[ anon315 @ 07.05.2013. 15:02 ] @
Cao ES-ovci,

Pokrenut je Serbian IT servis sa vizijom da na jednom mestu okupi IT profesionalce iz Srbije i lokalne i strane poslodavce, pogledajte o cemu se radi:

Serbian IT

Svaki feedback je dobrodosao!

[Ovu poruku je menjao Vanja Petreski dana 07.05.2013. u 17:29 GMT+1]
[ abitbp6_ @ 08.05.2013. 01:54 ] @
Zašto Srpski IT centar "servis sa vizijom da na jednom mestu okupi IT profesionalce iz Srbije i lokalne i strane poslodavce" nema srpski jezik?
[ anon315 @ 08.05.2013. 14:26 ] @
Iz vise razloga:

1) Veliki broj poslodavaca su stranci.

2) 99.9% ljudi koji su u IT, jako dobro barataju engleskim jezikom, svakodnevno.

3) Jedna od ideja je da se bolje spoji strani kapital i potraznja sa lokalnim znanjem i ponudom.

4) Ne postoji komplikacija oko odrzavanja profila na vise jezika i sl.

Mislis da je postojanje samo engleskog interfejsa lose? Zasto?
[ boyan3001 @ 08.05.2013. 14:44 ] @
Zato sto saljemo negativnu sliku o sebi, ne postujuci sopstveni jezik. Treba da stoji, taman ga niko ne koristio.
[ anon315 @ 08.05.2013. 14:59 ] @
Cini mi se da je pomenuti razlog irelevantan, jer ovde nema mesta za nacionalizam, vec je naglasak na spajanju ljudi.

Dobra slika je svakako da nasi ljudi znaju engleski i koriste ga u poslovne svrhe, a da strani poslodavci ne moraju da traze lokalne ljude da im pomazu oko pronalazenja lokalaca (sto doduse jeste cest slucaj).

Funkcionalnosti koje niko ne bi koristio, zasigurno nece ni postojati. Ako je potrebno, postojace, zato i zelim da cujem konstruktivne predloge.

[Ovu poruku je menjao Vanja Petreski dana 08.05.2013. u 17:21 GMT+1]
[ acca3 @ 08.05.2013. 15:28 ] @
Ako već kažeš da je svaki "feedback" dobrodošao, nije u redu da predlog koji ti ljudi daju nazoveš glupim.
I nije korišćenje sopstvenog jezika nikakav nacionalizam (ako tu reč već gledaš kao negativno, za razliku od amerikanaca, recimo).
A primer ko to radi sa strancima a ne zna savršeno engleski, evo recimo dizajneru je dovoljno samo osnovno znanje jezika. Ako radi dizajn savršeno, baš briga amerikanca da li ovaj govori tzv tarzan engleski ili Oksford varijantu.
Ja sam se više pitao zašto se ne omogućava domaćim poslodavcima koji ne znaju jezik da otvaraju konkurse. Za strance već postoji gomila freelance sajtova, ovo bi bilo interesantno eventualno za nekog ko iz nekog razloga baš traži ljude iz Srbije. Ali dobro, takva vam je poslovna politika, opredelili ste se za takav koncept, vaša stvar.
[ anon315 @ 08.05.2013. 15:37 ] @
Naravno da koriscenje sopstvenog jezika nije nacionalizam, ali je Bojanov akcenat bio na slici i nepostovanju jezika, za razliku od tvog, gde si objasnio kroz par konkretniih primera.

Najmanji je problem implementirati visejezicni interfejs (sta vise, podrska je tu, samo treba prevesti jedan fajl za novi jezik ;)).

Samo pokusavamo da shvatimo sve razloge za i protiv i koliko bi to koristilo/odmoglo.
[ Shadowed @ 08.05.2013. 16:10 ] @
Ako je lokalizacija dobra, definitivno je lakse raditi na lokalizovanoj verziji aplikacije cak i ako engleska varijanta ne predstavlja problem.
S druge strane, English-only verzija moze da posluzi kao dobar filter.
[ boyan3001 @ 08.05.2013. 16:15 ] @
@Vanja
Pa tesko da mozes da ih shvatis, ako si ti procitao nacionalizam u mojoj konstataciji. Recimo kad odes da istu struku radis u Nemackoj npr, jeste pricaces u pocetku na engleskom, znaju ga i oni sasvim dovoljno, ali se od tebe ocekuje da ipak progovoris i na nemackom na kraju, a ne da im unosis strane jezike, samo zato sto svi iz te struke barataju engleskim. Ovde kod nas se ta stavka potpuno preskace vec na samom startu i daje do znanja da nam je to potpuno nebitno. Ne valja rabota.
Al' ako bas hoces mnogo konkretniji i opipljiviji razlog, eto zasto ne bi ukljucio i domace poslodavce u igru?
[ anon315 @ 08.05.2013. 16:21 ] @
Domaci poslodavci definitivno jesu u planu.

Inicijalna logika za odabir english-only je bila prostom analizom postojecih IT oglasa za posao, gde je jako veliki procenat upravo na engleskom jeziku.

Sve u svemu, najmanji je problem podrzati i srpski i engleski, a s obzirom da ne zelimo da isfiltriramo domace poslodavce, to cemo onda najverovatnije i uraditi ;)
[ burex @ 08.05.2013. 17:31 ] @
Generic bootstrap.js websajt bez funkcije sa 2 stripa.
Bez ikakve želje da nipodoštavam trud, šta tačno želiš da komentarišemo?
[ Predrag Supurovic @ 08.05.2013. 18:15 ] @
Šta ovaj sajt nudi drugačije od onoga što već nije ponuđeno preko drugih, već dobro razrađenih sajtove iste namene?
[ Radovan__III @ 08.05.2013. 18:16 ] @
Ja bih ovo pre nazvao spam centar. Krenuli su tako sto su spamovali preko mail-a a evo sad i preko foruma. Sajt od tri strane koji je smisljen da prikuplja meil-ove kako bi se vrsilo dalje spamovanje.
[ Exodusbgd @ 08.05.2013. 19:46 ] @
Meni bode oči ono "For Developers".

Ako je već "Srpski IT Centar", koji bi trebao da okuplja IT profesionalce različitih kategorija (a i nivoa stručnosti, naravno), zar nije logičnije da piše nešto poput "For IT professionals" ili nešto tako?
[ anon315 @ 08.05.2013. 21:53 ] @
Pre nego sto dam odgovore na konstruktivna pitanja koja vode diskusiju u pravom smeru, samo na kratko da se osvrnem na komentare onih sa jeftinijom ulaznicom i/ili losim namerama:

Ono sto trenutno postoji nije proizvod, nego prosta demonstracija sta ce proizvod biti i cemu ce sluziti, sa ciljem da se dobije feedback (na predlozeno resenje) koji moze uticati na finalni proizvod da bude bas ono sto je ljudima potrebno. U tom duhu, potpuno je nebitno u cemu je uradjeno, sta je korisceno za izradu demoa i slicno, sve dok je poruka prenesena i feedback dobijen. Dakle, mi zelimo da ukljucimo auditorijum (vas) i sutrasnje korisnike i musterije da mogu da ucestvuju u procesu izgradnje proizvoda u smislu konstruktivnih predloga. Vec smo dobili samoinicijativne sugestije od nekih ljudi koji su videli demo i prijavili se na mejling listu. Vise se necu osvrtati na komentare koji vode diskusiju u krivom smeru i podsticu flejm.

Burex, najvise me zanima da se prokomentarise "solution" prikaz u stripu, ono sto ce biti srce proizvoda:

Za IT profesionalce, to je ovo:



Za Poslodavce, to je ovo:



Sto je ujedno i deo odgovora na Predragovo pitanje.

Exodus, dobro si primetio. Ideja je da se pokriju svi IT profesionalci, ali se ocekuje da ce prvi korisnici biti uglavnom programeri, kao early-adopteri servisa, zato je demo tako ciljan.
[ Aleksandar Đokić @ 08.05.2013. 22:07 ] @
"Cool Online Profile" - zasto "Cool", pa nije to facebook pa da bude kul. Pravis nesto ozbiljno i profesionalno, treba bezati od "Cool" izgleda.

Ti si zamislio izmiksovan LinkedIn sa Elance-om i slicnim sajtovima... pogledaj kako su oni sve odradili i samo spoji.
[ acatheking @ 08.05.2013. 22:13 ] @
Ideja jeste ok, ali zasto niste napravili sajt, pa da ima sta da se komentarise i daju sugestije? Tema pocinje sa recenicom "Pokrenut je Serbian IT..", a na sajtu stoji "Serbian IT is coming soon..."
Moj predlog je da za trenutnu postavku "IT sajta", angazujete Somborca da vam nacrta strip. Bice zanimljivije :)
[ anon315 @ 08.05.2013. 22:19 ] @
Na kontu toga: http://www.ashmaurya.com
[ rajco @ 08.05.2013. 22:30 ] @
Slažem se sa Exodusbgd, otvorio sam, video da je za developere, proverio još jednom ima li nekog taba za ostale i nakog toga isključio stranicu.
[ boyan3001 @ 08.05.2013. 23:42 ] @
Ni meni ne polazi za rukom da nadjem ista vise od stripova i mail liste.
[ anon315 @ 08.05.2013. 23:49 ] @
Citat:
rajco: Slažem se sa Exodusbgd, otvorio sam, video da je za developere, proverio još jednom ima li nekog taba za ostale i nakog toga isključio stranicu.


