[ Papak01 @ 16.07.2013. 09:47 ] @
Juce sam na vojnom otpadu u Rakovici kupio Iskrin generator funkcija MA3733. Sam generator radi perfektno, s tim sto nema predvidjenu kontrolu duty cycle-a. Generator funkcija unutra je ICL8038 koji ima mogucnost kontrole duty cycle-a, pa me zanima da li neko ima shemu ovog instrumenta kako bih uspeo da vidim kako su tacno inzenjeri resili ovo da bih prepravio instrument. Hvala unapred!
[ BlackForce @ 16.07.2013. 16:28 ] @
Pozdrav!
I mene interesuje.Imam i ja tu spravicu koja radi,ali ne savrseno.
[ shpiki @ 16.07.2013. 18:00 ] @
Ako nema predvidjenu kontrolu duty-ja - nemas sta ni da gledas kako je reseno (osim ako ne bi da pretresas celu semu).
Imas u datasheetu za ICL8038 kako se podesava duty i to je sve sto ti treba.
Inace, na par foruma sa "naleteo" gde ljudi pisu da ovaj ICL8038 i nije najsjajnije resenje, da je mnogo bolji MAX038...
[ Papak01 @ 17.07.2013. 00:30 ] @
Max 038 je mnogo bolji iz x razloga. Prvo kolo ide do 20MHz, drugo izoblicenja su beznacajna, trece vreme uspona je 10ns prosecno a kod 8038 je 200ns i jace... Ali MAx 038 ima jednu ogromnu manu, ne moze da se nabavi u zemlji seljaka na brdovitom Balkanu. A i ako cemo iskreno kosta oko 30 Ojra, a ja sam za ceo generator dao 1800din. Hahahah

Sledeca stvar, zasto da unistim celu fabricku napravu kad mogu sa malim doradama da je dovedem u stanje u kome ce za moje potrebe sluziti narednih godina i godina.

Treca stvar, shema mi treba jer se Slovenci nisu bas drzali datasheeta, vec su deo struje kojom se definise duty cycle iskoristili za high i low frequency distortion i onda ako se covek poput mene napravi pametan pa fiksni razdelnik zameni potenciometrom, dobije regulaciju duty cycle-a, ali i promenljivu frekvenciju, a onda skala koju instrument koristi nije vise validna.

Black Force, ako ti nije tesko, slikaj mi molim te na plocici onaj deo izlaznog pojacavaca (Ako okrenes instrument tako da gledas u komponente, to je deo u gornjem desnom uglu sa tri tranzistora sa hladnjacima.) Ovo mi je bitno jer mi je jedan otpornik izgoreo (ugljenisan je) i pokazuje 57,4ohm. A ne znam koliko treba da bude.Ti radni tranzistori su vruci, ali ne preterano, i cela sprava radi. I amplituda i nivo.

P.S. Black Force, kakvih problema imas sa generatorom, mozda mogu da ti pomognem?
[ mikikg @ 17.07.2013. 07:50 ] @
Taj instrument treba vratiti u prvobitno stanje kako bi se izvuko maksimum od njega (bez dodatnih "budzevina").

E sad ko hoce moze da napravi druge neke modernije konstrukcije, moze i to, uglavno se to sad radi sa DDS-ovima, recimo "entry level" AD9850 pa nadalje, postoje modeli za stotine MHz pa cak i GHz. Ti DDS-ovi mogu da se smatraju kao neki brzi D/A konvertori ali imaju internu logiku sa kojom "vrte" u krug to generisanje signala i to se relativno prostim SPI interfejsom sve podesava.
Sa tim generatorima mogu bas ozbiljne karakteristike da se izvuku, koriste ih kao promenljivi oscilatori u raznim radio uredjajima i mernim instrumentima.
Na Ebay ima da se uzmu modulcici sa ovim AD9850, plocica sa tim IC + oscilator + neke R/L/C komonente koje tu idi i to za neku relativno "smesnu" cifru reda 10-ak Euro. To su samo moduli i neophodan je dodatni CPU za upravljanje. Ima i gotovih generatora sa sve LCD za nesto vise novca bazirani na tim DDS-ovima.

