[ Aleksandar Đokić @ 22.08.2013. 11:48 ] @
Jel probao neko da nakaci 3G modem srpskih provajdera na Tik? Jel to radi kako treba? Jel su podrzani uopste? Kakva su iskustva?
[ rajco @ 22.08.2013. 12:27 ] @
Koristimo preko dvadeset RB411U sa mts huawei modemima. Mogući problem je kada se izvadi modem dok MT radi, onda mu se portovi pomešaju nekad.
[ Aleksandar Đokić @ 22.08.2013. 17:09 ] @
Hvala najlepse.
[ zeenmc @ 22.08.2013. 20:34 ] @
Ja koristim, Huawei E353 na Telenoru, i sljaka mi super, bez ikakvih podesavanja ,bez icega....
[ acatheking @ 24.08.2013. 16:34 ] @
Citat:
rajco: Koristimo preko dvadeset RB411U sa mts huawei modemima. Mogući problem je kada se izvadi modem dok MT radi, onda mu se portovi pomešaju nekad.


Da, ovo je opaka boljka na MT. Ne samo kada se cupa modem, vec to moze i samo od sebe da desi, nema pravila. Za sada (dok MT ne resi problem) jedino resenje je skript koji se periodicno okida i koji proverava status USB porta. Ovo je obavezno ukoliko ce MT da radi negde gde nije bas pristupacan :) I ja sam se mucio sa 15ak rutera razbacanih po gradu, kojima se usb modem zaglupljivao bez ikakvog pravila. Ima na njihovom zvanicnom forumu nekih skripti koje su ljudi vec pravili.
Btw, trenutno se igram sa RB411UAHR + mini PCI-E Sierra Wireless MC8775 i to radi vec duze vreme bez ikakvih problema.
[ sdurut @ 30.08.2013. 09:14 ] @
Preporučujem da se isključi USB composite mod na modemu. Za huawei E1550 ima mali skript može se naći na netu. Priprvom ubadanju modem se vidi kao CD-ROM gde su driveri. Na linuxu postoji USB-modes-witch alat koji pošalje signal modemu i ovaj se prebaci u modemski mod + MMC card reader. Kad se USB composite mod isključi radi i na Linuxu i na MT-ku bez greške.
[ rajco @ 30.08.2013. 09:50 ] @
Ne znam kako mi to nije palo na pamet da probam, a tako nam rade u Asterisku :)
[ zivanicd @ 03.09.2013. 14:44 ] @
Hm... evo danas sam se igrao sa 750UP + E220 sa MTS karticom prepaid i nesto nisam uspeo da zakacim net...

MT vidi modem i karticu ali u statusu stoji "waiting for packets..."

Jel moze neko da pusti primer konfiguracije koja radi ?

Moja podesavanja koja rade na macbooku:
APN: gprsinternet
Broj: *99#

PPP logovi na tiku ne otkrivaju nista pametno...
[ acatheking @ 03.09.2013. 19:34 ] @
Evo ti primer za VIP koji radi i za modem Huawei E173

Code:

name="vip" max-mtu=1500 max-mru=1500 mrru=disabled port=usb3 data-channel=0 info-channel=0 apn="vipmobile" pin="" 
user="vipmobile" password="vipmobile" profile=default phone="" dial-command="ATD*99#" modem-init="" null-modem=no 
dial-on-demand=no add-default-route=no use-peer-dns=yes keepalive-timeout=30 allow=pap,chap,mschap1,mschap2


Ako si podesio i user i pass, probaj samo da menjas data-channel (0,1,2)
[ Slobodan Milivojevic @ 03.09.2013. 21:31 ] @
Inače, parametri za mts su:

APN: gprsinternet ili gprswap (sa oba imaš pun pristup internetu)
User: mts
Pass: 064

I naravno broj *99#
[ rajco @ 06.09.2013. 14:52 ] @
Evo podešavanja:
Code:
/interface ppp-client
add apn=3gnet disabled=no info-channel=3 name=ppp-out1 pin=1111 port=usb

