[ zokyy @ 02.06.2013. 20:37 ] @
Interesuje me koji je sistem razvođenja struje u kući bolji,onaj klasični gdje iz razvodni kutija sve polazi.Vidjeo sam na primjer gdje je od utičnice do utičnice napajanje i spajanje u kutijama utičnica .Stim se uštedi dosta kabla,jer se ne vraćaju kablovi u razvodnu kutiju.Pogonski sam električar radio sam instalacije po kućama ne mnogo.Intersuje me savjet maistora instalatera.
[ Trick Fix @ 02.06.2013. 22:36 ] @
Dok se ne javi neki majstor za kućne instalacije da kažem da sam uvek za rešenje

-kada kablovi do utičnica idu iz samih razvodnih kutija.

Plastična kutija u koju ulazi utičnica (šteker) nije predvidjena za 6 provodnika (3 dolazna i 3 odlazna )
gužva je velika,nema mesta.

Onaj ko povadi tako nabijenu utičnicu posle psuje sve živo kad treba da je vrati
i žice lepo složi iza tela utičnice.

To jednostavno nije normalno da se tako radi.

[ Lavlja_Jazbina @ 02.06.2013. 22:40 ] @
Citat:
Vidjeo sam na primjer gdje je od utičnice do utičnice napajanje

Ko to radi,taj slabo i ostalo zna po pitanju el.instalacija.Nemoj to raditi.
[ vucko47 @ 03.06.2013. 10:31 ] @
Dobar je i jedan i drugi ako se uradi po propisima.
Zadnjih desetak godina radim instalacije bez razvodnih kutija (osim instalacija slabe struje) i taj sistem mi vise odgovara.
Brze se radi, manje se utrosi materijala i nema vidnih poklopaca od razvodnih kutija a funkcionalnost ostaje ista.
Sto se tice kutija (dozni) za prekidace i uticnice stane tu sve lepo jer se koriste duboke dozne.
A sada se i kod nas koristi modularna galanterija pa su i te dozne vece( mislim na 3,4,7m...)
Moja preporuka ti je da radis bez kutija i da ti to uradi majstor koji radi taj posao

Citat:
Lavlja_Jazbina: Ko to radi,taj slabo i ostalo zna po pitanju el.instalacija.Nemoj to raditi.


Mislim da velika vecina ljudi koja radi taj sistem instalacija zna dobro sta radi i kako
[ Predrag Supurovic @ 03.06.2013. 10:54 ] @
Ako pod razvodom bez razvodnih kutija smatras razvlačenje vodova od razvodnog ormamra do svakog prekidača ili utičnice, kako onda imaš manje utroška materijala? Tako se štedi na plastici ali se zato značajno više troši bakar.
[ Java Beograd @ 03.06.2013. 10:55 ] @
Citat:
vucko47: Zadnjih desetak godina radim instalacije bez razvodnih kutija (osim instalacija slabe struje) i taj sistem mi vise odgovara.
Koliko ja kapiram stvari, onda se realno javlja
problem da stanar više ne zna gde su sve kablovi po zidu ?!
Tradicionalni sistem sam po sebi daje odgovor: kablovi su visoko pored plafona horizontalno ugrađeni, i vertikalno od razvodne kutije do utikača/prekidača.


[ vucko47 @ 03.06.2013. 11:13 ] @
Kablovi od razvodnog ormara ili table se vuku do prve uticnice ili prekidaca pa onda iz njih dalje.
Naravno da ne mozemo staviti deset uticnisa na jedan dovod.
A i kod ovakve instalacije se zna kuda prolaze kablovi. Naravno da se ne polazu dijagonalno
[ bojanst @ 03.06.2013. 11:50 ] @
Ne znam zasto se usteda kabla dovodi u pitanje uopste, ako se radi kucna instalacija to je onda za vijek vijekova.
Ja obicno idem od razvodne table (tj osiguraca) direktno do uticnice. Negdje koristim primjer 4x2,5 pa povezem 2 uticnice na 1 kabal.
To uglavnom radim ako imam priliku da mirno postavljam kablove u plocu kroz rebrasto crijevo.
Vjerovatno nije po propisu ali negdje se moze povezati 2-3 uticnice na dovodni 3x2,5 npr. dnevni boravak gdje se uglavnom prikljucuje tv i sl.

Rasvjeta i ona se moze dovuci direktno u salter pa iz saltera na plafon ili gdje vec ide rasvjetno tijelo, ali moze se isto iskoristiti po neka razvodna kutija za rasvjetu.
Ako mi neko pocne pricati u ustedi kabla ili materijala ja kazem, nadji nekog ko ce ti stediti, sva prica tu se zavrsava.
[ Sijedi @ 03.06.2013. 12:43 ] @
Mislim da u novije vrijeme niko i ne radi instalacije s razvodnim kutijama, osim vjerovatno starih majstora koji ne prate savremene trendove u tehnici.
Činjenica je da razvodne kutije nagrđuju izgled sobe.
Sasvim je normalno da se na jedan kabal 3x2,5 vežu 2-3 utičnice (ako ne vjerujete pogledajte projekte), naravno da se gleda i namjena tih utičnica, pa će se za veće potrošače postaviti jedna utičnica po kablu koje ima svoj osigurač na ploči.
Nekada se radilo (barem u mom kraju) na način da se u svak prostoriju dovede po 5x2,5 pa se onda dalje grana, danas se 5x2,5 vodi samo direktno do trofaznih utičnica (ako ih ima, pošto su uglavnom opet u "modi" monofazni priključci)
[ vucko47 @ 03.06.2013. 13:50 ] @
Da, u potpunosti se slazem sa tim
[ lord_celtic @ 03.06.2013. 16:30 ] @
moje iskustvo je da bilo gde da se "racva" kabel stavi se kutija..
trofazni se direktno vodi do uticnice.
osvetlljenje posebno.
monofazni posebno.. (podelis proracunato opterecenje po fazama pa tako pravis projekat).
bar sam ja tako radio.
[ Lavlja_Jazbina @ 03.06.2013. 21:26 ] @
Citat:
Kablovi od razvodnog ormara ili table se vuku do prve uticnice ili prekidaca pa onda iz njih dalje.

