[ mikikg @ 06.08.2013. 17:19 ] @
Pozdrav svima,

dosao sam u posed TI modula Piccolo LaunchPad XL sa TMS320F28027 32bit RealTime kontrolerom.

Obzirom da se prvi put susrecem sa Texas Instruments platformom, bilo bi korisno ako neko moze neke savete za pocetak da podeli, gde/sta da se obrati paznja, kako se inicializuje kontroler, kako baratati bibliotekama i programima u Code Composer Studio itd.

Posto "dolazim" iz PIC sveta, tamo su malo drugacije postvake, uglavnom za sad mi ova TI platforma lici prilicno drugacije (sto se programiranja tice).
Vidim recimo da je velika razlika kod inicijalizacije periferija, sad je to sve objektno orijentisano, treba se znati sta i kako da se "gadja" (nemam pojma o tome koji su registri zasta, brdo dokumentacije) itd ...

Pa onda imaju neki GRACE prgram za "laku" konfiguraciju periferija ali koliko sam shvatio to ne vazi za TMS320 seriju?! Samo za TMS430 ...
Jel moze GRACE uopste da pomogne kod konfiguracije sa Piccolo?

Zatim imaju onaj ControlSUITE paket, fino - sharen pregled sve i svacega, nasao neke primere i vidim recimo da za projekte treba neki hederi, ovako nesto:

Code:

#include "DSP28x_Project.h"         // DSP2802x Headerfile

#include "f2802x_common/include/clk.h"
#include "f2802x_common/include/flash.h"
#include "f2802x_common/include/gpio.h"
#include "f2802x_common/include/pie.h"
#include "f2802x_common/include/pll.h"
#include "f2802x_common/include/pwm.h"
#include "f2802x_common/include/wdog.h"


Gde/kako da uzmem/postavim potrebne (header i/ili source) fajlove u moj program koji je pod CCS-om?

Bice verovatno jos nekih pitanja ...
Za pocetak klasika, Hello World ili Blinky LED da poteram

BTW: Imam ovde clanak na blogu (uvodnog tipa) oko tog razvojnog modula i nesto oko HRPWM:
http://yu3ma.net/wp/?p=701
[ acho @ 08.08.2013. 14:33 ] @
Moj čeka u fioci, nabavio sam ga kada je izašao, probao i ostavio za kasnije :). Tada nije bilo bog zna kakve podške,
ali se sigurno od tada pojavilo štošta. Samo sam ga pokrenuo (u debug mode) i probao par periferija.
Pretpostavljam da već imaš CCS i controlSUITE, za početak mi je bilo dovoljno:
File->New->CCS Project, family: C2000, variant: 2802x Piccolo / Experimeter's kit - Piccolo F28027, connection: ...XDS100v2 USB emulator.
Pa onda Project->Properties, u Build\C2000 Compiler\Include Options dodam u #include search path:
...\TI\controlSUITE\development_kits\C2000_LaunchPad
U Build\C2000 Linker\File Search Path dodam u include library file:
...\TI\controlSUITE\development_kits\C2000_LaunchPad\f2802x_common\lib\driverlib.lib

I jedan Blinky :):
Code:

#include <stdio.h>
#include <file.h>

#include "DSP28x_Project.h"     // DSP28x Headerfile

#include "f2802x_common/include/pll.h"
#include "f2802x_common/include/clk.h"
#include "f2802x_common/include/wdog.h"

#include "f2802x_common/include/flash.h"
#include "f2802x_common/include/gpio.h"
#include "f2802x_common/include/pie.h"
#include "f2802x_common/include/adc.h"
#include "f2802x_common/include/timer.h"

interrupt void cpu_timer0_isr(void);

CPU_Handle myCpu;
PLL_Handle myPll;
WDOG_Handle myWDog;
CLK_Handle myClk;
ADC_Handle myAdc;
FLASH_Handle myFlash;
GPIO_Handle myGpio;
PIE_Handle myPie;
TIMER_Handle myTimer;

void setup_handles() {
    myClk=CLK_init((void *)CLK_BASE_ADDR, sizeof(CLK_Obj));
    myPll=PLL_init((void *)PLL_BASE_ADDR, sizeof(PLL_Obj));
    myWDog=WDOG_init((void *)WDOG_BASE_ADDR, sizeof(WDOG_Obj));
    myCpu=CPU_init((void *)NULL, sizeof(CPU_Obj));
    myFlash=FLASH_init((void *)FLASH_BASE_ADDR, sizeof(FLASH_Obj));
    myGpio =GPIO_init((void *)GPIO_BASE_ADDR, sizeof(GPIO_Obj));
    myPie=PIE_init((void *)PIE_BASE_ADDR, sizeof(PIE_Obj));
    myAdc=ADC_init((void *)ADC_BASE_ADDR, sizeof(ADC_Obj));
    myTimer=TIMER_init((void *) TIMER0_BASE_ADDR, sizeof(TIMER_Obj));
}

void init_system() {
    WDOG_disable(myWDog);
    CLK_enableAdcClock(myClk);
    (*Device_cal)();
    CLK_disableAdcClock(myClk);

    CLK_setOscSrc(myClk, CLK_OscSrc_Internal);
    PLL_setup(myPll, PLL_Multiplier_12, PLL_DivideSelect_ClkIn_by_2);

    PIE_disable(myPie);
    PIE_disableAllInts(myPie);
    CPU_disableGlobalInts(myCpu);
    CPU_clearIntFlags(myCpu);
#ifdef _FLASH
    memcpy(&RamfuncsRunStart, &RamfuncsLoadStart, (size_t)&RamfuncsLoadSize);
#endif
    // Setup a debug vector table and enable the PIE
    PIE_setDefaultIntVectorTable(myPie);
    PIE_enable(myPie);
    // Register interrupt handlers in the PIE vector table
    PIE_registerPieIntHandler(myPie, PIE_GroupNumber_1, PIE_SubGroupNumber_7, (intVec_t)&cpu_timer0_isr);

    TIMER_stop(myTimer);
    TIMER_setPeriod(myTimer, 60000000);    // set period (32b)
    TIMER_setPreScaler(myTimer, 0); // set prescaler (1/(prescaler+1)) (32b)
    TIMER_reload(myTimer);
    TIMER_setEmulationMode(myTimer, TIMER_EmulationMode_StopAfterNextDecrement);
    TIMER_enableInt(myTimer);
    TIMER_start(myTimer);

    GPIO_setMode(myGpio, GPIO_Number_0, GPIO_0_Mode_GeneralPurpose);
    GPIO_setDirection(myGpio, GPIO_Number_0, GPIO_Direction_Output);
    GPIO_setLow(myGpio, GPIO_Number_0);
    GPIO_setMode(myGpio, GPIO_Number_1, GPIO_1_Mode_GeneralPurpose);
    GPIO_setDirection(myGpio, GPIO_Number_1, GPIO_Direction_Output);
    GPIO_setLow(myGpio, GPIO_Number_1);
    GPIO_setMode(myGpio, GPIO_Number_2, GPIO_2_Mode_GeneralPurpose);
    GPIO_setDirection(myGpio, GPIO_Number_2, GPIO_Direction_Output);
    GPIO_setLow(myGpio, GPIO_Number_2);
    GPIO_setMode(myGpio, GPIO_Number_3, GPIO_3_Mode_GeneralPurpose);
    GPIO_setDirection(myGpio, GPIO_Number_3, GPIO_Direction_Output);
    GPIO_setLow(myGpio, GPIO_Number_3);

    // Enable CPU INT1 which is connected to CPU-Timer 0:
    CPU_enableInt(myCpu, CPU_IntNumber_1);
    // Enable TINT0 in the PIE: Group 1 interrupt 7
    PIE_enableTimer0Int(myPie);
    // Enable global Interrupts and higher priority real-time debug events
    CPU_enableGlobalInts(myCpu);
    CPU_enableDebugInt(myCpu);
}

void main() {
    setup_handles();
    init_system();

    while(1);
}

interrupt void cpu_timer0_isr(void) {
    GPIO_toggle(myGpio, GPIO_Number_0);
    GPIO_toggle(myGpio, GPIO_Number_1);
    GPIO_toggle(myGpio, GPIO_Number_2);
    GPIO_toggle(myGpio, GPIO_Number_3);

    // Acknowledge this interrupt to receive more interrupts from group 1
    PIE_clearInt(myPie, PIE_GroupNumber_1);
}




Inače, jedan drug koristi Launchpad u sprezi sa Matlab-om, direktno iz Simulinka. On je duduk za programiranje i kontrolere,
ali je podrška očigledno dobra, čim je uspeo da napravi kontrolu za njegov konvertor.



[Ovu poruku je menjao acho dana 08.08.2013. u 17:39 GMT+1]
[ mikikg @ 08.08.2013. 16:10 ] @
Odlicno, hvala puno na primeru, bas cu probati ovo.

Ja sam neki primer vec poterao, vrlo slican ovom, jos prostiji ali sam malo zaglavio kod konfiguracije oscilatora.
Dakle prodjem svu inicijalizaciju i na kraju u while(1) pustim togle jednog porta.
Nesto sam tu "dirao" i u jednom trenutku sam dobio super brzinu, oko 1.6MHz togle frekvencija (sto je solidno ali ocekivao sam i vise) ali sad ne mogu da se vratim u to stanje, ko zna sta sam cackao, sad mi je daleko sporije sve.
Mora prvo to sa oscilatorom da rascistim pa da idem dalje ;)

Ovo mi je bilo bitno i od koristi ...
Citat:

Pretpostavljam da već imaš CCS i controlSUITE, za početak mi je bilo dovoljno:
File->New->CCS Project, family: C2000, variant: 2802x Piccolo / Experimeter's kit - Piccolo F28027, connection: ...XDS100v2 USB emulator.
Pa onda Project->Properties, u Build\C2000 Compiler\Include Options dodam u #include search path:
...\TI\controlSUITE\development_kits\C2000_LaunchPad
U Build\C2000 Linker\File Search Path dodam u include library file:
...\TI\controlSUITE\development_kits\C2000_LaunchPad\f2802x_common\lib\driverlib.lib


A i radi primer koji si postavio, tnx ;)

[Ovu poruku je menjao mikikg dana 08.08.2013. u 21:22 GMT+1]
[ mikikg @ 08.08.2013. 21:26 ] @
Aufff, wowww ... Pogledajte ovaj oscilogram ... Sve ce vam biti jasno :)

Ovaj HRPWM I-Z-U-V-A iz g**a! :)

To sam brzinski sve copy/paste iz primera, nisam ulazio u detalje, tek treba da malo to "rasirim", ali ovako nesto ja do sad nisam video :)



Neverovatno dobar rezultat, skoro da se ne poveruje, ali evo izmerio sam vreme tih njegovih 256 stepova (iz petlje ima counter koji updejtuje taj "fin" duty-cycle 0-255), to je oko 40nS, ZNACI STVARNO IMA REZOLUCIJU OD 150ps (40ns/256) TAJ HRPWM!

