[ Horvat I @ 19.08.2013. 16:16 ] @
U laptopu Samsung NP300 NP300E5A imam 7micu homepremium sp1 koji je mnogo sporiji u odnosu na XP
To malo neadresirane memorije (dopunjeno na 4g) bi i žrtvovao, al su netostupne pojedine funkcije Hardvera i komande sa tastature
[ Miroslav Jeftić @ 19.08.2013. 18:22 ] @
Ubaci ssd, ništa drugo nema ni blizu sličan efekat Doduše nije mi baš jasno koje su funkcije nedostupne i zašto, nisi instalirao drajvere?
[ Horvat I @ 19.08.2013. 20:59 ] @
Oba su na sdd-ima.
7 je čak na bržem,sata3.
Nedostupan mi je "točkić" na tuchpadu, udvojene funkcije funkcijskih tastera
[ Bash1711 @ 20.08.2013. 08:04 ] @
Ako sam te dobro razumeo u pitanju je I3 procesor, 4gb rama, intel 3000 graficka, i laptop dolaza sa Win7 homepremium. Na toj konfiguraciji Win7 bi trebao sasvim fino da radi.
Kako bi ubrzao sistem, mozes da uradis sledece:

- uninstaliraj sve nepotrebne programe ( pogotovo ako je na laptopu instalirana gomila programcica od proizvodjaca ), drze se pravila jedan program jedna namena ( ne treba ti po 3-4 programa za istu namenu)
- neka ti se sa sistemom dize samo neophodno, to jest drajveri i antivirus ( u msconfigu ovo podesi ), takodje obrati paznju i koji antivirus koristis, MSE je veoma stedljiv.
- iskljuci windows search ( start-services.msc - windows search pa disable)
- poiskljucuj pojedine vizuelne efekte
- sceniraj sistem da vidis da li imas nekih virusa, defragment ti netreba posto ako sam te dobro razumeo imas ssd, povremeno ocisti nepotrebne fajlove sa Ccleaner-om.
- redovan update sistema

Ovo bi trebalo da ti pomogne da dobijes na brzini, pod uslovom:

- da nisi tweak-ova sistem, nekim od saveta sa neta kako ubrzati Win 200%
- nisi cackao registry, i koristio takozvane programe za optimizaciju
- sistem vec nije zarazen
- koristis dobre drajvere
- nisi koristio programe za promeu izgleda Win-a

Konfiguracija je sasvim dovoljna za udoban rad na sedmici, sem za igranje, ali ako si uzeo ovaj model predpostavljam da ti je laptop potreban za posao. Na tom procesoru i ssd-u bi trebalo sve da leti. Nisi nam rekao kad se tacno javlja usporavanje ( od dizanja sistema, prilikom upotrebe nekog programa...). Krajnja opcija je naravno reinstal sistema, pravilna instalacija drajvera i samo neophodnih programa. Javi sta si uradio, pa cemo da vidimo da ti pomognemo.
[ Horvat I @ 20.08.2013. 13:00 ] @
Hvala za konstruktivni odgovor.
Procesor je Intel-Pent.CoreDuo B950 2.1GHz sa grafuljom
Solidno je radilo dok nakon automatskih osvežavanja se avast nije deaktivirao,tad sam dopunio memoriju stavio sd i zbog trenutne žurbe ubacim xp i prezadovoljan >10" spreman.
Naletim na sniženje i uzmem Samsunga 830 turim win7 (Fabrički) jedva nađem drajvere i SVE je mnogo sporije neg na xp spor odziv na pokretanje programa,učitavanje...
Šta se dešava ak isključim ubitačno osvežavanje?
[ valjan @ 20.08.2013. 13:17 ] @
HM, Avast se deaktivirao? Da nisi slučajno primio i nezvane goste na sistem, AV softver se ne deaktivira tek tako sam od sebe. To bi objasnilo i sporost sistema...
[ mr. ako @ 20.08.2013. 13:48 ] @
Citat:
Miroslav Jeftić:
Ubaci ssd, ništa drugo nema ni blizu sličan efekat :)

Najlosiji savet ikad.
Da, ubrzao bi sistem sa SSD, ali pre toga treba pronaci uzrok zasto je sada spor jer ta konfiguracija moze da nosi W7 bez problema. No sreca u ostale clanove, pa je dobio bas dobre savete, predloge a i upozorenja (valjan).

[ plus_minus @ 20.08.2013. 13:50 ] @
Ja bi za početak ubio tog avasta skroz, komplet. Remove, uninstall. Regedit - clean, wipe, whatevs.. dakle, svaki avastov trag - dezintegracija.
Nakon toga, instalirao bi Microsoft Security Essentials. Upalio bih i Win7 firewall ako je isključen, zajedno sa ovom alatkom za čišćenje spajvera.. kako se beše zvaše, takođe integrisano.. Malicious Software Removal Tool valjda.. ima ga u Security/Action center..

