[ Nedeljko @ 08.08.2013. 11:32 ] @
Priča mi sinoć bivši učenik VII beogradske gimnazije, kako je tamo pohađao (pravoslavnu) veronauku i šta ih je učio "veroučitelj".

1. Da je idolopoklonstvo moliti se pred ikonama,
2. da je Bog protiv crkava i kada bi se spustio na zemlju, sve bi ih razrušio,
3. da kada se molimo treba da se okrećemo ka nebu.

Ustav naravno svakome garantuje pravo na bilo kakva verska ubeđenja, ali se ne može tolerisati da neko kao pravoslavnu veru predstavlja nešto što sa njom dodirnih tačaka nema. To je dakle klasičan prevarant koji protura neku svoju religiju pod firmom pravoslavlja, jer da je pošteno uzeo neko novo ime, niko ne bi došao da ga sluša. Pritom ga je na to mesto postavila ista ta crkva po kojoj pljuje.
[ DaliborP @ 08.08.2013. 11:47 ] @
I dobro ih je ucio. Samo ta teorija izbija popovima evre iz dzepa.
[ bachi @ 08.08.2013. 12:08 ] @
Sekštaš ko sektaš, da li je iz SPC ili neke druge sekte, nebitno je.

Veronauku treba ukinuti, to je, bre, protivustavno, kao i ove sveštenike u vojsci.

Srbija je sekularna država i u njenim objektima nema mesta za sekte.
[ Nedeljko @ 08.08.2013. 12:27 ] @
Citat:
DaliborP: I dobro ih je ucio. Samo ta teorija izbija popovima evre iz dzepa.

Učio ih je na najgori mogući način. Kako misliš da ih je dobro učio, ako ih je lagao da je pravoslavna vera nešto što ona nije? Navedi bilo kakav argument po kome je sistematsko dezinformisanje javnosti dobro. Znaš, ovo jeste elitemadzone, ali nije ultramadzone. Mržnja prema SPC, bao bilo koje drugo osećanje, nije nikakav argument nizašta.
Citat:
bachi: Veronauku treba ukinuti, to je, bre, protivustavno, kao i ove sveštenike u vojsci.

Ti očigledno ne znaš šta je sekularna država.

Pravo (obaveza ne svakako) na versko obvrazovanje je deo verskih sloboda, koje su ustavom zagarantovane, baš kao i pravo na sveštenika za osobe kojima je kretanje ograničeno (vojska, zatvori, bolnice). Naravno, versko obrazovanje se ne mora sprovoditi u školama, ali mi navedi bilo koji argument po kome je protivustavno.

No, u Srbiji nisu jasne mnoge stvari koje su svuda u svetu jasne ko dan. Tako se pod "sekularnom državom" podrazumevalo zabranjivanje sveštenicima da idu po zatvoru u Ševeningenu da posećuju zatvorenike koji to hoće. Samo su se malo zayebali, jer Ševeningen nije u Srbiji, već u Holandiji, koja zaboga, kao nesekularna država to dozvoljava.
[ DaliborP @ 08.08.2013. 12:35 ] @
Jel veronauka u skolama vezana za SPC ili za religiju generalno?
[ djoka_l @ 08.08.2013. 12:43 ] @
Dalibore, veronauka se drži prema religijskoj pripadnosti učenika i može biti:
Pravoslavni katihizis (veronauka)
Islamska vjeronauka (Ilmuddin)
Katolički vjeronauk
Evangeličko-luteranski vjeronauk
Slovačke evangeličke crkve a. v.
Versko vaspitanje Reformatske hrišćanske crkve
Hrišćanska etika Evangeličke hrišćanske crkve a. v.
Veronauka - Judaizam

Imaš program na http://www.podaci.net/_z1/2129877/P-npvnss03v0306.html
[ Bik Koji Sedi @ 08.08.2013. 12:53 ] @
Citat:
Nedeljko:
Pravo (obaveza ne svakako) na versko obvrazovanje je deo verskih sloboda, koje su ustavom zagarantovane, baš kao i pravo na sveštenika za osobe kojima je kretanje ograničeno (vojska, zatvori, bolnice). Naravno, versko obrazovanje se ne mora sprovoditi u školama, ali mi navedi bilo koji argument po kome je protivustavno.


Pa, jedan od argumenata bi mogao biti da je crkva odvojena od države i da versko obrazovanje nema šta da traži u državnim školama.

A vernici svoja prava mogu ostvarivati u školi koju obezbedi crkva.
[ Vasastajić @ 08.08.2013. 12:57 ] @
Odavno već nije bilo žešćeg "fajta" na forumu...
...a očigledno da postavljač teme bez toga(čl.13.) ne može da živi.
Takvo jedno prihičko stanje je već zabrinjavajuće i biće da je pre predmet interesovanja nekih specijalizovanih ustanova, a ne ovog foruma.
[ Odin D. @ 08.08.2013. 13:05 ] @
Citat:
Nedeljko: Ti očigledno ne znaš šta je sekularna država.

Pravo (obaveza ne svakako) na versko obvrazovanje je deo verskih sloboda,

Ti pod svojim pravima ocigledno smatras neciju tudju obavezu da ti sadrzaj tih prava obezbedi.
Drzava ti daje pravo da nesto imas/steknes/uzivas - ali nema obavezu da ti sadrzaj tih prava obezbedjuje.
Npr. imas ti pravo da se kreces slobodno - ali to ne znaci da drzava mora da ti obezbedi dva nosaca da te nosaju okolo gdje ti hoces ili da ti placa taksi, tj. moraces sam da hodas ili sam da placas taksi, gorivo, sta god...

U ovom slucaju, podrazumjevas da drzava ima obavezu da ti to obrazovanje obezbedjuje na nacin na koji ti hoces. Nema. Ti imas pravo da sebi nadjes vjeroucitelja kakvog hoces i niko nece zbog toga da te bije, ili da ti zabranjuje. To je to tvoje pravo na vjerske slobode. Ali nije moja obaveza, a ni drugih gradjana ove drzave (dakle same drzave) da ti mi to placamo.

Pa ipak, drzava je i pored toga obezbedila u toj gimnaziji (ocigledno na neki nesekularni nacin, jer u sekularnoj drzavi i drzavne ustanove treba da budu sekularne, a tebi ako se uci vjeronauka idi u neku privatnu skolu u kojoj ti nude takav program, a ne u drzavnu), i sad se tebi ne svidja kako se o religiji uci u drzavnoj skoli sekularne drzave na racun drzave nego bi da SPC o drzavnom trosku vrsi svoju propagandu kako ona hoce.

Mislim da SPC moze o svom trosku i u svojim prostorijama ili onima koje sama plati i sa uciteljemi koje sama plati organizovati casove vjeronauke kakve god hoce, i da je to ta vjerska sloboda, ali je licimerno traziti da sekularna drzava kroz svoje skole bude propagandni instrument neke ili nekih religija.

[ bachi @ 08.08.2013. 13:27 ] @
Odin je to lepo objasnio, mnogo bolje nego što bih ja.

Dakle, niko vama vernicima ne brani da praktikujete veru, da idete u crkvu, ali širenju, odnosno propagiranju te vere zaista nema mesta u državnim ustanovama kao što su škole.

A što se mene tiče, generalno mi nikada neće biti jasno zašto vama vernicima u stvari trebaju posrednici?

Ako vas/nas je stvorio Bog i ako on sve vidi i sve čuje i vi se molite njemu, šta će vam posrednik u tome koji nam dere kožu sa leđa?
[ Nedeljko @ 08.08.2013. 13:57 ] @
Citat:
Vasastajić: ...a očigledno da postavljač teme bez toga(čl.13.) ne može da živi.

Ova tema nije pokrenuta kao verska. Ne propovedam ja ovde nikakvu "pravu veru", već govorim o sistematskom dezinformisanju javnosti od strane jednog prevaranta standardnim prevarantskim metodama.

Takođe, pojedinačan slučaj jednog prevaranta ne može biti politička tema (osim ako iza njega u toj prevari stoji vlast). U politiku temu upliću oni koji bi da tumače ustav. No, ja lično nemam ništa ni protiv toga. ES je ionako prepun političkih tema, pre svega na forumima advocacy (predlozi za izmenu zakona o intelektualnoj svojini, pozivanje na nepoštovanje postojećih zakona itd.), kao i ovaj (ko gde gradi vojne baze, šta u Beogradu nije izgrađeno, a trebalo je da bude, kao i top teme o RTV TV pretplati i o rešavanju problema nasilja i korupcije). Politiku čine, koliko se ja razumem, sva pitanja koja su od opšteg značaja za sve građane neke opštine ili zemlje ili regiona ili za sve ljude na planeti.
Citat:
Bik Koji Sedi: Pa, jedan od argumenata bi mogao biti da je crkva odvojena od države i da versko obrazovanje nema šta da traži u državnim školama.

A vernici svoja prava mogu ostvarivati u školi koju obezbedi crkva.

Hvala na obrazloženom mišljenju, ali onda treba prvo raspraviti pojam sekularne države.
[ Miroslav Jeftić @ 08.08.2013. 13:59 ] @
Citat:
Nedeljko: Pritom ga je na to mesto postavila ista ta crkva po kojoj pljuje.


Samim tim je crkva, odnosno njegov lokalni koordinator mesto gde se upućuju eventualne žalbe, teško da je forum mesto za to
[ bachi @ 08.08.2013. 14:04 ] @
Nedeljko, ako gledamo crno na belo, tog "profesora" treba prijaviti i treba da popije pedalu.

Ali to se neće desiti prepiskom na forumu, već prijavom učenika protiv njega.
[ DaliborP @ 08.08.2013. 14:08 ] @
Citat:
Nedeljko:Ova tema nije pokrenuta kao verska. Ne propovedam ja ovde nikakvu "pravu veru", već govorim o sistematskom dezinformisanju javnosti od strane jednog prevaranta standardnim prevarantskim metodama.

Uh al je vest, morao sam da sednem kad sam procitao. Sok i neverica. Sto nisi otvorio temu kad je onaj veroucitelj iz Smedereva zlostavljao decu.
[ Miroslav Jeftić @ 08.08.2013. 14:12 ] @
Ma... koliko postoji profesora jezika što jedva natucaju jezik koji predaju? Ili profesora informatike koji ne znaju da uključe računar i/ili imaju računare pune piratskog softvera i ko zna šta sve ne? Mogli bismo da pravimo novi podforum ako će svako od njih da dobije svoju temu
[ DaliborP @ 08.08.2013. 14:14 ] @
Bas tako. Jaka stvar.
[ Nedeljko @ 08.08.2013. 14:49 ] @
U pravu ste. Pitanje je ko je zapravo prevarant - veroučitelj ili bivši učenik. Što se tiče zlostavljanja u Smederevu, za to nisam ni znao, a ovo sam čuo sinoć i ne vidim ko bi drugi postavio temu (tu za zlostavljanje u Smederevu je valjda neko postavio).

Inače, svojevremeno je bila emisija u školskom programu RTV BG u kojoj deci dolazi tetka iz Francuske i poklanja im spektrum. Deca se igraju, ali se postavlja pitanje kako tetka zarađuje. Ona ima komodor na kome pritiska jedno dugme, on joj ispisuje pet prirodnig brojeva ne većih od 36, ona popunjava LOTO tiket i dobija premiju. Strahota!
[ Vasastajić @ 08.08.2013. 15:08 ] @
Citat:
Nedeljko:Ova tema nije pokrenuta kao verska.

Jok!
Nego je pokrenuta da raspravlajmo o boji i broju tvojih opanaka!
Sad si me, pokretanjem ove teme, BAŠ bacio u dilemu oko tvog religijskog opredelenja?!?
Katolik?Rimo-Grko?
Pravoslavac?
Adventista?
Musliman?
Mani se više tih providnih, a u suštini kompleksaških fazona, kopaj tvoju vrstu i ĆUTI.
Kad bi tebi iole bili poznati osnovni hrišćanski postulati shvatio bi namah da gore pomenute SEKTE ama blage veze nemaju sa osnovnim Hristovim učenjem, a da je upravo ono što govori taj učitelj, na koga si digao dreku, najviše na liniji upravo Hristovog učenja.
Dakle, do sada bi već ozbiljno trebao da budeš u dilemi jesi li Pravoslavac ili Hrišćanin.
Za ovo saznanje dovoljno je da samo, koliko-toliko, pažljivo pročitaš Novi Zavet i njegova četiri Jevanđelja, koliko god da nijedno od njih nije Hrist pisao.
Sve SEKTE koje su nastale nakon izvornog Hrišćanstva samo su produžena ruka političkog delovanja vlasti i osnovna im je namena zaiebavanje širokih narodnih masa, pritom uz paprenu cenu.
Bilo u direktnom materijalnom smislu ili u krvi na rukama tih sekti.
Konačno evo ti stava jednog od najvećih klasika ruske književnosti Lava Tolstoja, kao njegov odgovor na odluku Sinoda Ruske pravoslavne crkve o njegovoj ekskomunikaciji:
Citat:
Učenje crkve je skup praznovjerja i vradžbina

Ako jednom neki čovjek pokuša da opomene ljude da učenje Hristovo nije u tim vradžbinama, molepstvijima, službama, svijećama, ikonama, već u tome da ljudi vole jedan drugog, da ne plaćaju zlo zlim, da ne sude, ne ubijaju jedan drugog, onda se digne povika onih kojima su te obmane korisne, i ti ljudi na sav glas, s nepojamnom drskošću, govore u crkvama, štampaju u knjigama, novinama, katihizisima, da Hristos nikad nije zabranjivao zakletvu, (prisegu) nikad nije zabranjivao ubistvo (smrtne kazne, ratove), da su njegovo učenje o neprotivljenju zlu izmislili neprijatelji Hrista sa satanskom lukavošću. (Propovijed Amvrosija, harkovskog episkopa, prim L.N. Tolstoja). I što je najglavnije, strašno je što oni ljudi kojima je to korisno ne obmanjuju samo odrasle nego, imajući na to pravo, obmanjuju i djecu, onu istu za koju je Hristos govorio da teško onome ko njih obmane

Učenje crkve je laž i skup praznovjerja i vradžbina. U početku nisam htio da odgovaram na odluku Sinoda o meni, ali je ova odluka izazvala vrlo mnogo pisama u kojima me meni nepoznati korespodenti – jedni psuju zbog onoga što odbacujem ono što ja i ne odbacujem, drugi me savjetuju da povjerujem u ono u šta ja nisam prestao vjerovati, treći izjavljuju da imaju isto mišljenje, u šta sumnjam da u stvarnosti postoji, i izražavaju saosjećanje, na koje sumnjam da imam pravo; i odlučio sam da odgovorim i na samu odluku i da ukažem na ono što je u njoj nepravedeno, i na pisma koja mi šalju nepoznati korespondenti.

Odluka Sinoda uopšte ima mnogo nedostataka. Ona je nezakonita ili namjerno dvosmislena; ona je proizvoljna, neosnovana, nepravična i, osim toga, sadrži klevetu i podstrekava na ružna osjećanja i postupke. Ona je nezakonita ili namerno dvosmislena zato što ako ona hoće da bude isključenje iz crkve, ona ne zadovoljava one crkvene propise po kojima se može proglasiti takvo isključenje, ako je ona, pak, izjava o tome da onaj ko ne vjeruje u crkvu i njene dogme ne može ni da joj pripada, onda se samo po sebi razumije da takva izjava ne može imati nikakav drugi cilj, sem taj, da pošto to u suštini nije isključenje, liči na isključenje, što se upravo i dogodilo pošto je tako i shvaćeno. Ona je proizvoljna zato što u svim navedenim tačkama okrivljuje samo mene za nevjerovanje, dok ne samo veliki broj nego i skoro svi obrazovani ljudi u Rusiji zastupaju takvo nevjerovanje, i neprestano su ga izražavali i izražavaju i u diskusijama, i u predavanjima, u brošurama i knjigama.




