[ ROri @ 14.03.2004. 20:31 ] @
Interesuje me da li je pravilno reci ili kako se pravilno kaze:

obe ili obadvije

oba ili obadva ???

Ili jos nekih primjera ako vi imate sta je pravilno ili ne pravilno, jer ja mislim da je pravilno oboje, oba ili obe, ostale varijante su mi kao cetvoro, oba+dva ili vec kako.
To me vec dugo zanima ali nisam nigde mogao pronaci tacno kako se kaze, jer svi imaju drugaciju teoriju.

Sta vi mislite ili vec znate sta je pravilno (po mogucnosti neki argument)?

Hvala u svakom slucaju.


Ako je ovo vec bilo onda mi samo dajte link, jer ja nisam mogao naci pa admin. izbrisite poruku.

[Ovu poruku je menjao secret dana 26.11.2004. u 20:12 GMT+1]
[ markom @ 14.03.2004. 20:40 ] @
Ovo je bilo, ako se ne varam, u prvom razredu osnovne škole. Kaže se oboje, oba i obe i nikako drugačije.

Marko.
[ byTer @ 14.03.2004. 21:02 ] @
Ako si ti toliko trazio i nisi nasao, mi ovde mozemo samo da ngadjamo
[ Safet Beriša @ 14.03.2004. 21:21 ] @
Citat:
oba m. i s., obaju, obama; u ž. rodu obe, obeju, obema (ek.), obje i obije, obiju, objema (ijek.); u primeni se dopunjava sa obojica za m. osobe, oboje za živa bića (za muško i žensko ili uz im. tipa pilad i pilići) i za apstr. pojmove ("oboje mu je na umu, posao i kuća"), oboji, -e, -a (uz imenice u mn., npr. oboji svatovi, oboje čarape); u istom zn. (stilski nešto pojačanom) i var. obadva, obadv(ij)e, obadvojica, obadvoje, obadvoji; primena i gram. promena (za obe varijante) kao dva, dvojica, dvoje, dvoji (v.)


Pravopis srpskoga jezika, ekavsko školsko izdanje, Matica srpska, Novi Sad, Zavod za udžbenike i nastavna sredstva, Beograd, 2000. str. 256-257
[ fanfon @ 14.03.2004. 22:45 ] @
Moze i jedno i drugo kao sto moze i drugacije i drukcije...
[ BobMarley @ 14.03.2004. 23:06 ] @
u hr nema obadvoje, to je krivo.
[ Gojko Vujovic @ 14.03.2004. 23:15 ] @
Je l' imate vi 'dvojinu' u HR, kao što Slovenci imaju, i daj neki primer?
[ BobMarley @ 14.03.2004. 23:18 ] @
šta ti dođe dvojina ?
[ NLO @ 14.03.2004. 23:22 ] @
Gojko je valjda mislio na mnozinu, pa je napisao dvojina kao na hrvatskom
mnozina = vishe njih
[ antix @ 14.03.2004. 23:27 ] @
sjecam se moje zucne rasprave sa profesoricom psihologije (prije jedno 4-5 godina) kada je ona tvrdila da je neispravno reci obadvije (inace ja poticem iz sredine gdje se stalno tako govori). Poslije toga ja sam, je li kako uporan djecko, u sve to ukljucio i profesora srpskoga jezika i on je stao na moju stranu tj. potvrdio je da su oba oblika ispravna i da je obadvije arhaicni oblik rijeci obije.

toliko
[ BobMarley @ 14.03.2004. 23:28 ] @
opet ne razumjem, pa svaki jezik ima mnozinu :)
[ djolep @ 14.03.2004. 23:53 ] @
Slovenci imaju jedninu, dvojinu i množinu
[ Gojko Vujovic @ 15.03.2004. 00:02 ] @
Očigledno nemate dvojinu inače bi verovatno bio svestan njenog postojanja. :) ok, samo to sam i hteo da znam.
[ igorsa @ 15.03.2004. 01:13 ] @
Meni je reći "obadve" skroz bezveze..
Ajde onda obetri.
[ ROri @ 15.03.2004. 02:15 ] @
I meni je obadvoje bezze i bio sam sto posto siguran da je obadvoje nepravilno dok mi od drugarice mama profesorica srpskog nije rekla obrnuto da je jedno i drugo pravilno pa sam onda to tako i usvojio, dok mi drugi, treci lik i ostali nisu rekli drugacije i drugacije i .....