Strasno, sa ovim moze VF da se direktno modulise i da radi VF pojacivac u Class-D ... ne mogu da se nacudim ... :)
Ispada da mu je clock za to nekih 6.6GHz!!! Verovatno nije to direktno tako napravljeno, sta god da su radili = blagi uzas!

UPDATE:
Malo sam konsultovao kolegu @macolakg i prezentovao mu ove rezultate, takodje je ostao zaprepascen :)
Ukratko, zakljucili smo da ovaj HRPWM i taj deo za "sitnu" rezoluciju radi verovatno preko faznog zaseka sa PLL, ne broje se bas svaki impulsi (mnogo je to brzo tako raditi).
Sa ovim moze da se realizuje bezbroj konstrukcija za koje su do sad trebale gomile analognog HW-a ...

[Ovu poruku je menjao mikikg dana 09.08.2013. u 01:01 GMT+1]
[ acho @ 13.08.2013. 15:31 ] @
Stvarno fin taj HRPWM :), evo malo zumirano:

[ mikikg @ 13.08.2013. 16:20 ] @
Da da, odlican je ...

Nego treba to iskoristiti, nije bas prosto.
To je samo 8bita, treba i ostatak raspolozive rezolucije iskorisiti.
Tu se mesa gruba rezolucija ali koja se ne nastavlja bas na tu finu, negde izmedju ona ulece ...

Ja sam malo laicki bio prvo zakljucio da su dva takva niza jedan iza drugog ustvari 16bita ali nije :) To je skroz pogresno, to je 9bita ...
Tek kada bi tih 256 finih poredjali 256 puta jedan iza drugog u okviru jedne periode bi bilo 16 bita :) Tako vec pada PWM u okvire kHz sto je i dalje veoma korisno.

Ima neka SFO biblioteka (Scale Factor Optimization), ona je poprilicno z***no uradjena, najoptimalnijim putem sa raspolozivim HW unutra (naredbama) radi preracunavanje velicina (obicno iskazane u procentima) u kombinaciju grubih i finih stepova.
Na to ta biblioteka se "domundjava" sa nekim parcicima HW unutra tako da nezavisno od programa radi samo-kalibraciju da bi se ta vremena drzala konstantnim naspram nekih promena temperature ili napona.

Vrlo zanimljivo, tek treba da to probam ...

U svakom slucaju rezolucija tog MCU se krece u ovim okvirima sa tabele:



BTW: Ipak ostaje ona mogucnost da se digitalno modulise VF i da pojacivac radi u Klasi D :)
8 - 10bitova je puna kapa, relativno su tu male sirine bandwitha (recimo 10-ak KHz) tako da je zgodno jer bi interapt rutina mogla da bude relativno spora.

Ja sam probao recimo da napravim timer interapt na nekih 100/200kHz (za audio potrebe), stavim unutra desetak NOP-ova, izmerim i po gruboj proceni ispada da ima negde oko par stotina masinskih ciklusa fore. Nije to ni malo lose, dovoljno da se updejtuje PWM ovo-ono, mada je to malo tanko ako bi trebalo neko DSP filtriranje da se radi.
Po tom pitanju je ovo vrlo slicno PIC-u (slicno je vreme instrukcije, oko 16 - 20ns) ali ga HRPWM tu zesce kida.

Ali TI ima i onu x69 seriju kod Piccolo, tamo je 90MHz clock umesto 60MHz kod x27 serije.
A spomenuo sam i Delfino seriju, e oni imaju 70ps HRPWM i do 150MHz clock ... to je vec mrak. Od toga nisam nasao brzi procesor za ove PWM primene :).
x27 Nazalost nema hardwerski floating point, ovi jaci modeli proceosra imaju sto je odatno ubrzanje nevezano za brzinu clock-a.



[Ovu poruku je menjao mikikg dana 13.08.2013. u 18:12 GMT+1]
[ mikikg @ 18.08.2013. 02:09 ] @
Puff sto je ovaj Piccolo, zaguljen ... Nikako ne mogu da se pohvatam sta/kako on tu radi ...

Jel to normalno da kad napravim PRAZAN program void main(void) {while(1)} on krene da kuva sa PWM oko 150kHz odmah na prvom PWM izlazu (ostale ne dira)?
Ceka bre gde si posao jos te nisam ni inizijalizovao :) .... Nije mi ni malo jasan ... :)

Evo danima se vrtim po CCS i probam razne stvari, sve mi je manje i manje jasno sto ga vise koristim :(
SFO() zaluduje, clock zaluduje, ono sa onim ram/flash bankama ne mogu da pohvatam.

Mislim, vrlo verovatno da je ovde nesto debelo gresim, ali aman nije to prvi procesor koji sam probao u zivotu, ne kapiram, ili nesto bugira u procesoru ko zna sta je.
Probam gotov primer radi, nije sprono, i krenem da ga prepisem odpocetka jedno po jedno ma kaki, to nema veze sa tim.
Dal' ucita neki RTOS iza koji ja ne vidim (vidim samo da ga spominje po nekim mapama) ne znam ...
Biblioteke, include, putanje, ovo-ono, poludemi glava i nista jos nisam ukapirao :(

PIC u poredjenju sa ovim TI je mala beba po pitanju programiranja i IDE :)

UPDATE1: Evo probao primer sa pocetka teme, radi, blinka LED, sve OK. Ocistim main() da nema nista unutra, startuje se sam PWM1 ... Znaci on po default je u tom stanju, kakav shizik od procesora ... :)

UPDATE2: Bahhh, glupi WatchDog zeza, mora da se iskljuci, kakva glupost, ali tako lepo zeza da pravi perfektan PWM od 150kHz sa 50/50 duty na izlazu, nije mi jasan ... :)

[Ovu poruku je menjao mikikg dana 18.08.2013. u 03:32 GMT+1]
[ bogdan.kecman @ 18.08.2013. 03:07 ] @
ne mozes da poredis pic koji je klasican mcu (cak i dspic) sa tms320
koji je dsp .. sta je to? neki C28x ? kortex m3 sa dspom ili ti picolo
imaju neki drugi 32bitni core? ako se ja dobro secam c2000 je zgodan
jedino sto ima hw vezu izmedju adc-a i pwm-a, mozda ti zato i trci taj
pwm, on ima tu neku foru da mu je epwm vezan za neki analogni ulaz i to
valjda radi odma po resetu, valjda da ko se resetne sprava ne crkne ko
zna tamo sta vec moze da crkne sto je okaceno na pwm .. nisam siguran
koliko je to tebi zanimljivo za audio c2000 bese pravljen za fancy
kontrolu motora i tako nekih sprava... C5000 je tebi mozda mnogo
zanimljiviji (GSM se tera sa tim dsp-om bez problema, ima ga u starim
nokijama, eriksonima, alkatelima .. onim starim kockicama, ne onim fancy
minijaturama :D )
[ mikikg @ 18.08.2013. 04:08 ] @
Da je zaludan core, jeste, ima neke svoje cudne cake, trebace mi dosta vremena da to skontam.
Ovaj na spomenutoj plocici je klot MCU, nije ARM + DSP, druge serije to imaju, Hercules bese ...
Piccolo nije cak ni DSP, zovu ih "32-bit Real-time Control MCUs"

Nije mi to bitno samo za audio, C2000 su serije za bas "ozbiljnu" PWM problematiku.
Tu ce posle da bude BUCK/BUST, sinhroni, visefazni, ovo-ono ... Za to su oni napravljeni, digitalna power kontrola, a to me bas bas interesuje.
[ bogdan.kecman @ 18.08.2013. 06:51 ] @
da da oni su to - fancy pwm... ali c2000 bese ima mcu+dsp, to je neki
32bitni core, ako se dobro secam neki arm ... i ima fpu i vcu dodatno i
plus ima cla .. zezancija za nasetovati sve to, moras da navatas neki
doc koji objasnjava sta se desava low level tu inace ces tesko da
"iznabadas" kako se koristi
[ ha_23 @ 18.08.2013. 10:34 ] @
http://e2e.ti.com/ za TI je najbolje resenje :)
Isto imas i: http://www.forum.c2kcentral.com/
Pozdrav.



[ mikikg @ 18.08.2013. 11:17 ] @
@ha_23 E2E mi je poznat, za ovaj drugi nisam znao. Hvala, precesljacu to malo ...

@bogdan.kecman TMS320F28027 je iz nize klase, nema FPU, VCA i CLA. Tek serije iznad njega F2806x imaju te module.

Nego sam skontao sta me najvise zeki, ona memorija, FLASH / RAM i definicija za linker koja mu kaze gde da raspodeli sta.
Recimo registri EPwm1Regs, pisem ja nesto i ne reaguje ni na jednu komandu. Posle shvatim da nije definisana SECTION u tom fajlu za te registe.
Eto to mi je totalno nova stvar, treba da to malo pohvatam ...
[ bogdan.kecman @ 18.08.2013. 13:15 ] @
pazi on moze da izvrsava kod iz rama i iz flash-a ... nije problem kada
se naviknes :D
[ mikikg @ 18.08.2013. 17:20 ] @
Znam da moze iz jednog i iz drugog, ali da li moze neko bar da mi pokusa objasni malo to sa tim sekcijama ...

Kada koristim njegove funkcije iz driver.lib npr:
PWM_setPeriod(myPwm1, 123);
to projde i odradi tu funkciju ...

Ako probam to slicno da napisem recimo ovako (direktno se obracajuci registru):
EPwm1Regs.TBPRD = 123;
Prodje kompjaliranje, linker izbaci warning i nece da radi.
Warning je ovog tipa (imam ih brdo tako za razne sekcije):
warning #10247-D: creating output section "EPwm1RegsFile" without a SECTIONS specification

Oko toga je vezan skript (.cmd) za linker, u njemu ima neka cudna sintaksa za dodeljivanje blokova.
Ali do sad nisam skontao kako se to tu podesava ... To mi nije jasno a vidim da je vrlo bitno to podesiti :(
Ako moze neko objasnjenje oko toga.

