[ mirjec @ 04.07.2013. 12:51 ] @
Pozdrav svima.
Intersuje me da li je moguća zamena primara i sekundara, odnosno da fabrički definisan sekundar koristiti kao primar? Pitanje nije vezano za konkretan slučaj (nešto što ja nameravam da uradim) nego uopšteno.
[ veselinovic @ 04.07.2013. 16:43 ] @
Primar je ono gdje dovedes napajanje. Na sekundaru se indukuje struja.
Dakle mozes to sto zelis.
Naravno ne smijes dovesti napon veci od deklarisanog.
[ trovackisa @ 05.07.2013. 00:33 ] @
Obično je primar unutrašnji namotaj a sekundar vanjski
na taj način je manji gubitak fluksa jer sekundar obuvata "više"

zamjena će raditi ali će biti lošiji rezultati nego da je motano sa tom namjerom
koliko lošiji, to zavisi od puno stvari, mada vjerovatno ti nećeš osjetiti razliku
[ Horvat I @ 05.07.2013. 06:11 ] @
Greška! Unutarnji namotaj je sa tanjom žicom zbog lakšeg praćenja oblika kalema.
Vidim da vas bune mrežni trafoi i zato smatrate da je primar namotaj za viši napon, ali i tu grešite!
U hidro/termo... centralama Niži napon generatora se transformiše u viši za dalekovode.
[ mirjec @ 05.07.2013. 13:52 ] @
Citat:
trovackisa:

zamjena će raditi ali će biti lošiji rezultati nego da je motano sa tom namjerom
koliko lošiji, to zavisi od puno stvari, mada vjerovatno ti nećeš osjetiti razliku


Tako sam i mislio, jer ako imamo transformator koji diže recimo primera radi, 230 V na 2300 V (za taj režim je napravljen), i recimo niskonaponski namotaj takođe primera radi ima 230 navojaka, a visokonaponski 2300 navojaka. Sad ako taj ˝visokonaponski˝ namot priključimo na 230 V na ˝niskonaponskom˝ će se indukovati 23 V (otprilke-idealan transformator). Postavlja se pitanje da li će transformator koji je napravljen da 230 V spušta na 23 V, biti isto namotan (2300 navojaka za visokonaponski- u ovom slučaju 230 V, a 23 za niskonaponski namot-u ovom slučaju 23 V). Provodnici kojom su namotani primar i sekundar istog su preseka (odnosno energija-snaga koju oba transformatora treba da prenesu se ne uzima u obzir ).
[ veselinovic @ 05.07.2013. 15:49 ] @
Ako na transformator gledas kao na idealan element onda je svejedno.
Ali transformator nije idealan element.
U principu mozes posmatrati kao da snagu prenosi magnetni fluks kroz jezgro.
Da bi napravio fluks treba da imas neki amper namotaj.
Ako smanjis amper namotaj smanjices snagu koju prenosis.
Ali ces takodje otici u linerniji dio histerezne krive.
Smanjices gubitke, smanjices snagu ali ces povecati linearnost.

Mnogo lakse bi bilo da nam otkrijes sta pokusavas napraviti, jer je u tehnici sve po principu
seci usi krpi .....
[ mirjec @ 05.07.2013. 21:59 ] @
Ne pokušavam ništa napraviti, kao što rekoh pitanje je uopšteno, nije vezano za konkretan slučaj. Razlog zbog čega sam ga postavio je zato što sam čuo nekoliko puta o korišćenju visokonaponskog transformatora iz mikrotalasne pećnice za razne uređaje (punjače, napajanja....) tako što na visokonaponski namot priključe 230 V, tada se na niskonaponskom dobije oko 18 V, i priče o savršenom radu istog. Mada ja smatram da nije moguć kvalitetan rad te ˝šac-tvorevine˝, jer za taj režim rada trafo nije namenjen, već da je bolje uzeti namenski napravljen transformator. Još jednom da se razumemo ja ne nameravam ništa praviti, pitanje ja bilo iz čiste radoznalosti.
Hvala svima na odgovrima.
[ zilede @ 30.07.2014. 23:45 ] @
Da ne otvaram novu temu postaviću pitanje ovde
Nabavio sam transformator za koji sam naknadno saznao da je iz mikrotalasne, na primaru piše 230V, 50Hz, 1550VA, na sekundaru bi trebalo da bude 2350V.
Pošto mi 2350V ne treba ni za šta razmišljao sam da zamenim primar i sekundar, tj. da napon od 220V dovedem na sekundar. U tom slučaju koliki bi napon dobio na primaru?? I kolika bi bila snaga transformatora u tom slučaju??
I da li bi se ovaj transformator mogao koristiti za neko audio pojačalo??



