[ Alt-F4 @ 14.03.2004. 21:26 ] @
Nemam bas nekih dodirnih tacaka sa ekonomijom pa rekoh da pitam one upucenije.
Nije bas da nisam Googla-o, nasao sam par korisnih linkova na ovu temu:
www.belex.co.yu
www.nex.cg.yu
www.ekonomist.co.yu
www.inf.inet.hr
itd.
Proanalizirao sam dosta toga i nekako se moze reci da sam nesto i naucio
Naime, voleo bih da mi neko objasni prostim recima kako funkcionise prodaja akcija na berzi?Kako to sve funkcionise kod nasu SCG?Da li je neko imao iskustva?Moze li se zaradjivati na ovakav nacin kao kod amerikanaca?Sta je sve potrebno da se pocne?
Eto, puno pitanja, pa pomozite
[ ventura @ 14.03.2004. 22:24 ] @
idi i iscitaj

http://invest-faq.com/
[ igorsa @ 14.03.2004. 22:32 ] @
http://www.elitesecurity.org/poruka/83808

Evo ovde je poprilično lepo objašnjeno, obzirom da si početnik.
[ Alt-F4 @ 15.03.2004. 23:44 ] @
Citat:
Igor Šalindrija:
http://www.elitesecurity.org/poruka/83808

Evo ovde je poprilično lepo objašnjeno, obzirom da si početnik.



Ne znam kako sam ovo mogao propustiti.
Hvala puno, procitao sam i dosta toga sam naucio
BIG pozdrav
[ Nikola Dasic @ 16.03.2004. 01:12 ] @
Onako, kao ekonomista se razumem u sistem funkcionisanja berzi, ali ipak nisam se igrao na njima niti hoću jer se ne nalazim u tome. U svakom slučaju pošalji mi mail i šaljem ti jedan svoj rad od pre 10-ak meseci gde sam obradio razvoj berzanskog poslovanja na net-u. Ko zna možda ti bude od pomoći.
[ Alt-F4 @ 17.03.2004. 09:50 ] @
Citat:
Nikola Dasic:
...ali ipak nisam se igrao na njima niti hoću jer se ne nalazim u tome[Ovo je dobro poucno, nema sta ]. U svakom slučaju pošalji mi mail i šaljem ti jedan svoj rad od pre 10-ak meseci gde sam obradio razvoj berzanskog poslovanja na net-u. Ko zna možda ti bude od pomoći.

Vazi se.Nije da mi bude od pomoci, vec ne bezim od toga da nesto novo naucim.U svakom slucaju, dobro ce doci.Mail je: [email protected]
BIG pozdrav
[ nenadkg @ 21.07.2004. 11:56 ] @
Ako ti nije problem da i meni posaljes na e-mail [email protected] taj rad i ako imas jos neke linkove o berzi i online trgovanju na njoj da vidim kakve su mogucnosti da se trguje akcijama od kuce i da li je to uopste moguce iz Srbije.
Hvala unapred
[ dr7jo @ 03.10.2004. 23:05 ] @
evo male pomoci za tebe. U srbiji funkcionise i to veoma dobro, beogradska berza. Sistem je kao i svugde u svetu, pa tako da mozes dosta i da zaradis. Naravno ukoliko imas sta da investiras. Princip trgovanja je elektronski, ali ne mozes ti licno da trgujes vec preko svog brokera. ukoliko ga nemas mogu ti i ja pomoci posto sam broker, ali to nije svrha mog odgovora. doskora su na nasoj berzi trgovali samo veliki igraci ali je novim pravilima to omoguceno i sitnim investitorima. Mozes da pocnes vec sa 100.000,oo dinara ali ti ja preporucujem barem 300.000,00.
Najvise su atraktivne obveznice devizne stednje gde se prinos krece oko 8% i one su bez valutnog rizika tako da su veoma interesantne. Takodje i akcije srpskih blue chip kompanija su veoma primamljiva i isplativa investicija, a tu su i trezorski zapisi Republike Srbije sa veoma primamljivim prinosom,ali u dinarima sa valutnim rizikom i prinosom oko 20%. Ali ti svakako preporucujem, ukoliko imas slobodnog kapitala i zelis da ga investiras, da napravis diverzifikaciju svog portfolia i nemozes da omanes. Iskustva zemalja u tranziciji su pokazala da su ovo vremena gde su sve akcije potcenjene i da je njihova kupovina u ovim trenucima razvoja drzave njihovim vlasnicima donosila ogromnu dobit u srednjem roku, od pet godina.
[ cvele @ 04.10.2004. 07:51 ] @
Slazem se da se isplati ulagati ali oprez nije na odmet, treba DOBRO proveriti koji sve troskovi postoje i koji su rizici (posebno valutni).