Pa onda ono kopiranje iz flash u ram, sto se to uopste radi i kad da se radi ...
#ifdef _FLASH
memcpy(&RamfuncsRunStart, &RamfuncsLoadStart, (size_t)&RamfuncsLoadSize);
#endif

I odakle se ova "_FLASH" definicija izvlaci, ko je kad/gde prebacuje, tj kako ja da u IDE kazem i da on zna da radim izlaz za Ram ili Flash?
[ acho @ 19.08.2013. 11:48 ] @
Čini mi se da nije postojala funkcija za software override za PWM output, pa je moralo direktno da se pristupa registru.
Pristup periferijama/registrima je opisan u Peripheral Driver Library User's Guide (u nekom doc folderu) i verovatno još kojekude. Tu su opisana oba pristupa, a mogu se koristiti i zajedno. Ukratko, za direktan pristup registrima bi trebalo ovo dodati u kod:
Code:

#include "f2802x_headers/source/F2802x_GlobalVariableDefs.c"

pa dodati headere za periferije koje će se koristiti na primer:
Code:

#include "f2802x_headers/include/F2802x_Gpio.h"

i u Project Properties dodati u Build->C2000 Linker->File Search Path: Include library or cmd file
"...\TI\controlSUITE\development_kits\C2000_LaunchPad\f2802x_headers\cmd\F2802x_Headers_nonBIOS.cmd" (ili BIOS verziju ako treba).
Sada u primeru sa početka može ovo da se napiše u int. rutini:
Code:

    GpioDataRegs.GPATOGGLE.bit.GPIO0=1;
    GpioDataRegs.GPATOGGLE.bit.GPIO1=1;
    GpioDataRegs.GPATOGGLE.bit.GPIO2=1;
    GpioDataRegs.GPATOGGLE.bit.GPIO3=1;




[ zivadin_despot @ 19.08.2013. 23:37 ] @
Pozdrav svima, ja bih trebao od jeseni poceti raditi na TMS320F2812, do sad sam nesto cackao ali zbog ispita je sve to slabo...Na ovom linku je predmet koji se time bavi, takodje postoji i izvanredna knjiga o upravljanju energetskum pretvaracima primenom ovog kontrolera i dsPIC-a. Detaljno je objasnjeno uz primere koda upravljanje buck pretvaracem (regulacijom struje), upravljanje jednosmernog motora sa i bez povratnih sprega, skalarno upravljanje trofaznim motorom, vektorsko (direktno i indirektno) upravljanje, upravljanje brushless motorima i td. Za svaki pretvarac je dat i matematicki model, tako da je to vrlo temeljno odradjeno...Na mom proslom predmetu se radio ovaj prvi deo do vektorskog upravljanja, a informacije o tome se nalaze na ovom linku...Na prvom linku su dati programi za vektorsko upravljanje u CCS, za kontroler 320F2812...Knjiga se moze kupiti na FTN-u i kosta svega 400rsd...

U ranijim temam sam se raspitivao za njihov programator XDS100, koji sam hteo da pravim i neku manju osnovnu razvojnu plocu za 2812, jer je njihova oko 350$, ali su mi delovi jako ne nabavljivi.

Izvinjavam se ako skrecem malo sa teme, ali da li ima neko zainteresovan za pravljenje ovod programatora? Nov je oko 50-60 eue... O XDS510 da ne pominjem :)
[ mikikg @ 20.08.2013. 02:39 ] @
NOVO NOVO NOVO

Cena za Piccolo LaunchPad XL sa TMS320F28027 spustena na 8.5$ (~6.5€) povodom 1. rodjendana tog modula !!!
https://estore.ti.com/LAUNCHXL...0-Piccolo-LaunchPad-P3088.aspx

Za te novce ne moze da se kupi ni klot procesor i da stigne do nas (preko Mouser, Digi-key i sl + provizija nasih dobavljaca) a kamoli cela plocica sa debuger-om i ostalo sto vec ima. Predhodna cena je bila 17$. Vec poznato, uracunata besplatna FedEx dostava, stize za 3-4 dana.
Uzimajte dok ima na zalihama

Ja uzeo jos koji komad. Napravicu makar programibilni ispravljac sa njim i verovatno jedan active load a i Audio Class-D cu iz zezanja da napravim

Taman ako jos neko uzme da imamo "drustvo" u ovoj temi
[ goran_68 @ 20.08.2013. 05:19 ] @
Na tom launchpad-u je i XDS100 JTAG emulator tako da je cena od 8.5$ stvarno smešna.
[ bogdan.kecman @ 20.08.2013. 05:33 ] @
sa XDS100 code composer je potpuno besplatan i neosakacen ..
[ zivadin_despot @ 20.08.2013. 10:01 ] @
@goran_68: video sam da na ovoj ploci ima neki xds100, ali mi nije jasno sta mu znaci izolovan? Da li time hoce da kaze da se nalazi na ploci ili je neka verzija (nesto prepakovano) xds100 samo za ovaj kontroler?
" Built in isolated XDS100 JTAG Emulator enables real-time in-system programming and debugging via USB "

Jer ako je ovde ubacen xds100, onda se mogu naci pinovi pa izvuci za programiranje, jel? Jer ipak u poredjenju sa OVOM cenom, vredi se pomuciti...
[ mikikg @ 20.08.2013. 10:08 ] @
Da, spomenuti modul ima XDS100 JTAG Emulator verzija 2 (XDS100v2).

Izolovan znaci da ima galvansku izolaciju komunikacionih linija ne da je izolovan funkciski.
Verovatno da moze da se izvuku nozice pa da radi kao stand-alone emulator.
[ zivadin_despot @ 20.08.2013. 10:13 ] @
Vredi probati...svakako cu uzimati jedan pa cemo videti...
hvala na odgovoru
[ bogdan.kecman @ 20.08.2013. 10:29 ] @
izolovan je od usb-a

malo mi je cudno, ja na ovoj ploci vidim ftdi i nista drugo u jtag-u,
ako pogledamo npr olimexovu kopiju za xds100 oni pored ftdi-a imaju i
fpga na ploci (neki ProASIC3) !!!

miki tebi se on regularno vidi kao xds100v2 ?
[ mikikg @ 20.08.2013. 13:45 ] @
Da, regularno sve, izaberem XDS100v2 i teram ...

Ima taj FTDI, ona dva IC ispod njega su izolatori i dole je MCU.

Debuger radi vrlo fino, ima sve sto inace treba, moze da se menjaju registri u letu, ima i neki real-time debuging mode, relativno brzo to sve fercera (nemam puno iskustvo sa drugim emulatorima pa da kazem da li je brze ili sporije). Mozda je malo sporiji od recimo onog sa STM32F4 Discovery modula ...
Mada to sve teram pod VM pa je pitanje sta je tu brzo/sporo.

Inace oni DIP prekidaci su za prebacivanje da se FTDI ustvari prebaci ili u standardni JTAG ili u serisku konzolu.
Druga grupa prekidaca je vezana za Boot opcije.

[Ovu poruku je menjao mikikg dana 20.08.2013. u 15:07 GMT+1]
[ ha_23 @ 20.08.2013. 13:45 ] @
Citat:
mikikgNOVO NOVO NOVO

Cena za Piccolo LaunchPad XL sa TMS320F28027 spustena na 8.5$ (~6.5€) povodom 1. rodjendana tog modula !!! :)
https://estore.ti.com/LAUNCHXL...0-Piccolo-LaunchPad-P3088.aspx

Za te novce ne moze da se kupi ni klot procesor i da stigne do nas (preko Mouser, Digi-key i sl + provizija nasih dobavljaca) a kamoli cela plocica sa debuger-om i ostalo sto vec ima. Predhodna cena je bila 17$. Vec poznato, uracunata besplatna FedEx dostava, stize za 3-4 dana.
Uzimajte dok ima na zalihama :)

Ja uzeo jos koji komad. Napravicu makar programibilni ispravljac sa njim i verovatno jedan active load a i Audio Class-D cu iz zezanja da napravim :)

Taman ako jos neko uzme da imamo "drustvo" u ovoj temi ;)


@mikikg: Hvala za info :)
Pozdrav.
[ Horvat I @ 21.08.2013. 13:08 ] @
Šta da upišem " Please enter your Company's URL Address" kad nemam?
Oće još biti iznenađenja kod narudžbe?
[ milanmeh @ 21.08.2013. 20:16 ] @
I mene interesuje ovo sto Horvat I pita? Sta napisati kao company URL? Ovo narucujem za sebe, ne za firmu.
[ ha_23 @ 21.08.2013. 21:21 ] @
Gledam da pise i Company/School Name i posle bara i company URL. Izgleda da mora da imas ili firma ili da si student.
Samo mi nije jasno ako imas firma nemora da imas web stranu,.... bi trbalo da imas ako si ozbilna firma :)
A ako si student pisi samo sajt od fakulteta i gotovo i jos bolje ako imas neki .edu mail.
[ mikikg @ 22.08.2013. 08:06 ] @
Citat:
Horvat I: Oće još biti iznenađenja kod narudžbe?

Izgledami da hoce :( ... Ne znam sta je uzrok (verovatno zbog "navale") ali meni je bar navedeno da ce tek za 7-10dana da mi posalju i to preko DHL ... Mislim nema veze, samo neka stigne ...
[ Odin D. @ 22.08.2013. 12:59 ] @
Citat:
ha_23: Gledam da pise i Company/School Name i posle bara i company URL. Izgleda da mora da imas ili firma ili da si student...

Probaj prvo da se registrujes na TI, pa se onda uloguj i naruci stvar kao ulogovani user, mislim da je obrazac za narucivanje tad drugaciji i da nema tih zapetljancija.
[ Horvat I @ 22.08.2013. 13:11 ] @
Bez log_a ni ne stižeš dotle
[ mikikg @ 22.08.2013. 13:20 ] @
Mislim da su centralizovali ceo user sistem, jedna ista login procedura za sve njihove servise (shop, webbench, forum itd), tako da je i registraciona forma ista.
BTW: Updejtovali su status porudzbine, Shipment should arrive in 7 – 10 business days, DHL-om i bez tracking number!
Morali su na postarini da ustede :)
[ Odin D. @ 22.08.2013. 13:55 ] @
Citat:
Horvat I: Bez log_a ni ne stižeš dotle


Pa sta se onda popunjavaju ti upitnici?!

