[ vukasin0 @ 23.06.2013. 10:23 ] @
Cao svima,


Trenutno radim kao system administrator u jednoj americkoj firmi, ali vec duze vreme me taj posao bas i ne zanima previse.

Uglavnom radim Linux i IBM alate.

Programiranje je mnogo zanimljivija i kreativnija oblast i plus pruza mogucnost lakse promene poslodavca, odlaska u inostransto ....

Od programskih jezika dobro znam PHP i Python kao Web i CLI alate, a sto se tice frontend-a dobar sam u Javascript, CSS i HTML, Ajax.

Postoji samo jedan problem - nemam brdo projekata - sajtova - iza sebe kako bih fascinirao poslodavca - a svi traze reference na prvom mestu.

Progamiram OO i nisam pocetnik. Razumem najbitnije design pattern-e ( php i python), mada to danas nije toliko bitno ako se koristi neki od framework-a.

Od web framework-a znam Codeigniter i Laravel za PHP i Django za Python.


Siguran sam da je neko od vas bio u slicnoj poziciji pa me interesuju vasa iskustva.


Hvala
[ dakipro @ 23.06.2013. 10:52 ] @
To ti je klasicna kvaka 22, da bi dobio posao treba ti iskustvo, da bi imao iskustva treba ti posao.
Vecina krene tako sto napravi prijatelju neki sajt, udruzi se ili plati nekom dizajneru za dobar dizajn (kupi online, kako god) i napravi sajt/dva koji nesto i rade.
Bitno je da izgledaju dobro na prvi pogled ali kao programeru potrebno je da oni nesto i rade, onda to stavi u CV i time kreni. To sto nemas ogroman portfolio ne znaci da si nisi dovoljno dobar ili da nemas perspektive. Fokusiraj se na rezultate koje imas do sada na drugim poslovima a koji pokazuju da si odgovoran, da brzo ucis, da si profesionalan i precizan i ostale karakteristike koje verujes da imas a koje u kombinaciji sa kucanjem koda na tastaturi tebe cine vrednim dodatkom nekoj firmi (ovaj put u vidu programera)
[ Radovan__III @ 23.06.2013. 12:02 ] @
Imati portfolio i to mislim da je to vese ideja ako zelis biti freelance, gde ces neprestano menjati poslove i da bi dobio sledeci posao treba ti referenca sa gomile predhodnih. Na osnovu iznetih kvalifikacija mozes php da radis gde hoces, nekoj ozbiljnoj firmi nece biti bitno da li imas 50 sajtova za automehanickarske radnje ili nemas nijedan ( npr radio si backend za neki erp ) tj nemas sta da im pokazes.
[ vukasin0 @ 25.06.2013. 20:28 ] @
Hvala na savetima.

Upravo radim na Document Management software-u u Python /Django i MongoDB.

Prilicno je advanced i nadam se da cu za koji mesec imati release 1.

Probacu sa tim projektom da promovisem sebe :)