[ Sceka @ 21.08.2013. 18:05 ] @
Kod SBB-a pocela varijanta "digitalna TV preko interneta". Probno vec neko vreme i na nekim forumima imaju utisci korisnika koji testiraju sistem. Koliko sam ja ukapirao, slika ne moze da se meri sa D3 preko kabla kod SBB-a. Inace je sama ideja prilicno dobra, koristi se na bilo kojoj Internet varijanti, ma ko da je provajder. Minimum je 4 megabita DL da bi radilo.




Pozdrav!
[ Sceka @ 27.08.2013. 13:27 ] @
Koliko sam razumeo citajuci neke forume ova usluga je preskupa po svim pitanjima. I zvanicno ne moze da se koristi van Srbije. Lepo zamisljeno ali, kao i uvek, nedostatak pameti da se na pravi nacin zaokruzi prica ce dovesti do jos jedne promasene varijante. SBB zadnjih godina debelo gresi na svakom koraku.


Pozdrav!
[ Miroslav Jeftić @ 27.08.2013. 22:23 ] @
To da se ne može koristi van Srbije je standardno, slično važi i kod espn-a i gomile drugih provajdera, da su im usluge drugačije i/ili nedostupne u zavisnosti od tržišta E sad što se tiče kvaliteta, jel ima neko konkretno poređenje? Kako izgleda jedna slika, kako druga, pošto je ponuda prilično zanimljiva za one koji inače nemaju mogućnosti za kablovsku
[ Sceka @ 28.08.2013. 12:06 ] @
Pa pazi, oni (SBB) imaju uslugu D3 GO koja moze da se koristi sirom sveta, provereno i koristi se uspesno vec odavno (poneses lap top/tablet kad krenes na put, imas mobilni...). Ne moze bas u svakoj zemlji ali u vecini zemalja je bez problema. Imas isti paket/pakete koji imas inace kod kuce a cak ima i vise kanala nego kuci na kablu. Ima se mogucnost registrovanja tri uredjaja...

Citat:
D3 GO je aplikacija koja vam omogućava pristup TV sadržajima preko različitih uređaja - bilo da se radi o PC ili Mac računaru, laptop računaru, tabletu, smart telefonu ili iPod Touch-u...

Znaci, D3 GO moze da se koristi na tabletu ili mobilnom telefonu bez obzira gde se korisnik nalazi. Zasto to ne moze i sa D3i kad je isti princip/uslov u pitanju, Internet veza?

Pa sto se tice kvaliteta ja licno nemam niti sam uzeo na testiranje (i to je moglo, bez obaveze potpisivanja ugovora i daljeg koriscenja) a ono sto sam procitao kazuje da je slika losija nego preko SBB risivera. Problem je sto se javljaju korisnici sa, na primer, 6 megabita DL i kazu da im ne ostaje nista za Internet. Sto je i logicno jer SBB navodi, ako se ne varam, da je minimum za D3i 4 megabita DL. Nisam nasao da se javio neko ko ima 16 megabita pa da komentarise.

A mogao bi i neko ko je clan ES-a a ima D3i da ostavi komentar, koliko je meni poznato ima takvih. Da ne pricam ja koji to nemam, znaci samo ono sto procitam negde - a i mene zanima info iz prve ruke. :)


Pozdrav!

EDIT
Samo da dodam - opste misljenje je da je cena previsoka.
[ zivanicd @ 01.09.2013. 12:18 ] @
Gde to moze da se testira? Kako ide prijava ? Jel moze korisnik bilo kog provajdera da proba ? :)

Meni DL nije problem...
[ Sceka @ 01.09.2013. 12:42 ] @
Pa okreni SBB i raspitaj se. Mada mislim da je ta varijanta sa testiranjem bila dok su testirali a sada su zvanicno poceli sa radom pa mozda i nema toga vise. Brojeve telefona imas na njihovom sajtu pa zovi... :)


Pozdrav!
[ Miroslav Jeftić @ 03.09.2013. 09:28 ] @
Koliko vidim, sad i ostali nude IPTV bez obzira na provajdera, npr. kod Oriona 700 dinara pretplata, ali je aktivacija poprilična
[ Slobodan Milivojevic @ 03.09.2013. 10:44 ] @
Samo izbor kanala kod Oriona... brrrrr...