Ja to ni na selu nisam video.Gde to ima,ajde mi kazi.Imam svoje poprilicno a i mnogo druga mesta,ali u zivotu nisam video taj sistem.
Znaci poslovnio prostor,kao i stambeni,pa cak i u kucu na Dedinju koja je starijeg izdanja.
[ vucko47 @ 03.06.2013. 22:43 ] @
Citat:
Lavlja_Jazbina: Ja to ni na selu nisam video.Gde to ima,ajde mi kazi.Imam svoje poprilicno a i mnogo druga mesta,ali u zivotu nisam video taj sistem.
Znaci poslovnio prostor,kao i stambeni,pa cak i u kucu na Dedinju koja je starijeg izdanja.


Izvini ali nisam bas razumeo sta hoces da kazes.
Danas se radi na nacin koji sam grubo opisao u jednoj ili dve recenice.
Razvodne kutije se koriste kod og instalacije. isto tako kod razvoda slabe struje
kao prolazne ( telefoni, racunari, interfoni, tv..)
Tako je u bankama, hotelima, stanovima... pa bilo to u selu ili negde drugo.
I meni je bilo pomalo cudno kada sam se prvi put susreo sa tim,ali hajde da se vratimo malo unazad i zapitamo zasto se vise ne koriste berman cevi, pgp kablovi, topljivi osiguraci i dosta toga sto smo nekad ucili u skolama
Kod vecine novih objekata se koriste halogen free kablovi zbog pp propisa a o ostaloj opremi da ne pricam
Isto tako je i nacin izvodjenja el instalacije pretrpeo promene.
I galanterija(prekidaci, uticnice i drugo) koja se danas ugradjuje je prilagodjena tom sistemu (gewiss,legrand,vimar,aling...)
Cak u kucnoj instalaciji se dosta retko stavlja trofazna uticnica jer su svi prikljucci
monofazni.
Instalaciju sa razvodnim kutijama rade samo stari majstori i oni koji nece da prihvate nesto novo.
A koliko vidim ima jos kolega koji su vec pisali o ovome
[ Predrag Supurovic @ 04.06.2013. 10:12 ] @
Ako sam dobro razumeo, ti kabal vodis horizontalno ispod plafona pa onda spustis vertikalno do uticnice, zatim od uticnice A podignes verikalno kabal do ispod plafona pa nastavis horizontalno i opet spustis vertikalno do uticnice B, i isto ponovis i ako vezujes uticnicu C?
[ Java Beograd @ 04.06.2013. 10:27 ] @
Ja sam ga razumeo da od utičnice A fdo utičnice B ide horiontalno, nisko, na nivou utičnica.
[ vucko47 @ 04.06.2013. 10:35 ] @
Kabal se postavlja horizontalno ispod plafona a zatim spusta vertikalno do prve uticnice.
Odnda od te uticnice nastavlja horizontalno do druge pa isto do sledece (broj utisnica zavisi od ukupne potrosnje uredjaja prikljucenih na iste)
Ako je visina uticnica 40 od poda kabal se provlaci odmah iznad te visine i ide do sledece. Sto znaci da je na nekih 50 od poda.
[ vucko47 @ 04.06.2013. 10:52 ] @
Kod rasvete kabal ide horizontalno ispod plafona pa vertikalno do prekidaca (prekidaci se postavljaju na h120 od poda osim ako nije drugacije dato projektom)
Onda se vraca istom putanjom do plafona i nastavlja horizontalno do sledeceg.
Broj prekidaca na jednom dovodu zavisi od broja svetiljki i njihove potrosnje.
Svaki taj dovodni kabal ima svoj osigurac u ormaru ili tabli.
U nekim situacijama gde imamo modul 12m (tipa gewiss gde staje 12 prekidaca 1m ili 6 komada 2m) potrebno je dovesti vise od jednog dovodnog kabla sa osiguraca
ili jedan 5x1,5mm. Takve module u kucnim instalacijama je retkost videti, obicno se koriste 6 i 7m
[ lord_celtic @ 04.06.2013. 15:55 ] @
Citat:
vucko47:
Kabal se postavlja horizontalno ispod plafona a zatim spusta vertikalno do prve uticnice.
Odnda od te uticnice nastavlja horizontalno do druge pa isto do sledece (broj utisnica zavisi od ukupne potrosnje uredjaja prikljucenih na iste)
Ako je visina uticnica 40 od poda kabal se provlaci odmah iznad te visine i ide do sledece. Sto znaci da je na nekih 50 od poda.

