[ armin_b @ 08.05.2013. 15:10 ] @
AP1 je u BRIDGE WDS-u i salje signal prema AP2 i AP3
***Juce za vrijeme nevremena izbaci mi AP2 i nije uspjeo da se spoji citav dan
Signal prije nevremena sa AP1 na AP2 bio je -68/-66 dBm
Signal prije nevremena sa AP1 na AP3 bio je -75/-72 dBm (i ostao je takav)

Danas odem do AP2 i prvo posumljam na karticu koja je na prijemu,zamijenim je i opet bez nekih rezultata (skeniram samo -92/-88 dBm),promijenim kablove,pigtail i antenu i ista situacija,frekvencije samo pogorsaju situaciju...

Da napomenem da ova predaja sa AP 1 na AP3 normalno radi,sto znaci da nije do nje,takode nije se okrenula antena na AP1 (PREDAJA),da li nekom isto desavalo jer nevjerovatno je da se ovo desi,jedino sto nisam promijenio je RB433 na AP2 gdje sam sve to izmijenio...
**********
,Molim neke preporuke sta da radim,sto prije


LP,ARMIN
[ tandrkalo1 @ 08.05.2013. 15:44 ] @
da li je na 5 ghz ili 2,4 ghz?
Garantovano zeza neki spoj, usla voda ili jednostavnonema kontakta.
A ako je na 5 ghz, ne znam kakve antene imas, moze biti da se vrlo malo pomerila ta na ap2.
Ali mislim da samo neki kontakt zeza.
Koja je udaljenost?
[ armin_b @ 08.05.2013. 16:56 ] @
SOORY ja zaboravio napisati,rijec je o 5Ghz

Antena na AP2 je bila panelka 21db integrisana u kucistu sa pigtailom...
Sada sam stavio umjesto nje grid 24db sa pigtailom,r52 i cfd400 0.5metara....
Razdaljina je cca 500m,extra opticka vidljivost,skoro pa bez antena bi trebalo raditi jer prije je bio signal 68/-66 dBm i bolji zavisno o frekvencije,ali sam ga drzao na odredenoj frek jer je stimala i AP3 na koji mi ide veci protok....

Voda nije mogla uci,sve je hidroizolovano,a panelka jos u kucistu...
GRID je stavljen NOV sa novim kablom i pigtailom i karticom (znaci njega sam stavio umjesto panela)

Da je voda usla negdje ovdje gdje je predaja na AP1 onda bi se AP3 spajao s losijim signalom,a ovako kod AP3 je ostalo sve nepromjenjeno (Kvalitet veze extra,kakav je i bio)
******************************************
DEFF ne znam sta da radim,opet evo kisa i izbacuje mi AP2 jer je los skroz signal
Antene sam danas rucno okretao i nije davalo bolje rezultate,takoreci nije se bila okrenula antena

#tandrkalo1
HVALA NA ODGOVORU
[ zivanicd @ 08.05.2013. 19:25 ] @
Jedino sto nisi menjao je antena. Mozda je usla voda u fid. Koja je antena ? Ako su voltplus-ove onda probusi sa obe strane plastiku na fidu jer se stvara kondenzat.

Drugo mi nista ne pada na pamet ako si menjao i pigtail,kabl i karticu.

Btw, za 500m udaljenost taj signal ti je slab ako ti je na predaji 21db panel a ovamo 24dbi. Signal bi trebao da ti bude 10-20 decibela jaci.
[ armin_b @ 08.05.2013. 20:44 ] @
ANTENU sam mijenjao,i bukvalno sam sve zamijenio na AP2 osim RB433,zato i ja nekontam zbog cega nece da radi
Taj novi grid izgleda ovako: http://www.lulusoso.com/upload...3500SPL4_6_3_5GHz_Die_Cast.jpg

NAPOMENA:SA AP1 signal ide na AP2 i AP3

"PREDAJA NA AP1 JE SEKTOR ANTENA 18DB SA UGLOM ZRACENJA 45 STEPENI"
**PRIJEM AP2 je bila panelka 21db a sada je grid 24db
**PRIJEM AP3 RADI KAO I PRIJE BEZ PROBLEMA I BEZ PROMJENA U SIGNALU",to opet znaci da nemam problema s slanjem (sektorkom) na AP1

Signal je prije bio -68/-66 i ako si mislio da je on preslab s tim antenama,zavisio je od frekvencije i mogao se spustiti i na -58/-55 ali mi to nebi godilo zbog AP3
Mozda je malo konfuzno ovo sto sam sve napisao,ali nemogu vise gledati ni u racunar ni u ovaj winbox,srce me moje boli sta bi od onakvog signala....
Nemam ni jednu klijent stanicu na 5ghz da odem do AP2 da vidim kako s njom skeniram signal!!!