Ja kad sam ulogovan samo trpam u korpu, kad zavrsim kliknem na "Check out" i direktno idem na zadnji korak placanja i narucivanja, eventualno mi ponudi da promjenim shipping adresu ili karticu sa koje placam, ako se razlikuju od onog sto standardno stoji u mom user-profilu.
[ ha_23 @ 23.08.2013. 09:34 ] @
Citat:
Odin D.:
Citat:
ha_23: Gledam da pise i Company/School Name i posle bara i company URL. Izgleda da mora da imas ili firma ili da si student...

Probaj prvo da se registrujes na TI, pa se onda uloguj i naruci stvar kao ulogovani user, mislim da je obrazac za narucivanje tad drugaciji i da nema tih zapetljancija.


Sada su napravili druga forma, inace meni nije problem URL, samo kazem da sada mora i URL.
Pozdrav.
[ bogdan.kecman @ 27.08.2013. 08:59 ] @
narucena 4 komada 20.08.2013
stigli danas fedexom
procenjena vrednost 34$ (valjda je bilo toliko 4 komada ne secam se)
osnovica za uvoz: 2909.88RSD
PDV za naplatu po clanu 218.1.5. carinskog zakona (posiljke male vrednosti do 50eur): 581.98din

naplaceno 581.98 din kod mene na vratima

[ bogdan.kecman @ 27.08.2013. 10:07 ] @
hahah TI oduvek pravi dobre kitove, ovi launchpadovi su im od prvog mnogo dobri (i extremno jeftini) ali ne kapiram zasto su stavili galvansko razdvajanje na plocku (mislim, hvala im), ova dva cipa za razdvajanje kostaju vise nego ceo kit :D .. sad mi krivo sto nisam i sebi narucio koji komad :D no svejedno ne bi imao kad da se igram sa njim :(
[ mikikg @ 27.08.2013. 10:30 ] @
TI targetuje power aplikacije (SMPS i Motor Control) sa ovim plocicama i odatle izolatori.
Najmanje sto ti treba u zivotu kod takvih aplikacija je da PC bude galvanski vezan sa mrezom :)
[ bogdan.kecman @ 27.08.2013. 11:00 ] @
ma naravno, ali kapiram da neces vezati razvojni alat na debager dok je
spojen na tamo neku mrezu posto kada krenes sa debagiranjem ode sve u
... debagira se na osciloskopu, ne na okacen na igbt-ove :D .. u svakom
slucaju svaka im cast, i ovih 17$ koliko normalno kosta je dzabe :)
[ bogdan.kecman @ 27.08.2013. 11:02 ] @
da ne spominjem da uz lemilicu i bonsek dobijes izolovani XDS100v2 :D
[ mikikg @ 27.08.2013. 11:28 ] @
Ma, veliki su to, da ne kazem prevaranti, u pitanju ...
Mislim nije nikakva prevara, to je to, nego sigurno oni malo taktiziraju, u fazonu "ajd u ovaj kit malo da stavimo izolatore pa ce da kupi i jos neko samo zbog toga" ...

A i ovaj XDS100v2, jeste to JTAG emulator ali realno radi jedno 5-10x sporije od recimo onog na STM32F4 Discovery plocici. Generalno nije to strasno jer se barata sa svega 64kB memorije pa prenos podataka ne radi toliko dugo.

Bitno da to sve radi ...
[ bogdan.kecman @ 27.08.2013. 12:04 ] @
cudno sto je spor, taj jtag je FT2232HQ, to je USB2 60MHz cip koji ume
da radi JTAG, tj na sebi ima 2 komada 30MHz JTAG-a a moze da ih spoji u
jedan 60MHz ft245 .. STLINKv2 ako se dobro secam radi na 12MHz (10000%
ne radi na 30MHz, on je onaj sporiji usb2) tako da nema razloga da ovaj
bude sporiji vezano za hw, dakle mozda je spor debager modul u samom
TMS320 a mozda je software los .. a mozda su u sumi .. svakako ne moze
da bude do hw-a samog jtag-a (da ne spominjem da FT2232HQ kosta vise
nego cela ova plocica :D )
[ mikikg @ 27.08.2013. 12:23 ] @
Mozda su stvarno u sumi :)
Ne znam sta se tu desava, mozda je to samo moj utisak, nemam ja iskustva toliko sa JTAG ...
Kazem bitno da radi ...

A evo i meni stigla malopre posiljka, tacno tako kako kazes, samo se PDV plati i to je to.
[ bogdan.kecman @ 27.08.2013. 12:35 ] @
brzina jtag-a zavisi od

- koliko je brz hardware koji radi JTAG (u ovom slucaju imamo 30MHz
dedicated JTAG cip, dakle sto se toga tice brze realno ne ide)
- koliko je brz hardware nad kojim se radi JTAG (vrlo cesto je debugging
modul u mcu-u pateticno spor posto je mali i stedeli su prostor i
tranzistore, moguce da je ovde to problem)
- koliko je valjan software koij upravlja svim time (vrlo cesto iako je
i jtag adapter brz i debug modul brz sw napravljen lose, ili sto je
cesce, napravljen je da radi na jedan nacin a onda posle toga ima
"module" koji to pretvaraju u ovaj ili onaj jtag adapter i onda se na
tim modulima extremno gube performanse)

e sad, ono sto je najgore, cak i ako su sve tri komponente brze postoji
mogucnost da je procedura spora, a to je zato sto JTAG standard i nije
bas standard :( tako da postoji 20pinski jtag konektor i 1pinski jtag
konektor i 20 kombinacija izmedju :( .. sad npr debug modul moze da radi
full brzinom samo sa 12 zica na primer a tvoj jtag adapter radi samo sa
5 zica, u tom slucaju to radi mnogo sporije nego sto moze bez obzira na
"brzinu" oba modula... sto je najbolje, isti debug modul u arm cipovima
ima izvedeno 1,2,4 ili 20 zica na sam cip tako da je nesto moguce a
nesto nije...

sta je problem u ovom specificnom slucaju sa pikolom nemam pojma .... no
reko mozda ce jos nekome biti korisno da procita o jtagu :D
[ azecevic @ 27.08.2013. 12:36 ] @
Nije konkretno vezano za ovu temu, ali verujem da ce mnoge zanimati. http://e2e.ti.com/blogs_/b/msp...-school-sale-part-2-sa430.aspx (ja jos uvek nisam provalio gde da ukucam taj kod :( )

EDIT:
Nadjoh. Mora da se ode do payment-a i onda ukuca kod. Ova sprava za te pare je dzabe.

Pozdrav.
[ mikikg @ 27.08.2013. 12:49 ] @
Da da, tek kod Checkout ekrana su unosi, a mislim da im malo to i buguje (bar meni na Safari) pa sam morao tamo negde u desnoj koloni da ga unesem za neke druge spravice koje sam uzimao sa kuponima.

A ovo stvarno jeste dzabe :)
Ovi TI su odlepili, daju but-zasto sve te sprave samo da privuku nove korisnike, nesto sto je kostalo 250$ sad prodaju za 25$, stvarno mi nije jasno ...

Slobodno postavite jos neki link ka "takvim" promocijama :)
[ bogdan.kecman @ 27.08.2013. 12:57 ] @
ortakova zena radi kao veliki diler za te proizvodjace elektronike i
pricala mi je pre par godina (donela mi je onaj TI ez430 chronos na
poklon) kako TI te stvari 90% poklanja a samo 10% se prodaju, dakle 90%
tih stvari se podeli na promocijama, da velikim prodavcima da podele
svojim "vernim" klijentima i slicno, zato su te cene .. npr TAGOR i
COMET dobijaju brdo tih raznih sprava (za Tagor na primer znam da dobija
od NXP-a, za Comet od MCP-a) koje bi trebali da poklanjaju ... sad, ja
nisam "prospektivni" kupac ni kod jednih ni kod drugih pa nikad nista
nisam dobio na poklon, da li oni to stvarno poklanjaju i kome, ne znam,
ali da dobijaju - dobijaju .. tako da je zato to tako jeftino .. cisto
da ne bi sad neko narucio 200 komada mora da ima neku cenu, al rekoh, na
ovom pikolu svaki cip kosta ko cela plocka ..
[ goran_68 @ 27.08.2013. 12:57 ] @
Valja povremeno ovo proveriti:

http://www.ti.com/ww/en/tideals/
[ zivadin_despot @ 27.08.2013. 19:48 ] @
Jel neko rad da mi naruci jedan primerak uplatio bih sutra novac? (nemam kreditne kartice)
[ ha_23 @ 30.08.2013. 10:11 ] @
Dali neko zna dali moze Piccolo - LaunchPad da se koristi kako jtag za externi MCU?
Znam za MSP430 i Stellaris da moze, ali izgleda da Picolo nema izvedene signale za JTAG :(
[ mikikg @ 30.08.2013. 10:36 ] @
Hmm, cudno ...
Mislio si da nema zgodnih "rupica" na plocici odakle bi ih izvuko tj nezgodno na one sitne pinove da se zaletuje ili je nesto drugo u pitanju?

[Ovu poruku je menjao mikikg dana 30.08.2013. u 11:52 GMT+1]
[ bogdan.kecman @ 30.08.2013. 10:41 ] @
TDO, TCK, TDI, TMS, SCI_RX, SCI_TX, TRST -> svi pinovi se nalaze sa
donje strane ova dva isolation cipa (ISO72xx) tako da ono sto rekoh
neki dan, bonsek i dobijes stand alone XDS100v2 :)

na hederima nema tih pinova (na heder je samo preko prekidaca izvucen
SCI_RX i SCI_TX posto je to uart na tms-u) niti ima mogucnost da ih
otkacis sa tms-a tako da realno lako moze da se prepravi picolo c2000 u
xds100v2 ali mislim da ne moze da se lako ostavi u funkciji i kao picolo
i da se koristi kao jtag,

ovo je moj zakljucak u odnosu na pcb koji imam ispred sebe i semu koju
gledam u pdf-u, moguce da nisam 100% u pravu
[ ha_23 @ 30.08.2013. 12:35 ] @
Citat:
mikikg: Hmm, cudno ...
Mislio si da nema zgodnih "rupica" na plocici odakle bi ih izvuko tj nezgodno na one sitne pinove da se zaletuje ili je nesto drugo u pitanju?