Promenjeno iz "Developers" u "IT Professionals", takodje zamenjeno "Cool" sa "Professional" (na pocetnoj strani) :)
[ abitbp6_ @ 09.05.2013. 00:26 ] @
E, samo nek si ti video nacionalizam...

Citat:
Vanja Petreski:1) Veliki broj poslodavaca su stranci.

U Srbiji je veći broj domaćih poslodavaca. Iz mog iskustva, i u stranim firmama kadrovsku politiku vode domaći ljudi, a stranci se eventualno uključuju u drugom ili trećem krugu izbora. Drugim rečima - stranac neće sam tražiti kandidate u Srbiji.

Citat:
Vanja Petreski:4) Ne postoji komplikacija oko odrzavanja profila na vise jezika i sl.

Ako od toga zavisi posao, ja nemam problem da održavam dva profila, kao što već održavam CV na dva jezika.

Citat:
Vanja Petreski:Mislis da je postojanje samo engleskog interfejsa lose? Zasto?

Zato što ima ljudi koji vole da se služe svojim maternjim jezikom.
[ anon315 @ 09.05.2013. 00:33 ] @
Apsolvirali smo vec to, bice podrzan i srpski i engleski..
[ newtesla @ 09.05.2013. 00:49 ] @
A pride što imaš Gugl Analitiku a u linku na prvoj strani ostavljaš praćenje ;)

S tim u vezi: da sam freelancer - ovo me ič ne bi privuklo, jer liči na mešavinu šarene laže i kako mali Perica zamišlja biznis: krajnje neozbiljno.

A pošto sam poslodavac: ovo mi liči kao da će mi se javiti pun šleper tinejdž-hakera koji kradu komšijski otključan wireless ;)

A o manjku srpskog jezika neću trošiti reči: čak je i dvojezična varijanta višak - dovoljan je samo srpski.
[ burex @ 09.05.2013. 05:30 ] @
Citat:
Vanja Petreski:
Burex, najvise me zanima da se prokomentarise "solution" prikaz u stripu, ono sto ce biti srce proizvoda:

Moram da priznam da je ovo prvi put da gledam GUI concept art u formi stripa :)
Shvatam šta želiš, ali nisam siguran da je ovo još dovoljno gotovo rešenje kako bi se prikazivalo ikome. Kao prvo, napravite logo. Kao drugo, da li vi zapravo planirate da indeksirate freelancere i poslove sa tuđih *lance sajtova, ili nameravate da pokrenete svoj freelance sistem? U prvom slučaju, nisam siguran kakve su tačno prednosti sa vama kao posrednicima, a u drugom slučaju, ne verujem da ćete uspeti da napravite u Srbiji escrow sistem koji valja, niti da obezbedite redovan payment gateway sa punom kontrolom. IMHO.

I, da... ne pokušavaj previše da igraš na kartu nacionalnosti "Serbian ovo ono", većina freelancera nije baš u tom fazonu, a poslodavce baš i ne interesuje je l' si Siberian ili Belizean. Mada to je već moje vague mišljenje i ne mora da bude preterano zastupljeno.
[ brux002 @ 09.05.2013. 08:38 ] @
Takodje mene interesuje zasto uvek programer mora biti Milos a HR Jelena, zasto ponekad nije obrnuto?

Razbi malo tabue pa ce te ljudi primetiti (primer: DnD knjige su sve pisane u zenskom rodu za NN lice :) )

Salu na stranu i mene zanima da li ce ovo biti servis koji ce spajati freelancere i klijente ili nesto kao "nadji full time IT posao".

+1 za multijezicnost.
[ vujkev @ 09.05.2013. 09:13 ] @
Nevezano za sam sajt

Citat:
Vanja Petreski:
... kratko da se osvrnem na komentare onih sa jeftinijom ulaznicom i/ili losim namerama ...


ovakvim komentarima samo odbijaš potencijalne korisnike. Lično nisam imao ni pozitivno ni negativno mišljenje o sajtu, jer isti još ne postoji, ali posle ovakvog komentara nemam neku želju ni da probam sajt kad bude zaživeo.

Poz.
[ anon315 @ 09.05.2013. 10:11 ] @
Burex, brux002,

Model nije fiksiran na freelancer-e, niti se bazira na escrow principu.

Ideja je generalna, cilj je spajanje ljudi koji zele da se spoje, bilo da je u pitanju freelance posao, projekat, full time.




Primer:

Vanji treba srpski graficki dizajner koji je dobar u vektorskoj grafici i koji ima smisla/iskustva u izradi stripova.

Odlazi na sajt, kreira oglas za posao, podesava kategoriju, opis, kljucne reci (tipa: vector graphics cartoon) itd, i objavljuje ga.

Posle 2 sata vidi da ima 3 prijave. Na sajtu pregleda profile prijavljenih, reference, itd, i samo mu se jedan kandidat dopada.

Zeli da dobije jos prijava. Ukucava dve tri kljucne reci, opet recimo "gfx vector" (digresija: sta ovde sa kljucnim recima s obzirom na multijezicnost?) i pretrazuje profesionalce. Nalazi jos 6 dizajnera koji mu se dopadaju, poziva ih da se prijave za posao... Od toga se 4 prijavilo, sad ukupno ima 5 kandidata koji mu odgovaraju. Otkljucava se kontakt kandidata i oni se spajaju. Na kraju zavrsava posao sa jednim, projekat je trajao 7 dana.




To je samo jedan od primera. Drugi primer moze biti da lokalna firma daje oglas za posao za full time zaposlenje u Srbiji u office-u. Ili da strana kompanija trazi remote coveka za full time posao kao contract-or.

Ili recimo, programerka Marija (), hoce da pogleda kakva je situacija sa Ruby On Rails poslovima. Ukucava "ruby ror rails" i dobija listing. Vidi nekoliko aktuelnih poslova, od kojih nekoliko tipicnih ful tajm u BG office-u, medjutim paznju joj je privukla jedna americka kompanija koja trazi remote coveka za long-term pricu. Odlucuje da se tu prijavi, jer smatra da je vreme da promeni nesto u svom zivotu i ne fura vise 9-17 office pricu. Posle nekoliko dana, dobila je posao i konacno moze da se preseli u Barselonu, njen omiljen grad, i radi odande. Recimo. Prica je sasvim realna

[Ovu poruku je menjao Vanja Petreski dana 09.05.2013. u 13:59 GMT+1]
[ ivan.mojsilovic @ 09.05.2013. 10:48 ] @
Jbt sto je bootstrap.js dojajna stvar postala!

Meni se ideja dopada i to vrlo. Obavezno lean radite jer ko zna hoce li ovo biti novi elance ili IT infostud ili nesto trece.

Primere koje si naveo zvuce super i to mi nekako vuce za Startup Infostud varijantu. :)

Jako je tesko naci ljudi tako da jedan ovakav sajt koji bi bio srpski linkedin (aha!) za IT (ili startup ili software ili web) bi bio odlicna stvar.

Naziv IT mi se ne dopada, jer po IT spada svasta nesto, ne znam da li si ciljao vise na software ili na full IT.

That's all for now.

p.s.
i za]ebi reci poput profesionalno, odgovorno i ostala srahnja, cool rock star, ass kicker, ninja su mnogo bolji!
[ anon315 @ 09.05.2013. 10:52 ] @
Konacno neko ko potpuno razume pricu :)
[ brux002 @ 09.05.2013. 11:41 ] @
I meni se svidja prica i podrzavam je u potpunosti. E sad sve zavisi od realizacije (drzim vam palceve). Samo mozda bolje da si se javio za nekih par nedelja kad napravis nesto vise od stripova. U svakom slucaju nemoj zaboraviti da nas podsetis jednom kad bude gotova prva upotrebna verzija sajta.

P.S. +1 za Mariju, da imamo sto vise Marija a sto manje Jelena :)
[ cyBerManIA @ 09.05.2013. 13:23 ] @
Prica je odlicna. Koliko sam skontao, bice neka fina fuzija svega. E sad, moze da ispadne i totalno bzvz, sve zavisi od krajnje realizacije.

@Vanja, na profilu korisnika dodajte i mogucnost biranja da li trenutno prihvata full time, part time ili freelance posao. To moze da posluzi u slucaju kada neko radi fulltime, i nije mu problem da odradi neki freelance, ali mu je problem recimo part time/fulltime jer ne zeli da zapostavi trenutnu firmu. Isto tako i u suprotnom smeru, na profilu firme.

Kljucne reci nisu problem oko visejezicne podrske, jer Yii je Yii, a ne Jii. Ili, Ruby on Rails je Ruby on Rails a ne Rubi na pruzi/sinama i slicno.

Citat:
brux002
P.S. +1 za Mariju, da imamo sto vise Marija a sto manje Jelena


Moze i varX i varY, u duhu ITa.
[ Branko Santo @ 09.05.2013. 13:52 ] @
Citat:
ivan.mojsilovic:
p.s.
i za]ebi reci poput profesionalno, odgovorno i ostala srahnja, cool rock star, ass kicker, ninja su mnogo bolji!


