zreli za reviziju :)
[ Braksi @ 14.04.2013. 20:54 ] @
Noskich, javi kad stignes u neku od perspektivnih zemalja da nam prepricas prakticna iskustva !
[ noskich @ 15.04.2013. 15:01 ] @
Pazi, ne tvrdim ja da MORA da se ide u te delove sveta posto poto i da je to 100% bolje za sve.
Ne, samo ukazujem da ne treba a priori potpuno otpisivati kao mogucnost.
Ta stara podela na prvi, drugi i treci svet je zastarela i uopste ne odrazava realnost sveta u kojem zivimo sada.
[ Branko Santo @ 15.04.2013. 17:29 ] @
@noskich
Tu se vec potpuno slazemo. Da covek radi remote za pola kalifornijske IT plate i zivi na Filipinima imao bi kvalitetniji zivot nego da ima dve kalifornijske plate u Kaliforniji :) Koncept 1.2.3. svet je gotov. Eto cujem u Srbiji direktor jedne velike IT firme ima 100k eura mesecnu platu. :)
[ Braksi @ 16.04.2013. 11:31 ] @
Citat:
noskich:
Pazi, ne tvrdim ja da MORA da se ide u te delove sveta posto poto i da je to 100% bolje za sve.
Ne, samo ukazujem da ne treba a priori potpuno otpisivati kao mogucnost.
Ta stara podela na prvi, drugi i treci svet je zastarela i uopste ne odrazava realnost sveta u kojem zivimo sada.



Ok, now you talk.

Znas, na zapadu je recesija i ljudi se dovijaju. Ovaj prilog nije nista novo. Oduvek su ljudi odlazili na razna mesta. Medjutim da bi neka zemlja bila privlacna za imigrante ona mora da bude pre svega ugledna. Dakle, ne samo da moze da se zaradi vec i da se zivi lepo i kvalitetno. Evo recimo Mosambik. Kakva je to mislim drzava 10 % hiv pozitivno, cetvritna su sirocici i dr... O kulturi da ne govorim i sad ti neko kaze bice ti plata, koliko 1000, 2000, 3000, a ostalo ? Gde ces izlaziti, sa kim ces se druziti, sta ako se razblis, gde ce ti rasti deca...

To je prica bila i kod nas 80tih pa se odlazilo na ra du Afriku, doktori, inzenjeri, gradjevicni, ali nesto ne verujem da je iko ostao.

+

HK, Singapur i JK nikako ne mogu da se strpaju u isti kos sa ostatkom sveta posto su to zapadne drzave bas kao sto su i AUS, NZ i jos par mesta na svetu. Vec ostatak Azije je upitan, J. Amerika slicno mada opet slicnija zapadu, dok je Afrika stvarno za kamikaze.
[ noskich @ 17.04.2013. 10:58 ] @
Medjutim da bi neka zemlja bila privlacna za imigrante ona mora da bude pre svega ugledna. Dakle, ne samo da moze da se zaradi vec i da se zivi lepo i kvalitetno. Evo recimo Mosambik. Kakva je to mislim drzava 10 % hiv pozitivno, cetvritna su sirocici i dr... O kulturi da ne govorim i sad ti neko kaze bice ti plata, koliko 1000, 2000, 3000, a ostalo ? Gde ces izlaziti, sa kim ces se druziti, sta ako se razblis, gde ce ti rasti deca...

Ne znam mnogo o Mozambiku, ali tamo gde ima imigranata postoje privatne bolnice koje pruzaju kvalitetne usluge za povoljnu cenu. Isto vazi i za skole, postoje skole za imigrantsku decu gde god za tim ima potrebe. I tako dalje, kada ima potraznje ima i ponude.
Imigranti se cesto druze medjusobno, i obicno pocetni krug prijatelja stices na poslu pa se to onda prosiruje, ako se bavis nekim sportom na primer drustvo iz teretane, ili neka druga aktivnost koju praktikujes.
A to o kulturi, obicno se na nedostatak kulture zale oni koji nikada u zivotu nisu otisli da vide operu i balet. Verujem da vecina ljudi nece propasti bez toga, cak i pravi ljubitelji.

Sto pomenu Branko, nedostatke nadoknadjuju brojne prednosti u smislu odnosa prihoda i troskova. Cesto se povoljno moze platiti dadilja-kuvarica, ziveti u prostranoj kuci sa bazenom i slicno.
[ Branko Santo @ 17.04.2013. 11:08 ] @
@noskich
To je istina sto pricas ali recimo Ceh koji ima mogucnost da posalje dete u drzavno zabaviste placa 60e mesecno. Stranac koji ne uspe ili ne zeli, mora da salje dete u privatno koje kosta 600e (prave cifre, gledao pre tri dana). Dvoje dece = 1080e mesecno. Naravno i neki Cesi nece uspeti da ubace svoju decu u drzavno ili nece hteti, i oni ce da placaju 600e. Istopi se prednost u nekim slucajevima dosta brzo.
[ noskich @ 17.04.2013. 11:15 ] @
Branko to sad sto pominjes je specificnost zemlje, ne moze da se generalizuje. Pretpostavljam da su drzavne jaslice relikt socijalizma.
U Australiji to ne postoji i nikada nije postojalo. A platiti jaslice se veoma cesto ne isplati jer kosta oko 60-70% prosecne plate tako da jedan od roditelja ostaje kod kuce ili radi part-time.
[ Braksi @ 17.04.2013. 11:22 ] @
zivot u nekoj vrsti modernog geta nije prihvatljiv za mnostvo ljudi.
[ Branko Santo @ 17.04.2013. 11:25 ] @
Jeste specificnost zemlje. Ne pricam o jaslicama 0-3 godine nego o predskolskom uzrastu 3-6 godina. Jaslice su privatne slicna cena dok je u drzavne skoro pa nemoguce uci jer ih skoro pa i nema u celoj drzavi.

Ostajanje jednog roditelja kod kuce je ok ako postoji znacajna disproporcija primanja. Onog trenutka kada se supruznicima priblize plate udarac na ukupni budzet je poprilican.
Da li bi smeo u jednoj od tih zemalja da ostavis dete ili decu lokalnoj strucnoj osobi (dadilja, pedagog, kako god)? I sta cemo za onaj period od 3-6 godine, sa dvoje dece jedan roditelj bi trebao da bude odsutan 8-9 godina sa posla. Mislim da je to ipak mnogo ukoliko neko nije full time roditelj i nema plan da ponovo radi.
[ noskich @ 17.04.2013. 12:45 ] @
Upravo je to i prednost Branko jer bi mogao da platis dadilju-kuvaricu-cistacicu 300 dolara mesecno plus stan i hrana.

Braksi, imigranti veoma cesto dobrovoljno prave svoja geta. A i u razvijenim zemljama ima krajeva gde nije preporucljivo zalaziti.
[ Braksi @ 17.04.2013. 12:57 ] @
kao sto rekoh na pocetku: samo izvoli...

a i sasvim je druga prica kad ljudi iz kulturne zemlje odu zarad puuuno vece plate u neku divljinu, nego kad neki basibozuk dodje u civilizaciju pa onda pravi svoja geta.
[ noskich @ 17.04.2013. 13:23 ] @
Razlog zasto ja nisam u nekoj od tih zemalja je sto besplatno radim doktorat ovde i imam dobar posao.
U tom smislu sam vezan dok ne zavrsim.
A licno bih vrlo rado voleo da zivim u nekoj od zemalja u razvoju.
[ Branko Santo @ 17.04.2013. 13:29 ] @
@noskich
Naravno da sam i mislio o unajmljivanju nekog za sitne pare ali i tu moras da se potrudis da dobijes pravu osobu. Kako sam cuo recimo Filipinci imaju skole koje obrazuju medicinare po US standardima tako da mogu odmah da pocnu da rade. Uposliti na Filipinima neku medicinsku sestru koja se razume u brigu dece i ima nekog talenta je racunam poprilicno jeftino.

