[ zzzz @ 04.06.2013. 13:26 ] @
Louis Essen,popularno prozvan otac atomskog sata jer ga je prvi napravio,cijeli radni vijek je proveo usavršavajući kontrolu EM frekvencija.Biografski podaci su u najkraćim crtama napisani ovdje:http://en.wikipedia.org/wiki/Louis_Essen
Radio je u labaratoriji za usavršavanju kontrole frekvencije radio talasa pomoću kristala kvarca.Takve usluge su plaćali vlasnici radio stanica pa je labaratorija poslovala komercijalno,neovisno o dotacijama budžeta.Uređaji koje su sami pravili mjerili su talasnu dužinu i frekvenciju koristeći interferenciju slično kao i u MM eksperimentu.
-Izmislio način mjerenja brzine svjetlosti sa daleko većom tačnošću (1946 god).Napravio uređeje,izvršio mjerenje.Objavio rezultate hiljadu puta precizniji od ranijih (299,792±3 km/s) i umjesto nominacije za Nobela pretrpio salvu napada i kritika.(Ko je sad taj.Šta on to lupeta,itd).Povučen i miran otrpio je to i napravio četiri godine kasnije još tačniji uređaj i mjerenjem dokazao da je c=299,792.5±1 km/s.Nije bilo kritike,ali ni nominacije.Izgleda da su i drugi počeli koristiti njegovu metodu.
Prošlo je 33 godine do usvajanja konačne vrijednosti c=299,792.458 km/s koja se više ne može mijenjati.



Interesantan podatak da je on to napravio uzgred,gotovo ilegalno,radeći tekuće komercijalne poslove i uz prešutno odobrenje svog šefa.A i šta bi.Da je konkurisao za neki novac iz budžeta za naučnoistraživačke radove nebi ga dobio.To mu je bilo jasno.
[ Nedeljko @ 04.06.2013. 15:16 ] @
Citat:
zzzz: Interesantan podatak da je on to napravio uzgred,gotovo ilegalno,radeći tekuće komercijalne poslove i uz prešutno odobrenje svog šefa.

Šta je tu ilegalno?
[ Odin D. @ 04.06.2013. 15:33 ] @
Obično je ilegalno trošiti svoje radno vreme i resurse poslodavca (poput npr. opreme i laboratorije) na ono za šta te poslodavac nije ovlastio ili zarad čega te nije zaposlio.

Ne znam da li to slučaj u ovom konkretnom slučaju, ali ako je bilo tako onda bi se to u nekoj mjeri moglo smatrati ilegalnim, sa stanovišta radnih prava i obaveza.
[ Nedeljko @ 04.06.2013. 16:54 ] @
zzzz je upotrebio taj izraz, pa neka objasni. Napisao je da je imao saglasnost svog sefa.
[ Odin D. @ 04.06.2013. 17:29 ] @
I saglasnost može biti nelegalna, ako šef daje saglasnost za nešto za šta nije ovlašćen, a korisnik takve saglasnosti je toga svjestan.
Međutim, mislim da te stvari uopšte nisu od interesa za temu, za koju pretpostavljam da ima sasvim drugu namjenu tj. da je postavljena sa fokusom na nešto drugo, ne toliko na baš taj detalj od čitave priče.
[ Nedeljko @ 04.06.2013. 18:09 ] @
Da, jeste, tako je.

Ako ne radiš kako ti nadređeni kaže, preuzeo si odgovonost na sebe, a ako radiš kako nadređeni kaže, on je odgovoran.

Šef svakako nije ovlašćen da ti kaže da nategneš koleginicu, ali je svakako ovlašćen da ti kaže šta i kako da radiš. Ako pritom prekrši direktive svog nadređenog, on je odgovoran, a ne ti.
[ Odin D. @ 04.06.2013. 20:38 ] @
Ti bi bio idealan vojnik.