Ako se ovako modernizuju el. instalacije mislim da cu do kraja zivota biti jako zastareo.
Kad kupis stan i pocnes busiti nesto po zidu obavezno i ikonu nekog sveca treba staviti pored da ti cuva zivot....
[ Lavlja_Jazbina @ 04.06.2013. 17:56 ] @
vucko47...Mozda se ne razumemo,ali da uprostimo.
Kakav je po tebi spoj,ako ti iz steker uticnice treba da stavis 2 zice po kontaktu kada je tu jedva mesta za jednu.
Mesta sam naveo,a ima ih jos,gde se sam se susretao kao na ovoj slici,dozna,pa iz nje dalje,nigde kako ti navodis!

[ vucko47 @ 04.06.2013. 18:13 ] @
Nije mi bila namera da bilo koga omalozavam i vredjam kada sam rekao da instalacije sa razvodnim kutijama rade samo stari majstori
i oni koji nece da prihvate nesto novo.
Ako je neko tako razumeo onda se izvinjavam.
Sto se tice busenja po stanu uvek postoji rizik da se zakaci kabal pa imale razvodne kutije ili ne.

Citat:
vucko47: Kabal se postavlja horizontalno ispod plafona a zatim spusta vertikalno do prve uticnice.
Odnda od te uticnice nastavlja horizontalno do druge pa isto do sledece (broj utisnica zavisi od ukupne potrosnje uredjaja prikljucenih na iste)
Ako je visina uticnica 40 od poda kabal se provlaci odmah iznad te visine i ide do sledece. Sto znaci da je na nekih 50 od poda.


Da se dopunim
Kabal se postavlja horizontalno ispod plafona na 20cm. Kada se spusta vertikalno polaze se na 20cm od vrata ili pocetka zida (nikako sredinom zida ili slicno).
Ako pored vrata ima prekidac prolazi pored njega i spusta se do visine uticnice a zatim horizontalno na toj visini (50cm od poda) do sledece uticnice
Tako da ceo zid ostaje slobodan za busenje. a ako nesto busimo na ponenutim visinama nece nam ni ikona pomoci.
Ako je uticnica na sredini zida izbegli smo vertikalni spust do nje( u situaciji sa kutijom i bez) i ostavili zid cistim od uticnice pa do 20cm ispod plafona.
Ista situacija je i sa rasvetom.
Vertikalno do visine prekidaca zatim istom putanjon na 20cm ispod plafona pa dalje horizontalno sa ostalim kablovima na toj visini. i naravno plafonom do svetiljke.
Znaci da je vrlo lako razumeti kuda su provuceni kablovi ako hocemo da zabusimo rupu za sliku u novom stanu..
Kao sto sam vec rekao tako radim vec desetak godina. Prvo u firmi sa jos dosta kolega (tu sam se prvi put sreo sa tim) a od skoro i samostalno
Uradili smo dosta objekata raznih namena po celoj srbiji i cg i nigde nije bilo nikakvih problema.
Ovo je samo opis u kratkim crtama.

[ vucko47 @ 04.06.2013. 18:30 ] @
Lavlja_Jazbina postavicu malo kasnije sliku ili skicu ovoga sto sam malopre napisao.
Naravno da je malo teze montirati uticnicu sa dva kabla a sto se tice spoja na
uticnici je ostavljeno po dve rupe za svaki kontakt. tako da ne ide zica preko zice.
Pogledaj na sajtu alinga;legranda,gewissa... ili ako imas neki od njihovih kataloga. Mislim da ima neka slika na kojoj se vidi
I ja sam nekad radio instalaciju sa kutijama a sa promenom firme poceo sam da radim bez njih.
Jer se tako trazilo
[ Trick Fix @ 05.06.2013. 06:23 ] @
Citat:
Ako je visina uticnica 40 od poda kabal se provlaci odmah iznad te visine i ide do sledece. Sto znaci da je na nekih 50 od poda.


Ee,eh*bhem ja takvu instalaciju i uštedu kabla !

Svarno kao što lord_celtic kaže treba ti ikona i to od metar x metar,
a kabl prolazi taman pored glave kad legneš u krevet.

[ Lavlja_Jazbina @ 05.06.2013. 06:45 ] @
^^Samo sam rekao da to nisam,ama bas nigde video.Ja nisam elektricar po profesiji,trudim se da pratim i naucim.
Nisam rekao da to nije mozda novi standard.Ja kao amater,svaki stemovan deo slikam,postavim metar radi tacne lokacije,kanala-dozni-prekidaca
i to stavim kao arhivu te instalacije.Ko god da bude imace neku predstavu gde se sta nalazi,pa i moj rad a nisam elektricar.
Vidjao sam ja kada ljudi traze i po dijagonali precice..
[ lord_celtic @ 05.06.2013. 07:40 ] @
Citat:
vucko47:
Lavlja_Jazbina postavicu malo kasnije sliku ili skicu ovoga sto sam malopre napisao.
Naravno da je malo teze montirati uticnicu sa dva kabla a sto se tice spoja na
uticnici je ostavljeno po dve rupe za svaki kontakt. tako da ne ide zica preko zice.
Pogledaj na sajtu alinga;legranda,gewissa... ili ako imas neki od njihovih kataloga. Mislim da ima neka slika na kojoj se vidi
I ja sam nekad radio instalaciju sa kutijama a sa promenom firme poceo sam da radim bez njih.
Jer se tako trazilo

