[ stex_pb @ 21.04.2013. 21:01 ] @
Pozdrav;

Imam Nikon d80 i objektiv Sigma 28-200. U poslednje vreme mi se javlja problem da na opciji P slike budu preeksponirane, gotovo skroz bele, ali kako se pojavi taj problem tako nestane, bez ikakvog redosleda. Napravim vise desetina slika u istom kadru, bude isto podesavanje, ali neke budu dobre, a neke presvetle. Sve ostale opcije rade sasvim normalno. Nisam profesionalni fotograf i najvise koristim P opciju.

Da napomenem da je objektiv sa aparata filmasa a da je u trenutku kad se pojavio problem sa preeksponiranjem, aparat koristila osoba koja nikad pre toga isti nije uzela u ruke.


Ako neko zna u cemu je problem....
[ Backy @ 22.04.2013. 06:53 ] @
probaj da prebaciš na A mod i slikaj neko vreme sa skroz otvorenom blendom... ako se problem ne pojavi, objektiv je padao i blenda se ne zatvara dovoljno brzo svaki put... ako se pak pojavi, shutter je pri kraju ili je neka elektronika pobrljavila
[ stex_pb @ 22.04.2013. 12:18 ] @
Nisam primetio da se ni na jednom modu osim P to pojavljuje. Kao storekoh napravim na desetine normalnih slika, i samo od jednom jedna ili par svetlih, pa onda ponovo dobre. Probacu danas sa drugim objektivom, pa javljam.

[Ovu poruku je menjao stex_pb dana 22.04.2013. u 15:25 GMT+1]
[ Backy @ 22.04.2013. 13:12 ] @
možda bi pomoglo da analiziraš preeksponirane fotke u nekom programu koji jasno pokazuje exif... tako bi mogao da utvrdiš da li elektronika pogrešno meri ili mehanika ne uspeva da postigne zadato...

sa tom ultrazoom sigmom probaj i fotke sa jako zatvorenom blendom, a sa bilo kojim objektivom probaj jako kratke ekspozicije...

takođe, ima li blic uticaja na preeksponiranost? mada verujem da bi znao da te sync speed ograničava
[ stex_pb @ 22.04.2013. 15:03 ] @
Danas sam napravio gomilu fotografija u raznim modovima, i samo u P je napravio par presvetlih. Probao sam i na AUTO i sve je bilo normalno. Kada sam stavio objektiv 28-80mm, nisam napravio ni jednu presvetlu, bar za sada.
A kada sam skinuo Sigmu, probao sam rukom da otvorim blendu skroz na onu polugicu, i kad sam pustio, zastala je, nije se odma vratila u zatvoreni polozaj, tako da verovatno objektiv koci.

Ovo su podaci o dve fotografije napravljene zaredom, sa istog mesta.

Preexponirana
Normalna

Kao za inat nisam uspeo da napravim sliku koja je skroz svetla, ali i ovde se vidi razlika




[ Backy @ 22.04.2013. 15:37 ] @
Citat:
stex_pb: kada sam skinuo Sigmu, probao sam rukom da otvorim blendu skroz na onu polugicu, i kad sam pustio, zastala je, nije se odma vratila u zatvoreni polozaj, tako da verovatno objektiv koci


to je to, problem će se ispoljiti ako u A modu zatvoriš blendu na neku vrednost tipa f16... instant rešenje ako ti se to desi u situaciji kada moraš da napraviš fotku je da uključiš exposure delay u custom meniju
[ stex_pb @ 22.04.2013. 17:47 ] @
objektiv je otvoren i ociscen. trenutno radi odlicno. hvala na pomoci.
[ stex_pb @ 13.05.2013. 00:24 ] @
Opet ja, da li negde ima servis manual za sigmu 28-200. Uflekao sam socivo sa unutrasnje strane....