Evo i ako nije korišćen compact:
Code:
/interface ppp-client
add add-default-route=yes allow=pap,chap,mschap1,mschap2 apn=3gnet data-channel=0 dial-command=ATDT dial-on-demand=yes disabled=no \
    info-channel=3 keepalive-timeout=30 max-mru=1500 max-mtu=1500 modem-init="" mrru=disabled name=ppp-out1 null-modem=no password="" phone="" \
    pin=1111 port=usb2 profile=default use-peer-dns=yes user=""
[ marko1101 @ 13.09.2013. 01:46 ] @

vecini modema treba da se ugasi CDRom da bi radili ispravno

koristimo 3G modeme vec 4 godine ... samo jedan nismo naterali da radi MF190 (davao ga je vip)


problem sa portom se resava skriptom ... proveravas port, i menjas ga u pppoe konekciji, ako treba.


ovo ce vam sigurno pomoci za gasenje nepotrebnih stvari na modemima:
http://3g-modem.wikifoundry.com/page/Huawei+AT-commands


btw, mi smo malo dalje otisli ... pa uspevamo da izvucemo i preko 10 Mbps upload, sa 4 boundovana modema ... http://www.maksnet.tv/encoder.php?jezik=1


tik je cudo ;)



[ rajco @ 13.09.2013. 07:57 ] @
Postuj skript ako imaš, a ako ne onda ću ja da uradim i postavim ovde.
[ acatheking @ 13.09.2013. 10:51 ] @
Ja koristim jednostavniju varijantu. U pitanju je mini PCI-e modem, koji kad zabode na MT, ne promeni naziv usb porta, pa je samo reboot dovoljan:

Code:

       :delay 10000ms;
       :foreach usbPortInactive in=[/port find where inactive] do {
       /sys reboot;
       }
[ Molotov @ 07.04.2014. 16:24 ] @
Odradio sam na Mikrotiku manju lokalnu mrežu sa 3G Telenor modemom Huawei 3251 (43,2 mb/s Download / 5,76 Mb/s Upload), brzina je dobra (oko polovine brzine 21,6 mb/s / 2,88 mb/s sa Telenorovor repetitora dospe na 3G modemu, koji je na SURFUJ PLUS XL Telenorovom Postpejd paketu 2190 RSD - imam za sada dva takva ugovora, ali nikako ne mogu da dobijem da oba se balansirano troše i da oba odjednom rade na sva četiri trenutna korisnika, već to može samo jedan od njih). U pitanju su dva ista 3G Telenor modema Huawei 3251 (43,2 mb/s Download / 5,76 Mb/s Upload) sa istim ugovorima. Problem je da dobijem najvišu moguću zbirnu brzinu u oba smera - iz oba 3 modema, i da ukupni kapacitet linka bude što veći; npr. da ne moraju dva korisnika da crpe mrežne resurse iz jednog modema, a druga dva iz drugog 3G modema, nego da svi korisnici crpe dvosmerno mrežne resurse iz jednog agregiranog linka, koji može da udruži individualne protoke svih modema u Mikrotiku.
Ukoliko je tako nešto moguće uraditi u Mikrotiku (a smatram da jeste, i da to znaju iskusniji korisnici MT) uzeo bih još tri komada 3G Telenor modema Huawei 3251 (43,2 mb/s Download / 5,76 Mb/s Upload) na SURFUJ PLUS XL Telenorovom Postpejd paketu 2190 RSD, jer fizička lica imaju mogućnost na maksimum 5 ugovora i sa 5 x 43,2 mb/s Download / 5,76 Mb/s Upload (5 x 2190 = 10950 RSD), napravio ozbiljniju mrežu sa 15-30 korisnika, koliko može da opskrbi jedna normalna bazna stanica, a otprilike moguće je sa optičkom vidljivošću AP-u da pristupi 50 korisnika (postoji konkurentski WiFi provajder koji drži apsolutnu većinu korisnika). Dovlačenje ADSL ili WiFi linkova je zasada skupa investicija na mestu na kojem sam postavio baznu stanicu, pa mi je zasada 3G najbolje rešenje.
Ako neko zna i ima rešenje kako da prevaziđem problem molio bih da piše.
[ anon115774 @ 07.04.2014. 23:09 ] @
Zezas da hoces da budes Internet provajder sa nekoliko 3g modema?
[ plus_minus @ 07.04.2014. 23:18 ] @
Citat:
Problem je da dobijem najvišu moguću zbirnu brzinu u oba smera - iz oba 3 modema