Od bivseg kolege Cileanca sam saznao da je kod njih normalno da bogatije porodice imaju "live in nanny" koja je tamo non stop. Ona ima svoju sobu ili delic kuce gde zivi (mozda sa jos nekim clanom porodice) i na usluzi ti je non stop.
[ noskich @ 17.04.2013. 13:56 ] @
Ne moras da zivis na Filipinima da bi uposlio Filipinku. Filipinke i Indonezanke rade kao dadilje po celom svetu.
Otac mog dobrog drugara se bas time bavi. Ima HR firmu i salje Indonezanke svuda, uglavnom po Aziji i bliskom istoku, sve zavisi gde ima potrebe za tim.
[ Branko Santo @ 17.04.2013. 14:13 ] @
Ima toga i u Ceskoj. Kako mi je kolega ispricao kosta te tipa 1.000e mesecno + soba i ona se bavi samo decom, nista drugo.
[ noskich @ 17.04.2013. 14:53 ] @
Pa da, Ceska nije zemlja u razvoju. Da si u zemlji u razvoju ili u zemlji u kojoj strana nekvalifikovana radna snaga nije zasticena kao sto su Singapur i Hong Kong placao bi 300-500 dolara.
Odnos prihoda i zivotnih troskova je esencijalan. Upravo je zbog toga ziveti u zemlji u razvoju a primati platu na nivou razvijene zemlje najbolji deal.
[ DaliborP @ 17.04.2013. 18:11 ] @
Cuo sam i ja o tim robovima u HK. 300 dolara, sluzavka ima sobu, tj prostoriju 2 sa 1 u koju staje bukvalno samo krevet, bez prozora. Nehumano.

Iskreno ne vidim nikakve benifite u imanju sluzavke tog tipa u odnosu na razvijene zemlje. U zemljama u razvoju isto to postoji, za malo vise novca ali je bar humanije. Nikad niste culi za Au Pair?

@Branko Santo, kakvih €1000, to zvuci nerealno. Au Pair se verovatno placa 100-150 evra nedeljno, stan i hrana ukljuceni.

Citat:
Upravo je zbog toga ziveti u zemlji u razvoju a primati platu na nivou razvijene zemlje najbolji deal.

Ne mora da znaci, mislim da pare nisu presudne u toj prici uopste. Cemu plata 10 puta veca od lokalne ako gledas neku sirotinju oko sebe ceo dan?
[ Branko Santo @ 17.04.2013. 23:17 ] @
@DaliborP
Ajde pitam sutra kolegu koji mi je ovo rekao za detalje pa ti se javim ;)
[ igor.vitorac @ 18.04.2013. 08:28 ] @
Citat:
noskich:
Ne moras da zivis na Filipinima da bi uposlio Filipinku. Filipinke i Indonezanke rade kao dadilje po celom svetu.
Otac mog dobrog drugara se bas time bavi. Ima HR firmu i salje Indonezanke svuda, uglavnom po Aziji i bliskom istoku, sve zavisi gde ima potrebe za tim.


Svako ko ima decu zna da nije isto ako ti neka Filipinka cuva decu ili neko ko pripada istoj "civilizaciji".
Nema veze sa Afrikom i Juznom Amerikom... ali u Belgiji kada vidis da neko dete cuva neka Filipinka (ili slicna), znas da su roditelji angazovali nju samo zato sto zna engleski. :-)

[ Branko Santo @ 18.04.2013. 10:34 ] @
Potvrdjeno ako se ide preko agencija Au-Pair Filipinka u Ceskoj kosta 1.000e mesecno plus soba, klopa i to.
[ noskich @ 18.04.2013. 13:06 ] @
Menjaj zemlju Branko.

Dalibore, sirotinja je veoma relativna stvar. Meni je veca sirotinja neko ko 30 godina otplacuje kredit za kucu i kola u razvijenoj zemlji, a naizgled zivi udobnim zivotom nasuprot nekog vlasnika malog biznisa ili vrednog poljoprivrednika u zemlji u razvoju koji nikome nista ne duguje, ne zavisi ni od koga, svoj je gazda i postepeno razvija svoju delatnost stalno napredujuci.
A u Hong Kongu svi zive na malom prostoru jer je gustina stanovnistva najveca na svetu. Kako moze neko da obezbedi veliku sobu dadilji ako sam zivi u stanu manjem od 50 kvadrata?
Ta dadilja tamo prima pet puta vecu platu nego sto bi primala u Indoneziji na primer, a svi su joj troskovi placeni sa izuzetkom procenta koji daje agenciji.
Ne kazem da su uslovi sjajni, ali joj se isplati da dodje. Da nije tako ne bi masa njih dolazila.

Igore, ja kada bih zaposljavao dadilju prvo sto bih gledao je da govori pravilni mandarinski. To bi bio jedan od najkorisnijih poklona koje mozes dati svom detetu.
U svetu u kojem ce to dete ziveti govoriti mandarinski ce biti veoma korisno. Takodje dobar poklon bi bio brazilsko drzavljanstvo koje moze steci rodjenjem.









[Ovu poruku je menjao noskich dana 18.04.2013. u 14:28 GMT+1]
[ DaliborP @ 18.04.2013. 13:33 ] @
Citat:
noskich: Meni je veca sirotinja neko ko 30 godina otplacuje kredit za kucu i kola u razvijenoj zemlji, a naizgled zivi udobnim zivotom nasuprot nekog vlasnika malog biznisa ili vrednog poljoprivrednika u zemlji u razvoju koji nikome nista ne duguje, ne zavisi ni od koga, svoj je gazda i postepeno razvija svoju delatnost stalno napredujuci.

Cekaj ti hoces da kazes da kad bi ziveo u zemlji u razvoju, bio bi okruzen uspesnim malim privrednicima koji stalno napreduju? :-) Salis se? Mislim sve to lepo zvuci, ali realnost je da bi konstatno bio okruzen sirotinjom i ljudima koji spajaju kraj sa krajem. A pitaj njih da li bi se menjali sa tim tvojima sa kreditom.

Ja nemam problem da neko hoce da iskoristi priliku da zivi u zemlji u razvoju gde postoje odlicne sanse za ljude sa iskustvom, ali se ne zanosim uslovima zivota u istoj i kako je to ustvari bolje. Mislim bio sam ja u par takvih drzava, neke stvarno super izgledaju ali zagrebes malo povrsinu nisu sve samo plaze i lepo vreme vec gomila problema.
Moze to da se nadomesti boljim licnim kvalitetom zivota ali....pitanje je kako moze covek da se na to navikne.
Uzmes samo primer Srbije, dosta ljudi hoce da ide ne zbog nedostatka novca, vec zbog okruzenja.

Citat:
A u Hong Kongu svi zive na malom prostoru jer je gustina stanovnistva najveca na svetu. Kako moze neko da obezbedi veliku sobu dadilji ako sam zivi u stanu manjem od 50 kvadrata?

Da zive u 50 kvadrata ti sa sluzavkom je tesko poverovati. Znam dobro gde zive expati i kolike kuce imaju...sluzavka i dalje ima sobu bez prozora. Mada to je tamo normalno iskreno, jeftinoj radnoj snazi u Aziji nema kraja. Samo kazem da i u razvijenim zemljama mozes da imas slicno i da to nije nikakav benefit, osim sto je nehumanije.
[ noskich @ 18.04.2013. 13:45 ] @
Zemlja u razvoju je upravo to, `u razvoju`. Po pravilu ima visi privredni rast od razvijenih zemalja, priliv investicija, visoku zaposlenost, realni rast zivotnog standarda, cesto u nekim aspektima cak i bolju tehnologiju od razvijene zemlje jer je ta tehnologija kasnije implementirana. Na primer Ekvador, Tajland, Bocvana.
Ne prica se ovde o odlasku u Somaliju ili Kongo.

Srbiju bih pre nazvao zemljom u anti-razvoju posto neprestano nazaduje.

Dadilju od 300-500 dolara moze da priusti i redovno zaposljava srednja do visa srednja klasa u Hong Kongu. Daleko od toga da samo expati i bogatasi imaju dadilje.
A oni ne zive u kucama i velikim stanovima.
[ Nemanja @ 18.04.2013. 14:27 ] @
"Zemlja u razvoju" je kulturan termin za nerazvijenu zemlju. ... Sada sto su neke krenule brze da se razvijaju to je druga stvar.
[ Branko Santo @ 18.04.2013. 14:36 ] @
Sve to je u stvari racunica troskova, prihoda, potencijala rasta i kvaliteta zivota. Ja da mogu sad da biram za zapadnu platu odakle bih radio dugorocno ne mogu da budem siguran da bih znao. Odes u Bugarsku pa ces i tamo za 400e imati dadilju a satro EU i pristojna klima i poznat mentalitet. Lisabon sa poprilicno jeftinim nekretninama, okeanom i puno sunca je isto neka opcija. Hrpa nezaposlenih i jos veca hrpa koja radi za 500e a dadilje nisu bas nesto preterano visoko placene.