Ona je neosnovana zato što ističe da je glavni povod što se ona pojavila sve veće širenje moga lažnog učenja koje sablažavanja ljude, a meni je, međutim, vrlo dobro poznato da jedva ako ima stotinak ljudi koji sa mnom dijele isto mišljenje, i da je širenje mojih spisa o religiji, zahvaljujući cenzuri, tako ništavno da većina ljudi koji su pročitali odluku Sinoda nema ni pojma o tome šta sam pisao o religiji, što se dobro vidi iz pisama koja dobijam. Ona sadrži očiglednu neistinu tvrdeći da je crkva pokušavala da me urazumi, ali da su njeni pokušaji ostali bezuspješni, a u stvari ničega sličnog nikad nije ni bilo. Ona predstavlja ono što se pravnim jezikom zove kleveta, jer u njoj ima namjerno neistinitih tvrdnji koje idu na moju štetu. Ona, najzad, podstrekava na ružna osjećanja i postupke, jer je, kao što se moglo i očekivati kod neprosvijećenih i nepromišljenih ljudi izazvala ozlojeđenost i mržnju prema meni koja dovodi i do prijetnji ubistvom, i koja se ispoljava u pismima koja dobijam. „Sad si ti predan anatemi i posle smrti dopašćeš vječitih muka i izdahnućeš kao pas… prokletstvo tebi… matori đavole… proklet bio“ – piše jedan, drugi prekorijeva vladu što već nisam zatvoren u manastir, i pismo mu je puno psovki. Treći piše: „Ako te vlada ne ukloni – mi ćemo te sami natjerati da ućutiš“, pismo se završava prokletstvom. „Imam ja načina, nitkove, da te uništim“, piše četvrti…

Slijede nepristojne psovke. Znake takve ozlojeđenosti poslije odluke Sinoda primjećujem i u susretima s nekim ljudima. Na sam dan 25. februara (1901), kad je odluka bila objavljena, šetajući trgom čuo sam riječi upućene meni: „Evo đavola u čovjekovom liku“, i da je masa bila drugog sastava, vrlo je mogućno da bi me istukli kao što su prije nekoliko godina istukli čovjeka kraj Pantelejmonovske kapele. Prema tome, odluka Sinoda je uopšte ružna; to što je na kraju rečeno da se lica koja su je potpisala mole za mene da postanem kao oni, ne čini je ljepšom. To je tako u opštim crtama, a u pojedinostima je ova odluka nepravična u sljedećim stvarima. U odluci se kaže: „U svijetu poznati pisac, po rođenju Rus, po kršenju i vaspitanju pravoslavni, grof Tolstoj, sablažnjen ohološću svoga uma, drsko je ustao na Gospoda i na Hrista njegovog i na njegovo sveto dostojanstvo, javno se pred svima odrekao hraniteljice i vaspitačice matere svoje, crkve pravoslavne“. To da sam se ja odrekao crkve koja sebe naziva pravoslavnom, potpuno je tačno. Ali ja se nje nisam odrekao zato što sam ustao protiv Gospoda, već, naprotiv, samo zato što sam svom svojom dušom želio da mu služim. Prije nego što ću se odreći crkve i sjedinjenja s narodom koje mi je neizricivo drago, ja sam, posumnjavši po nekim znacima u istinitost crkve, posvetio nekoliko godina da bih učenje crkve izučio teorijski i praktično: teorijski – pročitao sam sve što sam mogao o učenju crkve, izučio i kritički analizirao dogmatsku teologiju; praktično – strogo se pridržavao, tokom više godina, svih propisa crkve, posteći sve postove i posjećujući sva bogosluženja.
I ja sam se uvjerio da je učenje crkve teorijski lukava i štetna laž, a praktično je skup najgrubljeg praznovjerja i vradžbina koje potpuno prikrivaju sav smisao hrišćanskog učenja.

I ja sam se stvarno odrekao crkve, prestao sam da ispunjavam njene obrede i u zavještanju sam napisao svojim rođacima da ne puste k meni crkvene sluge kad budem umirao i da moje mrtvo tijelo sklone što brže, bez ikakvih zaklinjanja i molitava nad njim, kao što se sklanja svaka odvratna i nepotrebna stvar da ne bi smetala živima. Ono međutim, što je rečeno da sam ja „posvetio svoj književni rad i talent koji mi je od Boga dat na širenje učenja suprotnih Hristu i crkvi“ itd. I da „u svojim djelima i pismima koje sam razaslao u velikom broju svojim učenicima i po cijelom svijetu, a naročito u granicama naše drage otadžbine, propovijedam s fanatičkom revnošću nipodaštavanje svih dogmi pravoslavne crkve i same suštine hrišćanske vjere“ – to je netačno. Nikad se nisam brinuo za širenje svoga učenja. Istina, ja sam u svojim djelima iznosio svoje shvatanje Hristovog učenja i nisam ta djela sakrivao od ljudi koji su željeli da se s njima upoznaju, ali ih nikad sam nisam štampao; ljudima sam govorio kako ja shvatam Hristovo učenje samo onda kad su me o tome pitali. Tim ljudima sam govorio ono što mislim i, ako sam ih imao pri ruci, davao im svoje knjige.

Zatim je rečeno da ja „odbacujem Boga, u svetoj trojici slavljenog stvoritelja i sodržatelja svega, odričem se gospoda Isusa Hrista, bogočovjeka, iskupitelja i spasitelja svijeta, koji je stradao nas radi i našega radi spasenja i vaskrsao iz mrtvih, da poričem bezgrešno čovječansko začeće Hrista gospoda i djevičanstvo prije rađanja i poslije rađanja prečiste Bogorodice“. To da ja odbacujem neshvatljivu trojicu i basnu o padu prvog čovjeka, koja u naše vrijeme nema nikakvog smisla, bogohulnu istoriju o bogu koga je rodila djevica da bi iskupio rod ljudski, to je potpuno tačno. Međutim, Boga – duha, Boga – ljubav, jedinoga Boga – početak svega, ne samo da ne odbacujem nego ništa drugo i ne priznajem da postoji osim Boga, i sav smisao života i vidim u izvršavanju božje volje izražene u hrišćanskom učenju. Još je rečeno: „ne priznaje zagrobni život ni nagradu prema zaslugama“. Ako se zagrobni život razumije u smislu drugog dolaska Hrista, pakla s vječitim mukama i đavolima, i raja kao stalnog blaženstva, onda je potpuno tačno da ja ne priznajem takav zagrobni život; ali vječni život i naknadu ovdje i svuda, sad i uvijek, priznajem do te mjere da, stojeći prema svojim godinama na ivici groba, često moram da se prisiljavam da ne poželim tjelesne smrti, to jest rođenje u novom životu, i vjerujem da svaki dobar postupak povećava istinsko dobro moga vječnog života, a svaki rđav postupak ga smanjuje.


Rečeno je takođe da ja odbacujem sve tajne. To je potpuno tačno. Sve tajne smatram niskim, grubim vradžbinama koje nisu u skladu s pojmom Boga i hrišćanskih učenja i, osim toga, smatram ih kršenjem pravih zapovijesti Jevanđelja. U krštavanju novorođenčadi ja vidim očigledno izopačenje sveg onog smisla što ga je moglo imati krštavanje odraslih koji svjesno primaju hrišćanstvo; u obavljanju tajne braka među onima koji su se sjedinili ranije, i u dopuštenju razvoda i u osvećenju braka između razvedenih, vidim direktno narušavanje i smisla i slova jevanđeljskog učenja. U periodičnom opraštanju grehova na ispovijestima vidim štetnu obmanu koja samo podstiče na grijeh i uništava strah od sagrešenja.

Isto tako u sveštanju masla, kao i u miropomazanju, vidim metode prostih vradžbina, kao i u poštovanju ikona i mošti, kao i u svim onim obredima, molitvama, zakletvama kakvih je pun trebnik. U pričešćivanju vidim obogotvorenje ploti i izopačenje hrišćanskog učenja. U sveštenstvu, pored toga što se javno priprema za obmanjivače, vidim i direktno kršenje Hristovih riječi koje direktno zabranjuju svakome, ma ko to bio, da se naziva učiteljem, ocem i nastavnikom (Jevanđelje po Mateju, 23, 8-10). Vjerujem u ljubav, a ne u vradžbine i molepstvija. Rečeno je, najzad, kao posljednja i najveća moja krivica, da ja „ismijevajući najsvetije predmete vjere nisam ni zadrhtao kad sam izložio podsmijehu najsvetiju od svih tajni – pričešće“. To da ja nisam ni zadrhtao opisujući jednostavno i objektivno ono što sveštenik radi dok priprema tu takozvanu svetu tajnu, to je sasvim tačno; ali to da je ta takozvana tajna nešto sveto, a da je jednostavno opisivanje kako se ona vrši bogohulje – to je potpuno netačno. Nije huljenje vjere nazivati pregradu pregradom a ne ikonstasom, i čašu čašom a ne putirom, nego je najstrašnije i najogavnije huljenje, koje nikako ne prestaje, da ljudi, iskorišćavajući sva moguća sredstva obmane i hipnoze – uvjeravaju djecu i prostodušan narod da će ako se na određen način i uz izgovaranje određenih riječi isjeckaju komadići hljeba, pa potom stave u vino, u te komadiće ući Bog; i da će, ako se u ime nekog živog unese taj komadić u sebe, taj biti zdrav; ako se taj komadić unese u sebe u ime nekog umrlog, onda će tome na onom svijetu biti ljepše; i da će u onoga ko pojede taj komadić ući sam Bog. To je strašno!

Bilo kako da neko shvata Hristovu ličnost, i njegovo učenje koje uništava zlo svijeta, i tako jednostavno, lako i nesumnjivo pruža dobro ljudima, ako ga samo ljudi ne izopačavaju, to čitavo učenje je prikriveno i pretvoreno u prostačne vradžbine kupanja, mazanja uljem, pokreta tijelom, zaricanja, gutanja komadića i sl., da od tog učenja ne ostaje ništa. I ako jednom neki čovjek pokuša da opomene ljude da učenje Hristovo nije u tim vradžbinama, molepstvijima, službama, svijećama, ikonama, već u tome da ljudi vole jedan drugog, da ne plaćaju zlo zlim, da ne sude, ne ubijaju jedan drugog, onda se digne povika onih kojima su te obmane korisne, i ti ljudi na sav glas, s nepojamnom drskošću, govore u crkvama, štampaju u knjigama, novinama, katihizisima, da Hristos nikad nije zabranjivao zakletvu, (prisegu) nikad nije zabranjivao ubistvo (smrtne kazne, ratove), da su njegovo učenje o neprotivljenju zlu izmislili neprijatelji Hrista sa satanskom lukavošću. (Propovijed Amvrosija, harkovskog episkopa, prim L.N. Tolstoja) I što je najglavnije, strašno je što oni ljudi kojima je to korisno ne obmanjuju samo odrasle nego, imajući na to pravo, obmanjuju i djecu, onu istu za koju je Hristos govorio da teško onome ko njih obmane. Strašno je to što ti ljudi, radi svojih sitnih koristi, čine tako užasno zlo, skrivajući od ljudi istinu koju je Hristos otkrio i koja im pruža takvo dobro – čijem hiljaditom dijelu nije ravna korist kojiu su oni dobili od svega toga što čine. Oni postupaju kao onaj razbojnik koji ubija čitavu porodicu od 5-6 duša da bi odnio staru potkošulju i 40 kopjejki. Njemu bi rado dali i sve odijelo i sav novac samo da ih ne ubije. Ali on ne može drukčije da postupa. Isto je tako i s religioznim varalicama. Mogli bismo se dogovoriti da dobiju i po deset puta više, da ih držimo u najvećem luksuzu, samo da ne upropašćavaju ljude svojim obmanama.

Ali oni ne mogu drukčije da postupaju. I to je ono što je užasno. I zbog toga ne samo da se mogu razotrkivati njuihove obmane nego je to i dužnost. Ako je išta svetinja, onda to svakako nije ono što oni zovu svetim tajnama, već baš ta obaveza da razobličavaš njihove religiozne obmane kad ih vidiš. Ako Čuvaš maže svoga idola pavlakom ili šiba, ja mogu ravnodušno da prolazim pored toga zato što to što on radi – radi u ime meni tuđeg, svog praznovjerja i ne tiče se onoga što je za mene svetinja; ali kad ljudi, ma koliko ih mnogo bilo, ma koliko staro bilo njihovo praznovjerje i ma kako oni bili moćni, propovijedaju grube vradžbine u ime toga Boga kojim i ja živim, i onog Hristovog učenja koje mi je dalo život i može ga dati svim ljudima, ja ne mogu da to mirno gledam. I ako to što oni rade ja nazivam pravim imenom, onda ja samo činim ono što moram, što ne mogu da ne činim ako vjerujem u Boga i hrišćansko učenje.

Ako pak oni, umjesto da se užasnu pred svojim bogohulstvom, nazivaju bogohulstvom razotkrivanje njihovih obmana, onda to samo dokazuje jačinu njihovih obmana, i treba samo da poveća napore ljudi koji vjeruju u Boga i u Hristovo učenje da se uništi ova obmana koja skriva istinitog Boga od ljudi. Za Hrista, koji je iz hrama izagnao bikove, ovce i trgovce, mogli su govoriti da huli. Kad bi on sad došao i vidio šta se u njegovo ime radi u crkvi, sigurno bi se još većim i opravdanijim gnjevom poizbacivao sve te strašne antimise, i koplja, i krstove, i čaše, i svijeće, i ikone, i sve ono pomoću čega oni, vračajući, sakrivaju od ljudi Boga i njegovo učenje. Prema tome, eto šta je tačno a šta netačno u odluci Sinoda o meni. Ja stvarno ne vjerujem u ono u šta oni govore da vjeruju. Ali ja vjerujem u mnogo šta u šta oni hoće da ubijede ljude da ja ne vjerujem. Vjerujem u sljedeće: vjerujem u Boga, koga shvatam kao duh, kao ljubav, kao početak svega.



Vjerujem da je on u meni i ja u njemu. Vjerujem da je božja volja jasnije i razumljivije od ičega izražena u učenju Hrista čovjeka – i smatram da je najveće huljenje shvatiti ga kao boga i moliti mu se kao bogu. Vjerujem da je istinsko blago čovjeka u izvršavanju božje volje, njegova je pak volja da ljudi vole jedan drugog i da stoga postupaju jedan s drugim tako kako bi željeli da s njima postupaju, kao što je i rečeno u Jevanđelju – da su u tome zakon i proroci. Vjerujem da je zbog toga smisao života svakog pojedinog čovjeka samo u povećanju ljubavi u sebi; da povećanjem ljubavi vodi svakog pojedinog čovjeka u ovom životu ka sve većem i većem dobru, što više ljubavi bude u čovjeku, to mu poslije smrti pruža još veće dobro, a ujedno – i što on više pomaže da se u svijetu uspostavi carstvo božje, to jest takvo uređenje života u kome će razdor, obmane i nasilje koji sada caruju, biti zamijenjeni slobodnom voljom, istinom i bratskom ljubavlju među ljudima.

Vjerujem da postoji samo jedno sredstvo za trijumf ljubavi: molitva – ne zajednička molitva u hramovima koju je Hristos direktno zabranio (Jevanđelje po Mateju, 6,5 – 13), već molitva za koju je Hristos dao obrazac – usamljena, koja se sastoji u uspostavljanju i jačanju svoga saznanja o smislu svog života i njegovoj zavisnosti samo od božje volje. Vrijeđala, ogorčavala ili sablažnjavala koga god, smetala čemu god, ili kome god, ili se ne sviđala ova moja vjerovanja – ja ih tako malo mogu izmijeniti koliko i svoje tijelo. Meni samom treba da živim, meni samom i da umrem (i to vrlo skoro) i zbog toga ja ne mogu nikako drukčije vjerovati nego tako kako vjerujem, spremajući se da idem onome Bogu od koga sam proizišao. Ja ne kažem da je moja vjera jednom za sva vremena data istina, ali ja ne vidim druge – jednostavnije, jasnije i koja bi više odgovarala svim potrebma moga uma i srca; ako takvu spoznam, odmah ću je primiti zato što Bogu ne treba ništa osim istine.




Vratiti se onome od čega tek što sam s toliko patnji otišao, ja nikako ne mogu, kao što se ptica ne može ponovo vratiti u ljusku jajeta iz koga je izašla. „Onaj koji počne s tim što zavoli hrišćanstvo više nego istinu, uskoro će zavoljeti svoju crkvu ili sektu više nego hrišćanstvo, i završiće time što će voljeti sebe (svoje spokojstvo) više nego sve na svijetu“ – rekao je Kolridž. Ja sam išao obrnutim putem. Počeo sam s tim što sam zavolio svoju pravoslavnu vjeru više od svoga spokojstva, zatim sam zavolio hrišćanstvo više od svoje crkve, sad volim istinu više od svega na svijetu. I danas se za mene istina podudara s hrišćanstvom kako ga ja shvatam. I ja ispovijedam to hrišćanstvo i radosno živim i spokojno i radosno približavam se smrti.