Ono što nedostaje je web tv servis nezavistan od provajdera. Tj da na kompu imam kanale gde god da sam.

Naravno pretplata tesko da bi imalo smisla za tako neki servis veca od 300-500 dinara.
[ bakara @ 03.09.2013. 11:16 ] @
Citat:
Miroslav Jeftić:
Koliko vidim, sad i ostali nude IPTV bez obzira na provajdera, npr. kod Oriona 700 dinara pretplata, ali je aktivacija poprilična :)

Kod oriona si obavezan da koristis orion.

Isto je i za sbb:
Citat:

Da li mi je potrebna pretplata za internet kod SBB-a kako bih gledao TV sadržaj putem D3 GO?

Da. Da biste pratili TV program preko vašeg PC ili Mac računara, laptop računara, tableta, smart telefona ili iPod Touch-a potrebno je da budete korisnik SBB postpaid interneta.

Ja bas i ne znam nekoga ko nudi iptv uslugu a da te ne veze za svoj net?
[ calexx @ 03.09.2013. 11:41 ] @
Ne, pobrkao si uslugu, D3go i D3i su sasvim različite stvari. Inače više ni ovo ne važi, D3go možeš da gledaš i kada si na nekom drugom internetu. Obavezno je da onaj ko uzme D3go uslugu bude SBB postpejd korisnik ali to onda može da koristi skoro bilo gde a i bilo ko. ;)
[ bakara @ 03.09.2013. 12:02 ] @
Citat:
calexx: Ne, pobrkao si uslugu, D3go i D3i su sasvim različite stvari.

Sceka je gore pisao o D3GO, pa sam zato citirao...

Citat:
Inače više ni ovo ne važi, D3go možeš da gledaš i kada si na nekom drugom internetu. Obavezno je da onaj ko uzme D3go uslugu bude SBB postpejd korisnik ali to onda može da koristi skoro bilo gde a i bilo ko. ;)

Sto u prevodu ipak znaci da ja koji nisam SBB postpaid korisnik ne mogu da uzmem taj paket.
Okretao sam ja do skoro sve redom...i nista, samo onaj D1 sa nekim smesnim kanalima.

Pitanje je ko nudi IPTV samo TV uslugu bez ogranicenja?
[ Miroslav Jeftić @ 03.09.2013. 12:17 ] @
Citat:
bakara
Kod oriona si obavezan da koristis orion.


Nisi obavezan, možeš bilo kog provajdera.

Citat:
Orion telekom Vam omogućava gledanje IPTV kanala nezavisno od Internet provajdera. Ne želimo da Vam uskratimo zadovoljstvo gledanja programa i ako ne koristite naš Internet. Preporuka je da koristite Orion Internet zbog garancije kvaliteta i povoljnijih uslova.
[ calexx @ 03.09.2013. 12:51 ] @
Citat:
bakara: Sceka je gore pisao o D3GO, pa sam zato citirao...
Možda je pomenuo D3go ali je tema a i ostalo o D3i pa nije bitna D3go usluga ... mada i nju možeš da koristiš ako je aktivira neko ko ima pravo na nju.
Citat:
bakara: Sto u prevodu ipak znaci da ja koji nisam SBB postpaid korisnik ne mogu da uzmem taj paket.
Opet mešanje ... D3go mogu ja da uzmem (tj već imam) i da ti pošaljem svoje podatke pa možeš da koristiš na nekom uređaju ... maksimum tri uređaja ukupno. D3i možeš da uzmeš i ti bez bilo koje druge SBB usluge ali računaj da je potrebno bar 4-6Mbps interneta za jedan uređaj. Ne sećam se koliko može da se nakači.
[ Slobodan Milivojevic @ 03.09.2013. 14:16 ] @
Što znači da mi (koji nemamo nikakve dodirne tačke sa SBB-om) - čak ne živimo u "njihovim reonima" ne možemo d3go da uzmemo. Moramo da molimo nekoga ko ima SBB, da uzme, i da nam podatke.