[ pctel @ 31.07.2014. 09:37 ] @
Nesto mi ova zica na primaru deluje mnogo debela za 220V, jesi li siguran da neko nije vec premotao transformator prema svojim potrebama za druge napone?
U svakom slucaju 220V mozes prikljuciti tamo gde je tanja zica i videti sta se dobija tamo gde je deblja zica.
[ Zez-zez @ 01.08.2014. 22:06 ] @
Namot izveden debelom žicom je za grijanje magnetrona.
[ pctel @ 01.08.2014. 23:12 ] @
A gde mu je onda primar?
[ Zez-zez @ 02.08.2014. 07:12 ] @
Donji namotaj. Kod trafoa za mikrovalku namotaji nisu motani jedan preko drugog nego jedan pored drugog. Zato postoji ona pregrada na špulni.
[ pctel @ 02.08.2014. 11:39 ] @
Citat:
Zez-zez: Donji namotaj. Kod trafoa za mikrovalku namotaji nisu motani jedan preko drugog nego jedan pored drugog. Zato postoji ona pregrada na špulni.

Zez-zez, ti mene ladno zezas? Donji namotaj na slici je izveden debljom zicom - odluci se je li on primar, ili sluzi za grejanje magnetrona?
[ zilede @ 02.08.2014. 15:31 ] @


izmerio sam napon "u kontra smeru" tj. na sekundar sam doveo 220V, a na primaru sam dobio 18,8V
Snaga kod normalno povezanog tranformatora je bila 1550VA, kako sad da odredim kolika je snaga ovako povezanog transformatora??


[ pctel @ 02.08.2014. 16:32 ] @
A kolika je uopste velicina tog transformatora? Ovako na slici ne deluje mnogo veliki. Transformator od 1550V bi morao biti velicine malo vece od fudbalske lopte, a ovo mi deluje malo vece od lopte za stoni tenis, mada ne znam, na osnovu slike se moze steci pogresan utisak. U mikrotalasnoj transformator radi verovatno na mnogo visoj frekvenciji, sto onda objasnjava zasto je zica tako debela i zasto je snaga 1550V. Kad bi doveo 220V 50Hz na taj "primar" on bi sevnuo i zapalio se, a tako kako si povezao mozda i moze da radi trajno. Ako mu je velicina takva kako sam ja sa slike procenio, onda mu je snaga na 50Hz oko 100-tinak vati. Mozes i da izmeris dimenzije, pa da ti preciznije kazemo.
[ zilede @ 02.08.2014. 18:04 ] @









evo dimenzije, težina je negde oko 6-7 kg (nemam preciznu vagu)
[ emiSAr @ 02.08.2014. 18:07 ] @
Mozda malo drugacije postavljena slika natpisne plocice otkrije koliki (koje fizicke velicine) je trafo


Za razliku od normalnih mreznih trafoa koji se racunaju za indukciju 0,8T za trajan rad, 1T uobicajeni trafo , trafo od mikrovalke je racunat za impulsni
rad kao REL trafo za elektrolucno zavarivanje i kod njega ne vrijede uobicajeno uvrijezeni obrazci daje broj navojaka po jednom voltu jednak
45/S gdje je S poprecni presjek srednjeg stuba EI jezgra.
Treba racunati sa indukcijom od 2T ili 20000G (Gausa).-
Proracun je dat u topovanoj temi o proracunu i izradi trafoa na podforumu Elektronika.-

