[ bogdan.kecman @ 03.06.2013. 05:13 ] @
da li je neko probao da se vrati nazad na snow leopard? imam (negde ovde, znam da sam ga kupio) dvd od snow leoparda i sa njim je ovaj kmem radio mega, snow lion mi je potpuno neupotrebljiv (zabodem bilo sta usb u masinu njemu se ui frizne na 10-15 sec, isti problem kum ima na novom aeru, malo malo pa se frizne cela masina bez razloga na 10-15sec etc etc .. ugasim sve aplikacije i on je i dalje spor...)

dakle, ima li sanse da uradim downgrade sistema a da sacuvam
- mailove
- setovanja mailova
- bukmarke
- sacuvane passworde u browserima
- sacuvanu datu (logove, setovanja, sifre) za adium
...

ili jedino sto mogu je manualno da bekapujem sve na neki externi disk pa da reinstaliram snow leopard i onda vratim bekap? kapiram da mi je time machine disk ionako sada beskoristan tako da mogu njega da formatiram i iskoristim za bekap pa da radim sve rucno ...

dakle "rucno umem", ima li neki "automatski" nacin da odradim downgrade?

[ madamov @ 03.06.2013. 07:21 ] @
Nema.
[ bogdan.kecman @ 03.06.2013. 11:00 ] @
:(

danke
[ whitie2004 @ 03.06.2013. 11:20 ] @
Ostavis 12-ticu a 8-icu teras u paraleli na virtuali ... ?
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 03.06.2013. 12:28 ] @
whitie2004 ili si promašio forum ili ja zaista ne kapiram šta si hteo da kažeš.
[ bogdan.kecman @ 03.06.2013. 13:17 ] @
> Ostavis 12-ticu a 8-icu teras u paraleli na virtuali ... ?

kahm?! aj u malo vise reci :D sta dvanaest, sta osam ?
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 03.06.2013. 13:32 ] @
Mislim da ti je čovek upravo rekao da nosiš štikle :D
[ bogdan.kecman @ 03.06.2013. 13:39 ] @
:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

ovaj uzas od lapa mi je trenutno jedina ispravna masina tako da sam pogubljen skroz ... potpuno neupotrebljiv mora nadjem nacin da ga vratim u upotrebljiv mod .. ovakav sad ne odradjuje naj-osnovniji posao ssh+mail
[ zivanicd @ 03.06.2013. 20:22 ] @
Zar nece time machine da mu vrati sve na staro ?
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 03.06.2013. 21:15 ] @
Zavisi šta odredi da mu se bekapuje TM-om, ali u principu to nije najbolje rešenje kada se radi downgrade, jer dok bi napravio selekciju šta sme da bekapuje, a šta ne, za to vreme bi jednostavije iskopirao ono što mu treba i posle vratio ručno.
[ whitie2004 @ 04.06.2013. 08:17 ] @
Citat:
whitie2004 ili si promašio forum ili ...

A nema ili ... - prolupao čovek. Pomesao mekove i ubuntu zivotinje. Kako - pojma nemam.

Moje izvinjenje.
[ bogdan.kecman @ 04.06.2013. 21:44 ] @
Time Machine sam cuo da pravi jos vece probleme nego sto mozes i da zamislis kada je downgrade u pitanju (uzme i vrati ti nazad cudo delova starog "novijeg" sistema) tako da koliko sam skontao nista od njega (zato i rekoh da njegov disk mogu da pregazim) ...

elem, razmisljam kako najbezbolnije da odradim to manualno ali me ubija mail, ne znam kako mail da preselim a nemam drugu mek masinu da mogu prvo da probam :( .. ima li ko iskustva, par mail akaunta na mail.app su imap tako da tu nemam nikakav problem, ali imam desetak pop3 naloga tu i to bi nekako ako mogu da preselim, da ne spominjem da nemam pojma koji su passwordi za vecinu tih mail accounta tako da bi ako ikako moze to nekako da "celo preselim" :( .. par drugara su sada skoro isto vratili svoje nove mekove na snow leopard ali oni su samo satrali sve nisu nista prebacivali tamo vamo posto im je mail na imapu a data na network disku svejedno
[ madamov @ 05.06.2013. 07:14 ] @
Time machine neće moći, verujem da se "resetovao" kod promene sistema i pobrisao starije sistemske fajlove.
[ madamov @ 05.06.2013. 07:19 ] @
Imam pri ruci virtuelnu mašinu sa Snow Leopardom, pa ću da probam, ali ...

