[ TDragan @ 10.08.2013. 14:43 ] @
Posedujem 2 Panasonic zvučnika, na kojima su sledeći podaci:
IMPENDANCE TOTAL 6 oma
Input: TOTAL 100W (MUSIC) 50W (DIN)
Interesuje me da li smem da ih priključim na LapTop. Iz njih izlaze po dve duple žice. Ako je izvodljivo, kako da ih povežem?
[ plus_minus @ 10.08.2013. 15:40 ] @
Bez HI-FI pojačala (amplifier) nikako.
Treba ti kablić 2 činča (crveni/beli) sa jedne i mali stereo džek (2 crna prstena) sa druge strane.
Džek u zeleno (uglavnom, zeleno) u notebook a činčeve u amplifier.
Zvučnike, to jest te žičke koje vire, na predviđeno mesto u amplifier.

Ako nemaš amp. ili HI-FI pojačalo i ukoliko želiš da nabaviš neko, za te kutije, bilo koje HI-FI pojačalo (ne mora jače od 2 x 50w) hoće površiti posao.
Gledaj da se omaža poklopi. Gledaj da snaga pojačala ne prelazi snagu zvučnika. Obrnuto je - bezbedno, neće da produva ništa.
[ Filip_ @ 10.08.2013. 20:27 ] @
Sve sto rece plus-minus jos da pojasnim posto vidim da ti je oblast manje poznata.

Zice koje ces koristiti za prikljucenje zvucnika idu na zvucnike i u pojacalo na, za to predvidjeno mesto ( zica se racva, crvena zica na mesto + na pojacalu, crna zica na mesto -). Obicno pojacala imaju mesta za 2 para zvucnika (setup A i B ili 1 i 2 obicno), kada prikljucis obrati paznju da si izabrao onaj setup na pojacalu na koji si spojio zvucike pozadi.

Rca to 3.5mm stereo dzek ce ti ici iz pojacala u zvucnu na laptop-u (kako i rece covek iznad mene, obicno je zeleni ulaz za zvucnike na lap-u), a na pojacalu opet izaberi neki ulaz recimo Tape1 Play, levi-desni, tu idu beli i crveni Rca muski konektori (bas tim redosledom po boji)...

Rca i 3.5mm jack.
[ lacko123 @ 07.09.2013. 07:43 ] @
samo da napomenem nije pozlejno spajat na tape ili cd ulaz. nego spajas an AUX ulaz na pojacalu ako kupis pojacalo.
jer je drukcije predpojacalo na tape i cd nego na aux
[ Mali_Milojica @ 07.09.2013. 08:03 ] @
Citat:
lacko123: samo da napomenem nije pozlejno spajat na tape ili cd ulaz. nego spajas an AUX ulaz na pojacalu ako kupis pojacalo.
jer je drukcije predpojacalo na tape i cd nego na aux

Nisi u pravu!
CD, Tape i AUX su potpuno identični ulazi po impedansi i po osetljivosti.
[ gilopile @ 07.09.2013. 11:49 ] @
Tacno, jedino se Phono/PhonoMC razlikuju po osetljivosti.
[ plus_minus @ 09.11.2013. 07:16 ] @
Ja bih rekao da TAPE momci, ne spada u isto što i CD/AUX..
Pojačalo koje nema CD ima aux. Uglavnom. Ili ima oba.
Tape, Phono.. to je nešto drugo. Audio [tape] dek i gramofon, npr.
Nije za digitalije.
[ calexx @ 09.11.2013. 07:37 ] @
Ništa od toga nije digitalija i svi su isti, osim Phono MM/MC. Pojačala pravljena pre pojave CD plejera su imala uglavnom Phono, Tuner, Tape i kao rezervu Aux. Neka su imala baš ovako, neka i po više od svakoga (uglavnom je bio jedan samo Tuner). Sve je to bilo isto a input selektor je samo razne ulaze vodio na ulaz pretpojačala. Kasnije su se pojavili CD plejeri pa je dodat CD ulaz, negde i samo umesto Aux ulaza a posle se počelo sa dodavanjem sve više ulaza.
Druga priča su digitalije i digitalni ulazi/izlazi.
[ Mali_Milojica @ 09.11.2013. 08:13 ] @
Citat:
plus_minus:
Ja bih rekao da TAPE momci, ne spada u isto što i CD/AUX..
Pojačalo koje nema CD ima aux. Uglavnom. Ili ima oba.
Tape, Phono.. to je nešto drugo. Audio [tape] dek i gramofon, npr.
Nije za digitalije.

Nisi u pravu!!!
Očigledno da audio tehniku ne poznaješ dovoljno?!
Svi ti ulazi (Tuner, Tape, Cd, Aux) imaju istu impedansu i osetljivost sem Pnono ulaza bio on MC ili MM.
Nema tu nikakve digitalije jer iz lap topa, cd-a i kompjutera koristimo analogni signal a ne digitalni!!!
Čak i da povežeš digitalni signal, na pojačalo koje ima takvu opciju, opet će signal biti konvertovan u analogni da bi se pojačao i otičao na zvučnike!

Evo ti i primer (dokaz) sa originalnog servisnog uputstva jednog pojačala:


[ plus_minus @ 09.11.2013. 08:38 ] @
Momak, pre svega, smiri strasti i zabatali sa tim znacima uzvika.

Imam kući 2 hi-fi pojačala, jedno se koristi za starije Niške stereo kutije u dnevnoj sobi i to je matori Pioneer A-105.
Drugo je englez. MacLair SA-1100, (evo ti ga na slici, identičan kao moj primerak) takođe mator ali - perfektan. I taj trenutno gruva Clatronic 2*90w stereo LoudSpeakere.



Tape za PC audio preko hi-fi?
Pre bih rekao da je to za magnetne trake, to jest audio DEK.. kasete, itd.

A inače sam audiofil i ne umem da slušam muziku osim preko - HiFi-ja.
Navika je čudo.

To što ti meni daješ neke dokaze sa "servisnog uputstva jednog" pojačala, nikakve veze sa životom nema, jer je razlika kad se proba jedan ili drugi ulaz - OČIGLEDNA.
Kada se prikopča komp na TAPE .. jedan kanal je znatno slabiji, isto tako i na Pioniru kao i na prethodnom Harman Kardon-u
(koji je nažalost odradeo svoje, a za srce mi prirastao) dakle, nema prave stereo slike, već je jedan kanal jači od drugog.