Za one koji zele da vezbaju postoji virtuelno trgovanje na Beogradskoj Berzi na adresi www.mvi.co.yu/virtual
[ dr7jo @ 05.10.2004. 00:26 ] @
Što se tiče troškova koji postoje na našoj berzi nema potrebe za nekim strahom. Jedini trošak je brokerska provizija koja je propisana od Komisije za hartije od vrednosti i iznosi maximalno 1% od transakcije. Ali je u svakoj brokerskoj kući manja i obično iznosi oko 0,5%. A što se tiče valutnih rizika šta god radio sa novcem, pa čak i da ga držiš u slamarici postoji valutni rizik. Zato samo napred sa investiranjem.
[ ventura @ 05.10.2004. 08:03 ] @
commision od 0.5-1% ... pa to je cisto dranje i bezobrazluk...
Ameritrade naplacuje $10.99 po trade-u, i $0.01 extra po akciji ako kupujes vise od 5000 akcija u jednom trade-u, + SEC-u ide 0.0006% od transakcije, manje vise je tako u skoro svim brokerskim kucama, sti msto cena tradea se krene od 10-30 dolara... A to je daleeeeeeeeeko od nasih lopovskih 0.5%
[ dr7jo @ 06.10.2004. 11:03 ] @
Pa Ventura da se odmah razumemo mi smo jos daleko od americkog nivoa.
Tamo svaka domacica ima svoj portfolio i provizije su nize zbog obima posla. I kod nas je slucaj da provizije idu oko 0,1% ali za velike klijente koji imaju dobar promet.Ne bih se slozio sa tobom da su to lopovske provizije iz prostog razloga sto i sam kazes da na amertrade je minimum provizije 10,99$, kod nas je taj iznos 500 din i mogu ti reci da dosta malih akcionara upada u ovaj minimum, znaci male sume su u pitanju i nisu to neki iznosi za provizije da bi bilo skupo bilo kome. A mogucnost zarade kod nas je trenutno mnogo veca nego na bilo kojem americkom trzistu. Iz prostog razloga jer su sve akcije potcenjene pa i kupovina akcija nasih blue chip kompanija moze doneti cak i po 100% prihoda na relativno kratkom nivou. Pa ko voli...
[ ventura @ 07.10.2004. 15:26 ] @
Kazes preskupo 500 dinara?

Ovako... Berza nije semenkara pa da prodajes 100 grama semenki, il kupujes 50 grama kikirikija...

Uzmi na primer da neko ima sada 50,000 evra u akcijama apatinske pivare...
I on te akcije proda preko brokera, i broker mu uzme 500-1000 eura za transakciju!!!!

Ili reicmo odlucnis da obrnes neke pare na te srpske 'bluechip' kompanije... 1% pri kupovini, 1% pri prodaji, znaic ti moras da napravis profit od minimalno 2% od cene akcije da bi mogao da pokrijes SAMO brokerski commision!!

Zar nije logicnije da je fixna cena 500 din, iliti 1000 din roundtrip kupovine/prodaje, za recimo lot do 1000 akcija, nevezano za to koja je cena akcije...

Commision od 2% za roundtrip kako god da uzmes je PLJACKA... pa kod nas kamate na CD's su 1.5-2% na godisnjem nivou za EUR stednju, i kako onda banka neka da ulaze pare u nasu privredu, kad samo toliko mora da plati commisiona, pa plus jos mora da da i nesto kamate ulagacima... a sasvim je nebitno dali prodajes 1 ili 10,000 akcija, 2% je fixno pa ti vidi...

