[ Nikola Dasic @ 13.03.2004. 12:54 ] @
Leta 2002 g. dobili smo Zakon o javnim nabavkama (malo kao prepisan od Slovenaca, no bože moj) koji ne poznaje termin elektronskog poslovanja.
Tu ukoliko poželimo da na Internetu oglasimo javnu nabavku i sprovedemo sve ostale njene procese nastaje problem sa validnom dokumentacijom, jer kod nas mora biti u papirnom obliku, i kao drugi problem ljudi iz uprave za JN navode obaveznu transparentnost postupka.

PITANJE:

Da li iko zna koji se konkretni programski paketi u svetu koriste da bi obezbedili transparentnost procesa javnih nabavki i gde mogu naći njihove specifikacije?
[ Nikola Dasic @ 16.03.2004. 00:59 ] @
Da li je moguće da niko ne zna ništa na ovu temu?????!!!????
[ trninic @ 17.03.2004. 00:38 ] @
Mozda bi mogao da kontaktiras SAP, pa da ih pitas da li njihovo resenje pokriva i nas zakon :)

Ariba SN kroz Ariba Invoice bi mogao da bude odgovor na tvoje pitanje, ali najbolje proveri na ariba.com. Pogledaj i i2.com.

I sad da ja pitam tebe. Da li stvarno mislis da neko moze da zna da li strani paketi podrzavaju nas zakon o javnim nabavkama. Meni se samo "javlja" da je veca verovatnoca da najuspesnija resenja u svetu pokrivaju slican zakon na novootkrivenoj planeti nego u nasoj zemlji. Znas, pojam "transparentnost" ne postoji u programiranju. Da li postoji jasan tok procesa/aktivnosti u zahtevu drzave koji se mogu prebaciti u nule i jedinice :) Inace, ako imas zbornik JISA Kongresa iz 2002, tamo imas moj rad o primeni e-procurement resenja u postanskim kompanijama, mozda bude od koristi :)
[ Nikola Dasic @ 17.03.2004. 20:08 ] @
Hvala najlepse na odgovoru, pogledaću linkove koje si mi ustupio.

Što se tvog pitanja tiče ipak mislim da se tu nismo razumeli, verovatno ja svoje nisam formulisao najbolje.
Naime, naravno da nijedan softverski paket ne može da podržava naš ili sve ostale zakone. Nisam ni mislio da tražim tako nešto.
Ključna reč u javnim nabavkama i jeste transparentnost, odnosno da svako proces, recimo, izbora najpovoljnije ponude može da isprati dok je obezbeđeno da je uvid u to potpuno istinit (bez nekog lažiranja). To se kod nas trenutno rešava fizičkim, javnim otvaranjem ponuda. Ta transparentnost je bitna u bilo kojoj normalnoj zemlji na svetu i zahtevana je njihovim zakonima.
Software treba da omogući pristup sigurnoj stranici na web-u gde bi se u određenom trenutku moglo videti otvaranje svih prispelih ponuda (slično onome što nude aukcijski sajtovi) i izbor najbolje na osnovu ponderisanih kriterijuma. I naravno ovo je samo deo paketa.
Ostatak bi podrazumevao da (kako ja to vidim, a nisam neki veliki znalac) isti vodi kompletan proces, tako što će u startu omogućiti download konkursne dokumentacije proverenim učesnicima, primati njihove ponude u elektronskom obliku, naravno digitalno potpisane (što kod nas još uvek ne radi), vršiti kvalifikaciju, skladišti ih i u određenom trenutku, transparentno, menjati komisiju i na osnovu ponderisanih kriterijuma za izbor vrši isti, itd.

Ti si 100% u pravu da nema programa koji će kapirati naš zakon. Ja sam pogrešio konstatujući da naš o javnim nabavkama ne poznaje elektronsko poslovanje. To u stvari nije ni najmanje potrebno, potreban je samo zakon o elektronskom poslovanju i elektronskom potpisu, time bi elektronska dokumentacija bila potpuno validna i software kakav tražim rešio bi problem transparentnosti.

Pozdrav
[ Dragan Varagic @ 18.03.2004. 07:37 ] @
Kod nas postoji nekoliko problema sa javnim nabavkama/tenderima:

1. Sve zavisi ko je taj koji kreira tender i koji je realan povod. Generalizovano, obično se tender pravi za firmu koja daje najveću proviziju odgovornima za nabavke i sl. (tzv. IMT pravilo - Imal' mene tu). Veoma retko se tenderi izvode zbog realnog snižavanja troškova (ovo je obično side effect).

2. Kada se tender izvodi zbog smanjenja troškova, a osobe koje ga organizuju ne interesuje provizija, postavlja se pitanje koliko je stručna osoba/firma koja kreira zahtev za ponudu. Obično zbog vremenskih tesnaca, ova akcija zna da se oradi veoma nestručno i traljavo.

3. Postavlja se ozbiljno pitanje ko i na koji radi analizu ponuda (ako uzmemo slučaj pod 2.). U svetu postoje veoma ozbiljne parametarske analize koje se nazivaju jednostavno How to Buy, ili Vendor Analysis (primer ovakvih analiza imate u mojoj online obuci - dva programčića: za odabir firme koja treba da kreira sajt i za odabir lokacije i vrednosti online oglašavanja po lokaciji). Postoje i softveri za ovo.

Baš sam juče čuo jednu konstataciju od osobe koja je za sebe izjavila da se ne razume naročito u zakon o javnim nabavkama, ali da bi za bilo koju oblast mogla da kreira tender tako da pobedi odabrana ponuda, a da sve izgleda legalno.