To i sam možeš da proveriš, ako imaš gde i ako ti sluh nije oštećen, uočićeš razliku i te kako.

Kada se prikopča na AUX ili na CD.. dobija se sasvim normalan, očekivan signal kao kada bi prikopčao neki 2.1 sistem za komp, s' tim što je, pogađaš,
znatno kvalitetnije nego preko kojekakvih kung-fu PC prdavaca od 10w.

Ti sada veruj i misli šta hoćeš, ja naslućujem da to što ti imaš, ako uopšte imaš neki hifi u kući, jeste pokvareno.
U slobodno se vreme, inače, bavim i muzikom. Komponovanje i tako tome slično. Već 25 godina.
Toliko o mom poznavanju muzike, uopšte - zvuka.

@calexx

Pojam "digitalije" se odnosio na digitalni zapis, koji dolazi i smešten je prevashodno na disku ili hard disku, memoriji, whatevs. ;)
[ calexx @ 09.11.2013. 09:18 ] @
Digitalni zapis je to što jeste sve dok ne pređe u analogni. Takav je kada dođe na audio out CD plejera ili na line out zvučne kartice. Jedina digitalija ide preko digitalne veze, koaksijalne ili optičke. Ako na CD plejeru ili zvučnoj kartici imaš digital out, onda to ide na neki digitalni ulaz pojačala ... ali to nije iz ove priče.

Tape jeste namenjen za trakaše ili dekove, razlikuje se samo zato što ima vezu u oba smera pa je malo izdvojen. Tu onda može da se zakači i DAT ili neki noviji, naravno da može i PC varijanta line out/line in i sve je to sasvim ispravno. Zvučna kartica radi sa sasvim običnim analognim signalom ... opet ne računam varijante sa digitalnim konekcijama.

Da bi se izbegla nekompatibilnost pa da neko kupi CD plejer ili dek a da ne može na pojačalo, svi stavljaju slične parametre tj osetljivost i impedansu. Ne uvek iste jer neko pravi osetljivija pojačala, neko ima seriju u kojoj svako ima malo drugačije parametre ali sve ide na sve. U toj priči je moguće i da CD, Tape ili Aux ne budu apsolutno isti po parametrima ali svaki može na onaj drugi.

Zašto se kod tebe jedan kanal čuje slabije ... nemam pojma. Možda je nešto pokvareno? ;)
[ calexx @ 09.11.2013. 09:46 ] @
Samo mali dodatak, da li ti nešto znače ovi delovi uputstva za jedno pojačalo?

Prvo šema povezivanja i ovaj deo pokazuje da na tape 1 mogu da se povežu Casette deck, CD recorder, MD recorder. Valjda može i CD plejer ako može CD recorder.



Drugo, opis input selektor dugmeta i šta se tu bira, sa posebnim osvrtom na poslednju stavku.



Treće, specifikacija koja pokazuje da svi ovi ulazi imaju istu osetljivost i impedansu.


[ Burgos @ 09.11.2013. 10:48 ] @
Kod Pioneer-A105, kako se vidi iz šeme ulazi CD, TUNER, LINE, TAPE1 i TAPE2 su potpuno identični.
[ plus_minus @ 09.11.2013. 12:07 ] @
Na čemu se inače kod vas sluša muzika sa kompa?
Inače, konkretno za MacLair-a gore sa slike, da li nekome predstavlja nešto to što tape ima 2 pozicije?
Source i Play.

Osim toga, ne sporim da su te šeme tačne.
A i dalje tvrdim da je razlika evidentna.

I 101% sam siguran da su mi i MacLair i Pionir ispravni. ;)
[ calexx @ 09.11.2013. 13:49 ] @
Kod mene su Marantz PM-500 i Acoustic Research AR-925 a na ulazima je svašta. ;)

Konkretno za MacLair-a gore sa slike, tape dugme ima prioritet nad ostalim input selektorima i kada je pritisnuto, možeš da slušaš ono što je uključeno na taj ulaz, uglavnom kasetu, traku ili šta god da je povezano (ja sam nekada na tape 2 povezivao Hi-Fi video rekorder) a da bi slušao nešto drugo, onda ga ponovo pritisneš ... da izađe i onda biraš neki od tri preostala ulaza. Pretpostavljam da kod ta tri jedno isključuje drugo dok tape ima dva položaja i ne utiče na ostale. Znači ima položaj play da svira i source ... da sviraju ostali.

Razlika u principu ne može da postoji ako je sve ispravno i ako su svi ulazi jednaki. Zašto je kod tebe različito ... to je već zona sumraka. ;)
[ plus_minus @ 09.11.2013. 14:27 ] @
E, odlično. :)

Dakle, bez obzira što su impedanse i osetljivost iste, razlike kao što i sam vidiš, ima.
Upravo smo ustanovili da tape nije isto što i aux/cd i da pokretač teme, ako hoće da poveže komp. sa stereo loudspeakerima, to treba da uradi preko - tape?
Ili preko aux-a?

Te evidentne razlike nisu po 20 decibela, to što ja primećujem, ali ih ima.
U svakom slučaju, razjasnili smo šta za šta služi.

Aux ili cd - defintivno najpogodnije za komp.
A ko hoće može i u phono što se mene tiče, pa nek trpi distorzije, jer mu nedostaje igla.
A zona sumraka nije, nećemo da se pravimo previše pametni i da preterujemo.

I ja se isključujem iz ove diskusije... ;)
[ calexx @ 09.11.2013. 14:47 ] @
Gde smo to ustanovili? Razlika tape ulaza od ostalih je što je kod njega u paketu in i out jer jelte tape i snima pa je potrebna veza u oba smera. Ako zanemarimo line out (tape out, kako ko hoće) onda je ulaz apsolutno isti i line out iz kompa može da ubode u CD, Tuner, Tape (in), Aux, DAT ... pa i direktno u line in nekog izlaznog pojačala. Jednostavno, svi line out signali od tape, preko tunera, CD/DVD plejera, video rekordera, Blurej plejera, digitalnih teve prijemnika, DAT-a, MD, trakaša, line out zvučne kartice pa čak i gramofona sa kristalnom zvučnicom (ko se i toga seća) su isti ili bar kompatibilni.

