[ aleksazr @ 14.08.2013. 22:35 ] @
Danas bio da kupim web kameru, gledam cene u jednoj prodavnici, kreću se oko 1300 din, tako nešto,
ova C-180B pro light okruglo 2000din i neka skuplja preko 4000 din.

Gledam šta piše na kutiji proizvoda, za Xwave C-180B pro light:
resolution: up to 1280*1024
frame rate: (640 x 480) 30 frames, (1280 x 1024) 15 frames
18 special effects and 10 photo frames for pictures
fast snap button
mikrofon

I na osnovu toga i srednje cene kupim tu kameru.

Kući je utaknem u USB i XP je prepozna, sve ok.
Startam VirtualDub i slika se prikaže, nije loša - ali samo u "Microsoft WDM Image Capture (win32, VFW)".
Ako odaberem "USB Video Device (Direct Show)" slika je očajna.
Nažalost, Skype vidi baš tu očajnu sliku. I kako god nameštao parametre, ne može ni blizu kao sa WDM.

Što se tiče rezolucije, VirtualDub ne vidi da može više od 640x480 pixela.
Snimanje ide uvek sa 8 fps, do 160x120 pa do 640x480.
A gde je 1280*1024?

Nemam pojma gde bi trebalo da se nalaze onih 18 specijalnih efekata i
10 ramova za slike, nikakvog CD-a nije bilo.

Sam mikrofon je neupotrebljiv.

Inače, kamera ima i potenciometar za LED diode, ako je suviše mračno.
Potenciometar bi trebalo da linearno menja jačinu svetla, ali praktično je on/off.
Vrtim potenciometar ceo krug i ne dešava se ništa, tek na kraju samo upali diode.


Eto toliko... ako neko može da pomogne, kako da skype ima onu bolju sliku...?

edit: ambalaža kamere je pravljena u Srbiji, bar-kod je naš.
Pravljena je tako da ne može da se otvori-zatvori a da se to ne vidi.
Bar-kod sa spoljne strane je 8606005-574922 a unutra piše 8606005-572942.
Spolja piše "019944 Xwave C-180B Pro Light", a unutra "019243 Xwave C-180B"

Nigde na sajtu proizvođača Xwave se ne pominje "Pro light". Zapravo, nigde izvan Srbije se ne spominje.

[Ovu poruku je menjao aleksazr dana 15.08.2013. u 11:27 GMT+1]
[ aleksazr @ 16.08.2013. 11:54 ] @
Uspeo sam dve stvari: da popravim kvalitet Skype slike i da povećam fps. Čisto je softver u pitanju, nije do kamere.

Prvo da kažem, izbegavajte VirtualDub. Čak i kad namestim sve kako treba, ako podešavam parametre kamere
iz njega - piši propalo, slika postaje crna i ništa više ne može da se uradi.

Razlog zašto je slika u Skype bila očajna je kontrast. Imam Nvidia grafičku a sa njom ide Nvidia control panel
unutar kojeg može da se podešava svetlina, kontrast itd kako za desktop tako i za video.
Ne znam zašto, ali kod mene je kontrast za video bio na nuli. Kad sam to popravio, slika se popravila.

A mali broj FPSa (8, i manje) je prouzrokovao VirtualDub kad je smanjio jačinu slike.
Podešavanja za kameru imaju "Exposure", tj. ekspoziciju. Što je taj broj veći, kamera duže
slika jedan frejm, pa dobije više svetla ali i smanji broj slika u sekundi. Pošto je slika bila jako tamna,
morao sam da povećam ekspoziciju na maksimum - pa je bilo samo 8 fps.

Kad sam uradio system restore i time izbacio ono što je VirtualDub pokvario i kada sam u Nvidia sredio kontrast,
više nije bilo potrebe za dugom ekspozicijom i broj slika se povećao na 25 u sekundi.
Obećano je 30fpsa, i to bi se verovatno i moglo dobiti, ali ekspozicija mora da se smanji prilično, što zahteva jako osvetljenje.

Sad sam zadovoljan slikom, mada ostaje pitanje da li sam mogao proći jeftinije, jer i dalje nemam 1280x1024.

Oni specijalni efekti i snap button - to ne postoji.
A za mikrofon ću kasnije morati odvojiti malo vremena, možda može nešto da se uradi sa podešavanjem jačine, itd...
[ aleksazr @ 16.08.2013. 19:11 ] @
Problem je što se dijalog "video capture filter properties" često resetuje, stavi Exposure na Auto i time smanji fps...
Kako to da rešim?
[ aleksazr @ 17.08.2013. 14:40 ] @
Problem resetovanja dijaloga rešen drajverom odavde. (ujedno je i program za video capture). Ovaj drajver ima one efekte što su falili.
Na linku (bar sada) piše da je to specijalno za ovu kameru, ali verujem da je to univerzalno za USB kamere.

Moj problem je rešen, pozdrav :)