Kad si radio instalaciju i u projektu je tako stajalo??
[ magnat @ 05.06.2013. 07:54 ] @
Ovakav način izvodjenja instalacija je posledica što više nema odgovornih nadzornih organa i svako radi šta hoće i van standarda. Instalacija se izvodi prema projektu i raznim standardima a ne idejama nekih kolega. Nekada se polagao i državni ispit za utvrđivanje osposobljenosti lica koje obavlja neku delatnost, sad ih jedva nateraju da završe i osnovnu školu. Tragedija.
[ Predrag Supurovic @ 05.06.2013. 08:40 ] @
Citat:
vucko47:
Kabal se postavlja horizontalno ispod plafona a zatim spusta vertikalno do prve uticnice.
Odnda od te uticnice nastavlja horizontalno do druge pa isto do sledece (broj utisnica zavisi od ukupne potrosnje uredjaja prikljucenih na iste)
Ako je visina uticnica 40 od poda kabal se provlaci odmah iznad te visine i ide do sledece. Sto znaci da je na nekih 50 od poda.


Zar je to tako dozvoljeno da se radi?
[ Java Beograd @ 05.06.2013. 09:10 ] @
Tražio sam malo po netu, i vidim da amerikanci uveliko razvode kablove nisko vodoravno, unutar onih njihovih zidova od kartona i gipsa. Kad se malo gugla na primer "Installing electrical wiring" vidi se da ima najrazličitijih sistema. Ipak ja mislim da kod nas to nije dozvoljeno.
[ lord_celtic @ 05.06.2013. 11:27 ] @
Ja sam bas namerno pitao kako mu stoji u projektu!
Ja sam misljenja...
Neko trazi da se napravi projekat
Neko pravi projekat
Neko odobrava taj projekat svojim potpisom
Neko ficicki odradjuje instalacije
I na kraju neko kontrolise.

Bilo sta da se pobrka sa redosledom je greska i krsenje propisa.(jedino podnosilac moze da utice na izradu projekta prema svojim potrebama)

Ako sam negde pogresio ispravite me.
[ Trick Fix @ 05.06.2013. 11:44 ] @
Voleo bih da mi neko od majstora koji propagiraju to vođenje instalacije
"u visini kolena"

-da mi pokaže ili objasni kako če da poveže ovu utičnicu :
[ vucko47 @ 05.06.2013. 13:27 ] @
Mislim da tu nije moguce stegnuti taj broj zica. Mozes li mi reci o kojoj galanteriji se radi?

Ali ovde vec moze:
[ veselinovic @ 05.06.2013. 14:45 ] @
Bila je vec slicna tema.
Da bi se otklonile nedoumice evo ga clan vazeceg
PRAVILNIKA O TEHNIČKIM NORMATIVIMA ZA ELEKTRIČNE INSTALACIJE NISKOG NAPONA
("Sl. list SFRJ", br. 53/88 i 54/88 - ispr. i "Sl. list SRJ", br. 28/95)

Član 39
Kablovi i instalacioni provodnici položeni u instalacione cevi u zidu ili kablovi položeni neposredno u malter i ispod maltera moraju se voditi vertikalno i/ili horizontalno tako da budu paralelni ivicama prostorije.
Pri horizontalnom polaganju kablovi i instalacioni provodnici (u instalacionim cevima) vode se na rastojanju od 30 cm do 110 cm od poda i 200 cm od poda do tavanice.
Pri vertikalnom polaganju kablova i instalacionih provodnika (u instalacionim cevima) rastojanje od ivica prozora i vrata mora biti najmanje 15 cm.
Trase kablova koji napajaju učvršćene zagrevače vode moraju se poklapati sa osom postavljanja zagrevača vode.
Koso polaganje kablova i instalacionih provodnika (u instalacionim cevima) dozvoljeno je u tavanicama, ali ne i u zidovima.

Ispada da je dozvoljeno voditi kablove horizontalno na visini vecoj od 30, a manjoj od 110 cm od poda.
Iako, strogo postujuci isti pravilnik, u zidovima od nebetona nije dozvoljeno spajanje provodnika ispod uticnice,

Član 22
Izolovani provodnici i kablovi ne smeju se nastavljati u instalacionim cevima i instalacionim kanalima.
Izolovani provodnici i kablovi mogu se spajati samo u instalacionim kutijama, kablovskim spojnicama ili rasklopnim blokovima, a mesta spajanja moraju se izolovati stepenom izolacije koji odgovara tipu električnog razvoda.
Izuzetno od odredbe stava 2 ovog člana, u zidovima koji se montiraju od elemenata izlivenih od betona spajanje se može vršiti i u kutijama zidnih priključnica, i to ispod priključnica, pod uslovom da dubina tih kutija dopušta smeštaj spojeva istog strujnog kola.

Mada ja ne vidim problem ni u zidu od cigle ili cega god.
Ako je uticnica takva da mogu dva kabla ( a rece neko da sve nove jesu) onda spoj na uticnici. Ako ne moze onda klasicni spoj bindovanjem iza uticnice.
Naravno dubina kutije mora biti adekvatna.
[ vucko47 @ 05.06.2013. 15:09 ] @
Ranije su imali prstenovi koji su se montirali na dozne i tako se dobijala potrebna dubina.
U zadnjih par godina ih nisam vidjao(mislim da se vise ne proizvode)
Pogledacu da li imam neki da slikam.
Sada su dozne sasvim dovoljno duboke za takvu montazu prikljucnica i prekidaca pa vise nema potrebe za njima.
[ pisac @ 06.06.2013. 01:25 ] @
Ja sam sve kablove (svi su trofazni) vodio uspravno do plafona pa kroz spušteni plafon direktno do "komadnog" centra . Svaka utičnica i svaki prekidač ima sopstveni (halogen-free) kabl koji ide do osiguračke kutije. Što znači da prekidače i svetla iz svih soba međusobno spajam baš u osiguračkoj kutiji (kutijetini, ormanu).