Zatim, deep scan komplet sve sa S. Essentials. Nema boljeg i lakšeg antivirusnog programa za Win7 od toga. To bi trebalo da dovede do osetljivog poboljšanja.

A što se tiče ssd-a (ka'eš 2 komada imaš i ono sporo?) .. jel' tebi u BIOS-u kojim slučajem APIC opcija on ili off (enable/disable).. ? Treba biti na ON, Enabled.
Prvo mi je to palo na pamet.. češčeš .. e sad.. ima li BIOS tog notebook-a uopšte mogućnost podešavanja tog dela..
[ Horvat I @ 20.08.2013. 16:02 ] @
Zasad je bilo format c: sys
I Jovo nanovo
[ valjan @ 20.08.2013. 16:09 ] @
Pa ako ćemo već tako rešavati probleme, mogao si ga ubrzati i sa prirodnih 9,81m/s2, jeste da format c: uglavnom rešava mnogo problema, ali usput se ne nauči baš mnogo, a naročito to kako izbeći često "format c:"-isanje...
[ kristi1 @ 20.08.2013. 16:44 ] @
Citat:
Zasad je bilo format c


Ne radi se format na SSD-u.
[ Miroslav Jeftić @ 20.08.2013. 17:16 ] @
Citat:
mr. ako: Najlosiji savet ikad.
Da, ubrzao bi sistem sa SSD, ali pre toga treba pronaci uzrok zasto je sada spor jer ta konfiguracija moze da nosi W7 bez problema. No sreca u ostale clanove, pa je dobio bas dobre savete, predloge a i upozorenja (valjan).


Teško. Deinstalacija "nepotrebnih" programa, efekata itd je uglavnom gubljenje vremena, nema od tog ubrzanja. Inače pošao sam od toga da mu je ispravan laptop i sa hdd-om, da je odmah rekao da ima ssd i da je spor, bilo bi očigledno da nšeto nije instalirao kako treba
[ SlobaBgd @ 20.08.2013. 18:41 ] @
@zoran_dojkic
Savet koji si dao je totalno bez veze. Niti je instalacija Windowsa 8 u ovom slučaju rešenje, niti treba davati takve savete po svaku cenu. Hoćeš li ti da platiš članu novi Windows? Hoćeš li ti da backup-uješ dokumente? Ti ćeš tražiti drajvere? Takođe, šta ako se problem ponavlja, ako instalacija Win8 ne reši problem? Ako je greška u hardveru ili malware-u?
Nova instalacija OS-a je poslednja stvar koja se preporučuje.
[ Horvat I @ 20.08.2013. 20:33 ] @
Citat:
kristi1:
Ne radi se format na SSD-u.

Dobro, particiju sam obrisao.
Zorane Win7 sam vratio, po instalaciji legalan je
OPA moguće da sam uočio razlog!?
7mica izgleda bolje gazduje energijom
baterija na Xp je mogla do 2,5h a sad imam još 40%.
Znači promenom energetsog plana... logično
[ Goran Mijailovic @ 20.08.2013. 20:41 ] @
@zoran_dojkic

član si od 2006. godine i vrlo dobro znaš da ovo nisu teme za žalbe niti za hvaljenje a opet zloupotrebljavaš Windows forume na taj način i nije ti prvi put a još iznosiš i privatne poruke drugih članova.

[Ovu poruku je menjao Goran Mijailovic dana 20.08.2013. u 23:59 GMT+1]
[ anon70939 @ 21.08.2013. 07:02 ] @
Citat:
plus_minus:
Ja bi za početak ubio tog avasta skroz, komplet. Remove, uninstall. Regedit - clean, wipe, whatevs.. dakle, svaki avastov trag - dezintegracija.


Na 2-3 racunara sam razbijao glavu zbog cega je prespor neki racunar, koci, zeza cela masina, a naizgled je sve OK...
I probao sam isto ovo sto ti plus_minus savetuje. Obrisao Avast i masina je progledala...
Ne znam kakav je to zaglup bio kod Avasta, ali virusa nije bilo...
[ Bash1711 @ 21.08.2013. 09:52 ] @
Tema je kako ubrzati windows 7. Naravno da brzina sistema zavisi od konfiguracije, ali postoje resenja kako se jos malo moze dobiti na brzini. Neka od njih predlaze i sam Microsoft - http://windows.microsoft.com/e...tter-performance=windows-vista. Na doticnom laptopu Win7 bi trebao da radi bez problema, sto znaci da je u pitanju bila ili zarazenost, pretrpanost nepotrebnim programima (bloatware), registry, ili je bila u pitanju neadekvatna instalacija i drajveri.

Kako je vracena sedmica u fabricko stanje, predpostavljam da vise nemas problema sa performansama?