[ ib.kroki @ 27.06.2013. 14:16 ] @
Pročitah ovo:
http://www.mondo.rs/s292040/Ma...s_8-_Vraca_se_Start_dugme.html

Danas je 27/06, da li je neko preuzeo besplatan update kojim se dobija start dugme?
[ Sceka @ 27.06.2013. 14:22 ] @
Da, preuzeo, instalirao pre pet minuta. Jos nisam sve pregledao, izgleda da mora sve da se setuje ponovo, vecina, cak I ova varijata za kuckanje/pisanje... :)


Pozdrav!

EDIT
Primecujem da mi ES sada konstatuje da imam Windows NT. :)

- Nema vise Command prompt-a, sada je ovo:


[Ovu poruku je menjao Sceka dana 27.06.2013. u 15:56 GMT+1]




- Start dugme radi isto sto I Win key, potpuno isto. Cekiranje spelovanja sam setovao kao iskljuceno a ipak podvlaci reci crvenim I menja malo I u veliko I! :)


[Ovu poruku je menjao Sceka dana 27.06.2013. u 16:07 GMT+1]





- Mislim da je I ovo novo, Shut down, na dole levo desni klik.



[Ovu poruku je menjao Sceka dana 27.06.2013. u 16:14 GMT+1]


- I sa IE 11 mi daje "Error" kad kliknem na "Chat", dole desno... :)

>> I tako... necu Vas vise smarati, hvala...! :) <<

[Ovu poruku je menjao Sceka dana 27.06.2013. u 16:21 GMT+1]
[ Jovan 1988 @ 27.06.2013. 15:41 ] @
Konačno su se setili da ture gašenje dole,moram da jurim u podešavanjima kako da gasim računar...
[ ib.kroki @ 27.06.2013. 21:55 ] @
@Sceka
Da li si zadovoljan ili si se pokajao.
Iz tvojih komentara čini mi se da ne dobijam ništa posebno a treba opet sve podešavati.
Mislim da odustajem, ali ajde da čujem tvoj komentar.
[ Sceka @ 27.06.2013. 23:26 ] @
Pa pazi, nisam se pokajao u svakom slucaju jer u principu radim to od kad imam kompjuter. Uvek novo ma sta to bilo a vezno za Windows I sve u vezi njega, nove verzije programa...

Nisam imao mnogo vremena jer sam morao da odradim nesto I da idem u Studio ali sam primetio da imam vise mesta na C:\ nakon instalacije/apdejta. Nesto manje od 5 gigabajta je vise nego pre. Druga stvar, nebitna ali eto, pri dizanju Windows-a nema vise slike prozora nego ona riba ali sad jarkih boja. :)

Svi instalirani programi su tu I zapamcena su setovanja (logicno). Morao sam da reinstaliram Gadgets-e, navikao sam na calendar, sat a narocito na Network Monitor. Sto se tice IE-a, sve pasvorde za logovanja svakodnevne sajtove sam morao da obnovim. Za neke da kucam I user I pass a za neke samo da potvrdim, vec su postojali kad se udje na sajt. Za ES sam morao da kucam.

Start dugme je potpuno beskorisno, osim ako nadjem neku novu funkciju a za sada ne radi nista drugo osim prelaza sa desktop na Start ekran. Start ekran I "ikone" malo drugacije izgledaju, minimalno, odnosno, jedva se vidi razlika. Boje su lepse a I velicina moze da se menja malo drugacije. Mislim da je sve za nijansu povecano I uocljivije. Nakon ulaska u Srart ekran sada ima dole levo strelica kojom se "podize" ekran I pojavljuje se "All App-s" sto se dobijalo desnim klikom. Desni klik sada ima opciju da se klikne dole desno na "Castomize" tako da moze da se nazove/reimenuje grupa/grupe u Start ekranu.

To je na brzinu. Malo vizuelno izgleda drugacije, ikone foldera, neki novi nazivi... Premalo je vremena bilo za istrazivanje. IE 11 radi malo cudno. Kad se na temi posalje post ne vraca na pregled posta, sto znaci na poslednji post na stranici, poslati post, nego obavezno na vrh stranice. Kako na ES-u tako I na nekim drugim forumima - sto malo nervira. Nemam pojma da li je to zato sto ne moze drugacije ili moze/treba to setovati. Ranije je to bilo po difoltu da se nakon slanja posta "refresuje" na to mesto, na kraju stranice, odnosno, da se vidi poslati post.

Windows je ostao aktiviran jer je original, sto je bilo za ocekivati. Videcu jos sutra I narednih dana, za sada mi svi programi rade isto kao I ranije ali ipak treba malo vremena da prodje...

Da, ovo sa spel cekerom I dalje nervira ali mnogo...

Pozdrav!
[ calexx @ 28.06.2013. 10:57 ] @
Nabacio si preview verziju umesto redovne legalne? To što je ostao aktiviran može da znači i da je ova preview verzija sama po sebi aktivirana jer je i meni takva. Jedino što sam ja radio novu instalaciju, nemam legalnu verziju nego sam trošio enterprajz koji je upravo završavao karijeru a on ne može na upgrade.

Kada sam sinoć instalirao, start dugme je imalo dve funkcije, levi klik je vraćao na start ekran dok je desnoklik otvarao novi meni na kome je bilo nekih opcija, između ostalog i run, shut down i još neke varijacije. Malopre proverim i na desnoklik kursor mrdne malo desno gore i ništa više. Da li sam nekom instalacijom to poremetio ili sam negde pogrešno podesio, da li je neko u toku sa ovim?

Inače su popravili detalj koji je nervirao one koji mrze teletabis, sada može da se podesi da se 8.1 startuje direkt na desktop i preskoči metro ekran. Još da vrate aero (regularno, ne raznim smicalicama) i neće više da bude neke smetnje.
[ Sceka @ 28.06.2013. 12:21 ] @
Citat:
calexx: ...
Kada sam sinoć instalirao, start dugme je imalo dve funkcije, levi klik je vraćao na start ekran dok je desnoklik otvarao novi meni na kome je bilo nekih opcija, između ostalog i run, shut down i još neke varijacije. Malopre proverim i na desnoklik kursor mrdne malo desno gore i ništa više. Da li sam nekom instalacijom to poremetio ili sam negde pogrešno podesio, da li je neko u toku sa ovim?
...

Desni klik je na tom mestu gde je sada Start Dugme I ranije imao istu funkciju samo je dodato iskljucivanje kompjutera I promenjena varijanta CMD. Sve ostalo je potpuno isto.

Preview, nije jos izasla nikakva redovna verzija, tek na jesen se ocekuje I to se jos ne zna bas tacno sta ce biti. Razne price kolaju...

I dalje me smara spel ceker! Jel' neko to resio, ako uoste ima nekoga ko je uradio apdejt, osim, koliko vidim, @calexx-a?

Stalno zaboravljam... SkyDrive ima 7 gigabajta, free I lako se organizuje...


Pozdrav!
[ calexx @ 28.06.2013. 14:33 ] @
Nisam ranije ni proveravao šta se dešava na desnoklik ali je noćašnja instalacija ostala bez toga, malopre sam opet instalirao i za sada radi pa ću da overavam da li se nešto promenilo posle svake instalacije i podešavanja. Sad ću opet da se vratim na 8.1 da još malo probam.

Mislio sam na to da si legalnu verziju zamenio za preview koja ipak nije sigurna kao legalna. U svakom slučaju ćeš lako da vratiš oni prethodnu.

Nisam ja radio upgrade, windows 8 mi je previše nisko na listi operativnih sistema a ovo sam odradio koliko da vidim kako izgleda. Probaću par dana a onda se vraćam lepšim OS-ovima.

Nisam primetio da spel čeker negde brlja, gde ti se to javlja?

Možeš da vratiš CMD ako ti se više sviđa, nisam proverio o čemu se radi sa ovom promenom.
[ Sceka @ 28.06.2013. 15:34 ] @
Citat:
calexx: ...
Nisam primetio da spel čeker negde brlja, gde ti se to javlja?

Možeš da vratiš CMD ako ti se više sviđa, nisam proverio o čemu se radi sa ovom promenom.

Spel ceker mi je ukljucen stalno, I sada dok pisem ovaj odgovor.

CMD - sve jedno mi je a I nikada se ne vracam na staro... :) Nisam jos proveravao sta se dobilo promenom, radi ono sto sam probao, PING I to je sve sto sam za sada imao potrebe...

Jos neko da je probao ovaj apdejt? :) Pre neki dan sam cuo u komsiluku - covek/jedan komsija je svojevremeno kupio kpmpjuter u radnji sa instaliranim XP-om, I dan danas nije menjao nista, ni kompjuter ni OS ni programe koji su mu tada klinci iz komsiluka instalirali... a svakodnevno ga koristi I zadovoljan je! :) To je prava stvar, kad radi - radi, nista ne diraj... :)


Pozdrav!
[ Aleksandar Đokić @ 28.06.2013. 15:43 ] @
Citat:
Primecujem da mi ES sada konstatuje da imam Windows NT. :)


Definitivno instaliram sto pre (ozbiljan sam).

Citat:
Možeš da vratiš CMD ako ti se više sviđa, nisam proverio o čemu se radi sa ovom promenom.


Powershell je strasno mocan, jedino sto je sporiji... nesto kao shell na Lin-u.
[ Sceka @ 28.06.2013. 18:02 ] @
Citat:
Aleksandar Đokić: Powershell je strasno mocan, jedino sto je sporiji... nesto kao shell na Lin-u.

A malo vise o tome...?


Pozdrav!
[ calexx @ 28.06.2013. 22:02 ] @
Citat:
Aleksandar Đokić:
Citat:
Primecujem da mi ES sada konstatuje da imam Windows NT. :)


Definitivno instaliram sto pre (ozbiljan sam).
Da li su ove dve rečenice u nekoj vezi ili si onako citirao? To što ES prijavljuje NT samo znači da bi Gojko mogao da doda prepoznavanje pa windows nt 6.3 prijavi kao Windows 8.1.

Šta znam, malo sam probao, neke sitnice su promenjene, nisam overavao da li je nešto ispod haube menjano ... ali mi je i on dosadan, kao i svaki drugi windows. ;)
[ Aleksandar Đokić @ 29.06.2013. 00:11 ] @
Citat:
Da li su ove dve rečenice u nekoj vezi ili si onako citirao?