Uopste mi nije jasno sto se svi pale da budu hipsteri kad je IT jedan dosadan, naporan i stresan posao? :)

Ili je Ivan malo podlozio samo vatricu :D
[ anon315 @ 09.05.2013. 13:53 ] @
Tako je Cyber, poenta je da napravimo jedno centralno mesto na kome ce moci da se zavrse sve potrebe oko povezivanja ljudi koji su na neki nacin u IT prici.

Hvala za predlog, takve stvari su vec u planu, zelimo kvalitetan personalizovani servis sa sto manje suma, drugim recima - da se spoji tacka A i tacka B, bas onako kako treba, sto brze, sto prostije, da obe strane budu zadovoljne.

Pretraga nije bas tako trivijalna, nece biti samo po kljucnim recima, vec ce biti malo inteligentnija, dakle pojavice se neke reci koje mogu da se razlikuju po jeziku. Na primer - video produkcija / production. Ali dobro, da se i to resiti ;)
[ anon315 @ 09.05.2013. 14:02 ] @
Citat:
Branko Santo: Uopste mi nije jasno sto se svi pale da budu hipsteri kad je IT jedan dosadan, naporan i stresan posao?


Ali mozda ne mora uvek da bude tako, eto - prijavi se na mejling listu, pa mozda sutra pomocu Serbian IT-a nadjes neki zanimljiviji posao i radis sa plaze, evo ja vas pozdravljam sa Tajlanda:



:P
[ ivan.mojsilovic @ 09.05.2013. 14:23 ] @
Nice!

Sto se mene tice meni trebaju hipsteri zbog svoje kreativnosti. Kod nas je sve samo ne dosadno i monotono :)
[ cyBerManIA @ 09.05.2013. 14:48 ] @
Citat:
Vanja Petreski:
... evo ja pozdravljam sa Tajlanda:

:P

Ovaj Ikom razvukao kablove do Tajlanda, a nije mogao da pokrije celu Srbiju. -> Velika nam zemlja..
[ anon315 @ 09.05.2013. 14:51 ] @
Fotka od pre mesec, dva. Sad sam u Serbistanu ;)
[ Branko Santo @ 09.05.2013. 14:53 ] @
@Vanja
Drzati noge u lavoru ili bazenu ili nesto trece ne cini posao drugacijim a cinjenica je ako hoces da postignes mnogo u bilo kom poslu a sigurno u IT moras da ulozis ekstra napore. Tajland je sigurno cool i lep i sve to ali ne bave se svi geografski nezavisnim poslovima.

@Ivan
Mogu li ja da sednem sa vama jedno 2-3 dana da vidim sta radite pa da se uverim da vam trebaju bas hipsteri ili vam trebaju ljudi koji znaju da resavaju probleme?


Edit: A mozda sam i ja otupeo i ne palim se vise da budem cool. :D
[ anon315 @ 09.05.2013. 14:57 ] @
Moje misljenje je da moze da ga cini drugacijim, ako ti on pruza vece mogucnosti u nekom smislu koji je tebi znacajan.

Ovde nije bila poenta na geo-lokaciji, vec na tome da verujemo da moze da se napravi servis koji ce naci bolje poslove za ljude, sta god to nekom znacilo.

Za nekog je to veca plata, za nekog je to nezavisnost od lokacije, za nekog je to startup kompanija, kako god, ali sustina je ista - spojiti takve poslove sa nasim ljudima, pa nek svako probere sta mu pasuje.

Nije fora biti cool, fora je raditi ono sto zelis, kako zelis, pritom uzivajuci u tome!
[ ivan.mojsilovic @ 09.05.2013. 14:57 ] @
Citat:
Branko Santo:@Ivan
Mogu li ja da sednem sa vama jedno 2-3 dana da vidim sta radite pa da se uverim da vam trebaju bas hipsteri ili vam trebaju ljudi koji znaju da resavaju probleme?


Da se ispravim: nama trebaju hipsteri koji resavaju probleme.

Kad kazem hipsteri mislim na ljude koji se usude da razmisljaju out of the box i svojim kreativnim razmisljanjem rese probleme na neverovatne nacine.

Do prosle godine smo imali savrsenog kolegu....Igoreee vrati seee!
[ Branko Santo @ 09.05.2013. 15:04 ] @
@Ivan
Da li moze onda biti kontraproduktivno "prizivati" nindze, rok zvezde i slicno ako ti treba "osoba koja ume da resi neocekivane i do tada nevidjene probleme na elegantan nacin"? Sta ako imas takvog jednog koji je stidljiv ili ne voli "hipster" kulturu? Da li posto mogucnost da ces ga odvratiti?

Hocu samo da naglasim da je ta prica o "rock star" usla u IT pricu i sad se konstantno spominje a niko stvarno ne zna sta to znaci cini mi se.
[ ivan.mojsilovic @ 09.05.2013. 15:16 ] @
Citat:
Branko Santo: @Ivan
Da li moze onda biti kontraproduktivno "prizivati" nindze, rok zvezde i slicno ako ti treba "osoba koja ume da resi neocekivane i do tada nevidjene probleme na elegantan nacin"? Sta ako imas takvog jednog koji je stidljiv ili ne voli "hipster" kulturu? Da li posto mogucnost da ces ga odvratiti?

Hocu samo da naglasim da je ta prica o "rock star" usla u IT pricu i sad se konstantno spominje a niko stvarno ne zna sta to znaci cini mi se.


Ne treba mi osoba da resi problem (problem ne mora biti samo problem, vec bilo kakav task) na elegantan nacin, vec na kreativan nacin.

I treba da ga odvrati. Super je vazno da osoba koja radi u nekoj firmi pripada kulturi koja se u toj firmi fura. Da imam izbor: developer A skill set 10, culture 5 i developer B skill set 8 culture 10 uzabrao bih B.
[ Branko Santo @ 09.05.2013. 15:18 ] @
Aha jasno, to je cool ako ti znas sta zelis i to furas onda se slazem! :)

Edit: Moram da pitam. Jel onda ako postoji "best-practice solution" vi izmisljate toplu vodu?
[ ivan.mojsilovic @ 09.05.2013. 15:26 ] @
Ne izmisljamo toplu vodu, radimo po best practices, ali zivot je stari kuckin brat pa to ne pali i onda smisljamo toplu vodu kako ti to dobronamerno nazva.
[ Branko Santo @ 09.05.2013. 15:39 ] @
@Ivan
Daj da odvojimo jednu diskusiju o korporativnim kulturama mislim da bi bilo interesantno da ne trujemo Vanji temu?

Ima li nekih admina da malo izpremestaju poruke?
[ ivan.mojsilovic @ 09.05.2013. 15:49 ] @
Slazem se!
[ 574nk3 @ 09.05.2013. 19:53 ] @
Citat:
Vanja Petreski:
Ali mozda ne mora uvek da bude tako, eto - prijavi se na mejling listu, pa mozda sutra pomocu Serbian IT-a nadjes neki zanimljiviji posao i radis sa plaze, evo ja vas pozdravljam sa Tajlanda:

:P


Petreski stvarno si pozer :D
[ Predrag Supurovic @ 09.05.2013. 22:20 ] @
Ako sam dobro razumeo objašnjenje na moje pitanje po čemu se ovaj sajt razlikuje od onih koji već postoje i razrađeni su je da je ovaj sajt u formi stripa?!?!?!
[ ivan.mojsilovic @ 09.05.2013. 22:51 ] @
Pa ako ti tako hoces da shvatis...

Koji su to razradjeni sajtovi mozes li mi reci?
[ vos @ 10.05.2013. 12:42 ] @
Citat:
ivan.mojsilovic:
Citat:
Branko Santo: @Ivan
Da li moze onda biti kontraproduktivno "prizivati" nindze, rok zvezde i slicno ako ti treba "osoba koja ume da resi neocekivane i do tada nevidjene probleme na elegantan nacin"? Sta ako imas takvog jednog koji je stidljiv ili ne voli "hipster" kulturu? Da li posto mogucnost da ces ga odvratiti?

Hocu samo da naglasim da je ta prica o "rock star" usla u IT pricu i sad se konstantno spominje a niko stvarno ne zna sta to znaci cini mi se.


Ne treba mi osoba da resi problem (problem ne mora biti samo problem, vec bilo kakav task) na elegantan nacin, vec na kreativan nacin.

I treba da ga odvrati. Super je vazno da osoba koja radi u nekoj firmi pripada kulturi koja se u toj firmi fura. Da imam izbor: developer A skill set 10, culture 5 i developer B skill set 8 culture 10 uzabrao bih B.



Prijatelju previse citas blogove CA preduzetnika ;) Da li ti je pristup dobar ili ne mozes da zakljucis po tome sto ti je firma startup i sto se tako predstavljas vec 4 godine ( dokle vise) sa pribliznim prometom svake godine (izvor APR) a ti sam zelis da zbrises iz zemlje jer ti je zemlja kriva za sve, iako smatras radis sve kako treba. Dok je 90% drugih slicnih firmi u NS u isto vreme napredovala 200-500%. Moj savet ti je da malo revidiras pristup ;)
[ ivan.mojsilovic @ 10.05.2013. 12:56 ] @
Meni je drago sto si se potrudio da uradis background check :) Za mene je to bar lako, dok za tebe nije jer se ne predstavljas javno. Kad uradis to javno onda ces moci da delis savete tog tipa.