Pa pazi, ovako nešto i jeste problem... i to veliki.
[ alekksandar @ 08.04.2014. 11:40 ] @
Da li je ISP ako preprodaje 3G Internet :D
[ pajica123 @ 08.04.2014. 12:28 ] @
moze se tu dodati jos par dial-up modema, jer koliko vidim, samo ce to da fali da bi imao ozbiljan net koji ces kasnije da preprodajes drugim korisnicima..

a sad ozbiljno, mani se toga, nece to da ide tako. ako hoces da obezbedis normalan net za 15-30 korisnika, moras tu dovuci normalan link. mozda neki vdsl 100/15mbps ako ga ima u blizini. mada koliko znam, to nije dozvoljeno preprodavati, vec je samo za krajnje korisnike, a isto vazi i za pomenuti 3g internet. druge su cene ako hoces da zakupis link i da budes isp
[ anon115774 @ 08.04.2014. 13:40 ] @
Citat:
alekksandar: Da li je ISP ako preprodaje 3G Internet :D


Pa kaze da ce da ima oko 50 korisnika... to je vec ozbiljna cifra.

Citat:
pajica123: moze se tu dodati jos par dial-up modema, jer koliko vidim, samo ce to da fali da bi imao ozbiljan net koji ces kasnije da preprodajes drugim korisnicima..


Ali to da stavi na disaster recovery lokaciju... da bi bilo maksimalno profesionalno odradjeno sve :)
[ alekksandar @ 08.04.2014. 16:28 ] @
pa radice to ok svi sa jednom, dve javne IP adrese. NAT je chudo :D moze i vise od 50 usera :D
[ Molotov @ 09.04.2014. 02:23 ] @
Pa nešto kao ISP, ta je samo internet za društvo i prijatelje, ništa komercijalno (cena 1500 RSD po korisniku da bi mreža opstala pokriva cenu zakupljenih linkova, brzina je 4mb/s / 2mb/s Flat, prosečno korisnici troše oko 15 GB mesečno po korisniku i zasada sve opstaje pri toj brzini i neuspevaju da se potroše čak ni 72GB sa jednog, a ne 144GB sa dva 3G modema pri deklarativnoj Input brzini 43,2mb/s / 5,76mb/s). Ipak sam svestan da bi veliko strimovanje Video sadržaja pri brzini 4mb/s / 2mb/s moglo da napravi daleko ozbiljniju potrošnju, ali mi je dobro poznat i profil ljudi koji koriste ovaj i ovakav internet i zasada pazim i tačno znam koga umrežavam, a uvek je moguće širenje mreže sa novim Postpejd ugovorima sa Telenorom; i sam Telenor daje MiFi rutere za konekciju do 10 korisnika po jednoj MiFi konekciji; tako da to ne smatram nikakvom komercijalnom mrežom. Brzine po korisniku su velike (daleko veće od Dial-up konekcija sa 56kb/s), sve bih lepo radilo i na 1mb/s / 512kb/s, a ne 4 puta brže i na Download i na Upload linku; sam eksperimentišem sa Mikrotikom L6 i multi konekcijama - zato sam tražio pomoć kako da izvršim agregaciju oba linka u jedan i dobijem maksimalnu zbirnu brzinu, kako Upload link ne bih bio opterećen pri radu više računara istovremeno; jedno od delotvornih rešenja je i smanjivanje brzine po korisniku. Ipak, odnos Download i Upload je zasada 2:1 za korisnike i odlična brzina za taj novac (bolje čak nego na ADSL-u. Input odnos Download - Upload linka je 7,5 : 1; imam bar još 7-8 zahteva za novom konekcijom, pa zato i tražim pomoć eksperata za MT koji su radili i sa 3G konekcijama (a vidim da i ovde ima takvih i da nisam jedini). Znam ja da ISP najbolje rade sa fiber vlaknima i simetričnim linkovima, ali je u ruralnim područjima "optika" prilično skup poduhvat, a rad sa dvosmernim satelitskim linkovima potpuno neisplativ (zbog ogromnih cena "Tooway Satellite" linkova i naročito zbog visokog PING-a), dovlaćenje linkova WiFi putem "preko brda i gora" košta mogo više nego direktna 3G konekcija; zbog toga eksperimentišem sa MT i 3G, ne zato što sam teški diletant i ne znam da procenim odnos mrežnih resursa i odnos mrežnih potreba korisnika; tu treba naći balans potrošnje i resursa i sve može da funkcioniše kao i na ADSL-u, verujte da su nonsesna ironična poređivanja sa Dial-up konekcijama, koje neki članovi pominju na ovom forumu.
Na putu sam da pronađem rešenje za agregacioni 3G link, a ako neko ima predlog, koncept ili rešenje ovoga problema molio bih da piše i sugeriše.
Hvala svima na predlozima i komentarima.
[ Aleksandar Đokić @ 09.04.2014. 12:32 ] @
Najbolji load-balancing u tvom slucaju bi bio da podelis da jedni idu preko jednog 3G modema, a drugi preko drugog.
[ newtesla @ 06.05.2014. 11:26 ] @
Molotov: Em što si oteo temu, em što planiraš da budeš PISP, em što kršiš Telenor ugovor o korišćenju, em što kršiš Ratel propis, em što je ovo poslednje krivično kažnjivo...