Ujedno svaka utičnica i prekidač ima i poseban bužir odmaknut 10 cm od postojećeg strujnog kalba, za buduće provlačenje drugih niskostrujnih kablova (eternet, catv, 12v, optika, itd...), koji takođe vodi direktno do centra.

Za potrošnju materijala me, iskreno, baš briga, jer je ovo bogovsko rešenje koje omogućava svakakve akrobacije u budućnosti (automatizacija cele kuće: releji za automatsko paljenje svetala, automatsko podizanje roletni; dodavanje novih uređaja: termometra, senzora svetlosti, povezivanje određenih utičnica na centralni UPS, agregat, itd...)


P.S. Halogen-free kablovi su halogen free kao što sam tražio, ali nezapaljivi bužiri koje sam takođe tražio ne postoje u Beogradu (bar nisu postojali tada). Samo se zovu "nezapaljivi", ali kad prinesete upaljač videćete da je to laž.
[ Java Beograd @ 06.06.2013. 07:15 ] @
Citat:
pisac:Za potrošnju materijala me, iskreno, baš briga...

Ovo je sasvim opravdano razmišljanje kad se radi u varijanti "ja - sam sebi - za sebe". Ipak, iako ne treba naravno preterivati i škrtariti, o ekonomičnosti u potrošnji materijala se mora razmišljati.
[ whitie2004 @ 06.06.2013. 08:20 ] @
Citat:
P.S. Halogen-free kablovi su halogen free kao što sam tražio, ali nezapaljivi bužiri koje sam takođe tražio ne postoje u Beogradu (bar nisu postojali tada). Samo se zovu "nezapaljivi", ali kad prinesete upaljač videćete da je to laž.

Neznam kako si proverio ovo za halogen-fri, ali u vezi zapaljivosti ...

Nezapaljivi su samo keramika ( bili ranije provodnici sa keramickim perlicama u sporetima, ta pecima ) i azbest ( takodje preko 1100 stepeni ). Od normalnih materijala najbolji su tefloni sa radnom temperaturom do 250 stepeni. Sva ostala boranija je mnogo ispod toga ... A prosecan pozar ti pocinje sa 600 stepeni, tu ni beton nije vise konstrukcioni materijal ... Zato to navlacenje kupaca na termine: nezapaljiv, negoriv, samogasiv, ne truje kad gori ...

Kad iduci put budes kupovao pitaj za klasu zapaljivosti. Kad kupujes materijal za mikroprekidace i senzore pitaj za klasu sigurnosti. Tu je standardom odredjeno sta se podrazumeva pod koji termin i za to postoje instituti koji egzaktno proveravaju stvarno stanje.
[ vucko47 @ 06.06.2013. 09:21 ] @
Kabal N2XH
Standard: JUS N.C5.230 Nazivni napon: 6/10 kV Opseg temperature: od +50°C do +500°C
Ima da gori bas lepo u slucaju pozara :)
Ti halogen fri kablovi umeju da budu veoma iritantni kod uvodjenja u razvodne ormare
i samog vezivanja. Nekada je stvarno tesko skinuti ispunu sa zica (gotovo i nemoguce)
sto kosta dosta zivaca i koze na rukama :)
A i izgleda dosta ruzno kada ta ispuna ostane na zicama.
Sad ne znam zasto je to tako. Nekada se skida a nekad ne iako je kabal istog proizvodjaca
Kod PPY tih problema nema i nisu kruti kao halogen free
[ Sijedi @ 06.06.2013. 09:46 ] @
Da malo dopunim bez namjere da ulazim u dublju rapravu, neka svako radi kako hoće ili misli da treba...
U mom kraju se uglavnom radi ovako kako opisuje kolega @vucko47, s tim da se kablovi, kada god ima mogućnosti, polažu u betonsku ploču (u bužiru) iznad ili na patos prije fine ploče.
Sad da li je to rezultat pronalaženja uštede u radnoj snazi (i materijalu) od strane vlasnika elektroinstalacionih firmi ili.....
Uglavnom ima logike. U patos se polaže i vodovodna instalacija i instalacija grijanja, a za kasnijim bušenjem patosa ili plafona radi postavljanja slika i sl. nema potrebe....
A što se tiče priključivanja dva kabla na utičnici ili prekidaču, sve novije serije imaju tu mogućnost, a i kutije su dovoljno duboke da se ispod utičnice može fino formirati klasična razvodna kutija.
[ lord_celtic @ 06.06.2013. 11:59 ] @
Citat:
Da malo dopunim bez namjere da ulazim u dublju rapravu, neka svako radi kako hoće ili misli da treba...

U tome je i problem.
Mora se raditi prema projektu a ne proizvoljno.
[ Sadun @ 24.02.2016. 08:31 ] @
Izvinjavam se sto dizem temu, ali cini mi se da je ovo pravo mesto....