Uglavnom,sutra opet na krov ako se popravi vrijeme pa makar ispijao citav dan pivu na kuburama i gledao u one antene !!!
[ zivanicd @ 08.05.2013. 22:36 ] @
Mi smo imali na nekoliko mesta ovakve antene pa smo ih menjali za voltplus. Ulazi voda u ove antene.

Imaju na fidu rupice male za odvod vode ili sta vec ali to ne funkcionise bas kako treba.

Jel si na karticama pogodio ono antena-a/b ? Ako su ti CM9 kartice, main konektor (antena-a) je onaj desni.
[ tandrkalo1 @ 09.05.2013. 09:11 ] @
I ja sam iamo problema sa ovim antenama, bukvalno od -55 kada pocne kisa dodje na -87 i puca veza.
napravi 3d korner za 5,6 ghz sa dobricicevog sajta i probaj.
Ili jednostavno uzmi malu antenu od 2 db koja se montira na wireless kartice i probaj sa njom, moralo bi da radi.
[ armin_b @ 09.05.2013. 16:10 ] @
###tandrkalo1
Nepravim antene,stavim NOVE orginalne i ono zeza,a ja da pravim antene barem bi mi to bilo utjeha da sam negdje pogrijesio u samogradnji

###zivanicd
Na svim AP su R52 kartice i antena mode je u:"ANTENA A" sto znaci da spajam na MAIN
Danas sam za nijansu nesto popravio signal,ali bolje bi bilo da ni nepisem za koliko,posto mi je ponestalo zivaca i vremena,sutra mijenjam i PREDAJU na AP1,jer je to jedino ostalo sto nistam zamijenilo
Ako ne bude radilo,ne znam sta cu !!!
[ zivanicd @ 09.05.2013. 16:59 ] @
Jel si probao da predjes na superchannel i nadjes neku bolju frekvenciju ?

Mozda su ti se pojavile neplanirane smetnje.
[ tandrkalo1 @ 09.05.2013. 18:41 ] @
Nije to do predajne antene, garantovano je tamo na klijentskoj strani problem.
Ako mozes uzmi unimer odvrni kabel sa te hiperlinkove antene, i otkaci pigtail sa kartice, i onda u onaj mali konektor na pigtailu stavi jedan kraj unimera a na oanj konektor sto si skinuo sa antene stavi an vruci kraj drugu stranu unimera pa vidi da li je taj spoj ok, posle toga pogledaj n konektor koji se navrce na antenu da li je iglica dovoljno izbacena da bi imala kontakt sa antenom.
I jos proveri ako mozes uzemljenje, moze se desiti da se otkacilo nekako ili oksidisalo pa kako ubacis karticu novu istog trenutka statika je preko antene sprzi.
A ovih dana je inace statika malo povisena, prolece, kisa i sve ostalo...
[ armin_b @ 09.05.2013. 21:02 ] @
###zivanicd

Dobroisproban recept i nista ne pomaze,ali ali,,,,,sada kad je ###tandrkalo1 napisao ovo u vezi statike i uzemljenja RB-a,kod mene je situacija sledeca:
RB nije nikako uzemljen,samo je vezan za šipku koja nosi kuciste od RB-a,znaci moram i nju uzemljiti

P.S
Nijedan mi RB nikada nije bio uzemljen
Prije par dana sam spojio na toj baznoj gazdu te kuce preko LAN-a na ether2,racunar mu i nije u nekom stanju,dalo bi se provjeriti da li dobivam kakve bolje rezultate ako ga odpojim s ether-a,jer njegov racunar mi je totalno sumljiv,kao i citava elektro iinstalacija kuce,ali nemogu sve provjeravati,uglavnom ljudi "RADILO JE" :(
[ tandrkalo1 @ 09.05.2013. 21:48 ] @
Znas kako problema sa statikom uvek ima, moze biti da je nema trenutno ali dune vetar i naidje pa zezne sve.
Pravilo je da se stub uzemlji pa sve sto dodje na njega obicno kada se zasrafi uzemljeno je.
Ne verujem da imas cime da isprobas uzemljenje, ali pokusaj da otkacis sve ostavis samo karticu za link pa vidi koliki je signal, inace na te antene bi trebao da ide surge supressor koji je uzemljen posto je u toj anteni takodje otvoren dipol pa se lako naelektrise.
[ armin_b @ 10.05.2013. 16:13 ] @
Nakon par dana problem rijesen
Kako sam sinoc i pretpostavio,onaj racunar koji je vezan za baznu je pravio probleme...Kada iskljucim LAN kablo iz njega sve radi normalno i signal je kao i prije,zato sam ponovo tog gazdu kuce spojio wirelessom...
Svasta se u ovom wirelessu moze desiti,bukvalno nema pravila koliko jedna sitnica moze naskoditi kako mreži tako i mom zdravlju :)

Hvala Vam ipak na preporukama sta raditi !!!