...al' to što ne znaš da nema agregacije linka (u smislu agregacije brzine jedne konekcije) bez BGP-a, ili bar putem multipath PtP-a - e, to je za zatvor!


(to ti je ona fora - "al' što sede na ladan beton :P )
[ Aleksandar1992 @ 13.05.2014. 12:43 ] @
mislim da ces povremeno imati problem sa nestabilnoscu veze,skakanjem pinga,padace ti protok itd...nije 3g za takvo koriscenje.ne znam sad,telenor je sigurno bolji od telekoma po tom pitanju,ali sve u svemu,3g mreza ume biti jako nestabilna i varirajuca,pogotovo kada pada kisa.ne zove se dzaba prenosni mobilni net.
[ X15 @ 13.05.2014. 22:30 ] @
AH tako mi je prica poznata :) Radi se o mom sugradjaninu ...Mislim da je ideja suvise luda za realiziaciju.Ipak ljudi ,,, ovo je prodavanje magle a ne neta.
[ newtesla @ 14.05.2014. 16:05 ] @
Problem je što bi pravo paketno balansiranje, koje je neophodno za paralelno trošenje gigabajta sa stikova, ono što bi izazvalo premeštanje konekcije na sledeći gejtvej; dok bi "sticky conn" mnogo bolje prošao kod većine sajtova koji ne prate IP, ali bi neravnomerno trošio saobraćaj.