[ dr7jo @ 07.10.2004. 20:10 ] @
Nismo se razumeli.
Rekao sam da je maksimalna dozvoljena provizija dozvoljena od strane Komisije za HoV 1% i da retko koja brokerska kuca uzima toliku proviziju. Sve zavisi od prometa koji klijent pravi. Ukoliko je promet kao sto ti kazes 50.000 eura normalno da ce provizija biti manja i to oko 0,2% konkretno. A ukoliko klijent pravi mesecno barem pet transakcija provizija ce biti 0,1%. Sto je i za inostrane berze pristojna provizija, slazes se. Sve zavisi znaci od klijenta i njegovih sklonosti. Ne znam koliko si upoznat sa nasom berzom i da li si probao da investiras na njoj ali mnogo toga se promenilo u poslednje vreme. Imamo automatski kliring i saldiranje, elektronsko trgovanje, ima i dosta likvidnih akcija i zato ti preporucujem ako imas slobodnih sredstava, da probas u pocetku sa manjim iznosima i neces se pokajati, veruj mi.
[ dr7jo @ 07.10.2004. 20:15 ] @
A sto se tice semenki. I njih mozes da kupujes preko berze. Samo ne kod nas, morao bi preko cikaske merkantilne berze. Ali nije problem ni kod nas. Postoji produktna berza u Novom Sadu koja u skorije vreme planira prosirenje sa fjucersima. ali ovo je vec druga tema i o tome neki drugi put.
[ ventura @ 07.10.2004. 20:38 ] @
0.2% nikako nije dobra provizija...

Sto je najcrnje, provizija uopste ne treba da postoji, vec treba da postoji fiksna cena trejda, koju ti sa velikom kolicinom trgovanja mozes da obaras i dogovaras.

Sto se tice commodities marketa sa tim sam vrlo dobro upoznat, cak sam i neko vreme radio na CME i CBOE-u, ali ni tamo, kao uostalom nigde drugo neces naci 0.2% (ili nedajboze 1%) commision umesto trade fee-ja...

[ dr7jo @ 08.10.2004. 12:20 ] @
zamolio bih te da mi kazes sa kojom provizijom bi ti bio zadovoljan u nasim uslovima. 500 dinara koliko si rekao transakciju je pri nasim uslovima stvarno mala cifra, imajuci u vidu promet berze i zastupljenost trgovanja kod gradjana kao i clanarinu berze i centralnog registra koju placaju nase brokerske kuce.
I jos bih te pitao da li si radio sa fjucersima posto me jako interesuju i u buducnosti planiram time da se bavim.
[ tmujo @ 12.10.2004. 01:48 ] @
Jaoj kako bi se nasi brokeri snasli da im se placa trade fee od npr 1000 din.
Meni bi kupili obveznica u vrednosti 15 EUR i uzeli proviziju izjavivsi da su samo za tu kolicinu uspeli da upare nalog. Ne postoji nacin da ih covek kontrolise a i moze im se.
[ ventura @ 12.10.2004. 09:06 ] @
Evo recimo, posto tu nema nesto mnogo prometa, mislim da bi fer cifra bila 1000 dinara za trade, sto u dva smera dodje 2000din, sto i nije malo. Ja cenim da svaki broker moze mesecno da uradi bar 30 two-way trejdova i da time sebi zaradi za solidnu platu, ako vec nista drugo. A sa tim bi se samo povecao i sam volume, jer bi tu onda usli i daytraderi, i ostali, kad ne bi bilo te sulude provizije.

@tmujo: sto se tice brokera, njemu je posao da za klijenta napravi najbolji moguci execution, ako to ne uradi, klijent je nezadovoljan, i trazice novog brokera. To je bar jasno... Ako hoce posao, onda ce i da se trudi da ga radi najbolje sto moze.

@dr7jo: Sto se tice fjucersa, sa kim god da sam razgovarao na tu temu, svi su imali isto misljenje, a to je - ako ne moras da se bavis time, nemoj!
Ako vec hoces da se bavis derivatima, onda bi ti preporucio da se igras sa option-ima, jer znam dosta ljudi u usa (mahom stariji ljudi, penzioneri, ili pred peniziju), koji od toga imaju relativno lepe prihode. Cak znam i jednog penzionera, koji ima neke akcije IBM-a, na koje vec 20 godina pise optione, i non stop ih vrti :)
Tu mozes vrlo dobro da vidis sta te odprilike ceka na fjucers marketu, pogotovo ako trejdujes european style options, to ti je samo na korak do fjucersa...
[ me-tuzalem @ 13.10.2004. 08:10 ] @

Ode diskusija na cenu transakcije, tj. na proviziju.
Čudo da niko nije pomenu nepostojanje kontrole brokera što se tiče zaštite prava akcionara. Kod nas se brokeri utrkuju da postani korporativni agenti neke firme koja se sprema na berzu, i nakon toga prosto ucenjuju akcionare i postavljaju neku vrstu monopola.