Firma je startap dokle god nije sigurna kojim putem zeli ici, a ne jer je proslo 4 godine (sto je nista). NetDokumenti.com su opstali jedino na domacem trzistu jer smo pogresili na koji nacin izaci na globalno. Nismo koristili lean pa smo potrosili 2 godine vise no sto smo trebali da to shvatimo. Zbog toga sada pivotujemo u Yanado.com.

Sto se tice napretka novosadskih firmi, to je vecina outsourcing firmi, a outsourcing smo prestali da radimo jer zelimo da budemo product firma.

Ne kazem da outsorcing nije dobar, samo smo zeleli da se bavimo necim drugim (nakon par godina outsorcinga).

Sto se APR tice, well...

EDIT: meni nije zemlja kriva za sve, ne znam kako si to zakljucio...a da postoje mesta gde bih radije ziveo, postoje :)
[ vos @ 10.05.2013. 16:01 ] @
^ Ma nije mi namera bila da se prepucavam... samo mi se nekako cinilo da se trudis da pises (u vise tema) sa mudroscu pozicije uspesnog preduzetnika a u stvarnosti je malo drugacije... eto toliko.
[ ivan.mojsilovic @ 10.05.2013. 17:02 ] @
Citat:
vos: ^ Ma nije mi namera bila da se prepucavam... samo mi se nekako cinilo da se trudis da pises (u vise tema) sa mudroscu pozicije uspesnog preduzetnika a u stvarnosti je malo drugacije... eto toliko.


To nije prepucavanje, prosto si me anonimno napao bez razloga :)

Po mojim merilima ja nisam uspesan, po necijim tudjim jesam (iako ih ubedjujem da nije tako :) ). Mudrost covek ne dobije samo ako nesto uspe da uradi, vec je mnogo cesce dobije jer nesto nije uspeo da uradi, odnosno da je pogresio u proceni pa za drugi put zna bolje.

Posto sam u posao krenuo grlom u jagode i totalno zelen, mnogo mudrosti sam stekao koju cak rado delim svakom kome treba (a zeli je).

I dalje ne kapiram sto ne izadjes iz anonimnosti kad vec mozes javno da prozivas.
[ vos @ 10.05.2013. 20:34 ] @
Niti sam te napao niti prozivao nego sam samo ukazao na neke, po meni, nelogicnosti. Mozda sam i preterao, daleko od toga da zelim da te uvredim na bilo koji nacin.
[ DaliborP @ 10.05.2013. 21:48 ] @
Citat:
vos: Niti sam te napao niti prozivao nego sam samo ukazao na neke, po meni, nelogicnosti. Mozda sam i preterao, daleko od toga da zelim da te uvredim na bilo koji nacin.

Mozda si i preterao??? Trazis podatke o ljudima koje ne znas online, kopas po APR da bi video profite da bi imao nekakav dokaz, sve to da bi nekom rekao da nije u pravu??
To i nije uvreda, to je triput gore. Stvarno jadno i nisko.
[ ventura @ 10.05.2013. 22:05 ] @
Citat:
vos: ^ Ma nije mi namera bila da se prepucavam... samo mi se nekako cinilo da se trudis da pises (u vise tema) sa mudroscu pozicije uspesnog preduzetnika a u stvarnosti je malo drugacije... eto toliko.
Dovoljno je uspešan samom činjenicom da firma posluje četiri godine (kako god to bilo). A što se tiče izvoda iz APR-a, to može a i ne mora da znači bilo šta... Osim ako ne moraju, firme obično (zvanično) prometuju samo onoliko koliko im je dovoljno da pokriju troškove (a bar IT firmama nije problem offshore žongliranje), isto tako i je i slučaj sa dobitkom..
[ anon315 @ 11.05.2013. 02:12 ] @
Upravo tako.
[ vos @ 11.05.2013. 06:04 ] @
Sad ste vi preterali. Kao prvo nisam ja kopao po APRu nego je potrebno celih 10 sekundi da se to nadje (bukvalno). Ako covek radi na crno (jako tesko) ili se bavi offshore mesetarenjem (skoro sam 100% siguran da ne radi nijedno ni drugo) to svakako nije neki plus (u ovom slucaju). Ventura ti bi barem trebao da znas da je APR poprilicno tacan i da nije tacno da firme "obicno zvanicno" prihoduju samo onoliko koliko im treba da pokriju troskove. Vrlo se to lako da proveriti za neke druge IT firme recimo (vecina ih ima profit 20-30%). Eventualno profit moze da bude netacan jer firme izvlace novac na razlicite nacine ali prihod je uglavnom tacan i nema razloga da ne bude.

A pogledao sam APR samo iz tog razloga sto je Ivan nekako sa visine rekao da bi pre zaposlio nekoga ko je cool i ko se potpuno uklapa u kulturu firme pre nekog drugog ko se ne uklapa ali ima vrhunski developer skill... sto mi nije imalo logike pa rekoh jbt ajde da vidim koliko je taj princip uspesan. Po meni je taj princip neuspesan jer firma jedva prezivljava 4 godine a Ivan zeli sve da napusti i ode van zemlje u sred IT booma u Srbiji. Slazem se da sam preterao i pogresio nacin na koji sam to napisao.
[ ivan.mojsilovic @ 11.05.2013. 06:52 ] @
Jbt ti nastupas sa pogresnom pretpostavkom. Kao prvo ja nisam rekao sa visine, vec sam rekao nesto sto mi je jako bitno. Do sada smo radili sa preko 30 programera i ako radis na svom proizvodu a ne u outsorcingu to je veoma veoma bitna stvar. Kad krnes desetine hiljada eura u svoj proizvod te stvari su ti jako jako bitne. I ne razumem zasto to nekome moze da smeta.

Kad smo radili outsorcing jbg tu te stvari nisu toliko bitne (iako jesu jer jedna trula jabuka upropasti sve ostale) jer uglavnom radis kako drugi sviraju koliko god ti se to svidjalo ili ne (mene je do depresije dovelo, ali to je moj problem).

Dakle nije visina, vec realna potreba.

IT boom - kao sto rekoh, outsorcing radi jako lepo ali ja sa tim nemam veze (imao sam, islo je sjajno, smorio sam se do depresije) i moras da razgranicis te dve stvari. Iz nekog razloga to neces ili ne umes. De reci kako se zoves pa da znam cemu sve ovo :)

Ostalo ne bih komentarisao, jer to se tebe ne tice pogotovo sto si i dalje neki vos.
[ ventura @ 11.05.2013. 09:41 ] @
Citat:
vos: Ventura ti bi barem trebao da znas da je APR poprilicno tacan i da nije tacno da firme "obicno zvanicno" prihoduju samo onoliko koliko im treba da pokriju troskove. Vrlo se to lako da proveriti za neke druge IT firme recimo (vecina ih ima profit 20-30%). Eventualno profit moze da bude netacan jer firme izvlace novac na razlicite nacine ali prihod je uglavnom tacan i nema razloga da ne bude.

Ako se slažemo da ljudi masovno štimaju profit, zar nije lakše da se naštima i sam prihod, pa je samim tim mnogo smanjena zezancija sa profitom na kraju godine?

Evo ti jedan primer: Srpska IT firma prodaje svoje proizvode u inostranstvu ili online. Tu gotovo sigurno ima nekog posrednika za naplatu kreditnih kartica jer je pod broj jedan jeftinije, a pod broj dva je bolje, ili čak i nekog distributera koji vrši prodaju i distribuciju umesto njih. Šta je problem toj firmi da kaže od X love na računu, 60% mi pošalji u Srbiju da imam da podmirim sve zvanične obaveze, a preostalih 40% mi prebaci na neku offshorku gde imam 0% poreza. Recimo ako firmi ostane profit od par stotina hiljada evra, porezi na to bi recimo bili 50-70 hiljada. Zašto bi to neka firma plaćala ako ne mora?
Zbog toga je najlakše kontrolisati prihod, prihoduješ onoliko koliko ti treba, i ti si 100% čist pred bilo kojom inspekcijom, nema žongliranja sa konsultantskim uslugama, a ovamo sa strane imaš slobodnu lovu za trošenje.
Čak i ako hoćeš da takvu lovu zvanično prebaciš u Srbiju, platićeš samo porez na lične prihode (koji bi u svakom slučaju platio, i da si u domaćoj firmi zaradio taj novac), i ti imaš tu lovu čistu na svom domaćem računu da radiš šta god hoćeš (iako ti ni to realno ne treba, treba ti lova samo za deo tekućih troškova, ostalo sve plaćaš sa offshorea)..