(Moskva, 4. april 1901)

Taman da ni slovca više nije u svom plodnom životu ostavio za sobom ovo bi bilo dovoljno da bude najveći pisac/mislilac svih vremena.
[ Nedeljko @ 08.08.2013. 15:49 ] @
Za mene je Tolstoj davež koji je preteča sapunica tipa "dinastija" i "kako vreme prolazi" sa onom njegovom "Anom Karenjinom", a ne mislilac. Pod velikim misliocima podrazumevam na primer ovakve:

http://en.wikipedia.org/wiki/Kurt_G%C3%B6del

Takvi su dali epohalne rezultate za ceo svet, a jok pučku zabavu, tj. zabavu za našire nardone mase. Da je Tolstoj danas živ i da živi u Srbiji, pitanje je da li bi se bavio književnošću ili nečim masovnijim u današnje vreme (recimo TV serijama) i na "pinku" bi bio uvek rado viđen gost.

A što se tebe tiče, do sada nigde nisam na forumima video da si ispoljio neki intelekt, pa me i ne čudi zašto ništa ne razumeš. Naravno, u vezi s tim nije bitno moje lično mišljenje, nego šta si do sada uradio u životu vredno pažnje. Ćorak! Bio si i ostao samo jedan navijač, koji ne može da shvati da postoje i drugačiji ljudi, tako da su se sve tvoje procene drugih uvek svodile na analize za koga oni navijaju.
[ Nedeljko @ 08.08.2013. 16:00 ] @
Evo, ovlaš sam bacio pogled na citat tvog "mislioca" i na prvom mestu koje sam pogledao imao sam šta da vidim. Kaže da je Hristos direktno zabranio zajedničke molitve u hramovima.
Citat:
5. I kada se moliš Bogu, ne budi kao licemjeri, koji rado po sinagogama i na raskršću ulica stoje i mole se da ih vide ljudi. Zaista vam kažem: Primili su platu svoju.

6. A ti kada se moliš, uđi u klijet svoju, i zatvorivši vrata svoja, pomoli se Ocu svome koji je u tajnosti; i Otac tvoj koji vidi tajno, uzvratiće tebi javno.

Koje vađenje iz konteksta! Džaba što je Hristos na više mesta u jevanđeljima sam išao u hram na molitvu sa drugima. Vidi priče o mitaru i fariseju, o sirotici i njenoj lepri, o isterivanju trgovaca iz hrama i o tome gde su Josif i Marija na kraju našli Hrista tražeći ga po celom gradu. Treba li da navodim jevanđelja i brojeve glava i stihova ili ćeš sam da se potrudiš?

Kontekst ovoga što je Hristos rekao je da se ne moliš da bi se hvalio pred drugima kao vernik, tj. sa neteološkim motivima. Takav se svakako neće moliti samostalno.

Eto ti tvog "mislioca".
[ DaliborP @ 08.08.2013. 16:52 ] @
Ja se nesto ne secam gde je to Isus rekao da se dizu hramovi i crkve i da se narod moli u njima. Niti da se crkve kite zlatom, ikonopisom, zlatnim kupolama i mermerom. A nije ni spomenuo da se prave posebne nacionalisticke crkve.

[ Nedeljko @ 08.08.2013. 17:52 ] @
Je li, a kako očekueš da se setiš nečega što nikada nisi ni znao? I koje su to "posebne nacionalističke crkve"? Ja ne znam ni za jednu. Najbliža tome od onoga za šta sam čuo je jedna crnačka rasistička crkva po kojoj je potreban i dovoljan uslov za spasenje da si crnac. Međutim, ni ona nije nacionalistička, već rasistička.
[ ventura @ 08.08.2013. 19:00 ] @
Citat:
Nedeljko:
1. Da je idolopoklonstvo moliti se pred ikonama,
2. da je Bog protiv crkava i kada bi se spustio na zemlju, sve bi ih razrušio,
3. da kada se molimo treba da se okrećemo ka nebu.

Meni je bog to isto rekao juče kad smo pili kafu zajedno... Čak je i pohvalio tog veroučitelja i rekao da će svi ostali popovi i prevaranti da gore u paklu (a verovatno i ti sa njima).

Nego deder ti nama reci šta je on tebi rekao? Možda nas obojicu zjebava, pa ti sledeći put snimi diktafonom kad ti priča ili pusti mail, da vidimo tačno šta on to govori i poručuje...
[ Nedeljko @ 08.08.2013. 19:10 ] @
ventura, kapiraš li ti fabulu radnje? Neko kao pravoslavnu veru predaje nešto što dodirnih tačaka sa njom nema. Za poređenje sa tim je stavljanje u usta nekome nečega što nije ni izjavio, ni napisao.

Nemam ja ništa protiv da ti osnuješ svoju crkvu sa svojim učenjima i da joj daš posebno ime.
[ SlobaBgd @ 08.08.2013. 19:26 ] @
Ako je ikome važno, slažem se sa Nedeljkom.

Nije tema kako vera treba da se oseća i iskazuje, ni da li je potrebna ili nije.
Srpska Pravoslavna crkva u okviru svojih dogmi ima i poštovanje ikona, i odlazak u crkvu na bogosluženja, i sveštenstvo kao deo iste crkve. Dakle, ma kako ja bio ateista, ovde mogu da primetim da dotični veroučitelj koji treba da propoveda veru na osnovu kanona Srpske Pravoslavne crkve, to radi sa nekog drugog stanovišta. Ne ulazim u to ko je u pravu. On je tu postavljen i plaćen da propoveda pravoslavlje. A sve mi se čini da je to neki odpadnik. Protiv toga nemam ništa, naprotiv! Ali, nepošteno je da uzima lovu i koristi pravoslavnu crkvu da bi propagirao stavove suprotne onima koje uči SPC. Na ulicu pa propagiraj koliko voliš.
To je kao kad bi u kancelarijama Coca Cole delili Pepsi Colu. Možda je sto puta bolja, ali nije joj tu mesto.
[ Nedeljko @ 08.08.2013. 20:03 ] @
Dotični je plaćen da sprovodi odgovarajući nastavni plan i program, a on radi nešto deseto.
[ ventura @ 08.08.2013. 20:05 ] @
Citat:
Nedeljko: ventura, kapiraš li ti fabulu radnje? Neko kao pravoslavnu veru predaje nešto što dodirnih tačaka sa njom nema.

Odkud ti to znaš?

Možda je on lično Isus Hrist koji se po drugi put pojavio na zemlji i komunicira direktno sa bogom, i veoma ge nerviraju crkve i svi propratni lopovi koji je prate. Odkud ti znaš da njemu lično bog nije rekao to o čemu priča?
[ Vasastajić @ 08.08.2013. 20:29 ] @
Citat:
Nedeljko: Za mene je Tolstoj davež

De gustibus non est disputandum, koliko god da ovo i nije samo stvar ličnog ukusa.
Dalje tvoje viđenje situacije iz opanaka neću da komentarišem, ali bi valjalo zarad kvaliteta diskusije definisati šta je to uopšte PRAVOSLAVLJE i kako je Rastko Nemanjić ( za one sa jeftinijom kartom Sveti Sava) onako, "hrišćanski", ruku krvavih do lakata, uterivao pravoslavlje bogumilima, pa onda da vidimo ŠTA ti to braniš, a šta napadaš, odnosno da svi vidimo, jadan , kakav si u tom svom mitomanskom neznanju.
Citat:
Pravoslavna crkva i nemanjićka država su ih proglasile za jeretike, kažnjavajući ih telesnim kaznama, spaljivanjem na lomači, sečenjem jezika, žigosanjem po licu, progonom iz zemlje, oduzimanjem imanja i drugim drakonskim merama.[2] U ovim pogromima su spaljene i slovenske apokrifne knjige, koje su predstavljale najstarije spomenike raške i makedonske škole[3][4].

Da, na tim temeljima počiva pravoslavlje, kasnije zahvaljujući Velimiroviću-VELIKOM poštovaocu lika i DELA Adolfa Hitlera, i svetosavlje.
Intersantni su razlozi ogromne Rastkove mržnje prema bogumilima:
Citat:
Bogumili (stariji oblik: bogomili) su bili pristalice hrišćanskog učenja koje se razvijalo od X do XV veka među Slovenima na Balkanu. Pretpostavljeni osnivač učenja, pop Bogomil, je propovedao u Makedoniji sredinom 10. veka. Zalagali su se za povratak izvornom hrišćanstvu,[1] odbacujući crkvenu hijerarhiju, vlast i nasilje, u ime "evanđeoskog ravenstva".[2] Glavna politička tendencija bogomilstva je bila otpor vizantijskoj državnoj i crkvenoj vlasti, što je pomoglo da se pokret brzo raširi među balkanskim Slovenima.[3]

Dakle, OVAKVI konkurenti Rastku nisu odgovarali, a razlozi tome milsim da su svakom zdravorazumskom čoveku jasni kao dan.
S druge strane uopšte pak ne očekujem da to i mitomanima bude jasno i sa time sam pomiren.
[ Miroslav Jeftić @ 08.08.2013. 20:55 ] @
Citat:
ventura: Odkud ti to znaš?

Možda je on lično Isus Hrist koji se po drugi put pojavio na zemlji i komunicira direktno sa bogom, i veoma ge nerviraju crkve i svi propratni lopovi koji je prate. Odkud ti znaš da njemu lično bog nije rekao to o čemu priča?


Lol, veronauka takođe ima svoj nastavni plan i program kao i bilo koji drugi predmet u školi. Ako se nastavnik/profesor ne pridržava plana i programa, pretpostavljam da već ima neki postupak kako dalje ide. Ali prilično nebitno za forum
[ Vasastajić @ 08.08.2013. 20:57 ] @
Citat:
vilil1: Vid' ga ovaj. Sa Tolstoja presao na Svetog Savu. LOL

Preš'o sam ja sa Tolstoja, preko pravoslavlja čak i do Hitlera, samo što to tebi nije bilo u interesu da primetiš.
[ Odin D. @ 08.08.2013. 21:33 ] @
Ovaj propovijednik iz VII beogradske gimnazije zasluzuje sansu kao i svaki drugi prorok/propovijednik/spasitelj.
Svi osnivaci velikih religija su bili proganjani i u trenutku svog pojavljivanja u nemilosti tadasnjih preovladjujucih religija i stavova, i upravo je to njihovo proganjanje i stradanje bilo osnov za daljnji uspon tih religija.

I ko smo sad mi, pitam ja vas, da svojom tolerancijom i razumijevanjem njemu osporimo istu tu sansu kakvi su imali svi drugi?
Ko smo mi da o nekom drugom sudimo, makar i pozitivno?
Imamo li mi prava na to, braco?
Nemamo!
Kako neko moze uspjeti bez prepreka?! U cemu je onda uspio, ako nista nije savladao ili se protiv nicega nije borio?!

Brat Nedeljko je u pravu!
Mi sa ovim prevarantom (a koji u buducnosti moze biti veliki prorok) ne smijemo simpatisati i njegove danasnje ocigledne lazi i zablude (a koje mogu biti buduce velike istine) relativizirati i umanjivati nekakvim umnim konstrukcijama.
On mora smjesta biti prezren, odbacen i po mogucstvu do izvjesne mjere premlacen.
Mi treba uvijek da imamo na umu rijeci naseg spasitelja koji je rekao "Premlati bliznjeg svog brvnom koji je u vidokrugu oka tvog".
A to je zadatak koga treba prepustiti dokazanim simpatizerima pravoslavlja sa bogatim iskustvom u poslovima sa tim i slicnim alatljikama.
[ Nedeljko @ 08.08.2013. 21:39 ] @
@Vasastajić

Posle onakvog "mislioca" si prešao na još veću bljuvotinu.

Bogumilski pokret je kao anticivilizacijski pokret bio veće zlo od nacističkog pokreta i to je na ovom forumu već jednom raspravljeno.

Nacistima je odgovarala bar nekakva civilizacija, ne baš humano zamišljena, ali nekakva. Bogumilima nikakva. Civilizacija u kojoj uživaš je upravo moguća jer je bogumilski pokret bio uništen (ne samo u Srbiji).

Da ponovimo gradivo. Nasuprot hrišćanskom učenju, gde je Bog svemoguć nestvoren, a đavo ograničenih moći i stvoren, bogumilsko učenje je imalo dva boga* - zlog boga materijalnog sveta opisanog u starom zavetu i dobrog boga duhovnog sveta opisanog u novom zavetu. Prema tom učenju, svakom ovozemaljskom hijerarhijom je upravljao zli bog materijalnog sveta. Tu spada i država, ne samo onakva, već bilo kakva. Iz tog razloga su bojkotovali državu na sve načine, a pre svega

1. neplaćanjem poreza,
2. neradom na feudu za vlastelina (na čemu je bio zasnovan tadašnji feudalni sistem),
3. neodazivanjem u vojsku, kada ih zovu u rat (zašta su imali još jedan razlog - bili su pacifisti).

Šta je njima bilo prihvatljivo? Da upadnu na nečiji posed, nomadišu i brste plodove tuđeg rada. Da se to tolerisalo, vrlo brzo bi se omasovilo, jer niko ne bi hteo da bude budala i da radi za njih koji ništa ne rade i samo uživaju. No, civilizacija bi na taj način propala.

Dakle, bili su progonjeni po čisto političkoj osnovi po tačkama 1-3. Da nisu bojkotovali državu, ne bi bili progonjeni, ali onda ne bi bili ni bogumili, jer je to jedna od odrednica bogumilstva. Za njih nije bilo drugog rešenja. Sve ostalo bi značilo da su ostali budale što rade, a oni u pravu što ne rade i žive na tuđoj grbači.

Pravoslavna crkva ih je proglasila jereticima, ali to u pravoslavnom svetu nije bio osnov za progon, već samo stav (deklaracija) za zaštitu svoje pastve od upliva drugih teologija (jeresi). Za progon je bilo isuviše političkih razloga.

Danas se takođe u tzv. demokratskom svetu vrše progoni neplatiša poreza i dezertera, samo što se sad ne ubija, već šalje na dug odmor u državnom hotelu zatvorenog tipa o državnom trošku uz oduzimanje imovine dok je ima. Međudim, Srednji vek je bio uopšteno suroviji, nevezano sa tim pojedinačnim slučajem.


*Ako te zanima zašto se veliko i malo slovo koriste na ovaj način, konsultuj pravopis. Velikim početnim slovom se piše imenica "bog" u monoteističkom značenju, a malim u politeostičkom i ostalim (opštim) značenjima. Kod bogumilstva sam izbrojao dva boga.


P.S. Na onom članku sa vikipedije sve biser do bisera.

- Nemanjićka država ih je proglasila jereticima (?),
- pravoslavna crkva ih je progonila i kažnjavala (?).

Šta se država razume u teologiju? Kojim sredstvima ih je pravoslavna crkva proganjala i kažnjavala, obzirom da nije imala vojsku ili drugi odgovarajući instrument sile?
[ Vasastajić @ 08.08.2013. 21:52 ] @
Ponoviću i time završavam svoje učešće u ovoj nadasve besmislenoj temi:
S druge strane uopšte pak ne očekujem da to i mitomanima bude jasno i sa time sam pomiren.

Citat:
vilil1: Presao si ti dug put, od obicnog trola, do super trola, trolcine. :D

Mozda jednoga dana i naucis nesto o forumima, pa napises koji red o temi. Ali onda ne bi bio to sto jesi. Ultraturbosupermegagiga trol.

Ovaj citat treba uramiti onima koji ne znaju šta je to i kako izgleda ortodoksno trolovanje.
Etalon!

[Ovu poruku je menjao Vasastajić dana 08.08.2013. u 23:09 GMT+1]
[ yolja624 @ 09.08.2013. 00:17 ] @
Djeco, kad vilil1 nekog nazove trolom, to je vrhunac bezobrazluka

E Boze, baci kamen i budi precizan.
[ Nedeljko @ 09.08.2013. 00:24 ] @
Jesi Vaso, najstrašnija si žrtva propagande i zaglupljivanja. Kad nemaš argumente, naravno da etiketiraš.
Citat:
ventura: Odkud ti to znaš?