Baš nedostaje neki operater / provajder koji će ponuditi IPTV ali na kompu, uz neku razumnu pretplatu.
[ calexx @ 03.09.2013. 14:31 ] @
Sad i ti mešaš pojmove. ;) Jedno je D3go koji dobijaju postpejd korisnici SBB-a i koji može da se koristi verovatno bilo gde a drugo ovo iz teme po imenu D3i koji može da uzme svako ko ima neki internet. Evo kako oni kažu:
Citat:
ŠTA JE NEOPHODNO ZA KORIŠĆENJE D3i TELEVIZIJE?

Da biste koristili D3i televiziju, potrebna vam je internet konekcija od bilo kog internet servis provajdera. Kroz nju prolazi digitalni tv signal, koji se potom pomoću D3i prijemnika šalje na vaš televizor.
Preporučena brzina konekcije je najmanje 4 Mb/s.

Osnovni problem je što u cenu praktično mora da se doda 4Mbps (mada kažu da je bar 5-6 minimum) interneta ali je to sada valjda manji problem.
[ mtopic @ 03.09.2013. 15:37 ] @
Citat:

Osnovni problem je što u cenu praktično mora da se doda 4Mbps (mada kažu da je bar 5-6 minimum) interneta ali je to sada valjda manji problem.


Tako je. Znaci, ADSL najmanji paket ~1500din + D3i 1000din= 2500din/mesec za gledanje osnovnog paketa na samo jednom televizoru, za svaki dodatni TV ide novi ugovor i novi uredjaj pa puta 2500din :) Izadje mnogo skupo za srbski standard.
[ Sceka @ 03.09.2013. 15:53 ] @
U principu skupo po svakom pitanju. Da je cena 50% manja imalo bi smisla, ovako je to ipak preskupo.

Ali, ima smisla i ono sto je neko naveo na dugom forumu:
Citat:
Za mene je mogućnost gledanja unazad nešto fantano-menalno. :P Korisnik sam telekomovog IPTV-ja već tri godine i jedina mogućnost kod njih jeste snimanje Melos i Kopernikus kanala na njihov server za 200 din mesečno. Imamo 5 mađarskih kanala, slovenačke, bugarske, rumunske. Samo Pink Movies 1, 2, 3, 4 , 5. Svi ti filmovi se kasnije emituju na Pink 2. Nemamo Foks, Cinestar, TV1000, SCiFi, Universal, History, niti ćemo imati. Ali zato najavljuju Pink Travel i Pinkopediju kao zamenu. Verovatno će Ekrem biti urednik ovih kanala.

Eto, njemu je D3i savrsen... :)


Pozdrav!

[ calexx @ 03.09.2013. 16:15 ] @
Dobra strana priče je to što sada mnogi nude jeftino prilične brzine pa ako neko ima 20Mbps, neće mnogo da ga boli da odvoji 4-5 za televiziju. Ionako je sve manje onih koji troše 24/7.
[ Slobodan Milivojevic @ 03.09.2013. 16:26 ] @
^ S tim što ADSL u Srbiji zbog rasporeda centrala, dužine parica, premalo isturenih DSLAM-ova, često ne može preko 10Mbps da radi.
[ morpheusxxx @ 04.09.2013. 00:37 ] @
Citat:
Sceka: U principu skupo po svakom pitanju. Da je cena 50% manja imalo bi smisla, ovako je to ipak preskupo.

Ali, ima smisla i ono sto je neko naveo na dugom forumu:

Eto, njemu je D3i savrsen... :)


Pozdrav!


Sto se tice cene,u pravu si... A drugo,taj neko je bio sarkastican!
[ Sceka @ 04.09.2013. 13:32 ] @
Ne bih rekao da je bio sarkastican jer, koliko je meni poznato, sve sto je naveo je tacno. :)


Pozdrav!
[ calexx @ 04.09.2013. 14:33 ] @
Možda kolega morpheusxxx misli da se tekst odnosi na D3i a jeste sarkastičan ... ali se to odnosi na konkurenciju.
[ marko1101 @ 13.09.2013. 02:29 ] @
cene za autorska prava, za emitovanje TV kanala, se krece odprilike od 300-600 din po korisniku ...

... ko razume , razume.
[ Sceka @ 13.09.2013. 21:28 ] @
A za one koji ne razumeju...?


Pozdrav!
[ marko1101 @ 15.09.2013. 14:03 ] @
ako je trosak koji provajder ima 300-600din ... nemoguce da imaju uslugu za te pare ... legalno.
[ Sceka @ 15.09.2013. 14:11 ] @
Nije toliki trosak po kanalu a inace to nema veze sa autorskim pravima (emisija...).

