[ ZaMpA @ 16.04.2013. 22:17 ] @
Iz lične znatiželje, a pomalo i zbog toga što imam nameru da privređujem u Srbiji počeo sam da tražim šta sve mora da se plati državi pre nego što mogu da trošim svoje pare
Web sajt poreske uprave je pomogao ali ne puno, pa rekoh da probamo ovde da pobrojimo sve to za lični račun, a u korist zajednice
Neke od ovih stavki nisu vezane za prvobitnu motivaciju - ne moram da platim porez na npr. auto ako nemam auto, i porez na imovinu ako nemam imovinu ali nije zgoreg imati sve to popisano.

Elem ono što sam uspeo da pronađem do sada je sledeće

Porez na dodatu vrednost
Ako nešto prodaš skuplje nego što si ga kupio, na tu razliku plaćaš PDV

Porez na dobit pravnih lica
Kada firma plati PDV i troškove poslovanja, da bi ono što ostane podelili vlasnicima, mora da se plati porez na dobit pravnih lica

Porez na dohodak fizičkih lica
Kada skupiš sve što zarađuješ kao fizičko lice, na to se plaća ovaj porez

Porez imovinu
Za svaku imovinu koju imaš, plaćaš porez. Imovina je uglavnom nekretnina tj. apsolutno pravo na nekretninu. Zanimljvo je da pod porez na imovinu spadaju i porezi na poklone - koji plaćaš kada ti neko pokloni nešto vrednije, i porez na prenos apsolutnog prava - kada dođeš u posed nečega, uglavnom su u pitanju nekretnine, ali ovde ubrajaju i intelektualnu svojinu. Znači kada stekneš apsolutno pravo na nešto, a da ti nije poklonjeno, plaća se porez na prenos apsolutnog prava. Svi ovi porezi na imovinu mora da plati ono lice koje je vlasnik (ili postaje vlasnik) - bilo da je to fizičko lice ili pravno lice tj. firma.

Porez na upotrebu, držanje i nošenje dobara - odnosno registracije automobila, oružja, brodova i slično
Slično kao porez na imovinu, samo se bavi posebnim vrstama imovine za koju država smatra da treba posebno reguliati.

Porez na kapitalnu dobit
Plaćaš ga kada prodaješ stvari koje vrede više sad nego kad si ih kupio. Liči na PDV, tj. računa se na tu "dodatu" vrednost, samo što kod PDV-a ti sam određuješ koliko vrednosti ćeš dodati, a kod kapitalne dobiti to čini tržište (ako sam dobro shvatio)

Porez na štednju
Plaćaš ga zato što zarađuješ pare kamatom u banci

Akcize tj. porez na stvari koje se sigurno prodaju
Pošto se duvan, benzin, alkohol i slično uvek dobro prodaju, tu se plaća neka svota državi - jer si odlučio da se baviš "sigurica" poslom

Porez na premije neživotnih osiguranja
Nisam siguran, ali zvuči kao da se ovaj porez plaća kad dobiješ osiguranje

Doprinosi za socijalno osiguranje - zdravstvo, penzija, nezaposlenost
Plaćaju se od plate, a služe za to da bi mogao da ideš kod lekara i da bi dobijo' pemziju kad omatoriš


Ima li još toga? Napišite pa ću dodati.

[Ovu poruku je menjao ZaMpA dana 17.04.2013. u 13:30 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao ZaMpA dana 17.04.2013. u 13:31 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao ZaMpA dana 17.04.2013. u 13:33 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao ZaMpA dana 17.04.2013. u 14:44 GMT+1]
[ Predrag Supurovic @ 16.04.2013. 23:21 ] @
Prilično optimistična ideja s obzirom da ni država ne zna kakvi sve porezi i doprinosi i takse u njoj postoje.
[ ZaMpA @ 17.04.2013. 09:41 ] @
Da, sad mi pada na pamet - ima milion taksi tipa firmarina, naknada za korišćenje građevinskog zemljišta itd
Možda bi trebalo da se ograničimo samo na ono što moraš da daš da bi koristio novac koji zaradiš
[ Brodoplovac @ 17.04.2013. 09:53 ] @
Porez na prenos apsolutnih prava. To je ono kada prodaš stan.
[ Java Beograd @ 17.04.2013. 11:08 ] @
Osim off-shore država, u svakoj drugoj državi imaš da platiš poreze. Možda se drugačije zovu, i imaju drugačije stope, ali konačni iznos poreza se ne razlikuje. U mnogom zemljama drage nam Zapadne Evrope porezi su kudikamo veći.

Porez na imovinu, porez na zaradu i porez na dodatu vrednost su okosnica finansija svake države. Odakle inače državi para ? Odakle one silne milijrde evropskih fondova ? I još silnije milijerde za američko ratovanje ?

Imaš još i minorne poreze (i kod nas i kod drugih): porez na nasleđe, porez na poklon, porez na prenos apsolutnih prava i slično. Minorni ne po stopi, već po procentualnom učešću u finansijama.

Takođe, lokalne i opštinske takse svuda postoje.

Da me ne bi neko ispravljao: uglavnom mislim na razvijene zapadne države. Ne znam kako je u Papua Novoj Gvineji. Takođe, Monako i slične zanemarljive majušne državice ne uzimam u obzir.
[ ZaMpA @ 17.04.2013. 11:59 ] @
Sama institucija oporezivanja ovde se ne dovodi u pitanje. Ono što sam ja imao na umu jeste da imamo na jednom mestu pobrojane poreze koje smo dužni da platimo da bi koristili novac koji zaradimo. Nešto tipa, ako sam vlasnik preduzeća i prodam nešto za 100 dinara, koliko moram da dam državi

Pošto je ta računica veoma veoma komplikovana, i ne zavisi samo od matematike i propisa već i od ličnih sklonosti (neko voli da uplaćuje penzijsko, neko misli da mu to ne treba) najbolje je da pobrojimo te poreze pa da svako može brzo i lako da se informiše i izračuna sam za svoj slučaj

Naravno, država bi mogla da se potrudi da ovo napravi i stavi negde gde će to biti prvi rezultat za "Koji sve porezi postoje u Srbiji" ali eto nije to uradila (surprise!), pa bi mogli mi - sigurno će nekom pomoći.