Kolega umirovljanik (@Zez-zez) je sve ispravno napisao.-

pOz

[Ovu poruku je menjao emiSAr dana 02.08.2014. u 19:19 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao emiSAr dana 02.08.2014. u 19:24 GMT+1]
[ Zez-zez @ 02.08.2014. 21:51 ] @
Nikoga ja ne zezam. Dolje je primar, iznad njega visokonaponski sekundar, a preko njega sekundar za grijanje magnetrona (3,15 V). Ono crno nije uže nego žica u bužiru. I taj trafo nije premotavan. Neki proizvođači transformatora nisu baš uzor za uredno namatanje žice.
[ pctel @ 03.08.2014. 09:30 ] @
OK, sad je jasnije. Oko 150W bi mogla biti njegova snaga u idealnom slucaju. Kazem u idealnom slucaju, jer on uopste nije predvidjen za 220V 50Hz, nego se pogodilo da tako moze da se poveze. Ako je zica deblja od one koja bi bila za tu snagu, snaga hoce biti nesto veca, ali ce se transformator previse grejati i nakon nekog vremena izgoreti. Sa druge strane, ako je zica tanja od one kojom bi se inace motao takav trafo, snaga ce biti manja, ali ce transformator moci da radi gotovo zauvek.
[ Darko_zed @ 03.08.2014. 10:09 ] @
Kako mislis da nije za 220V ??
Trafo je klasican , mikro talasna , primar taj koji jeste i sta pise , sekundari nebitni , izvedeni prema potrebi ..
Tip jezgra je Ei120 , intermitenca nije sigurno 100% i nije predvidjen za takav rad zato se i uvek pribegava sto vecem iskoriscenju(deblja zica) bez obzira sto ce se malo vise grejati (prema podacima iz tablice ti mogu oderediti koliki je broj navojaka u svakom delu i sa podatkom o debljini zice bih mogao reci i intermitencu rada) .
Ne razumem zasto se ovoliko zakomplikovalo oko malog trafoa
[ zilede @ 03.08.2014. 15:29 ] @
Citat:
Darko_zedintermitenca nije sigurno 100% i nije predvidjen za takav rad...


pitanje je ako se poveže u "kontra smeru" i uz eventualno odmotavanje nekoliko namotaja zbog korekcije napona da li bi mogao da se koristi za napajanje nekog audio pojačala do 100W (TDA8560)??
Ako mu intermitenca nije 100% onda pretpostavljam da ne može, ali ne znam da li mu se intermitenca menja ako povežem u "kontra smeru"?





[ emiSAr @ 03.08.2014. 15:59 ] @
Kod povezivanja kako si zamislio, snaga drasticno opada i limitirana je debljinom zice tog visokonaponskog namotaja i u vrh glave iznosi 0,1 napisane snage.-

Ako bi uspio bez ostecenja spulkastla (plastike na kojoj su namotaji) rastviti trafo sto je bez iskustva vrlo tesko, trafo je dobro lakiran (limovi) plus varovi
tamo gdje bi trebali biti sarafi za stezanje, iz tog trafoa (priblizno 28 cm kv jezgro) dobio bi pravih 700VA i trafo bi mogao biti ukljucen od sada do vjecnosti.

razmotavanjem tog najveceg namotaja motanog najtanjom zicom, snaga bi kod prikljucenja bila opet ista (limit debljine zice) a napon na namotaju gdje si mjerio tih oko 18V AC
bi rastao.-Koliko bi rastao zavisi u kom procentu si razmotao taj sekundar za 2350 V AC.-

pOz
[ pctel @ 03.08.2014. 17:17 ] @
Citat:
Darko_zed: Kako mislis da nije za 220V ??
Trafo je klasican , mikro talasna ...

