[ Ivan234 @ 16.06.2013. 16:26 ] @
Zanima me da li mogu sa slovenackom firmom (d.o.o.) da radim u EU (Austriji i Nemackoj), kao i u Hrvatskoj ? Tacnije,zanima me da li mogu regularno da izdajem fakture preduzecima u Austriji,Nemackoj i Hrvatskoj, odnosno da primam uplate na racun slovenacke firme, bez da otvaram firme u navedenim zemljama jer je to ozbiljna procedura koja zahteva poprilicno vremena i finansija, plus sto u ovom trenutku nisam siguran da li cu imati toliki obim posla da bih mogao da pokrijem otvaranje i odrzavanje svih tih pojedinacnih preduzeca ?

Hvala unapred na odgovoru.
[ Dexic @ 16.06.2013. 17:33 ] @
To sto si naveo mozes i sa srpskom firmom. Sta vise, ako nije fizicki proizvod u pitanju cak je i lakse, jer ne moras biti u sistemu PDV-a niti regulisati papire za firme iz EU jer ces onda biti skoro sigurno u sistemu PDV-a. (mada je tamo veci limit)

Znaci odgovor je da - mozes neometano, sem ako nije neka kontrolisana supstanca u pitanju.
[ Deni web dizajn @ 16.06.2013. 20:57 ] @
Da neko posao radis fizicki u Austriji ne mozes niti u Hr... Jeste da Slo firma moze da posluje u Eu da otvori prestavnistvo i da zaposli radnike ali one koji imaju pravo rada u toj zemlji a to nije ni slovenac ni Srbin...

Cak vlasnik Austrijske firme ne moze da radi u Austriji ako nema papire znam coveka koji ima firmu u At 10 zaposlenih ali mu nisu dali papire u At on zivi u Srbiji i dalje radi i u Srbiji... Cak i da je dobio papire to bi se odnosilo samo na njegovu firmu... Njegova firma je kad plati sve radnike imala zaradu oko 3000eura, a njemu su kao razlog za nedavanje radne dozvole naveli da firma nema dovoljno novca da njemu isplati platu (nije bas tim recima ali to je bila sustina).

Svaki Srbin moze da otvori firmu u Austriji ili Nemackoj ali da radi u njoj malo teze. Obicno zahtevaju da prvo zaposlis domace pa ako posao ide ok imas da se bi isplati platu koja je dovoljno visoka i procene da ih potreba dace ti.




[ Deni web dizajn @ 16.06.2013. 21:05 ] @
Dok poslovi tipa web dizajn, programiranje, graficki dizajn. Moze da radi firma iz Srije za firmu iz Austrije ali pod uslovom da se ceo posao obavlja u Srbiji. Isto tako firma iz Srbije nesme da se reklamira u Austriji (cak ni u Srbiji ne moze strana firma da da oglas u halooglasima), dok u Austriji je to daleko vise kontrolisano i bice sve vise i vise.

Sad ovo je stanje koje je sad, jednim zakonom moze da se zabrani da firma iz Austrije imaju sajt koji nije radjen u Austriji (taj zakon postoji u pipremi u nemackoj). I sigurno ako se desi da nemackoj it trziste bude ugrozeno drzava ima da reaguje, pa ako to mogu sa hranom zasto nebi mogli i sa it trzistem. Ima na youtube zanimljivih snimaka nemackih ministara kako pricaju u tome. Ja sam gledao jednu debatu gde nisam mogao da verujem da ce to reci nemci... Cak kazu pa nama dok odgovara eu odgovara kad ne odgovara u roku od 10 dana mi stavimo granice. Cak na pitanje novinara da li ce te vi nekad dati pravo rada novim clanicama tipa Rumunje, Bugarska... On je rekao videcemo po meni ne treba im nikad dati ni oni nama nisu dali pravo rada.

Tako da bojim se da sam ulaz u eu nece da znaci puno i da je eu svatila da nove clanice nece doneti velike koristi...
[ Dexic @ 17.06.2013. 00:18 ] @
Citat:
Deni web dizajn:
Da neko posao radis fizicki u Austriji ne mozes niti u Hr... Jeste da Slo firma moze da posluje u Eu da otvori prestavnistvo i da zaposli radnike ali one koji imaju pravo rada u toj zemlji a to nije ni slovenac ni Srbin...