Apropo domaćih IT firmi koje lepo posluju i prikazuju lepe profite... Ja cenim da su u pitanju zanesenjaci i geekovi koji neće da se cimaju sa tim stvarima, ali eventualno će im doći iz duupeta u glavu, jer to radi apsolutno svaka uspešna kompanija bilo gde na svetu, pa što ne bi i oni...
[ ivan.mojsilovic @ 11.05.2013. 11:35 ] @
Citat:
ventura: Ako se slažemo da ljudi masovno štimaju profit, zar nije lakše da se naštima i sam prihod, pa je samim tim mnogo smanjena zezancija sa profitom na kraju godine?

Evo ti jedan primer: Srpska IT firma prodaje svoje proizvode u inostranstvu ili online. Tu gotovo sigurno ima nekog posrednika za naplatu kreditnih kartica jer je pod broj jedan jeftinije, a pod broj dva je bolje, ili čak i nekog distributera koji vrši prodaju i distribuciju umesto njih. Šta je problem toj firmi da kaže od X love na računu, 60% mi pošalji u Srbiju da imam da podmirim sve zvanične obaveze, a preostalih 40% mi prebaci na neku offshorku gde imam 0% poreza. Recimo ako firmi ostane profit od par stotina hiljada evra, porezi na to bi recimo bili 50-70 hiljada. Zašto bi to neka firma plaćala ako ne mora?
Zbog toga je najlakše kontrolisati prihod, prihoduješ onoliko koliko ti treba, i ti si 100% čist pred bilo kojom inspekcijom, nema žongliranja sa konsultantskim uslugama, a ovamo sa strane imaš slobodnu lovu za trošenje.
Čak i ako hoćeš da takvu lovu zvanično prebaciš u Srbiju, platićeš samo porez na lične prihode (koji bi u svakom slučaju platio, i da si u domaćoj firmi zaradio taj novac), i ti imaš tu lovu čistu na svom domaćem računu da radiš šta god hoćeš (iako ti ni to realno ne treba, treba ti lova samo za deo tekućih troškova, ostalo sve plaćaš sa offshorea)..


Apropo domaćih IT firmi koje lepo posluju i prikazuju lepe profite... Ja cenim da su u pitanju zanesenjaci i geekovi koji neće da se cimaju sa tim stvarima, ali eventualno će im doći iz duupeta u glavu, jer to radi apsolutno svaka uspešna kompanija bilo gde na svetu, pa što ne bi i oni...


'nuff said :)
[ vos @ 11.05.2013. 11:41 ] @
@ivan.mojsilovic

Ma ok, ti zaposljavaj koga hoces pa cemo videti da li ces i za 5-6 godina i dalje biti "startup". Nemam nameru da ulazim u dalju polemiku po tom pitanju a svakako ti zelim puno srece. Ako smatras da sam te licno uvredio/prozvao ili stagod nije mi bila namera i evo izvinjavam se.

@ventura

Postoje dve stvari:

1. Sto se tice prodaje proizvoda ova konstrukcija dole bi mozda i mogla da prodje. Sve zavisi od konkretne situacije (ko je posrednik/distributer itd...). Ali sto se tice IT usluga to ne moze da prodje. Ne znam sa kakvim firmama ti imas iskustva ali ja nisam ni cuo za firmu (pusti novine) u zapadnoj hemisferi koja bi pristala na "sta je problem, platite mi 40% na moju offshore destinaciju". Pa sramota bi bilo da im tako nesto i predlozis, cak i da oni to mogu da urade bez da ih nanisani njihova poreska inspekcija. Mogu oni isto tako i sebi da isplate 40% za "uslugu" svoje offshore firme ali to ne rade pa zasto bi to tebi radili. Nemoj samo da krenes da navodis primere Google-a, HP-a i ostalih. Offshore zongliranje nije za boraniju (a ovde smo svi boranija, da se ne lazemo).

2. Mi pricamo o ustedi na dobit koja je do prosle godine bila 10%. Ali efektivno ili je uopste nije bilo (do pre 2-3 godine ako nikoga ne otpustis tu godinu a zaposlih nekoga ne placas ni tih 10%) ili je bilo efektivno par procenata. Sada je taj porez 15% ali efektivno ga platis 3-5% jer postoji mali milion poreskih olaksica i odbitaka (vezanih uglavnom za investicije).

Poreska politika u Srbiji je dovoljno dobra da nema razloga da APR ne pokazuje realnu situaciju. Uvek naravno ima izuzetaka ali...
[ ivan.mojsilovic @ 11.05.2013. 12:02 ] @
@vos, opet pravis gresku u koracima. Ne radi o uslugama vec o proizvodu koji prodajes online i to svakako leze na nekog posrednika koji ti salje pare gde god ti pozelis.

To sto ti pricas da je sramota traziti uplate na offshore nije istina. To svi zivi rade, a posebno posrednici u poslovima outsorcinga (licno iskustvo sa firmom koja pravi oko $10M godisnje, sve su primali na off direkt iz USA pa slali nama izvodjacima).

Najbitniji razlog zasto NetDokumenti nisu napravili velik posao jeste sto nismo nasli market fit kakav smo zamisljali - tj zajebali smo se u proceni. To nikakve veze nema sa kolegama koji programirali. Ima najvise veze samnom jer sam ja najveci krivac u pogresnim procenama.

Da si ikad radio nesto drugo sem outsorcinga znao bi o cemu pricam.
[ anon315 @ 11.05.2013. 12:12 ] @
Drugari, mislim da se malo uslo u offtopic, predlazem da otvorite novu temu za diskusije koje nisu vezane sa originalnu temu ;)
[ ivan.mojsilovic @ 11.05.2013. 13:03 ] @
To mora da se desi svakoj temi, to joj daje vitalnost da traje. Kad se striktno drzimo teme non stop ona jako brzo zamre :)

Cultural fit bi mogao biti vazan sastojak tvog projekta. Mogao bi da developerima omogucih da napisu u kakvim firmama bi zeleli da rade i kakve poslove, pa da radis neki auto match making.
[ ventura @ 11.05.2013. 13:49 ] @
Citat:
vos
...ja nisam ni cuo za firmu (pusti novine) u zapadnoj hemisferi koja bi pristala na "sta je problem, platite mi 40% na moju offshore destinaciju". Pa sramota bi bilo da im tako nesto i predlozis...

Mislio sam da je to offshoreovanje jedan opšte poznati koncept, ali izgleda sam se prešao..

To funkcioniše na sledeći način: Srpska IT firma odradi neki posao i ispostavi fakturu recimo USA firmi. Na toj fakturi se nalazi račun u Holandiji/Austriji/Cayman Islands, gde god.. USA firma bez problema uplaćuje taj iznos na račun i njih zabole uvo gde se on nalazi. Ti sam dalje sam sa tog računa šalješ na račun svoje firme u Srbiju u kom god odnosu tebi odgovara.

Citat:
vos:
2. Mi pricamo o ustedi na dobit koja je do prosle godine bila 10%. Ali efektivno ili je uopste nije bilo (do pre 2-3 godine ako nikoga ne otpustis tu godinu a zaposlih nekoga ne placas ni tih 10%) ili je bilo efektivno par procenata. Sada je taj porez 15% ali efektivno ga platis 3-5% jer postoji mali milion poreskih olaksica i odbitaka (vezanih uglavnom za investicije).

Poreska politika u Srbiji je dovoljno dobra da nema razloga da APR ne pokazuje realnu situaciju. Uvek naravno ima izuzetaka ali...

Poreska politika u Srbiji jeste relativno dobra, ali što bi plaćao i 15% ako možeš da prođeš sa 0%?

(Porez na dobit više nije 10% već 15%, i to nije jedini porez koji plaćaš)

Evo ti jedna kalkulacija koliko tačno poreza u Srbiji platiš kada ti recimo ostane dobiti 100.000 evra:
-15.000 evra na račun 15% poreza na dobit
Ostalo je 85.000 evra
- 12.750 evra na račun 15% poreza na dividendu
Ostalo je 72.250 evra
- 10.837 evra na račun 15% poreza na lični dohodak
Krajnji ostatak je 61.413 evra odnosno u brutu tebi je država uzela 38.584 evra odnosno 38% od tvoje dobiti


Ako radiš preko offshorea, možeš totalno da izbegneš tih 40.000 evra poreza. Primerno, hoćeš da kupiš auto? Prebaciš direktno dileru u Srbiji novac sa offshore računa; Hoćeš da kupiš stan, isto prodavcu uplatiš iz inostranstva; Imaš tekuću potrošnju tipa restorani, kupovina, namirnice i sl. provlačiš karticu koja je vezana za offshore račun itd. Povremeno odeš u holandiju sa ženom, i doneseš 20.000 evra u kešu, totalno legalno i zakonito bez da si ikome išta dužan da platiš.. Itd. itd.

Ali ako ti je baš stalo da nešto poreza platiš u Srbiji i da ti lova stoji u Srbji a ne tamo u nekoj Holandiji ili Bahamima, onda prebaciš tih 100.000 evra profita, platiš samo 15% poreza na lični dohodak i ostaje ti 85.000 evra čisto, odnosno 23 hiljade više nego da si tu dobit prikazao u domaćem preduzeću..