Moj problem, usao sam u novi stan trebalo je malo menjati mesto za neke plafonjere i sl, tj. produziti kabl za rasvetu sa jednog na drugo mesto izmedju kuhinje i dnevne sobe.
Prilikom tog busenja uspeo sam da "zveknem" trofazni kabl koji ide kroz plafon, i koji nije u liniji sa trofaznom uticnicom u kuhinji.

Da li je uopste dozvoljeno provlacenje trofaznog kabla kroz plafon stana?
Ako jeste, da li dozvoljeno da linija tog "provlacenja" bude 20-30 cm van postavljene trofazne uticnice, da ne pricam o razvodnim kutijama u zidu?

Majstoiri kazu nije to strasno, malo si zakacio kabl, skinuo izolaciju ne mora nista da se radi, stavili neku izolaciju, bacili silikon preko i to je to, nemas kratkog spoja sve radi.
Mene interesuje da li je ovaj nacin razvoda uopste dozvoljen za 5zilni kabl?

Hvala
[ djordjemalisic @ 26.03.2016. 20:08 ] @
Ako nije problem i ja bih se malo upustio u ovu diskusiju, jer se bavim izvođenjem elektro radova.

Što se tiče elektroinstalacije u stambeno/poslovnim objektima mi ih (grubo rečeno) vršimo na sledeći način:

1) Koristimo razvodne kutije koje su postavljene na 30-35cm od plafona (ukoliko to teren dozvoljava)
2) Horizontalni vodovi idu na oko 25-30cm od plafona (ukoliko to teren dozvoljava)
3) Vodove po podu ne radimo
4) Dijagonalne vodove ne radimo
5) Nastavak kabla u dozni od prekidača/šuko priključnice ne radimo
6) Koristimo kablove proverenih proizvođača
7) Ne štedimo na dovodima
8) Ukoliko kabl prolazi kroz drvo/metal/rigips mora biti u "grkljan" crevu itd...

Realno, nema neke nauke oko izrade elektroinstalacije u kući/stanu/lokalu, što manje improvizacija to bolje.

PS: @Sadun, samo par postova pre ovog imaš citiran deo standarda o izvođenju elektroinstalacija pa pročitaj šta piše o vođenju kablova po plafonu.
[ veselinovic @ 27.03.2016. 08:05 ] @
Citat:
Sadun
Da li je uopste dozvoljeno provlacenje trofaznog kabla kroz plafon stana?
Ako jeste, da li dozvoljeno da linija tog "provlacenja" bude 20-30 cm van postavljene trofazne uticnice, da ne pricam o razvodnim kutijama u zidu?

Mene interesuje da li je ovaj nacin razvoda uopste dozvoljen za 5zilni kabl?



Odgovor na sva tri pitanje je isti : dozvoljeno je.

U modernim zgradama zaista ima problema pri polaganju kablova. Broj kablova se upetostrucio u odnosu na stanje prije 20-tak godina.
Sve vise je objekata ima ili zidove od livenog betona ili masivne i ceste betonske grede i stubove izmedju kojih je ispuna.
Nije dozvoljeno ( a ni normalno ) stemati nosive konstrukcije a kablovi moraju proci, i to mnogo kablova.
Logicno rjesenje je plafon i pod, i to buziri ili okiten cijevi postavljene priije livenja betona u plafonu i postavljene naknadno po ploci a prije ( ispod) estriha.
Cesto ni staticar ne dzvoljava gripisaje buzira ( okitena ) u nosivim konstrukcijama, pa se mora voditi koso po plafonu.
To je legitimno i dobro rjesenje, e sad stemati i busiti po plafonu i podu nije bas uobicajeno.
[ Sadun @ 28.03.2016. 07:32 ] @
Hvala ljudi...

Iskreno ja ovo nisam znao, nekada davno sam radio u elektricarskoj firmi, doduse kao spoljni momak ne kao elektricar, i koliko se ja secam na svim zgradama koje smo radili sve je bilo po PS-u. Pod 90 stepeni, u pravcu sa razvodnim kutijama i na tih 30ak cm od plafona, sve je bilo u rebrastom crevu...

Zato mi je ogromno neprijatno iznenandjenje bilo kada sam naleteo na ovaj kabl, ne samo kad je sevnulo nego i kasnije kada sam stao i pogledao...
Trofazni kabl kroz ceo plafon, samo provucen kroz montu, nigde rebrastog creva, nista. na 1,5 do 2 cm maltera i to je to.

Onda sam krenuo malo da gledam instalacije, koliko sam mogao bez obijanja, na jednom mestu sam malo i obijao da bih pomerio kabl...
Nigde ne postoji rebrasto creveo u celom stanu, ulaz u razvodne kutije, kako je majstoru bilo najlakse, 2 prekidaca za 2 razlicita sijalicna mesta se napajaju sa 1 kabla, koji se negde da li u razvodnoj ili u plafonu deli na 2...
Sve kutije su spakovane ko svercerska torba, i lepljene super lepkom, nije cak ni silikon... To ako se otvori mora dobro da se nalegne da bi se zatvorilo...

Secajuci se kako su radili u toj "mojoj" firmi pre 10 i vise godina, i gledajuci ovo sto su sada uradili "majstori", ja bih pre rekao da su radila deca na praksi a da profesor nije bio tu. Mada je tuzna istina da se stedi gde god mogu.