Možda je on lično Isus Hrist koji se po drugi put pojavio na zemlji i komunicira direktno sa bogom, i veoma ge nerviraju crkve i svi propratni lopovi koji je prate. Odkud ti znaš da njemu lično bog nije rekao to o čemu priča?

Šta otkud znam? Da to što on propoveda nije pravoslavna vera? Pa, znam, a ti ako ne znaš, guglaj malo, pa se informiši o pravoslavnoj veri. Da to nije u nastavnom planu i programu pravoslavne veronauke u Srbiji? Pa, znam i to, a ti ako ne znaš, slobodno proveri. Uopšte nije teško. Hint: udžbenik dotičnog predmeta.

Nemam ja nikakav problem s tim da je on novi mesija, ali za to što radi se ne daju pare iz budžeta za sprovođenje nastavnog plana i programa određenog predmeta. To je jedan problem. Drugi problem je što krši tuđi brend ako ti je to razumljivije. Neka lepo napiše svoje sveto pismo, registruje religiju pod nekim novim imenom i samo napred u spasavanje čovečanstva. E, to drugo što radi je prevara uporediva onoj kada prodaješ patike koje nisu najk kao najk.
[ Nedeljko @ 09.08.2013. 00:50 ] @
Evo još jednog citata "mislioca":
Citat:
U periodičnom opraštanju grehova na ispovijestima vidim štetnu obmanu koja samo podstiče na grijeh i uništava strah od sagrešenja.

Gde li je video opraštanja grehova na ispovestima? U pravoslavnoj crkvi sigurno ne. Ima more takvih "mislilaca" što kritikuju ono o čemu nemaju pojma, kao na primer bivši član galet@world teoriju realnih brojeva, za koju je i sam govorio da je nije učio i da neće ni da je uči, ali zato zna da ne valja.
[ Nedeljko @ 09.08.2013. 01:14 ] @
Neki ovde na kapiraju o čemu se radi. Za Vasu mi je jasno, ali ventura me čudi.

Niko nije prevarant zato što širi svoja ubeđenja kakva god da su, već je prevarant ako kao X svesno predstavlja nešto što nije X.
[ Miroslav Jeftić @ 09.08.2013. 01:26 ] @
Citat:
Nedeljko: Neki ovde na kapiraju o čemu se radi. Za Vasu mi je jasno, ali ventura me čudi.

Niko nije prevarant zato što širi svoja ubeđenja kakva god da su, već je prevarant ako kao X svesno predstavlja nešto što nije X.


Bilo kako bilo, ovde se sasvim javno kritikuje profesor samo na osnovu priča i glasina, što baš ne priliči forumu.
[ DaliborP @ 09.08.2013. 07:49 ] @
Citat:
Nedeljko:
Je li, a kako očekueš da se setiš nečega što nikada nisi ni znao? I koje su to "posebne nacionalističke crkve"? Ja ne znam ni za jednu. Najbliža tome od onoga za šta sam čuo je jedna crnačka rasistička crkva po kojoj je potreban i dovoljan uslov za spasenje da si crnac. Međutim, ni ona nije nacionalistička, već rasistička.

Slobodno mi dokazi gde je to tacno Isus pricao. Vrlo rado cu to procitati i nauciti.
[ Vasastajić @ 09.08.2013. 08:26 ] @
Citat:
Nedeljko: Neki ovde na kapiraju o čemu se radi. Za Vasu mi je jasno, ali ventura me čudi.

Ako sam rekao da se isključujem iz teme to ne podrazumeva automatski da se isključujem i iz borbe protiv vladavine budala.
Dakle, NIŠTA TEBI nije jasno, pa čak ni to da ovako perfidno, zilotski pokušavaš pravoslavlje da promovišeš kao neprikosnovenu religiju pod ovom kapom nebeskom.
Citat:
Civilizacija u kojoj uživaš je upravo moguća jer je bogumilski pokret bio uništen (ne samo u Srbiji).

Drugim rečima, ja "uživam" u ovoj civilizaciji samo zato što postavljač teme i njegovi istomišljenici veruju u Deda Mraza, prevedeno, zato što je posthrišćanska DOGMA zavladala svetom!?!

ADMINI, aj neka se neko od vas potrudi pa formirajte neki ultramegagiga madzone podforum, jer sam siguran da je ovakvim stavovima i temama SAMO tamo mesto.
Da beda bude veća, držite je još uvek na 'svakodnevici'.

Pritom, implicitno to kaže neko ko je doktorirao iz oblasti matematičke nauke.
No, dobro, njegovo dvorište, njegove lotre, on silazi sa njih kako mu volja.
Međutim, ima u njegovom stavu jedan momenat gde sa njegovim lotrama DEBELO zalazi i u moje dvorište, a pritom me za dozvolu nije pitao:
Citat:
Nemam ja nikakav problem s tim da je on novi mesija, ali za to što radi se ne daju pare iz budžeta za sprovođenje nastavnog plana i programa određenog predmeta. To je jedan problem.

A za ove druge se daju,jel?
Problem?!
Ma PROBLEMČINA, čoveče!!!
Kakvo, BRE, finansiranje crnomantijaških lelemuda (obrijanih ili bradati,svejedno) iz MOG džepa!?!?
Pritom u SEKULARNOJ državi.
Ako ta država uopšte i postoji.
Jer očigledno da taj njen Ustav ne iebe niko ni za suvu šljivu, pošto su i granice te države u njemu definisane kao mrtvo slovo ma papiru.
Dakle, kao što i sam vidiš jaaako je puno malih vrata, kroz koja ti pokušavaš da mi nametneš ispravnost tvog gledišta, a pritom to radiš za MOJE PARE.
Ako su već MOJE PARE u pitanju, onda je takođe i MOJE PRAVO da smatram predavnje i viđenje religijskih pitanja ovog učitelaj sasvim ispravnim.
Samo nemoj sada da mi počneš sa nekakvim traktatima o demokratskim principima i putevima za ostvarivanje prava na legalno ispoljavanje mišljenja i učenja.
Za tvoju informaciju, živimo u kačavendisanoj i pahomizovanoj Džamahiriji, a ne u uređenoj pravnoj državi.
To imaj u vidu pre no što kreneš sa traktatom.
Ostalo tvoje autohtono trackanje o bogumilima neću ni da komentarišem, jer je definitivno plod vekovnih manipulacija posthrišćanskog matrixa.

[ madamov @ 09.08.2013. 08:42 ] @
Citat:
Bogumilski pokret je kao anticivilizacijski pokret bio veće zlo od nacističkog pokreta i to je na ovom forumu već jednom raspravljeno.


I one silne žene spaljene kao veštice su verovatno bile veće zlo od nacističkog pokreta.
[ nkrgovic @ 09.08.2013. 09:08 ] @
Citat:
Nedeljko:
@Vasastajić

1. neplaćanjem poreza,
2. neradom na feudu za vlastelina (na čemu je bio zasnovan tadašnji feudalni sistem),
3. neodazivanjem u vojsku, kada ih zovu u rat (zašta su imali još jedan razlog - bili su pacifisti).

Šta je njima bilo prihvatljivo? Da upadnu na nečiji posed, nomadišu i brste plodove tuđeg rada. Da se to tolerisalo, vrlo brzo bi se omasovilo, jer niko ne bi hteo da bude budala i da radi za njih koji ništa ne rade i samo uživaju. No, civilizacija bi na taj način propala.

Ovo pricas napamet, ili imas neki izvor? Neplacanje poreza i bojkot drzave, pacifizam, to je jedno - upadi na posed su nesto drugo. Ili pricas o upadanju na posed nekog velikasa, u smuslu upadnu na praznu njivu, ali njiva nije prazna vec je vlasinstvo nekog vlasteocica? Odbijanje
Citat:

Pravoslavna crkva ih je proglasila jereticima, ali to u pravoslavnom svetu nije bio osnov za progon, već samo stav (deklaracija) za zaštitu svoje pastve od upliva drugih teologija (jeresi). Za progon je bilo isuviše političkih razloga.
...
Šta se država razume u teologiju? Kojim sredstvima ih je pravoslavna crkva proganjala i kažnjavala, obzirom da nije imala vojsku ili drugi odgovarajući instrument sile?

Crkva je, u srednjem veku, bila NOSILAC vlasti. Vlast i crkva su bili jedno, Nemanjice je crkva krunisala i ona je bila ta koja je imala pravo da imenuje vrhovnu izvrsnu i sudsku vlast - kralja. Samim tim, kralj je bio u podredjenom polozaju crkvi, a kralj je tada de facto bio drzava. Tad nije bilo podele vlasti, kralj je bio sve. Ne pricaj o nemanjickoj srbiji kao o parlamentarnoj demokratiji sa podelom vlasti, to je bila cista autokratija gde je trenutni autarh bio i zakonodavna i izvrsna i sudska vrhovna vlast.

http://sh.wikipedia.org/wiki/Sabor_protiv_bogumila_u_Ra%C5%A1koj
[ Marko83 @ 09.08.2013. 09:35 ] @
Citat:
Vasastajić: Ako su već MOJE PARE u pitanju, onda je takođe i MOJE PRAVO da smatram predavnje i viđenje religijskih pitanja ovog učitelaj sasvim ispravnim.
Samo nemoj sada da mi počneš sa nekakvim traktatima o demokratskim principima i putevima za ostvarivanje prava na legalno ispoljavanje mišljenja i učenja.


Kao neko ko se razume u pravo više od proseka(bar je moj utisak takav na osnovu postova) zar ne bi bilo logično sa skupiš istomišljenike i organizujete referendum sa ovom dilemom oko trošenja TVOJIH prava? Ukoliko ste u većini ništa lakše a ako niste onda jbg ili se povinuješ većini ili predješ u državu čije ti uredjenje više odgovara

Citat:
Vasastajić: Za tvoju informaciju, živimo u kačavendisanoj i pahomizovanoj Džamahiriji, a ne u uređenoj pravnoj državi.


Da nije malo previše nazvati Srbiju džamahirijom? Čak i za tebe?
[ negyxo @ 09.08.2013. 09:55 ] @
^Aha, hoce to tako. Znaci nebitano je koliko je sta u skladu sa zakonima fizike, nego je bitno kako vecina hoce?

No ja bi priupitao jedno pitanje, zasto bi neka manjina radila ono sto vecina hoce a nije u skladu sa zakonima fizike? Zato sto je jaca?

Hahaha, srecno sa tim argumentom u buducnosti...
[ Marko83 @ 09.08.2013. 10:07 ] @
Citat:
negyxo: ^Aha, hoce to tako. Znaci nebitano je koliko je sta u skladu sa zakonima fizike, nego je bitno kako vecina hoce?
No ja bi priupitao jedno pitanje, zasto bi neka manjina radila ono sto vecina hoce a nije u skladu sa zakonima fizike? Zato sto je jaca?
Hahaha, srecno sa tim argumentom u buducnosti...


Znaci veronauka je protivna zakonima fizike?
Jbg kao savestan gradjanin bi trebao ustavni sud upoznati sa ovim zapazanjem...

[ anon142305 @ 09.08.2013. 10:28 ] @
Citat:
Marko83: Da nije malo previše nazvati Srbiju džamahirijom? Čak i za tebe?


Pre toga bi on trebao nauciti sta dzamahirija znaci, ali nekima je lakse da ponavljaju kao papagaji.
[ HeYoo @ 09.08.2013. 10:32 ] @
@Marko
A kad je bio referendum ZA uvodjenje veronauke u skolu i vojsku?
Nemam nista protiv izucavanja religije ali ona treba da bude izmestena iz drzavnih institucija. Crkva lepo osnuje odeljenja, stavi tarifu kao i na sve ostalo i izda fiskalni racun za uslugu.
[ yolja624 @ 09.08.2013. 10:33 ] @
Pa ako se u skoli ponedeljkom na prvom casu uci biologija u kojoj je gospodin Darvin opsteprihvacen kao istinit, a na drugom casu uci vjeronauka koja je apsolutno kontra njegove teorije, naravno da ce dijete od 12 godina biti ZBUNJENO! Problem je u plasiranju kontradiktornih informacija mladom mozgu. A sve placeno parama poreskih obveznika koji mogu da budu i ateisti i kojima je vjeronauka nepotrebna. I ja smatram da vjera i skola nemaju sta da traze pod istim krovom. Ko hoce da uci vjeru, eno mu crkve/dzamije/sinagoge pa tamo nek uci sta hoce. Stvar izbora.
I kako da tretiram predmet koji kaze da je Zemlja stara cca 6000 godina????
[ Miroslav Jeftić @ 09.08.2013. 10:41 ] @
Citat:
yolja624: A sve placeno parama poreskih obveznika koji mogu da budu i ateisti i kojima je vjeronauka nepotrebna.


Veronauka nije obavezan predmet, ko nije zainteresovan može da izabere građansko vaspitanje
[ yolja624 @ 09.08.2013. 10:50 ] @
Citat:
Miroslav Jeftić: Veronauka nije obavezan predmet, ko nije zainteresovan može da izabere građansko vaspitanje :)


Nisam ni rekao da je obavezan. Znam kako je regulisano.
Problem je u tome sto je "obavezan predmet" biologija u suprotnosti sa "neobaveznim predmetom" vjeronauka. Zbunjujuce za mnoge, a pogotovo za djecu.
I sve to je placeno parama poreskih obveznika koji mozda ne zele "neobavezno" u obaveznom skolovanju. Na mala vrata su uveli mantijasenje po skolama, cime skupljaju dodatne "ovcice za iskupljenje duse". Indoktrinacija, upakovana u "neobaveznu" pricu? O kako da ne...
[ negyxo @ 09.08.2013. 10:50 ] @
Citat:
Marko83: Znaci veronauka je protivna zakonima fizike?
Jbg kao savestan gradjanin bi trebao ustavni sud upoznati sa ovim zapazanjem...


Da upotrebim religijsi izraz... o boze :D

Napisao si, citiram:

Citat:

Kao neko ko se razume u pravo više od proseka(bar je moj utisak takav na osnovu postova) zar ne bi bilo logično sa skupiš istomišljenike i organizujete referendum sa ovom dilemom oko trošenja TVOJIH prava? Ukoliko ste u većini ništa lakše a ako niste onda jbg ili se povinuješ većini ili predješ u državu čije ti uredjenje više odgovara



Tvoja logika je jasna - nebitno sta manjina hoce dok je vecina ta koja drzi batinu.

Ja sam svestan da drustvo mora biti sacinjeno na kompromisima, ali neke stvari nisu ili - ili. Na primer, ne mozes doneti zakon koji kaze da se u saobracaju vaze i pravila iz Engleske, kao i iz Srbije. Pa sad vozis malo levom, malo desnom trakom, to ne ide. Tu ne mozes udovoljiti zahtevima svima. No, kada je rec o religiji i njenom "upraznjavanju", tu drzavu mozes urediti tako da zadovoljis potrebe i jedne i druge grupe. Pa tako, ako neko nece i ne zeli, ne treba ni da placa to, a ako neko zeli neka "upraznjava" tamo gde hoce, i svi srecni...

No, jos jedna stvar sa religijom, ako cisto mogu da primetim je, kao sto Richard Dawkins kaze je - deca su od malena indoktrinirana sa religijom, tako da je pitanje vecine veoma upitno. Primeti koliki % nereligioznih ljudi prelazi u religiozne, nakon sto su formirane odrasle licnosti? Ili jos bolje, kako znas da je tvoja (mislim an vernike) religija ispravna, koliko Vas vernika je preslo recimo iz Hriscanstva u Islam ili Budizam i obrnuto? To ti u stvari govori koliko je ljudima istinski stalo da se zanimaju za religiju.
[ Miroslav Jeftić @ 09.08.2013. 10:57 ] @
Citat:
yolja624: Nisam ni rekao da je obavezan. Znam kako je regulisano.
Problem je u tome sto je "obavezan predmet" biologija u suprotnosti sa "neobaveznim predmetom" vjeronauka. Zbunjujuce za mnoge, a pogotovo za djecu.
I sve to je placeno parama poreskih obveznika koji mozda ne zele "neobavezno" u obaveznom skolovanju. Na mala vrata su uveli mantijasenje po skolama, cime skupljaju dodatne "ovcice za iskupljenje duse". Indoktrinacija, upakovana u "neobaveznu" pricu? O kako da ne...


