[ aspitanis @ 22.06.2013. 20:55 ] @
U svom pohodu na osvajanje SW-a ponovo sam naleteo na zid, pa bi mi pomoć dobro došla.
Na priloženom radu postoje dva problema koja ne mogu da rešim.
Prvi se tiče linije iz Sketch7 koja se, iako je Fully Defined ipak ne vidi kad se izađe iz Sketch-a, a pritom je i njena oznaka u "drvetu" prikazana tanjim linijama - dakle nešto sa njom nije u redu, ali šta???

Drugi problem je principski: potrebne su mi smernice za rešavanje naizgled jednostavnog zadatka - kako poklopiti sredinu donje horizontalne linije lika nacrtanog u Sketch8 u ravni 2 sa početkom linije u Sketch9 u ravni 3, pošto se ispostavilo da je to za mene nerešiva enigma (eh, dobri stari AutoCAD).
Unapred zahvalan na pomoći...
[ ture27 @ 23.06.2013. 10:31 ] @
Okači slike svog problema pošto su neki odavno deinstalirali SW sa svog kompa (kao što sam ja :)) pa da i oni mogu da ti pomognu.

U vezi drugog problema: jesi li probao da koristiš 3D skeč???
[ aspitanis @ 23.06.2013. 13:02 ] @
Slika 1: Linija koja se vidi samo kada je selektovan Sketch7
Slika 2: Kad Sketch7 nije selektovan - linija se ne vidi
Slika 3: Lik u Plane 2 treba spustiti tako da se poklopi zaokružena tačka sa zaokruženom tačkom linije u Plane 3 - problem je što kada uđem u Sketch lika na Plane 2, linija u Plane 3 postaje nevidljiva, pa nemam više tačku sa kojom treba da se poklopi.

3D Sketch nisam koristio, ali ću pokušati i to. Ipak, ostaje principijelno pitanje: da li je moguće poravnavati linije koje su crtane u različitim ravnima, ili je to moguće jedino ako su crtane u 3D?

Koje 3D programe sada koriste oni koji su deinstalirali SW?
[ bokisha @ 23.06.2013. 13:05 ] @
Ovo je neko turbinsko kolo, ako se ne varam...Imas vise nacina kako da to odradis, ali predlazem ti da to radis preko koincidencija (relatioship-a) iz razloga da bi linije bile medjusobno povezane i definisane( kada si u skech-u desni klik na neki liniju, i sa leve strane prozora pokazace ti se menu LINE PROPRETIS, gde mozes da definises koincidencije tipa horizontal, vertikal, midpoind, ....),a prednost je ta sto ne moras da kotiras svaku ponaosob i kasnije prilikom neke izmene moras da ulazis u svaki skech da menjas i tu postoji velika verovatnoca da nesto propustis i onda nije dobar model.
E sad, znam da sam malo konfuzan sa objasnjenjem, ali polako... Gledam crtez, kao sto rekoh u pitanju je neko turbinsko kolo i predpostavljam da hoces da napravis tu "tubu" gde si nacrtao profil u sketch-u koji hoces da "provuces" po liniji iz Sketch-a 7 ( komanda Swept)
Dodatno me zbunjuje Sketch 9 ???
Na slici sam ti dao prizas kako to izgleda, ako sam u pravu u predpostavci, tako da ti Sketch 9 ne treba.
[ missortr @ 23.06.2013. 13:41 ] @
Citat:
Slika 1: Linija koja se vidi samo kada je selektovan Sketch7
Slika 2: Kad Sketch7 nije selektovan - linija se ne vidi

Zato sto je "hide", desni klik na sketch7 pa "show" (naocare). Vjerovatno si slucajno, obrati paznju na izmjene "Show-Hide" -mjenja se boja u FeatureManager-u
Citat:
Slika 3: Lik u Plane 2 treba spustiti tako da ........

Lik u plane 2 si vec izdefinisao, tj. izdefinisao si "zaokruzenu tacku u plane2" kako ti vec zoves. Lik u plane 2 (sketch8) si postavio da ti je Fully Defined, tako da ti preostaje samo da visinu donjeg dijela objekta u plane2 sa 62 promjenis u "46.98473348mm" kako si vec definisao visinu druge zaokruzene tacke u sketch9.
[ aspitanis @ 23.06.2013. 14:02 ] @
Linija u Sketch9 zaista nema veze sa ostatkom crteža, a postavio sam je samo zbog svog drugog pitanja, pošto se "prava" linija sa kojom lik iz Plane 2 treba da se poklopi ne vidi. Konkretno, sredinu gornje horizontalne linije profila nacrtanog u Sketch8 treba dovesti do početka linije u Sketch7.
Citat:
bokisha: kada si u skech-u desni klik na neki liniju, i sa leve strane prozora pokazace ti se menu LINE PROPRETIS, gde mozes da definises koincidencije tipa horizontal, vertikal, midpoind, ....