Inace im je caka da kod tih generatora postave neki bas "ozbiljan" glavni oscilator sa sto manje faznog suma (jitter) posto od njega prakticno zavisi kvalitet generisanog signala na kraju.

Kome "kvadratni" signal zavrsava posao tu preporucujem fenomenalni Si5351, veoma precizni generator ucestanosti (clock generator) za opseg 8kHz - 160MHz. Koristi samo jedan kristal od 25 ili 27MHz za referencu a preko I2C se sve ostalo podesava.

BTW: Ovaj MAX038, i nije nesto, nisu bas "beznacajna" izoblicenja. Do nekih 500kHz izoblicenja su nesto malo manja od 2%, nakon toga drasticno raste izoblicenje, do 5MHz su specificirali da ima oko 6%, posle toga se grafikon "prekida" i ko zna kolka su izoblicenja. To su naveli za sinusni napon, nista bolja situacija nije ni za ostale oblike. Ovi spomenuti DDS-ovi ih tu zesce "shishaju" ...

[Ovu poruku je menjao mikikg dana 17.07.2013. u 09:10 GMT+1]
[ Papak01 @ 17.07.2013. 11:03 ] @
Drugar je pravio neki generator sa AD9850 pre jedno godinu dana, i nije prestajao da hvali kolo.

Pazi, sto se tice ovog mog generatora, on jeste u prvobitnom stanju, nije lemilica usla u njega. Samo sam ga ocistio. Primetio sam da je taj jedan otpornik pregoreo, ali generator radi perfektno i sa tim pregorelim otpornikom.

Sto se tice MAX038, on je realno generator signala do 1 najvise 2MHz. Ako ti treba vise od toga, onda se koriste druga opasnija kola. Kod Max 038 mi se svidja sto je realtivno jednostavna sema, i kontrola je jednostavna obzirom da je spravica analogna...
[ mikikg @ 18.07.2013. 05:07 ] @
Pa ti generatori iz analogne serije su svi tu negde, par MHz, slicno i cuveni XR2206 IC, sve preko toga je vec malo komplikovanije.
Kao sto rekoh ovo sa DDS-ovima je odprilike najprostije resenje sa solidnim karakteristikama. Vidjao sam da imaju ovi spomenuti modulcici da se uzmu kod nas po oglasima.

Ja imam bas taj jedan modul ali nikako da stignem da ga pokrenem, imam Marconi 2019A generator do 1GHz pa mi nije bio nesto preterano neophodan. Hteo sam taj DDS da iskoristim za ove moje SDR konstrukcije ali od kad se pojavio Si5351 tek onda mi se neda da ga pokrenem.