Evo konkretno kod mene, pošto mi je pukla bakarna traka koja povezuje dugme na prednjem panelu pojačala i preklopnik na ploči, morao sam da napravim priručni preklopnik i povezao sam ga na tape1 (da bi gramofon ostao na input selektoru i da bi video rekorder ostao na tape 2). Sada biram tim svojim preklopnikom i na njega su povezani D3 prijemnik, komp, tuner i DVD plejer. Tako radi bar deset godina a sada mi pada na pamet da se malo raspitam u nekom servisu da poprave taj sitan fizički kvar.

Ako ti one tri sličice nisu dovoljne da vidiš da su ulazi isti, onda i ja mogu da se isključim iz dalje priče.
[ Lavlja_Jazbina @ 09.11.2013. 15:17 ] @
Citat:
ednostavno, svi line out signali od tape, preko tunera, CD/DVD plejera, video rekordera, Blurej plejera, digitalnih teve prijemnika, DAT-a, MD, trakaša, line out zvučne kartice pa čak i gramofona sa kristalnom zvučnicom (ko se i toga seća) su isti ili bar kompatibilni.


Apsolutno tacno i tu nema polemike.Dalja rasprava o izlazima je besmislena.
[ Burgos @ 09.11.2013. 16:42 ] @
Samo da se zna, kada sam rekao da se sa šeme vidi da su ulazi isti, nisam mislio na specifikacije već na:

[att_img]
[ Lavlja_Jazbina @ 09.11.2013. 17:08 ] @
Koji opciju bi ti uzeo od tih integralaca ili tranzistorskih pojacala i stavio na neki snagas.Koja osetljivost u mV tima?
[ Mali_Milojica @ 09.11.2013. 18:13 ] @
Citat:
plus_minus:
Momak, pre svega, smiri strasti i zabatali sa tim znacima uzvika.

Hvala na komplimentu za momak!
Prvo HiFi pojačalo kupio sam još davne 1971!
Znak uzvike sam stavio da shvatiš da je ono što je davno definisano, definisano.
To što ti negiraš, molim lepo, negiraj ali ne tvrdi da si u pravu jer prosto nisi!!!
Nekolicina nas ti navodimo fabričku specifikaciju ulaza a ti i dalje teraš po svome?
Misli šta hoćeš samo ne dovodi u zabludu ljude koji manje znaju od tebe.
[ popusicko @ 09.11.2013. 19:11 ] @
Kako su svi vec rekli na ovoj temi svi ulazi su identicni izuzev gramofonskog i mikrofonskog.Oni su mnogo osetljiviji od ovih gore pobrojanih (linijskih)
MacLair SA-1100 ima mehanicke prekidace za izbor ulaza koji su milion posto prljavi i ne propustaju isto kanale.Onaj koji se najvise koristio verovatno
bolje propusta oba kanala.
Lepo rasklopi dedu-naprskaj sa wd ili nekim kontakt sprejom i dobro ih razradi i videces da se svi potpuno isto ponasaju.
[ plus_minus @ 09.11.2013. 21:28 ] @
Pa milion % da i nisu baš toliko prljavi. ;)

Ja i dalje tvrdim da se signal iz audio kartice, line-out, najbolje čuje preko aux kanala.
Ne, nije pokvareno ništa, razlike ima. Nekome ta razlika neće da smeta, niti je konstatuje, meni da.

Ja vas da se razumemo, ne želim da pravim na lude, ono što mi uvo govori, to tvrdim.
A neispravno ništa nije. Toliko.

@Mali_Milojica

Molim i drugi put. I ja mrzim kad me neko oslovi sa "čiko, čiko.. ", a da to nije drugar. ;)

Cela ova diskusija se nastavila ovako sa blagom dozom napetosti jer ..

Citat:
lacko123:
samo da napomenem nije pozlejno spajat na tape ili cd ulaz. nego spajas an AUX ulaz na pojacalu ako kupis pojacalo.
jer je drukcije predpojacalo na tape i cd nego na aux



... on ništa pogrešno nije posavetovao pokretača teme.

A pokretač teme je definitivno skontao sve do sad.
[ Mali_Milojica @ 09.11.2013. 21:41 ] @
Citat:
plus_minus

Ja i dalje tvrdim da se signal iz audio kartice, line-out, najbolje čuje preko aux kanala.

Citat:
lacko123samo da napomenem nije pozlejno spajat na tape ili cd ulaz. nego spajas an AUX ulaz na pojacalu ako kupis pojacalo.
jer je drukcije predpojacalo na tape i cd nego na aux


... on ništa pogrešno nije posavetovao pokretača teme.

Zar je toliko teško da shvatiš i prihvatiš da to što ti tvrdiš i lacko123 nije tačno!
Ako je impedansa i osetljivost identična nema šanse da ima razlike!
[ Burgos @ 09.11.2013. 22:25 ] @
plus_minus, u prethodnom postu sam ti pokazao da je baš na tvom pojačavaču pretpojačavač potpuno isti za sve te ulaze. Dakle, ne specifikacije, nego šema tvog pojačavača to pokazuju, potpuno deterministički - nema potrebe ni za kakvim nagađanjem. Nije ništa strašno ako je nešto na ulazu ostarilo nakon petnaest godina - popravi se - ne moraš toliko da se zaklinješ u 100%tnu ispravnost.
[ plus_minus @ 09.11.2013. 23:11 ] @
Citat:
Burgos: plus_minus, u prethodnom postu sam ti pokazao da je baš na tvom pojačavaču pretpojačavač potpuno isti za sve te ulaze. Dakle, ne specifikacije, nego šema tvog pojačavača to pokazuju, potpuno deterministički - nema potrebe ni za kakvim nagađanjem. Nije ništa strašno ako je nešto na ulazu ostarilo nakon petnaest godina - popravi se - ne moraš toliko da se zaklinješ u 100%tnu ispravnost.


E ...? Ozbiljno? Znači, da ne sečem vene sada. D:

Nisam se ni zaklinjao, ne znam o čemu ti to.
A u sopstveni sluh neću da sumnjam. Narednih 30 godina, ne.

E sad, još jedno pitanje.
Ja samo tvrdim da razlike ima. Vi tvrdite suprotno.

Osim te šeme, što si pokazao.. ima li još nešto kod samih ulaza za činčeve pozadi osim te 2 karakteristike ili ne?
Postoji dakle identična osetljivost i impedansa. Ok. Šta još postoji? Postoji li još nešto pored toga?