Pa tako, neko je ovde gore objasnio, trafo je namenjen za impulsni rad, tj motan je otrilike kako bi se motao obican trafo koji transformise 18V AC na 220V AC, a onda se na taj navoj od 18V AC dovode impulsi od 220V a na tom namotaju od 220V se dobijaju impulsi od >2000V. Sad se covek setio da to okrene i izgleda da se potrefilo da nece da izgori i da ce da da snagu reda velicine maksimalne. Ja sam racunao jezgro da je oko 12.5 cm kvadratnih, jer ovako kako je mereno izgleda da je dimencija 2.5x5 cm. To jezgro bi moglo da da snagu od 150V ako namotaj nije pretanak, ili vise ali bi brzo izgoreo, ako je namotaj predebeo. Sve izmedju 70 i 150W je super, a ako je manje ili vise moralo bi se premotavati, a to je tesko moguce imajuci u vidu da su limovi zavareni.
[ Zez-zez @ 03.08.2014. 23:11 ] @
Primar trafoa je motan za mrežni napon, to piše i na pločici. Nikakvih 18 volti! Sekundar je motan za nekih 2kV ili više, zavisno od magnetrona kojeg napaja (u ovom slučaju za 2,35kV). I trafo ne radi ni u kakvom impulsnom režimu. Magnetron radi. A ako se hoćeš zabaviti, saznaj zašto trafo ima dodatne limove ubačene s obje strane srednjeg stupa jezgre. Nalaze se unutar onog zadebljanja na špulni, između primarnog i visokonaponskog, sekundarnog namota.
[ emiSAr @ 04.08.2014. 08:13 ] @
Trafo od mikrovalne nije motan za stalni rad. Magnetni sentovi u pragradi stite primar od kratkog spoja, ogranicavaju izracenu snagu magnetrona.
Bilo ko, ko ima bilo kakav trafo od mikrovalne, moze ispitati-prikljuciti primar na 230V AC (mrezni napon) i ustanovit ce da se trafo i u praznom hodu grije,
zbog rada na granici zasicenja magnetnog jezgra, gubici u zeljezu su veliki i jezgro se grije.

Ja napisah da trafo radi u impulsima. Dok je kod REL aparata za elektrolucno zavarivanje intermetanca mjerena za period 10 minuta, kod ovog
trafoa vrijeme na koje se odnosi intermetaca je jedna minuta, na pola snage magnetrona u jednoj minuti 30 sec trafo je aktivan, a 30 sec odmara.
To su impulsi na koje sam mislio.-
Covjek je prikljucio visokonaponski namotaj, 2350 V AC na mrezni napon 230V ac i na primarnom namotaju izmjerio tih pominjanih 18V AC.

Takav napon je dobio kao posljedicu slabog magnecenja jezgre i onih magnetnih sentova. Inace, na ovaj nacin vezan ovakav trafo moze prenijeti
odprilike 0,1 (jednu desetinu) deklarisane snage.

Inace dva identicna trafoa od mikrovalnih pecnica, primari vezani serijski kao i visokonaponski sekundari, godinama pogonili 1KW FM predajnik
jedne lokalne radiostanice.-

pOz
[ Darko_zed @ 04.08.2014. 20:00 ] @
Citat:
Pa tako, neko je ovde gore objasnio, trafo je namenjen za impulsni rad, tj motan je otrilike kako bi se motao obican trafo koji transformise 18V AC na 220V AC, a onda se na taj navoj od 18V AC dovode impulsi od 220V a na tom namotaju od 220V se dobijaju impulsi od >2000V.

Veruj mi znam sta ti pricam , nisam sada video prvi put transformator , jer od toga zivim vec desetak godina i napravio toliko transformatora (bukvalno i sama jezgra u mojoj izvedbi) da bi mogao trospratnu kucu da sazidas .
Ovo sto si rekao verujem da nisi dobro shvatio i zez upravo prica istu pricu vec u par postova , poslusaj ga , a isto sve to slikovitije je i emisar opisao gde verujem da te je i zbunilo .

Uglavnom se kod aparata za zavarivanje intermitenca uzima za 10 min i ona veoma zavisi od spoljasne temperature to jest temperature okoline sto zna praviti itekako probleme .

