[ karakajac123 @ 18.06.2013. 20:17 ] @
Pozz.

Vec 6 godina radim u Sloveniji a inace sam iz BIH. Prvih 5 godina sam produzavao radnu dozvolu,sada nakon isteka 5 godina dobio sam stalnu boravisnu i radnu dozvolu. Zanima me posto nemam drzavljanstvo Slovenije (imacu ga tek za 4 god) da li mogu da registrujem i otvorim gradjevinsku firmu u Sloveniji ??? Takodje me zanima ako je moguce da otvorim firmu da li bih mogao da radim u zemljama EU i da na tim istim poslovima zaposljavam radnike iz BIH i da im pravim radne dozvole na osnovu te iste firme ??

pozzzZ
[ Thetaworld @ 21.06.2013. 16:02 ] @
Osnivanje firme u Sloveniji je jednostavno, brzo i moderno. Pošto je sistem za osnivanje firme u Sloveniji, sada modernizovan, ne morate da koristite notara i tako da platite čak ni jedan euro za notarske usluge osnivanja. Umjesto kod notara, otići ćete kod jedne od firmi koje se bave elektronskim osnivanjem kao što je http://www.data.si

Osnivanje firme je tako besplatno! Potreban osnivački kapital morate da položite na račun, ali ga odmah možete i podignuti i koristiti u gotovinske svrhe, troškove i slično. Možete ga i samom sebi pozajmiti na neograničeno.

U svrhu dobivanja boravka, firma treba da posluje barem 6 mjeseci, a sa firmom trebate imati ugovor o isplati naknade za direktora. Ako firma može da vas izdržava, možete predati i za dobivanje boravka u Sloveniji. Savjetujte se kod DATA D.O.O. u svrhu dobivanja boravka i koje uslove trebate tamo da ispunite.

Firma osnovana u Sloveniji ima pravo poslovanja svuda unutar EU, isto tako može da radi građevinske poslove. Naravno, morate da se pridržavate zakona o građevinskim radovima koji su u svim državama nešto drugačiji.
[ djordjeno @ 22.06.2013. 08:41 ] @
Citat:
karakajac123:
Pozz.

Vec 6 godina radim u Sloveniji a inace sam iz BIH. Prvih 5 godina sam produzavao radnu dozvolu,sada nakon isteka 5 godina dobio sam stalnu boravisnu i radnu dozvolu. Zanima me posto nemam drzavljanstvo Slovenije (imacu ga tek za 4 god) da li mogu da registrujem i otvorim gradjevinsku firmu u Sloveniji ??? Takodje me zanima ako je moguce da otvorim firmu da li bih mogao da radim u zemljama EU i da na tim istim poslovima zaposljavam radnike iz BIH i da im pravim radne dozvole na osnovu te iste firme ??

pozzzZ



Naravno da mozes. To sto imas stalnu boravisnu nema velike uloge sa otvaranjem firme. Firmu mogu i da otvore lica iz drugih zemalja i da na osnovu toga dobiju dozvolu za prebivanje.

Tako da samo odluci da li ces otvoriti D.o.o ili SP. Za D.o.o je potreban osnivacki kapital, tj da imas neki iznos na racunu u trenutku otvaranja firme, sa kojim mozes posle raspolagati.

Razlika izmedju D.o.o i tog SP (samostalni preduzetnik) je vecinom u nacinu obracuna poreza.

Inace najbolje da nadjes nekog knjigovodju u SLO koji ce ti to sve objasniti detaljno.
[ slovenija123 @ 12.09.2014. 14:19 ] @
Ako vam treba pomoć pri osnivanju firme u Sloveniji, dobivanju radne i boravišne dozvole za radnike, savetovanje vezano za organizaciju slanja radnika na posao u zemlje EU i svih ostalih administrativnih postupaka zaposlenja i rada stranca u Sloveniji, kontaktirajte me na broj: +386 68 150 718