[ peter.k @ 25.04.2013. 16:11 ] @
Zdravo .
Treba mi savjet za dodatnu daljinsku kontrolu RC helikoptera sa 4 kanala , V949 i V959 sa kamerom= kvad.
Preciznije,planiram napraviti mini komplet RX-TX koji bi aktivirao alarm na letjelici u slučaju pada i gubljenja letjelice .
Kada padne u travu ili u krošnje drveća , i ne vidi se ,da mogu sa nekakvim daljincem da aktiviram alarm na njoj i tako je lociram.Domet bi trebao biti 100- 200 m . (Takav set postoji , ali košta preko 20 $ )
Na ebay sam našao set tx-rx, IC2272/2262 ,da li bi taj komplet mogao poslužiti zamišljenoj namjeni ?
Link : http://cgi.ebay.com/ws/eBayISA...PageName=ADME:B:EOIBSA:US:3160 .
Ako ne ,predložite nešto .
Uslovi: mora biti fizički malo 2x 3 cm, lagano-da ne opterećuje letjelicu,srazmjerno jeftino(<10$), univerzalno prebacivo na druge letjelice (poseban set).
Konkretan model V959 ne košta mnogo para, to je mini kvadrokopter v959 , sa mini kamericom, radi na 3,7 volt 600 mAh, masa 100 grama-spreman za let ; nabavna cijena je ispod 100 $ u Banja Luci sa dažbinama , i tome primjereno , treba i alarm .
Izvor napajanja je 3.7 v, vjerujem da može koristiti bateriju od letjelice, njen napon se kreće od 3.2 -4.2V ( prazna/puna) .
Problem je što nisam elektroničar , te mi je sva ta elektronika strana .
Hajde potrudite se forumaši ; vidim da čitate ovaj forum , može li konkretan odgovor .
Hvala unaprijed na kreativinim savjetima i linkovima .
Peđa BL
[ zica49 @ 25.04.2013. 18:22 ] @
Kad padne onda da ukljuci alarm cemu komplicirat sa RX/TX...
[ Zlatni_bg @ 25.04.2013. 19:57 ] @
Pa kako mislis da napravis bilo sta ako ti je elektronika strana?

Nabavi lepo telemetriju ako ti je vec stalo do gubitka modela, stavi GPS i miran si. Stavis posebnu bateriju za telemetriju.

EDIT: Procitao sam u drugoj temi gde si se isto javio o cemu se radi... Pa za to ces tesko ista napraviti, 600mAh baterija ti je previse slaba za bilo kakvu signalizaciju jer ce i sam link ka upravljacu da je istrosi. A i ne znam gde bi ti da letis toliko daleko s tim pa da moze da se izgubi. Sta ti znaci bilo kakav dodatni Tx/Rx? Da palis alarm? Imas Li-Po buzzere da nabavis, koji piste kada napon padne ispod odredjenog. Najbolje to da zakacis i miran si, a kostaju nesto smesno, 200-500 din, kako nadjes. Imas na sajtu rcfly4um.org deo kupujem/prodajem, imas dosta takvih stvarcica po veoma malim cenama.
[ peter.k @ 25.04.2013. 21:00 ] @
Hvala na odgovoru .
Da ,dodatni Tx/Rx ;Zamisao je bila da bude kao bolji buzzer ,da pali "beep" ,ali samo po potrebi,tj da se javi-kad ga pozovem.Dakle primarna funkcija je lociranje , sekundarna -da javi pad napona .
Međutim , ovaj Transmiter i risiver (sa 4 kanala ) koji trenutno koristim za ovu letjelicu nema viška kanala , na koje bih eventualno mogao zakačiti buzzer , stoga ideja za paralelan sistem,i prenosiv .
Na drugom postu je link za TxRX , pa molim da pogledate i kažete mi mogućnosti tog seta,
1 od razloga je i mala cijena .
Hvala za link (http://www.rcfly4um.org) ,
pozdrav
[ ZAS011 @ 25.04.2013. 22:59 ] @
Dijametar od 400m (radijus od 200m) se lako da prepešačiti uzduž i popreko. Na 200m ćeš teško i da uočiš tu tvojy letelicu u vazduhu. Bliže leti, manje ćeš da 'odaš.
[ Zlatni_bg @ 25.04.2013. 23:06 ] @
Ja mislim da i nema domet od 200m, ako ima stock tx/rx. To je vrlo mala letelica i nije namenjena za FPV. A i baterija koja traje 5-7 min iz mog misljenja mu nece dozvoliti dalje :)

