[ dexx021 @ 11.06.2013. 21:44 ] @
Pozdrav,

Pretrazivao sam po netu i po forumu ali ne vidim nijedan noviji odgovor na vecitu temu: koji je najbolji i najpouzdaniji nacin cuvanja fajlova?
DVD diskovi su za manje fajlove super. Medjutim, meni treba neko resenje za terabajte materijala koji su mi potrebni za "vijek vijekova". Da li neko zna koji eksterni hard disk ili sta vec?
Nekoliko sam ih isprobao i riknu posle par meseci ili godina i nemam vise vere u njih, pogotovo u Western Digital (taj mi ne spominjite).
[ boyan3001 @ 11.06.2013. 23:13 ] @
Ako podaci treba da budu stalno dostupni ili da se koriste relativno cesto, danas te samo RAID spasava tu. Znaci u najskromnijem slucaju 2 diska od recimo 2, 3, 4 TB i u RAID 1 - mirror. Ako hoces nesto fleksibilnije, onda bolje RAID 5. Drzi se Seagatea za sad.
[ dexx021 @ 12.06.2013. 00:03 ] @
Pokusao sam da potrazim na netu. Mozes malo da mi pojasnis? Jesu to eksterni hard diskovi, gde mogu da se nabave... Trebalo bi mi 5-10 terabajta, imam mnogo video materijala.
Nije toliko bitna cena koliko kvalitet i sigurnost zastite podataka.
[ boyan3001 @ 12.06.2013. 13:19 ] @
RAID je nacin logicke organizacije diskova, tako da formiraju jedan ili vise virtuelnih diskova. Ovu apstrakciju diskova mozes izvesti na razne nacine, preko disk kontrolera koji podrzavaju RAID logiku, sto integrisanih na modernim plocama, sto nezavisnih u obliku expansion karte. Takodje postoje i RAID-i na softverskom nivou, uglavnom u okviru samog operativnoh sistema. Windows recimo podrzava RAID 0 i RAID 1 standardno. Linuxi takodje. Ali u tom slucaju si zavisan od tog OS-a, odnosno RAID ce biti funkcionalan samo pod tim OS-om. Postoje i resenja u obliku eksternih RAID boxova, koji se sa racunarom povezuju preko nekih brzih portova, tipa eSATA, Firewire (ako se moze nazvati brzim), USB 3.0 ili Thunderbolta, a mogu da budu i u obliku NAS (Network Attached Storage) i daju usluge preko mreze. Ali su uglavnom neopravdano skupa resenja. Na njima mozes da menjas diskove, ali su najcesce organizovani sa 2 ili 4 diska.
Za tvoj slucaju koji pikira i na 10TB, a pretpostavljam ubuduce i vise, najbolje bi bilo da napravis stand-alone masinu koja ce da funkcionise kao NAS. Po mom misljenju, baziranu na odlicnom ZFS fajl sistemu, koji je upravo smisljen za takve potrebe. Postoji distribucija FreeBSD-a (jedan od OS-ova koji podrzava ZFS) koja se zove FreeNAS, koja je namenski pravljena za te potrebe i prilicno je user-friendly.