[ Nedeljko @ 05.06.2013. 00:14 ] @
Pa, tako ti je svuda u životu - ko odlučuje, taj odgovara. Kako može da snosi odgovornost neko ko nije odlučivao?
[ Nedeljko @ 05.06.2013. 09:55 ] @
zzzz

Šta bi na kraju? Hoćeš li da nam objasniš na šta si mislio pod ilegalnim radom?
[ zzzz @ 05.06.2013. 09:57 ] @
Essen je mjerenje talasne dužine izvodio na MM uređaju do tačnosti na šestu znamenku.Kako to jednostavno izgleda može se pogledati na ovom kratkom prikazu:
http://www.youtube.com/watch?N...PoGuLSuw&feature=endscreen

Ta tehnika je bila u to vrijeme opštepoznata.Ali nije bio poznat način preciznog mjerenja frekvencije svjetlosti.
On je nešto prije WW2 uspio dizajnirati kvarcne kristale sa vrlo visokom i stabilnom frekvencijom,a koji su mogli poslužiti za labaratorijsko mjerenje vremena.Sa reputacijom vještog eksperimentatora angažovan je na usavršavanju radara.Koristeći spomenuti sat i neka znanja iz radarske tehnike uspio je metodom interferencije vrlo precizno odrediti frekvenciju svjetlosti.
Množeći frekvenciju sa talasnom dužinom došao je do brzine svjetlosti.Odmah po okončanju rata prikupio je nešto opreme,a nešto napravio te izveo seriju uspješnih eksperimenata.Objavio je rezultate koji su izazvali nevjericu i oštre kritike.
- - - - - -
Internet je zaživio u poznim godinama njegovog života.Neki njegovi prijatelji su sačuvanu prepisku iz tih penzionerskih dana počeli izlagati na www tek nakon njegove smrti.Pisma koja su objavljena glavni su dokumenti za rekonstrukciju njegovog rada u prošlosti.Nažalost,u stručnim časopisima zbog cenzure nije imao pristup.Naprasno penzionisanje u 63 god. i cenzuru je zaradio objavom jedne knjižice u kojoj kritikuje teoriju relativnosti.Time je jako uvrijedio visokorangirane članove kraljevske akademije nauka.Samo tri-četiri godine ranije sve je išlo u smjeru skore nominacije za Nobelovca.
Pokušaji da se od anonimca Louisa Essena napravi heroj naučnih dostignuća polako napreduje prikupljanjem sačuvanih dokumenata.
Ray Essen je jedan od tih aktivista,može se kontaktirati:
http://www.linkedin.com/pub/ray-essen/38/bab/aa8


[ zzzz @ 05.06.2013. 10:17 ] @
Citat:
-LIK:
zzzz
Šta bi na kraju? Hoćeš li da nam objasniš na šta si mislio pod ilegalnim radom?


...gotovo ilegalno .... uz prešutnu saglasnost....
@Odin D. je već objasnio.Ali ajde da i ja nešto upitam.
Imaš li ti klozet kod kuće?Ako imaš svrati ponekad i tamo.

[ Forzgov @ 05.06.2013. 11:25 ] @
Bilo bi interesanto i čuti nešto o funkcionisanju atomskog sata kad već tema tako glasi.
[ Nedeljko @ 05.06.2013. 12:36 ] @
Citat:
zzzz: ...gotovo ilegalno .... uz prešutnu saglasnost....

Znači, potpuno legalno, a sva "ilegalnost" je u tvom senzacionalizmu.
[ zzzz @ 05.06.2013. 13:16 ] @
Citat:
Forzgov:
Bilo bi interesanto i čuti nešto o funkcionisanju atomskog sata kad već tema tako glasi.


U pravu si.Ali je ipak potrebno pogledati šta je prethodilo realizaciji tog posla.
Na sledećem video materijalu prikazan je prvi atomski sat.