[Ovu poruku je menjao mikikg dana 30.08.2013. u 11:52 GMT+1]


Da msilio sam bas na to, bas steta na MSP430 i Stellaris Lanchpad ima Debug Heder :)

@bogdan.kecman ova sa bonsekom ti je bas dobra ideja :D
Zasada nemam potrebu, ali ako imam ovo je najeftin nacin za stand alone XDS100v2 :)


[ bogdan.kecman @ 30.08.2013. 12:59 ] @
pa da, pogledaj kako je lep PCB, odvojen gnd, odvojeno napajanje...
skines ova dva isolatora, iseces bonsekom i vratis izolatore i dobijes
stand alone XDS100v2 .. extremno iskusno :) .. posebno ako si kupio vise
komada za po 8$ :D pa jedan zrtvujes da dobijes stand alone XDS100V2 a
ostale koristis kao piccolo
[ ha_23 @ 30.08.2013. 21:14 ] @
Mislim da moze i ovako, da se zaleme zice na pinove od isolatora i da se izvadu dzampere JP1,JP2 i JP3.
Dovolno si velike ove izolatore ISO7240 i ISO7231 , SOIC kuciste tako da moze za da se slobodno zaleme zice :)



[ bogdan.kecman @ 30.08.2013. 21:29 ] @
jp123 ce da otkace napajanje sa mcu-a, da li je to dovoljno da jtag radi
ok ne znam
[ mikikg @ 30.08.2013. 22:21 ] @
Pa verovatno ce tu biti malo problema ako se odkaci napajanje preko ovih JP1,2,3 jumpera jer oni izolatori zahtevaju sa obe strane napajanje.

Ja nemam nista drugo sa JTAG da prakticno probam, ali recimo mozda probati nekako da se Piccolo drzi u resetu i videti da li tad moze JTAG da radi nesmetano.
Ili jednostavno odlemiti Piccolo MCU i spojiti ove zicice kako je skicirano u predhodnom postu.

Ili mozda ima neka elegantnija opcija, sta znam da se prebaci sa onim nekim drugim jumperima na "neposotojeci" boot kako bi se MCU zaglupeo a da JTAG ostane funkcionalan ...
Sigurno tu moze nesto da se iskopa bez seckanja stampe i skidanja delova ...
[ ha_23 @ 31.08.2013. 09:19 ] @
Citat:
mikikg: Pa verovatno ce tu biti malo problema ako se odkaci napajanje preko ovih JP1,2,3 jumpera jer oni izolatori zahtevaju sa obe strane napajanje.


Da u pravo si treba da se otkaci samo JP3 za 5V napajanje na MCU. Inace bi trebalo da radi, ovako je izvedeno za Stellaris Lancpad samo sto su stavili rupice.
Evo oficijalno uputstvo za Stellaris: Stellaris LM4F120 Lanchpad debug how to.
[ mikikg @ 31.08.2013. 09:27 ] @
Super ako je to resenje. Javi ako ti to proradi tako.
[ bogdan.kecman @ 02.09.2013. 05:33 ] @
nesto gledam ovaj picolo pcb, ako se skinu ova dva izolatora ispod njih
su JTAG padovi na koje direktno moze da se zalemi DIL traka (smd) i onda
moze jumperima da se prespoji jtag na picolo ili da se odspoji sa
picolo-a i da se koristi sa externom nekom spravom, jedino sto onda nije
izolovan
[ bogdan.kecman @ 02.09.2013. 06:20 ] @
nego miki, koje si ti demo projekte pustio na ovome ? ja kad dignem ccs
on mi ponudi par verzija nekog projekta pod SYS/BIOS i par pod System
analyzer i nijedan nece da se kompajlira (kaze ne moze da stane projekat
u mcu - "../TMS320F28027.cmd", line 109: error #10099-D: program will
not fit into available memory....") .. imaju li negde arhivu sa par
projekata bas za ovaj picolo 28027 koji rade?
[ mikikg @ 02.09.2013. 06:54 ] @
Pa to je vezano za onu memorisku mapu koji mi jos nije potpuno jasna.
Uglavnom tu mora da se "presteluje" da bi moglo da stane sve u memoriju.

Primer sa pocetka teme http://www.elitesecurity.org/p3330547 recimo radi.
On je relativno mali i staje u memoriju (nema RTOS) i onda "pasuje" ta memoriska raspodela.

Da bi pokrenuo primere, treba i onaj drugi controlSUITE paket da se instalira, pa ga onda iz CCS-a pozoves, odes do primera za ovaj MCU i on za onih par ima automatizovano da ti importuje projekat sa svim podesavanjima (stiklira zeleno da si to uradio), pa kaze da se izbilduje i to prodje (i to stiklira) i to je to.
Za ostale primere slicno, importuje se projekat i on izprebacuje sta sve tu treba ...

Uglavnom taj .cmd fajl je za linker i bitno mu je gde je sta rasporedjeno po FLASH i RAM.
Treba to malo skontati sta se desava, mnogo malo memorije ima taj MCU i mora bas da se tridzi da sve stane u 64kB, posebno sto ima razlike po brzini izvrsavanja da li vuce iz RAM ili FLASH izvrsni code, zato ima onaj memcpy pa sa tim nesto muckaju ...
[ bogdan.kecman @ 02.09.2013. 08:06 ] @
kakvi retardi ne mogu da verujem ... nema nijedan jedini primer koji se kompajlira bez warninga .. ok par primera radi ali ne mogu da verujem da su toliko tadirani da nisu uspeli za svoj alat sa svojim alatom naprave projekat koji iskompajliras i on kaze "ok, build complete, warning 0, error 0" ... umesto da ti daju info kako treba i kako se problem resava, oni ti uvale patku iz prve sa varijanto - evo ovo ne radi, aj da vidimo jel umes da opravis ?!?!?
[ mikikg @ 02.09.2013. 09:15 ] @
Pa tako nekako ispada ...

Gomila tih primera je prepisana od TMS430 i inace su i matori pa zato iskacu kojekakvi warnings, ali meni su uglavnom bili oko te memorije, a sto je najgrdje kad ima warning oko toga neke funkcije nece da rade kako treba (spominjao sam to u predhodnim postovima) ...
http://www.elitesecurity.org/p3334700
[ ha_23 @ 02.09.2013. 12:32 ] @
Citat:
bogdan.kecman:
nesto gledam ovaj picolo pcb, ako se skinu ova dva izolatora ispod njih
su JTAG padovi na koje direktno moze da se zalemi DIL traka (smd) i onda
moze jumperima da se prespoji jtag na picolo ili da se odspoji sa
picolo-a i da se koristi sa externom nekom spravom, jedino sto onda nije
izolovan

Da i ja sam to zaprimetio, pcb je vec predvidzen za to.
A zosto samo Picolo je izolovan?
Sta je razlika, zosto na ostanati plocke nema postavene izolatore, na primer na : MSP430, Stellaris/Tiva, Hercules.
Dali to je za to sto mozda je predvidzen za upravljanje motorima?

Uste nisam ga jos probao C2000 ali uzrok "warnings" na nivne primere je obicno sto su prethodno pravili primere na stare verzije compajlera.
Posle svaki imoprt treba da podesis koja je tvoja tekovna verzija na compajler.
Evo primer za Stellaris:

[ bogdan.kecman @ 02.09.2013. 12:40 ] @
sto se tice izolacije, mislim da je ovaj mcu bas za to - motori, high
power ovo ono .. zato je izolovan, sto se tice kompajlera, znam ja kako
da resim problem, ono sto me nervira je QA koji je patetican, ne mozes
da izbacis takav proizvod ako si ozbiljna firma, prosto ne mozes
[ mikikg @ 02.09.2013. 13:21 ] @
Citat:
bogdan.kecman:
nesto gledam ovaj picolo pcb, ako se skinu ova dva izolatora ispod njih
su JTAG padovi na koje direktno moze da se zalemi DIL traka (smd) i onda
moze jumperima da se prespoji jtag na picolo ili da se odspoji sa
picolo-a i da se koristi sa externom nekom spravom, jedino sto onda nije
izolovan


Moje misljenje je ako se nesto vec skida da se skine onda Piccolo, ne izolatori :)
Ako bi se skinuo MCU, onda moze da se 3V dovede sa plocke koja se programira ili uz pomoc nekog treceg izvora (nezavisni ispravljac) i onda moze da se kombinuju svakave opcije oko toga a ostane se galvanski odvojen od USB / PC.
[ bogdan.kecman @ 02.09.2013. 13:39 ] @
generalno je po meni najbolje resenje
1. skines izolatore
2. zalepis kapton traku sa mcu strane izolatora
3. vratis izolatore (zalemljeni samo sa strane gde je FTDI)
4. zalemis zicke direkt na izolator za JTAG

dobijes izolovani XDS bez ikakve modifikacije koji uvek mozes da
pretvoris nazad u razvojnu plocicu ako ti to zatreba :D
[ mikikg @ 02.09.2013. 13:56 ] @
Moze i tako, nego ja se nebi za tu sicu novce kolko kosta (sad) taj modul uopste oko toga tangirao, uzeo bih jedan LaunchPad modul tj odvojio samo da mi sluzi kao JTAG programator / emulator.
Cak kad se skine MCU moze lepo da se izvedu linije na header konektor, mozda cak da bude i kompatibilan sa nekim postojecim kablovima ...
Sa onim jumperima se bira dal oces sa ovim ili onim napajanjem sa druge strane izolatora ...
[ ha_23 @ 02.09.2013. 18:20 ] @
Da slazem se, najbolje resenije je da se uzme jedan lanchpad i da se pretvori vo izolovani JTAG.
Isplati se i po redovnoj ceni :)

[ goran_68 @ 03.09.2013. 07:15 ] @
Sad im je na akciji Chronos sat:


http://e2e.ti.com/blogs_/b/msp...sale-part-3-ez430-chronos.aspx
[ mikikg @ 15.09.2013. 12:29 ] @
Hmm, znao sam da ima neka zeza sa ovim Piccolo.