Sto se tice SBB-a i legalnosti - sve mora da bude legalno inace ne moze da se radi. Kao i kod TV kuca gde sve mora da bude legalno jer samo tako je moguce emitovati filmove, serije, prenose...


Pozdrav!
[ marko1101 @ 15.09.2013. 15:04 ] @
domaci kanali kostaju oko 200 din, po korisniku ... mislim da se placa sokoju ...

naucni kanali, NG, discovery itd... oko 1-2e , neki se placaju i sbb-u, jer je sbb distributer za srbiju ... valjda.

pink, ne znam koliko trazi za ovaj novi paket, sa 60 programa ... ali verovatno jedno 0,5e ili mozda i 1e, po korisniku.

arenasport 1, 2, 3, 4 ...

sportklub...

itd ...


lako se nagura do 600 din, po korisniku/mesecno



znaci ako operater u paketu ima, sve ove pakete, cena najjaceg paketa za korinsika je odprilike 1900 din mesecno ... dakle , od tih para, operater placa trecinu, gore navedenim vlasnicima , distirbuterija i raznim organizacijama , za emitovanje.


znaci da trosak operatera, ne moze da bude manji od oko 300din.


ovo gore je za kablovske usluge, koje treba da garantuju kvalitet slike.


e sad, ... sbb je prilicno veliki provajder, ne znam tacno, ali predpostalvjam da mesecna cena po korisniku, moze da se umanji ukoliko imas 500k korisnika, kao sbb.



takodje je moguce da obzirom da D3GO nije garantovani kvalitet i zavisi od internet-a, ... moguce da su cene za ta "webtv" resenja mnogo manje ... verovatno kao neke simbolicne doplate. ... ali to znaci da moras da placas osnovni paket, da bi dobio D3GO za 200 din.


to znaci da D3i , ne moze da bude ispod 600-700 din, jer je namenjen i onima koji koji nemaju klasican kablovski od SBB ...


btw, predpostavljam da je i Orion formirao cenu na osnovu ove logike.

[ marko1101 @ 15.09.2013. 15:22 ] @
evo jedan infro ...

http://www.rtvforum.net/thread-2359.html


[ Sceka @ 15.09.2013. 16:06 ] @
Citat:
marko1101: domaci kanali kostaju oko 200 din, po korisniku ... mislim da se placa sokoju ...
...

Brkas pojmove, prilicno. Sokoj nema nikakve veze sa SBB distribucijom TV kanala, nikakve. SBB nema nikakve veze sa sadrzajem emisija TV kanala koje ima u ponudi (niti moze da utice na bilo sta u okviru kanala...)...

Odakle ti te i takve cifre inace?

Citat:
marko1101: ...e sad, ... sbb je prilicno veliki provajder, ne znam tacno, ali predpostalvjam da mesecna cena po korisniku, moze da se umanji ukoliko imas 500k korisnika, kao sbb. ...

SBB ima preko 800.000 korisnika (zastareo podatak od pre dosta meseci) i ubedljivo je najveci provajder kod nas.

Inace malo pricas proizvoljno...



Stara vest i tice se iskljucivo uvodjenja Pinkovih "milion" kanala (sto SBB nije prihvatio i u pravu su, mozda jedina skroz pametna stvar zadnjih godina kod SBB-a) i nema nikakve veze sa D3i!


Pozdrav!
[ marko1101 @ 15.09.2013. 17:18 ] @
nepricam ja o tacnim podacima sbb korinsika, nisam dao link da bi prikazao tacnu cenu pink kanala i pricao o pinku ...

sve sam napisao da bi se videla logika poslovanja ... zato i deluje proizvoljno, jer nisam imao ideju da dajem tacne cifre, podatke itd...


dakle,
- operateri placaju kanale, cak i 1euro po korisniku/mesecno.
- za domece kanale sam cuo da se placa sokuju, a ne svakoj tv stanici posebno, to sam nasao na rtvforumu, postovacu link ako nadjem.
- svi tv kanali na svetu imaju svoje cene i distributere, ne moze operater sam da uzme koji hoce kanal i da stavi u ponudu, mora da ga plati.


ono sto ja znam, je sledece ... neki osrednji paket koji nema sve programe, ... operater placa oko 5eura po korisnike/mesecno za distribuciju, kad se sve sabere.


da nije tako, onda bi svi kds operateri imali sve kanale u ponudi, po istoj ceni paketa.

zato nema operatera koji ima arenasport i sportklub ... jer je bespotreban trosak. ... doduse u nekim slucajevima je u pitanju inat, ali to je druga prica.


zakljucak,
ako je trosak distribucije za osrednji paket 500 din ... kako je moguce da ti neko to ponudi za 200din ?