Zašto ne piše na svakom pojačalu, input1, input2, input3 već tako kako piše ..tape, cd, aux ... ?
Tada kada je to pravljeno, ljudi i populacija nisu bili do te mere retardirani da je sve trebalo da im se crta, kao danas,
znači, moglo je i input1, input2, input3.. kontali bi ljudi da to znači multi-source pa ubodi jedan drugi ili treći gde ti volja.

Da, znam.. sada ću da postanem verovatno i štrokavko koji ima hi-fi crkotine neke po kući, poluispravne. D:

ps: nemojte da mislite da se ljutim, baš fina diskusija, nepotrebna, doduše, ali kad već nemate pametnijih poslova..
vi pokušavajte i dalje da mi dokažete da znate elektorniku bolje od mene ( - što jeste tačno, 100% - bez zezanja)

Jednostavno, ispada ..

da ako povežeš kompjuter u aux ili cd ulaz ..
!!!! NEEEE! NIkako to nije dobro! NEE! To ne služi za to! Sklopka će da izbaci!

;)

Loly, lolz.
[ Lavlja_Jazbina @ 09.11.2013. 23:22 ] @
Bas se nerviras.Vidi ovako moj C.V.
Pocetak diskoteka 80ih,Rade Mirkovic,Ivan Odahovski,Srdjan London,Srdjan akademija,nacrti kutija sa tada jedinim raspolozivim materijalom sper ploca,
pa onda se pojavio u Dorjanskoj stolar za secenje formaterom.Na masinskom fakultetu se pravili helikopteri a iz tasmajdanskog parka kugle sa svetilji se skidale
da bi se pravile kugle.Dule stupar i pokojni Joja pravili snagase,Nenad Napijalo motao zvucnike.Iz Gorice direktno kupovaoRCF drajvere,Renato prodavao DAVOLI MIKSETE.



BAS OVU,Fabio i Fabricia prodavali maksi singlove italo disko.

Znaci sve ovo + imao sam estradnu dozvolu disk djokej,bio na praksi u STUDIO B kod Cupe.Imao tehnike koliko u zivotu,a mislim u radnji nisi video.
Sada,bas sada slusam kasete na starom pioniru,naravno bez 15ica, ista bi jos trebao da ti navedem i kazem da NEMA RAZLIKE.

Ti teraj po svome.


P.S.Sve ovo moze da proveri bilo ko,ko je iz tog vremena.

Moram jedino priznati da po stazu Milojica je stariji sa kupovinom iz 71 hi faja.Od tebe imam 10 godina vise.
[ plus_minus @ 09.11.2013. 23:33 ] @
Pa ne nerviram se ja, već ti koliko vidim (zašto bi inače pisao kratak cv i postavljao te slike? )
Odlično što je tako, sve i da si izmislio tranzistor, ne mora da znači da čuješ bolje nego li ostali, neki tamo, dvonošci.

Činjenica.

Ako ja nastavim da kopčam kablove iz kompa u cd/aux.. sve i da sam kompletno lud, hoće li te to dodatno rastužiti ili razočarati? ;)
[ calexx @ 09.11.2013. 23:42 ] @
Nema ovo veze sa elektronikom. Zašto ne piše input1, input2, input3? Sigurno ima i takvih pojačala, naročito iz kućne radinosti, ali recimo može da se desi i da ti se obrišu natpisi i šta onda? Ti ćeš svaki put kad hoćeš da prebaciš sa tjunera na CD ili obrnuto da sedneš i razmisliš koje beše dugme? Ili ćeš nekako da napišeš pored svakog? Ovde je urađeno obrnuto, postoje 2,3,4 ... 10 ulaza i neko je procenio da retko ko ima više od jednog tjunera pa postoji jedan ulaz za njega. Jeftinija pojačala imaju jedan tape komplet, skuplja više od jednog. Slično je i za ostalo. Onda kupac poveže kako piše i uvek zna koje dugme će da mu uključi koji uređaj.

Sad mi pade na pamet ... gde bih ja povezao komp na pojačalo ako se ovde tvrdi da to nikako ne sme na CD ili tape nego samo na Aux ... ako kod mene postoji ponuda Phono1, Phono2, Tuner, Tape3/Aux? Gde da povežem CD ili DVD kad na pojačalu uopšte nema ni slova o njima? Ako nije poželjno da se komp poveže na CD ulaz nego na Aux jer nisu isti, da li sme CD da se poveže na Aux?

I da, niko ne tvrdi da komp ne sme u CD/Aux nego obrnuto, možeš komp da povežeš na CD, na Aux, na Tuner, na Tape1, Tape2, CD, DAT, MD ... na svaki ulaz, osim na Phono MM/MC ili Mic. Svuda će isto da svira.
[ Lavlja_Jazbina @ 09.11.2013. 23:55 ] @
Ne ja se ne nerviram,procenjujem sagovornika.Posle cinjenica ti odgovaras svojom projekcijom a to je ,ja sam u pravu.
Sta sam zakljucio.Pa ti si kao moja svastika.A tada joj kazem cao kao i sada tebi.Ne mogu ti poslti poljubac za laku noc ali pozdrav mogu.:).
[ plus_minus @ 10.11.2013. 00:46 ] @
Posle dobre večere, ima čovek šta i da pročita. Al' kao da se uzaludno piše svo ovo vreme.
Ponegde čak na sopstveni račun i to u tuđu korist. I džaba.
Komplexi ne daju mira. Ok.

Ovde ima i psihologa dakle? Lepo. :)

Citat:
Lavlja_Jazbina: Ne ja se ne nerviram,procenjujem sagovornika.Posle cinjenica ti odgovaras svojom projekcijom a to je ,ja sam u pravu.
Sta sam zakljucio.Pa ti si kao moja svastika.A tada joj kazem cao kao i sada tebi.Ne mogu ti poslti poljubac za laku noc ali pozdrav mogu.:).


Ego i ponos ne daju da se nešto određeno prikrije na željeni način. To onako, analiza tvog profila u tvojim godinama, iz mog psihološkog ugla.
Iz tog razloga si uveo u celu ovu bezazlenu priču i tvoju svastiku, koju izgleda ne podnosiš baš, naj, naj... a ona pa ne voli jazbine.
Verovatno je čula da u jazbinama smrdi. U lavljim, pogotovo. Dal' je to ili nije, ne znam, nagađam.

