[ Lavlja_Jazbina @ 10.07.2013. 22:44 ] @
Koja vrsta paprike?Koliko je pecete,da l vadite peteljku sa semenkama i pecete ili posle vadite ?

Koliko ulja,kako konzervirate? Domacini izvolite i predlozite. Koje kolicine spremate?
[ Vasastajić @ 11.07.2013. 08:32 ] @
Paprike nikako ne otvaraš pre pečenja, niti išta iz njih ne vadiš, jer će im u toku pečenja sav sok iscureti, što, em ti zamrlja ploču za pečenje, em sa tim sokom iscuri iz paprike praktično i sve ono što i jeste vredno u njima, vitamini, minerali, enzimi...
Peku se na izuzetno jakoj vatri, što kraće vreme, koliko da se samo sa svih strana oprlji ljuska i tako vrele ih sa ploče stavljaš u neki jači najlon-džak (dobro opran i čist, od veštaka,recimo), gde odstoje dok ga ne napuniš ili potrošiš turu za pečenje.
To se radi iz razloga dunstanja(možda bolje reći dodatnog ŠURENJA) paprika, što kasnije omogućava lakše skidanje ljuske.
U tom momentu tek vadiš semenke sa peteljkom zajedno.
U nedostatku džaka posao dunstanja odrađuje sasvim solidno i velika šerpa sa poklopcem.
Sok koji se ocedi od paprika, što u toku dunstanja, što u kasnijem postupku oceđivanja, je JEDINI produkt koji ja od te tehnologije s guštom koristim, posolim ga malo, eventualno dodam samo malo sirćeta, po mogućstvu jabukovog, nadrobim belog luka i ostavim to par dana da odstoji u frižideru.
Nakon par dana ili više, taj sok se kao malo zgusne, gelira i ja to s uživanjem smažem i mažem dokle god ga ima.
Pitam sad baš ženu koliko ulja ona stavlja prilikom prženja ajvara, pa mi reče jednu litru na oko 15 kg samlevene mase.
Ja to ne jedem ili pak toliko retko da se i ne računa, pa i ne vodim toliko računa o daljem postupku.
Inače žena mi je pola Bitolčanka, pa mo'š onda misliti koliko se tih ajvara, pindžura i ostalih proizvoda PAKLENE KUHINJE sprema...peci, dunstaj, prži, dunstaj, ma u paklu je lepše nego paprikama za ajvar...
Mogu ti još reči da žena tegle na kraju ne zaliva uljem, jer hoće to đubre da se užegne, pa umesto toga stavlja kružno isečen papirić natopljen u sirćetnu esenciju, što sasvim solidno omogućava površinsku, time i dubinsku konzervaciju, a BEZ TRUNKE bilo kakvog drugog aditiva za konzervisanje.
Sad mi još reče žena da umesto sirćeta u masu stavlja isključivo sirćetnu esenciju,(šoljica od kafe na pomenutu količinu) jer obično sirće razredi jako masu, što nije poželjno.
Eto, toliko od mene...
[ anon70939 @ 11.07.2013. 12:48 ] @
kad se samo setim koliko se moja majka mucila oko spremanja ajvara...
Nismo imali selo, niti gde tako da odemo, pa u rerni spremala kod kuce... Pekla na plotni, posle cistila, kuvala...
Uglavnom zaebancija od 2 dana, mnogo struje, da bi ispalo desetak tegli koje brat i ja omazemo za par dana :)
[ cika dacha @ 11.07.2013. 13:48 ] @
e u fabrikama se pravi ovako!

paprike se ociste od peteljki, semena itd! znaci ostane samo cisto meso! i onako sveze se samelje npr kroz masinu za mlevenje mesa da bude sto sitnije kao kasha!
i sve to stavis da se kuva pa kad voda tj sok ispari bas da bude gusto, dodas sve ostalo sto ide po tvom ukusu i eto ti fabricki ajvar na brzi nacin i mogu ti reci da je odlican! opet je bolji kad ga sam napravis nego kupovni!

prijatno! :-)
[ Lavlja_Jazbina @ 11.07.2013. 19:34 ] @
@vasastajic...video sam te najlonske dzakove u merkuru,pa kome treba da zna.

Taj najlonski dzak,neko koristi za kiseljenje kupusa.

Odahnite,kupus sam cisto pomenuo tako da je jos daleko do mojeg davljenja kako ga kiselite..

