[ Predrag Supurovic @ 03.05.2013. 11:02 ] @
U zgradi su nam zamenili sve strujomere, izbacili uklopne satove i sada se jeftina tarifa prebacuje daljinskim upravljanjem. Problem je sto su nam, izbacivanjem uklopnih stova isključili signal jeftine tarfie koji smo do tada imali.

Može li se napraviti detektor koji će da prepozna signal daljinskog upravljanja i tako omoguciti informaciju kada je jeftina tarifa?
[ RoRa @ 03.05.2013. 11:57 ] @
Ovde se radi o signalima tzv mrežne tonfrekventne komande. Nažalost, distribucije tehničke detalje čuvaju kao poslovnu tajnu, sa ciljem sprečavanja zloupotreba. Same komande su povorke impulsa frekvencije ispod 300 Hz. stim što nije reč o harmoniku od 50 Hz. Dakle, bez insajderskih informacija mrka kapa.
[ radarac66 @ 03.05.2013. 12:52 ] @
Korisnije je da napravite tonfrekventni generator nego detektor, xi, xii
[ Predrag Supurovic @ 06.05.2013. 10:52 ] @
Svojevremeno, kada sam još bio srednješkolac, napao sam neke podatke o tome kako se kordira daljinska komanda za promenu tarife ali je to verovatno bilo višpe objašnjenje prinicpa rada nego tačna inforamcija. I to je uglavnom uskladu sa ovim što si i ti RoRa rekao.

E sad, ako je to tako, ne bi trebalo da je teško sa današnjim mernim instrumentima "uhvatiti" te komande i analizirati ih, pa čak i reprodukovati u smislu koji je radarac66 nagovestio mada mi to nije ni potreba ni namera.

Da li bi moglo da se upotrebi neko polovno brojilo koje prima ove komande? Da li takva brojila uopšte mogu da se nabave i da li je potrebno da ih ED nekako "registruje" da bi primala komande?

[ zica49 @ 06.05.2013. 21:56 ] @
Meni nije jasno da ako ugovorom imas nesto znaci placas jeftinu,placas skupu tarifu i iskljuce signalizaciju.Da li je ED uopste po pitanju prava potrosaca smjela da uradi to?
Nekada su te tarife posojale da se trosi manje struje kad je potrebnija industriji,znaci sje*bana idustrija imaju se dvije tarife ali ne mozes imati uvid u to (oderacu te potrosices po skupljoj tarifi).Mozda je to vise pravno a ne tehnicko pitanje!
[ Predrag Supurovic @ 07.05.2013. 05:02 ] @
Nažalost u ovoj državi teško je izboriti se za rpavo. ED je odlučila da nam uzme sva brojila u uklopne satove koji su bili u našem vlasništvu, zameni ih novim brojilima koja su u njihovom vlasništvu, baci satove a brojilima upravlja daljinski a nama isključi signal jeftine tarife. Sigurno je daimaju pravno pokriće. Na kraju krajeva nas su prisilili da poptišemo nove ugovore jer je bilo "ili poptišeš ili te isključujemo" te su tako po zakonu postali vlasnici.

Mene samo interesuje kako bih mogao da obezbedim da i dalje u stanu imam signal jeftine tarife.

[ whitie2004 @ 07.05.2013. 09:25 ] @
Posto su vlasnici tih brojila mogu i raditi sta god hoce. Ali su pored toga i obavezni da ih odrzavaju, redovno atestiraju, tako da nije lose sto su ih zamenili. Meni su konkretno u zgradi ostavili taj signal jeftine tarife. Kod vas su ocito ocekivali da se isprsite za neke pare .... takva nam drzava. Raspitaj se koliko traze ....

Prodji malo gugletom po netu, ima par firmi koje prave te prijemnike u Srbiji, moze lako da se kupi. A ni do tih insajderskih informacija nije tesko doci. Sve te prijemnike, kao i ono brojilo koje dobijes treba 'isprogramirati' da bi moglo komunicirati.

Sem iskljucivanja i ukljucivanja jeftine tarife , kroz mrezu zuji mnogo komunikacija tako da ces tesko desifrovati nesto bez insajdera. NPR - Uobicajeno se citaju stanja potrosnje vise puta u toku meseca, a mogu te i iskljuciti bez da izadju na teren ... svakog od vise miliona prijemnika ponaosob.
[ RoRa @ 07.05.2013. 20:50 ] @
U mome ormanu sa strujomerom ( dvotarifno brojilo ISKRA) ugrađen je i poseban prijemnik mrežne tonfrekventne komande sa modulima za dekodiranje. EDB je svojevremeno zamenila moj uklopni časovnik sa pomenutim prijemnikom. Takav prijemnik najverovatnije može poslužiti kao "prislušni" indikator prisustva jeftine tarife.