To, naravno, sa tehničkog aspekta: ima još gomiletina, ali oni zakonski, a vala i ljudski, su valjda dovoljni da nekoga odgovore od te ideje.
[ acebzan @ 25.05.2014. 09:00 ] @
Molotov - da li si probao da stavis modeme u bonding?
[ Molotov @ 05.06.2014. 05:51 ] @
Poznato je više tehnologija u cilju agregacije linka: bondovanje, BGP, multipath PtP, no pored svega toga više problema nego koristi ili bilo kakve materijalne i moralne satisfakcije.
Odustao sam pre neki dan od tih eksperimentisanja (to je sve onako više bilo malo edukativno), da ipak me ne bih bolela glava od svega toga.
Modeme sada koristimo ja i brat za brzo surfovanje i bez dileme je ovaj 3G Telenorov internet paket 43,2mb/s / 5,76 mb/s 72GB (75GB) brzog neta fenomenalan za pojedinca (uživanje u filmovima, a ide za koji dan i Mundijal u Fudbalu i biće pravo zadovoljstvo gledati, i strimovati utakmice sa Mundijala za ličnu arhivu).
Ipak, ta agregacija linka bih mogla mi biti korisna za video nadzor koji mi traži jedan uslužni objekat da komplet odradim sa 4 IP kamere visoke rezolucije.
Pošto novac nije problem za takvu opremu, nameravam to da odradim sa 4 IP kamere VIVOTEK IP7160 (Video Rezolucija: 1600x1200), ali je problem jak Up-load link.
Sa najbržeg ADSL-paketa 20/1mb/s Up-load od 1mb/s je vrlo skroman za 4 kamere video rezolucije 1600x1200px, ali će se posmatranje objekta od strane vlasnika objekta ne tako često vršiti direktno preko interneta (samo u prilikama kada to bude potrebno), ali kada se objekat opservira preko interneta brzina mora biti dovoljna da ne pravi problem, jer se ipak radi o ozbiljnoj video rezoluciji 1600x1200, ekvivalentnoj Full HD rezoluciji 1920x1080 Format 16:9, samo što je ovde u pitanju Format 4:3.
Računam da ću problem sa otvaranjem portova i statičkim IP adresama moći apsolvirati i sa 3G 43,2Mb/s modemima, ali moram postići jedinstven (agregacioni) link što veće brzine sa njima, i tu moram razmišljati i o Mikrotiku, boundingu, BGP-u; multipath PtP konekcijama i sličnim tehnikama.
Jer kod nas su optički simetrični linkovi iole većih kapaciteta (10/10 mb/s, 20/20 mb/s) vrlo skupi i tehnički se teško gde (osim u urbanijim sredinama) uopšte i mogu uspostaviti.
Treba i oko toga dosta eksperimentisanja dok tačno utvrdim koja minimalna brzina neta će za to biti dovoljna, a da pri posmatranju objekta preko interneta ne bude kočenja, jer ipak ko želi ozbiljniji video nadzor mora u to ozbiljnije i uložiti novca; nije isti kvalitet video nadzora sa kamerama rezolucije 640x480 i kamerama rezolucije 1600x1200 (vizuelni efekat je neuporediv).

[Ovu poruku je menjao Molotov dana 05.06.2014. u 07:01 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Molotov dana 05.06.2014. u 07:02 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Molotov dana 05.06.2014. u 07:04 GMT+1]
[ Aleksandar Đokić @ 06.06.2014. 12:16 ] @
Izvini ali previse ti je fokus na teoriju, jeste to sve tacno ali u praksi je to "malo" drugacije.
[ anon115774 @ 07.06.2014. 09:23 ] @
I to sve pod uslovom da je on jedini korisnik te bazne stanice :)
[ bmarkovic06 @ 07.06.2014. 15:44 ] @
Ne mozes spajati upload tek tako. Ako konekcija dodje preko jednog linka preko njega se i vraca, tako da za video nadzor i stream jedne kamere mozes koristiti samo jedan link. Ostaje ti ili da smanjis rezoluciju i bitrate ili broj fps-a. Zavisi sta vise preferiras, kvalitet ili dinamicnost snimka.

Za 1600x1200 rezoluciju kamere i verovatno mpeg4 kompresovan snimak ocekuj da ce ti trebati barem 4mbps po stream-u (kameri) da bi to bilo bez seckanja i kocenja. Mada taj vivotek podrzava video cropping tako da mozes da izaberes samo deo slike koji se prenosi pa time smanjih bandwidth.

btw ta kamera je po meni ocajna. Imao sam priliku da je probam i nisam nimalo zadovoljan ni ostrinom ni kvalitetom slike ni brojem fps-a. Takodje sam probao dosta komada iz bullet serije i nijedna me nije odusevila a kostaju ko svetog Petra...