A nisu retki slučajevi da ostali brokeri i ne prihvate trgovinu pojedinim akcijama jer se plaše da uđu u nečiji atar. Konkretno, raspitajte se kod brokera zašto nisu smeli da trguju akcijama "Avala Ada" ( to je nekadašnja Kartonka Avala).
Ugrabio Delta broker, da bi Mišković širio imperiju, a posle prodao nekim strancima(?) sa Kipra. Niko od malih akcionara nije smeo da proda akcije preko drugih brokera, odnosno brokeri ih nisu hteli u strahu od gubitka licence(!?!?)

Provizije su ovde nebitna stvar dok se ne ispoštuju stroga pravila, koja bi trebalo i da isključe konflikt interesa, i profit na osnovu saznavanja poverljivih podataka i tako daljeeee....
[ dr7jo @ 13.10.2004. 11:38 ] @
Metuzaleme pa ti si sve pomesao. Spominjes da brokere niko ne kontrolise. A to je posao Komisije za HoV i to rade vise nego revnosno tako da za kontrolu ne brini. Kontrolisu nas i vise nego sto je potrebno. Spominjes onda da se brokeri bore da budu korporativni agenti firmi, sto je priznaces sasvim normalna stvar, mislim borba za klijente. Ali izgleda neznas da korporativna agentura nema veze sa sitnim akcionarima. Kao korprativni agent ti zastupas tu firmu pred Centralnim registrom( kojem si pre toga uplatio clanarinu od 60.000,00 eura za klirinskog clana) i otvaras firmin emisioni racun a sitni akcionari svoj vlasnicki racun u centralnom registru mogu da otvore kod bilo kog brokera i nema veze sa korporativnom agenturom a posebno sa prodajom akcija. Sto se tice Avala Ade to uopste nije istina. Ja nikom jos nisam odbio nalog za prodaju ili kupovinu i ne vidim razlog zasto bi. A ako su akcionari i plaseni od strane menadzmenta to je vec stvar izmedju radnika i menadzmenta i nema veze sa drugim brokerima. Moras priznati da nasi radnici nemaju pojma o akcionarstvu. Pricaju o privatizaciji a ta firma znaci cim ima akcionare da je privatizovana i radnike niko ne tera da prodaju te akcije. Neka ih zadrze i cekaju dividendu. Ali kod nas radnici jedva cekaju da kupe novi tv ili auto a ceto i kosilicu za travu koja im je neophodna. Tako da sitni akcionari pojma nemaju ni o svojim pravima kao akcionari ali to je stvar akcionarske kulture koja se gradi godinama pa nije ni cudo, ali se ni netrude mnogo da saznaju. Meni dolaze ljudi da daju nalog za prodaju i kad ih pitas za limit cene po kojoj zele da prodaju kazu prodaj ih za koliko hoces samo da dobiju nesto nije bitno koliko, sto je priznaces smesno i neozbiljno. Tako metuzaleme moras i ti malo da se informises a ne nesto sto si cuo da uzimas zdravo za gotovo.
[ dr7jo @ 13.10.2004. 11:42 ] @
A sto se tice avala ade i miskovica to takodje nije istina da su stranci sa kipra vec firma kappa star ltd vlasnistvo poslovnog partnera delte saranovica koji se izdvojio iz sistema delte pre oko pola godine i sad posluje sam. znaci covek je nas i nema veze sa kiprom osim sto mu je firma off shore registrovana tamo, kao i mnogo firmi na nasem trzistu.
[ me-tuzalem @ 15.10.2004. 20:21 ] @
Sve sto je dr7jo je tacno, ali na papiru. Ja nisam ni govorio o tome sta mali akcionari znaju ili ne, slazem se da ne znaju mnogo i da im se zuri da unovce svoja samoupravljacka prava. Ja nisam ni govorio da je nenormalno da se brokeri bore da budu korporativni agenti, jer je najnormalnije da se bore za profit. Ali teznja da se obezbedi monopolski polozaj raznoraznim pritiscima na male akcionare je ono sto sam kritikovao. Prosto se namecu kao jedini preko kojih se moze dobro prodati i tako obmanjuju neobrazovane akcionare. To sto su oni neobrazovani ne daje pravo obrazovanima da ih prevode zedne preko vode. Znam da ce me ovde zestoko mnogi napasti, jer misle da su pravila dzungle svuda dozvoljena.
A sto se tice primera, to sam cuo od mog rodjaka (znaci iz prve ruke) koji je akcionar i pred pocetak trgovine akcijama avale ade bio je odbijen od jednog brokera izjavom : "Ne smem protiv Delte, izgubicu licencu". Sta je tu tacno, ne znam, ali mi atmosfera u drustvu daje prostor da verujem u tu pricu.
[ dr7jo @ 19.10.2004. 14:08 ] @
Slazem se sto se tice atmosfere u drustvu i pravne sigurnosti. Mi smo jedina zemlja u kojoj se stiti duznik a ne poverilac(investitor) kao svugde u svetu. Sto se tiice delte to mi izgleda sasvim nebulozno da bi neko takvo nesto mogao i da izgovori a i da pomisli. Pa prilikom svake transakcije i ponuda i traznja imaju svog brokera, tako da je neko morao ici "protiv delte" hteo ne hteo. Delta ima svog deltabrokera koji je tu bio na strani traznje, sto je i normalno, a na strani ponude je mogla biti svaka brokerska kuca koja dobije nalog od sitnog akcionara. A sitni akcionari da su neobrazovani apsolutno je tacno, ali koliko oni misle da su zaradili te akcije posteno toliko se pametno i odnose prema njima. Da su ih platili svojim novcem drugacije bi se odnosili prema njima i vise bi ih cenili, a ovako samo je bitno da se kupi novi TV ili neki slican aparat.
Sto se tice borbe za klijente sami smo se izjasnili za trzisnu privredu, znaci zakon jaceg i sposobnijeg po utvrdjenim pravilima igre( kojih kod nas nema, ali i to je neko pravilo) i ko opstane uspeva. sasvim prosto zar ne?
[ fhbg @ 26.12.2004. 16:51 ] @
Kako ovo sve znas? prosto ne mogu da verujem da je sve ovo tacno.
[ DOGMA @ 27.12.2004. 00:27 ] @
dr7ja, kako se zove taj Saranovic?!