Kombinacija ima puno, sve je stvar izbora.
[ DaliborP @ 18.04.2013. 15:12 ] @
Covek se vrlo lako navikne na veca primanja, pa samim tim vrlo brzo pocne da razmislja o ostalim stvarima. Zato i kad imas veca primanja nista ti ne vredi ako se nalazis u zemlji u razvoju gde je birokratija uzasno spora, gde ne postoji pristojan putnicki saobracaj autobusom ili vozom i gde ne mozes da se prosetas vecim delom grada zato sto ce te neko opljackati.

[ flighter_022 @ 18.04.2013. 17:56 ] @
Dalibore, jesi li ikada ziveo (znaci, ne bio kao turista vec ostao par meseci ili godina) u nekoj od tih zemalja u razvoju?
[ DaliborP @ 18.04.2013. 18:00 ] @
Ne. Mada ne znam o kojim drzavama pricamo ovde? Mnogo si siroko reci "drzave u razvoju"
[ Branko Santo @ 18.04.2013. 18:11 ] @
Cisto da operisemo na istim osnovama.
http://en.wikipedia.org/wiki/Developing_country

Citat:
A developing country, also called a less-developed country (LDC),[1] is a nation with a low living standard, underdeveloped industrial base, and low Human Development Index (HDI) relative to other countries.[2][3] There is no universal, agreed-upon criteria for what makes a country developing versus developed, and which countries fit these two categories, although there are general reference points such as the size of a nation's GDP compared to other nations.

Countries with more advanced economies than other developing nations, but have not yet demonstrated signs of a developed country, are often categorized under the term newly industrialized countries.[4][5][6][7]



Verovatno se misli na zemlje sa visokim godisnjim procentom rasta GDP-a kada se kaze drzave u razvoju.
[ ventura @ 18.04.2013. 18:31 ] @
Citat:
flighter_022: Dalibore, jesi li ikada ziveo (znaci, ne bio kao turista vec ostao par meseci ili godina) u nekoj od tih zemalja u razvoju?

Šta tačno hoćeš da kažeš?

Da se ne lažemo, Nigerija (kao i maltene cela afrika) je jedan običan hell-hole, planetarni š*pak u koji ide samo onaj ko nema drugog izbora... Kontraargumenti tome, kao kad uzmu da kače belu kuću sa bazenom, a ispred palme i trava ko na razglednici, sve je to super, ali izađeš li samo preko ograde tog geta, neko će da ti odseče ruku zbog mobilnog telefona... Možda je to nekome odlično, ali većina sveta to ne gleda kao na najbolje mesto za odgajanje porodice...
[ flighter_022 @ 18.04.2013. 18:42 ] @
Daleko je Nigerija od raja, to stoji, ali je i daleko od toga sto Venttura opisuje. Ko ne veruje, nek izvoli i dodje... evo, moze kod mene da ostane mesec dana da stanuje. Stopa kriminaliteta jeste visoka, ali... i para u opticaju ima daleko vise. Da je hellhole, jeste (mada ne iz razloga koje je Ventura naveo), ali jedna itekako bogata hellhole. Nigerija pliva izmedju 4-5 i 10--og mesta po izvozu sirove nafte.

A ako mislis da u Nigeriju ode ko nije mogao nigde drugde, pa onda razmisli jos jednom.
[ Braksi @ 18.04.2013. 18:50 ] @
noskich,

bolje je ziveti sedam dana kao milijunas u Nigeriji, nego citav zivot u bedi u Australiji ? Jesam li te skapirao ?
[ osmi putnik @ 18.04.2013. 19:53 ] @
Moze li se dobiti posao u Nigeriji?
[ ventura @ 18.04.2013. 21:48 ] @
Citat:
flighter_022: ...ali jedna itekako bogata hellhole.

Pretpostavimo da je tako (iako nije, mnogo veća lova je u zapadnim državama, ali nema veze, rekoh da tamo ide onaj ko nema gde drugo).

Šta ti tačno imaš od toga što zarađuješ X hiljada evra mesečno? Gde živiš? Gde ti dete odrasta? Sa kakvim ljudima si okružen?

Ta cela priča me podseća na jednog daljeg rođaka koji živi u JAR, radi neki low-level posao u brodarstvu, i onda po selu pokazuje slike vile sa sve palmama i bazenom, i kao to je to, do jaja... Super je sve to, ali novac koji zaradiš moraš negde i da potrošiš... Ne možeš da provedeš život u getu okružen naoružanim čuvarima.. Izem ti takav život..

Imam jednog prijatelja u Kazahstanu, rođen je tamo, lokalac, vrlo je bogat.. I kad pogledam njegov život onako sa strane, jeste, živi u stanu od 600-800 kvadrata, jeste, vozi uvek neki aktuelni supercar tipa porše/lambo/šta god, ima brutalno mnogo love za trošenje.. Ali šta sa tim? On mučenik živi kao u zoološkom vrtu, vrti se u krugu od 10 kilometara od mesta gde je rođen, a oko toga pustara na hiljade i hiljade kilometara, a civilizaciju ne može da vidi bez 5-6 sati leta avionom... Ja lično se u dva života ne bi menjao sa njim iako je Kazahstan menhetn za celu afriku i po standardu i po količini izbora, bezbednosti, kulturi... I pored novca postoje neke stvari koje su vrlo bitne za životni standard i koje treba sagledati. To je sve.
[ flighter_022 @ 19.04.2013. 00:15 ] @
Citat:
ventura: Pretpostavimo da je tako (iako nije, mnogo veća lova je u zapadnim državama, ali nema veze, rekoh da tamo ide onaj ko nema gde drugo).

Šta ti tačno imaš od toga što zarađuješ X hiljada evra mesečno? Gde živiš? Gde ti dete odrasta? Sa kakvim ljudima si okružen?


Platu dobijam u dolarima i lokalnoj valuti, evre ovde ne cene ;) a to koliko, kada bih rekao uklapalo bi se u ovo sto si napisao ispod :)

Sa kakvim ljudima se druzim? Obrazovanim, kulturnim. Niti su svi Nigerijci, niti su svi Srbi. Zivim u delu grada uz centralnu banku Nigerije. Deca mi idu u dobru skolu. Pola klinaca, prirodno, su mali nigerijci, druga polovina mesano, ali uglavnom , strano osoblje koje radi za UN, i deca zaposlenih u 2 evropske ambsasade. Ako je njima dobro, i meni, tj. mojoj deci je.

Citat:
ventura:Ta cela priča me podseća na jednog daljeg rođaka koji živi u JAR, radi neki low-level posao u brodarstvu, i onda po selu pokazuje slike vile sa sve palmama i bazenom, i kao to je to, do jaja... Super je sve to, ali novac koji zaradiš moraš negde i da potrošiš... Ne možeš da provedeš život u getu okružen naoružanim čuvarima.. Izem ti takav život..

Imam jednog prijatelja u Kazahstanu, rođen je tamo, lokalac, vrlo je bogat.. I kad pogledam njegov život onako sa strane, jeste, živi u stanu od 600-800 kvadrata, jeste, vozi uvek neki aktuelni supercar tipa porše/lambo/šta god, ima brutalno mnogo love za trošenje.. Ali šta sa tim? On mučenik živi kao u zoološkom vrtu, vrti se u krugu od 10 kilometara od mesta gde je rođen, a oko toga pustara na hiljade i hiljade kilometara, a civilizaciju ne može da vidi bez 5-6 sati leta avionom... Ja lično se u dva života ne bi menjao sa njim iako je Kazahstan menhetn za celu afriku i po standardu i po količini izbora, bezbednosti, kulturi... I pored novca postoje neke stvari koje su vrlo bitne za životni standard i koje treba sagledati. To je sve.


