[ alen albinovic @ 15.06.2013. 22:10 ] @
Pozdrav!

U procesu sam crtanja ER dijagrama vezano za prodaju racunarske opreme, jos su ostali samo kardinaliteti (brojnosti veze) da uradim i to bi bilo to.
Na osnovu tog dijagrama sam krenuo da implementiram tabelu u access i zapetljao sam se najvise kod izvedenih/podklasnih tabela, odnosno tabela koje su
bazirane na nekoj drugoj tabeli a uz to sve imaju i neke svoje dodatne atribute.
Ovaj rad je zamisljen vise kao vjezba, a ne kao prava baza za vodjenje prodavnice tako da je dosta detalja izostavljeno.
Ako moze neka konstatacija ili mala pomoc pri izradi ove baze, prvenstveno izvedenih tabela i formi.
Ne znam kakve forme da stavim: prodaj, unesi, ugovor?

Hvala unapred i pozz

[Ovu poruku je menjao alen albinovic dana 15.06.2013. u 23:22 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao alen albinovic dana 16.06.2013. u 00:05 GMT+1]
[ Getsbi @ 16.06.2013. 08:48 ] @
Ponekad preterano detaljizovanje zna da bude kontraproduktivno.
Mislim da je uputnije da u entitet Komponente dodaš atribut Karakteristika (na fizičkom nivou biće to kolona, recimo Text, 30), a sve ispod entiteta Komponente na ER dijagramu prebaciš kao mogućnost upisa u to buduće polje. Eventualno, ako želiš da automatizuješ odabir karakteristike, idi na varijantu dodavanja još jednog entiteta, recimo VrstaKarakteristike sa jednim atributom. Tu buduću tabelu bi korisnik mogao da nadopunjuje i bila bi složena po abecedi radi lakše pretrage i odabira iz Commbo boxa.

U suprotnom, pojava svake nove komponente ili stare komponente na tržištu sa novim IT unapređenjem, prouzrokovaće zahtev za izmenama modela podataka, aplikacije, obuke korisnika......




[Ovu poruku je menjao Getsbi dana 16.06.2013. u 10:02 GMT+1]
[ alen albinovic @ 16.06.2013. 09:29 ] @
Odlicna ideja! Ulepsao si mi dan, hvala vam mnogo, gdine.
[ alen albinovic @ 16.06.2013. 10:18 ] @
Uradio sam tako, napravio novu tabelu, dodao sve karakteristike i omogucio sam metodu visestrukog izbora karakteristika (jedna celija) i jako mi se svidja vizuelno.
Te vrednosti u celiji su odvojene sa tackom-zarezom po defaultu tako sam i zamisljao da mi bude unos vrednosti u drugu celiju. Sta mislite o tome?

[ Getsbi @ 16.06.2013. 11:40 ] @
Meni izgleda ok. Najvažnije je da se dopadne krajnjem korisniku. U ovom slučaju onom ko unosi podatke.