To nagađanje i predviđanje i saniranje mogućih, neželjenih scenarija unapred, na više strana, jeste jedan deo mog posla.
I toliko za sad. Nema potrebe da ti šaljem porftolio, i da se arčim kako sam ovo, ono.
Kad izvučeš dodatni napon iz sebe (izuj se bos i stoji negde na nekoj zemlji, makar pola sata dnevno) možda i popričamo, ali sudeći po tvojim dosadašnjim porukama (na elitesecurity, uopšte), deluje mi kao da ti pored tog iskustva i lepog fizičkog zanata (secanja muzičke opreme koja nije baš ni laka, te i mixeta uz to.. ) i dalje ne kontaš da su sve te miksete i ti dotrajali i bangavi šit šiberi na toj slici gore, pravljeni zbog ovakvih kao što sam - ja. Prevashodno. :) Prvenstveno.

Pa kad dođe neko u moju sferu.. (a piskaranje po tastaturi i tako to, takođe jeste jedna od moja sfera) i krene da guta redove,
te krene da u priču uključuje i deo mrske mu familije, tu onda dođe samo uteha. Na svu moju sreću.

Mogao bih još da te uporedim sa jednim RTV serviserom koji ima radnju ispod moje gajbe.
Isto tako kao ti, sve zna, života mi, ma čovek je pun iskustva i znanja.. i malo, malo pa ga neko istrese iz gaća.
Nikad ga nisam pitao što, uvek čoveku kažem, "zdravo komšija, 'oće li?"
Uvek mi je odgovorio, "ma ide nekako, evo.. gura se" itd.

Onda kada se ponovo vrati u radnju.

Osim svega ovoga, kako ti izgleda svastika?

Laku noć.
[ Burgos @ 10.11.2013. 00:50 ] @
Citat:
plus_minus:

E sad, još jedno pitanje.
Ja samo tvrdim da razlike ima. Vi tvrdite suprotno.

Osim te šeme, što si pokazao.. ima li još nešto kod samih ulaza za činčeve pozadi osim te 2 karakteristike ili ne?
Postoji dakle identična osetljivost i impedansa. Ok. Šta još postoji? Postoji li još nešto pored toga?



Ne, ne postoji ništa. Ulazi idu u preklopnik LC7818, sa preklopnika se odabrani ulaz vodi dalje u pojačavač. Ništa više - sve se jasno vidi na šemi, ne moraš biti dipl. inž. da bi video to.

Citat:
da ako povežeš kompjuter u aux ili cd ulaz ..
!!!! NEEEE! NIkako to nije dobro! NEE! To ne služi za to! Sklopka će da izbaci!


Ne, nego je apsolutno svejedno da li ćeš povezati u Tape, CD ili u AUX. Na ispravnom pojačavaču ova tri ulaza su potpuno ista.


Ne želim da misliš da mislim da treba da nosiš pojačavač u servis - ako ti od 4 ulaza bez distorzije rade 3, a ti nemaš više od tri uređaja, nema razloga za to, naravno - zdravorazumski. Samo ponovo kažem da na potpuno ispravnom pojačavaču svi ulazi (osim PHONO) su identični i da je distorzija mogla da se pojavi na bilo kom od njih sa istim šansama kao i na ovom.
[ plus_minus @ 10.11.2013. 00:58 ] @
^^ Dobro, to ja takođe znam i taj citirani deo za izbacivanje sklopke jeste moje karikiranje Malog_Milojice.. al' takođe znam da mi je hifi - ispravan i takođe znam da čujem zvuk drugačije.
I garantovano nisam jedini koji može da uoči te razlike.

edit: Zašto je ova tema inače i dalje u audio softver?
[ Burgos @ 10.11.2013. 01:07 ] @
Ako čuješ zvuk drugačije, ili su ti činčevi korodirali, npr, ili je RC mreža na ulazu promenila svojstva, ili imaš negde hladan lem na ulazu, itd, itd. Jednostavno, ako čuješ zvuk drugačije (a ne sumnjam da čuješ) - nešto nije u redu sa samim uređajem, i ono šta može biti da nije u redu je lokalizovano samo na jedan deo ulaza.
[ plus_minus @ 10.11.2013. 01:32 ] @
Znači, to nikako ne može da bude do mene, do mog sluha, već do možda koridiranih činčeva u mojoj neposrednoj blizini koji, ne znam kako da vas uverim, nisu možda, niti slučajno, niti uopšte.. korodirali.

Pazi, neka bude da je i utopija sa mnom razgovarati, uopšte se ne potrišem.
Tape šljaka kako treba kod mene i na Pioneer-u i na MacLair-u, aux se čuje drugačije, karakteristika zvuka je drugačija. Zvuk je za nijansu - tuplji. Preko tape pozicije. I preko te pozicije, jasno je kao dan da "traži" - dek. Nema korodirano ništa. Hladan lem, možda, ali.. ne verujem da je hladan lem i tamo i 'vamo, te da je hladan lem bio i na H. Kardonu, itd...

Sada stvarno moram da se bacam na druge poslove, jer me čekaju.
Poz.
[ Lavlja_Jazbina @ 10.11.2013. 07:39 ] @
Citat:
Znači, to nikako ne može da bude do mene, do mog sluha

Moze i budi siguran da je samo do tebe,a jedna od tri svastike je i psihijatar pa mozes pomoci sebi,da,da i to mnogo.Nije ovo mad zone pa da ostalim PRAVIM
audofilima solis pamet.Ja ti napisao kao kredibilitet,iskustvo da te spustim kao balon a ti na iglu ( nazalost ne gramofonsku-concord na tehniksu SL1210MK-:) )
Zadnji panel pojacala i opcija tape/dat je izmedju ostalog odvojena zbog REC opcije jer kod ostalih ulaza to nije slucaj.Kao sto se vidi na slici Phono je izvojen i ima sraf za uzemljenje.
Na drugoj slici je ONKYO i Impedanse ulaza koje su za Line CD, PHONO, TUNER, MD, TAPE/CDR ......... 200 mV, 50 kΩ

I ono najvaznije. Nikako nemojte koristiti cinceve slabog kavaliteta jer se moze desiti da spojite PLUS I MINUS a to dovodi do bruma a moze se i spaliti ako se to
desi pri radu i na samom pojacalu.Necemo pricati da je plus i minus spajanje na 220v pogubno kako za uredjaj tako i za coveka pa zaobilazite tu radnju.!!!!