Svako sebi kroji zivot onako kako mu odgovara, ili shodno mogucnostima, i to je sve ok sve dok drugima to ne prikazuje kao jedini ispravan, ili barem ispravniji od drugih nacina zivota. Ja to ne radim. A ti? :)

Sto se tice toga da je veca lova na zapadu, pa to sve zavisi... Individualno jeste. Verovatno bih, da radim isto ovo, na zapadu imao dosta vecu platu... platu. A koliko bi ostalo na kraju meseca? ovde mogu da, u zavisnosti od trenutnih potreba i finansijske discipline, ustedim izmedju 70% i 90% od onog sto dobijem kao platu i dodatke. Za mesec dana zaradim onoliko koliko moja majka, recimo, kroz penziju dobije za 14 do 16 meseci (a sada pogadjaj u kojoj kategoriji joj je penzija, vidim da je to ovde jako bitno). Nemam ni dolara (eura, dinara, funte, nebitno) kredita, dugovanja prema bilo kome, itd. Ono sto imamo, supruga i ja smo napravili sa svoje 4 ruke i to je to. Koliko je to (u velicini ili vrednosti) je nasa stvar :)
[ flighter_022 @ 19.04.2013. 00:25 ] @
Citat:
osmi putnik:
Moze li se dobiti posao u Nigeriji?


Moze, naravno, ali ne na klasican nacin, da se trazi po sajtovima ili dodje pa onda trazi, vec po ponudi, preporuci, pozivu itd. Evo recimo ja sam u poslednje 3 godine nudio posao ovde na ES-u jedno 3, mozda 4 puta. Od toga, jednog momka sam uspeo dovesti i zaista je bio odlican izbor, jos jednog sam po preporuci vanES-a doveo, nije se zadrzao dugo iz razloga licne prirode, i to je bilo to. Za posao koji je placen, za srpske uslove, prilicno dobro, javilo mi se 7 (sedam!) ljudi, od preko 300 citanja oglasa.

Ono sto e trenutno trazi su gradjevinci (niskogradnja, visokogradnja), mehanicari sa iskustvom na CAT (Catterpilar) masinama. Kod mene u firmi mozda opet bude trebao neko sa iskustvom na RICOH masinama za digitalnu stampu.
[ Braksi @ 19.04.2013. 07:16 ] @
Pisanja flighter_22 samo potvrdjuju ono sto i ja tvrdim - da zivot u takvim zemljama za nas Evropljane, a pogotovu one sa porodicom ipak zahteva poseban rezim:

Citat:
Sa kakvim ljudima se druzim? Obrazovanim, kulturnim. Niti su svi Nigerijci, niti su svi Srbi. Zivim u delu grada uz centralnu banku Nigerije. Deca mi idu u dobru skolu. Pola klinaca, prirodno, su mali nigerijci, druga polovina mesano, ali uglavnom , strano osoblje koje radi za UN, i deca zaposlenih u 2 evropske ambsasade. Ako je njima dobro, i meni, tj. mojoj deci je.


i zato takve zemlje nikad nece biti top destinacije za imigrante. Mozda ce privuci slicne sebi, recimo da Kenijci odu u Nigeriju ako je tamo bum ili ovi iz Laosa u Tajland, ali prosecan Evropljan ima sasvim drugu ideju o tome kako treba da izgleda zivot.

Drugo, odlazak u te i takve zemlje nije nista novo. Ja se secam jos za vreme SFRJ i nestvrstanih koliko je nasih ljudi odlazilo na rad u Afriku i Bliski Istok, ali mahom muskarci sami, na par godina, da ustekaju koji dinar i da se naravno vrate kuci. Zato se ne cudim i razumem izbor flightera.

Na kraju, koliko se nas javlja sa zapada, a koliko iz Nigerije ili drugih zemalaj u razvoju ?
[ flighter_022 @ 19.04.2013. 10:36 ] @
Daleko od toga da je Afrika, ili bilo koja africka zemlja, top destinacija za imigrante. Pored toga sto ima jako mnogo novca u opticaju, ima i izuzetnih socijalnih razlika. Recimo Abuja, gde sam ja (glavni grad), imate delove grada gde je diplomatija, a na kilometar ili dva odatle, pravi "slum", gde ljudi zive, tj. prezivljavaju, sa manje od dolara dnevno. I nas stranaca ima raznih, naravno. Nekom je jedino bitno da ostave porodicu urodnom kraju, pa dodje ovde da se redovno napijaja i vijaja prostitutke... Nekom drugom je, sa druge strane, prioritet da familiju dovede ovamo (ako to svojim primanjima moze da pokrije) te da ima miran porodican zivot.

Sama Abuja ima skoro sve sto civilizovanom coveku treba. Grad je veoma cist, pandura ima na svakom koraki, i primetnih i neprimetnih, bezbednjaka i kojecega jos, tako da kriminala ima znacajno manje u poredjenju sa drugim krajevima zemlje. Moze da se nabavi skoro sve sto vam treba. Ima i mesta za izlaske svih tipova. Jedina polja gde znacajno zaostaju su kulturni dogadjaji i bolnice.

Kada govorim o kolicini novca u opticaju, ne mislim primarno na to kolika je prosecna zarada, vec na kompletan monetarni sistem. Ono sto nije dobro, mada moze jako lepo da vas posluzi, je nivo korupcije. Recimo, kod nas (Srbija) ili bilo gde drugde na zapadu, ne bi bilo teoretske sanse da se nekoj instituciji sa priblizno 500 zaposlenih proda softver za racunovodstvo (primarno plate i personalno) za iznos priblizan iznosu 20+ prosecnih plata, i da im se onda naknadno naplacuje kvartalno odrzavanje, dopune itd (navodim samo jedan primer).

Nigerija je zemlja (finansijskih) mogucnosti, pa ko ih iskoristi, iskoristio ih je. Da je za svakog, naravno da nije. Ko nije spreman da se odrekne (na neko vreme) udobnosti evropskog nacina zivota, ne treba da se trudi, i gubi vreme ovde.
[ Branko Santo @ 19.04.2013. 11:12 ] @
@flighter_022
Lep preview, hvala!
[ Braksi @ 19.04.2013. 12:03 ] @
Citat:
flighter_022:
Daleko od toga da je Afrika, ili bilo koja africka zemlja, top destinacija za imigrante. Pored toga sto ima jako mnogo novca u opticaju, ima i izuzetnih socijalnih razlika.


ali u Nigeriji uopste nema jako mnogo novca !

Stavise ima ga veoma malo, a jos je i poprilicno neravnomerno rasporedjen, sto dodatno pojacava bedu. Dokaz za to je GDP per capita koji iznosi tek nekih $2500 dolara sto je oko 10x manje od proseka EU i dosta manje od SAD ili Japana.

Medjutim kao sto Staljin rece "kvantitet ima sopstveni kvalitet" pa eto desi se da ima i oaza normalnog zivota u zemlji od cak 150 i vise miliona ljudi !
[ noskich @ 19.04.2013. 12:28 ] @
Citat:
Braksi:
noskich,

bolje je ziveti sedam dana kao milijunas u Nigeriji, nego citav zivot u bedi u Australiji ? Jesam li te skapirao ?


Nisi. Ako racunas vrednost nekretnine u kojoj ljudi zive biti milioner u Australiji je daleko od nekog narocitog postignuca kada uzmes u obzir da prosecna kuca kosta pola miliona u velikim gradovima.

Nigeriju nikada nisam spominjao, i mislim da sam vec objasnio na koje sam zemlje mislio kada pisem o zemljama u razvoju.


[ Braksi @ 19.04.2013. 12:44 ] @
Citat:
Nigeriju nikada nisam spominjao, i mislim da sam vec objasnio na koje sam zemlje mislio kada pisem o zemljama u razvoju.


Nigeriju nisi spomenuo yeah, ali si indirektno u prilogu naveo Mosambique sto mu dodje jos "egzoticnije". Ali zato si spomenuo Brazil, Indiju i Kinu (gde se dede Rusija ?), a kad se pomenu te zemlje i njihov privredni rast onda to treba sve da nas ucutka i da pocnemo da aplaudiramo sa sirom otvorenim ustima.