S obzirom da ionako moraš da radiš clean install, mašinu bi popravio i clean installom Liona pa Mountain Liona.
[ bogdan.kecman @ 05.06.2013. 12:21 ] @
clean install lion-a ne znam kako bih izveo posto nemam dvd (samo snow leopard) a ove iste probleme vidim da cudo ljudi ima (ne tako izrazeno) na super novim masinama koje jesu clean instalirane sa lion+snow lion .. isto im se zabada gui na par sekundi non stop, posebno ako nesto zabodu u usb obavezno se gui smrzne na 10tak sec .. ja sam izludeo skroz, snow leopard je radio kako treba, samo da nadjem nacin da se vratim na njega a da spasem sve mailove i necu vise nikad da upgradeujem ovu masinu :(
[ madamov @ 05.06.2013. 14:44 ] @
Ne znam o kakvom čudu ljudi govoriš, svakodnevno se susrećem sa raznim Macovima, ovo je prvi put da čujem da neko ima takav problem.

A butabilni Lion na USB-u možeš da napraviš za pola sata, sa sve downloadom iz App Storea.
[ bogdan.kecman @ 05.06.2013. 17:00 ] @
tebi se to ne desava i imas najnoviji 10.8? ssa svim upgradeovima? kod kuma ima ako se dobro secam 8 mekova u firmi (jedan on ugradjen u ekran i ostali su oni aeri) i jedan po jedan su posle nekih updateova poceli da ispoljavaju te probleme, svaki put zabodes nesto na usb, ui se frizne na par sec.. oni imaju nove masine pa to nije preteran problem ali ovo moje je bajato tako da meni to mega smeta
[ madamov @ 05.06.2013. 19:42 ] @
U firmi ima tri mašine sa Mountainom, održavam mreže u jedno tri firme sa po desetak mašina, niko nema taj problem. Svi na 10.8.3 (još nisam upgrejdovao nijednu na 10.8.4, volim da sačekam).

Nego, probah, skroz je promenjen format preferenci maila, kao i lokacija, tako da se nalozi definitivno ne mogu prebaciti. Same poruke mogu, export iz Maila na Moountain Lionu, pa import u Snow Leoaprdov Mail, i tu su.

Hm, a da gurneš te poruke koje su na POP nalogu na neki IMAP server?
[ zivanicd @ 05.06.2013. 21:18 ] @
Bogdane, ovde podrzavan @Madamov-a.

Imam u kuci 8 MBP-a, sto 2010, 2011, sto retina. I 15ica i 13ica.

Svi su na 10.8.xx i nemam nikakvih problema sa periferijama.

Radi firewire (prebacujem sa DV kamere non-stop), radi USB...

Jedini sam problem imao sa redsnow-om povremeno pri jailbreakovanju iphone telefona. Ali tu sigurno problem nije bio u racunaru.

Sto se maila tice, mislim da je dovoljno da prebacis direktorijum gde su ti mail fajlovi. Verovatno je to negde u ~Library. Sta koristis od mail programa?

Na iMac-u koristim Thunderbird, evo lokacije fajlova:

halem-imac-desktop:u6ocvizl.default halen$ pwd
/Users/halen/Library/Thunderbird/Profiles/u6ocvizl.default
halem-imac-desktop:u6ocvizl.default halen$ du -sc .
11784672 .
11784672 total
halem-mac-desktop:u6ocvizl.default halen$

Na laptopu koristim MS Outlook pa mogu da ti proverim gde se nalaze mailovi.
[ bogdan.kecman @ 06.06.2013. 00:37 ] @
@madamov, ja imam ovaj jedan (2007) kmek i imam ozbiljne problema (smorih puza istima, znam) a neki dan mi kum iskukao da imaju identicne probleme u firmi ... nemam razlog da mu ne verujem .. kaze da je doslo sa nekim od mountain lion updateva .. mozda si ti pametno sacekao :D mozda su u sumi, ne znam ..