[ Mali_Milojica @ 10.11.2013. 08:09 ] @
Morao sam do podruma, još uvek čuvam moje prvo HiFi pojačalo:



Koje i dan danas radi i ima neverovatno topao zvuk.
Naravno, na svim ulazima, sem PHONO, zvuk je isti!
Starije je ovo pojačalo od mnogih forumaša!

http://stereonomono.blogspot.com/2011/07/sony-ta-88-1970.html
[ Lavlja_Jazbina @ 10.11.2013. 08:25 ] @
Moram ti skinuti kapu i duboki naklon.Ovo se retko vidja.Zanimalo bi me sta bi se desilo na ebay-u kada bi postavio na oglas.
[ Mali_Milojica @ 10.11.2013. 08:30 ] @
Citat:
Lavlja_Jazbina: Moram ti skinuti kapu i duboki naklon.Ovo se retko vidja.Zanimalo bi me sta bi se desilo na ebay-u kada bi postavio na oglas.

Verovatno bi bila dobra cena ali nije za prodaju.
Pošto sam ga izvukao iz podruma, nakačio sam ga na 25. godina stari BOSE AM5 i...zvuk je da se naježiš?!
Nema više takvog kvaliteta...čiča od 42. godine može da počisti sve ove nove spravice bez problema.
[ calexx @ 10.11.2013. 08:41 ] @
Fali ti tuner iz paketa pa da imaš sve. ;) Ja sam u to vreme ipak imao manju ponudu jer je u ovim krajevima svaki dolazak audio i teve opreme bio blokiran zbog konkurencije Ei. Zato je prvi uređaj te vrste bio neki receiver koji je posložio kao osnova za HSR48 pa su ih kasnije rasprodali, neki po onome što sam čuo, engleski fm-receiver. I naravno svrljiške trosistemske kutije. ;) Tek krajem sedamdesetih sam se prebacio na zapadne i dalekoistočne varijante.
[ Lavlja_Jazbina @ 10.11.2013. 08:46 ] @
Slazem se da nije za prodaju,samo bih voleo da je pored neki pulsmetar koji bi merio emocije.
Na ovo bi i sam Sony imao respect prema vlasniku.Verovao ili ne oci su mi zasuzile.
[ Mali_Milojica @ 10.11.2013. 09:01 ] @
Citat:
calexx:Fali ti tuner iz paketa pa da imaš sve.

Imao sam i tuner ali... Davno je nastradao na jednoj (tada još uvek tinejdžerskoj žurci) i onda sam se setio da ga odnesem u sonijev servis koji je bio u Sarajevskoj ulici. Rekli su mi da je izgoreo mrežni trafo i da treba da ga naruče. To je potrajalo par meseci a mene u strpali u vojsku i po povratku...nisam mogao naći potvrdu o predaji uređaja u servis + prošlo godinu dana i ostadoh bez njega.
[ Lavlja_Jazbina @ 10.11.2013. 09:30 ] @
Mali off,ali me potseti na taj servis i tom isporukom,dugom jer su tada iz Japana narucivali delove.Meni se na jednom sonijevom deku polomila komanda sa premotavanje
i cekao sam oko 2 meseca,dobio i platio samo postarinu.Japanci poklonili.


[ newtesla @ 10.11.2013. 14:39 ] @
Jedina razlika između Tape i CD/AUX je ta što TAPE neće ići na TapeOut kad je selektovan - a ostali hoće.

Ili na pojačalima koja imaju Tape Monitor, kojima će na TapeOut ići selektovani Phono/Aux/Tuner/CD - a na zvučnike će ići TapeIn; kako bi troglavi dekovi mogli da sviraju i Source, i Tape tokom snimanja

*ja jesam mlad, ali imam i ja pozamašan CV u audio-elektronici
[ calexx @ 10.11.2013. 15:50 ] @
Ne smem da se kladim da sam dobro razumeo prvu rečenicu. ;) Druga nije tačna, ne određuje se na pojačalu da li se sluša source ili snimak, to se radi na dekovima. Troglavi dekovi imaju baš pomenuti tape/source preklopnik i njime se određuje da li deck na tape out samo propušta ono što mu je došlo na tape in ili će da svira ono što je tog trenutka snimljeno.
Tape monitor na pojačalima ima ulogu običnog input selektora, samo što je zbog potrebe snimanja drugačije organizovan od ostatka. Kada je u tape položaju, onda svira ono što dolazi sa decka. Kada je u source ili kako se već zove položaju, onda važi onaj običan input selektor.

A i ja sam najjasniji ... a i sve je ovo važno za temu. :) Naročito zato što se pokretač teme nije javio par meseci.
[ Lavlja_Jazbina @ 10.11.2013. 16:01 ] @
newtesla..udario si u zid :),calexx me potseti na vreme kada je, i sada drugar a tada snimao kasete (sada fura fujicu klime ( Rade Milic ) obavezno
preslusavao snimak.Jes da je azimut gurao na maksimum zbog c c c c c visokih.20 dekova je u cugu snimalo.3 glave i ovo sto Calexx kaze.
[ Sava @ 11.11.2013. 08:21 ] @
Newtesla je potpuno u pravu u opisu funkcije "tape monitor" na pojačalima. To što funkcija postoji i na magnetofonima je sasvim druga priča. Magnetofon se priključuje na pojačalo tako što u jedan ulaz ide izlaz iz snimača, a iz izlaza pojačala u ulaz snimača. Ako se priključi magnetofon sa tri glave onda može da se sluša snimak sa trake praktično u realnom vremenu jednostavnim preklapanjem dugmeta "tape monitor".
[ Mali_Milojica @ 11.11.2013. 08:35 ] @
Citat:
Sava: Newtesla je potpuno u pravu u opisu funkcije "tape monitor" na pojačalima. To što funkcija postoji i na magnetofonima je sasvim druga priča. Magnetofon se priključuje na pojačalo tako što u jedan ulaz ide izlaz iz snimača, a iz izlaza pojačala u ulaz snimača. Ako se priključi magnetofon sa tri glave onda može da se sluša snimak sa trake praktično u realnom vremenu.