Sto hoce reci da sam potpuno zbunjen i da stvarno vise ne znam sta je pravilno a sta ne i izgleda da za to i nema neki konkretan odgovor. Barem ja tako mislim, a licno meni je jako ruzno i bezveze mi zvuci kada neko kaze obadvoje ....
[ Balša @ 15.03.2004. 12:08 ] @
Pa je l' ti citirao čovek Pravopis? Može i jedno i drugo.
[ fanfon @ 15.03.2004. 15:27 ] @
Malo izlazim iz teme ali danas sam slusao neku sportsku reportazu na HRT, pregled Engleske lige pa je komentator rekao zgoditak. Zanima me sta to pa sad znaci? Zgoditak? Pogodak,go, gol, to razumem ali zgoditak... Mora da dolazi od reci zgoda ali to nema bas nikakve veze sa pogotkom u fudbalu tj. nogometu.
[ fanfon @ 15.03.2004. 15:38 ] @
Zar rec obadve nije pleonazam? U prvom delu se zakljucuje iz reci oba da ima samo dva necega. Posto se iz prvog dela reci moze zakljuciti da se misli samo na odredjena dva onda onaj drugi kojim se prvi samo ponavlja suvisan. Obe je svakako pravilnije iako je i obadve pravilno...
[ mladenovicz @ 15.03.2004. 15:38 ] @
Komentatori HRTa (nekad HTVa) su, koliko se ja secam, oduvek govorili zgoditak. Mislim da je posle raspada SFRJ, ofsajd postao zaledje, ali zgoditak je oduvek bio zgoditak :)
[ fanfon @ 15.03.2004. 16:00 ] @
Znam to. I pravilnije je reci nogomet i zaledje posto su to bas adekvatni pojmovi za fudbal i ofsajd a mi ih nemamo kao Hrvati vec me zanima etimologija reci zgoditak. Sta ona znaci? Svaka rec ima svoj koren i njeno znacenje potice odnekud.
[ igorsa @ 15.03.2004. 19:16 ] @
Citat:
fanfon:
Obe je svakako pravilnije iako je i obadve pravilno...


Kako misliš pravilno, a ovo je pravilnije? Ili je pravilno ili nije pravilno. Ali kontam, da si hteo da kažeš da je oba pravilno, samo da se ovo češće koristi i da lepše zvuči.
[ igac @ 15.03.2004. 21:00 ] @
ma daj... to je neki lik, koji je imao uticaj na * (sr/hr) jezik, a govorio OBADVOJE promjenio da ne bi bio seljak :]
poslusaj samo kako zvuci kada neka napucana cura kaze "...obadvije smo mi isle..." %#!$^@$%&*@ mrs snajka u pm :)
[ fanfon @ 15.03.2004. 22:52 ] @
Citat:
Igor Šalindrija:
Kako misliš pravilno, a ovo je pravilnije? Ili je pravilno ili nije pravilno. Ali kontam, da si hteo da kažeš da je oba pravilno, samo da se ovo češće koristi i da lepše zvuči.


Ne. Hteo sam da kazem da u pravopisu se oba termina prihvataju kao vazeca ali kod reci obadve je ono "dve" suvisno posto iz reci obe mozes zakljuciti da se misli na dve pa je zato pravilnije.
[ Safet Beriša @ 16.03.2004. 00:58 ] @
Dok ne izađe novi pravopis u kojem bude pisalo da je oba pravilnije od obadva dotle će ova dva oblika biti ravnopravna a neće biti jedan pravilniji od drugog. Ukoliko je oblik oba zaista bolji od oblika obadva potonji će vremenom prestati da se koristi.
[ Darko Prelic @ 16.03.2004. 01:15 ] @
Niko ništa ne zna, krhko je znanje! ;) Keke
[ ROri @ 16.03.2004. 18:47 ] @
Citat:
Safet Beriša:
Dok ne izađe novi pravopis u kojem bude pisalo da je oba pravilnije od obadva dotle će ova dva oblika biti ravnopravna a neće biti jedan pravilniji od drugog. Ukoliko je oblik oba zaista bolji od oblika obadva potonji će vremenom prestati da se koristi.


Tu si u pravu gledajuci tako koji se vise koristi, nema stu tu su ravnopravni oba su u upotrebi maksimalno. Sto dalje implicira da ce se oba ili obdava jos dugo vremena koristiti zajedno i da su izgleda sto je mene interesovalo oba PRAVILNA

HVALA SVIMA NA ODGOVORIMA vrijeme ce pokazati svoje kao sto napisa Safet Beriša
[ waikiki @ 08.11.2010. 17:08 ] @
Da ne otvaram novu temu... Kako je pravilno reci:
Sekretarijat
ili
Sekreterijat
[ dejande @ 08.11.2010. 17:25 ] @
sekretarijat
[ superbaka @ 08.11.2010. 21:40 ] @
http://www.elitesecurity.org/t...pisne-nedoumice-samo-ovoj-temi