Elem, u cemu je glavni problem, ima mnogo malo RAM memorije ovaj kontroler, a FLASH memorija mu ima nekoliko WAIT STATES kod iscitavanja!!!
To znaci da ce se program iz FLASH-a izvrsavati nekoliko puta sporije nego iz RAM-a :(
Zasto su uveli ono mapiranje sa memorijom pa da malo "ublaze" to, deo nekih kriticnih rutina da se izvrsava iz RAM (kolko moze da stane u 16KB) a ove ostale manje kriticne (spore) iz FLASH. Bas im to glupo ...
Gledam sve ove ostale "moderne" kontrolere, niko vise ne koristi FLASH sa WAIT STATES ...

Uzgred, nije vise na popustu ona Piccolo LaunchPad plocica, vracena je cena na prvobitnu.

Sad im je na popustu Stelaris Launcpad (8$), to je Cortex M4F jezgro, vrlo simpatican MCU (256K, FPU, A/D 12bit 1MSPS, USB, ima i 2K EEPROM, itd):
https://estore.ti.com/Stellaris-LaunchPad.aspx
BTW: Plocica ima i "lepe" nozice za izvodjnje eksternog JTAG konektora sa integrisanog emulatora.

Ima i naprednija verzija (13$), nema ih na lageru trenutno (tek za par meseci se ocekuje):
https://estore.ti.com/Tiva-C-LaunchPad.aspx

Piccolo ostaje atraktivan samo zbog onog ultra preciznog PWM mada je pitanje kako to sve iskoristiti sa tako malo (brze) memorije ...

[Ovu poruku je menjao mikikg dana 15.09.2013. u 15:23 GMT+1]
[ mikikg @ 15.09.2013. 14:01 ] @
Dalje oko brzine sa Piccolo, poredio sam njegov "driver.lib" za prost toggle, ja ne znam sta su hteli sa tim da urade, to trosi brdo instrukcija ?!
Togle bez toga radi u jednoj instrukciji i brzi je X puta (zaboravio sam tacan broj, ali preko 7-8):

Primer:

//preko driver.lib
GPIO_toggle(myGpio, GPIO_Number_33);

//direktno
GpioDataRegs.GPBTOGGLE.bit.GPIO33 = 1;

Kada se koristi direktno tek onda se dobije specificiranih 16.67ns vreme instrukcije pod uslovom da se oscilator postavi na 60MHz (vuce 100mA tad), sa ovim podesavanjima:

// Postavi PLL na x12 za 60Mhz, bez deljenja za sys clk
PLL_setup(myPll, PLL_Multiplier_12, PLL_DivideSelect_ClkIn_by_1);

BTW: Sa driver.lib tesko moze da stane u RAM sva logika, npr ja sam morao da izbacim nepotrebne PWM kanale da bi mi ADC stao. Dakle da bi stalo nesto ozbiljno tu mora da se pise "low-level" sve.
[ ha_23 @ 15.09.2013. 20:42 ] @
TI je izbacio novi MSP430F5529 USB LaunchPad Evaluation Kit.

Features
-USB 2.0-enabled MSP430F5529 16-bit MCU
-Up to 25 MHz
-128KB Flash and 8KB RAM
-12 Bit SAR ADC
-Various USB device class examples and libraries available (CDC, HID, MSC)
-eZ-FET lite: Open source onboard debugger with application UART
-One USB connection for emulator and target via the use of an onboard USB hub
-USB as power source: 5V and 3.3V through a high efficiency DC/DC converter
-40 pin LaunchPad standard leveraging the BoosterPack ecosystem

Cena : $12.99
[ mikikg @ 15.09.2013. 20:54 ] @
Korisna informacija.
To je ista cena kao za Tiva C seriju plocica, samo je ova bas za LOW-POWER primenu. Kome to nije veoma bitan faktor onda je Tiva mnogo bolji izbor (recimo ova nema FPU, 2x manje FLASH-a itd).
[ bogdan.kecman @ 16.09.2013. 23:08 ] @
Citat:
mikikg:
Dalje oko brzine sa Piccolo, poredio sam njegov "driver.lib" za prost toggle, ja ne znam sta su hteli sa tim da urade, to trosi brdo instrukcija ?!
Togle bez toga radi u jednoj instrukciji i brzi je X puta (zaboravio sam tacan broj, ali preko 7-8):


da li imas sve optimizacije u kompajleru upaljene, trebalo bi da je mnogo manja razlika sa optimizacijama (tj trebalo bi skoro sve da izbaci osim direktnog toggle-a), ako ti je ugasena optimizacija onda je ocekujuce da je taj kod povelik i da je 10tak puta sporije
[ mikikg @ 17.09.2013. 10:03 ] @
Ok probacu tu optimizaciju samo da vidim gde i kako da je ukljucim mada mi se to u startu ne svidja da trosi tolike instrukcije za prostu operaciju koja inace radi jedna instrukcija.

BTW: Probao sam sinhroni buck konverter sa jednim PWM kanalom (sa dva MOSFET, kao polumost sa L/C na izlazu). To radi mnogo lepo, od sale sam izvuko recimo 91-92% iskoriscenja pri 50W opterecenju. Tranzistori (IRFZ44N) bez hladnjaka za te struje / snage, PWM recimo 25 do 100kHz (fiksna freq, menja se duti). Mislim poenta je u tome da treba samo da se poznaje topologija pretvaraca, upravljanje je boza, samo se duty kontrolise i koji direktno utice na odnos "transformacije". Ista prica i za boost samo je raspored izlaznih / power elemenata nesto drugaciji.
[ milanmeh @ 18.09.2013. 18:40 ] @
Da izlozim svoje iskustvo sto se tice narucivanja. Narucio sam 8 septembra C2000 LaunchPad zajedno sa Stellaris LM4F LaunchPadom, plativsi proudzbinu sa PayPal. Kao ime kompanije naveo sam pun naziv firme u kojoj radim (NIS). Oba paketa su poslata sledeci dan, po svemu sudeci u odvojenim kutijama. Pakete sam primio danas, doneli ga Post Expressom i platio sam samo PDV na iznos transakcije koja je pisala na fakturi od Texas Instrumetns, sve skupa nekih 280 din. Na nasoj fakturi ili staje vec, stoji napomena na osnovu cega su racunate dazbine, zakon ovo ono, bla bla bla - za pakete male vrednosti do 50e. Ja sam ocekivao da ce ovi nasi za isporuku odcepiti neku sumu, ali na kraju ispadne da dodatnih troskova nije bilo.

Suma sumarum, ovi iz TI su vrlo poslovni i profesionalni.
[ mikikg @ 18.09.2013. 19:05 ] @
Do 50E za sad ne prave probleme, tako je kako ti kazes u 99% slucajeva (onih 1% je vezano za neku specificnu robu za koju vaze neka druga pravila, za tu sitnu elektroniku je sve OK za sad).

TI je mnogo ozbiljna i velika firma, steta sto nema jos firmi koje prave poluprovodnike i koje tako posluju (da imaju svoju online prodaju a da ne cepaju za postarinu) ...

Gledao ja IRF, Intersil i slicne proizvodjace, sve to super al' kad mi prikazu da postarina izadje 30-50-70$ samo zatvorim prozor od browsera ...
[ bogdan.kecman @ 24.09.2013. 18:48 ] @
Citat:
mikikg:
Stelaris Launcpad (8$), to je Cortex M4F jezgro, vrlo simpatican MCU (256K, FPU, A/D 12bit 1MSPS, USB, ima i 2K EEPROM, itd):
https://estore.ti.com/Stellaris-LaunchPad.aspx


kako mi zbog ovih stvari TI ide na ganglije ne mogu da ti objasnim ... taj CM4 launchpad je extra ima samo jedan problem, taj cip ne mozes da kupis nigde, minimalna kolicina na koju ih TI prodaje je 1500komada, farnell, digikey, mouser, niko ih ne drzi na lageru... otprilike jedino sto mozes je da kupujes launchpadove pa da odlemljujes sa njih (sva sreca na svakom dobijes po 2 komada)

uh .. i onda kao sto koristis ST a ne TI ..
[ mikikg @ 24.09.2013. 22:58 ] @
To jeste problem. Samo za sad obzirom da ne radim nikakve velike serije uredjaja i ovo sa sve plocicom za te pare zavrsava posao, makar sto ti kazes da skinem IC.
To sam spomenuo jer je cena super, nabavka prosta, ubodes u USB i teras. Posle ako treba to negde da ugradim, ma ugradim celu plocicu, mnogo mi tako lakse.

Ako bas budem radio neke vece serije, naravno prvo polazim sa suprotne strane, trazim sta ima u ponudi od IC-ova, koje su cene, min kolicine itd.
I naravno tu su svi ostali proizvodjaci u igri, NXP, ST, Microchip i ostali, ovo sa TI mi je povoljna varijanta da samo probam sta i kako mogu te ARM bazirane serije da rade sto je u sustini i osnovna namena cele te LauncPad serije, jeftina evaluacija proizvoda.
[ bogdan.kecman @ 24.09.2013. 23:02 ] @
ma da ali ti ulozis vreme u to da skontas taj cip i onda ga sutra nema,
a ne mozes uvek da racunas da ce launchpadova da bude na stanju, onih
starih npr vec nema vise nigde u prodaji ..
[ mikikg @ 24.09.2013. 23:15 ] @
Pa dobro ali moras imati u vidi da sam ja hobista trenutno, dok ja potrosim ovih nekoliko komada koje imam ima da prodje vreme. Posle toga ce da jurimo i pecamo popuste za neke druge module (kao onaj ST sa LCD) ;)
BTW: Jel imas neki info vezan za nabavku oko tog modula?
[ bogdan.kecman @ 24.09.2013. 23:18 ] @
ma vidi da sam profi bas bi me bilo briga i za 1000+ komada minimum i za
cenu :D ali bas za hobi, jbg ulozim vreme i nemogu da upotrebim, smor,
onda mi je bolje da ulozim vreme u ST jbg oni prodaju procesore i na komad

za onaj modul, prezimenjak ce da zove technodis (ja sam inace sve moje
discovery plocice uvek preko njih kupovao) da vidi koji su uslovi a ja
sam poslao rutronic-u mail da vidim preko firme koji su uslovi (vreme,
novac...) pa ako se ne jave za dan dva okreuncu ih telefonom (mada firme
koje ne odgovaraju 2 dana na email obicno vise ne koristim) pa cemo da
vidimo sta se vise isplati (i technodis je preko firme, ni oni ne rade
maloprodaju)
[ mikikg @ 24.09.2013. 23:45 ] @
>> onda mi je bolje da ulozim vreme u ST jbg oni prodaju procesore i na komad

To si 100% u pravu i imacu to u vidu.

