[ pchardware @ 04.05.2013. 09:35 ] @
Znam da je bilo dosta govora o ovome ali nigdije to nije objasnjeno na pravi nacin.
Ako je neko strucan ili zna nesto vise bilo bi pozeljno da napravi neki kratki tutorijal ili nesto slicno.
Unaprijed hvala.

[Ovu poruku je menjao pchardware dana 04.05.2013. u 12:28 GMT+1]
[ Predrag Supurovic @ 04.05.2013. 10:29 ] @
Kada kupis GPS dobijes sav softver i uputstva od proizvodjaca.
[ pchardware @ 04.05.2013. 11:26 ] @
Da ali naprimijer gps je kupljen prije nekoliko godina i karte u njemu su vec zastarijele a postojeci softwer ne podrzava nove mape.
Ili isplativije je kupiti polovan gps sa kojim naprimijer dodje samo prirucnik.Sta onda...
[ bakara @ 04.05.2013. 13:20 ] @
Citat:
pchardware
Ako je neko strucan ili zna nesto vise bilo bi pozeljno da napravi neki kratki tutorijal ili nesto slicno.

Nema univerzalnog uputstva, zavisi od uredjaja i softvera.
Uglavnom se svodi na kopiranje mapa u folder sa mapama.
[ Predrag Supurovic @ 04.05.2013. 21:06 ] @
Citat:
pchardware:
Da ali naprimijer gps je kupljen prije nekoliko godina i karte u njemu su vec zastarijele a postojeci softwer ne podrzava nove mape.
Ili isplativije je kupiti polovan gps sa kojim naprimijer dodje samo prirucnik.Sta onda...


Pa isto. Obratiš se proizvođaču.

Ako nemaš od proizvođača obezbeđen metod da ažuriraš mape u GPS-u to onda verovatno znači da novu verziju mape treba da kupiš.

Za Garmin recimo kada kupiš mapu Srbije i Crne Gore, dobijaš besplatno ažuriranje mape. Čak te obaveste imejlom kada objave novu verziju i uputstvo kako da to instaliraš.
[ technotize @ 04.05.2013. 21:26 ] @
Da nisi mozda dobio neku SONY NV-U navigaciju, za koje je SONY prestao da izdaje nove mape posle 2009. godine? A navigacija placena oko 400 evra?

U tom slucaju mozda zavisi koji je model, ali umesto SONY-jevog NAVTEK softvera mozes da stavis iGo8 za koji naravno postoje novije mape, Novi most na Adi, itd.
[ pchardware @ 05.05.2013. 09:31 ] @
Ne rijec je Targa navigaciji,model: pna-e3530 vise bi me zanimalo kako da nstaliram neki drugi software i ubacim igo 9 koji trenutno posijedujem,ubacio bih ga u postojeci software ali nije kompatibilan sa postojecim softwerom.Takodje pokusao sam ubaciti karte novije verzije ali vec postojeci software je veoma zaguljen.
Vecina karata tj. fajlova koji se ubacuju u folder maps zavrsavaju na .fbl i ponekada imaju jos neki manji fajl kao npr .poi medjutim vec postojece karte tj.fajlovi zavrsavaju na .PAK uzaludno guglam vec nekoliko dana nigdije ne mogu pronaci ovakve fajlove.
Pa bi po meni bilo jednostavnije da se ubaci neki drugi softwer i na njiemu da se instalira igo.Takodje nebi bilo bilo lose da neko napravi tutorijal o instalaciji igo bilo koje verzije na odredjene navigacije pa da makar nesto novo naucimo.

[ risp73 @ 30.05.2013. 22:56 ] @
Citat:
bakara:
Nema univerzalnog uputstva, zavisi od uredjaja i softvera.
Uglavnom se svodi na kopiranje mapa u folder sa mapama.

Prijatelj me je zamolio da pokušam da mu u kupljeni polovaan GPS ubacim ExYu mape.