btw. Kako ste dobili licence, sta ste prethodno zavrsili? Gdje? Kako?..
[ dr7jo @ 27.12.2004. 12:42 ] @
- za fhbg:
Sta ne mozes da verujes i na sta tacno mislis da znam?

- Za dogmu:
Saranovic se zove nebojsa mada to i nije toliko bitno. Sto se tice licence zavrsio sam ekonomski fakultet a licencu imam vec 4 godine. Ispit polazes pred Komisijom za Hov koja organizuje pre ispita i nastava u trajanju od tri nedelje po osam sati. Ispit se sastoji iz tri dela( brokerski deo o HoV, pravna regulativa i finansijsko-analiticki deo). Cena je trenutno 77.000,00 dinara. Ispit je dosta ozbiljan sa prolaznoscu od oko 25% i zahteva mesec-dva postenog ucenja.
[ DOGMA @ 27.12.2004. 16:48 ] @
Citat:
Najvise su atraktivne obveznice devizne stednje gde se prinos krece oko 8% i one su bez valutnog rizika tako da su veoma interesantne. Takodje i akcije srpskih blue chip kompanija su veoma primamljiva i isplativa investicija, a tu su i trezorski zapisi Republike Srbije sa veoma primamljivim prinosom,ali u dinarima sa valutnim rizikom i prinosom oko 20%.