Da, svakako je dobro imati velik privredni rast (to je za koliko vam se poveca GDP u datom periodu), ali je i dalje najbolje imati najveci GDP ! Da kazem prosto dobro je da vam plata skoci sa 300 na 500 evra, ali je bolje da je ona 1500 evra. Ono sto ja vidim u praksi je da gomila Kineza dolazi u EU, dok Indijci tradicionalno vole USA... znaci praksa te noskich demantuje.

ps. ono milioner sam rekao vise simbolicki. Sto zbog inflacije i rasta GDP na zapadu milioneri vise nisu fenomen kao nekad, vec su sad to milijarderi. No, milioner ostaje onako psiholoski.
[ flighter_022 @ 19.04.2013. 12:50 ] @
Braksi, nigerijaca ima mozda i preko 180 miliona, tako da $2500 po glavi, na tu populaciju, i nije malo. A to sto ne jeravnomerno rasporedjen, nije bas moj problem, sve dok je makar neka mrvica od te sume dostupna.

Afrika treba svega, od elektro, preko masinskih do gradjevinskih inzenjera, lekara, pilota, svega. I tako ce da ostane jos jako dugo, jer upravo zbog te korupcije koju sam, mislim, ranije pomenuo, ne "bacaju" pare na obrazovanje, razvoj kvalitetne infrastrukture, medicine, transporta i ostlaih polja.

Dosta su, barem vecina, i inferiorni ma koliko to odbijali da priznaju sebi i drugima. Koliko puta sam cuo da mi kazu nesto tipa "A, ti si expat (stranac), ti ces to znati da uradis"... Ne zbog toga sto su glupi, vec zato sto nisu imali sansu da nesto kvalitetno nauce. Recimo, na fakultetu ko studira nesto u vezi racunara (ima tu svega par varijanti), cesto se radi kao kod nas u srednjim skolama tokom osamdesetih, na tabli.

Za Nigerijce, ovde su najatraktivniji sektori bankarstvo i, prirodno, naftna industrija. Za one koji sa tim nemaju moralnih problema, to je politika.

Za strance, pozicije koje najlakse dobiju su u inzenjeringu (bilo kog tipa, ali pretezno elektro, gradjevinski, masinski, tehnologije itd).

Inace, ovde je situacija sa korupcijom i potrebom da se bude politicki podoban (za Nigerijce) ili blizak nekom ko to jeste (za strance) kao kod nas, pa na kvadrat.

Ovde politicar najebe samo ako prestane da deli sa onima iznad...

Bio je pre par godina veliki skandal sa Simensom (u nemackoj su ih oglobili uzasno mnogo zbog skandala oko podmicivanja, da se dobije ugovor/ugovori neki u Nigeriji).
[ Braksi @ 19.04.2013. 13:08 ] @
Citat:
Braksi, nigerijaca ima mozda i preko 180 miliona, tako da $2500 po glavi, na tu populaciju, i nije malo.


Ne da nije malo nego je sokantno malo ! To je na godisnjem nivou i to bruto proizvod !

Nigeriji treba svega, to mu dodje kao trivijalan zakljucak. Naravno treba im sve ono sto nemaju, a kako mnogo toga nemaju, puno im treba. Cak i Nemackoj nesto fali, meni na pamet pada Maglev voz da recimo stignes iz Minhena do Hamburga za sat i frtalj.

Veliko siromastvo u Nigeriji je glavni razlog sto oni nece moci da investiraju u ravoj drzave. Naravno zbog nejednakosti i velikog broja Nigerijaca bice stvoreno par oaza civilizacije.

Da ne bude zabune ja uopste ne mislim licno da je tvoja ideja suluda, mislim, to sto zivis u Nigeriji - na kraju krajeva to je tvoj izbor.
[ noskich @ 19.04.2013. 13:12 ] @
Citat:
Braksi:
Ono sto ja vidim u praksi je da gomila Kineza dolazi u EU, dok Indijci tradicionalno vole USA... znaci praksa te noskich demantuje.


Ne mislim da demantuje. Ono o cemu pisem sve vreme je imigracija ljudi koji imaju neku struku i iskustvo sa jedne strane ili kapital i vestine biznisa sa druge, ne imigracija cistacha, prodavaca u McDonaldsu i 7 eleven i slicno. Ima naravno i strucnjaka iz zemalja u razvoju koji rade u razvijenim zemljama, ali vecina radi nekvalifikovane poslove.
Za nekvalifikovane radnike je uglavnom bolje da zive u razvijenim zemljama, za kvalifikovane ne nuzno.

Najvece svetsko istrazivanje o expatima koje svake godine radi HSBC banka jasno pokazuje mogucnosti za strucnjake u zemljama u razvoju.
Evo nekih tekstova o tome:

http://www.expatforum.com/bank...ng-countries-report-shows.html

http://www.expatforum.com/arti...-incomes-new-survey-shows.html

http://www.expatforum.com/thai...attractive-for-foreigners.html

Lokalac ce dobiti povisicu sa 300 na 500 dolara, expat ce dobiti povisicu na platu koju je imao odakle dolazi.
Plus verovatno manji porez na prihod i brojne beneficije kao sto su povratne karte, smestaj, kola, skolarina za decu, bonusi i 13-ta plata...
Zasto ti Braksi mislis da toliki expati rade po svetu van razvijenih zemalja? Mora biti da su svi volonteri.




[ Braksi @ 19.04.2013. 13:31 ] @
au noskich otkrio su toplu vodu - za vecu platu ljudi odlaze u inostranstvo ?!
[ flighter_022 @ 19.04.2013. 13:34 ] @
Citat:
Braksi:Veliko siromastvo u Nigeriji je glavni razlog sto oni nece moci da investiraju u ravoj drzave.


Ne bih se sa ovim u potpunosti slozio. Samo donekle si u pravu. Kada se ne bi kralo onoliko koliko se krade (sto na platama ministara i poslanika koji imaju stotine hiljada dolara mesecno prihode), do namestenih ugovora i drugih stvari, sve bi bilo mnogo bolje, ili bi barem krenulo ka boljem.

Suvise je jednostavno samo uzeti GDP i broj stanovnika i kazati "Nigerija je siromasna" ili "Afrika je siromasna". Daleko je veci problem neravnomernost rapodele. Tako danas imamo pomenute jadnike sa manje od dolara dnevno, i samo par stotina metara dalje one kojim anije nikakav problem iznajmiti kompletan B737 da prevezu svoju ekipu negde, pa kasnije nazad, i na vrhu one sa privatnim mlaznjacima (od kojih su, u Nigeriji, polovina razni svestenici).
[ Braksi @ 19.04.2013. 13:59 ] @
Citat:
Suvise je jednostavno samo uzeti GDP i broj stanovnika i kazati "Nigerija je siromasna" ili "Afrika je siromasna". Daleko je veci problem neravnomernost rapodele. Tako danas imamo pomenute jadnike sa manje od dolara dnevno, i samo par stotina metara dalje one kojim anije nikakav problem iznajmiti kompletan B737 da prevezu svoju ekipu negde, pa kasnije nazad, i na vrhu one sa privatnim mlaznjacima (od kojih su, u Nigeriji, polovina razni svestenici).


Boze, jel ovo opis Nigerije ili Srbije ?
[ Braksi @ 19.04.2013. 14:06 ] @
Citat:
flighter_022:
Citat:
Braksi:Veliko siromastvo u Nigeriji je glavni razlog sto oni nece moci da investiraju u ravoj drzave.


Ne bih se sa ovim u potpunosti slozio. Samo donekle si u pravu. Kada se ne bi kralo onoliko koliko se krade (sto na platama ministara i poslanika koji imaju stotine hiljada dolara mesecno prihode), do namestenih ugovora i drugih stvari, sve bi bilo mnogo bolje, ili bi barem krenulo ka boljem.

Suvise je jednostavno samo uzeti GDP i broj stanovnika i kazati "Nigerija je siromasna" ili "Afrika je siromasna". Daleko je veci problem neravnomernost rapodele. Tako danas imamo pomenute jadnike sa manje od dolara dnevno, i samo par stotina metara dalje one kojim anije nikakav problem iznajmiti kompletan B737 da prevezu svoju ekipu negde, pa kasnije nazad, i na vrhu one sa privatnim mlaznjacima (od kojih su, u Nigeriji, polovina razni svestenici).


Prijatelju, hajde da ne raspravljamo o cinjenicama. Cinjenice su da je Nigerija siromasna jer ima nizak pro capita, pro capita to bukvalno znaci po glavi znaci ono sto ti tvrdis da kad bi bilo jednakije rasporedjeno bili bi bogatiji, a statistika ti objasnjava da kad bi totalno jednako bilo podeljeno oni su i dalje veoma siromasni.