Sve je to lepo, ali nije moguće postaviti bilo kakvu relaciju između dve linije koje su crtane u različitim Sketch-evima. Ako uđem u jedan Sketch, nemam pristup onome što je u drugom, tako da ne mogu da uspostavim nikakve međusobne relacije... ili sam ja nešto mnogo zabrljao ;o)

U prilogu je konačan izgled mog domaćeg zadatka.
[ missortr @ 23.06.2013. 14:57 ] @
Citat:
ali nije moguće postaviti bilo kakvu relaciju između dve linije koje su crtane u različitim Sketch-evima

mislim da mozes

Sto se tice ovog dijela sto se zezas sa njim, uradi kao sto sam gore naveo - ne moze sa sredine (za zaokruzenu tacku je moglo), znaci malo si predefinisao tj. previse kota i relacija zajedno.

Crtaj npr. sa CornerRec + Fillet dvije dim. a vise relacija.
uzmi iz priloga sketch11 za tacku (centar) i prevuci misem na kraj sketch12?
[ aspitanis @ 23.06.2013. 19:14 ] @
Probleme koje sam izneo rešio sam na sledeći način, zahvaljujući dobijenim savetima:
- Liniju koja se nije videla morao sam da izbrišem i ponovo nacrtam, pa je sad vidljiva (Sketch10)
- Lik iz Sketch8 sam spustio promenom vertikalne kote, pomoću relacija to nije bilo moguće

Kad je došlo do izvlačenja lika iz Sketch8 pojavili su se novi problemi:

Jednostavno izvlačenje pomoću putanje iz Sketch10 daje luk koji prolazi kroz kućište (slika 5), što nije prihvatljivo, tako da je potrebno koristiti i vođice (Guide Curves) koje dodatno oblikuju izvlačeni deo. Ali, ne lezi vraže: ponuđene vođice (Sketch11) pomoću kojih bi izvučeni luk trebalo da prati konturu kućišta samo su delimično prihvaćene, odnosno samo ravan deo putanje (slika 6). Koliko god sam menjao izgled vođica, dobijao sam najnemogućije oblike, samo ne ono što bi trebalo :o((((
Koliko sam video, tu postoji i jedan dodatni problem: na prodoru lučne cevi kroz kućište nema otvora u kućištu (slika 7), znači treba ga posebno praviti nekim cut-om.

A kažu - SW je lak za učenje ;o))))
[ ture27 @ 23.06.2013. 20:10 ] @
Eto, nemam više šta da dodam.
dok sam se ja vratio sa kupanja vi ste rešili problem :)
[ enigma78 @ 23.06.2013. 20:10 ] @
Ovakav sam model davno odradio u SolidWorks-u 2010, nikakav problem nisam imao, klasični postupak izvlačenja profila po putanji. Za tvoj slučaj prvo izvuci krajnji profil (onaj širi) tako da dobiješ puni model i zadaj mu granicu izvlačenja po putanji samo do Surface pa selektuje vanjsku površinu poklopca. U sledećem koraku izvuci unutrašnji profil isto po putanji ali sa alatkom za oduzimanje materijala (Sweep Cut) i idi do kraja, pa ćeš dobiti otvor i u Sweept Body-u i u poklopcu.


Evo i slike...

Lijep pozdrav...



[ aspitanis @ 23.06.2013. 20:47 ] @
Citat:
enigma78: ... nikakav problem nisam imao, klasični postupak izvlačenja profila po putanji...

E, taj klasični postupak izvlačenja profila po putanji kod mene daje ovakav rezultat (slika 8), pa bih molio za objašnjenje kako izbeći onaj zaokruženi deo?
Uzgred, kod "običnog" Extruded Boss/Base postoji mogućnost izvlačenja do određene površine, ali kod Swept Boss/Base toga nema...
[ enigma78 @ 23.06.2013. 21:18 ] @
Ne slušaš me šta kažem... Klasični postupak izvlačenja profila po putanji u SolidWorksu je odradio onako kako treba. Znači, ono što si prikazao na slici 8 i treba tako da bude, ne praviš nikakvu grešku što se tiče izvlačenja profila po putanji. Rješenje problema koji ti imaš možeš postići na više načina , evo jedan:

Napravio si grešku ne na izvlačenju profila po putanji već na poklopcu, jer nisi trebao kreirati onaj Extruded Cut prije nego što si kreirao Sweep. No i pored toga možeš riješiti problem tako što ćeš taj Extruded Cut jednostavno izbrisati iz stabla i uraditi Shell komandu i zadati debljinu (2,5 mm) pa ćeš dobiti potpuno uredan model.


