[ ZaMpA @ 18.04.2013. 12:18 ] @
Čitam upravo kakvi su zahtevi i kakve su pogodnosti otvaranja kompanije na Sejšelima.

Nema poreza - taksa 100 USD godišnje.
Ne mora se imati lokalni direktor niti ništa slično - sve može biti jedna osoba koja živi bilo gde.
Procedura gotova za 24 sata
Imaju pun pristup paypal-u i drugim e-commerce rešenjima
Potpuna diskrecija - ovo većini ljudi i nije toliko bitno ali zašto ne iskoristiti kad već nude.

Ono što me čudi u ovakvoj postavci stvari je - zašto bi neko iz srbije želeo da otvori firmu u srbiji, kad može na sejšelima?
Jel neko ima iskustva sa ovim? Da li je otvaranje firme u inostranstvu možda nezakonito kod nas?

Koje su loše strane imanja firme u poreskim rajevima?
[ S A J A @ 19.04.2013. 14:57 ] @
Kao državljanin Srbije ti moraš da poštuješ domaće zakone a oni kažu da moraš da plaćaš porez i ako posluješ preko offshore firmi. A taj porez ti je skoro pa isti kao da si otvorio domaću firmu. Prednost možeš da ostvariš jedino ako "zaboraviš" da prijaviš poreskoj upravi da posluješ preko inostrane firme i ako te ne "uhvate". Najveći je problem kako ćeš da podigneš svoje zarađene pare. Ako imaš nekoga u inostranstvu ko će da ih podigne pa da ti donese, onda nemaš problem.
[ Dexic @ 19.04.2013. 17:07 ] @
Ako otvoris firmu na Sejselima, sa kojima nemamo ugovor o izbegavanjau dvostrukog oporezivanja, ti ne mozes legalno da podignes taj novac i ne platis NAS porez (kao fizicko lice).
Mozes da trosis sve sto dodje na firmu kao troskove firme... ali po nasim zakonima ni to nije legalno, jer ti dobijas onda "zaradu" od njih.

Za Kipar je bila druga prica. Od kad postoji porez na dividende, mogao je biti izvucen novac po ukupnom porezu od 3-5%. (dok nije bilo poreza na Kipru, placao se nas, po sporazumu, od 10%).

U oba slucaja izbegavas porez na kapitalnu dobit cini mi se (ne znam kako je trenutno situacija na Kipru :D)
[ ZaMpA @ 19.04.2013. 18:31 ] @
Hm, moje prvobitno oduševljenje poreskim rajevima najvećim delom potiče iz činjenice da sam ja - dok sam pisao - na umu imao poslovanje putem interneta tj. nešto gde nije potrebno imati lokale, radnje, itd.

Ako je priroda posla takva da se ne može obavljati isključivo putem interneta, onda deluje da je svejedno.

Npr, firma na Sejšelima koja hoće da otvori, na primer, prodavnicu u Novom Sadu mora svakako da se registruje ovde kao predstavništvo a onda podleže svim našim zakonima pa nikakve uštede nema - ako sam dobro shvatio?

Ako je, sa druge strane posao takav da se može obavljati bez fizičke lokacije, onda je ušteda 10% čini mi se (Ako ne isplaćuješ sebi platu)

U Srbiji: Prihod minus 10% porez na prihod firme, minus 10% porez na dividendu = pare koje trošiš
U Delaware-u (na primer): Prihod minus 10% porez na dividendu = pare koje trošiš

Ono što mi se posebno sviđa kod nekih poreskih rajeva kao što su Isle of Man ili Delaware, je to što su u pitanju države sa AA+ rejtingom, koje su potpuno integrisane u svetsku privredu - manje su šanse da nešto ode u majčinu tamo nego u našoj voljenoj banani :)