Sa ovim Si sam odusevljen kako radi, tako mali (bas mali, 10pinski TSOP) a opak IC, veoma stabilan ako se upotrebi preporuceni kristal od 27MHz. Npr na sobnoj temperaturi drzi 1Hz stabilnim na ucestaosti od 1MHz sto mu dodje 1ppm!!! Na vecim temperaturnim promenama naravno malo vise "sheta" ali poredjenja radi obicni oscilatori u metalnim kockicama, to je 10-200x losije! Inace slew-rate njegovih izlaza je nesto bas mnogo, zaboravio sam tacno ali mislim da je nesto 1300V/uS. Ma malac je prva liga. Jos ova 10pinska verzija ima 3 nezavisna izlaza, ima verzija u vecem kucistu sa 8 izlaza, bukvalno se vise ne isplati da stavljam u neke konstrukcije gde mi treba vise od jednog clocka nesto drugo, on je bas predvidjen da zameni sve oscilatore na jednoj PCB. Postavi se taj jedan IC koji generise sve potrebne clokove za pojedine delove uredjaja i vozi Misko ... :)
[ acivoj @ 25.07.2013. 14:44 ] @
Imao sam tu nesreću da pre koji dan uzmem MA3733.
Kao da su ga deca opravljala i to više puta.
Nekako sam mu osposobio ispravljač, proverio tranzistore, i na kraju odlemio 8038, spojio ga po šemi sa DS na podnožje i ne svira uopšte.
Najverovatnije sve leti napolje i stavljam Borin generator unutra.
[ BlackForce @ 26.07.2013. 18:33 ] @
Papak01 izvini,ali sad sam u nekoj guzvi,pa jednostavno ne stizem da vadim i da slikam ovaj ma3733.
Kod mene relativno radi,ali nije tecan u svim opsezima.Recomo u opsegu od 1kHz do 10 kHz na kraju je samo 9.4xkHz,a recimo u opsegu od 0.1kHz do 1kHz je dobar.
Nazalost ja ne znam slovenacki jezik,pa su me izbacili sa njihovog foruma na "www.elektronik.si".Oni imaju seme.
Dobro bi bilo,da neko ko moze tamo da skine i ovde da postavi tu semu.
[ Srečko @ 26.07.2013. 21:52 ] @
Citat:
Nazalost ja ne znam slovenacki jezik,pa su me izbacili sa njihovog foruma na "www.elektronik.si".


Ne verujem, da te neko zbog toga bacio sa foruma, je moglo biti nešto drugo ako je istina, da si izbačen sa foruma.

Evo ja sam našao shemu samo za MA3730 na ovom forumu.

LP Srečko
[ BlackForce @ 27.07.2013. 21:56 ] @
Srečko mnogo ti hvala za semicu.Cim budem imao malo slobodnog vremena,uporedicu ovaj crtez i moj uredjaj(sta su razlike izmedju ove seme i moje ma3733)
Da me niko ne shvati pogresno,u sustini nisu me izbacili sa foruma jer ne znam slovenacki jezik,nego dok nemas dovoljno postova,nema skidanja seme.
Eeee tu je nastao problem.Pisao sam par postova (da kazem pogresno)jer nisam dobro razumeo gde sta mogu pisati i o cemu se radi u nekim temama.
Ispalo je da samo lupetam bez veze,pa sam suspendovan.Nakon godinu dve sam pisao administratoru (na srpskom) i probao da mu objasnim situaciju,kako i zasto sam suspendovan,sa kojim korisnickim imenom,ali nikad nikakav odgovor nisam dobio.Nakon par dana sam probao ponovo pod starim imenom da se ulogujem,ponovo se registrujem,(nisam vise siguran),odgovor je bio otprilike(ovaj korisnok je suspendovan).
Nisam zeleo dalje terati svoje pa da se ubacim pod drugim imenom,jer znanje slovenackog jezika mi je isti kao i pre,pa mislim da nema smisla.
Inace mi je zao da nema neki deo foruma na engleskom,je imaju puno seme iskrinih,koncarovih itd. proizvoda,koji kod nas malo teze se nalaze.
[ Srečko @ 28.07.2013. 13:14 ] @
Citat:
Inace mi je zao da nema neki deo foruma na engleskom,je imaju puno seme iskrinih,koncarovih itd. proizvoda,koji kod nas malo teze se nalaze.


Pa imaš skroz dole na dnu jedan podforum >>KLIK<< u kojem možeš pisati i postavljat pitanja i na Engleskom.

LP Srečko
[ Papak01 @ 01.08.2013. 01:58 ] @
Hvala puno za semu MA3730. Ovaj generator je preteca MA3733 koji je nesto savrseniji jer ne koristi samo potenciometar kao naponski izvor za kontrolu ucestanosti vec kompenzovani op-amp, cime su dobili na linearnosti skale, stabilnosti frekvencije i manjem driftovanju ucestanosti sa temperaturom.