U smislu da onda ipak nisu menjali ne znam ni ja sta. Mada je malo glupo procenjivati na ovaj nacin.

Citat:
A malo vise o tome...?


Ne znam ni ja previse, koristio sam ga na Win Serveru 2012, mozes bukvalno sve preko njega da odradis. Win Server 2012 ima opciju "Core" instalacije, gde ti se onda pojavi samo Powershell i moras sve putem njega (nema GUI-ja, kao "server" instalacije lin-a). Kako sam shvatio najbitniji deo je moguce pravljenje potpuno automatizovanih skripti.

Da ti stavljam neke linkove verujem da i sam mozes da nadjes.
[ calexx @ 29.06.2013. 00:40 ] @
Pa i jesu menjali, ako je vista 6.0, sedmica 6.1, prva osmica 6.2 a ova dobila 6.3 ... ima tu promene.
[ calexx @ 29.06.2013. 10:02 ] @
Jel ti ovo pišeš u wordu pa ti koriguje malo i ili ti IE to radi? Odavno ga ne koristim ... ma idem sad na 8.1 da proverim gde grešiš. ;)
[ Sceka @ 29.06.2013. 13:49 ] @
Direkno iz IE - "Odgovor na temu"! Ako te ne mrzi pogledaj jer nemam resenje..! :) Malo se razlikuju setovanja na 8.1 u odnosu na 8!


Pozdrav!

EDIT
Kad koristim Notepad I WordPad sve je u redu, nema korekcija niti mi ispravlja malo I u veliko I. Znaci, desava se samo u IE11. Gde se to setuje u IE, zna li neko? Nikada nisam tako nesto setovao u IE pa ne znam.
[ calexx @ 29.06.2013. 16:46 ] @
Evo, sad sam na 8.1 i na IE11 i sve lepo radi. ;) Jutros sam probao, na početku mi je ispravljao i u I i podvlačio reči ali je odjednom prestao. Sada sam hteo da ukapiram zašto ... i iz cuga pogodio. Ako mi je tastatura na ENG, onda ispravlja, ako je tastatura na SRP, onda je sve OK. Pretpostavljam da su podešavanja za IE na nivou operativnog sistema i da se tamo podešava ali me baš i ne zanima gde tačno jer srpski uvek pišem sprskim jezikom, engleski ima premalo slova a da vrskam neću.
[ calexx @ 29.06.2013. 16:56 ] @
Ako ipak hoćeš da koristiš ENG tastaturu, onda idi na PC Settings/PC & devices/Typing pa isključi ono što ti se ne sviđa. Sad sam pogledao gde se to sistemski podešava.
[ Sceka @ 29.06.2013. 18:05 ] @
Ako mislis na ovo:



To sam setovao pre nego sto sam poceo da 'istrazujem' sta je sve razlicito... Inace prvo sve isetujem, a nema bas puno toga jer uglavnom koristim sve po difoltu, pre nego sto pocnem da koristim bilo sta pa I OS.

Sto se jezika tice - po difoltu mi je engleski pa srpski latinica pa srpski cirilica. U 90% slucajeva koristim englesu tastaturu/jezik ali moram da imam I SRP lat/cir za svakodnevno ali bas retko koriscenje. SRP/cirilica koristi supruga skoro iskljucivo jer je to zvanicno kod nje na poslu pa iako retko koristi "moj" kompjuter, jer ima sluzbeni lap top za rad od kuce sa svim zvanicnim sluzbenim aplikacijama..., pa je lakse tako.


Pozdrav!
[ calexx @ 29.06.2013. 22:34 ] @
Šta se dešava kada ovde koristiš SRP? Meni je prvo menjao samo na ENG a posle isključivanja ovih detalja je prestao pa nema korekcije kojom god tastaturom kucao. Naravno, region je potpuno podešen pa i odatle možda nešto brlja. Da pogađam da nisi promenio regione na Srbiju nego si ostavio Pacifik ili šta god da je default?
[ Sceka @ 29.06.2013. 23:10 ] @
Mislis na ovo:



Ili nesto drugo?

Kad u pisanju ove poruke promenim u SRP nema korekcije i ne menja malo i u veliko I, kao sto se moye videti, a onda promenim u ENG I odmah ima korekcije! :) A ja, kao sto rekoh, koristim ENG kao difolt I to zato sto sam em navikao godinama em ne zelim da se ja prilagodjavam OS-u po tom pitanju jer do sada nikada nisam morao.

Pazi, morao bih da se prilagodim tako sto bih poceo sada pole toliko godina da koristim SRP tastaturni raspored ili da se zezam oko toga... A mora da ima resenje - ili je to neki bag ovog privjua, vec sam imao nekoliko apdejtova... :)


Pozdrav!
[ pajaja @ 29.06.2013. 23:20 ] @
Nevezano za jezik: da li si ti nesto podesavao izgled OS-a ili je ova kombinacija crnih slova na plavoj pozadini (window title) takva po default-u?
[ calexx @ 29.06.2013. 23:31 ] @
To što si navikao da koristiš pogrešnu tastaturu nije razlog da ne promeniš pogrešnu naviku. ;) Kao što sam napisao, menjalo mi je i u I sa ENG dok nisam ukinuo ono što smo pominjali a zašto kod tebe ne reaguje, nem pojma.
Što se podešavanja tiče, postoji još jedno za nonunicode ili tako nešto mada ne znam da li bi trebalo da ima veze sa ovim.
[ Sceka @ 30.06.2013. 00:57 ] @
@pajaja - nista nisam podesavao u vezi izgleda. Mislim da nisam ni pre apdejta na 8.1 ali ne garantujem. I ako jesam to je bilo nesto sto je predefinisano, sigurno. A sada mnoge stvari drugacije izgledaju, ikone... sve je to minimalno, promene, ali vidljivo I meni prija... kao da se doradjuje na dobar nacin. :)

Citat:
calexx: To što si navikao da koristiš pogrešnu tastaturu nije razlog da ne promeniš pogrešnu naviku. ;) ...
...

Nije pogresna navika jer sam poceo sa ZX Spectrumom... :)

Citat:
calexx: ...
Što se podešavanja tiče, postoji još jedno za nonunicode ili tako nešto mada ne znam da li bi trebalo da ima veze sa ovim.

Gde?


Pozdrav!
[ calexx @ 30.06.2013. 08:48 ] @
Ako si promenio naviku da komp uključuješ u televizor onda promeni naviku da kucaš neispravna slova. Ja sam davno navikao na yuscii raspored na tastaturi i dugo menjao kbd fajlove da tako ostane ali sam na kraju promenio naviku i počeo da koristim nove standarde.
Ovo se podešava na sledećem tabu na onoj slici koju si postavio ali nisam siguran da je to. Ako nije upalilo isključivanje na sistemskom nivou ... nešto kod tebe gadno ne valja. ;)
[ Sceka @ 30.06.2013. 13:58 ] @
Citat:
calexx: ...neispravna slova.
...

Sta znaci ovo?

Sve sam probao I nema sanse. Da nesto ne valja - to sigurno. Ipak je uradjen apdejt a ne instalacija na formatiran C:\ tako da je verovatno nesto pobrljavilo. Ocekivano mada nisam ocekivao da se banalne stvari tako ponasaju. Sve ostalo radi k'o sat.

Do sada je bilo ukupno sest "Windows Update"-ova, trecina od toga je za "Windows Defender", konkretno za sam Windows 7 (sedam) komaTa. A malocas mi je notifikovan I predlozen NVIDIA apdejt drajvera, sto sam, naravno, prihvatio. :)


Pozdrav!
[ pajaja @ 30.06.2013. 14:22 ] @
Iako mi se generalno svidja ideja flat UI dizajna, ovakva realizacija cini Win 8 graficki interfejs jednim od najlosije dizajniranih na trzistu. Ovo sa crnim slovima na tamno plavoj pozadini je samo jedan od propusta koje nisu jos uvek ispravili.

[Ovu poruku je menjao pajaja dana 30.06.2013. u 15:43 GMT+1]
[ plus_minus @ 30.06.2013. 14:47 ] @
^^

Ja nemam nameru da trošim vreme na "to" o čemu pričate, a znam da kad ti Pavle Obradoviću uciljaš na nešto ili ga "usnimiš" / uočiš kako ne radi onako kako je predviđeno ili treba, da je to zaista tako, da ima taj i taj nedostatak ili bug, whatevs.
Još jedan razlog da i dalje ne probam "to" ili taj proizvod zvani osam koma jedan.

Pavle, hvala na zapažanju.
U ovom slučaju je u pitanju najobičnija boja i ne utiče na funkcionalnost nečega, ali, oči ipak treba čuvati od svakakvih nakaradnosti. I to je veoma bitno! :D
[ Goran Mijailovic @ 30.06.2013. 14:48 ] @
Ovo je tek preview, do konačne verzije imaćeš i tirkizna slova
[ plus_minus @ 30.06.2013. 14:54 ] @
Ako. Mene su izgubili kao korisnika. Totalno. Može neki win7 nekad da se učita, što da ne? Jes' da jede hard disk i zauzima prostor kao kojekakav rak, ali bože moj.. 'to je tako' kod M$-a.
Dalje od ziben, never. Što se mene tiče, mogu da uklone i antialiasing zarad performansi itd. ako im padne na pamet i takva "brilijantna" ideja, ništa meni neće smetati ni tirkizna slovca.
[ calexx @ 30.06.2013. 15:03 ] @
Citat:
Sceka: Sta znaci ovo?
Pa neispravna slova, nema onoliko koliko ja koristim. A ti pročitaj ovu rečenicu koju sam citirao (ali pročitaj kako je napisano, ne kako ti misliš da je napisano) pa će da ti možda malo glupo zvuči. Za vreme dosa ili win 3.0 sam se malo snalazio da rešim neispravna slova, od 3.1CE je rešeno ... ne znam zašto bih pisao u šiframa. Naravno, onima koji u raznim (i zvaničnim) dokumentima, a naročito kada pišu rukom koriste samo eng slova može i da se progleda kroz prste.
Nije baš po temi ali me uvek povuče. Mada i jeste, eto tebi ispravlja ono što oni smatraju da je potrebno, možda bi ispravljali i ta sisana slova da imaju dobar pravopis u čekeru.
[ Goran Mijailovic @ 30.06.2013. 15:21 ] @
Samo cirilica resava problem
[ Sceka @ 30.06.2013. 15:34 ] @
Citat:
pajaja: Iako mi se generalno svidja ideja flat UI dizajna, ovakva realizacija cini Win 8 graficki interfejs jednim od najlosije dizajniranih na trzistu. ...