Da, mogu misliti Deca uglavnom fejsuju, šalju sms-ove, jutjubuju i mogao bih se kladiti da većinu podjednako "smara" i veronauka i biologija, kao i lektira na srpskom itd. Uzgred, na poslednjem popisu nešto preko 90% popisanih je upisalo neku veroispovest - ne ulazim u to koliko su "veliki" ili "iskreni" vernici, to je njihova stvar, ali kako god to je i dalje ubedljiva većina
[ yolja624 @ 09.08.2013. 11:06 ] @
Citat:
Miroslav Jeftić: Da, mogu misliti :p Deca uglavnom fejsuju, šalju sms-ove, jutjubuju i mogao bih se kladiti da većinu podjednako "smara" i veronauka i biologija, kao i lektira na srpskom itd. :D Uzgred, na poslednjem popisu nešto preko 90% popisanih je upisalo neku veroispovest - ne ulazim u to koliko su "veliki" ili "iskreni" vernici, to je njihova stvar, ali kako god to je i dalje ubedljiva većina :)


Sve to mozes i tako da posmatras. Ali opet zaobilazis "sitnicu" - a to je da je biologija, fizika, hemija, istorija u saglasnosti jedno sa drugim. I onda imas neobavezni predmet vjeronauku koja uci suprotno od onog sto je obavezno! Po meni taj predmet se trudi da OBORI UCENJE obaveznih predmeta. Po meni, to je veliki problem.
I to sto je 90% stanovnistva na popisu izjavilo da ima "vjeroispovjest" je vise inercijsko ponasanje nego stvarno osjecanje "vjere". I ja sam pravoslavac po inerciji, vise iz postovanja svojih predaka nego sto ja sam osjecam "vjeru" u sebi.
[ negyxo @ 09.08.2013. 11:08 ] @
Maldi um je najlakse "zatrovati" nekom ideologijom, ono sto je najteze je nauciti ga da bude "neutralan" sklon kritickom misljenju. Tako da bi bilo najbolje dok nisu formirane licnosti da se u opste ne uce nikakvim ideologijama, ili jos gore da se izjasnjavaju o njima.
[ yolja624 @ 09.08.2013. 11:13 ] @
^ tako je. Religija je ideologija, dok su fizika, hemija, bilogija nauke zasnovane na stvarnim fizickim i ociglednim dokazima. I zato i tvrdim da nije mjesto ideologiji i nauci pod istim krovom.
[ Miroslav Jeftić @ 09.08.2013. 11:17 ] @
Citat:
yolja624: Sve to mozes i tako da posmatras. Ali opet zaobilazis "sitnicu" - a to je da je biologija, fizika, hemija, istorija u saglasnosti jedno sa drugim. I onda imas neobavezni predmet vjeronauku koja uci suprotno od onog sto je obavezno! Po meni taj predmet se trudi da OBORI UCENJE obaveznih predmeta. Po meni, to je veliki problem.


Ne vidim u čemu je problem - onaj kome to smeta neće ni odabrati veronauku već će ići na građansko vaspitanje; ali opet, da neko sinergijski uči sve pomenute predmete, to je stvarno dobra šala Evo malo realnosti:

Citat:
Đaci funkcionalno nepismeni

Uspeh osmaka na maloj maturi u poslednje tri godine opao 20 odsto.


http://www.politika.rs/rubrike...funkcionalno-nepismeni.sr.html

takođe i

Citat:
BANjA LUKA - Kriterijumi prilikom ocjenjivanja u osnovnim školama u Srpskoj posljednjih godina potpuno su izgubljeni, zbog čega se sve češće dešava da svršeni osnovci u srednju školu dolaze polupismeni


http://www.glassrpske.com/drus...aze-polupismeni/lat/33796.html
[ nkrgovic @ 09.08.2013. 11:28 ] @
Problem je u dve stvari:

- U cinjenici da se veronauka, bilo kog tipa, FINANSIRA IZ BUDZETA. Svaka verska zajednica moze da radi sta hoce, ali zasto se to placa od mojih para?
- Skola je institiucija koja se bavi naukom a ne indokrinacijom. U njoj treba decu uciti skepsi, a ne dogmi. Koriscenje autoriteta skole za indoktrinaciju je veliki problem, jer se dogma predstavlja kao nauka.
[ Marko83 @ 09.08.2013. 11:58 ] @
Citat:
negyxo:
Napisao si, citiram:
Citat:

Kao neko ko se razume u pravo više od proseka(bar je moj utisak takav na osnovu postova) zar ne bi bilo logično sa skupiš istomišljenike i organizujete referendum sa ovom dilemom oko trošenja TVOJIH prava? Ukoliko ste u većini ništa lakše a ako niste onda jbg ili se povinuješ većini ili predješ u državu čije ti uredjenje više odgovara

Tvoja logika je jasna - nebitno sta manjina hoce dok je vecina ta koja drzi batinu.
Ja sam svestan da drustvo mora biti sacinjeno na kompromisima, ali neke stvari nisu ili - ili.


Ja sam siguran da razumeš šta pisem ali zbog nekog razloga...pa....pišeš ovakve postove
Ajde da probam da budem koncizniji

O kakvoj batini pričaš kad veronauka nije obavezna? Niko te ne tera da pohađas već imaš mogućnost izbora. Kako bi po tvom mišljenju trebao da izgleda taj kompromis?
Da ukinemo veronauku zato što se manjini ne dopada? To je kompromis?

Ti ne bi plaćao veronauku jer tebi to smeta, Pera nema auto i ne bi voleo da se iz budžeta popravljaju putevi, Žika ima drva na koja se greje pa mu se ne dopada sto država poklanja pare toplanama kojima se greje manjina, Mika je navijač Crvene zvezde pa mu se ne dopada što je EPS sponzor Partizana i to od njegovih para...
Svako ima neku svoju muku za koju se zna kako se u civilizovanim državama rešava
Jedan od načina sam predložio, referendum, može i političko delovanje, građanska inicijativa...bar metoda ima dovoljno
[ Nedeljko @ 09.08.2013. 12:27 ] @
Vasi Stajiću ne vredi ni odgovarati, već ga samo kompromitovati pred ostalima. No, sada ni to nije potrebno jer on sam to radi najbolje na svetu.

DaliborP

Ako si toliko zainteresovan za to šta piše u novom zavetu, ne vidim ni jedan razlog da ga ne pročitaš. Kada ga budeš pročitao, naći ćeš barem ona četiri mesta koja sam pomenuo, gde je Hristos u hramu na zajedničkoj molitvi.
Citat:
madamov: I one silne žene spaljene kao veštice su verovatno bile veće zlo od nacističkog pokreta.

Šta li je pisac ovde hteo da kaže?
Citat:
nkrgovic: Ovo pricas napamet, ili imas neki izvor? Neplacanje poreza i bojkot drzave, pacifizam, to je jedno - upadi na posed su nesto drugo.

Pa, sve je tada bilo nečije. Nije bilo društvene svojine. Ako odeš u šumu da brstiš šumsko voće i to je nečije jer je i ta šuma na nečijem posedu. Od čega misliš da su realno mogli da žive u tim uslovima?

Neplaćanje poreza i dezerterstvo su i dan-danas jako kažnjivi u razvijenim zemljama.
Citat:
nkrgovic: Crkva je, u srednjem veku, bila NOSILAC vlasti. Vlast i crkva su bili jedno, Nemanjice je crkva krunisala i ona je bila ta koja je imala pravo da imenuje vrhovnu izvrsnu i sudsku vlast - kralja. Samim tim, kralj je bio u podredjenom polozaju crkvi, a kralj je tada de facto bio drzava. Tad nije bilo podele vlasti, kralj je bio sve. Ne pricaj o nemanjickoj srbiji kao o parlamentarnoj demokratiji sa podelom vlasti, to je bila cista autokratija gde je trenutni autarh bio i zakonodavna i izvrsna i sudska vrhovna vlast.

U katoličkom svetu je crkva imala vlast iz jednog jednostavnog razloga - imala je svoju vojsku. Bez instrumenata sile papir ne vredi mnogo, šta god da na njemu piše. U pravoslavnom svetu su carevi sa crkvom radili šta su hteli. Evo ti našeg Dušana na primer. Šta njega briga što arhiepiskop nema pravo da ga kruniše za cara. Nabedio ga je da je patrijarh i ubedio ga da ga kruniše za cara. Stvari su išle dotle da crkva nije mogla da se bavi čak ni čisto teološkim pitanjima bez mešanja vlasti.

Takođe, za izvor koji navodiš smo videli koliko je dobar. Ispade kao da su nekome rezali jezik na saboru. Kao što je u članku o bogumilima u Raškoj (zlo)namerno sve izmešano, tako je i ovde.

@nexygo

Ako ćemo precizno da se izražavamo, fizika je najopštija naučna oblast koja proučava prirodne zakone. Nijedan ozbiljan naučnik ne misli da su te teorije savršeno tačne. One su naše ljudsko trenutno shvatanje prirode, koje razvojem postaje sve tačnije i sve potpunije. Dakle, one su trenutna aproksimacija prirode, odnosno postoji razlika između zakona prirode i fizičkih zakona. Drugi su zapravo aproksimacija prvih. Uraditi nešto protivno zakonima prirode je jednostavno nemoguće. Recimo da je fizički zakon o nemogućnosti kretanja i prenosa informacija većom brzinom od brzine svetlosti tačan, tj. da je prirodan. U tom slučaju nikakvim političkim odlukama neće biti napravljen trenutan telegraf ili raketa brža od svetlosti. Dakle, oko poštovanja prirodnih zakona ljudi ne treba da brinu. Sama priroda se brine o tome i neumoljivo ih sprovodi.

Sa druge strane, kršenje zakona fizike je jedan od glavnih zadataka fizike kao nauke. Pošto postojeće teorije imaju svoje nedostatke, fizičari čine napore da te nedostatke otklone, što se obično postiže ne proširivanjem postojeće teorije, već pronalaženjem nove koja sa starom ima isključujuća predviđanja pod nekim okolnostima. Naravno, ona mora da bude uspešna najmanje koliko i stara u području u kome je stara teorija bila uspešna. Primera radi, poznato je da nikakva kvantna teorija gravitacije ne može u potpunosti da zadrži zakone gravitacije iz opšte teorije relativnosti (koja je trenutno najbolja prihvaćena teorija gravitacije) bez ikakvih korekcija. Uz neke korekcije može, pa je tako formulisana M teorija koja je i kvantna i relativistička i obuhvata gravitaciju, ali ona odstupa od OTR u jakim gravitacionim poljima (i dalje dopušta crne rupe, ali ne kao singularitete). No, MT za sada nije empirijski proverena, pa samim tim ni prihvaćena. Naravno, na njenom proveravanju se radi. Drugi primer je da standardni model (koji je trenutno najbolja prihvaćena teorija mikročestica i ne samo mikročestica). On predviđa da neutrino ima masu mirovanja jednaku nuli. Međutim, neki eksperimenti pokazuju da neutrino ipak ima pozitivnu masu mirovanja. Jasno je da se od mase mirovanja 0 ne može preći na masu mirovanja veću od nule dopunjavanjem teorije bez korekcija.

Dakle, ako si mislio na poštovanje zakona prirode, za to nemoj da brineš.
Ako si pak mislio na poštovanje zakona fizike, to nije u skladu sa napretkom fizike kao nauke.
Ako si mislio na nešto treće, onda to formuliši bolje.

Ono u čemu se slažemo je da nauka i religija nisu iste, pa ni slične prirode. Nauka je saznajna delatnost, dok su zadaci religije sasvim druge prirode, kao što je na primer izgradnja ličnosti. Nemoj da mi neko sada prišiva da sam napisao da nema drugih načina izgradnje ličnosti.
[ Nedeljko @ 09.08.2013. 12:34 ] @
Citat:
negyxo: Maldi um je najlakse "zatrovati" nekom ideologijom, ono sto je najteze je nauciti ga da bude "neutralan" sklon kritickom misljenju. Tako da bi bilo najbolje dok nisu formirane licnosti da se u opste ne uce nikakvim ideologijama, ili jos gore da se izjasnjavaju o njima.

Prvo što se uči na predmetu osnovi geometrije na Matematičkom fakultetu u Beogradu je da se nijedan stav ne može do kraja dokazati, tj. bez ikakvih pretpostavki. No, slažem se da je vrednost kritičkog mišljenja neprocenjiva.

Međutim, sa ostalim ne mogu da se složim jer to podrazumeva i odrastanje bez ikakvog sistema vrednosti. Opet, nemoj da mi je neko prišio da sam napisao da je veronauka jedini način za to. Kada sam išao u školu nije bilo veronauke, ali je bilo izgrađivanja nekakvog sistema vrednosti. Nikako ne mislim da mladi treba da budu neutralni prema tome, već upravo suprotno - da moraju da se vaspitavaju i da to vaspitanje mora da bude zasnovano na nkakvom sistemu vrednosti.
[ yolja624 @ 09.08.2013. 12:53 ] @
Citat:
Miroslav Jeftić:
Ne vidim u čemu je problem - onaj kome to smeta neće ni odabrati veronauku već će ići na građansko vaspitanje; ali opet, da neko sinergijski uči sve pomenute predmete, to je stvarno dobra šala Evo malo realnosti:


Opet se ne razumijemo:
Osnovno skolovanje je zakonska obaveza. Tamo se izucavaju predmeti koji imaju podlogu u nauci, u najsirem mogucem obliku. Ta ista nauka nije apsolutno tacna, vec podvrgnuta stalnom provjeravanju i promjenama kad se nesto dokaze kao tacno/netacno. Problem nastaje onda kada u sklopu te grupe predmeta postavite jedan predmet koji nazovete "vjeronauka", sto bi trebalo da znaci da je to isto nesto do cega se doslo kritickim razmisljanjem, dokazivanjem, razumjevanjem. U samom nazivu predmeta se nalazi ta prevarantska oznaka "nauke" koja to nije. Pravi naziv bi bio "vjerodogma" jer to sustinski i jeste. Naravno, isto misljenje imam i o "gradjanskom vaspitanju". Moje dijete (ili tvoje...) treba osnovne vrijednosti da nauci i kuci a ne u skoli gdje ga neko (vise-manje) dobronamjerno indoktrinira "vjerski" ili "demokratski". I jedno i drugo je podjednako opasno, jer ta indoktrinacija moze da bude u suprotnosti sa onim sto to dijete nosi iz roditeljske kuce. Nema pravo drzava (crkva, dzamija, sinagoga...) da utice na ono sto ja zelim da naucim svoje dijete. Drzava treba da, kroz skolovanje mladog covjeka, ga nauci da zivi od svog rada. I to dajuci mu znanje od cega ce imati koristi i on i drustvo u cjelini. Ne vidim niti jedan jedini kvalitet koju covjek dobija vjeronaukom. Nemojte da mi pricate o moralnim normama jer to valjda dobija u kuci. Ako ne dobija, onda ga tome ni vjerodogma nece nauciti. Poenta je u "skupljanju dusa" ili "buducih glasaca" i protiv toga sam 100%
[ Ivan Dimkovic @ 09.08.2013. 12:56 ] @
Nema nikakve potrebe trovati decu nekakvim bajkama ili ideologijama.

Sistem vrednosti zasnovan na necinjenju drugima ono sto ne zelis sebi i vladavini prava (zakona) je vise nego dovoljan.

Nema potrebe koristiti specijalne efekte, deda mrazove i sl.
[ Odin D. @ 09.08.2013. 13:00 ] @
Citat:
Miroslav Jeftić: Ne vidim u čemu je problem - onaj kome to smeta neće ni odabrati veronauku već će ići na građansko vaspitanje;

Kad bi djeca znala ispravno da odabiraju i rasudjuju, ne bi im ni trebale skole.
[ bachi @ 09.08.2013. 13:09 ] @
Biraju roditelji. Moje dete ne ide na veronauku, već na građansko.

Ali zbog te veronauke koja je uvedena kako bi bradati popovi ćutali 5. oktobra, moje dete ostaje 2 puta nedeljno 45 minuta duže u školi, jer mora da sluša to građansko vaspitanje. Nije loš predmet, ali je mogao da se uklopi u svet oko nas na primer.

Druga stvar, u dosta škola je došlo do diskriminacije "komunjarske dece" (da, tako ih zovu), od one druge dece.
[ nkrgovic @ 09.08.2013. 13:12 ] @
Citat:
Nedeljko:
Pa, sve je tada bilo nečije. Nije bilo društvene svojine. Ako odeš u šumu da brstiš šumsko voće i to je nečije jer je i ta šuma na nečijem posedu. Od čega misliš da su realno mogli da žive u tim uslovima?