U svakom slucaju na kraju sam stigao do toga da je ovo zapravo poluprofesionalni generator funkcije (o cemu svedoci prvenstveno upotreba ICL8038) koji je daleko od toga da zadovoljava neke ozbiljnije potrebe od radionickih.

Moguce je analogno izvesti perfektno linearan generator signala uz upotrebu 3 brza op-ampa, koji u zavisnosti od koriscenih kola moze da radi do par megaherca i to mnogo mnogo bolje nego monolitni generatori.
Ideja je da se jedan op-amp koristi kao Widlar ili Norton naponski definisan izvor struje (ja koristio Widlar) koji puni ili prazni kondenzator, sledeci op-amp radi kao pojacavac sa promenljivim pojacanjem (od 1-10) i on definise ucestanost rada kola, a na njegovom izlazu se dobija kvalitetan trougao, stabilne amplitude. Treci op-amp je najkriticniji, i pozeljno je koristiti neki sa sto vecim slew rate-om (>500V/uS) i on radi kao invertujuci treshold detektor, sa njegovog izlaza se vodi signal na ulaz Nortonovog izvora struje.

Kada se kolo ukljuci, treshold zakuca na + rail. Norton dobije +U na ulazu i pocinje linearno da puni kondenzator. Ovaj napon se mnozi sledecim op ampom onoliko puta koliko mu je pojacanje i kada izlaz ovog op-ampa dostigne potrebnu vrednost, treshold prebaci na -rail. Norton sada dobija -U i konstantnom strujom prazni kodenzator. Menjanjem pojacanja drugog op ampa moze se menjati ucestanost, a ubacivanjem potenciometra i dve diode u kolo povratne sprege pwm.
Kako je zbir apsolutnih vrednosti struja punjenja i praznjenja kondenzatora konstantan to su i silazna i uzlazna ivica trougla linearne. Kako se kod PWM-a zbir apsolutnih struja odrzava konstantnim, to je ucestanost nezavisna od PWM-a, sto kod recimo ICL8038 ili XR2206 nije moguce.

Eto, ko hoce da prebudzuje MA37xx ima ideju, pa neka se baci na posao. :)

[ mikikg @ 01.08.2013. 03:17 ] @
Kada smo vec kod Intersil-a, verovatno si na nesto slicno mislio kao ovo (Figure 2):
http://www.intersil.com/conten...ersil/documents/fn47/fn475.pdf

OTA, zakon za takve stvari ;)
Jos su tu koriscene matore OTA-e, ima sad njih i sa par hiljada V/us sleew-rate, jos nizi shum, ja sam od TI neke probao, mrak od pojacivaca.

Mada opet kazem to je "kraj" nekih analognih konstrukcija za funkciske generatore, to dok nema kristal sad nista :)
DDS ...
https://www.google.rs/search?q...AUoAQ&biw=1383&bih=720
[ Papak01 @ 01.08.2013. 10:50 ] @
Zapravo Miki moja pocetna ideja i jeste bio taj sistem rada, samo ono kolo iz app. note-a daje duty od 50% i nemoguce ga je menjati, jer je struja strujnog izvora definisana transkonduktansom, a ne naponom na + ulazu.

Uz male izmene ove ideje napravi se perfektan generator funkcije:

1. Prvi op amp je obican, brzi i radi kao Widlar izvor struje, na njegov neinvertujuci ulaz se preko sistema od dve diode i potenciomentra vraca signal sa komparatora. Ovom strujom se linearno puni kondenzator.

2. Bafer ima promenljivo pojacanje, i obavezno visoku impedansu. Ako zelis ovde moze da radi OTA (jer se pojacanje moze izvesti kao naponski promenljivo), ali se onda mora napraviti diferencijalni buffer sa dva feta na njegovom ulazu (jer ulazna impedansa OTA mora biti mala (zbog odrzavanja struje transkonduktanse). Takodje fetovi moraju biti termokuplovani najbolje je koristiti bifet (ali to vise ne moze da se kupi). Promenljivim pojacanjem se odredjuje ucestanost.