Nakon toga sam resio da ekser u ovom stanu ne ukucavam, za sve sto treba busilica u ruke i vrti. Sto je sigurno sigurno je, za svaki slucaj, odakle znam da "majstoru" nije bilo lakse da gurne ukoso kabl.
[ branimirs @ 24.11.2017. 22:32 ] @
Citat:
Lavlja_Jazbina:
^^Samo sam rekao da to nisam,ama bas nigde video.Ja nisam elektricar po profesiji,trudim se da pratim i naucim.
Nisam rekao da to nije mozda novi standard.Ja kao amater,svaki stemovan deo slikam,postavim metar radi tacne lokacije,kanala-dozni-prekidaca
i to stavim kao arhivu te instalacije.Ko god da bude imace neku predstavu gde se sta nalazi,pa i moj rad a nisam elektricar.
Vidjao sam ja kada ljudi traze i po dijagonali precice..

Vidim da je stari post ali radi svih budućih čitalaca želim ovde da napišem nešto. Ova 2017.godina je četrdeseta godina mog profesionalnog bavljenja elektrikom. U međuvremenu
učeći i napredujući u samoj elektrici učio sam ruski i engleski do nivoa da mogu da pročitam i bez problema razumem svako uputstvo i šemu i naravno poslodavca i kolegu. Učio sam
o računarima i računarstvu da bih mogao da koristim Internet jer sam shvatio da je to velika besplatna škola. Došao sam i tu do nivoa da samostalno popravljam računare i da mi to
bude rezervni zanat. Ali, išao sam u škole i na kurseve priznate u celom svetu gde vas i uče i ispituju pravi ljudi. Tako da i taj sertifikat koji imam ima dobru zaleđinu. Delimično mi je
to znanje trebalo da se lakše prilagodim PLC tehnici jer je ona zamenila celu onu glomaznu relejnu automatiku koju sam učio. Ali, kada gledam ljude kako vire električaru preko ramena
i nadaju se da će sve lako shvatiti ( ma brate crna na crnu, plava na plavu, žutu ko ..be bez nje ionako sve radi) i ajmo kume da zaradimo.Malo skinemo cenu radi popularnosti u susedstvu
i gde nam je kraj. Još, kada se doda prizemni kriterijum našeg naroda: prvo jeftino a ostalo kako bude onda je jasno da u Srbiji sa prirodnom inteligencijom našeg naroda svako može da
bude električar (i da, naravno, i vodoinstalater, fudbalski selektor, premijer i t.d.) bez pet minuta škole. Škola? Ma, ajde od toga moš se poludi. Lepo je što se u praksi radi na pojednostavljenju
instalacija i uprošćavanju povezivanja, ali majstori, naše potrebe država uopšte ne prati inovacijama u Propisima. Poslednji put promena je bilo 88. i 95. godine a sa ovakvom Skupštinom
ne vidi se budućnost u energetici. Tako da što se mene tiče stvarii stoje ovako: samo je pitanje vremena kada će pravosuđe početi da radi i da za požare, strujne udare i slično sudi onima
koji su te instalacije radili na nakaradan način. Produžavanje iz šukoa u šuko mogu da rade Amerikanci u onim njihovim drvenim kućicama, toga na Youtube imate da se nagledate. Oni
jednostavno ne koriste termoakumulacione peći. Kod nas imate strašno veliki procenat domaćinstava koje se isključivo greju na struju i ne plaćaju je mnogo (jer znaju fore oko brojila).
Na tako rađene instalacije te peći će praviti probleme. Neću ni počinjati temu o neispravnim uzemljenjima, o tome kako nisam godinama video u kupatilima kutije za izjednačavanje
potencijala, o direktnom spajanju bakra i aluminijuma itd, itd. Ljudi, pustite da rade oni što znaju, a vi uzmite svaki svoj posao i naučite kako treba pa ćete moći da zaradite i platite
dobre majstore. Nisam alergičan na novine i sam jedva čekam da ih primenim, ali ne tako uprošćene i pod pritiskom. Jedan kolega ovde reče da je promenio način rada kada je promenio
firmu pa su ga u toj novoj terali da radi kako poslodavac zahteva.Izvini, ali to nije argument, kao što mi je slab argument estetika. Kao razvodne kutije su ružne pa ne treba da postoje. Ne, one
ne treba da postoje jer treba da se primenjuje sistem sa boljim i bezbednijim kontaktima između provodnika. I da, treba da se pređe na sistm jedan priključak - jedan osigurač jer su to skoro
pa večne instalacije. Eto, tako.
[ radicmx @ 25.11.2017. 13:34 ] @
Kao prvo to se ne desava samo u Srbiji, to rade i u Americi (posto gledas youtube imas i toga tamo), tako da ne znam po kom kriterijumu meris inteligenciju nekog naroda.
Umesto ruskog bolje da si ucio nemacki imaju sigurno bolje informacije iz elektrotehnike.
A dosta losih instalacija rade upravo elektricari.

[ scoolptor @ 26.11.2017. 05:24 ] @
Meni su najjaci upravo ovi sto zavrse neki dvonedeljni kurs, a potom misle da su strucnjaci za tu oblast.
[ Lavlja_Jazbina @ 26.11.2017. 19:40 ] @
Jbg druze,da si doktor pa da ti stoji prica,ali nisi pa se lako savlada.Glupo ovo dvoje posta odvajat.Stalno vrtis istu pricu.

I slazem se sa tobom,samo ubaci u ES kasicu za reklamu i slobodno ostavi telefon.