Iako to spade u licne afinitete, o ukusima se ne raspravlja... Ja nikako nisam za flat UI dizajn, to mi se ama bas ni malo ne svidja. Cak I na Total Commander-u prvo odcekiram "Flat icons", odmah po instalaciji! :) Da je w8 I W8.1 ruzan - ruzan je do ludila - bar meni licno! :) Pored toga sto volim I uvek sam to radio I uvek cu to raditi, da instaliram sve nove verzije svega sto upotrebljavam a ima veze sa kompjuterom, Windows 8 mi se dopada zbog toga sto se neverovatno brzo "dize". Najbrze od svih verzija do sada.

Sad pre nego sto sam instalirao ovaj apdejt na 8.1 sa instalirao sve sto inace koristim ali I neverovatan broj svakojakih programa koje nikada nisam koristio a vecinu nikada ni necu. Skoro"sve sto mi je pod rukom bilo", nekoliko dana. Kada sam to radio sa W7 desavalo se klasicno I ocekivano - sto vise sam imao instaliranih programa sve teze I sporije se "dizalo" gledano od pritiska na Power dugme na kucistu do "gotovosti" za rad. Sa W8 to nije bas tako. Mnogo manje vremena je potrebno u odnosu na W7. Interesantno bi bilo istraziti malo po tom pitanju ali mene licno ne zanima vec neko vreme istrazivanje "ispod haube". Jednostavno sam se malo zasitio "tih pojedinosti". Samo me zanima praktican dozivljaj u 'ril tajmu'.

Nesto sam primeti od skoro, a ponikalo me da to I napisem jer se desilo upravo pre nekoliko minuta. Inace zivim u kraju u kome su prekidi struje bas jako retki, mdjutim, zadnjih mesec dana (otprilike) su ucestali jer se izvode neki radovi (menjaju se "glave" ulicnog osvetljenja, ako se to tako zove, pa se menjaju neke trafo stanice, lokalne...). Elem, malocas nestade struje na nekoliko minuta a u sred pisanja ovog texta. Kao I uvek, pomislim da sam pisao uzalud, taman sam zavrsio prvi pasus. Ok, nema veze, mrzi me da ponovo kuckam... Medjutim, kad sam startovao IE kliknem na "Restore last session" I pojavi mi se tacno onako kako je bilo pre nestanka struje. Do sada nikada to nisam koristio pa I ne znam da li je I ranije bilo tako ili je to nesto novo ali je meni novo I prilicno zanimljivo a I korisno! :)


Pozdrav!
[ Sceka @ 30.06.2013. 15:38 ] @
Citat:
calexx: Pa neispravna slova, nema onoliko koliko ja koristim. ...

A sta onda da rade Crnogorci, mislim na one koji zive tamo?! Tek oni su u problem, osim ako nisu regulisali da imaju na tastaturi I ona "meka" novonastala slova koja teskom borbom osvojise u nesebicnom trudu razdvajanja od brace Srba... :)))


Pozdrav!
[ plus_minus @ 30.06.2013. 15:55 ] @
Ma, crnogoraca koji ne koriste ćirilicu ili je ne znadu, ima taman toliko koliko i živih i funkcionalnih Internet Explorer sedmica i šestica.. ti takvi crnogorijanci, nebitni su u slučaju ćirilice.
Maltene kao statistička greška. Pa da. Ništa neće da smeta.
[ Homer J. Simpson @ 30.06.2013. 16:43 ] @
Citat:
pajaja:
Iako mi se generalno svidja ideja flat UI dizajna, ovakva realizacija cini Win 8 graficki interfejs jednim od najlosije dizajniranih na trzistu. Ovo sa crnim slovima na tamno plavoj pozadini je samo jedan od propusta koje nisu jos uvek ispravili.

[Ovu poruku je menjao pajaja dana 30.06.2013. u 15:43 GMT+1]

Ja sam stavio sivo, ne zna se da li je gore ovako ili plavo...
[ Slobodan Milivojevic @ 30.06.2013. 17:02 ] @
^ Mislim da je najbolje ipak ovako :D



Inače lepo mi radi na netbooku sa Celeron 1007U procesorom u vmware playeru... Dao sam mu 2GB memorije, mislim da mu je dovoljno...
[ calexx @ 30.06.2013. 18:33 ] @
Citat:
Sceka:
Citat:
calexx: Pa neispravna slova, nema onoliko koliko ja koristim. ...
A sta onda da rade Crnogorci, mislim na one koji zive tamo?! Tek oni su u problem, osim ako nisu regulisali da imaju na tastaturi I ona "meka" novonastala slova koja teskom borbom osvojise u nesebicnom trudu razdvajanja od brace Srba... :)))
Ako su im to legalna i redovna slova (evo, ovaj deo sam pisao ENG tastaturom i nije promenjeno slovo i), onda se nadam da je neko već poslao informacije o tome pa će uskoro da im to naprave. Mada bi za početak trebalo da ih uopšte i ubace pošto su još pod Serbian latinicom i ćirilicom. ;)

A da ti recimo batališ IE i počneš da koristiš neki browser koji ne zavisi od volje operativnog sistema? Ja sam ovaj IE probao samo zbog tvog problema, mislim da je neka verzija 6 bila poslednja koju sam pogledao pre ovoga.
[ calexx @ 30.06.2013. 18:43 ] @
Citat:
Sceka: Pored toga sto volim I uvek sam to radio I uvek cu to raditi, da instaliram sve nove verzije svega sto upotrebljavam a ima veze sa kompjuterom, Windows 8 mi se dopada zbog toga sto se neverovatno brzo "dize". Najbrze od svih verzija do sada.
Ja sam takođe tu negde, mada sam se udaljio od Windows varijante ... pa valjda i zato što mnogo retko izlaze nove verzije pa nema uzbuđenja. ;) Linuxa ima bezbroj a novi izlaze bar dva puta godišnje ... često koristim i neke beta pa i alfa verzije i sviđa mi se ta ideja.
Što se brzog "dizanja" tiče ... odavno ne obraćam pažnju na to jer odavno i ne gasim OS ... mnogo mi lakše i brže da ga uspavam nego gasim. Tu je tek brzina, uspava se za par sekundi, probudi za isto vreme.
[ Sceka @ 30.06.2013. 19:17 ] @
Citat:
calexx: ...
A da ti recimo batališ IE i počneš da koristiš neki browser koji ne zavisi od volje operativnog sistema? ...

Necu! :)

Citat:
calexx: ...
... mnogo mi lakše i brže da ga uspavam nego gasim. Tu je tek brzina, uspava se za par sekundi, probudi za isto vreme.

To sam prestao da koristim otprilike na pocetku koriscenja Windows 95, znaci jako davno. Uglavnom nikada ne gasim, niti uspavljujem ni nista slicno, kompjuter, hardove, monitore, SBB risivere, TV-e... Desi se da kompjuter mesecima radi. Dok me ne uhvati ludilo probanja raznoraznih programa, plaginova... A sada I ovi nestanci struje. Interesantno ali nikada u zivotu nisam imao neki UPS. :)

Dal' je moguce da niko ne koristi ovaj 8.1 osim nas par? Ili Vas mrzi da pisete? Steta, sto vise informacija... nije na odmet napisati po nesto.


Pozdrav!
[ pajaja @ 30.06.2013. 21:53 ] @
Citat:

Iako to spade u licne afinitete, o ukusima se ne raspravlja... Ja nikako nisam za flat UI dizajn, to mi se ama bas ni malo ne svidja. Cak I na Total Commander-u prvo odcekiram "Flat icons", odmah po instalaciji! :) Da je w8 I W8.1 ruzan - ruzan je do ludila - bar meni licno! :)


Naravno da to da li se nekome svidja ili ne je stvar ukusa, ali ovde se radi o greskama koje nisu stvar ukusa vec lose realizacije ili nedostatka ideje kako dizajn treba da izgleda u celosti. Mozda vecini ovo izgleda smesno ali detalji su ti koji pokazuju da li je neko ozbiljno shvatio dizajniranje ili nije i koliko je truda i rada ulozeno u izradu. Dobar primer je redizajnirani Windows Explorer u kome se moze primetiti svasta, od zaostavstina prethodnih verzija, nekonzistentnih elemenata pa cak do loseg aligmenta ikonica. (neki od primera su u prilozima).

Tu je i "sjaj" u taskbaru koji je ostavljen ali ne vazi za Start dugme. Ikonice sam preskocio zato je vecina nasledstvo prethodnih verzija, mada ako su radili redizajn trebalo je i njih da srede.

Ne znam kako su stvari organizovane unutar MS-a ali je tesko poverovati da ne mogu da sastave tim dizajnera koji ce da naprave interfejs koji je upotrebljiv i prijatan za oko. O skladu sa Metro interfejsom (ili kako ga vec zovu) ne vredi ni govoriti, mislim da je bilo dosta pisanja o tome.


Citat:
Pored toga sto volim I uvek sam to radio I uvek cu to raditi, da instaliram sve nove verzije svega sto upotrebljavam a ima veze sa kompjuterom

Takodje, uvek sam voleo da imam poslednju verziju softvera, i mislim da ce Windows 8 biti prvi izuzetak iako sam mu dao sansu i sto se Dev. preview-a i finalne verzije tice. (A i sada 8.1). Jednostavno ni estetski ni funkcionalno ne opravdava kupovinu, i ne znam kako ovakav OS (generalno Windows 8, ne 8.1) mogu da puste u prodaju obzirom da i dalje lici na neku alpha verziju softvera a ne na finalni proizvod.
[ Morpheus NS @ 30.06.2013. 22:44 ] @
Citat:
Sceka: Dal' je moguce da niko ne koristi ovaj 8.1 osim nas par? Ili Vas mrzi da pisete? Steta, sto vise informacija... nije na odmet napisati po nesto.