Ali, nije to poenta ove teme :)
[ ventura @ 25.04.2013. 23:29 ] @
Ako ti je samo do daljinskog aktiviranja neke vrste buzera, onda za to postoji idealna sprava:



Nakačiš ovo na quad, naprava je teška oko 70-80 grama (možeš da nađeš i lakše modele), verujem da ih možeš dobiti i besplatno ili pronaći u nekoj staroj fioci, i što je najbolje, sa njom čak možeš i da biraš melodiju alarma :)
[ Zlatni_bg @ 26.04.2013. 00:09 ] @
Quad mu je tezak 100 grama, mislim da bi nokijica poprilicno poremetila koncept lakoce :D
[ ventura @ 26.04.2013. 00:18 ] @
Nek mu izvadi bateriju i prikopča na kopterovu, baterija mu je sigurno 60-70% težine
[ zica49 @ 26.04.2013. 09:23 ] @
Nisi izgleda shvatio moj prvi post...najobicniji piezo sa kojim se napravi da "zvizdi" u nekim intervalima,senzor okretanja elise ili kretanja nebitno i to je to.Kad padne elisa se ne okrece nit se helikopter pomijera(pali se alarm poslije dest sekundi...uzeo ga u ruku znaci pomjera se ne pali se alarm). Svakih 10 sekundi jedan "beep" i sve do desetak grama(da poprilicno dugo moze crpiti preostalu energiju u bateriji)...Mozes dograditi i jednu led diodu koja ce blinkat da ga mozes naci nocu a vani vjetar ili grmljavina :)...

Neke frekvencije ili talasne duzine imaju nezgodnu manu sa radijskim horizontom ako napravis daljinsko ukljucenje alarma moze se desiti da sve radi a helikopter pao u neku rupu ,iza nekakve radijske barijere ,u travu koja je visoka pola metra i onda sve to ne radi posao...treba razmisljat i o tome..




[Ovu poruku je menjao zica49 dana 26.04.2013. u 10:41 GMT+1]
[ peter.k @ 26.04.2013. 12:07 ] @
Zdravo , zica49
1. To bi možda moglo biti praktično rješenje .
Možete dati nekakav link na to : "piezo sa kojim se napravi da "zvizdi" u nekim intervalima,senzor kretanja "
2.Samo da podsjetim na prvobitno moje pitanje , sa prethodnog posta :
namjena alarma- Kada padne u travu ili u krošnje drveća, i ne vidi se,da mogu sa nekakvim daljincem da aktiviram alarm na njoj i tako je lociram.Primarna funkcija je lociranje,Domet bi trebao biti 100-200 m.Takav set postoji, ali košta preko 20 $ )
Na ebay sam našao set tx-rx, IC2272/2262 ,da li bi taj komplet mogao poslužiti zamišljenoj namjeni ?
Link : http://cgi.ebay.com/ws/eBayISA...PageName=ADME:B:EOIBSA:US:3160 .
Molim za komentar oko mogućnosti upotrebe , gore navedenog sa link-a . .
da li bih mogao za taj "Tx rx" koristiti napajanje poebne baterije 130 mAh 3.7 v (3.5 g)
3. Da , let traje cca 6-8 minuta, domet jeste oko 150 m.
4. za drugi projekat FPV na platformi V949 i F330 , naručio sam mini cameru i mini TX , i 4.3 " monitor i ostale sitnice
( http://www.foxtechfpv.com/fh18...age-mini-camera-pal-p-900.html )
( http://www.foxtechfpv.com/58g-...ce-for-signal-relay-p-267.html
Molim savjete oko napajanja ove 2 jedinice; opet, važno je minimalna težina za očekivani let od 5-7 min .