Srdacan pozdrav

[ Zez-zez @ 04.08.2014. 21:12 ] @
Zahvaljujem, gospodo, na pomoći. Transformatori baš nisu u domeni mog interesa pa ne pamtim ono što ne trebam. Međutim, kako bi priča bila cjelovita, predlažem još kratko pojašnjenje uloge kondenzatora u sekundarnom, visokonaponskom krugu. Pozdrav!
[ emiSAr @ 04.08.2014. 22:12 ] @
Magnetron za svoj rad zahtjeva napon reda 4kV i vise. Klasican udvajac napona. Jedna dioda je ona visokonaponska stapna dioda, a drugu diodu
izigrava sam magnetron.-
[ zilede @ 05.08.2014. 14:56 ] @
Citat:
emiSAr: ...Inace, na ovaj nacin vezan ovakav trafo moze prenijeti
odprilike 0,1 (jednu desetinu) deklarisane snage.

...
pOz

@emiSar da li to znači 1550VA x 0.1=155VA??
Pošto je meni potrebno nešto ispod 100W to bi mi savršeno odgovaralo


međutim muči me nešto drugo:
Citat:
emiSAr: ...kod ovog
trafoa vrijeme na koje se odnosi intermetaca je jedna minuta, na pola snage magnetrona u jednoj minuti 30 sec trafo je aktivan, a 30 sec odmara.
...

pOz


da li je intermitenca ista i u slučaju da transformator povežem na način na koji sam želeo ili je moguće da radi mnogo duže?
[ emiSAr @ 05.08.2014. 15:08 ] @
Kontra povezan trafo moze biti ukljucen vjecno, sto se tice rada, nema nikakve intermetance. Samo je iskoristenje jezgra malo.-

pOz
[ djira012 @ 06.01.2015. 13:40 ] @
Imam istu dilemu za ovakav frafo , nebi mi ni palo na pamet da uradim ovako nesto ali mi je ideju dao https://www.youtube.com/watch?v=LvIyLUOzS64 , e sad @ emiSAr , ti hoces da kazes da je nemoguce da ovaj trafo radi sa ovim primarom ?
[ TOMIC_SCG @ 18.10.2016. 00:39 ] @
Pozdrav
Dali je moguce na trafo sa mikro talasne namotati sekundar sa manje namotaja i debljom zicom kako bi se na izlazu recimo dobilo oko 30-35VAC ?
Ja sam vec jedan ovakav trafo uspeo premotati sa jako debelim licnastim kablom kako bih napravio mali punkt aparat za tackasto zavarivanje tankih nikl traka i radi dobro.. na izlazu imam negde oko 5VAC i pitaj Boga koliku struju i to za sad sve fino radi.
Zanima me dali je isti princip moguce izvesti za malo veci napon? Pri ruci sam imao neki obican dvozilni licnasti kabel za zvucnike.. Pa sam probao namotati 20ak krugova cisto da vidim i na izlazu sam dobio svega 13VAC ? I jos pritom trafo blago zuji kao da je u kratkom spoju.. Negde sam pogresio a posto sam po struci kuvar uopste mi nije jasno gde je greska :D
Molim pomoc
Hvala unapored
[ Living Light @ 19.10.2016. 04:04 ] @
Citat:
TOMIC_SCG: Negde sam pogresio a posto sam po struci kuvar

Bas mi je drago da si kuvar, jer ovaj narod neko treba da nahrani ukusnim specialitetima.
______________________________________________________________________
Evo, pokusacu da ti pomognem ako umem.

Za pocetak imas li podatak iz koje mikrotalasne je taj transformator?

..neki podaci o trafo-u, dimenzije/gabariti, bilo sta korisno.

Znacilo bi puno kada bi mogao ovde da okacis sliku tog transformatora.

Ako ne moze nadji neku sliku sa interneta i pokazi nam
kako od prilike izgleda taj tvoj transformator.