Citat:
branimirs...Kad čoveku padne napamet da se malo igra kuvara može da napravi štetu od par hiljada dinara, napravi neku splačinu, lepo se malo nasmejemo, bacimo to u kantu
i odemo do restorana da probamo hranu pravog kuvara. Sa elektrikom je mnogo drugačije. Ljudi, zašto smo tako "slobodouman" narod pa nam pada napamet da se
baš u sve zanate pačamo i samodokazujemo svojim ručnim radovima. U električarskoj karijeri od ravno četrdeset godina video sam u ovoj našoj zemlji više gluposti
nego pravih lepo urađenih elektro instalacija.Prvo, postoje propisi o izvođenju elektro instalacija i nisu ni malo glupi a još manje nepotrebni. Oni služe da bismo svi
pravili iste instalacije i da bi bilo predvidljivo gde su kablovi u zidu. Tamo je takođe sve napisano i objašnjeno kako se slažu jedni pored drugih energetski i komunikacioni
kablovi a u nekim drugim knjigama piše zašto to tako treba da bude. Ali kad Srbinu pomeneš pravila,zakone i norme to je kao da si mu prst u oko gurno. Pa kod nas
već tridesetak godina na svim televizijama i novinama glavnu reč vode oskudno obučene privatnice koje jedna drugu citiraju sa onom čuvenom i samo u Srbiji često
korišćenom rečenicom: "Pa pravila su tu da se ruše". Pa ne nisu. Pravila su tu da se poštuju.Dok to ne naučimo nema nam napred. I još jedno: u civilizovanim narodima
se zna: ko ne poštuje pravila dobije po njušci ili novčaniku. Moja preporuka: prijatelju, radi dobro svoj posao da te ljudi cene, poštuju i dobro plate, pa kada zaradiš
plati dobrog majstora da ti uradi dobar posao. Ali ne onog tri puta jeftinijeg što se kune da zna pa posle tri meseca ti sve nešto smrducka po razvodnim kutijama :)
Verujte, a ako ne verujete proverite, koliko god vam se učini skup električarski rad na kraju ispadne skuplje igranje strujom.
[ AwesomeP @ 19.12.2017. 15:19 ] @
Rekoh i ja da se ubacim malo, da tema "ispliva" na vrh. Možda nisam dobro razumeo jedan deo diskusije, ali mi se čini da se meša "halogen free", "flame retardant" i "fire resistant". Ako se ne meša, izvinjavam se, onda je ovo dobro da se pročita zbog fino izloženih činjenica (kako sam samo skroman...)

- HF (ili LSHF ili LS0H ili...) po definiciji nije ni "flame retardant" ni "fire resistant", osim ako se drugačije ne traži, mada u poredjenju sa PVC ima bolje "flame retardant" osobine, a ne oslobadja ni halogene.
- Savitljivo crevo za HF kabl ne treba da bude ni "flame retardant" ni "fire resistant", već samo HF.
- Za kuću HF kablovi nisu zahtev, jer su PP kablovi pod malterom dozvoljeni u stambenim i poslovnim prostorima, a u kućama i stanovima je obično sve pod malterom. Ako je drugačije, onda su HF kablovi zahtev.
- IEC 60331 je relevantan standard za "fire resistant". IEC 60332 je relevantan standard za "flame retardant".

Kabl koji je "flame retardant" ima osobinu da ne pospešuje širenje požara.
Kabl koji je "fire resistant" ima osobinu da zadrži funkcionialnost (circuit integrity) čak i u uslovima požara (odredjeno vreme na odredjenoj temperaturi, pa se tu definiše i neka mehanička izdržljivost itd...).

Često se brkaju LSF (Low Smoke and Fume) and LSHF (Low Smoke Halogen Free) kablovi.

Zbog mnogih nepovoljnih osobina LSHF kablova javljaju se inicijative da se zaista proveri kolika količina PP kablova zaista može da proizvede otrovne količine halogena i pri kojim uslovima i da njihova upotreba bude malo fleksibilnija.

Nadam se da je ovo dovoljan pelcer za guglanje :-)
[ scoolptor @ 19.12.2017. 16:41 ] @
Kod nas u prodavnici PP/Y. Mala privreda. Pa sad ti pogadjaj da li je retardant, resistant, ili none of the above.
Jos kad mere, obavezno ti zakinu jedan metar, iako su duzni metri odstampani na kablu.
Jedino se isplati da uzmes fabricku jedinicu pakovanja - 100m kotur.
Pre god. dana sam vadio iz zidova 50 god. stare kablove 3 x 2,5mm2. Zice su vidljivo deblje od ovih novih od 2,5mm2. Ne znam da li su pre bili velikodusni, ili sada zakidaju.
[ scoolptor @ 19.12.2017. 16:49 ] @
Svidjaju mi se ovi britanski instalacioni kablovi:

1. pljosnati su, pa se lakse polazu pod malter, mozda i bez stemovanja, kao nasi PP/R
2. centralni provodnik je Protective Earth, i nije izolovan. Ako probije izolacija na provodniku faze, prvo nalilazi na PE, i odmah odradjuje FID-ovka, odnosno sanse da se faza i nula prespoje, kada moze doci do razvijanja visoke temperature (u sistemima uzemljenja sa odvojenim PE i N), i kada se osigurac zalepi, su minimalne.



[ mb57 @ 19.12.2017. 16:58 ] @
Ja sam sličan kabal kupio od jednog našeg električara koji je radio u Rusiji.