Film u produkciji NPL Filma objašnjava princip rada sata, dizajniranog od strane Louisa Essena, a izgrađenog u Nationaln Physical Laboratoriji 1955 god.
(Zahvaljulući Ray Essenu,sinu Louis Essena, sačuvan je dio ove istorije.)
--traje oko 8 minuta.
http://www.youtube.com/watch?v=MGoVXLzUDsQ

[ Forzgov @ 06.06.2013. 04:59 ] @
Vreme merimo na osnovu periodičnih događaja za koje mislimo da su međusobno vremenski jednaki. Da li se uopšte na bilo koji način može dokazati međusobna vremenska jednakost periodičnih događaja?
[ Nedeljko @ 06.06.2013. 09:06 ] @
Obzirom da si mi nudio privatne časove, odgovor na to pitanje bi morao da znaš.
[ zzzz @ 06.06.2013. 13:57 ] @
Citat:
Forzgov:
Vreme merimo na osnovu periodičnih događaja za koje mislimo da su međusobno vremenski jednaki. Da li se uopšte na bilo koji način može dokazati međusobna vremenska jednakost periodičnih događaja?


Na ovo pitanje najbolji odgovor bi dao Louis Essen.U jednom pismu detaljno je opisao način na koji je napravio Asat.Usput je spomenuo rješavanje ovog problema."Napravimo veći broj istih satova na bazi istih periodičnih događaja.Kroz izvjesno vrijeme primjetiće se međusobna odstupanja.Cilj je pronaći koji periodični događaji prave najmanje rasipanje."

U prirodi su sve oscilacije prigušene.Da nebi zamrle u pravom trenutku se ubaci nešto energije da se nadoknadi izgubljena."Pravi trenutak"-to je sva mudrost tačnog rada sata.Ako taj "pravi trenutak" kontroliše neki stabilniji oscilator,onda će i osnovni (grublji) oscilator biti primoran da ga slijedi.Na taj način je kvarcni kristal održavao radio stanicu na stabilnoj frekvenciji.
Essen je istu stvar primjenio za pravljenje prvog kvarcnog sata.Dodao je brojač impulsa oscilatornog kola i najprecizniji sat tog vremena otišao je u labaratorije.
Kvarcni satovi koji imaju daleko manje rasipanje od mehaničkih,ipak ga imaju.
Otkriće da neki plinovi kad su jonizirani,razrijeđeni i pothlađeni, isijavaju svjetlost u vrlo uskom spektru.

Essen je uočio da je širina rasipanja tih frekvencija daleko,daleko manja nego kod kvarcnih kristala.Asat=Rješiti postupak da se frekvencija kvarcnih kristala kontroliže frekvencijom plazme.
Detalje kako mu se posrećilo da to riješi takođe je opisao pa je i to sačuvano.
[ Forzgov @ 06.06.2013. 19:37 ] @
Ja zaista ne znam odgovor na ovo pitanje. Činjenica da postoji rasipanje za mene znači da je samo jedan sat tačen ili ni jedan. Čak i kad ne bi bilo rasipanja ne možemo tvrditi da su jučerašnji intervali jednaki današnjim. Nemamo na osnovu čega da to tvrdimo.
Naravno, mi možemo da verujemo u jednakost intervala a to uglavnom i činimo, ali to je verovanje bez dokaza.
Ovde imamo ljude koji veruju u teoriju relativnosti, ali ne umeju da pokažu kako je Lorenc došao do svojih transformacija, a te transrormacije po njima utiču i na vreme. Kako se može verovati u neke prirodne fenomene za koje ne možemo naći nikakav dokaz?
Ako neko misli da grešim, biću veoma zahvalan da mi ukaže gde grešim.
[ Nedeljko @ 06.06.2013. 21:39 ] @
Citat:
zzzz: U prirodi su sve oscilacije prigušene.Da nebi zamrle u pravom trenutku se ubaci nešto energije da se nadoknadi izgubljena."Pravi trenutak"-to je sva mudrost tačnog rada sata.Ako taj "pravi trenutak" kontroliše neki stabilniji oscilator,onda će i osnovni (grublji) oscilator biti primoran da ga slijedi.Na taj način je kvarcni kristal održavao radio stanicu na stabilnoj frekvenciji.