Meni ce ove TI plocice uglavnom da sluze da probam neke neubicajne sklopove, kao sto spomenuh Class-D i recimo jos vrlo interesantan Ćuk i SEPIC inverter.
U tom smislu mi je skoro nebitno koji proizvodjac ce da mi generise PWM i da radi A/D sve dok moze da odradi trazene zadatke, mene interesuje srz tih topologija koja u sustini nema mnogo veze sa samim MCU jer su vezane sa neke druge vrlo kompleksne pojave u tranzistorima, diodama i prigusnicama a o kojima priznajem da ne znam puno pa me bas zbog toga i vuce da to cackam. Ovi procesori su mi samo alatka da uopste mogu sa tim da se igram.

Konkretno taj Ćuk, tu je hardware "smesan", svodi se na 2 tranzistora, dve prigusnice i jedan kondenzator, ali ludilo koje stoji iza toga sa dvosmernim prenosom energije, sa izlaznim naponom koji moze da bude i veci i manji od ulaznog, sa strujom koja je ovakva-onakva, to mene interesuje :)
Ta topologija ima neverovatne osobine, recimo ne postoji granica za visinu izlaznog napona koji takav sklop moze da generise (osim limita poluprovodnika), samo kontrolom duty-a to moze biti bilo koja vrednost, recimo sa 99% duty to moze biti X hiljada volti ili u suprotnu stranu sa 1% duty moze biti deo volta. Opasno dobra topologija a izmislio je nas covek, Slobodan Ćuk! To hocu da "provalim" a ovi MCU su sporedni deo price.

[Ovu poruku je menjao mikikg dana 25.09.2013. u 03:33 GMT+1]
[ goran_68 @ 25.09.2013. 00:18 ] @
Citat:
bogdan.kecman:
Citat:
mikikg:
Stelaris Launcpad (8$), to je Cortex M4F jezgro, vrlo simpatican MCU (256K, FPU, A/D 12bit 1MSPS, USB, ima i 2K EEPROM, itd):
https://estore.ti.com/Stellaris-LaunchPad.aspx


kako mi zbog ovih stvari TI ide na ganglije ne mogu da ti objasnim ... taj CM4 launchpad je extra ima samo jedan problem, taj cip ne mozes da kupis nigde, minimalna kolicina na koju ih TI prodaje je 1500komada, farnell, digikey, mouser, niko ih ne drzi na lageru... otprilike jedino sto mozes je da kupujes launchpadove pa da odlemljujes sa njih (sva sreca na svakom dobijes po 2 komada)

uh .. i onda kao sto koristis ST a ne TI ..



Meni se sve čini da su oni tu Stellaris familiju skroz zabatalili. Sa druge strane na digikey imaš koliko hoćeš TIVA TM4C123 koji je isto Cortex M4 i izgleda da to guraju.
[ bogdan.kecman @ 25.09.2013. 00:45 ] @
ne znam, od nekih drugara sam cuo da je ceo stelaris mcu extremno
bagovit ali ja nisam imao prilike, i ovi launchpadovi mi stoje 4 komada
cekaju "Sretnija vremena" da se nesto sa njima proba
[ mikikg @ 25.09.2013. 01:33 ] @
Citat:
bogdan.kecman: i ovi launchpadovi mi stoje 4 komada cekaju "Sretnija vremena" da se nesto sa njima proba


Probaj bas ovo sa nekom power topologijom :)
Meni je bar to extra interesantno ... HW ultra prost ali caka oko toga mali milion ...

Sve ovo ostalo, I2C, SPI, LCD bla bla, vec vidjeno, dosadno malo :)
[ mikikg @ 25.09.2013. 07:45 ] @
Delimican off-topic :)

Ovo vam mozda bude interesantno, kalkulator za izlazni stepen (power stage) za razne topologije, buck, bust, flyback, full bride, itd ...
Progam je pisan u Java tako da je ona neophodna da bude instalirana na sistemu, inace radi na svim OS.




Ovde gde su nacrtane diode za vece iskoriscenje se stavlja MOSFET ali mora da se zna kako se upravlja. U vecini slucajeva je to logicki invertovan signal od upravljackog tranzistora.

http://www.ti.com/tool/powerst...ner&HQS=powerstagedesigner

U kombinaciji sa Epcos-ovim kalkulatorom za induktivne komponente imate komplet za racun oko toga ...
http://www.epcos.com/web/gener...s/Ferrites/Page,locale=en.html

A ova lista je zlata vredna, obavezno je sacuvajte :)
Epcos = Siemens



Dakle, kontroler (neki), drajver (HIP4081A, IR2110 itd) i neka od topologija.

Rad samih pretvarackih topologija je prica (nauka) za sebe, samo pratite postove od @macolakg ;)

[Ovu poruku je menjao mikikg dana 25.09.2013. u 09:07 GMT+1]
[ HeYoo @ 25.09.2013. 08:54 ] @
Citat:

Meni se sve čini da su oni tu Stellaris familiju skroz zabatalili. Sa druge strane na digikey imaš koliko hoćeš TIVA TM4C123 koji je isto Cortex M4 i izgleda da to guraju.


Negde sam procitao da su uradili rebrending M4 linije.. Bice da je u tome kvaka.
[ mikikg @ 25.09.2013. 09:32 ] @
Da, nesto su menjali te oznake, npr:

Tiva TM4C123GH6PM Microcontroller = LM4F230H5QR (predhodna oznaka)

Ko zna sto su to radili, moza im ovo "LM" zasmetalo od kad su kupili Nacional Semiconductors jer su oni generalno projektovali sve te LM IC-ove i po tome su (bili) poznati.
Konkretno taj kontroler je prilicno mator, bar sudeci po Copyright u DS, iz 2007 godine.
[ ha_23 @ 25.09.2013. 10:25 ] @
Citat:
bogdan.kecman:
ma da ali ti ulozis vreme u to da skontas taj cip i onda ga sutra nema,
a ne mozes uvek da racunas da ce launchpadova da bude na stanju, onih
starih npr vec nema vise nigde u prodaji ..


Za koj tocno lanchpad mislis?
Ako mislis za MSP-EXP430FR5739 Experimenter Board i toj e ACTIVE samo ga nema direkt na TI store!
Evo link : [url=]http://www.ti.com/tool/MSP-EXP430FR5739 [/url]
Samo kliknes na Buy From Ti samo sto automatski ne pravi redirekt na link, treba rucno da odis na [url=]https://estore.ti.com/[/url] i videces da se nalazi u korpi :D

Pozdrav
[ mikikg @ 25.09.2013. 13:51 ] @
Citat:
ha_23: ... Evo link : http://www.ti.com/tool/MSP-EXP430FR5739 ... samo sto automatski ne pravi redirekt na link, treba rucno da odis na https://estore.ti.com/ i videces da se nalazi u korpi :D


To im JavaScript na stranici ne radi kako treba :) Npr u Safari kada kliknem "Buy from TI" dugme nista se ne desi dok u Chrome otvara POPUP.
Ili je vezano za neke POPUP blokere ili tako nesto ... Cisto da znate da to malo zaludjuje, na svim stranicama gde ima to dugme :)
[ ha_23 @ 25.09.2013. 16:50 ] @
Citat:
mikikg: To im JavaScript na stranici ne radi kako treba :) Npr u Safari kada kliknem "Buy from TI" dugme nista se ne desi dok u Chrome otvara POPUP.
Ili je vezano za neke POPUP blokere ili tako nesto ... Cisto da znate da to malo zaludjuje, na svim stranicama gde ima to dugme :)


Vezano je za POPUP blokere :)
Ali nije samo to recimo ovj Lanchpad: MSP-EXP430FR5739 Experimenter Board ga nema na TI Store i jedini nacin je kako sto sam prethodno napisao :)


Prva serija Stellaris LM4F120 LaunchPad je bio sa "experimental release" cipom sa oznaka LX4F120H5QR , evo ovde diskusija :Which chip revision in your EK-LM4F120XL Stellaris Launchpad ?
Sada najverojatno je sa LM4F120H5QR, a inace oko TIVA C to su samo rebrendirali, production linija je sada TIVA C.
TM4C123G LaunchPad je sa TM4C123GH6PM. Ovoj MCU moze da se kupi na komad od Digikey-a.
Cena 11.3$ - TM4C123GH6PMI





[Ovu poruku je menjao ha_23 dana 25.09.2013. u 18:09 GMT+1]
[ mikikg @ 27.09.2013. 01:33 ] @
Citat:


Thanks for making the C2000 LaunchPad’s 1st birthday so memorable. Please help us by completing the following short survey. In return, we’ll send you party favors as a token of our appreciation. It’ll take less than 5 minutes, promise!

...

Thanks so much for your feedback! As a token of our appreciation, we have provided a discount code for the C2000 LED BoosterPack.
Enter: C2KLED5 at Checkout and receive $5 off.

We’d also like to send you a send you some C2000 party favors. Please populate the information below for us to get you your free gifts.

T-shirt size:

Small
Medium
Large
Extra Large
2x-Large


https://tideals.wufoo.com/forms/c2000a-launchpad-survey/

[ mikikg @ 29.09.2013. 08:27 ] @
Sad mi je jasno sto Bogdan shizi zbog TI i ovih procesora / plocica :)

Pokusavam da poteram ovaj LaunchPad http://www.ti.com/tool/EK-LM4F120XL i ne mogu :(

To je ona sa experimentalnom verzijom kontrolera. U sustini jos nisam ni dosao do toga da nesto prakticno probam jer je postavka za CCS u rasulu za ovu plocicu :(
Build nekog demo projekta kao prodje ali ne mogu to da "prebacim" u kontroler jer fale neki XML fajlovi za definiciju programatora i debugera - ICDI.

Sve sam skinuo sto kazu po uputstvu (StelarisWare), instalirao potrebne Win drajvere i lepo se vidi 3 neka device-a u Control Panel ali nema u spisku ovog procesora niti plocice kada konfigurisem projekat u CCS. Ne znam u cemu je fora ...
Dobijam greske koje kazu da nije dobro konfigurisan programator, onda nadjem tamo na njihovom forumu da se "podmetne" jedan XML, uradim to e onda fali jos 3-4 fajla. U folederima od CCS instalacije, tamo neki podfolder ccs_base, tu nema nista sto je vezano za celu seriju ovih kontrolera ... Gde ja to gresim ?
[ ha_23 @ 29.09.2013. 12:35 ] @
Izbrisi CCS i nanovo instaliraj, ili samo pokreni opet instalaciju samo sto sada stikliraj podrska za Stellaris i Tiva C.