3. Treshold detektor mora da bude invertujuci i JAKO BRZ. Kao sto rekoh minimum nekoliko stotina V/uS.

Na kraju sve veze moraju biti sto krace, jer ovaj uredjaj zalazi u VF i to ne 'cistom' sinusoidom vec vrlo vrlo strmom cetvrtkom. (rise/fall time reda velicine 20-30nS)

Drugo glupo je koristiti OTA za treshold jer je relativno spor pa ce ti cetvrtka na 1MHz vise liciti na neki trapez nego na cetvrtku. Bolje je koristiti neki od op-ampova za video-pojacavace, recimo HA50xx ili LME koji imaju strmine od 600 pa do 4000V/uS. Naravno i cena im je oko 2-5 Eur ali mogu da se kupe ovde.

Sto se tice dobijanja sinusoide od trougla moguce je koristiti onaj fazon iz app. note-a za CA3280, ali ovo resenje nije dobro jer ima tendencije da smanjuje pojacanje na visokim ucestanostima, tako da je resenje sa recimo 10-clanom otpornom mrezom i diodama veoma zadovoljavajuce.

Naravno glupo je ocekivati ultracistu sinusoidu od function generatora, ko hoce ultracistu sinusoidu moze da koristi Wien-ov most. :)

Trenutno eksperimentisem sa semom koju sam opisao i radi jako dobro. Ostalo je jos da zavrsim pretvaranje trougla u sinusoidu i strujni izlaz za 50oma opterecenje sa promenljivim offsetom i to ce biti to. Okacicu do kraja nedelje semu 'srca' generatora, pa ko hoce neka pravi.

P.S. Miki, video sam module sa AD9850 za 1000 dinara. Hahahahahhahaha bio sam apsolutno odusevljen! :)))
[ mikikg @ 01.08.2013. 11:53 ] @
Citat:
Papak01: P.S. Miki, video sam module sa AD9850 za 1000 dinara. Hahahahahhahaha bio sam apsolutno odusevljen! :)))


Ma da, to mi ne ide u glavu, cela plocica, kristal/oscilator, sam AD9850, ostale R/L/C komponente po toj ceni, a da kupis sam AD u Digi-key kosta 20$ (da ne racunam "ugradnju" nasih dobavljaca) ... suludo ...
Vise se isplati da kupis tu plocicu i skines IC ako pravis nesto custom :)

BTW: za ovo oko sinusoide i VF, nije bas prosto da se od cetvrte napravi cist sinusni signal, mora mnogo dobar L/C filter da ide iza toga sa puno redova/sekcija, to mozda na osciloskopu lici na sinus ali kada se pogleda FFT to "zvizdi" na sve strane. Dodatno se komplikuje kada trebas da imas promenljivu ucestanost a ti si pravio neki High-Q filter, to se pomeris malo i vise ne vazi to filtriranje. Vrlo nezgodno. Zato su morali da se koriste PLL-ovi sa analognim oscilatorima. Medjutim sa pojavom SDR sprava tu su se "odkacili" od sinusnog oscilatora jer se sad primo-predajnici na neku drugu foru realizuju gde nije potreban perfektno cist sinusni signal vec mnogo vise odgovara pravougani sto je sad boza napraviti sa modernim PLL IC-ovima.
Tebi je to verovatno poznato ali evo i za ostale clanove, pravougani signal moze da se predstavi kao zbir vise sinusnih signala razlicite ucestanosti, harmonika, i kada treba da se od kvadratnog signala napravi sinus, treba "pocistiti" sve harmonike, sto se bolje/vise ti harmonici pociste to je cistiji sinusni signal ali kao sto spomenuh, to nije prosto uraditi jer su filteri za to vrlo problematicni.

