[ ivan golubovic @ 21.07.2013. 14:41 ] @
hocu da napravim daljinski upravljac za autic predajnik i prijemnik ali mi nije jasna jedna stvar kada se kaze radi na 27 mhz sta to znaci koliko je to metara ili kilometara na kojoj daljini predajnik salje signal ili sta. hocu da napravim predajnik i prijemnik da ima domet recimo 50-200m koliki je to raspon koliko mhz ili ghz i ako nako ima semu da li bi mogao da je stavi ovde nasao sam dosta sema neke nemaju vrednost komponenti a neke imaju samo sto nema seme
[ SASA M. @ 21.07.2013. 15:59 ] @
Ukratko, to je frekvencija na kojij prijemnik/predajnik rade (salji i primaju signal). Daljina zavisi i od frekvencije, ali i od snage primopredajnika, njegove osetljivosti, kao i od uslovia u kojima radi. Nije isto da li radi u zatvorenom ili otvorenom prostoru. Mislim da je bolje da kupis gotov uredjaj, nego da sam probas da pravish. Nesto vise o samom radu uredjaja na: http://electronics.howstuffworks.com/rc-toy1.htm
[ PaBrateRegistrujMe @ 21.07.2013. 21:18 ] @
Hoces da napravis radio-uredjaj, a postavljas ovakvo pitanje. Nisam cepidlaka, ali isto bi zvucalo kao kad bi elektroinzenjer na veterinarskom forumu postavio pitanje "kako sterilizovati macku i po cemu se ista razlikuje od macora?".