Brkate obojica mogućnosti!
Tape Monitor je funkcija koja služi da čuješ šta si uputio na dek. To je opcija koju koristiš pri odabiru nekog ulaza na tape source. Kvalitetnija pojačala su imala tu funkciju pa si, recimo, snimao sa gramofona na kasetu ili tape to tape a slušao si tjuner. Tape monitor je omogućavao da čuješ šta se snima i to nema nikakve veze sa troglavim dekovima ali baš nikakve. I troglavi dekovi imaju samo dva para činčeva kao i obični a to su in i out.
Što je najbitnije, sve ovo nema veze sa suštinom. Pričamo o osetljivosti ulaza i iz priloženog i vrapci mogu ukapirati da su svi iste osetljivosti i impedanse sem ulaza za gramofon (MM/MC).
[ Mali_Milojica @ 11.11.2013. 08:49 ] @
Citat:
Lavlja_Jazbina:Jes da je azimut gurao na maksimum zbog c c c c c visokih.20 dekova je u cugu snimalo.3 glave i ovo sto Calexx kaze.

Azimut nema veze sa snimanjem!
On je bitan za reprodukciju, znači da se azimutom poklopi trag zapisa već snimljene kasete.
Čak i kod troglavih dekova (u podrumu mi je troglavi DENON) to se oseti samo ako je načisto razdešen azimut jer je razmak između glava rec i play svega par milimetara.
Davnih godina sam od Sonija nabavio test traku a kasnije i test diskove za cd plejere.
Jednostavno, od "škljocanja" mehanizma koji je privlačio glavu na traku azimut je znao da se razdesi i traka se koristila za fino podešavanje. Između ostalog, na traci sam imao i čist signal od 1khz, 5khz i 12khz i još nekih (već sam zaboravio) koje sam koristio za podešavanje brzine motora na kasetofonima.
Visoki tonovi su se podešavali opcijom BIAS. Pošto kasetni magnetofon sa brzinom od 4,75cm nije mogao da zapiše visoke na istom nivou kao studijski magnetofoni na velikim brzinama, prišlo se rešenju sa povećanjem struje magnjećenja za visoke tonove (bias). U prevodu, nije bio isti nivo zapisa za niske i visoke tonove. Pri reprodukciji se išlo na filtere za peglanje da bi se to izjednačilo.
Znači, azimut ne bias da.
[ calexx @ 11.11.2013. 10:13 ] @
Tačno što se azimuta tiče, a za bias nisam siguran. Podešavanjem azimuta se glava prilagođavala snimku koji je napravljen na drugom uređaju koji možda ima malo pomerenu glavu u odnosu na taj ... naš. Struja predmagnetisanja iliti bias se podešavala prema kaseti, na mom deku postoji dugme kojim se podešava od -15% do +15% dok sam u knjižici imao tabelarni prikaz koliko se postavlja za koju tačno kasetu. Naravno, odnosilo se na nekoliko referentnih kaseta, niko nije imao info o bezbroj onih koje su pravile nonejm firme. ;) Knjižica mi je tu negde, mogu da je nađem ... a usput mogu da nađem i neke članke koji su objašnjavali sve ovo. Čak i onaj SAM dodatak namenjen konkretnoj priči.

Ajde opet o Tape monitor dugmetu. Ono na pojačalima služi samo i jedino kao input selektor. Kada je u Tape položaju, onda svira ono što dolazi sa deka. Kada je u source (ili kako god da je obeleženo) onda svira ono što je izabrano na klasičnom input selektoru. Odvojeno je samo zato da bi se input selektorom biralo šta će da se snima. Naravno, kada se nešto snima, a postavimo tape monitor na položaj tape (sve to na pojačalu) onda čujemo zvuk sa izvora tj ono što se snima a prolazi kroz dek. Na boljim i novijim pojačalima postoji novo dugme (pišem o dugmetu ali može da bude i sa prekidačima ili kako je već napravljeno) kojim se određuje šta se snima. Znači nebitno šta se sluša, može da se postavi da dek snima sa gramofona a da slušamo tuner. Usput, na pojačalima koja su imala mogućnost korišćenja dva deka je postojao i položaj tape1->tape2 i tape2->tape1 za tu varijantu.

Jedini način da se sluša ono što se snima je da se na troglavom deku prebaci preklopnik tape monitor u tape položaj i onda na tape out ide snimak. Ako je na položaju source, onda na tape out deka ide protočni ;) zvuk koji dolazi na ulaz deka. Konkretno, ako je na deku postavljeno na source, ne postoji način da se na pojačalu čuje snimak dok se snima. Svejedno kakvo je pojačalo, na najprostijem i najgorem i najsiromašnijem može da se čuje snimak ako je na deku tako podešeno.

Sreća pa ovde moderatori ne svraćaju. Inače bi videli off a i da pokretač teme mesecima nije pogledao odgovore. ;)
[ plus_minus @ 11.11.2013. 10:15 ] @
^^ A uz sve to, tema nije ni na pravom mestu.
[ Mali_Milojica @ 11.11.2013. 10:46 ] @
Citat:
calexx:Podešavanjem azimuta se glava prilagođavala snimku koji je napravljen na drugom uređaju koji možda ima malo pomerenu glavu u odnosu na taj ... naš.

E vidiš, to je greška!
Azimut treba da je isti za sve dekove i zato postoji test traka. Sretao sam, u eri kasetofona, mnoge kojima je azimut skroz "prošlajfovao" od silnog čačkanja. Srećom, većini dekova bez skidanja vrata nije moglo da se pristupi šrafiću za azimut što govori o tome da se to ne dira bez potrebe. Posle fabričkog podešavanja, šraf ispod koga je bila opruga za nivelisanje, u fabrici bi zapečatili lakom baš zbog toga da se to ne bi pomeralo i čačkalo!
Dok sam slušao kasete, u slučajevima kada sam dobijao kasete od drugova sa razdešenim azimutom, nisam podešavao moj za njihov snimak nego njihov da se to ne bi više dešavalo. Sve sam ih savetovao, ako već nemaju test traku, dovoljna je i neka originalno snimljena (nabavljena u Nemačkoj ili Engleskoj) i prema njoj podesiti azimut. Nikako prema kasetama iz domaće radinosti!