Da li mozes da nam objasnis malo ovo?
Kako to ide sa obaveznicama? Proces..
Koje su to blue chip kompanije? Sta je to?
Kakav je proces oko zapisima R. Srbije? Kako? Sta?
[ dr7jo @ 27.12.2004. 20:44 ] @
Pa sto se tice obveznica stare devizne stednje, one si izdate u eurima i isplacuju se takodje u eurima( sto znaci da ne postoji valutni rizik). Podeljene su u serije do 2016 godine i isplacuju se svakog 31.05. za datu godinu. Znaci svakog 31.05. dobijas nominalni iznos. Godisnji prinos im je sada vec oko 7% sto je mnogo vise nego prinos na deponovanu stednju. Sto se tice procesa oko njih dovoljno ti je da odes do brokerske kuce ovlascene za trgovanje i tamo ces se upoznati sa tim, ali je proces veoma jednostavan(uplatis devize na racun u banci i potpises ugovor o zastupanju sa brokerom i ovlastis ga da u tvoje ime zakljuci posao oko kupovine obveznica, potpises nalog kupovine i obveznice se u roku od dva dana od zakljucenja transakcije vode na tvom vlasnickom racunu u centralnom Registru, znaci ti si vlasnik i ti ih podnosis na naplatu ).
Sto se tice blue chip kompanija to ti je americki izraz za najbolje domace kompanije( znaci: Bambi, Energoprojekt, Hemofarm itd...) A sto se tice investiranja u akcije tih kompanija, one ne donose ogroman prinos ali su zato sigurnije sa stanovista rizika( znaci rizik i verovatnoca da ta kompanija ode u stecaj i da izgubis svoj kapital je veoma mala. Znaci to je za konvencionalne i institucionalne investitore primamljiva investicija. ( Treba da znas gde strani investicioni fondovi i osiguravajuce kuce ulazu svoje pare i to ti je siguran profit, a one ulazu po pravilu u blue chip kompanije.
Oko zapisa Republike Srbije , njima Ministarstvo dopunjava rupe u budzetu i cesto organizuju aukcije. Centralni registar ima posebnu aplikaciju za trgovanje zapisima i takodje mogu da trguju sa njima samo ovlascene brokerske kuce i banke. Njihov prinos je oko 19% na godisnjem nivou (u dinarima-znaci postoji rizik da se promeni kurs dinara) i dosta su sigurne s obzirom da je garant Vlada RS. Zapisi se izdaju na 90 i 180 dana (sto takodje smanjuje valutni rizik) i dosta su isplative. Prinos kada sve saberes i uporedis sa kamatama koje daju banke je mnogo veci. Pa i same banke(posebno strane) su najveci kupci i obveznica devizne stednje i zapisa republike srbije tako da ti je onda sve jasno.
[ FlyBerkut @ 04.05.2007. 21:33 ] @
dr7jo pod jedan jako sve to lepo objasnjavas svaka cast pravi broker pod dva voleo bih da investiram ali ne znam koliko je za fizicko lice neki minimum za otvaranje portfolia , nemam bas puno para ali bih nesto voleo plasirati, inace nameravam uskoro zavrsiti kurs za portfelj managera pa me interesuje da li moze da se nadje posao kad se ima licenca ili je to malo teze
[ Tanackovic @ 12.06.2013. 16:29 ] @
Pozdrav svima
Davno sam bio na ovom forumu, tako da nemam pojma ni pod kojim username ni pass.

Ajde da oživimo ovu temu od pre par godina.
Mnogo tog se promenilo, što se tiče samog načina trgovanja na berzi, dosta je olakšano. Evo nekih olakšica:

1. Može da se trguje od kuće, sa ličnog računara, dovoljno je samo da se otvori namenski i vlasnički račun i potpiše ugovor sa brokerom ( ugovor o posredovanju)
2. Što se tiče cene otvaranja gore navedenih računa, dosta je jeftinije nego što je to pre bio slučaj (od 500-2000 rsd)
3. Kapital koji je potreban za ulaganje, hmmm... obično kažu da je to cena jedne od najjeftinijih akcija na berzi ( znači oko 10 dinara). Ako mislite bar na neku minimalnu zaradu ili čisto da vidite na koji način funkcioniše berza onda vam je potrebno par hiljada dinara (možda oko 3000.00... sve zavisi koliko je ko sposoban)

Ono što je loše, to je trenutno stanje na našoj Beogradskoj Berzi ( http://www.belex.rs/ ). Mada svi u svetu čekaju bolje dane (ekonomska kriza) možemo se i mi malo strpiti...

Ako neko ima šta da pita, slobodno, stojim na raspolaganju...