[ Kolynos @ 17.05.2013. 00:20 ] @
Prvenstveno me interesuje dali je isplativo i kako je moguce zbog Paypal-a, a onda i zbog nekih drugih stvari koje sam citao po internetu, recimo moguce je da vozim auto na ime firme, manja poreska taksa i manji troskovi poslovanja. Ako mi cekamo da prokleti Paypal omoguci normalno poslovanje u ovoj prokletoj Srbiji, to ce biti tek 2020.

Vec sam kontaktirao paypal sa pitanjem posto sam drzavljanin Srbije, ako otvorim firmu u bugarskoj na osnovu koje cu imati postansku adresu firme, bankovni racun firme, i takse i porezi koji se placaju za tu firmu, a ja cu idalje biti drzavljanin Srbije, dali mogu otvoriti Paypal na ime firme i poslovati normalno preko Paypal-a i oni su mi odgovorili da je moguce i nema problema ako otvorim Paypal nalog na ime firme, a sebe navedem samo kao ovlasceno lice.

Ja vec radim preko interneta (pravim sajtove) i polovina klijenata zeli samo i iskljucivo da placa preko Paypal-a sto je sad pocelo vec da se svodi na cifru od skoro 300 eura gubitka mesecno jer nemamo Paypal kod nas.

Posto bi svo poslovanje islo preko interneta, mog sajta i mog laptopa meni u sustini i ne treba nikakav radni prostor, mogu da izadjem na kafu u nekom kaficu i radim. A za sve bankovne transakcije tu je e-banking. Tako da u sustini ja nemoram da budem u Bugarskoj da bih radio.

Ne trebaju mi nikakve povlastice tipa da mogu da putujem i poslujem po evropi ili neke radne i boravisne vize da bih bezao u inostranstvu, ali predpostavljam ako otvorim firmu u Bugarskoj ja automatski mogu da dobijem prebivaliste i radnu dozvolu.

Trazio sam nesto po internetu o tome kako osnovati firmu u Bugarskoj i ne nalazim nista konkretno jedino sto sam nalazio su neki forumi po kojima se prica o otvaranje firmi samo da bi ljudi mogli da voze bg kola kod nas, a meni to nesto deluje kao "mutan" posao. To su kao neke agencije koje nude "Virtual office" i odrade sav posao za tebe i otvoris firmu za 250 eura.

E mene sada interesuje koliko je to istinito, da li sa takvom firmom mogu da poslujem, koliko ustvari kosta otvaranje firme u Bugarskoj, kakvu vrstu firme da otvaram, da li mogu posle da otvorim bankovni racun i saljem i primam novac, koliko je to legalno ili liegalno kod nas, i na koj nacin moze da se otvori firma u Bugarskoj i da ja poslujem skroz legalno preko firme, saljem i primam novac sa Paypala i na racun u banci u bugarskoj i posle da prebacim taj novac sebi.
[ Dexic @ 17.05.2013. 14:28 ] @
Napravis merchant account kod nekog procesora koji podrzava PayPal (podosta nnih) i manis se tih glupiranja ako je samo zbog PP-a.

2Checkout recimo.


Nigde se ne isplati da otvaras firmu za sitnije mesecne sume, jer uvek ima raznih fixnih troskova.
[ Kolynos @ 17.05.2013. 22:11 ] @
Istrazivao sam malo vise po tom pitanju i veruj mi nema adekvatnog resenja uvek je neka problematika i komplikacija.

Sto se tice konkretno 2checkout ima ih malo vise, ali najveca problematika je, cekanje na novac citavih 90 dana i nemogucnost placanja na paypal, dakle mogu samo da primam novac. A da ne spominjem citavih 5% provizije i da bih poslovao ispravno opet mi treba firma u svakom slucaju, pogotovo kada pocnem i sa hostingom da radim.
[ Dexic @ 18.05.2013. 00:01 ] @
A u Bugarskoj ima troskova knjigovodje I otvaranja I cega ne vec.


Na 300e koliko gubis, 5% koje 2C uzima nisu nista naspram toga. Ako mislis da te firma bilo gde nece kostati barem 15e mesecno, ne ocekuj nista od te firme.
[ Marko_L @ 18.05.2013. 07:50 ] @
To što si zamislio se nikako ne isplati. Za početak, ako ne poznaješ zakonsku regulativu Bugarske, trebaće ti advokat da otvoriš firmu, a odmah zatim računaj i na knjigovođu, kao i nekoga koga ćeš zaposliti kao direktora, jer neko mora da bude ovlašćen za primanje pošte, potpisivanje finansijskih izveštaja i slično. Na to dodaj još i troškove poslovnog prostora, jer moraš imati neku fizičku adresu, kao i na razne druge troškove firme o kojima ćeš saznati tek kad je otvoriš. Nemam iskustva konkretno sa Bugarskom, ali imam sa Slovačkom, što bi trebalo da bude kud i kamo slično. Neki mesečni troškovi za firmu koja ne radi ništa su oko 2.500-3.000 EUR. To se isplati samo ako imaš nekog posla po EU i treba ti da fizički imaš firmu u istoj. Samo za PP je totalno neisplativo. Pogotovo što i povlačenje para iz druge zemlje nosi dodatne troškove.

Ubedljivo najisplativije rešenje u tvojoj situaciji jeste da otvoriš agenciju ovde i da zamoliš klijente da ti plaćaju wire transferom, a ako baš insistiraju na PP, onda da nađeš nekog payment procesora koji prima PP, a tebi da plaća preko wire transfera i ti onda fakturišeš tom payment procesoru. Naravno, to vuče neku svoju proviziju, ali je barem sve legalno. Ako ti je ideja da zadržiš svaki dinar koji zaradiš, to ne može legalno, može samo na crno. U tom slučaju nađeš nekoga ko ima PP account da prima novac za tebe i onda ti nekako doturi novac "ispod žita".
[ Dexic @ 18.05.2013. 10:42 ] @
E sad 2500-3000e... za takve cifre moze i na Sejselima godisnje da otvori firmu i ode na odmor :)
Bugarska je garant skuplja od 15e koliko on hoce da ustedi da ne plati ni 5% 2C-u, ali toliko skuplja no way, Jose.
[ Deni web dizajn @ 22.05.2013. 20:03 ] @
Dosta drzava zabranjuje placanje na firme sa offshore zone ili uvodi dodatni porez od 20 i vise posto.

Samo vodjenje firme u bugarskoj ni malo nije lako. Znam coveka koji izvozi u Bugarsku svoje proizvode pa zato mora da ima firmu i on mi kaze da je imao dosta problema i ga kosta prilicno. Ali on nema drugog izbora on mora da ima firmu posto veleprodaje nece da ga reklamiraju kako treba i zastupaju ako im ne plati dosta velike iznose za te usluge.

Vodjenje firme van Srbije nije ni malo lako, ja cak znam coveka koji je bio u zatvoru 20 dana zato sto je otvorio firmu u UK i neko mu je podvalio neki lazni dokument (ne znam da li je otvori pomocu laznih ili je nije ni otvorio) ali je on bio uhapsen i imao dosta problema posle.


Za primanje paypal uplata je 2co vise nego dobar cak i kod paypal se ceka 30 dana na isplatu, toliko mi je rekao da ceka covek iz Hr koji kaze da je imao dosta problema. Cak mu je pp bio blokirao racun zato sto je 8 njih uplatilo po 1$ i prijavili ga da ih je prevario. I ako on nigde u cenovniku nije imao 1$ ali oni su uspeli da za 8$ u 8 prijava uspeju da ga blokiraju na skoro 30 dana.