Neplaćanje poreza i dezerterstvo su i dan-danas jako kažnjivi u razvijenim zemljama.
Citat:
nkrgovic: Crkva je, u srednjem veku, bila NOSILAC vlasti. Vlast i crkva su bili jedno, Nemanjice je crkva krunisala i ona je bila ta koja je imala pravo da imenuje vrhovnu izvrsnu i sudsku vlast - kralja. Samim tim, kralj je bio u podredjenom polozaju crkvi, a kralj je tada de facto bio drzava. Tad nije bilo podele vlasti, kralj je bio sve. Ne pricaj o nemanjickoj srbiji kao o parlamentarnoj demokratiji sa podelom vlasti, to je bila cista autokratija gde je trenutni autarh bio i zakonodavna i izvrsna i sudska vrhovna vlast.

U katoličkom svetu je crkva imala vlast iz jednog jednostavnog razloga - imala je svoju vojsku. Bez instrumenata sile papir ne vredi mnogo, šta god da na njemu piše. U pravoslavnom svetu su carevi sa crkvom radili šta su hteli. Evo ti našeg Dušana na primer. Šta njega briga što arhiepiskop nema pravo da ga kruniše za cara. Nabedio ga je da je patrijarh i ubedio ga da ga kruniše za cara. Stvari su išle dotle da crkva nije mogla da se bavi čak ni čisto teološkim pitanjima bez mešanja vlasti.

Takođe, za izvor koji navodiš smo videli koliko je dobar. Ispade kao da su nekome rezali jezik na saboru. Kao što je u članku o bogumilima u Raškoj (zlo)namerno sve izmešano, tako je i ovde.

Mozes li da navedes alternativne izvore, ili ocekujes da ti verujemo samo tako? :) Vecina nas koristi bas vikipediju i slicne izvore kao relevantne, imas li neke druge?
[ Nedeljko @ 09.08.2013. 13:34 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Nema nikakve potrebe trovati decu nekakvim bajkama ili ideologijama.

Sistem vrednosti zasnovan na necinjenju drugima ono sto ne zelis sebi i vladavini prava (zakona) je vise nego dovoljan.

Nema potrebe koristiti specijalne efekte, deda mrazove i sl.

"Ne čini drugima ono što ne želiš da drugi čine tebi" je citat iz jevanđelja. No, kapiram da bi ti to hteo bez specijalnih efekata, što je u redu. Međutim, sa ostatkom ne mogu da se složim.

Vidiš, ja sam nekada kao klinac verovao da je taj princip dovoljan i ulazio sam u sukobe sa drugima jer mnoge stvari koje meni ni namanje ne smetaju drugima smetaju.

Takođe, zakoni bi trebali da proističu iz nekog sistema vrednosti.

Da su stvari toliko jednostavne, ne bi postojala cela grana filozofije koja se time bavi.

Dakle, ono u čemu se ne slažemo je da su tako pojednostavljene etičke teorije dovoljne.


P.S. Jevanđelje sam poslednji put čitao pre nekih 20 leta, pa neka neki procene koiki su poznavaoci jevanđelja ako mogu posle dve decenija da im izvlačim kontraprimere iz istog i to iz glave, jer papirni primerak nemam.
[ Miroslav Jeftić @ 09.08.2013. 13:34 ] @
Citat:
Odin D.: Kad bi djeca znala ispravno da odabiraju i rasudjuju, ne bi im ni trebale skole.


Zato imaju roditelje

Citat:

bachi: Ali zbog te veronauke koja je uvedena kako bi bradati popovi ćutali 5. oktobra, moje dete ostaje 2 puta nedeljno 45 minuta duže u školi, jer mora da sluša to građansko vaspitanje. Nije loš predmet, ali je mogao da se uklopi u svet oko nas na primer.


Uf, kad se setim samo šta sam sve morao da slušam i učim u srednjoj školi, a u životu mi neće trebati, koliko ko iskopava rude, gde prolazi pruga Beograd-Bar i šta sve ne, da mogu da vratim vreme unazad na 4/5 stvari ne bih gubio ni 5 minuta vremena
[ Nedeljko @ 09.08.2013. 13:44 ] @
Citat:
bachi: Biraju roditelji. Moje dete ne ide na veronauku, već na građansko.

Ali zbog te veronauke koja je uvedena kako bi bradati popovi ćutali 5. oktobra, moje dete ostaje 2 puta nedeljno 45 minuta duže u školi, jer mora da sluša to građansko vaspitanje. Nije loš predmet, ali je mogao da se uklopi u svet oko nas na primer.

Druga stvar, u dosta škola je došlo do diskriminacije "komunjarske dece" (da, tako ih zovu), od one druge dece.

Ako predmet nije loš, ne vidim problem u tome što dete ostaje u školi 90 minuta nedeljno više. Ovaj deo sa petim oktobrom nisam razumeo.

Dalje, ne kapiram kako mogu da se povežu dva tako nepovezana premeta. Svet oko nas su valjda fizika, hemija i bioogija, što je učenje prirodnih pojava, dok pretpostavljam da građansko vaspitanje uči decu sistemu vrednosti. Prvi predmet je ideology free, a u drugom ne vidim šta drugo može dab bude sadržaj osim ideologije (bez ikakve negativne konotacije).

A što se "komunjarske dece" tiče, uvek je u školi neko nekoga zayebavao po nemom osnovu i smatram da je to normalno i sastavni deo života. Onome kome to smeta, smetaće život, koji ga ni najmanje neće maziti.

Nekada je bilo normalno da nastavnik ismeva đake kad ne znaju. Nama je to zayebavanje bilo interesantno - zanimljiviji deo časa. Danas je to zabranjeno. Baš se pitam da li je to jedan od razloga potpune nezainteresovanosti dece za školu.
[ negyxo @ 09.08.2013. 13:47 ] @
Citat:
Marko83: Ja sam siguran da razumeš šta pisem ali zbog nekog razloga...pa....pišeš ovakve postove
Ajde da probam da budem koncizniji

O kakvoj batini pričaš kad veronauka nije obavezna? Niko te ne tera da pohađas već imaš mogućnost izbora. Kako bi po tvom mišljenju trebao da izgleda taj kompromis?
Da ukinemo veronauku zato što se manjini ne dopada? To je kompromis?


Bez ljutnje, ali tebi ocigledno nije jasno sta sam ja pisao i na sta sam replicirao. Religiju sam tek onako spomenuo, cisto da se jos neke cnjenice uzmu u obzir. To sto ti imas stav da za sve treba svako da se bori na referendumu je tvoj stav - no pogresan. Postoji i drugi nacin da se odluke donesu a da nije pisanje referenduma za svaku sitnicu - i to je ono gde je moje misljenje da ukoliko zanemaris zakone "fizike" da ces sigurno kad tad nahebati.

Nedeljko
Ja kad sam rekao zakoni fizike, nisam bas mislio na zakone fizike koje je covek dokucio, nego na zakone koje vladaju u nasem univerzumu/prirodi. Meni je prva asocijacija bila ovaj video http://www.youtube.com/watch?v=D0E7I6pRb8U gde Feynman lepo objasnjava sta znace zakoni prirode, gde svako odbijanje prihvatanja cinjenica nije nista vise nego neko decije bunilo, odlika neodraslih i iracionalnih osoba. Odrasle osobe treba da se vode argumentima - zasto je to tako, ne znam, takav nam je univerzum.

[ Odin D. @ 09.08.2013. 13:58 ] @
Citat:
Nedeljko:: "Ne čini drugima ono što ne želiš da drugi čine tebi" je citat iz jevanđelja.

Mozda je to za ogranicene dogmatike citat iz jevandjelja, ali je za sirokoumne ljude u pitanju tzv. "zlatno pravilo", tj. "golden rule" koje se srece hiljadama godina p.n.e., tj. prije jevandjelja, u raznim civilizacijama, filozofskim ucenjima i religioznim pravcima.

[ Nedeljko @ 09.08.2013. 14:26 ] @
Citat:
Odin D.: Mozda je to za ogranicene dogmatike citat iz jevandjelja, ali je za sirokoumne ljude u pitanju tzv. "zlatno pravilo", tj. "golden rule" koje se srece hiljadama godina p.n.e., tj. prije jevandjelja, u raznim civilizacijama, filozofskim ucenjima i religioznim pravcima.

Iskreno, ovo me vrlo zanima da vidim gde se to sreće ranije. Nije uopšte nemoguće, ali poznajući tvoju "širokoumnost", moram priznati da od tebe ne očekujem previše.
Citat:
negyxo: Nedeljko
Ja kad sam rekao zakoni fizike, nisam bas mislio na zakone fizike koje je covek dokucio, nego na zakone koje vladaju u nasem univerzumu/prirodi. Meni je prva asocijacija bila ovaj video http://www.youtube.com/watch?v=D0E7I6pRb8U gde Feynman lepo objasnjava sta znace zakoni prirode, gde svako odbijanje prihvatanja cinjenica nije nista vise nego neko decije bunilo, odlika neodraslih i iracionalnih osoba. Odrasle osobe treba da se vode argumentima - zasto je to tako, ne znam, takav nam je univerzum.

Sa ovim delom se u potpunosti slažem. Međutim, ne shvatam poentu takvog stava ako si hteo da to povežeš sa veronaukom. Dakle, ostaje da dovcedeš to dvoje u vezu ili da objasniš na šta si se drugo sa tim nadovezivao.
[ Odin D. @ 09.08.2013. 14:38 ] @
Citat:
Nedeljko: Iskreno, ovo me vrlo zanima da vidim gde se to sreće ranije. Nije uopšte nemoguće, ali poznajući tvoju "širokoumnost", moram priznati da od tebe ne očekujem previše.

Da te iole zanima, vec bi sam pronasao. Dosta preseravanja.
[ Marko83 @ 09.08.2013. 14:38 ] @
Citat:
negyxo: Bez ljutnje, ali tebi ocigledno nije jasno sta sam ja pisao i na sta sam replicirao. Religiju sam tek onako spomenuo, cisto da se jos neke cnjenice uzmu u obzir. To sto ti imas stav da za sve treba svako da se bori na referendumu je tvoj stav - no pogresan. Postoji i drugi nacin da se odluke donesu a da nije pisanje referenduma za svaku sitnicu - i to je ono gde je moje misljenje da ukoliko zanemaris zakone "fizike" da ces sigurno kad tad nahebati.


Čekaj sad veronauka nije sporna("Religiju sam tek onako spomenuo") nego ti od svega što sam rekao smeta referendum???
Pa već sam napomenuo da nije referendum jedini način - organizujete građansku inicijativu i bojkotujete dolazak na časove veronauke
Čim niko ne bude dolazio na časove ukinuće i taj opcioni predmet

Posle si pominjao neku batinu - iako nema smisla uopšte jer NIKO nikoga ne TERA na veronauku već je opciono(ovo znači da ako ne želis ne moraš nikada u svom životu i da saznaš da postoji veronauka)
Zakoni fizike nisu zanemareni u ovom slučaju - izbor postoji i niko nikog ne tera na nešto

To da odluke donosi većina je isto prirodno...evo meni recimo smeta ovaj brlog od države i referendum mi neće pomoći sve dok većina ne bude za to da se nešto ne promeni
Jedino bi mogao recimo da poslušam svoj savet pa da se istomišljenici politički organizujemo...ali i tako teško bez većine

Vrlo vrlo konfuzno pišeš i učestvuješ na temi o veronauci a da te se to uopšte i ne tiče....
Ipak hvala ti na ukazivanju da mi je stav o referendumu pogrešan
[ Ivan Dimkovic @ 09.08.2013. 14:45 ] @
@Nedeljko,

Ako nije dovoljno postoje sasvim razumna objasnjenja koja ne apeluju na neki izmisljeni objekat.

Nije uopste neophodno koristiti fantastiku radi usadjivanja etickih i moralnih normi deci. Stavise, ako se privegava fantazijama to je nista drugo nego laganje. A laganje ne ide bas sa etikom i moralom u jednoj recenici.
[ bachi @ 09.08.2013. 15:00 ] @
Ma Ivane, neka se i koristi fantastika, samo da se naglasi da je to fantastika i da deca znaju da su to bajke.

Po meni nema razlike između bajki braće Grim recimo i ovih iz sektaških knjiga.

@Nedeljko, bolje tih 90 minuta duže da uče matematiku, srpski ili engleski, a ne veronauku ili građansko.

Kao što rekoh, predmet kao takav (građansko) nije loš, ali pitanje je kakvi su predavači, jer to predaju učiteljice, koje su i same priučene (čast izuzecima naravno). šta je u stvari taj predmet.

Drugo, da li je zaista potrebno da se veronauka/građansko uči godinama?

P.S. Ovo za peti oktoMbar ide priča kako su ljubitelj mačaka i Đinđić obećali popčinama neke kontrausluge (završetak hrama, uvođenje veronauke, itd) u zamenu za to da bradonje ćute, odnosno da ne podrže Zlobu i kompaniju...
[ DaliborP @ 09.08.2013. 15:17 ] @
Citat:
Nedeljko:Ako si toliko zainteresovan za to šta piše u novom zavetu, ne vidim ni jedan razlog da ga ne pročitaš. Kada ga budeš pročitao, naći ćeš barem ona četiri mesta koja sam pomenuo, gde je Hristos u hramu na zajedničkoj molitvi.

Procitao sam ga, davno ali jesam.
Isus nije nigde rekao nista o gradnji crkava, ni o njihovom izgledu, zlatnim kupolama, svestenicima i krstovima, ikonama, niti je propovedao da hriscani treba da idu u crkve.

Ama bas nigde nije rekao idite u crkve. Ako jeste, slobodno dokazi suprotno, bas bi voleo da naucim i taj detalj.

A isao je u sinagogu, kao i svi Jevreji.
[ bachi @ 09.08.2013. 15:32 ] @
Još jednom da postavim pitanje svim ljudima sa ovog foruma koji veruju u Boga:

Šta će vam posrednici?

Unapred hvala na odgovoru.
[ DaliborP @ 09.08.2013. 15:35 ] @
Da nema posrednika ko bi uteravao strah od Boga i uzimao donacije :-)
[ cika dacha @ 09.08.2013. 15:38 ] @
cekaj cekaj

sta ima lose u veronauci? da cujemo!
[ Nedeljko @ 09.08.2013. 15:55 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: @Nedeljko,

Ako nije dovoljno postoje sasvim razumna objasnjenja koja ne apeluju na neki izmisljeni objekat.

Nije uopste neophodno koristiti fantastiku radi usadjivanja etickih i moralnih normi deci. Stavise, ako se privegava fantazijama to je nista drugo nego laganje. A laganje ne ide bas sa etikom i moralom u jednoj recenici.

Ma, dobro, kapiram ja da ti hoćeš vaspitanje bez specijalnih efekata. Taj deo mogu da prihvatim. Ono što je bilo sporno je da je etika toliko prosta.

Ono što je sporno u ovoj tvojoj novoj poruci je reč "laganje", što podrazumeva svesno iznošenje neistina. Eto, neki stari narodi su imali mitologiju o Zemlji kao ravnoj ploči na leđima velikih kitova koji plivaju velikim okeanom. To ja svakako neistina, ali ne mogu da nazovem lažovima one koji su to prenosili, a verovali su u to.

Isto tako, lažov ne može biti neko ko iznosi svoja ubeđenja. Ako iznosi nešto u šta ni sam ne veruje, onda je lažov.

Ovde se radi o ljudima koji smatraju da je pre oko dva milenijuma Bog sišao na zemlju i preneo učenje, koje se posle prenosilo kroz vekove i da je stoga to učenje ispravno jer je od Boga. Ako iznose to i pritom u to sami veruju, ne mogu se zbog toga nazvati lažovima.
[ Nedeljko @ 09.08.2013. 15:58 ] @
Citat:
DaliborP: Isus nije nigde rekao nista o gradnji crkava, ni o njihovom izgledu, zlatnim kupolama, svestenicima i krstovima, ikonama, niti je propovedao da hriscani treba da idu u crkve.

Ama bas nigde nije rekao idite u crkve. Ako jeste, slobodno dokazi suprotno, bas bi voleo da naucim i taj detalj.

A isao je u sinagogu, kao i svi Jevreji.