Ja sam recimo probao jednu prostu stvar, da od cetvrte dobijem sinus preko keramickog filtera, auh kako to lepo izgleda, savrsen sinus, ali filter moze samo na jednoj ucestanosti da radi :) Taj filter recimo ima toliko veliki Q faktor da dobijem nekoliko puta veci napon na izlazu nego sto sam doveo na ulaz. Za neke prakticne konstrukcije da se iskoristi taj princip (pravio sam neke mrezne analizatore) mora da se mucka sa medjufrekvencom pa se pomeris za offset tog filtera ... Zaludno malo ali sam dobio solidne rezultate samo sa upotrebom pravaugaonih signala iz generatora/PLL.
Ja sam malo vise u tom VF-u pa sam svasta tu nesto eksperimentisao, vrlo zanimljiva ali jako komplikovana tehnika :)

[Ovu poruku je menjao mikikg dana 01.08.2013. u 13:34 GMT+1]
[ Papak01 @ 01.08.2013. 13:48 ] @
U rf tehnici se cesto od cetvrtke pravi sinus tako kao sto si rekao, filtrima, sto je manje/vise problematicno, medjutim u signal generatorima gde je ucestanost osetno niza sinus se dobija iz trougla diodno/otpornom matricom. Ovaj sinus je mnogo cistiji nego da se dobija iz cetvrtke nekim jednostavnijim filterom. Pri tom, filter unosi slabljenje dok pomenuta matrica ne slabi ulazni signal....
[ Gosha_Nish @ 30.12.2016. 11:02 ] @
Nedavno mi je dosao u ruke jedan iskasapljeni generator MA3733.
Unutrasnje ozicenje skroz nestalo kod predhodnog majsora kao i kompletan izlazni pojacavac.
Takodje nedostajao je i preklopnik opsega a uz to i ICL8038 neispravan.
Uspeo sam da skinem semu posmatrajuci PCB i da osposobim generator.
Nisam do sada radio sa ovim IC-om, radio sam sa XR2206 i dugo me je sluzio dok nisam nabavio nesto ozbiljnije.
Ovaj ICL je blagi uzas u poredjenju sa XR-om, oblici signala samo lice na one koji treba da budu, najgora je cetvrtka. Preko 1KHz je veoma zaobljena prednja ivica.
Evo nekih mojih crteza, nisu bas tehnicki ali ce mozda nekom posluziti.





Evo kako trenutno izgleda iznutra, nije jos gotovo:



Ako neko ima ovakav generator zamolio bih ga da ga slika iznutra u sto boljoj rezoluciji (da se vide vrednosti elemenata)
i da postavi ovde slike.

[Ovu poruku je menjao Gosha_Nish dana 30.12.2016. u 12:15 GMT+1]
[ Living Light @ 30.12.2016. 19:51 ] @
Gosho, Gorane JUNAČINO !!! ...+ Domacinsko Ponasanje !

Vidi se da mislis na Forum Elektronike, i da ga pomno pratis.

Drago mi je da si okacio ovu tvoju zezanciju oko tog generatora.

Lepo od Tebe.

Sjajan Potez !

pOz

[ boleel @ 04.01.2017. 08:15 ] @
Poštovani Gorane,
mislim da je ovo mnogo bolje, kačim sliku rasporeda elemenata na pločici generatora MA 3733, kao i tabelu (spisak) istih. Sa ovim mislim da nema šanse da se omane, sve je detaljno rečeno za komponente, čak i proizvođač. Skenirao sam ovo sinoć na brzaka telefonom iz originalne knjižice, koju sam spasio od odlaska u papir servis iz dokumentacije bivšeg "Rudi Čajaveca" Banja Luka. Izgleda da je ova šema baš rijetkost, vidim da je i na slovenačkom forumu "elektronik.si" traže, ali da niko nema. Nadam se da će ovo nekome još koristiti. Inače, imam dva ovakva generatora, pa ako treba mogu da i slikam nešto
Pozdrav!