Inace jas sam instalirao ovaj prvi Stelaris Ware 9453 http://www.ti.com/tool/SW-EK-LM4F120XL

Ako ne radi probaj izbrisi Stelaris Ware i CCS i probaj nanovo.
Samo 100% ke zakoci deinstalacija :D Posle rucno izbrisi sve foldere i registre vezane za CCS i nanovo instaliraj :D

Mnogo e dosadan ovaj CCS ;)
Mozis ove plocice da programiras od KEIL, monogo bolje razvojno okruzenje ja ga nisam koristio za Stellaris ali je super.

[Ovu poruku je menjao ha_23 dana 29.09.2013. u 13:53 GMT+1]
[ mikikg @ 29.09.2013. 13:19 ] @
Jao jeste tacno to, ja sam CCS instalirao zbog Piccola, verovatno tad nisam stiklirao ove opcije za ostale procesore!
Hvala za info!

UPDATE:
Evo probao sam da "doinstaliram" ovo sto je falilo, dakle nisam unistalirao nista i proradilo je kako treba.
Ovo mi se cini vec vrlo fin procesor, druga prica totalno u odnosu na C2000. Ja sam uzeo taj modul posto bila simpaticna cena i hocu da ga iskoristim da ovu "bljucu" poteram sa nekim LCD:
http://dx.com/p/ad9850-dds-signal-generator-module-150060
Verovali ili ne nemam sinusni signal generator za ispod 1MHz :)

[Ovu poruku je menjao mikikg dana 30.09.2013. u 03:25 GMT+1]
[ mikikg @ 10.10.2013. 12:01 ] @
Lača ova "Energia" :) Vrlo fin i ultra prost IDE. Svi primeri su veoma citljivi i laki za dalju nadogradnju i sto je najbitnije radi sve iz prve :)
http://energia.nu/Guide_Windows.html
U najavi je i podrska za C2000 kontrolere pa sam zato postavio to ovde u temu jer moze biti vrlo korisno u kombinaciji sa Piccolo LaunchPad.

Evo jedan primer kako mi je ispao Signal Generator sa AD9850 (low-cost modul sa Ebay) + Stellaris LaunchPad EK-LM4F120XL.
Trenutno je seriski upravljiv (eto i comm radi fino na 115200 baud) preko USB emulacije.
Ispod ovih plocica je moja proto board (busena), samo sa vezama i da mi drzi na gomili ove modulcice, nema nikakva dodatna elektronika ispod.

Trebao bih ovde jos na Stellaris da nabodem CapSense (430BOOST-SENSE1) modul da bude ceo uredjaj nezavistan od racunara ali imam "glup" problem jer mi trebaju 200k 0602 SMD otpornici koje trenutno nemam (moraju da se dodaju jer ovaj Stellaris nema HW modul za CapSense nego drugacije malo muckaju pa su neophodni ti otpornici).

BTW: Drugi BNC izlaz sam planirao da mi bude SyncOUT tj triger kada radi u Sweep modu kako bi moao na osciloskopu da crtkam neke zanimljive figure.



Ovo vam je super kombinacija i povoljna (8$ LauncPad + 8$ AD9850 modul + LCD) da prosto dodjete do veoma ozbiljnog signal generatora za opseg od 0 do 20MHz (moze i do 30MHz ali opada nivo zbog atenuacije u internom LPF filteru).

Za SW sam iskoristio ovo:
http://forum.stellarisiti.com/topic/558-ad9850-with-energia/
http://forum.stellarisiti.com/...780-library-without-driverlib/



[Ovu poruku je menjao mikikg dana 10.10.2013. u 20:01 GMT+1]
[ zivadin_despot @ 02.11.2013. 14:38 ] @
Pozdrav svima, imam neke nedoumice oko kreiranja projekat u CCS v5
Naime, zelim da svoje programe simuliram u ISIS Proteus. Kada bildujem njihov example GPIO_Setup, promenim ekstenziju target file GPIO_Setup.out u GPIO_Setup.cof i importujem u proteus to radi... Kada ja kreiram projekat i kopiram njihov kod, nakon bildovanja to meni ne radi? Od podesavanja sam odradio sve sto je razmatrano na ovoj temi, podesen je linker cmd file F28027.cmd, ubacen je include search path, i ubacena je driver.lib...
Da li neko predstavu o cemu je rec?
Kod je za blink diode i preuzet je odavde
Detaljni koraci kako sam sta podesavao se vide na slikama
Hvala unapred






[ mikikg @ 02.11.2013. 18:26 ] @
Nisam bas najbolje razumeo, da li u ovoj drugoj varijanti kada ti napravis program od nule, da li tad prodje kompajliranje u CCS ili ne? Ili prodje kompajliranje a to nece da radi u Proteusu?

Da li taj program koji si napravio radi na samom LaunchPad HW-u? Da li svickaju neke LED kao sto bi trebalo po programu?

Na zalost nemam toliko iskustva sa Proteus ISIS pa ne mogu oko toga puno da pomognem ali znam da sam dolazio u situaciju da neke stvari nisu htele da mi rade kako treba (na HW) dok u CCS-u nisam nesto cackao oko onog .cmd fajla za mapiranje memorije. Prodje mi uredno kompajliranje ali ne radi na HW kako sam isprogramirao ...
[ zivadin_despot @ 02.11.2013. 18:33 ] @
Pozdrav,
kod prodje kompajler bez gresaka i upozorenja...i na plocic radi blinkanje kako treba. Medjutim u proteusu ne. E sad taj .out file je ok cim radi fizicki na plocici, pitanje da li je dobro konvertovanje u cof file.
Mada u podesavanju c2000 linker->Basic options se moze podesiti da izlazni file bude cof ali opet nista...
Da li je neko pokusavao da simulira svoj kod u proteusu? pa da nam prenese iskustva

[ mikikg @ 02.11.2013. 18:48 ] @
Pa generalno CCS ima solidan debuger i u sustini to je bar meni bilo dovoljno za razvoj te u tom smisli nisam imao nesto ni preterano potrebe da se igram sa ISIS.
Sad jesu to dve razlicite stvari u pitanju ali eto prenosim moje iskustvo.

Mislim da je neophodno da malo detaljnije udjes u problematiku programiranja te Piccolo serije posto moze da se pise sa i bez driver.lib sve.
Prilicno je nezgodan taj kontroler, bar meni izgleda medju najkomplikovanijim koje sam probao do sad. ARM i ekipa su "cveće" za njega.
[ zivadin_despot @ 02.11.2013. 19:16 ] @
Evo sta sam zapazio, nakon onog standardnog podesavanja (include search path i driver.lib), promenom .cmd file Project->Properties->General->Linker command file sa 28027_RAM_lnk.cmd na F28027.cmd desava se sledece, ovaj kod za blinkanje GPIO_0, ne radi ni na plocici, upali diodu 0 i ne blinka, vracanjem .cmd file na 28027_RAM_lnk.cmd sve radi ok. Takodje kada u while stoji delay u proteusu se ponasa simulacija kao plocica kada je cmd file F28027, dok na plocici sa 28027_RAM_lnk.cmd sve radi ok sa i bez delay (zamenje sa for petljom). Kada zamenim delay sa for petljom u simulaciji se ponasa kao da je ne definisan GPIO, kao na proslim slikama...
[ bogdan.kecman @ 02.11.2013. 22:40 ] @
ja nisam testirao TI na Proteus-u ali imam veliko iskustvo sa proteusom
i drugim mcu-ima i mogu ti reci da dobrih 20% operacija u proteusu ne
radi isto kao na microchip/atmel mcu-ima .. kapiram da nista bolja
situacija nije sa TI .. sve posebne perferije su obicno samo delimicno
izsimulirane, tebe verovatno zeza exec iz ram vs exec is flash-a ...
tako da, proteus kada je mcu u pitanju moze neke osnovne stvari da
odradi ali neki ozbiljniji test moras da radis na hw-u
[ zivadin_despot @ 03.11.2013. 09:36 ] @
Imao sam i ja raznih situacija sa proteusom, zbog toga se ni ne oslanjam na njega 100%, ali zasto mislim da u ovom slucaju ja negde gresim, kada kopajliram njihov primer on radi u proteusu, dok taj kopiran kod u moj projekat kompajliran ne radi.. Naime kada sam pogledao njihov projekat u properties->general->configuration umesto debug i release, oni imaju RAM i Flash koji su sami kreirali, takodje i struktura projektnog foldera im je razlicita....
[ ha_23 @ 19.11.2013. 21:11 ] @
Nova verzija CCSv6 ima podrsku i za ENERGIA, jos je beta. http://processors.wiki.ti.com/index.php/CCSv6
Licno ja nisam jos probao pa ne znam kako radi, evo sta je novo:
Code:
What's new in CCSv6

Energia sketches support
Import Energia sketches (i.e. .ino files) into CCS. To learn how, follow instructions on the Highlight Section of the Welcome page of CCS.
It requires Energia to be installed and available as CCS uses Energia core library & framework source code as well as tool chain including compiler/linker (i.e. mspgcc). 
Two CCS projects will be created. First project contains Energia framework files and it is a library project. Second main project contains .ino file converted to .cpp. 
Energia perspective can be enabled when importing Energia sketch per instructions on the Welcome page of CCS or via Windows > Open Perspective > Other > CCS Energia.
CCS debug features may then be used to step through main project and framework source code, examine variables and use Terminal View. 
GCC / MSP430 support
Support for GCC v4.8 for MSP430, from RedHat.
Allows you to compile, build, and debug GCC-based projects.
For further information on GCC usage on MSP430, please see additional instructions

[ mikikg @ 07.03.2014. 07:32 ] @
Jos jedan nov i zanimljiv LaunchPad:

http://www.ti.com/tool/ek-tm4c...mcu-tivc-ek-tm4c129xl-pr-tf-en

120MHz TM4C1294 ARM® Cortex-M4, LAN, 1MB flash, 256KB SRAM, 6KB EEPROM, dual 12-bit 2MSPS ADCs, motion control PWMs, USB H/D/O, and many additional serial communication interfaces …

Cena 20$