[ the_tosic @ 11.05.2013. 15:05 ] @
Offtopic:

Na koga se vodi auto koji tako kupis?
[ vos @ 11.05.2013. 15:21 ] @
@ventura

Da ne znam da si ti ovo napisao odgovorio bih ti da tako mali Perica zamislja posao ;)

Pa ti si upravo obesmislio poresku politiku svih drzava sveta. Evo ja tebi ucinim neku uslugu i fakturisem preko moje firme sa Kajmanskih ostrva. Kompanija iz Nemacke izvede radove kompaniji iz Nemacke, ili Rumunije ili bilo odakle i fakturise uslugu sa Kajmanskih ostrva. Kupim Oracle licence, dobijem fakturu sa Kajmanskih ostrva, kupim licencu za Adobe, dobijem fakturu sa Kajmanskih ostrva, platim kurs neznamtijacega u Holandiji i dobijem fakturu sa Kajmanskih ostrva, moler mi okreci stan, dobijem fakturu sa Kajmanskih ostrva....

Prijatelju ideja ti je poprilicno nezakonita i ocigledno neizvodljiva jer sumjam da se sve firme iz recimo EU nisu toga dosetile i zahebali kompletni poreski sistem umesto sto placaju poreze daleko vece nego mi u Srbiji.
[ ventura @ 11.05.2013. 15:55 ] @
Citat:
the_tosic
Na koga se vodi auto koji tako kupis?

Na koga god hoćeš...
(znam da ćeš da me pitaš a šta ako dođe do crosscheck-a imovine, ali to se u Srbiji neće desiti, jer onaj ko ima moć da je naredi se više plaši toga nego ti)

Citat:
vos
Da ne znam da si ti ovo napisao odgovorio bih ti da tako mali Perica zamislja posao ;)

Prijatelju ideja ti je poprilicno nezakonita i ocigledno neizvodljiva jer sumjam da se sve firme iz recimo EU nisu toga dosetile i zahebali kompletni poreski sistem umesto sto placaju poreze daleko vece nego mi u Srbiji.

To je baš onako kako se posao radi, i ne samo da nije nezakonito, već su retke one firme koje ne funkcionišu na ovaj način.

Evo ti recimo jedan primer koji se u poslednje vreme provlači po novinama: Facebook to pay NO tax for 2012. Pored njega su i General Electric, Boeing, Exxon Mobil, Verizon, Citigroup, IBM, Apple, Pfizer, Microsoft... Internet je prepun članaka o njihovom izbegavanju poreza, baš na ovaj način (tech kompanije uglavnom koriste Irsku), pa čitaj...

Citat:
vos
Pa ti si upravo obesmislio poresku politiku svih drzava sveta. Evo ja tebi ucinim neku uslugu i fakturisem preko moje firme sa Kajmanskih ostrva. Kompanija iz Nemacke izvede radove kompaniji iz Nemacke, ili Rumunije ili bilo odakle i fakturise uslugu sa Kajmanskih ostrva. Kupim Oracle licence, dobijem fakturu sa Kajmanskih ostrva, kupim licencu za Adobe, dobijem fakturu sa Kajmanskih ostrva, platim kurs neznamtijacega u Holandiji i dobijem fakturu sa Kajmanskih ostrva, moler mi okreci stan, dobijem fakturu sa Kajmanskih ostrva....

Da, i?

Jel zabranjeno poslovati sa firmom sa Kajmanskih Ostrva? A sa firmom iz Austrije? Iz Holandije?

Možda nisi znao, ali Austrija, Holandija i Nemačka se tretiraju kao "offshore" destinacije, odnosno služe svrsi izbegavanja plaćanja poreza ako radiš preko njih kao i da imaš firmu u Bermudi ili Kajmanima...
[ vos @ 11.05.2013. 16:31 ] @
Cekaj Ventura jesi ti svestan sta pises? Pa po tebi niko ne placa porez? Jer zasto bi placali kada svi mogu posluju preko Kajmanskih ostrva. Odnosno placaju samo budale? Covece to je NEZAKONITO jer firma sa Kajmanskih ostrva nije nista uradila nego je koristis samo za PREVARU drzave. Legalno offshore poslovanje ne funkcionise tako kako si ti objasnio. Ti si objasnio klasicnu PREVARU i za to se ide u ZATVOR. Velike firme koje si naveo ne rade to tako kako si ti opisao, zato sam ti ranije napisao da offshore poslovanje nije za boraniju kao sto smo mi i da sam itekako svestan offshore poslovanja velikih kompanija.

I sta mi dajes link sa Facebookom? Pa ti nemas elementarno razumevanje poreza. Procitaj tekst ponovo. Tamo lepo pise da je Facebook dobio tax refund zbog investicija a ne zbog offshore mahinacija. Lepo pise i koliki profit su imali. Da rade preko offshore to se ne bi ni znalo. I moja firma je prosle godine zbog investicija platila 2.5% umesto 10% poreza, u Srbiji! Da nije porasla 100% dobila bi tax refund, bas kao i facebook (jer se tokom godine placalo projektovanih 10% na osnovu prethodne godine).

Itekako znam za offshore poslovanje preko Holandije ali verujem da ne vredi da ti objasnjavam da je to potpuno drugi tip firme u odnosu na normalnu firmu koja posluje u Holandiji i da takva firma ne moze normalno da posluje u Holandiji (sa offshore benefitima).
[ ventura @ 11.05.2013. 16:36 ] @
Nemam nameru da se u ubedjujem sa tobom, stvari stoje onako kako sam naveo. Ako ne verujes u to, trebao bi malo da se edukujes jer vidim da ti je to potrebno. Nemas pojma zasto sam naveo Holandske firme medju offshore, ali si morao da napises neki komentar cisto da bi ga napisao, pri tome pokusavajuci da zvucis informisano a u stvarnosti to tvoje pisanje nema veze nisacim.
[ vos @ 11.05.2013. 17:04 ] @
Ma nemam ni ja nameru da se ubedjujem sa tobom. Ja ti samo savetujem da pripazis sta radis i da dobar poreski savetnik nije veliki trosak. Ako hoces da rizikujes i varas drzavu pazi da se tvoja edukacija ne otegne na vise godina iza resetaka.
[ grujicd @ 11.05.2013. 19:18 ] @
Citat:
ventura:
Evo ti jedna kalkulacija koliko tačno poreza u Srbiji platiš kada ti recimo ostane dobiti 100.000 evra:
-15.000 evra na račun 15% poreza na dobit
Ostalo je 85.000 evra
- 12.750 evra na račun 15% poreza na dividendu
Ostalo je 72.250 evra
- 10.837 evra na račun 15% poreza na lični dohodak
Krajnji ostatak je 61.413 evra odnosno u brutu tebi je država uzela 38.584 evra odnosno 38% od tvoje dobiti


Ovde imaš jedan porez viška. Firma plaća 15% na dobit, i plaća 15% u tvoje ime kao porez na prihod od kapitala, na onu cifru koju podižeš kao dobit. Treći porez ne postoji. Osim ako nisi mislio na godišnji porez na dohodak, ali prihodi od kapitala (za sada) ne ulaze u tu cifru i ne oporezuju se dodatno po tom osnovu.
[ ventura @ 11.05.2013. 19:47 ] @
Citat:
grujicd: Ovde imaš jedan porez viška. Firma plaća 15% na dobit, i plaća 15% u tvoje ime kao porez na prihod od kapitala, na onu cifru koju podižeš kao dobit. Treći porez ne postoji. Osim ako nisi mislio na godišnji porez na dohodak, ali prihodi od kapitala (za sada) ne ulaze u tu cifru i ne oporezuju se dodatno po tom osnovu.

Zakon o Porezu na Dohodak Građana kaže drugačije:

Citat:
Član 3

Porezu na dohodak građana podležu sledeće vrste prihoda:
1) zarade;
2) prihodi od poljoprivrede i šumarstva;
3) prihodi od samostalne delatnosti;
4) prihodi od autorskih prava, prava srodnih autorskom pravu i prava
industrijske svojine;
5) prihodi od kapitala;
6) prihodi od nepokretnosti;
7) kapitalni dobici;
8) ostali prihodi.

Prihodi iz stava 1. ovog člana oporezuju se bilo da su ostvareni u novcu, u
naturi, činjenjem ili na drugi način

dok sledeći član istog zakona vrlo jasno definiše šta se smatra prihodom od kapitala:

Citat:
Član 61
Prihodom od kapitala smatraju se:
1) kamata po osnovu zajma, štednih i drugih depozita (oročenih ili po viđenju) i
po osnovu dužničkih i sličnih hartija od vrednosti;
2) dividende i udeli u dobiti;
3) (brisana)
4) uzimanje iz imovine i korišćenje usluga privrednog društva od strane
vlasnika privrednog društva za njihove privatne potrebe, izvršene u skladu sa zakonom
(u daljem tekstu: uzimanje iz imovine privrednog društva);
5) primanje člana otvorenog investicionog fonda po osnovu prava na srazmerni
deo prihoda od investicione jedinice tog fonda.
...

Izvor: http://www.poreskauprava.gov.rs/pdf/PorezNaDohodak.pdf
[ grujicd @ 11.05.2013. 19:56 ] @
U redu je to. Ali ne znam odakle onih trećih 15%? Jedan si porez nazvao "porez na dividendu" a drugi "porez na lični dohodak". A na uplatnici piše "porez na prihod od kapitala", bar su mi tako knjigovođe do sad pravile uplatnice. To bi mogao da bude ovaj tvoj "porez na dividendu", a "porez na lični dohodak" ne znam šta bi bilo u ovom kontekstu.