[ Sceka @ 15.09.2013. 19:05 ] @
Ne ide to bas tako, ocigledno nisi mnogo upucen u kablovsku ponudu. Nema tu nikakav "osrednji" paket. Paketi nisu grupisani tako kako ti mislis, kako si napisao. U osnovi postoji sezdesetak analognih kanala koji su svima dostupni u svakom trenutku. Ko se opredeli za digitalni signal u osnovi ima osamdesetak kanala koji su uvek dostupni svakome ko poseduje digitalni risiver, znaci sve sto ima u analognoj ponudi plus dodatni kanali kojih nema u analognoj ponudi. Onaj ko hoce vise od toga bira paket/e koji mu odgovaraju po zeljama, afinitetu... raspolozivom novcu. Uostalom, da ne bih objasnjavao objasnjeno "milion" puta:
http://www.sbb.rs/D3+digitalna...shtml/nav_start=0/nav_start2=0 - mislim da ovaj link moze da se napise/postavi, ako ne, moderatori ce ga ukloniti a moze da se lako nadje guglanjem.

Deluje da pricas proizvoljno jer nema veze sa logikom poslovanja SBB-a, a ni ne mozes da je znas jer pogresno razmisljas zato sto imas pogresne informacije kao onovu.

- operateri ne placaju sve kanale, neki kanali placaju operateru (malo ih je ali ih ima).

- pogresno si cuo, SOKOJ-u placaju TV kuce, Radio stanice... kablovski operateri samo vrse distribuciju kompletnog programa TV kuce bez ikakvog uticaja na sadrzaj ni po kom pitanju.

- svaki operater moze da uzme bilo koji kanal na svetu ako se taj kanal emituje (ima pravo emitovanja!) na podrucju koji operater pokriva i operater odluci da prihvati uslove pod kojima se kanal nudi (ukljucujuci i cenu).

Odakle ti te cifre? Koji to "osrednji paket koji nema sve kanale" mozes da navedes i kako znas koliko taj"osrednji paket" kosta operatera, na osnovu cega dajes te podatke?

... Navodis neku logiku koja je proizvoljna, odnosno tvoja. Ako nemas osnovu u cinjenicama, podacima kako onda to moze biti relevantno?


Pozdrav!
[ marko1101 @ 15.09.2013. 21:34 ] @
ja nepricam o SBBu, a kad si vec zapeo za SBB ...

... SBB naplacuje odrzavanje mreze 1000 din ... tu su namireni tih 80 "besplatnih" kanala , sa 3 eura po korisniku/mesecno.


sto se tice sokoja i kablovskih operatera:
http://www.sokoj.rs/propisi/tarifni-sporazum-kablovski-operateri


i na ovu cenu dodatno placaju:
- HBO
- discavery
- Nacionalnu Geografiju
- sportklub
- arenasport
itd ...


bolje da sam ostao na onome , ko razmume , razume ... ;)
[ Sceka @ 15.09.2013. 22:38 ] @
Citat:
marko1101: ...- za domece kanale sam cuo da se placa sokuju, a ne svakoj tv stanici posebno, to sam nasao na rtvforumu, postovacu link ako nadjem.
...

Pa rekao si citirano sto je pogresno. SOKOJ-u se placa za reemitovanje muzickih dela i nema veze sa kanalima kao takvim nego sa muzickim delima kao takvim. Inace, veoma mala cifra je u pitanju, zanemariva za svakog kablovskog operatera.