Čekaj, poenta je u tome da li se hram zove crkva ili sinagoga? Kakve veze ima kako se zove? Mislim da je "crkva" reč grčkog porekla koja znači "zajednica", ali nisam siguran.

Dakle, šta ima da kaže "idite u hramove" ako je i sam išao u njih? Po jevanđelju se ubeđenja prenose pre svega ličnim primerom.

I kako bi to moglo da se ide u hramove ako se isti prethodno ne sagrade?
[ DaliborP @ 09.08.2013. 16:08 ] @
Citat:
Nedeljko: Čekaj, poenta je u tome da li se hram zove crkva ili sinagoga? Kakve veze ima kako se zove? Mislim da je "crkva" reč grčkog porekla koja znači "zajednica", ali nisam siguran.

Dakle, šta ima da kaže "idite u hramove" ako je i sam išao u njih? Po jevanđelju se ubeđenja prenose pre svega ličnim primerom.

I kako bi to moglo da se ide u hramove ako se prethodno ne sagrade?

Dakle nemas nikakve dokaze, pretpostavljao sam. Da, crkva se spominje u Novom Zavetu, ali u znacenju zajednice, ne kao zgrade ili institucije.

Zar nije malo neobicno da tako vazna stvar u hriscanstvu, kao sto je institucija crkve, cela organizacija koja danas predstavlja hriscanstvo nije Isusu nikad pala na pamet da prica o tome? Tako vazna stvar potpuno zapostavljena? Da li je moguce?

Pre ce biti da Isusu nije palo na pamet tako nesto.

Isao je u sinagoge, posto je odrastao u toj religiji, normalno da jeste. Ali da li je licno pricao o izgradnji crkve kao institucije i izgradnji hramova? Ne. Sve ce biti da taj tvoj "gresni" svestenik prica nesto sto vise ima veze sa Novim Zavetom nego bilo koja crkva danas.
[ Nedeljko @ 09.08.2013. 16:12 ] @
Što se krstova tiče, krst je naknadno uspostavljen kao osnovni hrišćanski simbol. Ranim hrišćanima su osnovni simbol bile ribe koje se pominju na više mesta u jevanđelju.

Što se tiče ikona, sam Hristos ih je pravio. Bar tako piše, da se obrisao u neki peškir na kome je ostao njegov lik. To je isto po jevanđelju. Takve ikone se zovu "nerukotvorene".

Što se izgleda crkava tiče, tačno je da nije rekao ništa o tome, pa tako danas postoje razne arhitekture u gradnji crkava. Šta je tu problematično?
[ DaliborP @ 09.08.2013. 16:24 ] @
Nista nije problematicno sa danasnjim crkvama, ima bas lepih gradjevina.

Ali nista ne menja ono sto sam vec rekao a ti nisi nikako mogao da pobijes - Isus nije nista rekao o gradnji istih niti pravljenju crkve kao institucije. Cela crkvena prica se ustvari ne zasniva na Isusovom ucenju.
[ Vasastajić @ 09.08.2013. 16:32 ] @
Citat:
DaliborP:  Ako jeste, slobodno dokazi suprotno, bas bi voleo da naucim i taj detalj.

Kad budeš prihvatio nepobitu činjenicu da POKUŠAVAŠ da diskutuješ sa ortodoksnom, žešće dogmatizovanom trolčinom, namah će ti biti jasno da je bilo kakva racionalna rasprava na ovu temu sa njim stvar čistog apsurda.
Ako se uopšte može religija i svi i sve oko nje dovesti u kontekst racija.
Citat:
bachi: Još jednom da postavim pitanje svim ljudima sa ovog foruma koji veruju u Boga:

Šta će vam posrednici?

Unapred hvala na odgovoru.

Pitaj ovce šta će im pastir.

Da ljudi imaju samo tračak svesti o sopstvenoj moći i sposobnostima, da samo delom svog bića prihvate NALOG Hristov sa besede na gori:
VERUJ, I HODAĆEŠ PO VODI!
VERUJ, I POMERIĆEŠ PLANINE!

ne bi im trebali pastiri/posrednici.
Hrist - N I K A D A - nikome nije rekao da veruju u njega, već u sebe same
E, ALI,...e to ali curi sreću kvari...

Prihvatanje takvog NALOGA podrazumeva i OGROMNU ličnu odgovornost, što, prihvatićeš, nije svojstveno većini ljudi i tu, u taj prazan prostor ljudske svesti, uleće čopor krvožednih, crnomantijaških fariseja, srebroljubaca, nudeći ljudima usluge posredovanja i PREUZIMANJA odgovornosti, što tek sliku Zombilenda čini kompletnom.
Caru carevo, bogu božije!
Pritom Bogu pare ne trebaju, za razliku od ovih srebroljubivih posrednika.
Iako je poruka Duha vremena kompleksnija, nudi i niz nepobitnih informacija kako o materijalističkoj/srebroljubivoj osnovi religija, tako i niz istorijskih fakata koji govore o plagiranju elemenata hrišćanske ideologije.
Jednostavno rečeno religije su zasnovane na BEZOČNIM LAŽIMA plasiranim od strane svetovnih fariseja koji su samo namakli na sebe kitnjaste odore ne bi li time efekti prodaje mooda za bubrege bilo očigledniji i OPIPLJIVIJI.
Cirkus Montija Pajtona.
Citat:
Nedeljko
Vasi Stajiću ne vredi ni odgovarati, već ga samo kompromitovati pred ostalima.

Ajde drMudracu, rad sam žarko da čujem tvoju eksplikaciju apsurda devičanstva Marijinog, pa da završimo sa ovim tvojim mega trolovanjem.
Da lepo vidimo čime ti to želiš da truješ nevine dečije mozgove.
[ Nedeljko @ 09.08.2013. 16:38 ] @
DaliborP


I dalje mi nisi odgovorio na pitanje kako da se ide u hram, a da se isti prethodno ne sagradi?

Što se osnivanja crkve kao ustanove tiče, reći ću ti kako sama crkva tumači novi zavet po tom pitanju. Ovo što sledi su crkvene dogme.

Isus Hristos je odabrao 12 apostola. Hristos je dao apostolu Petru ključeve od rajskih vrata i vlast da što oni svežu na zemlji bude svezano na nebu i što oni razreše na zemlji bude razrešeno na nebu (uspostavljanje sveštenstva). Pedeseti dan od vaskrsenja Sveti Duh silazi na apostole u vidu 12 plamenih jezika (opisano u delima apostolskim). Taj događaj se smatra činom osnivanja hrišćanske crkve, odnosno dogma je da je crkvu osnovao sam Bog. Apostoli su posle toga prenosili svetu tajnu rukopoloženja na prve vladike, a vladike na sledeće vladike (po tojica postojećih svakom novom). Dogma je takođe da taj kontinuitet postoji do današnjih vladika, koji se zbog toga nazivaju apostolskim naslednicima, tj. imaju vlast da pristupaju svetim tajnama. Obični sveštenici nisu apostolski naslednici, već to rade po blagoslovu vladike i u njegovo ime.
[ DaliborP @ 09.08.2013. 16:47 ] @
Citat:
Nedeljko
I dalje mi nisi odgovorio na pitanje kako da se ide u hram, a da se isti prethodno ne sagradi?

Niko nije ni rekao da treba da se grade, o tome je rec. Ako Isus ne prica eksplicitno o tome, zar to nije dovoljno?
Gde je receno da treba da se grade hramovi u Novom Zavetu? Citiraj mi molim te taj deo. Ako ga nema, nema sta da pricamo.

Samo molim te nemoj da kreces sad sa "tumacenjem" jer je to tek smejurija. Drzi se crkve kao teme, bar to razjasni ako mozes. A mislim da dobro znas da ne mozes.

Pre ce biti da je hriscanska crkva nastala na nasledju prethodnim crkvi i hramova i koncepta istih, tj prinosenju i bogacenju, a ne od samog Isusa. Videli ljudi biznis priliku.

[ cika dacha @ 09.08.2013. 16:47 ] @
znaci Nikola Tesla koji je bio veoma pobozan pravoslavac po vama ateistima on je bio u debeloj zabludi!


Crkva dolazi od grčke reči "Ecclesia" koja se definiše kao "zajednica”
[ Nedeljko @ 09.08.2013. 16:51 ] @
Rekao sam da Vasi Stajiću ne vredi odgovarati. Međutim, zbog ostalih bih da prokomentarišem film "duh vremena".

Odgledao sam deo o hrišćanstvu, kao i deo o rušenju zgrada Svetskog trgovinskog centra. Obzirom koliko sam smeće vide, nisam imao snage da nastavim.

Film obiluje netačnostima sa naučne tačke gledišta, ali kao šampionstvo bih izdvojio sledeće:

Pominju se tri nebeska tela koja se zovu "tri kralja", koja se jednom godišnje, uvek istog dana poravnavaju.

Treba naravno imati u vidu da se u filmu govori o astrološkim shvatanjima starih naroda i onome što su od nebeskih pojava oni mogli da vide. To je astronomski nemoguće.

Ako se radi o planetama Sunčevog sistema koje su u to vreme bila poznate, one imaju period obilaska oko Sunca, koji nema nikakve veze sa zemaljskom godinom. Ako se pak radi o zvezdama, jedino što njihov prividni položaj povezuje sa zemaljskom godinom (i to sideričkom, koja se od tropske razlikuje za oko 20 minuta, što daje pomeranje od oko jednog dana na 70 godina) je pojava zvezdane paralakse. Međutim, zvezdana paralaksa se ne može uočiti golim okom jer je vrlo mala.

Dakle, autori filma su zarad privlačenja publike bili spremni čak i na izmišljanje nemogućih stvari.
[ Nedeljko @ 09.08.2013. 16:55 ] @
Citat:
DaliborP: Niko nije ni rekao da treba da se grade, o tome je rec.

Da li sam te dobro razumeo da treba da se ide u hramove, ali da hramovi ne treba da se grade? Na koju foru?
[ Nedeljko @ 09.08.2013. 16:56 ] @
Citat:
cika dacha: znaci Nikola Tesla koji je bio veoma pobozan pravoslavac po vama ateistima on je bio u debeloj zabludi!

Tesla je imao svoja teološka shvatanja, koja nisu odgovarala pravoslavnim dogmama.
[ yolja624 @ 09.08.2013. 16:57 ] @
Citat:
cika dacha: znaci Nikola Tesla koji je bio veoma pobozan pravoslavac

Nikola Tesla je bio sin svestenika i od kolijevke je bio indoktriniran u tom duhu...

Citat:
po vama ateistima on je bio u debeloj zabludi!

[ironija]Ma jok bre, bio je u pravu... [/ironija]
sto, jel on nije bio sposoban da pogresno vjeruje?
[ DaliborP @ 09.08.2013. 17:01 ] @
Nedeljko, jos jednom - Ne postoji citat iz Novog Zaveta koji ti mozes da stavis ovde koji dokazuje tvoju teoriju o hramovima, niti da se ide u njih niti da se grade.
Iskreno, sad si poceo da se pravis naivan, preskaces pitanja, pravis se glup.

Nekoliko puta sam trazio da mi dokazes citatom, bilo cim sto ce potkrepiti tvoju tvrdnju. Niti si mi odgovorio na moje pitanje kako je tako nesto vazno kao crkvena instuticija izostavljena potpuno iz Novog Zaveta.

Jednostavno, nemas dokaza, prica je zavrsena.
[ yolja624 @ 09.08.2013. 17:09 ] @
Citat:
DaliborP:
Jednostavno, nemas dokaza, prica je zavrsena.


Pa njima dokaz i ne treba, jer oni vjeruju bez dokaza. To je sustina dogme vjere. On naravno nema citat, ali vjeruje da tako treba Dokaz? Ma sta ce to vjerujucem
[ Vasastajić @ 09.08.2013. 17:12 ] @
Citat:
Nedeljko: Rekao sam da Vasi Stajiću ne vredi odgovarati.

Ma odgovarao bi ti kad bi imao čime, a lupetanje kod Vase ne prolazi.

A - O V A J - biser nemam srca da preskočim, jer si i Pajtonove time zaieb'o:
Citat:
Dakle, autori filma su zarad privlačenja publike bili spremni čak i na izmišljanje nemogućih stvari.


Pa sad:
Citat:
Ajde drMudracu, rad sam žarko da čujem tvoju eksplikaciju apsurda devičanstva Marijinog, pa da završimo sa ovim tvojim mega trolovanjem.
Da lepo vidimo čime ti to želiš da truješ nevine dečije mozgove.

Nakon ovoga ako ne prekineš sa tvojim ortodoksnim proser@vanjem samo ćeš utvrditi ionako već kod diskutanata potvrđeno mišljenje o tebi da si neprevaziđena pravoslavna trolčina.
Ajd idi igraj piljke i drž se tvog matiša.
Tu ti kapu skidam.
[ negyxo @ 09.08.2013. 17:17 ] @
Citat:
Nedeljko:
Sa ovim delom se u potpunosti slažem. Međutim, ne shvatam poentu takvog stava ako si hteo da to povežeš sa veronaukom. Dakle, ostaje da dovcedeš to dvoje u vezu ili da objasniš na šta si se drugo sa tim nadovezivao.


Ne, ja nisam hteo da povezem sa veronaukom i ovaj deo izgleda ni Marko83 ne shvata. Problem je u tom stavu - ako ti se ne svidja, menjaj drzavu, pravi referendum, odseli se na planinu itd... sta ti to govori? Mi smo vecina i mi odredjujemo pravila? Sta pojedinac moze da radi ako neko na sasvim razuman argument dobije takav odgovor?

Citat:

Marko83:
Posle si pominjao neku batinu - iako nema smisla uopšte jer NIKO nikoga ne TERA na veronauku već je opciono(ovo znači da ako ne želis ne moraš nikada u svom životu i da saznaš da postoji veronauka)
Zakoni fizike nisu zanemareni u ovom slučaju - izbor postoji i niko nikog ne tera na nešto


Ti izgleda namerno izbegavas da kazes sustinu onoga sto su svi prethodnici zamerili - a to je ne da svako ima pravo na veronauku, nego da veronauci i sta ti ja znam kakvim licnim ubedjenjima nije mesto u skoli koja je obavezna. Dok imas izbor, super. Radite sta hocete, trosite svoje pare i svi srecni.
[ Vasastajić @ 09.08.2013. 17:23 ] @
Citat:
Mi smo vecina i mi odredjujemo pravila? Sta pojedinac moze da radi ako neko na sasvim razuman argument dobije takav odgovor?

Ajde nemoj sad i time još širiti temu.
Otom ćemo kad bude na redu Dunavska regija.
[ yolja624 @ 09.08.2013. 17:41 ] @
ups, nestade ga... Otisao da trazi savjet od popa. :)
[ Nedeljko @ 09.08.2013. 17:53 ] @
Citat:
DaliborP: Ne postoji citat iz Novog Zaveta koji ti mozes da stavis ovde koji dokazuje tvoju teoriju o hramovima, niti da se ide u njih niti da se grade.

Složili smo se da u novom zavetu piše da je Hristos išao u hramove sa ostalima na molitvu. Pomenuo sam čak četiri takva mesta. Čemu dokazivanje nečega oko čega se slažemo? Ili sam te pogrešno shvatio da prihvataš da u jevanđeljima piše da je Hristos išao u hramove? Ili smatraš da je Hristos išao u hramove zbog svojih ličnih potreba, a ne da bi učio druge da idu? Ne znam na šta tačno da odgovaram. Opredeli se.
[ Kangrga @ 09.08.2013. 17:59 ] @
Citat:
DaliborP:
Nedeljko, jos jednom - Ne postoji citat iz Novog Zaveta koji ti mozes da stavis ovde koji dokazuje tvoju teoriju o hramovima, niti da se ide u njih niti da se grade.
Iskreno, sad si poceo da se pravis naivan, preskaces pitanja, pravis se glup.


"A i ja tebi kažem da si ti Petar, i na toj steni sazidaću Crkvu svoju, i vrata pakla neće je nadvladati" (Jevanđelje po Mateju: 16,18)

"Gde su dvojica ili trojica sabrana u moje ime, tu sam i ja među njima" (Jevanđelje po Mateju: 18,20)

"I učaše i govoraše im: nije li napisano: »Dom moj zvaće se dom molitve za sve narode«; a vi ste od njega napravili razbojničku pećinu." (Jevanđelje po Marku: 11:16)

"I beše blizu Pasha judejska, te ode Isus gore u Jerusalim. I nađe prodavce volova, ovaca, golubova i menjače novca kako sede u hramu. Tada načini bič od uzica i izagna sve iz hrama, i ovce i volove, menjačima prosu novce i ispretura stolove, a onima što prodavahu golubove reče: nosite to odavde, ne činite od doma Oca moga kuću trgovačku." (Jevanđelje po Jovanu: 2:13-16)

.
.
.