elem, imap mi je resenje koje uvek radi problem je sto mi je lokalni server umro (cekam novi) a preko neta da dizem to gore nema sanse, pricamo o mnogo giga .. tako da cu da sacekam novi server .. veci problem su mi zapamcene sifre, setovanja, pravila za filtriranje .. moram da vidim kako se to exportuje
[ bogdan.kecman @ 06.06.2013. 00:42 ] @
@zivanicd
kao sto rekoh, moj je 2007 i to je bajato :(, 2.2GHz core duo sigurno nije problem, ali samo 2G rama verovatno jesu, tu snow leopard ocigledno ne moze da se snadje i umre .. nedostatak diskio ledare na lapu je veliki problem :( .. kapiram da kada snow lion krene da nesto indexira ili slicno pozdere ram, makina krene da swapuje i nista ne radi, samo nema indikaciju da je disk zaboden i ne cuje se nista i onda se ja smorim sto nista ne radi .. ne znam kako ide oko guranja jos rama u makinu secam se da sam mrzeo ceo svet kada sam menjao disk, ne bi ga otvarao opet

za mail koristim mail.app koji je mnogo dobar maiol klijent (mnogo bolji od tb-a koji koristim na svim ostalim masinama - tj, koristio, i koristicu kada opravim ostale masine), m$ nemam nista na kmeku, kao so nikad nisam ni drzao na masinama
[ madamov @ 06.06.2013. 08:28 ] @
Šifre su u keychainu, enkriptovane, uđi u Keychain Access pa vidi da li pn ima način da bilo šta eksportuje. Bookmarke možda da uvučeš u Chrome, pa da iskoristiš Google sync. Za rules u Mailu već ne znam.
[ bogdan.kecman @ 06.06.2013. 09:00 ] @
da da keychain, nema puno sifri to mogu i rukom samo da mogu da ih procitam, na to sam skroz zaboravio, bukmarke cu lako ali su mi pravila i dalje problem, ima ih cudo i karate ... no sta je tu je .. videcemo ... nista, cekam da mi stigne server sa opravke pa cu da dizem na imap mailove pa polako ..

ne znam dal da idem na lion mozda, da odem samo korak nazad a ne dva, mozda to odradi posao, lion nisam koristio uopste .. imal ko ideju koliko je on zahtevan za ram u poredjenju sa snow leopardom i lionom? (posto kapiram da je ovde u stvari najveci problem swap zbog samo 2G rama)
[ madamov @ 06.06.2013. 18:21 ] @
Možeš da ih vidiš, kada otvoriš jednu stavku u Keycahin accessu imaš checkbox "Show password", klikneš na njega, uneseš administratorski password, i možeš da vidiš.

[ Marcus Naissus @ 06.06.2013. 19:46 ] @
Za backup šifri u Keychain je dovoljno da iskopiraš "login.keychain" fajl iz ~/Library/Keychains/ i posle samo stavi taj fajl na isto mesto kad instaliraš Snow Leopard, ali pošto je keychain enkriptovan moraćeš na Snow Leopard da staviš da ti korisničko ime i šifra budu isti kao i na Mountain Lion, da bi to radilo kako treba... posle, naravno, možeš da promeniš šifru... samo je bitno da bude ista kad ubacuješ keychain.

Ja sam tako više puta vraćao keychain kad radim "clean install" i sve radi savršeno.
[ madamov @ 07.06.2013. 13:02 ] @
Možda su menjali nešto interno u formatu, tako da je veliko pitanje da li će da radi kod downgradea. Između istih verzija hoće, naravno.

Preporuka da se koristi 1Password, pošto postoji za sve platforme, mislim da postoji čak i za Windows Phone, ja keychain ni ne koristim više.
[ bogdan.kecman @ 07.06.2013. 13:17 ] @
nema puno sifri, prepisacu ih, jedino cu za mail morati da sacekam da mi stigne jedna od masina sa servisa da mogu da dignem na imap ove pop mailove pa da ih posle vratim, i ova pravila sam vec krenuo da prepisujem na papir pa polako .. a necu ih vracati u mail.app vec cu da ih stavim kod mene na server da budu server side tako da resim taj problem kako valja... krenuo sam i da pisem podatke za akaunte i to je to .. od instaliranog sw-a ionako nema nista prebitno a iworks imam originalni dvd tako da ni to nije frka