Investicije su bitne za razvoj ekonomije, ali je isto tako bitno i bitnije rekao bih kvalitetno i strucno stanovnistvo. Jer ako gledamo npr ko je su se zemlje razvile najvise to su one koje su imale tradiciju, a ne nuzno investicije. Tako je recimo Holandija bila srusena posle DSR, zatim su 50ih imali poplavu, ali Holandija je zemlja sa jako velikom tradicijom i iskusnim ljudima kojima je eto trebalo samo malo vremena da se priberu i stvore opet jednu od najnaprednijih zemalja sveta. A sa druge strane imas gomilu nesposobnih naroda kojima nikakve investicije ne pomazu. Stavise, korumpirana elita ih deli medju sobom.
[ noskich @ 19.04.2013. 14:15 ] @
Razvijene zemlje su kao suplja zlatna statua. Naizgled blista, a iznutra nista.
Evo lista najvecih svetskih duznika:
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_external_debt

Isto tako i na mikro nivou. Gradjani su naizgled bogati a duguju boga oca za kredite za kucu i kola, dugove studiranja, kreditne kartice...
Obicni robovi koji se dve nedelje godinje malo prosetaju. Ostalih 50 nedelja dirince. A ako nece da dirince na ulicu.
[ DaliborP @ 19.04.2013. 15:44 ] @
Ako mislis da ta ista osoba koja je u kreditima do guse u razvijenom drustvu, moze da zivi mnogo bolje u ovom drugom grdno se varas. Zemljama u razvoju trebaju strucnjaci i sposobniji ljudi, a ne prosecni.
[ noskich @ 19.04.2013. 16:07 ] @
Citas li ti uopste sta se pise na temi?

Citat:
noskich:
Citat:
Braksi:
Ono sto ja vidim u praksi je da gomila Kineza dolazi u EU, dok Indijci tradicionalno vole USA... znaci praksa te noskich demantuje.


Ne mislim da demantuje. Ono o cemu pisem sve vreme je imigracija ljudi koji imaju neku struku i iskustvo sa jedne strane ili kapital i vestine biznisa sa druge, ne imigracija cistacha, prodavaca u McDonaldsu i 7 eleven i slicno. Ima naravno i strucnjaka iz zemalja u razvoju koji rade u razvijenim zemljama, ali vecina radi nekvalifikovane poslove.
Za nekvalifikovane radnike je uglavnom bolje da zive u razvijenim zemljama, za kvalifikovane ne nuzno.

Najvece svetsko istrazivanje o expatima koje svake godine radi HSBC banka jasno pokazuje mogucnosti za strucnjake u zemljama u razvoju.
Evo nekih tekstova o tome:

http://www.expatforum.com/bank...ng-countries-report-shows.html

http://www.expatforum.com/arti...-incomes-new-survey-shows.html

http://www.expatforum.com/thai...attractive-for-foreigners.html

Lokalac ce dobiti povisicu sa 300 na 500 dolara, expat ce dobiti povisicu na platu koju je imao odakle dolazi.
Plus verovatno manji porez na prihod i brojne beneficije kao sto su povratne karte, smestaj, kola, skolarina za decu, bonusi i 13-ta plata...
Zasto ti Braksi mislis da toliki expati rade po svetu van razvijenih zemalja? Mora biti da su svi volonteri.





[ DaliborP @ 19.04.2013. 16:14 ] @
Citat:
noskich: Citas li ti uopste sta se pise na temi?

Pa izvini o cemu ti onda pricas kad opisujes razvijeno drustvo? Ljudi u kreditima, rade ceo zivot za nista...
Dok u ovim drugim nije tako? Bolje je ili gore? Kako to izgleda na mikro nivou u bilo kojoj drzavi na svetu?

Ja bi rekao da ti previse sanjaris, bar se meni tako cini.
Meni se licno ta tvoja ideja svidja, da provedem nekoliko godina radeci u drugoj drzavi u razvoju ali se bar ne zanosim tim pricama koje nam ti pricas o robovima. Ja sam video kako izgledaju favele i slumovi, pa mi nesto ta prica o robovima sa kreditima izgleda mnogo bolje.
[ flighter_022 @ 19.04.2013. 16:58 ] @
http://www.economist.com/blogs...cdetail/2013/04/daily-chart-12

I jos nesto, Nigerija zasigurno nema najveci nacionalni budzet u svetu, to niko ne spori, ali tema ovde nije "makroekonomska kretanja i medjunarodni finansijski tokovi" vec to koliko ko, i sa koliko truda, moze novca da uzme negde.

Evo recimo, firma za koju radim sada (radih pre za jednu drugu pa sam presao ovamo iz raznih, ne nuzno ekonomskih, razloga) nastala je pre 14 godina. Covek je kupio jedan, sada zastareo, HP DesignJet 5500, i sa njim poceo da stampa banere. nesto kasnije, uzeo je opremu za laminaciju velikog formata, malo kasnije, mislim iste godine, jos jedan 5500, pa Z6100, pa 3 godine kasnije 25500, Summa rezace za folije, pre godinu (vec sam bio u firmi) uzeli smo jednu profesionalnu CNC glodalicu, uskoro uzimamo jos jednu, pa 2 lasera (za graviranje i secenje), Ricoh masinu za digitalnu stampu A3+ formata, itd itd itd... Uskoro (krajem ove, pcoetkom sledece godine)treba da se preselimo u novu poslovnu zgradu, ovaj put u vlasnistvu firme (a ko poznaje cene nekretnina u Nigeriji, a posebno u glavnom gradu, zna kolika je to stvar)... Znaci sve us vemu, jedan skoro konstantan rast tokom poslednjih vise od deset godina.
[ Braksi @ 19.04.2013. 17:40 ] @
flighter, jel ti mozes da napravis razliku izmedju rasta GDP i GDP ? I daj mi molim te definiciju nacionalnog budzeta i u kakvoj je on korelaciji sa GDP.
[ flighter_022 @ 19.04.2013. 18:14 ] @
To nije tema... A i mene kao pojedinca daleko vise interesuje to sta ja mogu emigracijom u odredjenu drzavu da dobijem nego sto bi me interesovalo koliko je samom narodu te drzave dobro.

Nego, ubedio si me, ovde sam zato sto nisam imao gde drugde (niko me nije hteo), a i samo mi se cini da mi je dobro, dok mi je u stvari veoma lose i bice jos gore.
[ Braksi @ 19.04.2013. 19:01 ] @
flighter,

privlacnost neke zemlje za pojedinca zavisi od vise faktora i moguca su odstupanja od ocekivanog. Tako je tebi sasvim OK u Nigeriji, a noskich pati u Australiji iako je to top destinacija vec decenijama. Medjutim da bi nacelno govorili o "Azija, Juzna Amerika i Afrika su buducnost imigracije koja je vec pocela" moramo koristiti neke parametre, cinjenice.

Ti si zapravo sam poceo da ubacujes pojmove, kao kolicina novca, privredni rast, a koje ne razumes, a kad bi ih razumeo upravo bi cutao o njima jer oni uopste ne idu u prilog Nigeriji (znam ima ljudi koji voze ferari u Abuji i Lagosu).

Malo je bezveze kako karikiras da ja bilo sta sugerisem u vezi tvog licnog zivota u Nigeriji.
[ flighter_022 @ 19.04.2013. 19:15 ] @
U pravu si.
[ noskich @ 20.04.2013. 02:12 ] @
Citat:
DaliborP:
Citat:
noskich: Citas li ti uopste sta se pise na temi?

Pa izvini o cemu ti onda pricas kad opisujes razvijeno drustvo? Ljudi u kreditima, rade ceo zivot za nista...
Dok u ovim drugim nije tako? Bolje je ili gore? Kako to izgleda na mikro nivou u bilo kojoj drzavi na svetu?

Ja bi rekao da ti previse sanjaris, bar se meni tako cini.
Meni se licno ta tvoja ideja svidja, da provedem nekoliko godina radeci u drugoj drzavi u razvoju ali se bar ne zanosim tim pricama koje nam ti pricas o robovima. Ja sam video kako izgledaju favele i slumovi, pa mi nesto ta prica o robovima sa kreditima izgleda mnogo bolje.