Pri tom, ni 15+15% nije malo. Dok je bilo 10+10% primarno mi je bilo da se koncentrišem na zaradu a ne da gubim vreme na "optimizaciju poreza". Sa ovim većim procentima menja se i moja motivacija.
[ ventura @ 11.05.2013. 20:15 ] @
Citat:
grujicd: U redu je to. Ali ne znam odakle onih trećih 15%?

1. porez ti je Porez na Dobit Pravnih Lica (15%) i njega plaća firma kada prijavi dobit;
2. porez ti je Porez na Prihod od Kapitala (15%) koji se plaća na dan isplate dividende;
3. porez ti je Porez na Dohodak Građana (15%) koji plaćaš ako si u kalendarskoj 2012. godini ostvario dohodak veći od 2.067.480 dinara po bilo kom osnovu.
[ grujicd @ 11.05.2013. 20:41 ] @
Ovo treće se zove "Godišnji porez na dohodak građana", član 87 iz zakona koji si okačio. Tu je i nabrojano koji prihodi ulaze u obračun i ne ulaze svi prihodi već samo šta je navedeno. Ovaj porez NE uključuje prihode od kapitala. Bilo je naznaka da će i njih da uključe, ali za sada nisu.
[ ventura @ 11.05.2013. 20:55 ] @
Citat:
grujicd: Ovo treće se zove "Godišnji porez na dohodak građana", član 87 iz zakona koji si okačio. Tu je i nabrojano koji prihodi ulaze u obračun i ne ulaze svi prihodi već samo šta je navedeno. Ovaj porez NE uključuje prihode od kapitala. Bilo je naznaka da će i njih da uključe, ali za sada nisu.

Nisam poreski advokat, ali cenim da ako u taj porez na dohodak građana ulaze i klasične zarade na koje su već plaćeni debeli porezi i doprinosi, onda cenim da ulaze i svi ostali prihodi... Odnosno tih prvih 2 miliona se ne računa, preko toga ide porez..
[ grujicd @ 11.05.2013. 21:11 ] @
Tu informaciju imam (po redosledu važnosti):

- od knjigovođe
- iz čitanja zakona
- INSTRUKCIJE ZA OBRAČUN GODIŠNJEG POREZA NA DOHODAK GRAĐANA ZA 2012. GODINU - sekcija "Prihodi koji se ne oporezuju"
- iz medija, kad se diskutovalo o godišnjem porezu
[ boccio @ 11.05.2013. 21:27 ] @
Citat:
vos
Cekaj Ventura jesi ti svestan sta pises? Pa po tebi niko ne placa porez? Jer zasto bi placali kada svi mogu posluju preko Kajmanskih ostrva. Odnosno placaju samo budale? Covece to je NEZAKONITO jer firma sa Kajmanskih ostrva nije nista uradila nego je koristis samo za PREVARU drzave.

I sta mi dajes link sa Facebookom? Pa ti nemas elementarno razumevanje poreza. Procitaj tekst ponovo.


Ok, ajmo ispocetka...
http://www.bbc.co.uk/newsbeat/19910456
Da ti skratim muku, boldovacu ti...
Citat:

Facebook UK paid £238,000 in tax last year, according to its accounts.

Its sales were £20.4m, despite an estimate that it actually pulled in £175m from advertising sales in 2011.

Most of the company's income is instead believed to be legally going through its European base in Dublin, where corporation tax is lower than the UK.

Continue reading the main story
Too many companies can exploit the loopholes in the current tax system

The Taxpayers' Alliance
Campaign group The Taxpayers' Alliance said the tax system needed changing to encourage companies to pay their tax in the UK, rather than another EU country.

Chief Executive Matthew Sinclair said: "Too many companies can exploit the loopholes in the current tax system to minimise their bills.

Mislis da je samo UK problem? Jok, Facebook je nachepio i Svede... Obrnuli pola milijarde evra, prevukli pare u Irsku - i Svedama platili 70k porez. Epilog - ovi kukaju po novinama, jer nista drugo ne mogu posto je sve to u skladu sa zakonom
http://www.svt.se/nyheter/ekon...enota-i-sverige-770-000-kronor
Citat:

Exactly how much money Facebook draws in Sweden is shrouded in mystery, but observers SVT talked to appreciate that it is hundreds of million. Although the company paid no more than just over 770,000 kronor in Swedish corporation last year

-A company in Sweden, which has established itself in this way, they should also pay taxes in Sweden, and not carry out the treasure of the country. This is where the tax evasion and advanced tax planning, says Green Party's tax policy spokesperson Mats Pertoft to SVT News.


Ok, dosta Facebook-a... Da li znas u kojoj zemlji je registrovan PayPal za evropske operacije? Ajde, da ti ustedim jedno guglanje: https://www.paypal.com/uk/cgi-...?cmd=p/gen/mentions_eu-outside
Citat:

PayPal (Europe) S.à r.l. & Cie, S.C.A. (“PayPal Europe”)
5th Floor
22-24 Boulevard Royal
L-2449, Luxembourg

Ups :) Sta ce oni tamo :)

Sad ide onaj deo gde ti napises "jes vraga, u pravu ste... nisam znao, covek uci dok je ziv..."
[ sudyxor @ 11.05.2013. 22:06 ] @

a gde je tu pečat?
[ mozdasamjaamozdainisam @ 11.05.2013. 22:14 ] @
Kroz Holandiju je u 2012 godini proslo 10 milijardi evra kroz firme koje imaju samo postansko sanduce ovde :)
Ne znam tacno cifru, ali cini mi se da je porez oko 1,5% na takve firme i odgromnu lovu tumbaju na taj nacin preko Holandije. A holandezima loosseee... 1,5% od 10 milijardi im lose.

I zakonom im ne mogu nista. Sada hoce nesto da menjaju, da se porez placa u drzavi u kojoj je najveci promet ostvaren. Ali cisto sumnjam da ce to sprovesti u delo, prejak je lobi kojem trenutno stanje odgovara :)
[ vos @ 11.05.2013. 22:15 ] @
Ajde ti Boccio lepo se vrati pa procitaj ponovo sve ispocetka, ali ovaj put polako i sa razumevanjem (ne zezam se). Ne bih da se ponavljam. Niti sam igde rekao da offshore ne postoji niti sam rekao da se ne radi. Rekao sam da se to ne radi ovako kako je Ventura zamislio.

A za tebe sam Ventura mislio da se ipak malo vise razumes u privredu, a ti nam prijatelju pored ovih offshore mastarija uvede i dodatnih 15% u Srbiji. Pa zar ti nisi imao/imas neku firmu? Pa ovo ti je osnovni podatak.
[ boccio @ 11.05.2013. 22:29 ] @
Citat:
vos:
Pa ti si upravo obesmislio poresku politiku svih drzava sveta. Evo ja tebi ucinim neku uslugu i fakturisem preko moje firme sa Kajmanskih ostrva. Kompanija iz Nemacke izvede radove kompaniji iz Nemacke, ili Rumunije ili bilo odakle i fakturise uslugu sa Kajmanskih ostrva. Kupim Oracle licence, dobijem fakturu sa Kajmanskih ostrva, kupim licencu za Adobe, dobijem fakturu sa Kajmanskih ostrva, platim kurs neznamtijacega u Holandiji i dobijem fakturu sa Kajmanskih ostrva, moler mi okreci stan, dobijem fakturu sa Kajmanskih ostrva....

Prijatelju ideja ti je poprilicno nezakonita i ocigledno neizvodljiva jer sumjam da se sve firme iz recimo EU nisu toga dosetile i zahebali kompletni poreski sistem umesto sto placaju poreze daleko vece nego mi u Srbiji.

brate... ja ti lepo dokazujem upravo suprotno ovome sto si napisao. mislim...
[ vos @ 11.05.2013. 22:53 ] @
Izgleda da opet nisi pazljivo citao. Gore si naveo da je ne znam koja firma je iznela novac iz Svedske u Irsku, jel tako? E pa da je radjeno ovako kako je Ventura naveo novca u Svedskoj ne bi ni bilo, jel tako?
[ jnk @ 12.05.2013. 03:46 ] @
ventura, očekivao bih posle svih tih priča da si bar jednom podizao dobit pa da znaš da li ulazi u porez na dohodak...
[ ivan.mojsilovic @ 12.05.2013. 07:27 ] @
Pa ovaj, mozda i nije jer je pametniji od toga :)

@vos, nisam siguran ko treba pazljivije da cita.
[ madamov @ 12.05.2013. 09:23 ] @
Citat:
Ok, dosta Facebook-a... Da li znas u kojoj zemlji je registrovan PayPal za evropske operacije? Ajde, da ti ustedim jedno guglanje: https://www.paypal.com/uk/cgi-...?cmd=p/gen/mentions_eu-outside


Isto je i kada kupiš nešto preko bilo kog evropskog iTunes Storea: na izvodu sa kartice piše da je lovu skinuo Apple iz Luksemburga.
[ elite engineering @ 12.05.2013. 12:12 ] @
pozdrav svima koji citaju ovu temu. ja sam novi clan ovog foruma i potrebna mi je vasa pomoc. predpostavljam da sam na pravom mestu (Srpski IT centar).

