[ agasoft @ 23.06.2013. 23:34 ] @
zdravo,
Ne znam gde ova tema treba da spada, pa možda najbolje da spadne ovde...
Nadam se da moje pitanje neće biti naučnofantastično.
Večeras sam uz usmeno daljinsko navođenje jednoj prijateljici na desktop računar instalirao novi sistem.
Devojka ima želju da i dalje koristi Xp, koji nije problem jer ga je koristila do pre tri sata.
Sve je bilo u redu, do instalacije grafike, neke nvidia mogu i da proverim koja je, ako će značiti.
Nakon restartovanja, rekla mi je da su joj slova i ikonice postale premale, jedva čitljive.
Ja kao slep mogu samo da pretpostavim da se radi o nekoj previsokoj rezoluciji i ništa više.
Udaljen sam od nje stotinama kilometara pa ne mogu da joj pomognme lično.
Vodio sam je kroz proces promene rezolucije, ali ona kaže kako je kao svaka rezolucija ista i da su slova i dalje jako sitna.
Ja mislim, da ona ili to ne ume da promeni, ili da je to toliko sitno da ne može ni da vidi gde se menja...
Pa nam je potrebna pomoć.
Da li postoji neki način, da se rezolucija promeni bez GUI?
Prompt ili unosom nekih vrednosti u registry bazu?
Ili, ako neko ima isti sistem sa sličnom kartom, da mi nekako u slikama pošalje kako to da promeni...
Mada, pošto ja slike ne mogu da vidim a i ne znam koliko će njoj biti jasne, neki registry ili nešto magično bi bilo dobro ako postoji.
Hvala puno.
[ Dexic @ 23.06.2013. 23:41 ] @
nircmd.exe setdisplay 1024 768 24
Ali problem sa svim ovakvim kombinacijama je sto mora da skine taj program - a to dovodi do Catch 22, da ne moze da vidi kako da skine te programe :(
[ agasoft @ 24.06.2013. 00:14 ] @
Videće valjda nekako.
Možda mogu da spakujem program sa .bat fajlom, da samo klikne i da se izvrši.
Vidi ona ponešto, koliko sam skapirao, ali izgleda nedovoljno za neke velike promene.
Probaću i to ako u međuvremenu neko bude imao još neki predlog, neka piše.
[ agasoft @ 24.06.2013. 00:16 ] @
Da dodam da ona upadne u neki dijalog za dodavanje lične rezolucije, i da ima neka četri parametra da ukuca, kako mi je pisala, neki virtical detescop, bits per pixel, refresh i ne znam šta, ali ja i grafika, ja i slika, nebo i zemlja. Pojma nemam šta bi mogla da upiše...
[ Dexic @ 24.06.2013. 00:42 ] @
Nemam pojma gde je to, nisam vidjao na istom mestu ta tri.

Mozes i da probas Reg key da izmenis preko .reg fajla:
HKEY_CURRENT_CONFIG/System/CurrentControlSet/Control/VIDEO
je key u kome se nalaze rezolucije, ali opet - mora da ima njen input :( tj. ne mozes bez njene interakcije da pogleda registry.
[ SASA M. @ 24.06.2013. 00:51 ] @
prilikom dizanja f8 tater pa izaberes vga mode ili udjes u safe mode, pa promenis.
[ agasoft @ 24.06.2013. 10:00 ] @
@dexic,
To stvaranje rezolucije je verovatno deo nvidia ctrl panela, ili tako nečeg.
Guglao sam i našao tako nešto.
Što se registra tiče, to bi bilo genijalno ako bi mogao da se napravi opšti reg fajl, tu nebi bilo problema, yes, ok, i gotovo...
Ali verovatno se svuda razlikuje zbog druge grafike.
Probaću nešto od svega ovoga.
[ Lavlja_Jazbina @ 24.06.2013. 10:06 ] @
Zasto se jednostavno ne zakacis na njen komp, pa vidis sta nije pravilno odradjeno.
[ agasoft @ 24.06.2013. 10:17 ] @
Zato što je to jednostavno komplikovano za mene.
Ali mogu da vidim s njom da se neko zakači.
Ako treba neko i odavde. :)
Pretpostavimo da ću se kačiti preko team viewer-a.