Sta rece?:) Od kad SLOVENAC nema pravo rada u EU? :D
Daj prekini da pises postove od par kilometara, javljas kako sve neko tvoji ima neka iskustva, i sl. a da barem neke stvari ne proveris prethodno.
Slovencima ne treba radna viza za zemlje EU.
[ Thetaworld @ 19.08.2013. 17:12 ] @
Citat:
Ivan234:
Zanima me da li mogu sa slovenackom firmom (d.o.o.) da radim u EU (Austriji i Nemackoj), kao i u Hrvatskoj ? Tacnije,zanima me da li mogu regularno da izdajem fakture preduzecima u Austriji,Nemackoj i Hrvatskoj, odnosno da primam uplate na racun slovenacke firme, bez da otvaram firme u navedenim zemljama jer je to ozbiljna procedura koja zahteva poprilicno vremena i finansija, plus sto u ovom trenutku nisam siguran da li cu imati toliki obim posla da bih mogao da pokrijem otvaranje i odrzavanje svih tih pojedinacnih preduzeca ?


Svaka EU firma ima posebna prava poslovanja unutar EU. To je rasprava koja je na sudovima Evropske zajednice prošla strogu kontrolu i utvrđeno je da jedan Danac, ukoliko mu se ne sviđa danska firma, može otvoriti firmu u Engleskoj i onda je koristiti za poslovanje u Danskoj. Ukoliko je kapital preveliki kod jedne države, a druga EU država pruža više prednosti za otvaranje firme, onda bilo ko može koristiti te prednosti i koristiti firmu koja se osniva u drugoj državi.

Najfleksibilnije firme sa najmanje troškova održavanja se nalaze u Velikoj Britaniji u poređenju sa drugim EU firmama.

Šta je potrebno shvatiti je slijedeće:

1. Svako može da posjeduje i da krene u otvaranje bilo koje EU firme, bez obzira da li je to stranac izvan EU ili neki građanin ili stranac unutar EU. Kod nekih firmi postoje određena ograničenja, kao u Švedskoj ili u Švajcarskoj (EU ekonomska zona) gdje se traži da postoji čovjek u firmi ili rezident koji prima dokumente takve firme. Ali, zato u mnogim državama takva obaveza ne postoji. Otvaranje firme u Austriji je dozvoljeno svima. Ali, u Austriji je potrebno imati čovjeka koji tamo ima boravak i koji će biti odgovoran za poreze i izvještaje takve firme. U Sloveniji, nije potrebno imati rezidenta koji tamo ima boravak, da predstavlja firmu. Svako može otvoriti slovenačku firmu.

2. Firma je pravno lice. Pravno lice znači da firma ima pravo da tuži i može da bude tužena, posluje u svoje ime, a ne u ime vlasnika ili direktora. Prema tome, osnivanjem firme, vlasnik dobiva "prijatelja" koji je građanin EU i tako taj prijatelj može da obavlja kako naplatu, tako može i da prodaje preko Interneta, da ugovara, uvozi, izvozi, bez obzira na rezidenciju ili boravak tog vlasnika ili njenog direktora. Osnivanjem se inače ne dobiva pravo boravka.

3. Slovenačka firma zahtijeva i uplatu od €7000 kapitala. Dok osnivanjem UK firme, nije potrebno uplatiti nikakav kapital, niti je kapital uslov za samo osnivanje. Može se završiti digitalno i u roku od nekoliko sati se može otpočeti sa poslovanjem, može se obezbjediti naplata kreditnih kartica.

4. Prije otvaranja bilo kakve firme, vlasnici trebaju pažljivo da razmisle, da li je takvo otvaranje dobro za poslovanje koje namjeravaju da postignu. Posebno za ljude koji ne žive u EU, takvi ljudi mogu da imaju prednosti koje nisu dostupne ljudima koji su tamo, jer mogu da posluju kompletno bez poreza ili predavanja izvještaja, sve zavisi od situacije i vrste firme.