Ovo je forum o imigraciji, a ne o tome kako zivi lokalno stanovnistvo.
Postoji u Srbiji velika zabluda o blagostanju u razvijenim zemljama i zato je vazno o tome pricati i tu zabludu razbiti.
Sa jedne strane se veruje da su svi gradjani razvijenih zemalja bogati, sa druge da su svi iz zemalja u razvoju siromasni. I jedno i drugo je apsolutno netacno.

Svi ovde pricaju o favelama i slumovima kao da ne postoje zemlje u razvoju u kojima toga ima vrlo malo ili nema uopste. Nije svet crno-beo.
Da li je bolje beskucniku u Americi ili beskucniku u Srbiji? Meni deluje da im je podjednako dobro.
Prosecna porodica srednje klase u Singapuru koja otplacuje stan od pola miliona i ciji clanovi primaju prosecnu platu od oko 3 hiljade dolara ili porodica srednje klase u Porto Riku koji otplacuju stan of 50 hiljada i primaju platu 2 hiljade dolara?
Evo ovde pa uporedite: http://www.numbeo.com/cost-of-...1=Singapore&city2=San+Juan
Brojke ne lazu. Ovo su cifre za lokalno stanovnistvo, expat bi sigurno dobijao vise. Treba sve lepo uporediti pa videti sta se isplati.

Citat:
flighter_022:
To nije tema... A i mene kao pojedinca daleko vise interesuje to sta ja mogu emigracijom u odredjenu drzavu da dobijem nego sto bi me interesovalo koliko je samom narodu te drzave dobro.


Cak i da imigranta interesuje koliko je lokalcima dobro ili lose sta on ili ona tu mogu da promene?
Sustina teme je da za strucne imigrante ili investitore postoje ogromne mogucnosti u zemljama u razvoju koje ne treba ignorisati.
Da li treba svi tamo da idu? Ne treba.
Da li je uvek bolje posto poto emigrirati u razvijene zemlje? Ne, nije.





[Ovu poruku je menjao noskich dana 20.04.2013. u 03:46 GMT+1]
[ Branko Santo @ 20.04.2013. 20:55 ] @
@noskich
Kao pokretac teme da li imas vec ideju gde bi isao u tako nekom razvoju situacije?
Kakve ekonomske prednosti mislis da ces imati i da li zasnivas finansijski prihod od rada lokalno, biznisa ili rada za strance "remote"?
Koje si preduslove imao kod izbora zemlje u pogledu ekonomije, politike, demografije i sl.?
[ noskich @ 21.04.2013. 10:42 ] @
Branko, to je sve veoma individualno, na primer ko ima decu ili ne, kome kakva klima odgovara, kultura, da li zele da poseduju nekretninu ili izdaju... Mali milion faktora.
Informisuci se o prednostima i manama raznih lokacija ocigledno se primete ogromne razlike.
Na primer, dvosoban stan u Otavi u sirem centru se moze naci za oko 100K. U Kanberi koja je australijska verzija Otave cena je pet puta visa. A plate su veoma slicne.
Naravno, pitanje je da li bi nasao posao u Otavi, da li bi se uopste kvalifikovao za useljenicku vizu, ali pet puta veca cena je stvarno ogromna razlika koja presudno utice na tvoj zivot.

Moj plan je Tajland, a razlozi su prevashodno licne prirode. Partnerka mi je odatle, praktikujemo budizam. Ekonomska prednost koju ocekujem su niski troskovi zivota, a planiram prevashodno pasivne prihode od investicija, a ako mi bude to odgovaralo i od nekog malog biznisa ili/i posla. Gledam da obezbedim solidnu sumu tako da imam izbor da ne radim nuzno za platu ako to ne zelim.
To bi bila baza, a imam na umu nekolliko zemalja u kojima bih voleo da provedem po par godina, sve zavisi od okolnosti.

Razlog zasto vec sada ne radim remote ili nisam na lepom expat paketu je sto nemam takve mogucnosti. Nisam tehnicke profesije niti imam jako mnogo iskustva, tako da u mom slucaju najisplativije je da ovde budem jos jedno tri godine plus sto sam krenuo na doktorat part-time, a skolarina je besplatna.
Da kojim slucajem mogu da radim remote isao bih na Tajland ili u Ekvador jer u obe zemlje moze lako da se sredi ostanak, troskovi su niski a ima sta da se vidi.
Kada bih mogao da dobijem expat paket verovatno bih se opredeljivao za egzoticne zemlje u kojima bi provesti godinu dana bilo zanimljivo iskustvo tipa Saudijske Arabije, Mongolije, Brazila...
[ Branko Santo @ 21.04.2013. 12:32 ] @
@noskich
Hvala, definitivno cu malo bolje da pogledam i Tajland i Ekvador. U principu sam pratio zivot nekoih ljudi iz non-IT sektora koji su radili remote i pisali su o tome na forumu. Zivot na Tajlandu koliko sam primetio moze da bude neverovatno dobra opcija u pogledu cost/benefit-a. Jedino ne sme da se zastrani sa droga/kurve/kocka jer kazu onda niti jedna kolicina para nije dovoljna.

Za Ekvador nikad nisam cuo kao expat destinaciju :)

Mislim da expat paketi (ako pricamo o istom) su jako teski za dobiti za zeljenu destinaciju i obicno ljudi bivaju poslati negde. Imam slucaj koleginice u bivsoj firmi koja ju je poslala iz Belgije u Cesku (kao menadzera support tima) i kaze da ima platu vecu nego svoj menadzer u Belgiji sto ne moze biti nikako losa varijanta :)

Otvaranje posla lokalno vidim kao dobru opciju i mislim da sto je niza prosecna plata/GDP/staGod u nekom zemlji to su vece sanse da to zazivi jer ces imati mozda par godina i da finansiras dok ne pocne da funkcionise kako treba.

Cak smo i na US vs EU temi izvlacili cost/benefit za razlicite gradove pa mislim da ni manje drasticne selidbe ne bi trebale da budu odbacene. Ima recimo jedna veca evropska IT firma koja centralu prebacuje u Sofiju, ko je tamo mozda bi mogao da sacuva cesku platu i predje u Bugarsku gde Numbeo kaze da je ~20% jeftinije a pogotovo su nekretnine drasticno jeftinije, a i vreme je lepse.
[ noskich @ 21.04.2013. 13:47 ] @
To je tacno da expat pakete ne mozes bas da biras gde god hoces. Naftashi, rudarski i gradjevinski inzenjeri imaju sirok dijapazon izbora, vise nego druge struke. A kod nas niko nece da studira rudarstvo.
[ Nemanja @ 21.04.2013. 18:14 ] @
Na jednom rudarsko-geoloskom fakultetu u Austriji postoji specificni smer... mislim da je jedini u Evropi a i u svetu je jako redak. Radi se naime procena geoloske podloge prilikom gradnje .... Studenti zavrsnih godina su za letnji raspust isli da rade u UAE za 20.000e mesecno plus sve placeno ... Ne znam kolike su im bile plate posle diplomiranja.
[ osmi putnik @ 22.04.2013. 19:41 ] @
Citat:
flighter_022:
Citat:
osmi putnik:
Moze li se dobiti posao u Nigeriji?


Moze, naravno, ali ne na klasican nacin, da se trazi po sajtovima ili dodje pa onda trazi, vec po ponudi, preporuci, pozivu itd. Evo recimo ja sam u poslednje 3 godine nudio posao ovde na ES-u jedno 3, mozda 4 puta. Od toga, jednog momka sam uspeo dovesti i zaista je bio odlican izbor, jos jednog sam po preporuci vanES-a doveo, nije se zadrzao dugo iz razloga licne prirode, i to je bilo to. Za posao koji je placen, za srpske uslove, prilicno dobro, javilo mi se 7 (sedam!) ljudi, od preko 300 citanja oglasa.

Ono sto e trenutno trazi su gradjevinci (niskogradnja, visokogradnja), mehanicari sa iskustvom na CAT (Catterpilar) masinama. Kod mene u firmi mozda opet bude trebao neko sa iskustvom na RICOH masinama za digitalnu stampu.

A bez iskustva ne moze posao, mislim za RICOH masine?
[ Branko Santo @ 22.04.2013. 20:04 ] @
http://www.b92.net/biz/vesti/s...04&dd=22&nav_id=707508

Citat:
Tokom proteklih deset godina šest od 10 najbrže rastućih svetskih ekonomija sitgle su iz Afrike, piše časopis “Ekonomist“, a prenosi portal business.hr.

