[ Ondrej @ 20.08.2013. 20:18 ] @
kada ukucam u terminal naredbu apt-get install bilo kojeg programa izbacuje mi ovo : E: Could not get lock /var/lib/dpkg/lock - open (11: Resource temporarily unavailable)
E: Unable to lock the administration directory (/var/lib/dpkg/), is another process using it?
pomoc sta je problem?
[ vladared @ 20.08.2013. 20:43 ] @
Neki proces/program ti je zaključao instalaciju. Najverovatnije neki updater ili tako što. Imaš 2 opcije.
1. Restart sistema pa ponovo da probaš ili varijanta da nađeš da nije neki update ili neka druga instalacija započeta iz grafike
2. da uzmeš i manuelno prekineš instalaciju
Prvo otkriješ proces koji je blokirao sve:
ps aux | grep apt
uzmeš njegov broj i ubiješ ga:
kill procesbroj

Ako ovaj kill ne odradi radnju, onda ovaj drugi će sigurno:
kill -9 pprocesbroj

Vodi računa da sistem gde ćeš naći proces koji je zaključao instalaciju i posle ga ubiješ, ako je ovaj program bio u sred instalacije, može da nastane kuršlus. Moj predlog je da vidiš šta je započelo update/instalaciju i sačekaš do kraja, eventualno da restartuješ računar.
[ Panta_ @ 20.08.2013. 20:50 ] @
Neki drugi program koristi lock, npr. software center, update manager, synaptic. Zatvori ih pa probaj ponovo, ako nece pokusaj sledecim komandom:
Code:
sudo rm /var/lib/dpkg/lock
sudo apt-get install ime_programa
[ vladared @ 20.08.2013. 20:55 ] @
Nisam pristalica brisanja loka, jer je uspostavljen najčešće sa razlogom. Ovo treba čuvati kao poslednju opciju...
[ plus_minus @ 20.08.2013. 21:40 ] @
Citat:
vladared: Neki proces/program ti je zaključao instalaciju. Najverovatnije neki updater ili tako što. Imaš 2 opcije.
1. Restart sistema pa ponovo da probaš ili varijanta da nađeš da nije neki update ili neka druga instalacija započeta iz grafike
2. da uzmeš i manuelno prekineš instalaciju
Prvo otkriješ proces koji je blokirao sve:
ps aux | grep apt
uzmeš njegov broj i ubiješ ga:
kill procesbroj

Ako ovaj kill ne odradi radnju, onda ovaj drugi će sigurno:
kill -9 pprocesbroj

Vodi računa da sistem gde ćeš naći proces koji je zaključao instalaciju i posle ga ubiješ, ako je ovaj program bio u sred instalacije, može da nastane kuršlus. Moj predlog je da vidiš šta je započelo update/instalaciju i sačekaš do kraja, eventualno da restartuješ računar.


WTF?!? .. :D

Pa Ubuntu valjda po DEFAULTU zahteva od korisnika da uvek i uvek kuca sudo pre apt-get, uopšte, pre bilo kog zahteva gde se nešto petlja ili ima veze sa samim operativnim sistemom...

Dakle..

@Ondrej

ako hoćeš da kucaš bez famoznog sudo



sudo su
#enter password..



I onda nema locka nema ništa.. ti si root.
Odradi lepo šta ti treba i to je to..
Nakon završenog posla, u konsoli ide "exit" (neka to pređe u naviku) i ponovo si regular user/default user.

Dakle..

Citat:
pomoc sta je problem?


Ne postoji nikakav problem.
Sasvim normalna stvar.
Dobrodošao u svet Debiana.

Inače, onda kada upališ Synaptica ili bilo šta drugo, tada, nemoj da koristiš konzolu, već radi iz synaptica.
A i obrnuto. Znači, ili - ili.

A ako koristiš konzolu, nemoj da ti je muka da kucaš sudo pre apt-get ili dpkg .. itd, itd..
jer, ubuntu/debian će ti tražiti samo jednom u nekih 5 minuta da kucaš pass kao sudo ili superuser.

Dakle, jednom ideš sudo apt-get update.. pass..
posle toga kucaš sudo i dalje, ali ne i pass, što već predstavlja neko olakšanje.

Bolje je kada ne moraš ama baš nikada da radiš te sitnice kao "root".

Kakvo manuelno prekidanje instalacije, kakvi bakrači.. :D
[ niceness @ 20.08.2013. 23:35 ] @
@plus_minus
Ako apt-get nije pokrenut kao root dobio bi poruku "permission denied", a ne "resource temporarily unavailable".
vladared je verovatno u pravu, neki drugi proces drži lock.

Još jedna stvar, za root shell samo kucaj sudo -s.
[ plus_minus @ 21.08.2013. 10:45 ] @
Da.. biće da je tako. :)

Kako god, najveći je štos u tome što on izgleda nije ni pokušao kao superuser bilo šta.

Inače, može i sudo -s .. sudo -i .. sudo -sh .. isto mu dođe.
[ vladared @ 21.08.2013. 11:11 ] @
Ja sudo nisam ni pisao, jer kontam da se podrazumeva da mora imati root prava, pa bilo da je aktivirao root nalog, bilo da kuca sudo...
[ newtesla @ 21.08.2013. 19:20 ] @
Za gomilu godina akanja debianolikih distribucija - nikad mi se nije desio lock bezveze, pogotovo ne za APT: biće, ipak, da je pokretač teme pokušao ono što na Windozi može - da vodi dve različite instalacije odjednom
[ calexx @ 21.08.2013. 22:50 ] @
Vi se baš raspričali a pokretač teme nikako da odgovori da li je nešto rešio. ;) Meni je ovo normalna poruka koja se dobije kada se pokrene pomenuti apt-get install a istovremeno je otvoren synaptic ili eventualno nešto slično ... mada uglavnom koristim samo ova dva. Ako jeste, rešeno, ako nije, onda da nagađamo šta može da smeta.