Ja imam Windows 8 na mašini pored Linuxa, ali nisam isprobao 8.1 do sad iako me "svrbe prsti" da probam šta je to novo. I ja sam od onih koji uvek ažuriraju sistem i uvek isprobavaju alfe i bete čim se pojave. Evo, sad ću se prebaciti u Win da vidim kako ide update.
[ Sceka @ 30.06.2013. 22:58 ] @
Citat:
pajaja: Takodje, uvek sam voleo da imam poslednju verziju softvera, i mislim da ce Windows 8 biti prvi izuzetak iako sam mu dao sansu i sto se Dev. preview-a i finalne verzije tice. (A i sada 8.1). Jednostavno ni estetski ni funkcionalno ne opravdava kupovinu, i ne znam kako ovakav OS (generalno Windows 8, ne 8.1) mogu da puste u prodaju obzirom da i dalje lici na neku alpha verziju softvera a ne na finalni proizvod.

Ja ni jedan jedini OS nisam kupio, odnosno Windows! Sticajem okolnosti uvek dobijam pa ne moram da kupujem. Nekada CD, kasnije DVD a zadnjih godina I/ili DVD ili kljuceve, kako kada. Navika je cudo... pa jednostavno I ne razmisljam o kupovini. Kad ne bih dobijao - kupio bih svaku verziju Windows-a koja izadje, odmah po izlasku. "Milion" puta sam proverio - bolje radi original nego krekovana verzija. Bar sto se Windows-a tice. Ima nekih programa koji rade savrseno u krekovanoj verziji ali su meni relativno nebitni. Od kako sam se uverio - samo originalni Windows dolazi u obzir I to najnoviji. Sve dok mi programi koje koristim izgledaju isto ili bar podnosljivo ja cu da teram tako. :)

Ko kupuje Windows 8? Pa nisu se bas proslavili prodajom ali koliko cujem od ortaka koji zive u USA I Kanadi I nekih po Evropi kupuje se, uglavnom ljudi koji nisu vezani za IT I makar malo ozbiljniji rad na kompjuteru. Takva su moja saznanja iako se nisam mnogo raspitivao...

Citat:
pajaja: ...
Tu je i "sjaj" u taskbaru koji je ostavljen ali ne vazi za Start dugme...
...

Ima I Start dugme "sjaj" ali samo kad se, u momentu kad se hoveruje desi se "preliv" I onda nista, ne reaguje dalje kao na ostalim ikonama u taskbar-u.

@Morpheus NS - pa onda utisci ovde... :)


Pozdrav!
[ plus_minus @ 30.06.2013. 23:21 ] @
Citat:
Sceka: ....

Ja ni jedan jedini OS nisam kupio, odnosno Windows! Sticajem okolnosti uvek dobijam pa ne moram da kupujem. Nekada CD, kasnije DVD a zadnjih godina I/ili DVD ili kljuceve, kako kada. Navika je cudo... pa
...


A be, p-bay nikada nije ni bio zamišljen da ne bude deo kojekakve navike.. a plus što tamo ima ključeva od sorte i većina njih je zaista funkcionalna, šljakaju.
Sve u svemu, brava je užasno loša, uvek i bila. Što jes' jes. Nije ni čudo što ima toliko dobrih ključeva.
[ Morpheus NS @ 01.07.2013. 00:11 ] @
Citat:
Sceka: @Morpheus NS - pa onda utisci ovde... :)


Za sad ništa od utisaka jer osmica neće da mi ponudi update na 8.1 nakon instaliranog update-a koji je potreban. Ili ne radi na Windows 8 Pro? Pokušaću sutra .iso fajlom...
[ calexx @ 01.07.2013. 01:26 ] @
Citat:
Sceka: Necu! :)
Ako, samo ti koristi takve varijante, ne koristi ispravno pismo, radi bez UPS-a pa ćeš stalno da imaš i probleme. Pa ja bih posle druge poruke u kojoj mi piše veliko I na sred rečenice tražio rešenje ili odustao od programa koji tako radi.
Citat:
Sceka: To sam prestao da koristim otprilike na pocetku koriscenja Windows 95, znaci jako davno. Uglavnom nikada ne gasim, niti uspavljujem ni nista slicno, kompjuter, hardove, monitore, SBB risivere, TV-e... Desi se da kompjuter mesecima radi. Dok me ne uhvati ludilo probanja raznoraznih programa, plaginova... A sada I ovi nestanci struje. Interesantno ali nikada u zivotu nisam imao neki UPS. :)
Nisam ni ja gasio ali došlo vreme da se izmere nepotrebni troškovi a jedan od njih je bio struja. Sada gasim komp(ove) kad idem negde, kad idem da spavam, kad nešto radim a nisu mi potrebni ... pa mi je najlakše i najbrže da ih uspavam.
Ako ne gasiš, zašto ti je korisno to što se 8 diže brzo?

Hm, šta se desilo pa mi sada pokazuje da imam windows nt 6.2 umesto windows nt 6.3? Hm, da li me to Firefox lažno prijavljuje??
[ calexx @ 01.07.2013. 01:30 ] @
Sada je poruka iz IE11 ... i vratio mi je pravi OS.
[ sad_ste_face_jel @ 01.07.2013. 02:23 ] @
Akoja to sve poboljsanja donosi win 8.1? I da li postoji mogucnost ostati na Metro izgledu posto mi mnogo vise odgovara Metro.
[ pajaja @ 01.07.2013. 07:20 ] @
Citat:
Morpheus NS:
Za sad ništa od utisaka jer osmica neće da mi ponudi update na 8.1 nakon instaliranog update-a koji je potreban. Ili ne radi na Windows 8 Pro? Pokušaću sutra .iso fajlom...

Ja sam instalirao ISO pa nisam siguran ali mislim da ga i ne prikazuje kao update vec moras da odes u Store i da nadjes 8.1.
[ calexx @ 01.07.2013. 08:53 ] @
Čisto sumnjam da ova preview verzija može da odradi update, naročito ne redovan. Možda uz neke dodatne uslove, nije baš pametno zameniti regularnu, plaćenu, ispravnu verziju nečim što služi da se vidi šta planiraju.
Citat:
sad_ste_face_jel: Akoja to sve poboljsanja donosi win 8.1? I da li postoji mogucnost ostati na Metro izgledu posto mi mnogo vise odgovara Metro.
Za poboljšanja pogledaj neki zvanični sajt a što se Metro izgleda tiče, sve može da ostane isto, jedino sada može da se izabere da po startovanju ide direkt na desktop umesto na metro.
[ Sceka @ 01.07.2013. 15:33 ] @
Citat:
calexx: Čisto sumnjam da ova preview verzija može da odradi update, naročito ne redovan. Možda uz neke dodatne uslove, nije baš pametno zameniti regularnu, plaćenu, ispravnu verziju nečim što služi da se vidi šta planiraju.
...

Ja sam odradio apdejt na regularnu verziju I to Online varijantu. Znaci, nisam skidao ISO fajl celog W8.1 Preview-a.

Prvo sam dobio Mail sa obavestenjem da je dostupna... pa sam kliknuo na link u Mail-u pa otisao na link za Preview nadjen u PDF-u sa linka iz Maila pa uradio "Repair disc Windows 8 64-bit" po uputstvu na sajtu sa linka, zatim kliknuo na "English 64-bit (x64) Download (3.8 GB)" pa na "Open" a ne na "Save" I tako dalje.

- "create a USB recovery drive" na sajtu je za uputstvo kako kreirati "Repair disc Windows 8 64-bit" radi lakseg vracanja na stanje pre apdejta na 8.1 -

Znaju za problem sa spel cekerom, imaju dosta prituzbi/sugestija I nadaju se da ce tokom nedelje izaci ispravka - podsecaju me na SBB I njihove varijante odgovora na svaku primedbu... :)


Pozdrav!
[ Goran Mijailovic @ 02.07.2013. 12:34 ] @
How to Enable “God Mode” in Windows 8.1 Preview ;)

http://news.softpedia.com/news...ndows-8-1-Preview-364785.shtml
[ Sceka @ 02.07.2013. 12:44 ] @
Radi bas kako je opisano! :)


Pozdrav!
[ Shadowed @ 02.07.2013. 12:53 ] @
Radi to i na Sedmici.
[ Goran Mijailovic @ 02.07.2013. 16:01 ] @
Tacno, ali sad znamo da radi i na 8.1
[ Sceka @ 08.07.2013. 00:09 ] @
Samo da prijavim da je nestalo spel ceking smaranje. Bila dva apdejta nesto oko pola jedan, malocas, i restart i nesto mi ne dade mira i proverim - kad ono, nema talasastog crvenog niti menja malo i u veliko i! :) A dosadilo mi bas, razmisljao sam da sutra mozda vratim W8 jer ovih dana mnogo Mail-ova pisem pa me spel ceker izludjivao.

Bio restart pa bi trebalo da znaci da je ovo sada konacno sto se spel cekera tice. Ostalo nista nisam primetio da se promenilo. I da ponovim i i i i i i ii i i iii iii i i i - ne koriguje! :)


Pozdrav!
[ Sceka @ 08.07.2013. 11:32 ] @
Preuranjeno sm napisao obradovan nestankom ispravljanja... Nije nestalo skroz. Sad je nesto jos cudnije u stvari. Nema pravila osim da je u Word-u sad uvek bez problema (za sada) a u ostalim aplikacijama kako kad. Uglavnom je u redu i nema vise dosade ali se povremeno javi, random. Malo neobjasnjivo...


Pozdrav!
[ monkeyjob @ 10.07.2013. 02:20 ] @
Ljudi, ja stvarno ne znam šta je sa ljudima.
99% korisnika koristi "start - shutdown", sve ovo može da se uradi kad se pritisne taster na računaru "on/off", to je podrazumevano podešavanje i predpostavljam da retko ko to menja. U Win8 što jurcaju "shutdown", najmanji je problem uraditi shutdown, veci je problem što "metro" ili kako god se zove nije sjajan, tj niko ga ne koristi na desktopu. Ako ćemo realno, retko i start taster koristim na 7.
Pokušali su samo da naprave da bude sve slično sa tabletima i telefonima. A zamisli samo Server koji ima "metro", malo su ga prećerali. Pa na primer kad jurim digidron, kliknem start, pa ako ga nema kucam "calc" pa enter.....
Moram piznati da za ovih godinu dana Win8 x64 mi radi super i jako stabilno na novoj mašini.
[ Sceka @ 10.07.2013. 12:56 ] @
A jesi li probao Windows 8.1 Preview?