Odvalicemo se od posla Zena i ja.Za to treba imati malu decu,ako hoce covek neku pomoc.Velika nit" jedu,a za pomoc nemaju vremena.
[ Lavlja_Jazbina @ 27.07.2013. 08:06 ] @
Paprike mogu na rostiljsku zicu ( veliku ) ili mora ravna metalna ploca?

Naravno lozim ispod drvima. Kupih juce motorku,hobi da mi se nadje pa da seckam trule sljive i lozim.

Radim i dizajn nalepnice za tegle.
[ Horvat I @ 27.07.2013. 11:38 ] @
Izuzetno praktičnu stvar sam video kod kolege, opaljuža butanskim brenerom za svinje
[ Vasastajić @ 27.07.2013. 14:35 ] @
Citat:
Lavlja_Jazbina: Paprike mogu na rostiljsku zicu ( veliku ) ili mora ravna metalna ploca?

Kad samo jednom budeš radio na rešetkama biće ti namah jasno zašto je bolja ravna ploča, posebno što je kudikamo manji gubitak toplotne energije.
Ovo što je rekao Horvat čini mi se izuzetno interesantna ideja i obavezno je probam ove sezone.
[ deedee6 @ 17.08.2013. 18:49 ] @
Domaća radinost. Poljubac smrti :)



Nema veza sa ajvarom ali je blizak rod :)
Ljuta paprika, feta sir i slaninica. Pri izradi obavezne zaštitne rukavice da ne ostanete bez jagodica od ljutine :)
Al se nekad dobro jelo...

Papriku sam malo spalio na plin ringli tako da se ljuska skida odlično...
[ Lavlja_Jazbina @ 17.08.2013. 21:36 ] @
Pa dobro,moze i ona bez priloga da upadne u kobinaciju,ko voli vruce.
[ Lavlja_Jazbina @ 17.09.2013. 20:01 ] @
Poceli da spremate? Ja cu sledece subote.
Sledece godine cu baaas da spremim.Kazu da u mestu jarak se cela njiva otkupi po povoljnoj ceni.Tegle u uradi sam 29 rsd a u rodi 32.
[ Vasastajić @ 18.09.2013. 06:48 ] @
Citat:
Horvat I: Izuzetno praktičnu stvar sam video kod kolege, opaljuža butanskim brenerom za svinje

Rekoh gore da ti je interesantna ova ideja, pa da iznesem svoja iskustva.
U subotu sam tako uradio oko 30+ kila paprika i potrošio, bogami, oko pola boce, što, cenim da nije baš jeftino, ako imamo u vidu da jedna boca kod mene košta oko 2.000 din.
To jedno, a drugo, imao sam problem hlađenja i zamrzavanja dela boce gde je još bilo plina, a time i pada pritiska u boci, pa sam povremeno morao da je protresem da "probudim" gas.
Paprike se ne smeju naglo prljiti maksimalnim plamenom, već polako, meraklijski, pa na kraju, kada su već dooobro zagrejane, otvoriti na kratko brener do kraja.
Ovakav način pečenja/prljenja paprika "ubio" se za spremanje salate od pečenih paprika i za istu namenu, odlaganjem u zamrzivač, jer ne budu onako obareno mlitave ko trulex krpa, već fino krckaju pod zubima.
Za spremanje ajvara nije preporučljivo, jer zadrže u sebi ipak veću količinu svog soka, koliko god da sam ih dugo "znojio" u šerpi ili loncu, poklopljeno normalno.
Teže se i melju, ali to meni nije bio neki problem, jer sam još davno moju "desetku" opremio motorčićem od centrifuge za veš mašinu preko odgovarajućih remenica.
Žena je malo gunđala dok je uprživala ajvar, jer je zbog većeg prisustva vlage to dobrano duže trajalo, no to manje-više, jer bih voleo da vidim ženu koja ne gunđa, pa kako god. ;)
Dakle, eto, pa ko voli nek izvoli, ponavljam, za brzu pripremu salete od pečenih paprika, metod dušu dao, ali za ajvar ipak...
[ Horvat I @ 18.09.2013. 08:45 ] @
Vaso žao mi te očigledno ti brener neefikasan dok je zamrzao bocu.
Sad smo i mi tako radili.
Stara plotna šporeta očišćena, dignuta na 4 cigle, poređane paprike, brener podešen na plavičast plamen i napravljeni crnci od paprika.Iste ubacivane u plastične posude sa poklopcem da se zapare i da sok ne pobegne.
Pri kraju 1.vreće plotna bila tolko vrela da se dno paprike počeo sam peći.
Boca potom ponovo namontirana u kujni.
[ ventura @ 18.09.2013. 09:13 ] @
Stranac nam je održao lekciju kako se pravi ajvar :)

