[ PreduzetnikNS @ 05.06.2013. 11:40 ] @
Da li neko zna ili je upućen u izvoz vina u zemlje EU.


Znam da postoji neki određeni broj litara godišnje koji je podložan neplaćanju carine.


Interesuje me gde mogu da pronađem tačne podatke i informacije šta je sve potrebno za izvoz vina na tržište EU. Kako da se koristi naziv geografskog porekla? Koja je lista zaštićenih naziva? I slično...
[ milivoje t @ 05.06.2013. 11:56 ] @
bescarinska kvota za izvoz vina u EU iz Srbije je 63.000 hektolitara.
Srbija u EU izvozi duplo manje od toga...
[ deedee6 @ 05.06.2013. 12:38 ] @
Plaća se carina na izvoz?
[ milosradic @ 21.06.2013. 09:11 ] @
nase vino je po meni jedno od najboljih u evropi. treba ga izvoziti
[ Java Beograd @ 21.06.2013. 09:54 ] @
Citat:
milosradic: nase vino je po meni jedno od najboljih u evropi. treba ga izvoziti
Generalno gledajući, dobra vina nastaju od dobrog grožđa. Dobro grožđe uspeva tamo gde ima mnogo sunca: Španija, Grčka, Italija, jug Francuske, Hrvatska, Crna Gora, Makedonija ...

Tako, ako uzmemo da su vinarije jednako dobre, naše vino ne može biti bolje od vina sa pomenutih regiona. A ako uzmemo da vinarije nisu jednako dobre, onda su naša dobra vina daleko od dobrih vina Španije, Italije, Francuske ...

Naravno, ako poredimo vina najboljih srpskih vinarija sa najjeftinijim (najlošijim) vinima bilo kojih regiona, tu je jasno ko je bolji.
[ cika dacha @ 21.06.2013. 09:59 ] @
Java Beograd@ a sunca kod nas nema? :-)

nasa vina su medju boljim u svetu cak su sluzena i na titaniku! raspitaj se malo za bermet!
[ Java Beograd @ 21.06.2013. 10:14 ] @
Citat:
cika dacha: Java Beograd@ a sunca kod nas nema?

Verovao ili ne, više ima sunčanih dana u Španiji (i ostalim pomenutim regionima) nego u Srbiji. Mislim, žao mi je ako ti razbijam lokalpatriotske iluzije, ali činjenice su činjenice bez obzira koliko neko voli svoju zemlju.
[ ventura @ 21.06.2013. 10:18 ] @
Citat:
Java Beograd
Tako, ako uzmemo da su vinarije jednako dobre, naše vino ne može biti bolje od vina sa pomenutih regiona.

:)
Recimo da je Bordeaux na istoj geografskoj širini kao npr. Fruška Gora :)

Dakle klimatski uslovi su vrlo slični, i Srbija ima sasvim solidan potencijal da proizvede dobro vino.


Citat:
Java Beograd
A ako uzmemo da vinarije nisu jednako dobre, onda su naša dobra vina daleko od dobrih vina Španije, Italije, Francuske ...

Sve je to subjektivno.

Mi imamo vina koja mogu da stanu rame uz rame sa bilo kojim kvalitetnim vinom iz zemalja koje si nabrojao. Recimo tu imaš Rodoslov iz 2008 i Crveni Zapis 2008 (a tek šta će da bude 2011) koji su apsolutne babaroge, i ne bi se osramotio da ih prezentuješ nekom strancu koji je pri tome dobar poznavaoc vina, naprotiv.

Sa druge strane belih vina baš i nemamo mnogo... Svi prave neki šardone i varijacije na temu i tu više rade po principu da se zadovolji forma, eto da imaju i belo vino u ponudi... Recimo Ivanović Tamjanika tu malo odskače i to je u principu jedino domaće belo koje lično meni onako odskače od proseka, i jedino domaće belo koje redovno konzumiram (tu ipak favorizujem malvaziju i severni jadran: Roxanich, Dario Prinčić, Marina Cvetić, Kozlović...).

Na kraju krajeva kada vino pređe određeni stepen (da nije baš teška brlja), u pitanju su nijanse, a na kraju krajeva ukus je vrlo subjektivna stvar... Recimo imaš na YouTube-u blind tasting gde je Reignac od 15 evra rasturio legendarni Petrus koji košta 1500 evra i osvojio 1. mesto dok je Petrus završio na 8. mestu... Ili tasting gde je Petrus od 4500 evra bio rame uz rame sa Balthusom od 55 evra. I to je tako kada se radi blind tasting. A da se slučajno radi tasting gde se vide etikete, siguran sam da bi Petrus bio stavljen na prvo mesto, pa jedno dve hiljade praznih mesta pa tek onda ovaj Reignac od 15 evra...

Citat:
Java Beograd
Naravno, ako poredimo vina najboljih srpskih vinarija sa najjeftinijim (najlošijim) vinima bilo kojih regiona, tu je jasno ko je bolji.

Najpraktičnije je da vina porediš po ceni. Ako kod nas uzmeš nekog Francuza za 10 evra, dobićeš najobičniju brlju. Ako uzmeš nešto domaće, ne samo da može da bude dobro već može da bude i babaroga.

[Ovu poruku je menjao ventura dana 21.06.2013. u 15:30 GMT+1]
[ cika dacha @ 21.06.2013. 10:31 ] @
Java Beograd@ iluzije???!!! brzo globus u ruke :-)

krokan b.vino je stvarno odlicno! a isto da dodam da su odlicna vina od kovacevica i belog brda! probao sam vino belo iz topole kod arandjelovca i stvarno ne mogu da se setim kako se zove al bilo je vrh!

[ Java Beograd @ 21.06.2013. 10:33 ] @
Skupa vina ne pijem jer nemam "vremena", ali u ekonomskoj klasi meni se lično najviše sviđaju makedonska vina.
[ cika dacha @ 21.06.2013. 10:44 ] @
Java Beograd@ 1500din za flasu kvalitetnog vina nije skupo!
[ ventura @ 21.06.2013. 14:34 ] @
Citat:
Java Beograd: Skupa vina ne pijem jer nemam "vremena", ali u ekonomskoj klasi meni se lično najviše sviđaju makedonska vina.

Vino od 10-20 evra i jeste ekonomska klasa :)

Solidna vina su ti 20-30-50 evra, a brlje sve ispod 5 evra. Vina između 5 i 10 evra su mačka u džaku - lako može da bude dobro, a isto tako može da bude i teška brlja.
[ anon70939 @ 23.06.2013. 12:07 ] @
Citat:
ventura:Vina između 5 i 10 evra su mačka u džaku - lako može da bude dobro, a isto tako može da bude i teška brlja.

Odusevio sam se vinom ove vinarije http://podrummiletic.com/onama.htm