[ Living Light @ 04.01.2017. 08:20 ] @
Citat:
boleel: kačim sliku rasporeda elemenata na pločici generatora MA 3733

Raspored je tu,

--A gde su vrednosti elemenata ?

Obecao si, Zar NE ???
[ boleel @ 04.01.2017. 08:27 ] @
Jesam, strpljenja malo, naravno da kačim, nego pdf fajl same ploče je manje veličine od limita, pa je prošao upload, dok su fajlovi tabela veći od limita, tako da sam prebacivao u jpg, gdje su mnogo manji.
Ovako je sve kompletno.
[ Living Light @ 04.01.2017. 08:34 ] @
OK,
polako,....Lagano...

samo kači...
[ Gosha_Nish @ 04.01.2017. 08:43 ] @
Hvala Boleel.
Svakako da ce koristiti.
Mada sam ja vec priveo kraju sredjivanje ovog primerka.
Da si ovo ranije okacio znacajno bi mi ustedeo trud, ali dobro je i ovako.
Ne znam zasto nisi okacio elektricnu semu?
Sad da ne budem previse zahtevan ali voleo bih da vidim i sliku iznutrica, da se vidi unutrasnje ozicenje,
Jer ovaj moj primerak je bio skroz rasturen, sve razvezano.

Hvala jos jednom Boleel.
Poz.
[ boleel @ 04.01.2017. 09:07 ] @
E baš mi je drago da će biti od pomoći. Zakačiću i šemu, samo dok je uslikam, nego sam i ovo na brzaka slikao. Nije mi to sve na jednom mjestu, a i sami uređaji su zatrpani u ormanu nekakvim drugim stvarima, pa dok ja to izvadim, slikaću i unutrašnjost.
Pozdrav!
[ Gosha_Nish @ 04.01.2017. 09:19 ] @
Citat:
boleel:  a i sami uređaji su zatrpani u ormanu nekakvim drugim stvarima, pa dok ja to izvadim, slikaću i unutrašnjost.
Pozdrav!


Sto mi ovo nesto poznato, a verujem i jos nekim clanovima foruma :)
[ boleel @ 04.01.2017. 09:38 ] @
Poznato, naravno, kada živiš u stanu, a skupljaš svakakva "sokoćala", muke žive.
[ Living Light @ 04.01.2017. 09:55 ] @
Citat:
boleel: kada živiš u stanu, a skupljaš svakakva "sokoćala", muke žive.

I Ja Potvrdjujem !!!!

U Stanu je HOROR !!!

Kad nemas šupu, garažu, špajz, podrum, tavan,
[ Gosha_Nish @ 04.01.2017. 09:59 ] @
Citat:

Kad nemas šupu, garažu, špajz, podrum, tavan, :-)


Sve to imam i opet sve puno. Poceo sam i u dvoristu da skladistim.
[ radojkomojkovac @ 04.01.2017. 10:11 ] @
Donesi "visak" kod mene*
[ branko tod @ 04.01.2017. 17:05 ] @
Mene je žena pred novu godinu dosta uspešno iselila iz dnevne sobe,
uz moje dranje ko kada se dere ranjena mečka!

Da opet napomenem da imam fini grejani podrum sa PVC prozor, i da
primam na trajno čuvane viškovi razni.
[ boleel @ 04.01.2017. 20:24 ] @
Kolega Gorane,
evo i slika unutrašnjosti. Kompresovao sam ih, ali nadam se da se dosta detalja vidi. Sutra ću skenirati šemu skenerom, nisam zadovoljan kako mi je ispalo telefonom, ne vidi se dobro, šema je u originalu sa dosta sitnih detalja.
Pozdrav!



[ zica49 @ 04.01.2017. 20:31 ] @
Citat:
Gosha_Nish:
Citat:
boleel:  a i sami uređaji su zatrpani u ormanu nekakvim drugim stvarima, pa dok ja to izvadim, slikaću i unutrašnjost.
Pozdrav!