Ma, da, a ko kontroliše taj stabilniji oscilator? Zašto nam onda uopšte treba onaj nestabilniji.

Klatno ima prigušene oscilacije, ali pritom ne menja frekvenciju, tako da nema "pravog trenutka" za dodavanje energije. Dodaj kad hoćeš. Da ne bi gubio tačnost u toku dodavanja energije, možeš koristiti paralelni oscilator iste tačnosti za naknadnu korekciju, a da onda prvi oscilator koristiš za korekciju drugog kada njemu treba dodati energiju. To je jedno od mogućih unapređenja.

Essen je dao sjajan praktičan odgovor, a ja ću pokušati da dam teorijski.

Kod izbora načina merenja fizičkih veličina je poenta da se dobije što bolje slaganje teorije sa empirijskim proverama. Znači, paket teorija + metode merenja da bude u što većoj saglasnosti sa empirijskim proverama.

Primera radi, nekada se sekunda definisala preko Zemljine rotacije oko sopstvene ose. Međutim, onda je uočeno da se tokom vekova periodične pojave na nebu ubrzavaju i to sve istim tempom, koliko god da su nezavisne. Zato je izveden zaključak da je zapravo problem u definiciji sekunde, tj. da Zemlja tokom vekova usporava rotaciju oko sopstvene ose, što je objašnjeno trenjem mora i okeana o dno. Astronomi to zovu vekovnim usporenjem.
[ zzzz @ 07.06.2013. 00:55 ] @
Daću prednost Essenovom opisu izrade prvog Asata.Zapažanja o sumnji u definiciji tačnosti na osnovi širine rasipanja te u konstantnu brzinu protoka veemena...malo kasnije.Primjedba da otkriće stabilnije frekvencije kod nekih fizikalnih pojava, automatski treba da odbaci one nestabilnije ima smisla.Ali tehnički to je neizvedivo....malo kasnije.

Krajem četrdesetih pokrenut je u SAD vojni projekt LASER.Gotovo sav budžet za nauku usmjeren je tu.Očekivali su razvoj nekog oružja na bazi Teslinih ideja o zracima smrti.Iako tajan, zbog svoje širine projektu je imao pristup veliki broj stručnjaka pa tako i L.Essen najbolji stručnjak za mjerenje vremena svih vremena.1954 godine boravio je kao saradnik kod nekog svog prijatelja koji je radio na aktiviranju plazme i mjerenju frekvencije EM emisije.To je bilo upravo ono što mu je trebalo.Otišao je kući i za izradu A sata potrošio godinu dana.
U dogovoru sa šefom to nije uvrstio u redovan program naučnoistraživačkog rada.Ali ipak je dobio neki bonus u vidu odobrenja da mu sa pola radnog vremena pomaže jedan stručnjak laborant.Essen priča da je zajedno sa par majstoria u radionici strpljivo pravio i sklapao opremu.
Nisu gledali na radno vrijeme.I uspjeli su.1955 proradio je prvi Asat.Bez budžetske potpore,gotovo ilegalno.LASER projekt,debelo materijalno podržan,uspio je to uraditi godinu dana kasnije.
Naravno da je to L.Essen objavio i predložio, uz jake argumente, da se jedinica za mjerenje vremena, sekunda,redefiniše.Nije to išlo lako.

[ Forzgov @ 07.06.2013. 08:12 ] @
Kažu da su milisekundni pulsari tačniji čak i od atomskog sata, a ipak im se frekvencija menja tokom godine za nas na Zemlji. Kako ustanoviti koliki je vremenski period između dva pusa na pulsaru?