Neki od tih trafoa izgledaju ovako:



Slika je odavde:
https://www.google.rs/search?q...P97uXPAhVIshQKHaQZA78Q_AUIBigB

Kazi koju rec..

pOz
[ TOMIC_SCG @ 19.10.2016. 09:22 ] @
Ne znam koji model mikro talasne je bio u pitanju... Ako me dobro secanje sluzi snaga je 1000w
Evo dve slike trafoa
http://prntscr.com/cw54tp
http://prntscr.com/cw55qo
Malo sam se informisao na jos nekim mestima i saznao da ovakvi trafoi ne mogu da isporuce neku snagu kontinuirano? I da se treba premotati i primar i sekundar i pritom ukloniti magnetna plocica izmedju njih.
Zamisao je sto profitabilnije napraviti napajanje za DC-DC konverter koji koristim kao punjac elektricnog bicikla. Dosta bi mi bilo 500w snage.. Sta mi je ciniti? I dali se uopste isplati premotavati oba namotaja?
[ Living Light @ 21.10.2016. 00:55 ] @
Citat:
TOMIC_SCG: i saznao da ovakvi trafoi ne mogu da isporuce neku snagu kontinuirano?

I ja sam tako nesto negde citao, ali se onda postavlja pitanje:

Sta ako u mikrotalasnu ubacim stakleni sud sa vodom
i u vodu krknem sve od povrca + parce sveze piletine .....da bi skuvao supu.

Tako pise u uputstvu od mikrotalasne da moze da se kuva supa !

I tajmer "navijem" na 60 minuta Full snage magnetrona, da ne bi "cakalo" nego da ga "loži" non-stop.

Zar to ne spada (bar delimicno) u Full-Power kontinualni rad transformatora ?

Pa makar to trajalo samo sat vremena.

pOz
[ veselinovic @ 21.10.2016. 06:16 ] @
Dok voda ne prokljuca treba ful snaga.
Kad jednom prokljuca onda se koristi manje snage i radice on/off sa nekim odnosom signal pauza.
Za nekih 10 minuta ce prokljucati voda ( ful snaga 800W) i onda treba skroz malo energije da se drzi temperatura.
[ emiSAr @ 21.10.2016. 07:37 ] @
Ne treba puno da se napravi eksperiment. Ispravan trafo ukljuciti primarom na mrezni napon i nakon 15-tak minuta provjeriti moze li se
jezgro drzati rukom. Paziti iako ni jedan kraj sekundara (visokonaponskog) nije vezan na masu kod izvadjenog trafoa na visokonaponski
namot (djavo kao ni Marfi ne spavaju).-
pOz
[ Living Light @ 21.10.2016. 11:24 ] @
Citat:
veselinovic: Kad jednom prokljuca onda se koristi manje snage i radice on/off sa nekim odnosom signal pauza.

E, ako je tako,
onda cu da ubacim najveci moguci stakleni sud samo sa cistom vodom (bez piletine),
i onda ga ukljucim na max power da radi sve dok tih par litara vide ne ispari.

I opet ga pustim na tajmer 60 minuta.

Jel to kontinualan rad ?........kad vec testiramo trafo.
______________________________________________________________

Ukljucen trafo u NE-opterecenom stanju vuce malu struju iz mreze.

Ako sumnjas da je probio primar, ili da mu je deo namotaja u kratkom spoju, onda:

-Spoji na red sa primarom jednu sijalicu od 100-150W i krk sve to na 230Vac (u steker).

Ako sijlica zasvetli punim sjajem ili ako zasvetli malo manje od punog sjaja onda
sa trafoom nesto nije u redu.

Ako sijalica uopste ne svetli a trafo ipak radi,
to znaci da je mirnom strujom trafoa (na leru) sve u redu i da je primar ispravan.

Sekundar se ne vezuje nigde za vreme ovakvog testa.

pOz
[ veselinovic @ 21.10.2016. 15:31 ] @
Mikrotalasna, ili bilo sta od 800W ce ispariti 1 kg ( litar) vode za nekih 60 minuta, ako je zaista 800W i radi svih 60 minuta.
Eto ti test proba jel radi on/off ili radi u fulu.
[ kajtaz98 @ 06.03.2019. 17:35 ] @
ljudi ste aktivni treba mi pomoc