3. hvala na dosadašnjim odgovorima i pozdrav.
[ Zlatni_bg @ 26.04.2013. 13:11 ] @
Druze, ako ces da me poslusas, mani se tih igracki :)

Vremenom ces dati sve vise novca da ih dovedes u red, bolje ti je da malo po malo kupujes nesto sto zaista valja. Ti mali quadovi nisu napravljeni za FPV, vise da izadjes s njim napolje i da se izigras kao covek. Oduvace ti ga vetar vrlo lako, jedan mali nalet i to je to. Umesto tih monitora i sitnica, bolje kupi prvo kvalitetnu radio stanicu (daljinski upravljac), posle sklapaj quad, uzivaces i dok ga sklapas. Onda lagano nakacis video transmisiju, i uzivas u stabilnosti leta. Onda posle ti ne bude zao da das pare za te "buzzere" i ostalo :)

Ja npr letim FPV s Bixlerom, ali je meni isproban domet oko 3 km, preko toga bih mozda mogao da odem ali nemam potrebe. Uzivanje u 30 minuta leta :) Komplet avion sa baterijama, punjacem, predajnikom, video transmisijom itd me je izasao oko 350 EUR. A veruj mi, ako tako nastavis, kad tad ces i ti doci do te cifre :)
[ zica49 @ 26.04.2013. 19:36 ] @
Druze pitanje taj daljinski sto imas trenutno moze li istovremeno poslati dvije razlicite komande.
[ peter.k @ 26.04.2013. 20:51 ] @
Zlatni_bg

Hvala na komentarima,
Shvatio sam već i ranije ,da je to prirodan put. No ova ideja mini/nano/ FPV - je izazov ,a najnovija tehnika to može omogućiti.
-Postoji najnovija generacija ultralaganih komponenti sve po 1-2 grama ;PAL kamerice sa 1-2 grama, TX 2 grama , baterija 3 grama ; sve to postoji; odatle i ideja ,uostalom ,na forumu rcgroups.com sam i i našao ideje i projekte, jer tamo to već i prave = Mikro i nano FPV . (preporučujem link: http://fpvhobby.com/90-6-gram-50mw-24ghz-tx.html ,

-Ja već imam 99% dijelova za pravi Kvad F330 i trebam to sastaviti ( KK2.0, ESC Quattro 20A 4x, 2212/930 Kw motori,8845 elise, i ostale sitnice ). RC stanica FS 9x , ali imam određenu dilemu dali da idem na F450 okvir !

-No ovaj manji model WL Toys v949, koristim za relaksiranu vježbu , bez straha, od velike štete i tako gledano , on je izuzetno zabavan i ispunjava moja očekivanja. (dapače , imam čitavu flotu ove firme WL Toys: V911, V912,V949 i naručen V922 6ch ).

-Dakle, moje početno pitanje , kojim sam i počeo ovu temu , je još bez odgovora .
Našao sam link za uređaj , koji me interesuje ( a mogao bi i druge letače) ,USA prodavač, stoga je jako skup !
http://www.ebay.com/itm/111054...&_trksid=p3984.m1436.l2649

Čini mi se da ima prostora da se na postojeći uređaj "priključe" i neki drugi senzori , osim postojećeg ,to je , čini mi se stvar mašte i tehničkog znanja, koje sam očekivao naći na ovom forumu !
Pozdrav

[ zica49 @ 26.04.2013. 22:04 ] @
Nemoj da sumnjas u mastu i tehnicko znanje nadje se toga na forumu.
ovo sa linka pogresno najgora frekvencija u stavri da nije tako losa ne bi je dali da bude nelicencna jer od smeca ne mogu izvuci profit na dozvole.
Ovo ti nece bas raditi ako padne u bilo kakvu udolinu ili u duboku travu..pitao sam mozes li sa postojecim daljinskim poslati istovremneo dvije komande...ako moze uzmu se nekakve dvije koje u normalnom upravljanu nikada ne koristis skupa i tamo sa drugu stranu" I "kolo i to je to..
[ Zlatni_bg @ 26.04.2013. 22:42 ] @
Tesko da moze da posalje 2 komande tako lako, jer se jedna palica vraca u centar, a druga ostaje po Y osi tamo gde je ostavis. Jedino da ta druga kojoj Y ostaje bude sa komandom ove druge, ali to je mnooogo komplikovano sa zatvorenim softverom kakav taj quad ima. Meni npr. motor na Bixleru ima ugradjeno nesto (zbunio sam se prvi put kad sam video) da ako je prikacen na bateriju a nista ne radim s njim, ili nije konektovan na daljinski, pisti. To je otprilike to sto bi tebi trebalo. Samo, taj mali quad ti je mnogo nezgodan za "budzenje". Vecina tih Hobbykingovih quadova (mislim na kontrolne plocice) je zasnovana na Arduino platformi (MultiWii se zove ili tako nesto). Ako kojim slucajem mozes da vidis kako se programira, zakacis na neki izlaz jedan buzzer, vidis promenljive za palice u kodu, i stavis da recimo kada je na nuli "throttle", da ti radi buzzer.