Lijep pozdrav!


P.S. Zaboravi na AutoCAD filozofiju rada, 3D omogućava puno više slobode i u razmišljanju i u djelovanju, tako da sve što radiš u 3D možeš postići na makar dva, a najčešće i na još više načina.
[ enigma78 @ 23.06.2013. 21:21 ] @
Ako ipak zapneš, javi se, poslaću ti korake kreiranja tipskih formi da bi dobio ispravan model.

Lijep pozdrav!

P.S. Pogledaj ovaj tutorijal ima ga na internetu sa detaljnim primjerom korak po korak, ne bi trebalo da te zeza.
[ bokisha @ 25.06.2013. 07:34 ] @
Citat:
enigma78:  uraditi Shell komandu i zadati debljinu (2,5 mm) pa ćeš dobiti potpuno uredan model.


Hm...malo je "čudan" način sa Shell komandom, shell komanda sluzi da se dobije iz nekog dela posuda, hocu reci neki oblik koji ima dno,ne kazem da nije ispravno, jer ce to dno posle da se CUT-uje.To ponekad ume da pravi probleme, pa onda deo mora da se crta ispocetka. Moj nacin rada je da u sketch (u ovom slucaju mislim da je Sketch 8 ) gde si nacrtao profil, taj isti profil offsetujes za 2,5mm i pustis ga po liniji vodilji (sketch 7) i to je to, kasnije ga CUT-ujes...Eto jos jedan nacin, nije na odmet, hleba te trazi a uz to i radi

[ enigma78 @ 25.06.2013. 16:07 ] @
Citat:
bokisha: Hm...malo je "čudan" način sa Shell komandom, shell komanda sluzi da se dobije iz nekog dela posuda, hocu reci neki oblik koji ima dno,ne kazem da nije ispravno, jer ce to dno posle da se CUT-uje.To ponekad ume da pravi probleme, pa onda deo mora da se crta ispocetka. Moj nacin rada je da u sketch (u ovom slucaju mislim da je Sketch 8 ) gde si nacrtao profil, taj isti profil offsetujes za 2,5mm i pustis ga po liniji vodilji (sketch 7) i to je to, kasnije ga CUT-ujes...Eto jos jedan nacin, nije na odmet, hleba te trazi a uz to i radi :-)



Slažem se sa tobom u rečenici "Eto jos jedan nacin, nije na odmet, hleba te trazi a uz to i radi".

Ne slažem se sa ovom tvojom tezom: "Hm...malo je "čudan" način sa Shell komandom, shell komanda sluzi da se dobije iz nekog dela posuda, hocu reci neki oblik koji ima dno,ne kazem da nije ispravno, jer ce to dno posle da se CUT-uje.To ponekad ume da pravi probleme, pa onda deo mora da se crta ispocetka."
Ako u pravo vrijeme upotrijebiš Shell i nad pravilnim redosledom prethodno kreiranih tipskih formi, nema šanse da dođe do bilo kakvih problema, niti da dođe do toga da se mora sve ispočetka.

Shell komanda, naravno, kao što kažeš, služi da se kreira "posuda"... ali joj to nije krajnji domet. Shell kreira bilo kakve oblike tankih zidova, što je i u ovom primjeru slučaj. Šaljem sliku (Sl.5). Osim toga, na slici je upravo prikazan ispravan način kreiranja poklopca ventilatora, sa kojim se kolega muči, kad kažem "ispravan način" ne mislim na MOJ ispravan način, već po uputstvu iz tutoriala.

Da bi dobili ispravan model, prvo kreirati Boss-Extruded, pa Sweep, nakon toga ide Shell, pa onda tek Cut-Extruded (ako je uopšte i potrebno), kao što sam u prethodnim postovima i napominjao.

Naravno to je (prema Tutorialu) samo jedno od rješenja.

Na Sl.5 svijetlo plavo su površine koje treba selektovati da bi dobili poklopac tankih zidova (u ovom slučaju 2,5 mm), i Cut-Extruded uopšte i nije potreban, osim na kraju za one male rupice za vijke.

Lijep pozdrav!

[ aspitanis @ 25.06.2013. 22:25 ] @
Napokon sam našao vremena da ponovo odradim zadatak, potpuno iz početka, sa redosledom koji mi je predložen. U prilogu je slika onoga što sam dobio, sa jedinom razlikom u odnosu na sliku iz postavke zadatka što na proširenom delu izlazne cevi nema mreže (?). Zahvaljujem se svima na korisnim savetima. Pa, ako mi opet negde zapne... ;o)))