[ Holocen @ 18.05.2013. 10:02 ] @
Molim nekog iskusnog web dizajnera ili web programera da mi opiše način na koji pamti i piše heksadecimalne brojeve koji označavaju boje. Da li se može napraviti neka matrica, skica za lakše pamćenje. Molim za opis nekog sistema koji je razumljiv i što je moguće prijemčiviji. Takođe bih zamolio da ne postavljate savete tipa imaš kalkulator, onlajn formulari i slično, interesuje me samo kako zapamtiti! Hvala!
[ Dejan Carić @ 18.05.2013. 10:23 ] @
Ne pamtim ni hex ni rgb :)

Koji program koristiš za pisanje CSS-a?

Ja koristim Visual Studio, jer programiram u .NET-u, a Visual Studio ima ugrađen color picker.
Uz Web Essentials ekstenziju dobijam još gomilu nekih cool stvari kao što su konvertovanje hex u rgb, itd.

Možda može i ovo da ti posluži: http://www.colorpicker.com/
[ cyBerManIA @ 18.05.2013. 10:47 ] @
Boja u HEXu je oznacena sa 6 broja. Prva dva broja predstavljaju crvenu, druga dva zelenu i treca 2 plavu boju (RGB ).
Primer:

#112233 = HEX R11G22B33 = rgb(17, 34, 51)

Sto je broj nizi, boja je manje osvetljena i obratno. Tj manje kolicine boja se mesaju, te je i intenzitet manji:
recimo treba ti 20% = 255/5 = 51 = #33

Sad u glavi samo treba da pomesas boje.
Vremenom se naviknes pa mozes da pogodis boju koju zelis, a zapamtis one koje cesce koristis. Cist primer su nijanse sive boje.
Imas mesanje boja i po HLS i HSV metodi, al' to je druga tema.

Edit:
Ovo ti je teorija, da znas zasto je to bas tako i kako se koristi. Eventualno kad se zadesis negde gde nemas neki color picker pri ruci ili zelis na brzinu da mrdnes boju. U drugim slucajevima, prakticnije je koristiti color picker.
[ plus_minus @ 18.05.2013. 11:59 ] @
Ja koristim rgb(red, green, blue), baš zbog lakoće pamćenja. color: rgb(0, 30, 0); je nešto baš tamno zeleno, npr...
Inače, oni koji vole da se igraju sa php/css-om mogu da oprobaju nešto ovako

Code (php):


function createBWrgb(){
 for($s=0;$s<256;$s++)
 $bw['c'.$s]="rgb($s,$s,$s)";
 unset($s); return $bw;
}

# nakon toga ide ovo

foreach(createBWrgb() as $b=>$w){
 $$b=$w; unset($b,$w);
}

 


(unset ne mora da se piše.)

Kada smo ovo učinili, dobili smo 256 promenjivih ($c1, $c2, $c3... $c45, .. $c189 ) koje su ustvari css rgb boje.
Doduše, nisu ni boje, već samo od najtamnije do najsvetlije u rgb fazonu. Od nulta crne pa do bele.

echo "color: $c255;"

... mu ustvari dođe "color: rgb(255, 255, 255);"

ps> još nisam uspeo da na veoma prost način, sa 2 proste petlje napravim da se sve boje ovako pozivaju.. .. ne samo pure b/w.