Pozdrav!
[ bachi @ 10.07.2013. 13:07 ] @
Prosto i jednostavno, Windows 8 bez programa tipa Startisback je neupotrebljiv OS, tj. OS koji daleko otežava i usporava svakodnevni rad korisnika.

[ Sceka @ 10.07.2013. 15:28 ] @
:) U cemu to otezava i usporava svakodnevni rad korisnika? Meni je W8 definitivno olaksao i ubrzao svakodnevni rad. Sve je po difoltu onako kako sam inace ja sam sebi setovao W7, plus sto je prilicno organizovanije, sve. Cak sve ono sto i nije svakodnevni rad nego periodicni je sad na klik iz osnovnog desktopa. Obzirom da godinama koristim dva monitora razlicitih dimenzija - prvi put sada sve radi kako treba, bez ikakvih random iznenadjenja koje su se desavale sa W7 (da ne pricam o periodu pre W7).

Koristim Nuendo koji je optimizovan za rad na dva monitora vec godinama. Kad su dva identicna monitora sa identicnom rezolucijom skoro da nikada nema problema, kazem "skoro" jer ta povremena desavanja nisu bitna. Kad se koriste razliciti monitori sa razlicitim rezolucijama, stalno, svakodnevno, je bivalo manjih ili vecih problema. Sa W8, na istom hardveru, se to ne dogadja, nikada nema nikakvih problema.

Koristim "DScaler" za pracenje TV-a, iz SBB 1.0 HD risivera kompozitni izlaz na TV Tuner karticu (stereo aut na stereo IN audio karticu), i to radi odlicno. Problem nastaje kad pratim, recimo, tenis i u isto vreme radim nesto na kompjuteru. Na W7 su bile muke da "odnesem" DScaler na desni monitor! Pa cak, cesto, sam morao nekoliko puta da restartujem kompjuter je pri prevlacenju blokira na neodredjeno vreme ili blokira ceo sistem. A nije moglo da se zatvori program dok je na desnom monitoru i kad se opet startuje bude na desnom vec se uvek startuje na levom monitoru, primarnom. Pa nestane slike na par minuta, ili se zacrni, flikeruje pa blokira ceo sistem... i jos po nesto - sve na W7, ma koju verziju Wondows-a ili DScaler-a instalirao. Sa istim hardverom na W8 se nista od toga ne desava!!! Prevlacim DScaler "tamo - 'vamo" kako mi padne na pamet i radi besprekorno. Da ponovim, naglasim, isti hardver je u pitanju!

Od "Metro" aplikacija retko sta koristim ali vremenska prognoza, Mape, SkyDrive i jos po nesto rade savrseno, pouzdano i veoma brzo.

Malo sada problem pravi ovaj Windows 8.1 Preview sa po nekim sitnicama ali to nema veze jer je to moj izbor da se bakcem sa necim sto je u fazi koja nije za ozbiljnu upotrebu. Pa i tako svi programi rade stvarno bez ikakvih problema. Meni je W8 olaksao i ubrzao svakodnevni rad na kompjuteru pa i vise od toga, ali stvarno. Pa sad, ko se nije snas'o ko mu je kriv, a i cudim se da se neko nije snasao. :)


Pozdrav!
[ Jovan 1988 @ 30.07.2013. 13:09 ] @
Kao što to uvek biva kod mene,uvek se pojave neke dečije boleštine...
Juče stavljena verzija danas već problemi...
desni klik dole na taskbar explorer...

kad se otvori npr Music


da li se ovo još nekome dešava?


[Ovu poruku je menjao Jovan 1988 dana 30.07.2013. u 18:23 GMT+1]
[ Baluban_S @ 12.08.2013. 19:40 ] @
Jeste li pokušali startovati neki stari 16 bitni program u CMD. Neki rade a na nekima ispisuje poruku:

DOS/16M error: [17] system software does not follow VCPI or DPMI specifications

i naravno ne radi. Isti programi rade normalno na 16 bit win 8. Imate li ideju da li podrška za VCPI i DPMI nije još ubačena ili treba to nekako doinstalirati?

[ sava-1992 @ 31.08.2013. 10:01 ] @
Da li je neko probao Windows 8.1 RTM? :) Ako jeste kakvi su utisci? :)
[ Sceka @ 06.09.2013. 22:15 ] @
Tek sinoc sam instalirao W8.1 TRM i za sada nisam nisao nista zanimljivo ... nekako je sve isto, ima nekih novih opcija koje mozda nisam ranije ni uocio kao sto su opcije u:



To sam primetio bas malocas... Glavna fora koju sam ukapirao, ako se to tako moze reci, je da "spell check" kkoji me muci odavno u IE 11 a ne u Windows-u gde je to iskljuceno tako da u Notepad-u nema problema vec samo u IE 11! Ako neko zna kako se to isljucuje u IE 11 neka napise, ja nisam nasao opciju za to. Najgore je to sto na nekim sajtovima to radi a na nekima ne, sada odve ne radi i ne menja malo i u veliko I, kao sto se vidi - ali to bude random tako...


Pozdrav!
[ Sceka @ 13.09.2013. 21:37 ] @
Ja se vratio na W8 Pro (original) samo zato sto nisam mogao sve ovo vremem da nadjem nigde i ni od koga info za "kako iskljuciti spel ceker" na IE11 koji je sastavni deo W8.1 i W8.1 RTM. Sada to radi kako treba. :) A i ES mi evidentira OS kako treba...


Pozdrav!
[ calexx @ 15.09.2013. 10:54 ] @
Ako se dobro sećam tvog problema, on se javlja kada si na engleskom podešavanju tj beše region ili sistem lokal ili nešto slično nije podešeno na srpski. Ako već nećeš da je podešeno kao srpski region, onda prihvati engleska pravila pisanja. ;)
Vidim da se piše o nekom spel čekeru za IE11 a i nekom na sistemskom nivou, ajde napiši kako se tačno i konkretno manifestuje, gde se javlja(lo), kako je bio podešen sistem i ostalo pa da probam, skoro sam nabacio 8.1 enterprajz pa imam gde da se igram. Valjda 8.1 i služi za igranje, bar za sada. ;)
[ Sceka @ 15.09.2013. 14:03 ] @
Regional setings i sve oko toga je Srbija, jezik engleski kao difolt a dodati srpski latinica (Srbija latinica) i srpski cirilica (Srbija cirilica), vremenska zona Belgrade, Spelling je off, off - sve to u setovanju Windows-a kako u 8.1 Pro tako i 8.1 Pro RTM. Inace se taj deo razlikuje od Windows 8 Pro.



Znaci, manifestuje se tako sto hjlajtuje svaku rec koja nije napisana originano engleski i obavezno menja malo i u veliko i, sto iritira prilicno. Kad se uradi "off" na sistemskom nivou Windows-a onda u, recimo, Notepad-u ili Wordpad-u nema problema kao i generalno u Office-u (ni u jednom delu paketa) ali ostaje u IE11!!! A u okviru IE nema opcije za Spell Checker...

Jel' ovo dovoljno?


Pozdrav!
[ calexx @ 15.09.2013. 16:30 ] @
Sad sam se setio, ti koristiš englesku tastaturu i onda on ispravlja a ako se koristi srpska, tada je sve normalno. Ajde kad prođe tenis pa ću da pogledam. :)
[ Sceka @ 15.09.2013. 18:37 ] @
Tako je, koristim USA unos texta kao difolt varijantu i to "oduvek", i nemam nameru to da menjam zbognavike i potrebe... A mozda si u pravu. Sad cekam da ti to probas jer vise nemam RTM.

I samo da kazem, i 8.1 Pro i 8.1 Pro RTM koje sam koristio sam aktivirao mojim postojecim originalnim placenim brojem bez problema. Neko je negde to pitao, nisam siguran da je bas ovde ali ne smeta podatak.


Pozdrav!
[ calexx @ 15.09.2013. 22:34 ] @
Evo probao, prvo sa ENG tastaturom i tu se malo i menja u veliko I a tekst bude podvučen. Onda prebacim na SRP i sve radi dobro. Vratim ENG i opet koriguje. To sam rešio tako što sam u Settings/Change PC Settings/PC and devices/Typing isključio obe stavke (autocorrect i highlight misspelled words) i restartovao IE11. Mislim da sam ti ovo jednom prijavio ali kod tebe nije radilo.

Što se evidentiranja na ES tiče, taj deo je za Gojka koji će da postavi da windows nt 6.3 bude prijavljen kao Windows 8.1 a ne kao Windows NT.
[ sava-1992 @ 17.10.2013. 20:54 ] @
Stigao je Windows 8.1 :)
[ calexx @ 18.10.2013. 10:11 ] @
Eh, nisu ponovili 6 rearmova kao što je bilo na Windows 7 Enterprise nego i dalje samo jedan plus jedan. ;)

Pošto je ovo zvanična verzija, vreme je da Gojko ispravi prikaz OS i da windows nt 6.3 promeni iz Windows NT u Windows 8.1.
[ Sceka @ 18.10.2013. 12:55 ] @
Obzirom da imam original Windows 8 Pro jel' zna neko da li vazi originalni kljuc od W8 Pro i za W8.1 Pro? Ili bi moralo da se kupuje novo, doplacuje...?


Pozdrav!
[ Miroslav Jeftić @ 18.10.2013. 13:01 ] @
Nema doplate, nadogradnja je besplatna. Ne znam doduše da li važi isključivo kao nadogradnja iz postojećeg Windows-a, tj. šta bi se desilo kod clean install
[ Sceka @ 18.10.2013. 13:17 ] @
Blagodarim. Mene u stvari najvise i interesuje cista instalacija... :)


Pozdrav!
[ Miroslav Jeftić @ 18.10.2013. 13:23 ] @
Koliko vidim, čista instalacija nije ni moguća, jedina opcija ti je nadogradnja:

http://www.theregister.co.uk/2...indows_81_update_what_to_know/
[ Sceka @ 18.10.2013. 13:42 ] @
Hvala, koristan link. Koliko vidim, meni za jedan kompjuter i kucnu varijantu nema problema uopste, samo eventualna 'guzva' pri DL. I onako moram u Studio frekeventno ovih dana pa i nesto nemam bas vremena ali pise da radi "resume" tako da ni to nije nesto sto koci. Problem je samo sto je mozda pametnije da uradim format c: pa cistu instalaciju W8 pa odmah na ro apgrejd na 8.1, bez ikakvih programa instaliranih. Mozda to bude brze i cistija situacija. Samo da zavrsim nesto sto je u toku a pri kraju je...