P.S. ovo sto si ti nasao, na daljinsku komandu, moze lako da se napravi za recimo 4-5$, ako imas neko znanje elektronike. Ali ti je bespotrebno, mozes i mnogo lakse i bolje da resis to, jer kao sto ti je neko rekao, moze lako da se desi da nemas dometa iz nekog razloga.

I reci mi, jel ti imas neke LED diode na njemu, stock? Ako imas, probaj da nabavis neki buzzer i da zakacis umesto LED-a i to ti je to. Za FPV ti zvuk ionako nije bitan.
[ YU2AX @ 27.04.2013. 11:16 ] @
Umesto da kupujes dodatnu daljinsku komandu bolje je da iskoristis postojecu. Moze da se napravi dodatni dekoder servo signala tako da se buzzer aktivira kada su ti npr. palice u nekom krajnjem polozaju, obe istovremeno, sto je situacija koja se retko desava. Cak i da se to dogodi tokom leta nista ti nece smetati ako buzzer zapisti koji put, i onako ga neces cuti dok helikopter radi. Cela elekronika moze da se smesti na plocicu 2x2cm i po ceni materijal ne prelazi 2-3 eura.
[ peter.k @ 27.04.2013. 16:05 ] @
V 949/ v959
1.Imam LED diode na letjelici , i one se mogu aktivirati/ upaliti daljinski . Dobra ideja je buzzer , umjesto dioda :
" Ako kojim slucajem mozes da vidis kako se programira, zakacis na neki izlaz jedan buzzer, vidis promenljive za palice u kodu, i stavis da recimo kada je na nuli "throttle", da ti radi buzzer. "
-ovo mi je takođe dobra ideja , no ne znam programiranje , kako ? Link na neku stranu ?
" ovo sto si ti nasao, na daljinsku komandu" -To košta samo 3,5 $ , stoga i moj interes , za upotrebnu vrijednost tako jeftinog uređaja.
2. "dodatni dekoder servo signala tako da se buzzer aktivira kada su ti npr. palice u nekom krajnjem polozaju"
Molim komponente- link za iste i za uputstvo , pa ću lako naručiti .
Hvala na odgovorima
P.S.
Evo da podijelim sa vama, u znak zahvalnosti, jednu možda interesantnu info.(radi se o sonaru za kvadrokopter, sa ograničenim efektom,držanja letjelice na cca 4 metra visine ,ali je zato jeftino =2.5 $)
http://oddcopter.com/2013/02/1...o-the-kk2-0-flight-controller/
pozdrav



[ ZAS011 @ 27.04.2013. 16:44 ] @
Ajde se odselite na Tech Zone. Ima tamo "kompetentnih" za razglabanje o qcopterima. Ništa što je ovde do sadaa napisano nema nikakve veze sa mikrokontrolerima.
[ peter.k @ 28.04.2013. 18:41 ] @

ZAS011 !
Ovo je baš nepotrebno grubo ; nije mi bila namjera okupirati "Vaš" prostor , pogotovo ne Vaš virtualni prostor .
Baš imate nizak prag reagovanja ,a za prelazak u napad, dovoljno je bilo tek moje ignorisanje ,Vaših neukusnih komentara u fejsbuk stilu .
Ne treba mi sve to,stoga, ja odoh na rcgroups.com, tamo je kmunikacija civilizirana,ljudi fokusirani i spremni podijeliti svoja znanja .
Zbogom
[ ZAS011 @ 28.04.2013. 19:12 ] @
Dragi naš peter.k,

ovaj forum se ne bavi RC-ovima već mikrokontrolerima i njihovim okruženjem. Možda se neko od kolega bavi RC-om, ne bih ti znao reći.
Na forumu koji si pomenuo ćeš sigurno dobiti daleko više konkretnih i kvalitetnih odgovora. Pa taj forum se i bavi RC problematikom.

Srećan put, poseti nas ponekad.