[ mio6 @ 09.07.2013. 10:33 ] @
Molim pomoč oko posla u Švedskoj

Kolega i ja bavimo se strojnim žbukanjem več 15 godina u Hrvatskoj.Željeli bi se zaposliti u Švedskoj građevinskoj firmi koja treba takav profil majstora.Švedski jezik nam nije jaka strana ali znamo engleski i njemački jezik.Trebali bismo naslove (e-mail adrese i ,ili telefonske brojeve) firmi koje se bave građevinskom djelatnošću.Naravno da bi nam dobro došao čovjek iz ex-ju s kojim bismo mogli komunicirati a koji je ili zaposlen u nekoj sličnoj firmi ili je možda i vlasnik te firme.U obzir ulaze i Norveška i Danska za koje nismo sigurni dal ne ograničavaju radnike iz Hrvatske.
Unaprijed hvala!
[ dragan152 @ 09.07.2013. 11:11 ] @
Vala svi vi svatate ovaj forum kao služba za zapošljavanje.

Ako tražiš poso u toj zemlji, uzmeš lepo tvoj pasoš, upališ auto i sledeći dan si već u Švedskoj, Danskoj ili Norveškoj.
Posle iznajmiš neki hotel na duže ili kraće vreme i na terenu tražiš poso.
Ovo za poso da nekog pitaš preko foruma, je velika budalaština. Kad bi svi ko ti.... Kuku majko!
[ Nach @ 09.07.2013. 20:14 ] @
Pa nije to tako jednostavno. Treba novca za auta ili autobusa, za hotela ili drugog smještaja, ma za sve i još jedno pitanje, kako se snalaziti u nepoznatim gradovima?! Bio sam ja mnogo puta u Europi ali još se bojim da ću se izgubiti. Najjednostavnije i najlakše je imati nekoga vani, nekoga koga poznaješ koji će te primiti na par dana. Ja sam imao mnoge vani ali gle, ja sam već trebao biti u Austriji ovog mjeseca no posvađao sam se s nekim, jbg. Mrzim razmatrati ideju da probam da idem sam, to nikad nisam radio. Imam plan za sve, za prijevoza i smještaja ali pobogu kako se snalaziti u nepoznatoj okolini? Bio u Beču dva puta ali to je užasno veliki grad. Ipak treba probati riskirati. To bih trebao uraditi za koji dan i malo sam nervozan i zabrinut da nešto ne pođe po zlu.
[ dragan152 @ 09.07.2013. 20:48 ] @
Pa naravno da nije jednostavno.

Ali se na ovom forumu ne javljaju ljudi kao ti. Neko ko ovaj iznad, lupne nešto pa da ga sreća uvati.
Tipa, znam to i to da radim, hoću u tu i tu zemlju da odem i sad pomagajte.
To što si naveo malo pre si totalno u pravu. Sve to podržavam jer i ja još skorije idem u "nepoznato". Ako nemaš nikog sve je teže, ako ne i nemoguće ako neznaš jezik i novca (puno novca ako ne ideš kod nikog i želiš sve sam).
Prosto rečeno ko ode tako bez ikakve pripreme i nezna ništa i nezna kod koga, vrati se mnogo brže nego što je došo. Pare potroši na to putovanje, ide tamo gde neznaš nikog i ništa, neznaš jezik i ćao ćao maco.
Za tebe Nach, ako pođeš i imaš smeštaj (bolje idi kolima, ako ideš gde već, toplo preporučujem), naravno da imaš EU pasoš koji ti dozvoljava rad u tu zemlju, i ako si dosta "izdrndan" odnosno imaš iskustva da juriš i da se znađeš, uspećeš. Ako ne bolje ne probaj, potrošićeš samo dosta para.
Toliko od mene
[ Nach @ 14.07.2013. 22:20 ] @
Pa mislio sam ići busom. Imam dosta novca a opet nedovoljno, jednom su meni rekli: "toliko para što imaš ovdje je ništa." Misli se na to da se vani jako brzo troši. A smještaj, mislio sam na hotele ili apartmane koje su doista jefitine, najmanje 12 eura na noć u Beču. Savjetovali su me da ipak idem kod prijatelja nego u hotel no ja sam se posvađao s njim pa mi je glupo kucati na njegova vrata, jbg. :D Znam njemački i imam diplomu od tog jezika ali opet to ništa ne znači za posao. Kao i uvijek, traže znanje i iskustvo a ja bih volio vani početi od nula. I opet, imam ja hrvatsku putovnicu s time sam EU građanin i imam vani pravo na rad ali nažalost, Austrijanci su uvele ograničenje. Tako da mi je bolje dalje slati molbu preko neta nego ići i džaba potrošiti novac, kao što si rekao.

Evo čak razmišljam da probam u Švedskoj ili Irskoj ali nisu mi baš toliko zainteresirane jer su daleke i hladne i ne znam kako im ide ekonomija. A ne znam njihov jezik. Probao bih i u Češkoj ali ne znam kakva iskustva imaju tamo.

Osjećam se da mi je ubijena zadnja nada.
[ dragan152 @ 15.07.2013. 17:03 ] @
Neznam koliki ti je budžet, ali ko što vidiš ako nemaš kod koga je nemoguće skoro za početak.
Preporučujem ti da ne ideš u zemlje gde imaju zabrane za rad, pogotovo Nemačku i Austriju, znam još od 2005 iz ličnog isukstva kada su ušli Poljaci, mađari... kako je njima bilo.
Da sam na tvoje mesto probao bi u Irskoj.
Sve najbolje. Pozzzzzz