Samo, nigde da nadjem podatak da li su resili spel ceker i auto korekciju u IE11. Ako nisu nema sanse da koristim 8.1 jer me to nervira ali bas mnogo, a ne zelim da koristim drugi brauzer, stvar navike. U svakom slucaju cu da probam kako radi u odnosu na privju i RTM varijantu, koje su izmene... :)


Pozdrav!
[ Homer J. Simpson @ 18.10.2013. 16:04 ] @
Citat:
Miroslav Jeftić:
Koliko vidim, čista instalacija nije ni moguća, jedina opcija ti je nadogradnja:

http://www.theregister.co.uk/2...indows_81_update_what_to_know/

Naravno da je moguca, samo sa nekim 8.1 kljucem (ima ih po netu).
Onda se samo aktivira sa originalnim (od 8-ice) i to je to
[ Miroslav Jeftić @ 18.10.2013. 18:35 ] @
Pričamo o legalnom, a ne o piratskom Windowsu.
[ Homer J. Simpson @ 18.10.2013. 19:25 ] @
I ja isto. Windows nije ni legalan ni piratski dok se ne aktivira.
Kad se aktivira legalnim kljucem - legalan je , nebitno kako je instaliran - kao update ili 'cisto' ili kloniranjem itd.
[ maksvel @ 19.10.2013. 13:29 ] @
Ako sam dobro skontao, pitate se može li se 8.1 instalirati od nule. Ako je tako, može, instalirao ja juče.
Nisam ni znao da su sad popularni ovi laptopovi koji "strongly recommend" Windows 8. ASUS X550V npr. Dolazi sa FreeDOS, na sajtu imaju drajveri jedino za osmicu, mada po instaliranom 8.1 sve radi odjednom (wireless, grafika itd.).
(Za sedmicu pasuju neki ili svi drajveri od osmice, srećom.)
[ Sceka @ 19.10.2013. 14:27 ] @
Citat:
maksvel: Ako sam dobro skontao, pitate se može li se 8.1 instalirati od nule. Ako je tako, može, instalirao ja juče.
...

Poenta dileme je u stvari da li ima ISO fajl kao poseban da se skine, pa narezes DVD...

Znaci, kako si instalirao "od nule"? Jesi li imao i kako Install varijantu - ili si apgrejdovao W8 ali kao cist instal, bez toga da ti ostane sve setovano i ono sto je vec instalirano...?

Pozdrav!
[ maksvel @ 20.10.2013. 09:22 ] @
Znači, imam nov laptop bez OS-a i otišao sam na msdn sajt sa downloadima i tamo imam opciju Windows 8.1, dakle nareziv na DVD. ISO fajl.
To je preko DreamSpark (ex MSDNAA) programa, mada kapiram da ima i inače.
[ calexx @ 20.10.2013. 15:16 ] @
Enterprajz je nešto drugo, probna varijanta sa 90 dana i jednim još tolikim polulegalnim produženjem. Puna komercijalna je možda iz pomenute priče. Ja sam neki dan dobio mejl od njih, otišao i pokupio Enrerprajz pa instalirao ... ali to nije kupovna varijanta.
[ lemiar @ 20.10.2013. 16:49 ] @
Cek ima Win 8.1 Pro i Enterprise, ali ne znam da li su obe varijante butabilne?
Da li moze da se preuzme negde sa nekog zvanicnog sajta i da li ima jos koja verzija osim ove dve?
[ maksvel @ 20.10.2013. 16:56 ] @
Ljudi, ne znam za te trial i thepiratebej varijante, znam šta dobijam preko plaćenog msdn-a (DreamSpark). Tu imam enterprize i all-editions (isto ISO), za koji veli ovo:


Najjača je ironija što se nisam ni zadržao na tome, stavio sam Win 7 posle :)
[ Sceka @ 20.10.2013. 18:14 ] @
Pa i ne pricamo o piratskim vezijama ovde a trajal je svaka verzija svakog legalnog i zvanicnog programa i podrazumeva probni period koji ta neka firma daje za svoj softver pa na kraju tog perioda ako se ne unese zvanican/placeni broj/key onda vise ne radi...

Ti si dobio/imas na jedan nacin taj legalni/zvanicni Windows i pretpostavljam da si ga na neki nacin platio. Ja imam isto tako legalan/zvanican Windos 8 Pro placen zvanicno i regularno samo sto ja licno nisam platio nista nego sam dobio na poklon. I zato se raspitujem jer zasto bih koristio piratsku verziju W8 ili W8.1 ako imam legalnu verziju a apgrejd je besplatan sa W8 na W8.1 - poenta je samo da li je moguce imati /skinuti ISO fajl i ne raditi apgrejd koji i kako se nudi na Store-u nego onako kako sam navikao - boot sa DVD-a, format c pa dalje po pe esu a tako da prihvati moj legalan "product key"! :)

O tome se radi, inace je ovde na ovom forumu zabranjeno sve sto se tice piraterije, ma na sta se odnosila! Sto podrzavam, naravno. I ne znam odakle ti ideja da neko prica o piratskim verzijama?!


Pozdrav!
[ zoran_dojkic @ 21.10.2013. 07:43 ] @
Konačno izdanje Windows 8.1 Enterprise je sada dostupno u trial verziji od 90 dana. http://www.elitesecurity.org/t470059-0#3359467
[ Sceka @ 25.10.2013. 18:13 ] @
Morao sam da uradim format c: I nakon toga sam instalirao Windows 8.1 Pro koji je prihvatio aktivaciju mojim kljucem od Windows 8 Pro. Ok, ali I dalje kao I sa privju I RTM verzijama imam problem sa cek spelingom kao I sa korigovanjem malo I u veliko, kad napisem direKtor promeni u director I slicno. Ima li neko resenje za ovo, nisam nasao na Net-u nigde. Hvala.

Na prethodnoj poruci se vidi da tih problema nije bilo sa Windows 8 Pro. A I sa leve strane pokazuje sada "OS: Windows NT" pa bi to trebalo da se regulise...

Pozdrav!
[ calexx @ 25.10.2013. 18:49 ] @
Ja sam ti napisao da se to podešava negde u setovanjima ... sad idem na 8.1 enterprajz da opet probam, rekao si da ti IE11 pravi probleme?
[ calexx @ 25.10.2013. 19:00 ] @
Evo sada sam na 8.1 i ovo je tekst gde direktor ostaje direktor a i malo i ostaje takvo. Pisano je ENG tastaturom na IE11. Pre toga sam podesio kako sam ranije i pisao.

Ovo sa Windows NT je posao za Gojka mada nikako da primeti i uradi to.
[ calexx @ 26.10.2013. 08:46 ] @
Sad sam ponovo probao i direktor normalno radi. Onda sam vratio ono na default i onda su i direktor i malo i brljali sa ENG tastaturom i lepo radili sa SRP. Kada sam ponovo podesio (uz obavezan restart IE11), opet radi bez problema. Evo ovu celu poruku sam pisao sa ENG tastaturom, niti je zabrljao niti je podvukao bilo koji deo poruke. Pa i direktor izgleda normalno.
Jedino ako se Pro verzija razlikuje od Enterprajza, ovde sve lepo radi i nije problem da se podesi.

Hm, ctrl-del ne radi, mora slovo po slovo.
[ Shadowed @ 20.11.2013. 10:55 ] @
Evo, konacno i ja probah Win 8(.1). Naterali me na poslu. Nakon dva dana koriscenja, ako bih iskreno napisao sta mislim o izmenama u odnosu na Win7, filter nepodobnih reci bi istopio ES server.

Task manager je doduse kul, kao i u nekim specificnim situacijama dupli taskbar (na dva monitora).
[ Jovan 1988 @ 17.01.2014. 02:24 ] @
Koja je fora ovo sa Javom ?
Kako prevazići problem kad ne mogu da je verifikujem preko pretraživača...
Ako npr.hoću da pogledam film preko filmovizije.... to neće da radi na Windows 8.1?
[ androlegend @ 18.01.2014. 21:49 ] @
Molim da mi dostavite link u inbox od win 8.1 pro 64bit....
Unapred hvala
[ calexx @ 18.01.2014. 22:08 ] @
Ovo ti je najsigurnije.

http://windows.microsoft.com/sr-latn-rs/windows/download-shop
[ gwork @ 02.02.2014. 14:50 ] @
Vrlo interesantna tema ali ostajem pti windows 7
[ TheGamer @ 04.02.2014. 21:31 ] @
Instalirao sam ga cim je izasao , zasad mi se cini predobar, ljepsi od 7 , vuce manje RAM-a i brzi je.

[Ovu poruku je menjao Miroslav Jeftić dana 04.02.2014. u 22:48 GMT+1]
[ Sceka @ 05.02.2014. 13:21 ] @
Citat:
gwork: ...ostajem pti windows 7

Zasto?


Pozdrav!
[ knez06 @ 04.03.2014. 17:06 ] @
Za sada sam i ja zadovoljan, izdržljiv je, sasvim sličan za održavanje sa Win 7.
Driveri mi nisu stvarali probleme, ni sa jednom varijantom sa kojom sam radio, mada, moram da priznam da nisam ni pokušao da ga instaliram na računar ispod preporuke MS-a...

Ako neko razmišlja da ga instalira, a nije siguran, lično ga ne bih preporučio za mašinu ispod 4GB RAM-a. Uspio sam da ga optimizujem do nekih 350MB, ali u tom slučaju baš moraš da znaš kako servisi rade.

Sve u svemu, rekao bih da je Win 8 fensi verzija Win 7, prilagođena uređajima sa ekranima osjetljivim na dodir.