ja sam gradjevinski inzenjer i imam mali projektni biro koji je registrovan 2010. pre toga sam nekoliko godina radio u drugom birou gde sam stekao licencu za projektovanje. tokom svog rada sam najcesce koristio gotova softverska resenja za proracune u konstrukcijama, ali sam morao da pravim i gomile programcica u excelu, kako bih mogao da kompletiram dokumentaciju. posle nekoliko godina broj procedura koje sam "isprogramirao" u excelu je presao preko 100 i sada zelim da unapredim celu pricu tako sto bih te algoritme ubacio u neku aplikaciju koja bi funkcionisala prvo na desktopu, a onda i online.

ovo je problem sa kojim se srece veliki broj inzenjera u praksi i smatram da tema moze biti interesantna vecem broju korisnika van IT sveta. ukoliko je moj post u skladu sa temom, nastavicu da pisem. ukoliko nije, molim vas da me informisete na kom delu ovog foruma mogu naci teme i ljude koji mi trebaju.
[ S A J A @ 12.05.2013. 12:54 ] @
Citat:
ventura:
To funkcioniše na sledeći način: Srpska IT firma odradi neki posao i ispostavi fakturu recimo USA firmi. Na toj fakturi se nalazi račun u Holandiji/Austriji/Cayman Islands, gde god.. USA firma bez problema uplaćuje taj iznos na račun i njih zabole uvo gde se on nalazi. Ti sam dalje sam sa tog računa šalješ na račun svoje firme u Srbiju u kom god odnosu tebi odgovara.


Ne znam kako bi se ovde izbegao porez, ako bi srpska firma fakturisala nešto USA firmi, iznos sa te fakture automatski povećava dobit bez obzira kome su amerikanci platili i da li su uopšte platili. Ako ne plate u nekom roku, mislim da je 180 dana onda ćeš imati posla sa poreskom upravom (ranije deviznim inspektoratom) jer takva neplaćanja moraju da se prijave.


Citat:
ventura:
Evo ti jedna kalkulacija koliko tačno poreza u Srbiji platiš kada ti recimo ostane dobiti 100.000 evra:
-15.000 evra na račun 15% poreza na dobit
Ostalo je 85.000 evra
- 12.750 evra na račun 15% poreza na dividendu
Ostalo je 72.250 evra
- 10.837 evra na račun 15% poreza na lični dohodak
Krajnji ostatak je 61.413 evra odnosno u brutu tebi je država uzela 38.584 evra odnosno 38% od tvoje dobiti


Prihodi od kapitala, tj. dividende ne ulaze u godišnji porez na dohodak građana.

Ako imaš neke silne milijarde na računu onda ti je bolje da ih podigneš kao platu nego da ih ostaviš za dobit-dividendu. Porez na plate je 12% (planiraju da ga smanje na 10%) a doprinosi imaju limit koji ispadne smeštan ako podižeš velike iznose. Čak i sa godišnjim porezom na dohodak, zna da ispadne manje nego 15+15.

Citat:
ventura:
Ako radiš preko offshorea, možeš totalno da izbegneš tih 40.000 evra poreza. Primerno, hoćeš da kupiš auto? Prebaciš direktno dileru u Srbiji novac sa offshore računa; Hoćeš da kupiš stan, isto prodavcu uplatiš iz inostranstva; Imaš tekuću potrošnju tipa restorani, kupovina, namirnice i sl. provlačiš karticu koja je vezana za offshore račun itd. Povremeno odeš u holandiju sa ženom, i doneseš 20.000 evra u kešu, totalno legalno i zakonito bez da si ikome išta dužan da platiš.. Itd. itd.


Pa ako ti kupuješ auto i nekretnine od offshore para onda je ta firma vlasnik tih stvari. To je tek zezancija posle kad treba da uradiš registraciju, da platiš porez, po kom osnovu koristiš itd...

Citat:
ventura:
Ali ako ti je baš stalo da nešto poreza platiš u Srbiji i da ti lova stoji u Srbji a ne tamo u nekoj Holandiji ili Bahamima, onda prebaciš tih 100.000 evra profita, platiš samo 15% poreza na lični dohodak i ostaje ti 85.000 evra čisto, odnosno 23 hiljade više nego da si tu dobit prikazao u domaćem preduzeću..


Ne možeš tek tako da prebacuješ novac sa računa na račun. Svaka uplata iz inostranstva mora da ima neko "objašnjenje". Ako je uplata dividende onda se plaća porez na dividendu iz inostranstva i ti se označavaš kao vlasnik firme u inostranstvu. A kad si vlasnik firme u inostranstvu, ti u srbiji moraš da plaćaš i porez na dobit te firme. Zato niko ne otvara offshore firme na svoje ime nego na neke fiktivne "iznajmljene" direktore/vlasnike. Ali onda u tom slučaju, ako ta firma nema veze sa tobom, zašto ti šalje novac? To se onda vodi kao zarada i opet plaćaš porez a i doprinose.
[ jnk @ 12.05.2013. 15:49 ] @
@ivan.mojsilovic

Pričaš o nekom hipster-out-of-the-box razmišljanju al kad su pare u priči onda je ipak pametnije hipsterski prevariti državu za porez na najseljačkiji način.

I kao što je već rečeno... Jedno je 'optimizacija' poreza kao što rade veliki igrači a kupovina nekretnina i automobila na ime offshore firme u Srbiji za privatne potrebe je najniži(da ne kažem najgluplji) mogući način izbegavanja poreza i naravno da teoretski predstavlja prekršaj.
[ anon315 @ 12.05.2013. 16:29 ] @
Da se vratimo na temu :)

Za samo 4 dana, dobili smo fantastičan odziv, prijavilo se preko 200 IT poslodavaca i preko 1000 IT profesionalaca.

Dobili smo neka zanimljiva pitanja, a jedno od njih je da li će servis biti besplatan.

Servis će biti besplatan, ali sa opcionim premijum servisima za IT profesionalce i IT poslodavce koji žele da se istaknu i koriste naprednije mogućnosti.

Evo cenovnika:

http://www.serbianit.com/pricing
[ ivan.mojsilovic @ 12.05.2013. 17:08 ] @
Citat:
jnk: @ivan.mojsilovic

Pričaš o nekom hipster-out-of-the-box razmišljanju al kad su pare u priči onda je ipak pametnije hipsterski prevariti državu za porez na najseljačkiji način.


Te dve stvari nisu povezane.

@Vanja, ako si to napravio za 4 dana onda je to sjajno! Kao sto rekoh na pocetku, za tako necim itekako ima potrebe. Cene su ok, ali za koji vremenski period su?
[ anon315 @ 12.05.2013. 17:12 ] @
'Monthly', dakle 1 mesec.

Oglas traje maksimum 30 dana.
[ ivan.mojsilovic @ 12.05.2013. 18:03 ] @
Fair price...I'll be your customer :)
[ r3bl @ 12.05.2013. 18:18 ] @
OK za sada mi se čini kao jako fina ideja, nadam se da će i da uspe da privuče povelik broj stručnjaka i kompanija.

Ja još uvek nisam baš na nivou da bih mogao da imam neke koristi od nje kao ni neko registrovan od mene, ali registrovaću se, što da ne.
[ Nikola M @ 17.05.2013. 08:55 ] @
e, ljudi daj smanjite strasti i vratite se na temu, ružno vas je čitati "za sve pare"
[ newtesla @ 18.05.2013. 12:12 ] @
I dalje nema srpski?
[ anon315 @ 18.05.2013. 12:31 ] @
Uskoro dolazi prva verzija (bicete obavesteni) koja ce definitivno podrzavati srpski, u skladu sa dobijenim feedback-om, kako odavde, tako i sa drugih kanala, evo recimo rezultata ankete sa FB:

[ anon315 @ 17.01.2014. 00:21 ] @
Ćao ES-ovci! :)

Želim da vas obavestim da je puštena alfa verzija sajta Serbian IT sa registracijom IT stručnjaka.

IT stručnjaci se mogu registrovati i detaljno popuniti svoj profil koji smo napravili nalik onome što bismo i sami voleli da koristimo i imamo - jednostavno, intuitivno i korisno.

Pozivam vas da se registrujete, verifikujete profil i popunite ga.

A potom date vaše cenjeno mišljenje koje je i više nego dobro došlo - sugestije, zamerke, ideje, primećene greške i neprijatnosti (a sigurno će ih biti u početku, nemojte da vičete :)) itd.

Dok popunjavate profile, mi vredno radimo na realizaciji poslova i poslodavaca koji će ih uskoro vrlo rado pregledati i, nadamo se, angažovati vas.

Da skratim priču:

https://www.serbianit.com/register

[ anon315 @ 17.01.2014. 20:03 ] @
A evo i dobrog primera kompletno popunjenog profila:

http://srbit.io/vanja

[ anon315 @ 03.04.2014. 20:59 ] @
Berza IT poslova je konacno stigla: https://www.serbianit.com/jobs
[ ime.prezime @ 06.10.2014. 16:10 ] @
sajt ne radi ... ?!