Sto mi ovo nesto poznato, a verujem i jos nekim clanovima foruma :)


Ja sam uveo pravilo kilo za kilo..
Koliko dnevno pojedem toliko drle u kontejner :)
[ Gosha_Nish @ 04.01.2017. 20:35 ] @
Sta da kazem osim: "Bole je moj drug"
Hvala puno na trudu. I pomocu ovih slika sam resio neke nedoumice.
Mislim da ce sa elektricnom semom biti sve jasno.
[ boleel @ 05.01.2017. 08:10 ] @
Evo konačno i šeme. Bolje teško da može, jer što rekoh ranije, original je takav kakav je, ni na njemu se neke stvari ne vide najbolje.
[ boleel @ 05.01.2017. 08:38 ] @
A kada se sve napravi, naročito kada je u takvom stanju u kakvom je taj konkretan primjerak kod Gorana, onda treba da se baždari. Postupak baždarenja je ovdje:

[ boleel @ 05.01.2017. 08:43 ] @
I konačno, tehnički podaci. Šta da se očekuje od ovoga uređaja kada se sve baždari kako treba:

[ Gosha_Nish @ 05.01.2017. 16:25 ] @
Hvala Boleel.
Odlicno odradjeno.
Ovakvi postovi daju pravi smisao forumu, nek posluzi ostalima kao primer.
[ BlackForce @ 05.01.2017. 19:41 ] @
I ja se zahvaljuljem.Na početku ove teme sam se i ja oglasio,da posedujem takav uređaj.Radi,ali opsezi ne rade tačno.Tako da ovo baždarenje i šema mi je došlo ko kec na jedanaest.Ova sveska (knjiga) sa kompletnom dokumentacijom je pravo blago.
[ aca_punk @ 01.10.2023. 19:21 ] @
Dosao mi u ruke MA3733 i imam priliku da ga testiram, a posle ga kupim ako mi odgovara.

Na videu se vide signali. Frekvencija na podeoku 8, a multiplikator na podeoku 100, znaci 800Hz. Na oscilockopu sam prosetao vreme od 5ms - do .1ms. Signal uzivo jos vise treperi. Naponi takodje variraju kada se promene oblici signala. Ukratko, na sinusu max napona bude 6V, testerasti signal ima oko 4.3V, a cetvrtka 9.1V. Na unimeru napone od 1 do mogu da vidim sa tri decimale i stabilni su.

Na slici vidim da po sredini ima cetri bela iskrina kondenzatora, dva veca 500000pF i dva manja 50000pF. sva cetri su 1,25% i za 63V. Koji tip kondenzatora bi bio adekvatan za njihovu zamenu?

Da li je za ove smetnje "na oko" dovoljno izmenjati samo elektrolite ili bi iskrsli jos neki problemi? Kako je neko napisao u temi "lemilica nije ulazila u njega"! Koja je verovatnoca da je IC u pitanju, a na osnovu ovoga sto se vidi?

https://www.veed.io/view/8cd61...?sharingWidget=true&panel=

P.S. Pokusao bih da izbazdarim uredjaj po instrukcijama koje ima ovde ali se pitam da li ce to uopste biti moguce?

[Ovu poruku je menjao aca_punk dana 01.10.2023. u 20:40 GMT+1]
[ aca_punk @ 02.10.2023. 15:43 ] @
Mozda video iz prethodnog posta nije hteo da radi. Ovaj ce valjda da radi sledeca dva dana: https://streamable.com/z7yydf
[ aca_punk @ 08.10.2023. 19:18 ] @
MA3733 odlicno rade i osim nekih fizickih ostecenja koje se daju resiti ne postoje veci problemi!



Sta je najbolje da koristim za njih kao sondu jer original nemam. Na ledjima uredjaja postoje i dva banana konektora. Jos uvek nisam siguran da li mi problem pored swicher-a oko mene prave i kablovi sa krokodilkama koje sam ja pravio.