Ako ga neko ima, a ne sviđa mu se Metro style, ili se slabije snalazi sa njim, ima super aplikacija, zove se iObit Start Menu 8.
Morao sam da nađem rješenje za kolege, pa se i meni dopalo. Ako se dobro podesi, sa tim se, bez puno mudrosti koristi isto kao Win 7.
Free je, a detalji ovdje.
[ Sceka @ 05.03.2014. 15:11 ] @
Sklopio sam pre neki dan za kucne potrebe komputer, i5-4440, MSI B85M-P33, 8GB DDR3 1.600MHz, Cooler Master sa 500W napajanjem (ne zapamtih koje je napajanje a mrzi me da se zavlacim...) i to je to. Bez harda/ova jer tek treba da dobijem, verovatno prvo neki SATA3 1T pa nakon toga i neki SSD 120GB, ne znam tacno koje su marke i modeli u pitanju, za sada. Pa u zavisnosti od potreba mozda dokupim jos koji hard kasnije. Treba da dobijem i graficku karticu a najverovatnije/najmanje GTX650Ti.

Elem, postavio sam sledece pitanje nekolicini prijatelja - " Sklopio... (sve ono iz prvog pasusa) ...pa me sad interesuje sledece. Obzirom da jos nemam novi HDD a ni graficku karticu a nestrpljiv sam do ]aja mislio sam da samo prebacim postojeci/stari SATA2 hard i samo ga prikljucim, bez formatiranja c particije i instalacije Windowsa - hoce li to i kako ce to da radi?!". Listom svi su mi rekli da nema problema sto je SATA 2, radice sporije nego da je SATA 3 (nije bitno koliko sporije) ali da verovatno nema sanse da to radi "na keca" a u svakom slucaju bi moralo da se odradi masa setovanja kao i svi moguci drajveri a vezani za cipset... mada je i velika verovatnoca da nece moci ni da se digne sistem/Windows uopste, mozda u safe modu ali mozda/verovatno se pojavi plavi ekran... Kako god, peripetije samo tako! :) I sam sam sve to pomislio ali vise 'glava' je pametnije, a svi se poprilicno razumeju i u hardver i u softver.

A desilo se sledece. Ubacim i taj stari hard, prikljucim monitore i ukljucim kompjuter. Pozdravna poruka od MSI prodje, pojavi se Windows znak sa onim kruzicem (samo da napomenem, na tom hardu je Windows 8.1 Pro, original) i nakon nekoliko sekundi poruka "izgleda da ste menjali nesto od hardvera, molim sacekajte" - ja pomislim "ma cekacu, nema frke", prebacim monitor na HDMI ulaz i ukljucim SBB Travel HD jer ionako se sve desava na drugom, desnom, monitoru. Nakon manje od minut i sa nekoliko menjanja boje ekrana (valjda da razbiju monotoniju dok se ceka?!) iskoci nova poruka "a sada ce se kompjuter restartovati" sto i bi. A restartovao se tako sto se kompjuter potpuno iskljucio (kao da sam uradio Shut down!) i posle tri sekunde se sam ukljucio kao da sam ga ja ukljucio na dugme. Prvi put u zivotu mi se to i tako desilo posle poruke da ce se kompjuter restartovati, obicno to bude poruka da ce se Windows restartovati a nikada do sada da ce se kompjuter restartovati - bar ja nisam imao takav slucaj do sada.

Nakon ukljucenja se podigao Windows kao da je na starom kompjuteru! Sve je radilo odmah. Odem u Device manager - nema ni jedan jedini uzvicnik a lepo prijavljuje sav novi hardver, i procesor i sve ostalo pa cak i Intel HD4600 grafiku (koja je integrisana, deo procesora). Probam neke programe, Office 2014, Photoshop, Internet, Mail... sve radi besprekorno samo mnooogo brze. Da, zaboravih da kazem da sam kod kuce mesecima imao samo kompjuter baziran na AMD varijanti sa dual kor procesorom (5200+) i sa tog kompjutera sam samo prebacio HDD - znaci, ne samo da je novi hardver u pitanju nego i potpuno drugacija varijata cipseta... :)

Probao sam Thief koji sam vec do pola odigrao na starom kompjuteru, a sada sa integrisanom Intel-ovom grafickom i radi ali bolje, dosta bolje ali nije na haj sto se tice setovanja. Onda ubacim i staru graficku GTS250 i dobijem duplo vise frejmova i to na haj setovanju!!! Pa sad... :)

I to nije sve. Nagovorim ortaka, koji je u medjuvremenu bio kod mene i video sve te radnje a dolazio je da bi video kako radi Haswell i5-4440 jer je u fazi kupovine novog kompjutera (imao je Intel formu, neki jak kvad kor procesor, ne secam se tacno pa da ne lupam model), da kad mu se vec svideo moj procesor ode i kupi kompjuter ali da ne ubacuje novi hard nego da proba kao ja. Juce kupi i plocu i procesor i memoriju kao sto ja imam i SDD i SATA3 HDD i kuciste i napajanje. Slopimo danas pre podne kompjuter ali kao sto sam ja radio, sa starim hardom iz starog kompjutera a bez format c: i instalacije Windows-a. I bude sve kao sto su mi ortaci rekli! :) Nece pa nece, tek iz nekog puta smo uspeli da podignemo Windows (nekako, nemam pojma kako tacno?!) u sejf modu i probali da ubacimo drajvere za plocu... Nema sanse, nakon toga plavi ekran i ni makac. :) Napomena, na tom njegovom hardu je Windows 7 Pro original.

Pa sad, ja izvlacim zakljucak - probano na istim konfiguracijama novog kompjutera! - Windows 8 je zakon!!! :) Hvala, i izvinjavam se na duzini posta. Ali mozda ce nekome koristiti!


Pozdrav!

EDIT
Zna li neko kakva je varijanta i moze li uopste da rade u isto vreme i integrisana graficka i 'dodatna', klasicna? Nikada to nisam radio a cuo sam da moze pa me zanima moze li, kako i ima li smisla/svrhe? Hvala.

[Ovu poruku je menjao Sceka dana 05.03.2014. u 16:21 GMT+1]
[ popusicko @ 05.03.2014. 22:19 ] @
Intel prolazi posle amd-a.Obratno ne.Takodje ni via-sis chipseti ne idu ni u kojoj kombinaciji.
Govorim o već instaliranom windowsu koji se pokušava
poterati na drugoj mašini sa drugačijim čipsetom.
[ Sceka @ 06.03.2014. 00:08 ] @
Ali nije proslo ni Intel nakon Intel-a - na Windows 7. :)

A ja ne samo da nisam 'pokusao' (jer nije bilo pokusaja, sve je odmah radilo) nego je bilo kao da se nista nije dogodilo a desio se Intel posle AMD-a. :)


Pozdrav!
[ bachi @ 06.03.2014. 08:59 ] @
Acronis sa universal system restore...
[ bachi @ 13.03.2014. 20:24 ] @
Stavio sam pre neki dan Windows Retard 8.1 jer mi je stigao SSD, pa reko ajde da mu dam šansu...

Malo su kao sredili Metro, sad je malo manje retardiran, ali je i dalje retardiran, ali dobro, sva sreća te postoji Startisback pa mi je sa tim dodatkom računar u stvari upotrebljiv i pobio sam one fraking bangave Charms (WTF?) barove i ćoškove...

I dalje ostaju stari problemi da ne mogu da namestim Tahoma font da mi bude, pošto ne volim cleartype (čitaj: blur type) ali sam to rešio kroz registry, kao i to da sam kompletno ubio SegoeUI iz registrija i stavio font substitution da je umesto njega Tahoma i ja sam srećan.

Ne mogu da komentarišem brzinu između W7 i W8.1, jer je ovo ipak SSD, ali zanemarajući činjenicu da je sistem mnoooooooogo ružan, i dalje imam problem da ne ume da mi barata procesima na mojoj mašini koja je AMD Dual Core 3Ghz, sa 8GB RAMa. Naime, kada mi Winamp svira u pozadini, a iz browsera učitam bilo koji zahtevniji sajt, muzika mi secne! Ovo mi se dešavalo poslednji put sa Windowsom 95 na računaru Intel Celeron 300MHz i to zbog softverskog modema koji je prilikom uspostavljanja veze seckao zvuk u Winampu i evo, sada, posle 15 godina.

Ovo mi se na Windows 7 ne dešava, kapiram da je nešto do Chipset drajvera (kojih nema od nvidie za Windows 8x) ili do drajvera za zvučnu (poslednja verzija), ali je vrlo iritirajuće.

A sad sledi mega bug... Pošto mi je računar u domenu, namešteno je da se na moj username kada se loguje automatski dodeljuje slovo K: koje mapira dokumenta koja su mi na serveru... E sad, pošto u Windows Retardu kada isključite UAC, on nije zaista isključen, došao sam na ideju da to zanemarim tako što ću Total Commander da editujem prečicu i da mu stavim run as administrator. Međutim, kada se Total Commander startuje, on ne vidi to slovo K:!!! a kada se startuje bez privilegija, onda vidi slovo K:! Whhhhhhhyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy????

Tako da je UAC morao biti ubiven skroz kroz registry (Enable LUA = 0), ali sad neće da se startuju Metro aplikacije, jer im Windows ne veruje. Naravno i to ima nešto da se budži da ipak radi Metro, ali ta metoda zahteva promenu vlasništva Windows foldera i prčkanje o ntfs dozvolama, a kako mi ne pada na pamet da koristim Metro aplikacije na 22' ekranu, nije mi bilo vredno truda, već sam deinstalirao sve metro aplikacije i isključio LUA.

Ono što je dobro jeste da za razliku od Windows 8, ovaj pita na kom jeziku želiš da ti budu Metro aplikacije, a ne ko na Windows 8 da bez obzira što sam stavio da mi sistem bude na engleskom, on je metro aplikacije furao na srpskom. Ono što je loše što ja nisam našao način da zabiđem logovanje na sistem preko Windows live naloga, sem da iščupam mrežni kabl?

Sviđa mi se što kada se instalira, nešto manje zauzima od Windowsa 7 sa svim zakrpama, radi mi Mv2Player na x64 verziji, što na W7 x64 nije htelo ali sem činjenice da se nešto brže startuje i gasi (au wow), apsolutno i dalje ne vidim razlog zašto bih koristio njega, a ne Windows 7, tako da će opet morati da leti, samo mi sad smor da sve dižem ispočetka, pa će ostati mesec - dva.