U pitanju je

JVC PORTABLE NAVIGATION
Model No.: KV-PX70
Windows CE Core 5.0


uz koji je dobio CD sa 39 mapa (fajlovi sa ekstenzijom .psf).

U meniju GPS-a se vidi samo petnaest mapa, ali među njima nema ExYu mapa iako se one nalaze na onom CD-u.

Nikad se ovim nisam bavio, prijatelj još manje. Da li je dovoljno da ExYu mape iskopiram na SD karticu (1GB)
koja se nalazi u GPS-u. I kako da to uradim?

Biću zahvalan za svaki koristan savjet, link, ...

Pozdrav
[ Predrag Supurovic @ 31.05.2013. 08:43 ] @
Obrati se proizvodjacu i kupi odgovarajuce mape. Dobice i upustvo kako da ih instalira.
[ risp73 @ 31.05.2013. 14:22 ] @
Hvala ti ali se bojim da me nisi razumio: Nisam trazio kako
da kupi mape nego kako da instalira ove koje već ima.

Pozdrav
[ felice @ 24.06.2013. 19:51 ] @
Predrag S. verovatno nije nikada ama baš nikada koristijo nikakav program koji nije kupijo (tako da na forumu pomaže samo licencirane sadržaje). Pošto je teški garminovac nebi bilo slabo da se drži garmina a ostale da pusti neka se snalaze kako znaju.
[ Predrag Supurovic @ 25.06.2013. 16:47 ] @
Pa čuj, bolje je biti teški Garminovac (što nisam) nego lopov :)

Kad bi uzeo da napraviš bar neku omanju kartu, pitao bih te da li bi posle opravdavao krađu.
[ harnuse @ 28.07.2013. 13:56 ] @
I ja sam protiv piraterije i podržavam korišćenje licensiranih softvera, ali prvo želim testirati program za koje ću izdati pare, upravo zato služe demo verzije za zainteresovane, koji posle mogu dobiti kod za aktivaciju kod distributera.

Ako želiš da isprobaš i testiraš demo verziju nekog navigacionog softvera na GPS uređaju koji ima Windows CE operativni sistem, radiš sledeće:

1. Priključis uređaj USB kablom na PC.
2. Ako Windows ne prepozna i ne vidi uređaj u My Computer-u da bi imao pristup za modifikaciju fajlova, potrebno je skinuti sa Microsoftog sajta i instalirati Microsoft ActiveSync koji ima ugrađen file manager.
3. Nakon ponovnog priključenja GPS-a na PC, računar će automatski pokrenuti ActiveSync koji sadrži file explorer za listanje sadržaja u uređaju.
4. Prvo se uvek strogo preporučuje backup originalnih fajlova!
5. Potrebno je pronaći .exe file koji pokreće navigacioni softver, i zapamtiti naziv tog fajla, napr. targa.exe ili mobilenavigator.exe ili sl.
6. Preimenuj isti fajl napr. targa_old.exe, mobilenavigator_old.exe ili ih kompletno izbriši, u zavisnosti od kapaciteta interne memorije.
7. Kopiraj demo verziju navigacionog softvera u isti folder gde se i originalni nalazi, i preimenjuj naziv demo .exe fajla kao što je originalni.
8. Obično mape, poi, lang i voice fajlove držimo na SD kartici zbog malog mesta na internoj memoriji, ako uređaj nema barem 2GB prostora da staje sve kompletno u njega.
9. Potrebno definisati putanju u konfiguracionom fajlu softvera, do sadržaja na memorijskoj kartici, da bi program znao odakle da učita mape, glasovno navođenje, ... SDMMC/, Storage Card/, sdcard/ ... počinje naziv gde definišemo putanju do sadržaja na SD kartici.

Ovo je generalni opis kako se pristupa PDA, PNA ili GPS uređajima sa .CE sistemom, ako je potrebno uputstvo za konkretan GPS, sretno Guglanje na domaćim i svetskim forumima u ovoj temi.