Prvo što bi opet ona morala da odradi, ili ja nekako napamet, da instaliram govorni program kod nje, da bi imalo šta da mi daje informacije šta se kod nje dešava i čime upravljam.
Znam da mi to ostaje kao poslednja mogućnost, i da ako ništa drugo ne uspem, moraću da se potrudim.
[ Lavlja_Jazbina @ 24.06.2013. 12:21 ] @
Po pitanju govornog predji na pisano.Otvori joj notepad pa kuckaj i ti i ona.
Malo se potrudis i videces da nije komplikovano,kako kazes za sebe!
[ agasoft @ 24.06.2013. 12:45 ] @
Potrudiću se večeras.
:)
Ja samo htedoh da kažem da ja ni na jednom računaru ne mogu da radim bez govornog programa, jer mi nedostaje svega 99,92% vida, i ništa više.
Prvo sve od priloženog da pokušam, i prompt i registry, pa ako ništa, idem u direktno uključenje.
Hvala u svakom slučaju
[ Lavlja_Jazbina @ 24.06.2013. 12:56 ] @
Izvini.Isto mozes nekog odavde zamoliti da se zakaci i ako nije bitno da bas ti resis problem,proba iako ima volje resi joj problem.
[ agasoft @ 24.06.2013. 13:06 ] @
Pokušaću sve što mogu. Bilo bi sad suludo da deinstaliram drajvere od karte pa iz početka.
Najbolje da sam tamo, al već kad nisam.
Nema potrebe za izvinjenjem, čim sam tu, ja sam skoro jednak sa ostatkom sveta. Samo se malo šalim na svoj račun.
Mada ću valjda nekako već preko mreže proturiti moj portabilni govor.
Problem je u tome što tehnika još nije toliko napredovala, da moj govor odavde čita sliku sa tuđeg računara, mora i tamo nešto da govori.
Ako ništa ne uspem zvoniću ovde da se neko nakači umesto mene.
[ agasoft @ 24.06.2013. 23:23 ] @
Evo mene opet...
Povezali se preko team viewera, ali audio izlaz nikako nije hteo s njene strane, pa nisam mogao ništa.
Ako neko dobre volje i još boljih namera, mislim ili zna da može da pomogne preko team viewer-a, neka mi piše.
Ne privatnu poruku, nego mail, ostavljen je ovde.
Ona je kod kuće posle 17:00, ali mislim da je neko vreme oko 20:00 sasvim korektno, može i kasnije i ranije, samo mi pišite, pa ćemo se dogovoriti, ako je neko voljan da proba da pomogne.
Hvala beskonačno, imate neko piće u gradu.
[ Dexic @ 25.06.2013. 01:09 ] @
Ako ste se vec povezali preko TV, zasto nisi probao da sam podesis? (mislim jel' postoji neki problem tu, pa nije ni preko TV moglo?)
[ gilopile @ 25.06.2013. 07:53 ] @
Ajd, ako se niko ne javi, pokusacu ja veceras da odradim. Sve zavisi kako ce mi net raditi, jer imam problema sa wirelessom pa bi bilo mucenje rad sa teamviewer-om. Javljam se na PP oko 20h. Samo vi u medjuvremenu saznajte koji je model g. kartice, tacan model monitora i kako je povezan HDMI, vga, dvi.
Pozdrav!
[ agasoft @ 25.06.2013. 08:16 ] @
Dexic, problem je bio u meni. Tv se povezao, slike je bilo, mogao da upravljan tastaturom, da pokrenem i moj govor ali audio nije došao od nje. Videla je ona da ja vrtim po ikonićama. Ali ja napamet ništa nisam mogao jer nije bilo tona.
[ Dexic @ 25.06.2013. 08:29 ] @
Aaaaa, TELEFONOM da pricate? :D
[ agasoft @ 25.06.2013. 08:38 ] @
To bi još bilo najbolje. :)
Ono, stisnem strelicu gore, pa čekam da vidim gde sam sad. Verovatno bi mi trebalo 6 sati. :)
[ Dexic @ 08.07.2013. 19:45 ] @
Sta je bilo na kraju?:)
[ agasoft @ 08.07.2013. 20:08 ] @
Na kraju je bio kraj.
:)

Nekako se sama dokopala nekog nvidia ctrl panela, i nekako sve namestila.