Edit: Samo da dodam da su u 8.1 sredili search kroz Metro. Sada kada kucam UAC, dobijem odma šta hoću, jer je default pretraga everywere, za razliku od 8.0 koja je po defaultu gledala samo apps.


[Ovu poruku je menjao bachi dana 14.03.2014. u 08:31 GMT+1]
[ starka @ 14.03.2014. 01:00 ] @
Pozdrav.
Sjajna preporuka.
Pretpostavljam da ću se sa Windowsom 7 rastati koji dan pre nego što mu
2020 istekne podrška, baš kao što je to bio slučaj i sa Windowsom XP.
Do tad ćemo imati Windows 158, pa živi bili, možda bude nešto bolji.
što se programa tiče, umem među prvima nešto da probam.
Kod sistema je već druga priča, jer čekam da proba ostatak sveta, pa tek
onda ja.
[ bachi @ 24.03.2014. 13:56 ] @
Meh, vratih se na Windows 7.

Sorry Stevo ćelavi, ali Vlada ćelavi ipak nije toliki mazohista da koristi ovaj tvoj (bip).
[ ekof9 @ 26.03.2014. 12:51 ] @
Citat:
pa će ostati mesec - dva.
Dosta si izdrzao. :) Nego, zasto se toliko puta vracas na Win 8, a svaki put ga ispljujes? :D
[ bachi @ 26.03.2014. 13:54 ] @
Nije svaki put. Prošli put je bio Windows 8, ovaj sad je Windows 8.1.

Sledeći će da bude Windows 9. :D
[ knez06 @ 26.03.2014. 14:14 ] @
Citat:
Sceka:

EDIT
Zna li neko kakva je varijanta i moze li uopste da rade u isto vreme i integrisana graficka i 'dodatna', klasicna? Nikada to nisam radio a cuo sam da moze pa me zanima moze li, kako i ima li smisla/svrhe? Hvala.


Nisam do sad imao prilike da vidim takvu situaciju a volio bih da je neko konačno to i realizovao.
Pokušaj u BIOS-u. Ima podešavanje izbora grafičke kartice. Ako ne podržava, pokušaj sa update-om BIOS-a.

Molim te ako ti upali, obavijesti javnost :)
[ Sceka @ 28.03.2014. 19:16 ] @
Realizovao, probao, namucio se malo... Evo ovde sam napisao sta sam radio i kako je bilo (da ne ponavljam, kuckam, kopiram...).


Pozdrav!
[ Goran Mijailovic @ 21.04.2014. 20:44 ] @
Windows 8.1 update1
Nesto sam citao da update 1 nece biti dostupan za download pre 30. aprila, malo sam ispao iz tokova pa ko ima vremena nek napise koju :)

[Ovu poruku je menjao Goran Mijailovic dana 21.04.2014. u 22:05 GMT+1]
[ Miroslav Jeftić @ 21.04.2014. 21:07 ] @
Ja sam ga skinuo juče preko Windows update-a, tako da je definitivno dostupan
[ Goran Mijailovic @ 21.04.2014. 21:16 ] @
Tako je to kad pitam na forumu a ne proverim upravo skidam 6 komada

Valjda je to ovo:
Citat:
Version:

Date Published:

2919355


4/16/2014
File name:

File size:

Windows8.1-KB2919355-x86.msu


319.0 MB

Windows8.1-KB2932046-x86.msu


25.2 MB

Windows8.1-KB2934018-x86.msu


71.9 MB

Windows8.1-KB2937592-x86.msu


303 KB

Windows8.1-KB2938439-x86.msu


10.0 MB

Windows8.1-KB2959977-x86.msu


2.5 MB
http://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=42327
[ Miladin70 @ 27.08.2014. 18:05 ] @
Da li mi neko moze pomoci da resim mali (za mene ogroman) problem,nesto sam cackao ustvari stisnuo sam tipku Windows + Enter i od tad mi se kad god kliknem na bilo koju ikonicu na desktopu pojavi mali kvadratic na istoj i unutra kvakica "cekirano" kako to da izbjegnem da mi se vise ne pojavljuje,ne bih da radim system restore a vec pola dana ganjam kako da vratim na prethodno stanje?
[ balavi @ 27.08.2014. 19:11 ] @
pokusaj ovo

ili otvoris file menadzer ( win + E) , pa kliknes na View i malo udesno imas kucicu gde odcekiras item check boxes
[ ptak 13. @ 25.09.2014. 16:31 ] @
Pozdrav sa Win 8.1
Ljudi, par pitanja ako neko moze da pomogne:
Kako se vratiti u neko podesavanje i ukucati Microsoft code koji sam dobio mejlom...onaj br. koji se pred sam kraj instalacije salje na mejl koji ukucas ukoliko imas Microsoft acc.?
Kako podesiti da radi scroll na touch pad-u?
Kako podesiti da radi CARDreader (SD, microSD...) na laptop-u (interni)?
Kada zelim da instaliram Microsoft Security Essentialsl prijavljuje mi da je nemoguce, kako to resiti?

Hvala!
[ anon142305 @ 25.09.2014. 16:42 ] @
Citat:
ptak 13.:
Kada zelim da instaliram Microsoft Security Essentialsl prijavljuje mi da je nemoguce, kako to resiti?


Citat:
In Windows 8.1 and Windows RT 8.1, Windows Defender provides the same level of protection against malware as Microsoft Security Essentials.
You can't use Microsoft Security Essentials with Windows 8 and Windows RT, but you don't need to — Windows Defender is already included and ready to go.
http://windows.microsoft.com/e...winvistatab1&v4h=winxptab1
[ ptak 13. @ 25.09.2014. 17:59 ] @
@IUOP_1 Thx... Jedan problem manje.
[ Miroslav Jeftić @ 25.09.2014. 18:12 ] @
Citat:
ptak 13.
Kako se vratiti u neko podesavanje i ukucati Microsoft code koji sam dobio mejlom...onaj br. koji se pred sam kraj instalacije salje na mejl koji ukucas ukoliko imas Microsoft acc.?
Kako podesiti da radi scroll na touch pad-u?
Kako podesiti da radi CARDreader (SD, microSD...) na laptop-u (interni)?


Zašto ti je bitan taj code uopšte? A ove druge stvari meni su na laptopu default radile, ako ti ipak ne rade, onda da instaliraš drajvere za tačped i čitač? Nešto bi morao imati u download sekciji proizvođača laptopa, ako nema Win 8 probaj za Win 7
[ ptak 13. @ 25.09.2014. 20:19 ] @
@Miroslav Jeftić
Dobra ideja, na CDu koji dolazi uz moj Lenovo laptop (drajveri) sam reinstalirao drajv za "Mice and other pointed devices" i restartovao racunar i scroll je proradio. Hvala!

CODE: Pa zbog toga sto me je vec dva puta pitao da activiram win...
[ Miroslav Jeftić @ 25.09.2014. 21:48 ] @
Win bi trebalo da se može aktivirati i bez Microsoft naloga ako se dobro sećam? Control Panel/System i trebalo bi da ima opcija Activate, naravno ako si uneo ispravnu licencu pre toga ili ako je Windows već bio preinstaliran, trebalo bi to automatski da odradi ako si povezan na net.
[ ptak 13. @ 25.09.2014. 21:54 ] @
Konacno sam ga i aktivirao. Svi koji imaju isti problem, moja preporuka: youtube-> "kako aktivirati windows 8.1" -> prvi video i tu je sve lepo objasnjeno. ;-)

Hvala ti puno Miroslave! Sada sve radi kako treba i ja sam za sada jako zadovoljan posle 2god. i 5 mes. na Win 7 moj komp je presao danas na 8.1 ;-)
[ Miroslav Jeftić @ 25.09.2014. 22:26 ] @
Bitno da radi.
[ bachi @ 26.09.2014. 07:34 ] @
Posle mesec dana ćeš se vratiti ti na Win 7.
[ ptak 13. @ 26.09.2014. 09:25 ] @
Hahaha Bachi...sto?! ;-)
[ Shadowed @ 26.09.2014. 09:28 ] @
Sto da ne :)
[ ptak 13. @ 26.09.2014. 09:40 ] @
Nemoj me sad dirate, bas mi lepo... fancy, app i programi, pomocni meni sa strana... mnogo sam se primio :P hahaha
[ calexx @ 26.09.2014. 09:58 ] @
Ma pusti komentare, to su oni kojima je 8.1 komplikovan OS pa se vratili na stari, kao novi ne valja. ;) Zato će prvi da pređu na 9 kad se pojavi.
[ Shadowed @ 26.09.2014. 10:08 ] @
Koristim ja oba :)
Jedan sto 'ocu, drugi sto mi je u opisu radnog mesta. Za 9ku cemo videti valja li.
[ ptak 13. @ 26.09.2014. 12:37 ] @
@Calexx haha kako me sugradjanin brani! ;-)
@Shadowed Pogadjam, 8.1 je u opisu posla :P

Pise b**c.rs danas bas o 9ki, za nekoliko meseci ce official verzija a pre toga nekoliko probnih. Videcemo sta nas ceka. ;-)
[ Shadowed @ 26.09.2014. 13:08 ] @
Naravno, 8.1
[ Kovacbg83 @ 03.05.2015. 20:05 ] @
Hm..... ne znam u kojoj temi da pitam, pa reko da pokusam ovde.
Naime interesuje me kako u windows 10 Pro Insider Preview odrejdeni program koji se nalazi u start meniju da prebacim na desktop. Nemoze drzi levi taster misa i prevuci ili desni klik pa pokazi na desktopu. Jesam glup ili....
Hvala
[ Sceka @ 03.05.2015. 21:24 ] @
Ne znam bas da li sam tacno razumeo pitanje ali resenje za takve stvari je na W8.1 - u Start meniju desni klik na sliku programa pa izaberes "Open file location" pa drzis Ctrl i izvuces na Desktop. Snacices se i sam jer je isto kao u sedmici...


Pozdrav!
[ Kovacbg83 @ 04.05.2015. 22:29 ] @
Hvala, mislim da je ranije moglo prevuci levi taster, hvala u svakom slucaju