[ negative7 @ 10.07.2013. 21:18 ] @
Nek imamo malu hidroelektranu i ako ona ima sinkroni generator.
1.koje sve promjene u regulaciji frekvencije i radne snage bi dovele da umjesto SG koristimo AG. Kako bi upravljali frekvencijom.
2. Ako hidroelektrana ima mogucnost mrežnog i ostrvskog režima, može li uopće biti onda AG, jer sta onda kad se prebaci u ostvrski rezim, odakle ce uzimat uzbudu AG?
[ RoRa @ 11.07.2013. 13:36 ] @
Frekvenciju napona generatora, sinhronog ili asinhronog svejedno, određuju samo broj obrtaja i broj pari polova.
Pobudu asinhronog generatora ( asinhroni motor u ulozi generatora) u ostrvskom režimu daje reaktivno (kapacitivno) opterećenje, jednan oblik samopobude.
[ zivadin_despot @ 15.07.2013. 23:43 ] @
Za sinhroni generator je sve jasno, reaktivna snaga i napon se regulise pobudom, a frekvencija brzinom obrtanja. Kod asinhronog motora, frekvencija se takodje regulise brzinom obrtanja dok se reaktivna snaga regulise kondenzatorskim baterijama. Asinhroni generator (motor) nema sposobnost proizvodnje napona, iz prostog razloga jer nema magnetnog fluksa u sebi dok se ne prikljuci na mrezu. Za razliku od sinhrone kod koje je izvor magnetnog fluksa pobudni namotaj rotora.
Ukoliko je dostupan, klizno kolutni asinhroni motor (namotan rotor), moze raditi kao sinhroni generator tako sto se rotor napoji jednosmernom strujom... Kavezni motor (generator) u ostrvskom rezimu, je moguce realizovati jedino prelaskom sa mreze i to da radi kao motor pa se onda obrce u drugom smeru i postaje generator. Zatim se dodaju kondenzatorske baterije radi odrzanja napona i onda se "iskopcava" sa mreze.
Ako gresim ispravite me..
Pozdrav
[ Horvat I @ 16.07.2013. 09:14 ] @
U jezgrima motora ostane tolko magneta da blizu sinhrone brzine počne davati struju, inače većina agregata do ~ 5 KVA iz 80ih ne bi radilo.
[ RoRa @ 16.07.2013. 10:19 ] @
Citat:
zivadin_despot:
Kavezni motor (generator) u ostrvskom rezimu, je moguce realizovati jedino prelaskom sa mreze i to da radi kao motor pa se onda obrce u drugom smeru i postaje generator. Zatim se dodaju kondenzatorske baterije radi odrzanja napona i onda se "iskopcava" sa mreze.

Električne mašine ( motor il generator ) sa gvožđem ( feromagnetik ) su uvek delimično namagnetisane, to je zaostali ili remanentni magnetizam. Prema tome, kavezni motor, u ulozi asinhronog generatora, kada se zarotira ( bez aktivnog električnog opterećenja na izlazu ), počinje da generiše naizmenični napon na izlazu. Reaktivno opterećenje na izlazu ( kondenzatori) obezbeđuju da se u kavezu rotora indukuju struje koje pospešuju indukovanje napona u statorskom namotaju. Ovaj kumulativni proces se završava kada se uspostavi odgovarajuća ravnoteža između napona na izlazu i reaktivne struje pobude u statorskom namotaju.
U stvarnosti, asinhroni motori u ulozi generatora moraju biti snabdeveni regulatorima koji menjaju, u zavisnosti od opterećenja, kapacitet kondenzatora koji obezbeđuju pobudu.
Istini za volju, postoji mogućnost da se gvožđe ovakvog generatora idealno razmagnetiše i da bude problema sa pojavom napona na izlazu, ali to je već druga tema.
[ zivadin_despot @ 17.07.2013. 14:52 ] @
Naravno da postoji remanentni magnetizam i usled njega i obrtanja ce se indukovati neki napon ali je on daleko manji od potrebnog mreznog napona. Ne znam da li sam dobro razumeo, prikljucenjem kondenzatora na ovakav generator postepeno ce se povecati indukovani napon na motoru, interesuje me dokle i kako odrediti vrednost kondenzatora za to u praznom hodu?
[ RoRa @ 17.07.2013. 15:47 ] @
Dobro ste razumeli.
Svojevremeno, napravio sam agregat sa Tomos motorom od 50 ccm i motorom ( trofazni sa kondenzatorom da bi radio kao monofazni) od Lifam mešalice. Na priključke motora spojen je kondenzator od par desetina mikrofarada. Napon u praznom hodu išao je i preko 220 Veff sa povećavanjem kapaciteta kondenzatora. Nažalost, bez regulatora stabilnost napona je bila jako loša. Agregat nije mogao napajati mali frižider jer motor frižidera povlači mnogostruko veću struju prilikom startovanja a to dovodi do kolapsa napona na izlazu iz generatora.
Naravno, postoje i egzaktni proračuni pobudnog kapaciteta ali samo ako znate vrednosti parametara motora.
[ Ivan 89 @ 24.10.2013. 22:46 ] @
Citat:
RoRa:
U stvarnosti, asinhroni motori u ulozi generatora moraju biti snabdeveni regulatorima koji menjaju, u zavisnosti od opterećenja, kapacitet kondenzatora koji obezbeđuju pobudu.


RoRa imate li neku semu za takav sistem regulacije ja imam fabricki agregat sa lombardini motorom al nemam nikaku regulaciju osim 3 kondenzatora.
[ JapanLi @ 12.09.2017. 01:08 ] @
pozdrav svima ja isto imam neki tvornički generator sa lombardini motorom La225 neke firme talijanske mislim "ZORDAN"2.2 kva napon 110v 20A i 220V 10A ali mi odnedavno ne proizvodi el .energiju,malo sam čitao ovdje na forumu ali ga nemogu svrstat u neki ovdje opisani ;nema nikakvi kondezatora niti elektronike a na rotoru nema četkica ni kolektora a ima dva namotaja(na rotoru) spojena na neke dvije malo veće diode.I još nešto zaboravi ispod utičnice za 220v ima i utikače za napon od 12V.sve kontakte .
Sve unimerom pregledavao i ništ nebih rekao da je izgorilo a on ništa.
unaprijed zahvaljujum i sve pozdravljam
[ emiSAr @ 12.09.2017. 15:20 ] @
Generator je samouzbudni-izgubio je remanentni magnetizan kojim je generisao uzbudu.
Ako je sve ispravno, na izlaze mreze 220-230V, preko jaceg potrosaca, neki grijac-grijalica 2kW kratko prikljuci mrezu-trebalo bi da obnovi
magnetizam i da motornim pogonom proizvodi energiju.
Uslov za obnovu je da je sve ostalo ispravno-stator bez prekida, namotaji rotora ispravni kao i ispravljacke diode. Mislim da se sve unimerom moze
provjeriti.-
pOz