Mnogo je citata u Novom Zavetu koji se tiču hrama i neophodnosti sabiranja u hramu...

ili si ti očekivao da će Hrist dati arhitektonska rešenja za hramove ili dati neka drugačija uputstva tipa: "Jednog dana će se pojaviti EliteSecurity forum i na njemu premudri DaliborP - njega slušajte šta kazuje za hramove, on zna znanje, a dotle tišinčina da seva vasionom"?

[ yolja624 @ 09.08.2013. 18:02 ] @
Iako wiki nije neki kredibilan izvor informacija, moram da primjetim odredjenu slicnost Herodovog hrama sa nekim danasnjim

https://sr.wikipedia.org/wiki/Incident_u_Hramu

Narocito obratiti paznju na bogatsvo i novac koji se "vrti"...

Svaka slicnost sa danasnjim gradjevinama tog profila je sasvim slucajna.


@ Kangrga
Citat:
"A i ja tebi kažem da si ti Petar, i na toj steni sazidaću Crkvu svoju, i vrata pakla neće je nadvladati" (Jevanđelje po Mateju: 16,18)

Jesi li ti siguran da se ovdje govori o "materijalnom objektu" sazidanom od cigle ili o ideji koju su apostoli kasnije prenosili po svijetu? Misljenja sam da govori o crkvi kao zajednici koja ima zajednicku ideologiju.

Citat:
"Gde su dvojica ili trojica sabrana u moje ime, tu sam i ja među njima" (Jevanđelje po Mateju: 18,20)

To takodje govori da se govori o "zajednici u istoj ideji" jer za zajednicu treba najmanje 2 clana (a sto vise to bolje)

Citat:
Mnogo je citata u Novom Zavetu koji se tiču hrama i neophodnosti sabiranja u hramu...

NE! Hram nije mjesto sazidano od cigle i maltera. Hram je dusa covjeka kome ne treba nikakav posrednik do Boga. Nisam vjernik ali koliko ja kapiram poruke, to je to. Mantijasi su od lijepe ideje napravili interesne zajednice koja veoma lijepo zivi na grbaci "gresnika" koji pokusavaju da svoje "grijehove" operu "donacijama".

[ironija]Mada, misljenja sam da je Isus bas mislio da ce ovako da se njegovi "uposlenici" vozaju u vozilima koja je kupila gresna sirotina dajuci priloge u hramovima njegovim. [/ironija]


[Ovu poruku je menjao yolja624 dana 09.08.2013. u 19:13 GMT+1]
[ DaliborP @ 09.08.2013. 18:08 ] @
Kangra, Crkva u testamentu znaci "zajednica", a ne institucija niti hram. Toliko bi trebalo da znas ako vec mislis da se pravis pametan.

Nedeljko, ostao si bez argumenata, sad je vec ocigledno.
[ Kangrga @ 09.08.2013. 18:21 ] @
Citat:
DaliborP: Kangra, Crkva u testamentu znaci "zajednica", a ne institucija niti hram. Toliko bi trebalo da znas ako vec mislis da se pravis pametan.

Nedeljko, ostao si bez argumenata, sad je vec ocigledno.


Šta god ti mislio da bilo šta znači, nešto ne vidim da je Hrist bio protiv hramova, niti da je insistirao na zajednici na livadi. Uopšte nije očigledno da je Nedeljko ostao bez argumenata, očigledno je samo da ti nešto, psihološkim pojava vođen, imaš protiv Nedeljka, nevezano za temu.

Citat:
yolja624: Iako wiki nije neki kredibilan izvor informacija, moram da primjetim odredjenu slicnost Herodovog hrama sa nekim danasnjim

https://sr.wikipedia.org/wiki/Incident_u_Hramu

Narocito obratiti paznju na bogatsvo i novac koji se "vrti"...

Svaka slicnost sa danasnjim gradjevinama tog profila je sasvim slucajna.


Hram koji je Hrist posetio tom prilikom bio je još bogatije ukrašen od bilo kog hrama u Srbiji, na primer, imao je više zlata. Stvar je analize i istraživanja, ali mislim da je hram o kom govorimo bio ukrašen mnogostruko većom količinom zlata nego hram Svetog Save. Nije zabeleženo da je Hrist rekao bilo šta protiv takvog načina ukrašavanja hramova. Jel tebi lično ukraden/otet neki novac/zlato da bi se ukrasio neki hram? Verujem da nije. Poenta zlata, dijamanata i drugih dragocenosti u hramu jeste da podseti ljude na mnogo veće i značajnije bogatstvo koje ih očekuje posle smrti. Uvek je bilo onih što misle da to zlato treba prodati i nahraniti narod. Probali su to u Sovjetskom Savezu, pa se nisu nešto nasitili... uostalom, svako zna šta je najbolje raditi sa tuđom imovinom, to i nije nešto novo.
[ Nedeljko @ 09.08.2013. 18:32 ] @
DaliborP

Je li ti mene zajebavaš ili si stvarno glup? Pitao sam šta hoćeš da ti dokazujem, a ti na to odgovaraš da nemam argumenata. Za takve teško da ima reacionalnih argumenata za išta.
Citat:
Luka 2,

Isus kao dečak u hramu

41 I svake godine o prazniku pashe njegovi roditelji išli su u Jerusalim. 42 Kada mu je pak bilo dvanaest godina, odoše tamo po prazničnom običaju, 43 pa kad provedoše dane, prilikom njihovog povratka dete Isus zadrža se u Jerusalimu, a njegovi roditelji to nisu znali; 44 nego misleći da je među saputnicima, odoše dan hoda i tražahu ga među rođacima i poznanicima, 45 pa kad ga ne nađoše, vratiše se u Jerusalim tražeći ga. 46 I posle tri dana nađoše ga u hramu gde sedi među učiteljima, sluša ih i pita ih. 47 A svi koji su ga slušali divili su se njegovoj pameti i njegovim odgovorima. 48 I kad ga videše, zaprepastiše se, te mu njegova majka reče: dete, što si nam to učinio? Vidi, tvoj otac i ja tražili smo te ucveljeni. 49 On im reče: zašto ste me tražili? Zar niste znali da ja treba da budem u domu svoga Oca? 50 Ali oni nisu razumeli reč koju im je rekao. 51 I siđe s njima, te dođe u Nazaret, i bio im je poslušan. A njegova majka je čuvala sve ove reči u svom srcu. 52 Isus je pak napredovao u mudrosti i rastu, i milosti kod Boga i ljudi.
[ Vasastajić @ 09.08.2013. 18:47 ] @
Citat:
Za takve teško da ima reacionalnih argumenata za išta.

A da ti posetiš lepo nekog čika docu za glave pa da njemu pojasniš ono što nama ne možeš,može?

Ma jel ti još imaš obraza ili oputu za opanke umesto njih , pa se još uvek usuđuješ ovde da iznosiš tvoje halucinacije?!

Postavih li ti gore pitanje o budalaštinama koje prosipaš ovuda I?

Da ti ponovim:
Citat:
Vasastajić: A - O V A J - biser nemam srca da preskočim, jer si i Pajtonove time zaieb'o:


Citat:
Dakle, autori filma su zarad privlačenja publike bili spremni čak i na izmišljanje nemogućih stvari.



Pa sad:

Citat:
Ajde drMudracu, rad sam žarko da čujem tvoju eksplikaciju apsurda devičanstva Marijinog, pa da završimo sa ovim tvojim mega trolovanjem.
Da lepo vidimo čime ti to želiš da truješ nevine dečije mozgove.

Nakon ovoga ako ne prekineš sa tvojim ortodoksnim proser@vanjem samo ćeš utvrditi ionako već kod diskutanata potvrđeno mišljenje o tebi da si neprevaziđena pravoslavna trolčina.
Ajd idi igraj piljke i drž se tvog matiša.
Tu ti kapu skidam.


Neverovatan bolesnik.
[ Kangrga @ 09.08.2013. 18:49 ] @
Citat:
yolja624:

[ironija]Mada, misljenja sam da je Isus bas mislio da ce ovako da se njegovi "uposlenici" vozaju u vozilima koja je kupila gresna sirotina dajuci priloge u hramovima njegovim. [/ironija]


Sve je to isključiva stvar ugla posmatranja stvari. Svako je od nas, makar malo, ubeđen da bi bio bolji patrijarh od patrijarha sadašnjeg, bolji fudbalski selektor od trenutnog, bolji direktor Partizana i Crvene Zvezde od aktuelnih, bolji premijer od Vučića :-) Nema veze što niko nije ni pročitao Bibliju, video loptu u životu ili imao iskustvo i predsednika mesne zajednice. Ljudi po pravilu nisu prema sebi kritički orijentisani onoliko koliko su beskrajno kritični prema svemu ostalom, pa i Crkvi. Ti vidiš neke crkvene ljude da se voze u skupim automobilima, ali ne vidiš monahe koji poste tako da se nauka ne slaže da se sa takvom ishranom uopšte i može preživeti, pa oni žive decenijama. Ti vidiš sveštenika kako krade (vidiš li uopšte?), a ne vidiš apostola koji se ne odriče Hrista i pred smrtnom kaznom još moleći dželate da mu krst na koji će ga razapeti okrenu naopako, jer se smatra nedostojnim da završi kao Hrist. Ti vidiš očigledno psihički poremećenog čoveka koji je, nekim čudom, došao do nekog čina u crkvi kako lopatom ubija štićenika centra kog vodi, ali ne vidiš divan primer oca Porfirija koji je nebrojeno mladića i devojaka skinuo sa droge u manastiru Kovilj. Ti vidiš Pahomija, ali ne vidiš čitave kolone siročadi koje je, kroz istoriju i sadašnjost, Crkva othranila i školovala. To je sve normalno. Pa neće valjda novinčine (hvala ti, Basara) pisati o dobrim, lepim, pozitivnim i korisnim primerima?

I ja se uopšte ne slažem sa tim da pred zakonom ljudi koji pripadaju Crkvi treba da imaju poseban tretman, naprotiv, uzeo si da se baviš zakonima Boga, a ne umeš ni ljudske zakone da ispoštuješ, takvom je potrebna posebna mera, nego ti kažem da svoju pažnju vezuješ za pojave koje ti diktiraju mediji svojim računicama motivisani, a na osnovu kojih ti donosiš (totalno pogrešan) sud o čitavoj Crkvi koja funkcioniše već puna dva milenijuma i funkcionisaće i dalje, bez obzira šta ko pričao i koliko ko hrišćana bacio pred lavove.
[ yolja624 @ 09.08.2013. 19:02 ] @
Citat:
Kangrga: Hram koji je Hrist posetio tom prilikom bio je još bogatije ukrašen od bilo kog hrama u Srbiji, na primer, imao je više zlata. Stvar je analize i istraživanja, ali mislim da je hram o kom govorimo bio ukrašen mnogostruko većom količinom zlata nego hram Svetog Save. Nije zabeleženo da je Hrist rekao bilo šta protiv takvog načina ukrašavanja hramova.


Nisam bio u tom hramu, a nisi ni ti. Niti mozemo biti, jer je taj hram srusen od strane Rimljana 70 godine nove ere. Od njega je ostao samo tkz. "Zid placa". Ukratko, nemamo pojma o eventualnom zlatu kojim je ukrasen niti dal je ili nije uporediv sa kolicinom zlata u danasnjim hramovima.
Isus je bio veliki asketa, odbijajuci bilo kakvo materijalno bogatstvo. Vise sam nego siguran da bi bio veliki protivnik neukusnog i nepotrebnog bogatstva u bogomoljama i dvorovima sluzbenika u crkvi.

Citat:
Jel tebi lično ukraden/otet neki novac/zlato da bi se ukrasio neki hram? Verujem da nije.

Naravno da nije. Tebi ocigledno to ne predstavlja problem sto se nevjerovatno bogatstvo trosi na te "potrebe"???

Citat:
Poenta zlata, dijamanata i drugih dragocenosti u hramu jeste da podseti ljude na mnogo veće i značajnije bogatstvo koje ih očekuje posle smrti.

WOW! Ne mogu da vjerujem! Time sto pozlatis sve oko popa, treba da me podsjeti na rajsko okruzenje Carstva nebeskog???

Citat:
Uvek je bilo onih što misle da to zlato treba prodati i nahraniti narod. Probali su to u Sovjetskom Savezu, pa se nisu nešto nasitili... uostalom, svako zna šta je najbolje raditi sa tuđom imovinom, to i nije nešto novo.

Da, najbolje da kupis popu jos kojeg Q7, najbolje sa pozlatom. Cisto da se podsjetimo da cemo i mi nakon smrti imati Q7 u carstvu nebeskom. Od toga ce gladan da se najede...
Kad smo vec kod imovine, crkva kaze da je sve to vjerujuceg naroda, ali se itekako sjetila da stane "u red" za restituciju. Izgleda da su ipak svjesni materijalnih vrijednosti.

Citat:
.. bolji premijer od Vučića

Zurite negdje? Zar nije Dacic?

Citat:
Ljudi po pravilu nisu prema sebi kritički orijentisani onoliko koliko su beskrajno kritični prema svemu ostalom, pa i Crkvi. Ti vidiš neke crkvene ljude da se voze u skupim automobilima, ali ne vidiš monahe koji poste tako da se nauka ne slaže da se sa takvom ishranom uopšte i može preživeti, pa oni žive decenijama

Pa sta cu kad su tako bezobrazno ocigledni. Propovjedaju moral, cednost, zivot u skladu sa Bogom! A ovamo, pahomije i kacavenda umjesto da budu obrijani i rascinjenji, bivaju penzionisani? I ja to treba da pozdravim? Jel ti poznata izreka: "sto jedna budala pokvari, 1000 pametnih popraviti ne moze"? U slucaju vjerskih sluzbenika, to je tako ocigledno ispravna izreka.

Citat:
Ti vidiš sveštenika kako krade (vidiš li uopšte?)

Ne krade. Sistem mu je omogucio da "uzme"

Citat:
...a ne vidiš apostola koji se ne odriče Hrista

A gdje si ga ti vidio?

Citat:
i pred smrtnom kaznom još moleći dželate da mu krst na koji će ga razapeti okrenu naopako, jer se smatra nedostojnim da završi kao Hrist.

Nije tacno. Prema vjerskim knjigama, apostol Petar se tri puta odrekao Hrista...

Citat:
Ti vidiš očigledno psihički poremećenog čoveka koji je, nekim čudom, došao do nekog čina u crkvi kako lopatom ubija štićenika centra kog vodi, ali ne vidiš divan primer oca Porfirija koji je nebrojeno mladića i devojaka skinuo sa droge u manastiru Kovilj

Jel ono sto su ih asovima, lopatama i budacima oducavali? Ili je to neka druga ustanova? Imaju drugaciju terapiju, zasnovanu na nekim drugim alatkama?

Citat:
Ti vidiš Pahomija, ali ne vidiš čitave kolone siročadi koje je, kroz istoriju i sadašnjost, Crkva othranila i školovala

Ne bi se ponavljao. Ali jedna losa stvar bez odgovarajuce kazne za razvratnika sve upropasti.

Citat:
...nego ti kažem da svoju pažnju vezuješ za pojave koje ti diktiraju mediji svojim računicama motivisani, a na osnovu kojih ti donosiš (totalno pogrešan) sud o čitavoj Crkvi koja funkcioniše već puna dva milenijuma i funkcionisaće i dalje, bez obzira šta ko pričao i koliko ko hrišćana bacio pred lavove.

Svoju paznju sam vezao za nepotrebno uvodjenje dogme tamo gdje joj mjesto nije. Sve ostalo je predmet skretanja sa teme. To sto je nesto trajalo 2000 godina u suprotnosti sa osnovnim ucenjem, nece ispraviti cinjenicu da je suprotno do zacrtanog. Jednostavno osnovna misao se iskvarila do neprepoznatljivosti.



[Ovu poruku je menjao yolja624 dana 09.08.2013. u 20:14 GMT+1]