[ andrija p @ 14.08.2013. 13:29 ] @
Imam racunar sa Mikrotik RuterOS(dhcp, pppoe, dva interfejsa jedan prema ISP, a drugi prema switch-u) i dva routerboard koji sluze kao wifi access point. U mrezi se nalaze 40-ak korisnika koji se kace preko pppoe, na switch ili wifi na routerboard. Hteo bi da imam nadgledanje i upravljanje mrezom preko snmp protokola. Konkretno me intresuje sta i kako od sledeceg bi mogao da implementiram:
nadgledanje zauzeca, cpu i ramna rucunaru na kome je ruteros i wifi ruter bordovima,
nadgledanje saobracaja po pppoe konekcijama,
nadgledanje saobracaja po mac adresi,
nadgledanje saobracaja po interfejsima (unutrasnji i spoljasnji saobracaj dvojeno ako je moguce)
otkrivanje uredjaja na mrezi
obavestenja ili alarm o promenama
pravljenje mape uredjaja
pravljenje izvestaja
ukoliko je moguce beckap mrezne konfiguracije
organiyovanje grupe korisnika.....
Svako iskustvo slika bi mi dobro dosla?
[ zivanicd @ 14.08.2013. 19:19 ] @
Instaliraj DUDE za monitoring u mrezi.

Sto se tice pracenja saobracaja idi na TOOLS>GRAPHING pa aktiviraj grafikone za interfejse, queues, resources.
[ andrija p @ 20.08.2013. 10:29 ] @
Instalirao sam The Dude i ukljucio SNMP, ali sa mog PC racunara sa Win OS ne mogu da ocitam nikakve SNMP podatke sa Router OS racunara (x86, v3.22).
Kad odem na SNMP, pa SNMP settings tamo sam stiklirao Enabled, upisao svoj email i kao lokaciju upisao Belgrade.
Napravio sam SNMP community atos, ostavio 0.0.0.0/0 kao address, i stiklirao Read-access.
Iz The Dude-a mogu da pingujem Router OS, mogu da iz njega otvorim WinBox, ali mi npr. ne prikazuje CPU, RAM, VM, HDD i slicno, iako sam sve to ukljucio.
Sve sto mi pokazuje je down.

Kako da u MT aktiviram grafikone?
[ zivanicd @ 20.08.2013. 20:46 ] @
Jel si napravio na Dude-u SNMP agenta sa comunity atos ?


Vec sam ti napisao kako da aktiviras grafikone:
Na mikrotiku idi na Tools>Graphing. U opcijama Resources klikni na + i OK. Isto tako uradi na interface i queues :)
Grafike gledas tako sto iz web browsera otvoris http://IP_Adresa_Mikrotika/graphs

[ Aleksandar Đokić @ 21.08.2013. 18:43 ] @
Mozda je bolje da grafike crtas preko SNMP-a putem MRTG-a (PRTG-a i sl.).