http://www.seriouseats.com/201...d-pepper-sauce.html?ref=search

Ali ima interesantnih stvari, pogotovo oko tog pečenja paprike...
[ Lavlja_Jazbina @ 18.09.2013. 19:59 ] @
Vas predlog kako obraditi 4t paprike ?! Pitam za sledecu godinu.To je za oko 2k tegli,mislim.
[ mihojla @ 24.02.2014. 06:59 ] @
Po starom receptu u ajvar nikako ne ide ulje.
[ stewuss je @ 01.03.2014. 18:58 ] @
Svašta se ovde moglo pročitati...

Jedno je sigurno, postoji puno recepata za ajvar. Mnogi danas jedu pindžur, sitno mleven, misleći da jedu ajvar...
Ajvar se pravi tradicionalno samo od paprike, crvene kapije kod nas najpoznatije kao tip "kurtovska kapija". Danas najpoznatije sorte su "Slonovo uvo" i "Ljubov dlan", mada je dosta poznata i "Amfora". Ajvar se nikako ne pravi od babura, kao što onaj stranac tvrdi (bell shape pepper - blocky shape). Najukusniji ajvar i najviše ajvara po kg paprike možete dobiti od pravih paprika u tipu kapije (ovo shvatite uslovno, sve su prave, ali u tipu je malo njih, što znači da npr. Amfora od 10-15cm dužine i 120-160gr po plodu, kao i oblik - pravilno dvostrana, tamno crvene boje - je u "klasičnom" tipu kapije) koje karakteriše visok procenat suve materije a (uslovno rečeno) malo vode. Ostale su samo velike i teške (skupa voda ). Takođe postoji i nekoliko hibrida u tipu kapije koji su manje ili više interesantni. Takođe, ajvar se tradicionalno pravi tako što se paprike ispeku, zatim se očiste i onda ručno iskidaju, a zatim.. Ostatak recepta zavisi od kraja u kom ste i od ukusa.
Siromašnija verzija ajvara je uvek bio pindžur, u koji je pored paprike išao i plavi patlidžan, mrkva, i paradajz, te koji je morao zbog svojih sastojaka da se melje u homogenu masu.
Industrijalizacijom proizvodnje ajvara dobijamo mleveni ajvar, a zatim i ovo što nam danas prodaju kao ajvar, a ne pravi se samo od paprike.

Pozdrav

stewuss
[ Lavlja_Jazbina @ 01.03.2014. 21:06 ] @
Mogao si i nacin spremanja da ubacis u ovaj post gore.Meni su rekli da ona duza (15-20cm)je puna vode.Imas li neku ideju za spremanje vece kolicine po turi.?
[ stewuss je @ 02.03.2014. 08:28 ] @
Ostatak recepta moram proveriti sa ujakom ( ), on radi ozbiljan posao za Italijane ali sve po tradicionalnom (Južnobački okrug) receptu. Znam da je smederevac obavezan a šapurike glavno pogonsko sredstvo.
Te dugačke što su pune vode su Slonovo uvo, Ljubov dlan i gomila lokalnih varijeteta jer ljudi ostavljaju svoje seme. Najbolji test ti je da kupis pola kile - kilu paprike i ostaviš u nekoj posudi dva dana. Ako se ocmolji - ima previše vode i ajvar će se teško praviti i malo ćeš dobiti po kg paprike. Ako se ne ocmolji (ne pusti vodu u unutrašnjost ploda), onda je ok za ajvar.

Pozdrav,

stewuss
[ Lavlja_Jazbina @ 12.09.2014. 19:05 ] @
Sprecen za vecu kolicinu i tek sam ove godine nasao ko cce da mesa umesto mene.:).

Ove godine je sve uvrnuto i niko nema siguran kvalitet proizvoda.Napravicu kao prosle godine oko 50 tegli

ali sa manje ljudi ako nabavim dobar kazan.E sipak.Hteo da postavim sliku i oglas obrisan.

Kako je izgledala masina (pravljena).Uzet je tocak od ves masine i na malu remenicu je postavljen motor od brisaca.Kais oko obe remenice.

Ispos velikog tocka od ves masine isle su 3 kraka koji su kao stega bili prikaceni na kazan a ispod tocka osovina i dole navarena

lopatica koja je bila izbusena i imala rupice.Steta.