[ plus_minus @ 11.11.2013. 11:10 ] @
Ma ja bi rekao da ti i ovaj iz jazbine najviše grešite i da manje treba da ste ostrašćeni, nego ajde.. neću da se mešam više, kako hoćete.
[ calexx @ 11.11.2013. 11:16 ] @
Greška je samo ako tako hoćeš da protumačiš odgovor. Šta, pošalje mi drugar iz Kikinde kasetu i ja da zapucam kod njega da mu štelujem azimut? Dobijem kasetu snimljenu kod nekog nonejma i sad da tražim ko je taj? Da je baš tako, onda bi bilo podešeno kod svih i ne bi postojao način da se promeni niti podesi. Pošto to može da se desi iz raznih razloga (vreme utiče, utiče i neki šrafciger, komšija koji se u sve razume i hoće da našteluje dek da se bolje čuje ...) onda može da se odradi i ovako mada nije pametno razdešavati svoj azimut zbog neke kasete.
Moj dek ima lako dostupne šrafove, jedino je potrebno da se skine plastika ispred rupa. Da ne tražim neki konkretniji link, ovde može da se vidi kako izgleda.

Srećom, odavno ne koristim dek, sve sam već nabavio u digitalnom obliku.
[ Mali_Milojica @ 11.11.2013. 11:19 ] @
Citat:
plus_minus: Ma ja bi rekao da ti i ovaj iz jazbine najviše grešite i da manje treba da ste ostrašćeni, nego ajde.. neću da se mešam više, kako hoćete.

Još da me udostojiš argumentima, i da ti kažem hvala!
Molim te, budi precizan i reci gde ja grešim!
Lavlja jazbina će u svoje ime...
[ plus_minus @ 11.11.2013. 11:23 ] @
Pa jesam. Mnogo ste ostrašćeni. Sava ne zna, NewTesla ne zna kako treba... a b'e dobro.. ono, niko ne zna.. - Nije u pravu!!
[ Mali_Milojica @ 11.11.2013. 11:26 ] @
Citat:
calexx:
Greška je samo ako tako hoćeš da protumačiš odgovor. Šta, pošalje mi drugar iz Kikinde kasetu i ja da zapucam kod njega da mu štelujem azimut? Dobijem kasetu snimljenu kod nekog nonejma i sad da tražim ko je taj? Da je baš tako, onda bi bilo podešeno kod svih i ne bi postojao način da se promeni niti podesi. Pošto to može da se desi iz raznih razloga (vreme utiče, utiče i neki šrafciger, komšija koji se u sve razume i hoće da našteluje dek da se bolje čuje ...) onda može da se odradi i ovako mada nije pametno razdešavati svoj azimut zbog neke kasete.
Moj dek ima lako dostupne šrafove, jedino je potrebno da se skine plastika ispred rupa. Da ne tražim neki konkretniji link, ovde može da se vidi kako izgleda.

Srećom, odavno ne koristim dek, sve sam već nabavio u digitalnom obliku.

Možda ti nisi mene shvatio?
U jednom od prethodnih postova napisao sam da je dolazilo do pomeranja azimuta i od silnog škljocanja mehanizma. Bilo je tu i drugih uzroka...
Takav dek, bez vrata, imao sam i ja i to dva modela, isto Marantz i Sansui. Modela se više ne sećam jer sam ih davno prodao. Poslednji (u podrumu je) koji sam kupio 90-91 je troglavi Denon.
Takođe, napisao sam da sam savetovao drugove da azimut kontrolišu sa kvalitenom studijskom kasetom (a svako je imao bar jednu iz Nemačke ili Engleske, što je bilo važno zbog kvaliteta snimka i tačnog azimuta).
[ Mali_Milojica @ 11.11.2013. 11:29 ] @
Citat:
plus_minus:
Pa jesam. Mnogo ste ostrašćeni. Sava ne zna, NewTesla ne zna kako treba... a b'e dobro.. ono, niko ne zna.. - Nije u pravu!!

Zamolio sam te da mi napišeš konkretno gde grešim!
Ovo što si napisao nije argumentovan odgovor nego puka prozivka!
[ calexx @ 11.11.2013. 11:47 ] @
Citat:
Mali_Milojica: Možda ti nisi mene shvatio?
U jednom od prethodnih postova napisao sam da je dolazilo do pomeranja azimuta i od silnog škljocanja mehanizma. Bilo je tu i drugih uzroka...).
Ma razumemo se, bolje rešenje je da svako našteluje svoj dek, jedino što je to praktično neizvodljivo. Ovako je potrebno da se šteluje kad god dobiješ neku kasetu ... e sad, postoji rešenje sa automatskim podešavanjem azimuta ali postoji mnooogo razloga zašto nisam imao konkretan dek. ;)
[ Mali_Milojica @ 11.11.2013. 12:01 ] @
Uh...
Drug je imao Dragona i...vrh!
Tema je i ovako otišla u off.
Bila su to lepa vremena kada se pravio HiFi!

[ calexx @ 11.11.2013. 12:06 ] @
Ne pominji mi Dragona, u to vreme sam načuo da neki didžej iz okolnih sela prodaje Dragona za samo 1500 demona i dok sam saznao gde je, već je prodat. Nisam mogao da prežalim, ne bih razmišljao da dam 1500 za njega. A očigledno i on ima auto-azimut. :)
[ Mali_Milojica @ 11.11.2013. 12:21 ] @
Polovan Dual 1249, 1979. godine kupujem za 1200 DEM!
I on je u podrumu...

[ Sava @ 11.11.2013. 16:19 ] @
Citat:
Mali_Milojica:
Tape Monitor je funkcija koja služi da čuješ šta si uputio na dek.
Tape monitor je omogućavao da čuješ šta se snima i to nema nikakve veze sa troglavim dekovima ali baš nikakve.

Nisi shvatio moj odgovor. Naravno da je TM preklopnik između ulaznih i izlaznih tape priključaka,ali ako je magnetofon troglavi onda može direktno u (skoro) realnom vremenu da se sluša snimak. To sam rekao.

P.S. Kod mene ništa nije u podrumu. Nemam moderna digitalna pojačala već starog Luxmana kao i dva kaset deka, naravno i ostalu opremu kao što je tjuner, gramofon i slično i to sve koristim svakodnevno već decenijama.
[ Lavlja_Jazbina @ 11.11.2013. 18:21 ] @
Mali Milojica...
Citat:
razmak između glava rec i play svega par milimetara.




Sto se tice azimuta u snimanju sam se zatrcao,ali stelovanje i kod tate Akaia je bilo fiksirano.
[ popusicko @ 11.11.2013. 22:37 ] @
Hehehe.Pinch roller i kapstan.Kako se to prljalo...