[ Zlatni_bg @ 12.05.2013. 08:54 ] @
Pozdrav,

na internetu sam procitao da NiMH striktno mora da se puni samo kao redno vezane celije, nikako paralelno. Navode da "same sebe prazne i pune" ako su vezane paralelno. Moze li mi neko reci vise o tome, da li je pametno puniti ih paralelno vezane, ili mora redno?
[ ZAS011 @ 12.05.2013. 09:40 ] @
Da nebismo mnogo filozofirali, sve punjive baterije se pune redno (jedan od izuzetaka je Li hemija).
To mu dođe da je "visokoobrazovna institucija" Internet u pravu.
[ Zlatni_bg @ 12.05.2013. 10:03 ] @
Okej, jos samo jedno pitanje, pune se sa naponom ~1.5V x broj celija, a struja koja treba da tece kroz njih je struja kojom zelim da se puni jedna celija?

P.S. ne pravim nikakav punjac, koristim vec postojeci koji kao izlaz ima "krokodilke" koje zelim da zakacim na kucista baterija, a nema opciju odabira broja celija za NiMH pa me to buni, zato sam razmisljao da ih punim paralelno.
[ zica49 @ 12.05.2013. 12:22 ] @
Po Kirhofovom pravilu trebala bi da bude jednaka u serijskom kolu..
[ ZAS011 @ 12.05.2013. 12:30 ] @
Takvim načinom punjenja (odokativna metoda ~1.5V x broj ćelija) ćeš samo pobiti ćelije, ukoliko ne postoji kontrola punjenja.
A izgleda da je taj postojeći punjač za Pb 'kumulatore?
[ Zlatni_bg @ 12.05.2013. 14:06 ] @
Konkretno ovaj punjac: http://www.hobbyking.com/hobby...uh_viewitem.asp?idproduct=7028

Nije (samo) za Pb, vec i LiPo, LiFe, NiMH, NiCd, Li-Ion i jos neke. U specifikaciji pise Ni-MH/NiCd cells: 1~15, znaci da podrzava punjenje do 15 NiMH baterija u isto vreme. Mene je samo zanimalo kako ih povezati za punjenje. Krokodilke su tu samo jedni od nastavaka za baterije, verovatno si zato pomislio da je punjac za Pb. Ima prilicno lepu kontrolu punjenja, i gomilu opcija.

Verujem da je losa ideja puniti vise baterija preko jednog izlaza, nikad to nisam radio, cak i da opadne napon jedne (sto znaci da se napunila), punjac moze da prekine ili da ne prekine punjenje i te i ostalih, i onda da ih prepuni ili nedovoljno napuni... Neka moja ideja je punjenje baterija do nekih ~80% kapaciteta, i potom dopunjavanje pojedinacno. Uglavnom i vecina ovih punjaca ispod 2000 din koji imaju da se kupe kod nas pune vise baterija na jednom izlazu, pa verujem da je tu ista situacija kao i ovde.
[ ZAS011 @ 12.05.2013. 15:42 ] @
Citat:
Verujem da je losa ideja puniti vise baterija preko jednog izlaza, nikad to nisam radio, cak i da opadne napon jedne (sto znaci da se napunila), punjac moze da prekine ili da ne prekine punjenje i te i ostalih, i onda da ih prepuni ili nedovoljno napuni...

Jedan od razloga zašto ne treba "šarati" sa punjivim baterijama. Samo u kompletu, a ne malko od fotoaparata + malko iz satova + ...
Citat:
Uglavnom i vecina ovih punjaca ispod 2000 din koji imaju da se kupe kod nas pune vise baterija na jednom izlazu, pa verujem da je tu ista situacija kao i ovde.

Na jednom ili dva. Ako punjač sa 4 ležišta može da puni 2 + 2, onda ima 2 izlaza.
[ Zlatni_bg @ 15.05.2013. 17:50 ] @
Resio sam malo da se pozabavim ovom tematikom i napravim neki malo pametniji punjac, kontrolisan mikrokontrolerom.

Ono sto bih napravio drugacije od ostalih koji imaju da se nadju u prodaji je poseban izlaz za svaku bateriju, kao i zasebnu kontrolu za svaku. Za prekidanje punjenja zelim da ubacim oba metoda detektovanja, i promenu temperature, i promenu napona, za slucaj da jedan metod ne bude pouzdan. Regulaciju brzine punjenja, tj kolicinu struje koja ce ici u bateriju, razmisljam da kontrolisem preko PWM-a na kontroleru i tranzistora.

Ono sto sam primetio, a nigde ne mogu da nadjem tacnu dokumentaciju, je da napon uopste nije bitan faktor za punjenje baterija. Jedino sto je bitno je da ne bude previse mali, tj. ispod 1.5-1.6V po celiji. Znaci ovo je jedina stvar za koju ne mogu da nadjem tacnu informaciju. Vidim da se dosta ljudi zali da sa obicnim punjacima ne mogu do kraja da napune bateriju, jer su deklarisani na 1.4v po celiji, i onda kad baterija dostigne taj napon, a slabije ga dostize jer je manja struja punjenja, kao da prestane da se puni.

Proveravao sam na ovom mom "pametnom punjacu", ispadne da je napon 12v na izlazu za punjenje bilo kog broja NiMH celija. Da li mi neko moze reci neku proverenu informaciju o ovome? Dok nisam ovo primetio, hteo sam da ubacim da se baterije pune promenljivim naponom, za recimo 5mV vecim od napona baterije, kako ne bih imao ni previsok napon, a ni isuvise mali za punjenje, ali ako je veci napon od potrebnog potpuno nebitna stavka, rado bih izbacio to iz cele price jer mi komplikuje stvari poprilicno.
[ ZAS011 @ 15.05.2013. 18:31 ] @
Zlatni, baterije se pune STRUJNO a ne naponski. Zato taj tvoj punjač ima 12V na izlazu bez obzira na broj ćelija koje se na njega priključuju (a taj broj nije neograničen, razmisli zašto).
[ emiSAr @ 15.05.2013. 19:34 ] @
http://batteryuniversity.com/l.../charging_nickel_metal_hydride
http://www.electrochemsolutions.com/battery/comparisons.aspx

Prosaraj po linkovima.-

pOz
[ Zlatni_bg @ 15.05.2013. 22:56 ] @
Hvala na linkovima.

Jasno mi je to sve, znam da se pune strujno, ali nisam bio siguran kako baterija podnosi ako joj se struja pusta pod jacim naponom. To mnogo onda pojednostavljuje stvari. Hvala vam :)