Mesecno odrzavanje nema veze sa kanalima, zvanicno, i namenskog je tipa a sluzi za to kako se opisuje i odnosi se na infrastrukturu... zvanicno. Discavery, NG, SK, F&H, BBC World News, Animal Planet... su u okviru analogne ponude od 65 kanala i ne naplacuju se dodatno. Opet brkas stvari, naplacuje se dodatno ono sto se ima u digitalnoj varijanti a moze se gledati putem risivera - i plus tu ima paketa... HD, HBO...

Ali, pametno zboris kad kazes/mislis da je bolje ne raspredati dalje o tome, sve ima na njihovom sajtu, koga zanima. Ja vise o tome ni slova.

D3i lose radi, mnogo se ljudi zali. Ja licno mislim da je to preskupo a narocito jer nije sve tehnicki doterano.

Sa druge strane, uglavnom se zale ljudi sa jako malim Internet protokom, valjda ocekujuci da u danasnje vreme 6 megabita zadovoljava... malo cudno ali uzasno puno ljudi i dalje tvrdi "meni je 6 megabita sasvim dovoljno, sta ce mi vise". I onda se zale kako im D3i ne radi dobro kad u isto vreme surfuju... :)


Pozdrav!
[ angelos @ 16.09.2013. 11:50 ] @
Postavio sam temu u podforumu digitalna televizija (gde i pripada) jos pre dva meseca kao i na Benchu.
Ali treba pogledati. Prelistajte forume, kacio sam i FW ispravke.....
[ Gaja1703 @ 30.09.2013. 15:42 ] @
Hajde da pokušam da odgovorim na par pitanja/nejasnoća koja su postavljena a vezano za usluge SBB-a koje se pominju kao što su D3i i D3GO.
SBB nudi D3i uslugu kao alternativu korisnicima koji nemaju pristup kablovsko distributivnoj mreži SBB-a. To je klasična IP televizija za koju je potrebno da imate internet konekciju u objektu u kome želite da koristite ovu uslugu. Za korišćenje ove usluge je potrebno da imate televizor koji ima HDMI na koji se uređaj koji dobijate (IPTV dekoder) kači. Morate da imate i slobodan ethernet port na aktivnoj opremi preko koje dobijate internet signal. Brzina internet konekcije koja je preporučena je 4Mbps što ne znači da je konstantan protok koji uređaj koristi toliki čak naprotiv ako gledate programe u standardnoj deifniciji (SD) brzina konekcije koja je potrebna je manje od 1Mbps. Ako gledate high definition (HD) kanale to je negde oko 2-3 Mbps. U svakom slučaju iz iskustva u korišćenju ovog uređaja mogu da vam prenesem da je 5 Mbps konekcija koju ja koristim više nego dovoljna da koristite surfovanje po netu i gledanje televizije bez ikakvog problema. Ako želite da skidate nešto sa neta to već prouzrokuje kratkotrajna seckanja na kanalima. Meni lično ni to nije smetalo niti smeta ali naravno to je stvar doživljaja.
Ono što želim da napomenem jeste da je kvalitet slike i na SD kanalima daleko bolji od analogne slike.
Usluga na ovaj način je potpuno ista kao preko 'coax kabla' što se tiče dodatnih usluga tj sve opcije poput ponovnog gledanja programa, video na zahtev usluge i ostalih usluga koje nudi SBB su iste kao i svi dostupni paketi.
Cenovnik za ovu uslugu možete videti na
http://www.sbb.rs/D3i+digitaln...shtml/nav_start=0/nav_start2=0

E sada usluga D3Go je namenjena postojećim korisnicima koji žele da imaju televiziju na pokretnim uređajima (laptop, tablet ili mobilni telefon) za nju je naravno potrebno da imate ugovor sa SBB-om za kablovsku digitalnu televiziju. I preko nje imate mogućnost da pratite sa bilo kog interneta kanale SBB-a.

Postoji i još jedno pitanje koje je neko postavio a vezano je za gledanje SBB kanala preko net televizije odnosno na laptopu a da taj neko nema ugovor sa SBB-om za kablovsku televiziju. I ta opcija postoji preko firme koja je deo United Grupe (koje je i SBB član) i sajt je http://www.nettvplus.com/ pa se ovde raspitaje o mogućnostima.

Nadam se da sam pomogao sa odgovorima

Pozdrav
[ zuckovac @ 02.10.2013. 15:55 ] @
Interesuje me da li D3i moze da radi u inostranstvu?

Pozdrav!