Istovremeno se zemlje subsaharske Afrike u protekle tri godine mogu pohvaliti rastom BDP-a većim od pet odsto. Naravno, ti podaci nisu mogli proći nezapaženo - na njih su reagovali strani investitori, pa su glavne berze u Nigeriji i Keniji u proteklih godinu uzletele za više od 50 odsto.
[ Nemanja @ 23.04.2013. 08:15 ] @
u sustini te berze su ti kao sportka kladionica ... kada se kladis na Djokovica, imaces 99% uspeha ali malu dobit... ako se kladis na autsajdera rizik je velik kao i dobit ... zato ovi razni hostapleri ulazu u zemlje u razvoju , tragajuci za vecom dobiti.
[ noskich @ 23.04.2013. 13:05 ] @
Sto moraju da budu hokstapleri? Ulazu mnogi a da to i ne znaju, daju novac investicionom fondu koji onda po svom nahodjenju rasporedjuje kapital.
Sta je lose u ulaganju u rizicnije investicije? Ako ne preteras sa procentom to je sasvim ok. Odredis 5-10% na primer, koliko je ko spreman da izgubi, i onda je istina da mozes da izgubis sve, ali je isto tako tacno da mozes da dobijes toliko koliko ne bi sanjao. Nije Afrika, ali eto ti primer bitcoin-a, virtuelne valute, skocio je sa 2 dolara u novembru 2011 na 260 dolara pocetkom aprila ove godine.
Diverzifikujes investicije po tipu ulaganja i stepenu rizika. Ako si mladja osoba bez dece onda tvoj portfolio moze da sadrzi rizicnije opcije. Mozes dobiti znatno vise, a ako izgubis imas vremena da se oporavis.

Ako stavis novac u banku danas u dosta zemalja ta kamata ne pokriva realnu inflaciju. Niti je isplativo niti toliko sigurno kao sto se misli a sto smo videli na Kipru.
Mnogo lako zaboravljamo kako su nas banke opeljesile tokom 90-ih.
U principu nista nije potpuno sigurna investicija sa izuzetkom nekretnina, roba, zemlje i plemenitih metala cija vrednost moze da padne ali nikada ne moze biti nula.
Ako imas kucu i zemlju na kojoj zivis i prehranjujes se tebe u sustini i ne interesuje cena te kuce i zemlje na trzistu jer ne planiras da je prodajes. Upotrebna vrednost za tebe je ista, cena na nju ne utice. Medjutim, ako ulazes u nekretnine, zemlju i slicno kao u investiciju onda tu imas rizik gubitka vrednosti.
Zato je diverzifikacija potrebna, jedna klasa ulaganja pada, druga te vadi.
[ Nemanja @ 23.04.2013. 16:20 ] @
Nisam se politicki korektno izrazio, nisu hostapleri, nego investicioni bankari.
[ djordjeno @ 24.04.2013. 11:15 ] @
Citat:
Nemanja: u sustini te berze su ti kao sportka kladionica ... kada se kladis na Djokovica, imaces 99% uspeha ali malu dobit... ako se kladis na autsajdera rizik je velik kao i dobit ... zato ovi razni hostapleri ulazu u zemlje u razvoju , tragajuci za vecom dobiti.


Nije bas kao kladionica, berza je jos nepredvidljivija i rizicnija. To mislim za one koji trguju sa faktorom x50, x100.
I slazem se da je pogresno smatrati da su svi hokstapleri ti koji trguju na berzi. Pod pretpostavkom da svi imaju iste tj fer uslove.

To sto se neko odluci da trguje(ulaze) u zemlje u razvoju je slicno kao sto se neko odluci da igra Nadala po 1.55 protiv Djokovica i izgubi...
Samo sto je ishod ulaganja na berzi poznat posle duzeg vremenskog perioda dok se teniski mec zavrsi za par sati.

A da obe stvari imaju elemente kocke to je fakat.

[ Branko Santo @ 29.04.2013. 08:15 ] @
http://money.cnn.com/gallery/i...ck-markets/index.html?iid=Lead

#1 Japan: +34%
#2 United Arab Emirates: +28%
#3 Argentina: +27%
#4 Kuwait: +23%
#5 Philippines: +20%


Citat:
Philippine stocks have soared to all-time highs this year, as the Southeast Asian nation earned its first-ever investment grade credit rating.

The Philippines earned a BBB- rating and a stable outlook from Fitch Ratings in March. The ratings agency gave kudos to the country's resilient economy and its moderate budget deficit thanks to improved fiscal management by President Benigno Aquino.

In addition to the investment grade rating, investors have been drawn to the Philippines because it's shielded from the economic slowdown in China, said Ashraf Laidi, chief global strategist at City Index in London.

Video: Philippines tap energy from Earth's core

"The economy doesn't depend on exports to China like many other countries in the region," said Laidi. "It's more tied to domestic consumption."

The iShares MSCI Philippines Investable Market Index ETF (EPHE) has raked in more than $180 million this year, and is up almost 20%.



Ja licno pratim Filipine zato sto firma ima centar u Manili i cinjenica je da su mnogo jeftiniji i od centralne/istocne Evrope a kamoli od zapadne. Ali onda se mora i gledati cinjenica da je "attrition rate" izuzetno visok i da je tesko zadrzati ljude u firmi ako ces da radis neki biznis zasnovan na IT-ju.
[ noskich @ 26.08.2013. 15:39 ] @
Amerikanci u Africi:
[ Zeleni zub @ 29.08.2013. 00:37 ] @
^ na 17:48
Na pitanje policajca zasto snima on odgovara sa "Zasto da ne" i policajac ga pusta.
Kako bi se dijalog razvijao kod nas
[ noskich @ 29.08.2013. 01:30 ] @
Nije samo Srbija, sve razvijene zemlje su postale jako regulisane i represivne.
Sa jedne strane imas celicnu sapu drzave i multinacionalne korporacije koje su podelile pitu izmedju sebe i sa kojima mali preduzetnik nema nikakve sanse u borbi, sa druge u nerazvijenim i ponekim zemljama u razvoju imas nepouzdanost, neefikasnu birokratiju, nesigurnost, ali zato i mogucnosti da plasiras usluge i proizvode kod kojih nemas nikakvu konkurenciju.
U tom smislu su ove zemlje prilika bas za male preduzetnike, ali i za deficitarne strucnjake svih vrsta za kojima ima traznje.
[ ventura @ 29.08.2013. 08:17 ] @
Citat:
Zeleni zub:
^ na 17:48
Na pitanje policajca zasto snima on odgovara sa "Zasto da ne" i policajac ga pusta.
Kako bi se dijalog razvijao kod nas :(

Kad bi kod nas u policiji radili crnci u sličnoj situaciji kao tamo, verovatno bi dijalog tekao isto.
[ DaliborP @ 29.08.2013. 09:32 ] @
Citat:
noskich:
Nije samo Srbija, sve razvijene zemlje su postale jako regulisane i represivne.
Sa jedne strane imas celicnu sapu drzave i multinacionalne korporacije koje su podelile pitu izmedju sebe i sa kojima mali preduzetnik nema nikakve sanse u borbi, sa druge u nerazvijenim i ponekim zemljama u razvoju imas nepouzdanost, neefikasnu birokratiju, nesigurnost, ali zato i mogucnosti da plasiras usluge i proizvode kod kojih nemas nikakvu konkurenciju.
U tom smislu su ove zemlje prilika bas za male preduzetnike, ali i za deficitarne strucnjake svih vrsta za kojima ima traznje.

U JAR imas i jako veliku mogucnost i da pogines.
[ noskich @ 30.08.2013. 00:56 ] @
Naravno, i to je nekima cak prednost. Ko voli avanturu i nesvakidasnja iskustva.
[ DaliborP @ 30.08.2013. 08:13 ] @
Cisto sumnjam da to neko vidi kao prednost.
[ noskich @ 17.09.2013. 06:26 ] @
Ovi momci iz video priloga ocigledno smatraju kao prednost, inace ne bi to radili.
[ srndach @ 22.10.2013. 21:57 ] @
http://www.b92.net/biz/vesti/s...10&dd=22&nav_id=768563
[ Beli Mag @ 02.05.2014. 14:06 ] @
sta je potrebno da se regularno zaposlim u JAR?